Prachtig Turnfeest Feest van het H. Hart en viering van het twintigjarig bestaan van de mannenbond van het H. Hart iPf gf\/fï»<;tfi M Fl N i ffcerikt NINOVE ■J£*m i i* 32 SOORTEN Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T,50 Tr. Zondag 15 Junï '1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 1952 Instituut van de Zusters der H. H. Harten - Ninove gegeven door de leerlingen op de grote speelplaats van het Instituut met medewerking van de Vlaamse troubadour de heer WILLEM DE MEYER Zondag 15 Juni, te 3 uur. ZONDAG 3 AUGUSTUS 1952 College - Ninove Alle oud-leerlingen en sympathisanten houden deze datum vrij voor het Groots Jaarlijks Zomerfeest. Donderdag 19 Juni te 7.30 uur Grote BLOEMENSTOET. - Samenkomst in de Nederwijk. - Sermoen door E. Pater Pauwels. Vrijdag 20 Juni te 6.30 uur MIS voor de Mannenbond. te 7.30 uur PLECHTIG LOF - processie en sermoen. Vriendelijk verzoek de huizen te bevlaggen en 't beeld van het H. Hart te versieren. Zaterdag 2.1 Juni te 7.30 uur PLECHTIG LOF en daarna in Ons Huis FEESTZITTING voor de Mannenbond. Zondag 22 Juni te 7.30 uur ZEER PLECHTIGE BONDSMIS en algemene Communie voor de Mannenbond. ARBEIDSONGEVALLEN EN BEROEPSZIEKTEN De slachtoffers van arbeidsongevallen die een zekere invaliditeit hebben, genieten van de Steun- en Voorzorgskas een vergoeding. De huidige geldmiddelen van die kas laten het toe om de vergoedingen enigszins te ver hogen en aan te passen aan de tijdsomstan digheden. Dat is nu gebeurd bij middel van een be sluit in het Staatsblad gepubliceerd. De voornaamste wijzigingen zullen wij aan onze lezers eens bondig uitleggen. De nieuwe verhogingen gaan in a) van 1 Januari 1952 voor deze die de toelage reeds genieten. b> van de eerste dag van het kwartaal waarin de aanvraag wordt ingediend. Dit voor de nieuwe rechthebbenden. De vergoedingen werden nu als volgt vast gesteld A - Invaliden 240 Fr. per ten honderd blijvende onge schiktheid wanneer deze minder dan 60 7c bedraagt. 270 Fr. per ten honderd blijvende onge schiktheid wanneer deze van 60 tot 79 Tc be draagt. 300 Fr. per ten honderd blijvende onge schiktheid wanneer deze 80 rc of meer be draagt. Bij de aldus vastgestelde aanvullende toe lage wordt bovendien een jaarlijkse som van 75 Fr. per ten honderd blijvende ongeschikt heid gevoegd, wanneer de bijstand van een derde persoon wordt vereist. Voor de ongevallen die zich vóór 1 Januari 1932 hebben voorgedaan, beslist de raad van beheer van de Steun- en Voorzorgskas, over de noodzakelijkheid van die bijstand. B - Niet hertrouwde weduwe Deze krijgt een aanvullende vergoeding van 9óuu fr. Dit bedrag wordt op 7800 fr. te ruggebracht wanneer de weduwe ten minste vijf en vijftig jaar oud. het aanvullend over levingspensioen geniet. Dat aanvullend over levingspensioen is dus feitelijk het weduwen- pensioen dat zo'n vrouw kan trekken inge volge de gewone wet op de ouderdomspen sioenen. Aan de in België vóór 1 Juli 1905 door ar beidsongevallen getroffenen, alsook aan de niet hertrouwde weduwen en aan de ouders van de vóór dezelfde datum door arbeidson gevallen met dodelijke afloop getroffenen, voor zover deze rechthebbenden kunnen be wijzen dat het een werkelijk arbeidsongeval betreft wordt een bijzondere toelage ver leend waarvan het jaarlijks bedrag gelijk is aan 240 Fr. per ten honderd blijvende onge schiktheid, wanneer deze minder dan 60 bedraagt. 