in het Bisschoppelijk College Grote Vlaamse Kermis ZONDAG 29 en MAANDAG 30 JUNI 1952 HET OUDE NEIGEM Wanneer men vóór de oude dorpskerk te Neigem staat, kan men niet nalaten de sier lijke. schilderachtige toren uit de XVe eeuw te bewonderen. Vóór het einde der vorige eeuw kwam deze tot zijn volle recht. Bij de toenmalige ver groting der kerk moest deze toren heelwat van zijn oorspronkelijke schoonheid inboeten. De dakvorsten reikten hoger, een deel van de toren werd ingepalmd en deze verloor veel van zijn breugheliaanse aantrekkelijkheid. Naast deze toren is een kleiner torentje met stenen wenteltrap aangebouwd. Het is uit hetzelfde tijdperk en draagt de wapens der heerlijkheid. Neigem vormde met Meerbeke: Denderwin- deke: Pollare; Appelterre en Eichem de ba ronie van Wedergraet. Behalve Meerbeke. dat de heren in leen hielden van de hertog van Brabant, hielden de heren de overige dorpen in leen van de graaf van Vlaanderen (grafe lijk leenhof ten Steene te Aalst). In het koor der kerk van Neigem bemerkt men thans nog de privaatkapcl der dorpshe ren. Deze bewoonden aanvankelijk hun slot van Wedergraat. op een kleine heuvel aan de Denderboorden, bij Appelterre. Nadien verviel dit en de heren verbleven bestendig op het kasteel van Neigem. Het verblijf der heren van Wedergraet te Neigem werd voor het dorp. in de loop der tijden, een bron van welvaart. De klooster ling van Koudenberg. Judocus De Backer, die Neigem goed kende, liet zich in de Xlle eeuw vol bewondering uit nopens deze welstand. Over één eeuw kon men nog in het koor der kerk. tegenover de huidge gravenkapel de «insignis tumba» het prachtig praalgraf der heren van Wedergraet «rum suis quar terns gentilitiis» met hun geslachtskwartie- ren bewonderen. Deze graftombe werd in 1586 door de edele Heer Gaspar de Goux, heer van Wedergraet. opgericht ter nagedachtenis van zijn voorou ders «estant issu de Bourgoigne. de noble maison de Goux. de Rye. de Rupt et de Cu- sance». Deze waren uit Burgondië uit het edel huis van Goux. Rye. Rupt en Cusance af komstig. Pierre de Goux was hier in 1440. ten dienste van de Hertog van Burgondië aangekomen. Wij weten slechts van hem hetgeen de kro- nijkschrijver Olivier de la Marche van hem getuigd «un des plus adroits de son temps» hij was een der behendigste i ridders) van zijn tijd. Hij was gehuwd met Machteld van Rye. Beiden werden op het koor te Neigem be graven. Werden nog in de grafkelder bijgezet Wil lem de Goux. heer van het land van Weder graet. raadsheer en chambellan van de Hertog Philips van Oostenrijk. Koning van Castillië en zoen der voorgaande Hij overleed op 8 November 1.506. Zijn gade Isabella de Hennin-Liétart. ge zegd Boussu. dame van Gaige. Deze was de dochter van Pierre de Hennin. heer van Bous su. Gaige. Galmaarden. Biangie. ridder van het Gulden Vlies en Mevrouw Isabella de Lalaing. welke op 2 Oktober 1540 stierf. Zij werd op het koor in de kerk van Meerbeke begraven). Willem de Goug. enige zoon van Joost en Mevrouw Bernardina de Mol (deze was doch ter van Gaspar de Mol. heer van Oetingen en Mevrouw Adriana van der Noot). Hij o- verleed op 2.5 Juni 1552. Gaspar de Goux. oudste zoon van de voor noemde heer Willem, heer der voornoemde plaatsen: stierf cp 3 April 1610- en de wel edele Vrouw Maria Minnaerts, Vrouw van Ophasselt en Hasselt te Vrijen, zijn gade' stierf op 10 Juli 1594. Engelbertus de Goux, hun zoon. in leven Kapitein ten dienste van Monseigneur de Prins van Gavere, graaf van Egmont: ge storven op 