270 Fr. per ten honderd invaliditeit van 60 tot 79 300 Fr. per ten honderd invaliditeit van 80 én meer. De niet hertrouwde weduwen kunnen naar gelang het geval 9000 of 7800 Fr. trekken. Wij hebben dat hoger reeds uitgelegd. De ouders kunnen een vergoeding krijgen van 6000 Fr. De bijzondere toelage wordt slechts toege kend aan de door een blijvende ongeschikt heid van minder dan 30 getroffenen als ook aan de ouders indien blijkt dat zij in België wonen en behoeftig zijn. Beroepsziekten Ook hier werden verhogingen toegestaan in ongeveer dezelfde zin als voor de getrof fenen van arbeidsongevallen. De nieuwe ver goedingen worden als volgt berekend a) Tijdelijke of blijvende ongeschiktheit tot werken. 240 Fr. per ten honderd ongeschiktheid wanneer deze minder dan 60 7c bedraagt. 270 Fr. per ten honderd ongeschiktheid wanneer deze van 60 tot 79 7c bedraagt. 300 Fr. per ten honderd ongschiktheid wan neer de ongeschiktheid 80 7c of meer be draagt. Bij de aldus vastgestelde aanvullende toe lage wordt bovendien een jaarlijkse som van 75 fr. per ten honderd ongeschiktheid ge voegd. wanneer de bijstand van een ander persoon als noodzakelijk werd erkend. b) Niet hertrouwde weduwen Deze kunnen 9000 of 7800 Fr. trekken naar gelang liet geval en zoals uitgelegd voor de arbeidsongevallen. HANDELAARS, LAAT U NIET BEETNEMEN Ninove en omstreken blijken een uitverko ren jachterrein voor démarcheurs van alle denkbare soorten Brusselse firma's. Welbespraakte heren en flink gecorseteerde madamen komen onze mensen overpraten om in te schrijven met reklame bij dit of publi citeit bij dat. Met of tegen hun zin (zeer dikwijls omdat die of gene zich eerst liet inschrijven) laten onze mensen zich overhalen. Er wordt gecontracteerd en... er wordt ge stort. Weken of maanden, ja soms meer dan één jaar later, ziet het voorwerp van het contract het daglicht. Ivlet één oogslag zien onze brave commer- ganten dat ze ge... zien werden. Daarmee is het meestal niet gedaan, want enkele tijd nadien worden ze aangesproken in betaling van de nieuw vervallen som ver- F schuluigu ingevolge het... abonnement dat ze ...aangegaan hebben. Bij nader toezicht van hun papieren (in dien ze wel te verstaan bewaard werden) komen onze mensen tot de vaststelling dat het «contract» zogezegd stilzwijgend her nieuwbaar is. Het staat in heel klein letterkens op de ene of andere kant van het document. Natuurlijk heeft de démarcheur zich wel gewacht daarover te spreken. Honderde handelaars uit onze stad en streek die, met grote koleire, weigerden op nieuw te betalen, deden het toch na deur- waardersbezoek. Enkele volhardden in hun weigering en voor één keer viel het uit dat de aanhouder wint Op 30 Maart 1952 zond de Vrederechter van Sint Joost ten Node een van deze heren wan delen. We menen onze stads- en streekgenoten dienst te bewijzen met hieronder dit vonnis te publiceren, overtuigd dat de les in de toe komst zal baten. In zake van Mhandelaar in publi- citeitsuitgaven te Brussel - eisende partij. Tegen RNinove - verweerder. Aangezien de vordering er toe strekt be taling te bekomen van de som van 393.75 frank voor kosten van inlassing van een ad vertentie in een door eiser uitgegeven han- delsboek. 1) Geldigheid der randclausulen Aangezien verweerder erkent het oorspron kelijk conKract in October 1946 getekend te hebben doch betwist door de in de rand vermelde bedingen, namelijk stilzwijgende hernieuwing, strafbeding, enz... gebonden te zijn. daar hij er niet speciaal in toegestemd heeft. Aangezien we. derhalve, moeten onderzoe ken of verweerder door deze randclausulen kar gehouden zijn. Aangezien het tussen partijen getekend con tract twee delen omvat 1) een gedeelte dat vrij tussen hen besproken werd en 2) in rand vermelde en in kleine letters gedrukte voor waarden en van het gemeen recht afwijkende bedingen. Aangezien wat dit laatste gedeelte van het inlassingscontract betreft, verweerder voor een toetredingscontract staat (zie De Page T II contrat d'adhésion no 549 en volgende). Aangezien, over het algemeen aangeno men wordt, dat in dergelijke contracten om de «uitbuiting der zwakken te keer te gaan en, opdat van hun onervarendheid geen mis bruik zou gemaakt worden» (Zie Kluyskens «Verbintenissen» nr 14» de van het algemeen recht afwijkende bedingen slechts geidig zijn in zover de aandacht der betrokkenen op bij zondere en uitdrukkelijke wijze er op ge trokken werd (zie rechtspraak aangehaald door CLOQUET A„ over het beding waarbij de schuld verhoogd wordt indien de schul denaar niet vrijwillig betaalt. R.W. 1951 col. 242). Aangezien, ter zake, eiser noch bewijst, r.oeh aanbiedt te bewijzen dat verweerder speciaal kennis genomen heeft van de in rand vermelde teksten en dat -*• uitdrukkelijk in toegestemd heeft dat derhalve, die be dingen als onbeschreven moeten beschouwd worden. 2> Aangezien, volledigheidshalve, en voor zoveel de geldigheid der randbedingen zou bewezen worden, past het na te gaan of ter zake de overeenkomst wel stilzwijgend kan hernieuwd worden. Aangezien blijkt uit de door verweerder getekende bestellingsbon dat deze alleen een inschrijving genomen heeft op het jaarboek «VLAANDEREN 47» dit wil zeggen op een uitdruKkelijk bepaald voorwerp. Dat derhalve dit contract - eens uitge voerd - niet kan verlengd worden, vermits het later te verschijnen boek niet meer het jaarboek «47» is. Aangezien weliswaar, eiser aanvoert dat de contracten te goeder trouw moeten uitge voerd worden doch dat het de rechter niet geoorloofd is hetzij van amotswege, hetzij tt.i verzoeke van een der partijen, zelfs om billijkheidsredenen, de inhoud van een ver bintenis - die onvoldoende of niet toepasselijk is - te veranderen (De Page T IJ nr 467 en volgende). 3) Aangezien, eindelijk, indien het oor spronkelijke contract stilzwijgend kan ver nieuwd worden, dan nog dient het beding betreffende de cpzeg en de vernieuwing on toepasselijk verklaard te worden. Aangezien inderdaad nergens bepaald werd zoals de eiser het aanvoert, dat het oorspron kelijk contract voor een jaar aangegaan werd: dat integendeel, het vaststaat dat het betwiste boek slechts in September 1948 verschenen is en dat ofschoon het een jaarboek genoemd wordt, het noch jaarlijks, noch regelmatig verschijnt. Dat zeifs indien het boek een jaarlijkse pu blicatie was - zoals de naam het zou willen doen geloven - dan zou eiser nog moeten be wijzen dat de inschrijving voor een duur van een jaar aangegaan werd. terwijl het inlas- singseontract alleen spreekt over een inschrij ving voor een bepaald beek namelijk «Vlaan deren 47». Aangezien, derhalve, zonder aanduiding van de bepaalde datum tegen dewelke de opzeg dient gegeven te worden, het beding van stil zwijgende hernieuwing niet kan toegepast worden, vermits verweerder met zekerheid niet kan weten, wanneer de drie laatste maan den vervallen. Aangezien, bijgevolg, uit de hierboven aan gehaalde redenen mag afgeleid worden, dat de vordering volledig ongegrond is. OM DEZE REDENEN Beslissende in laatste aanleg, ^«»v DOOR DE PERISCOOP Werk op de winkel De Koning heeft zijn blijde intrede gedaan te Luik. Er was te Luik geen bakhuis Vlaams te horen - maar driest uitpakken met hun heldhaftigheid, hun re putatie van cité ardente. Te Antwerpen was er Frans. Een dikke kat met iange staart heeft de Koning in 't Frans tegengesproken en onbenullige dametjes heb ben vive le roi geroepen. 't Is niet erg meent gij 't Is traditie in Vlaanderen dat de kinderen die Frans leren op school met Nieuwjaar een Franse brief aflezen om een bewijs te geven van hun kun nen Hun succes is altijd groot bij de ouders die er niets van verstaan. Die grote kat met lange staart heeft ook succes gehad. Hadde hij voor een publiek ge staan bestaande uit Frangais de France hij zou wel een welwillend complimentje gekre gen met - in cunda vennum - als slot mais cn entend que Monsieur est du Nord 't Is niet erg - maar in het Frans van die grote katten met lange staarten en in 't Frans van die fijne dametjes ligt de ondergrond van wat nu heet «structurele werkloosheid». Honderd twintig jaar lang. zolang België bestaat, is alle aandacht en welwillendheid gegaan naar de economische ontwikkeling van Wallonië. Vlaanderen bleef links liggen. De Belgische uitvoer was altijd kleiner dan de invoer en de Vlaamse uitwijkelingen, onze «Fransmans» die hard gingen werken en ar moedig leven om met veel geld af te komen waren de «onzichtbare» uitvoer die de han delsbalans in evenwicht bracht. Onze Vlaamse arbeiders verschaften de Waalse industrie de ccoulies» de goedkope werkkrachten die zij nodig had. Genoeg - nooit katten zonder handschoenen aanpakken: zeker niet grote katten. Toen volksvertegenwoordiger Develter de zaak van de IJzertoren aanpakte, zegden wij ons gedacht die man is zeer stout of zeer naief en 't zou gebeuren dat hij nog zal zweten Onderzoeksrechter Delaere die zijn taak ernstig opnam en de schuldigen wilde vinden is tot hiertoe de enige schuldige. Een beschul digde die bekentenissen had afgelegd werd buiten vervolging gesteld. De hogere instan ties geloofden he-m niet - 't was maar een «stoeffer». Onderzoeksrechter Delaere kon door moe der Justitia niet gestraft worden maar vol gens een gewoonte die sedert de bevrijding burgerrecht verkregen heeft, zijn er dan nog administratieve sancties. Hij werd voor een maand geschorst. Een maand niet werken en een maand niet eten Nu moeten de allergrootste heren kiezen tussen de kleine gestrafte en de grote straffen Allez pronostiekers gaat uw gang Er is in Be!gi<"> maar één man die niet lijdzaam is en zich niet liet beinvloeden - de Koning. De Koning heeft er zijn kroon bij verspeeld tegen de wil van de meerderheid der bevol king in. dank zij de aktie van een «vijfde colonne» in eigen kamp. Koning Boudewijn wil zijn Vader niet ver loochenen en Hij i= r.og op het einde van zijn kruisweg niet. Wij katholieke Vlamingen ook niet. De communisten en aanverwanten maken vuisten op alles en iedereen, wel bewust van hun «mogen». De stoutste onder de katholieke Vlamingen maken vuisten in hun broekzakken. Er was ne keer een man die lid was van oen maatschappij van ik weet niet wat - bol- doi vo< elpikkers. of liever jassers of zo iets. Hij vergastte zijn vrienden op een pot bier en een sigaar. Het werd er plezierig en luidruchtig en de maatjes plaagden de gast- rouw. De man die anders thuis weinig te vertellen had plaagde mee. Dat werd madame te tra; en «wacht tot van avond» zei ze aan haar man. De anderen lachten, maar voor de mar. was het geen lachen. Moest het gebeuren dat onder de mannen die uisten maken in hun broekzakken enififO iin Hi»"* 70(t«on «ionAUi ver- w s«ii iacnen zijn w j«a juw i w j Handvorm, half-machinaal en machiensfeen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. VprHaron Ho oic «Iw w.^vhiüiia, wij/.fii t'lMT Huis VAN BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1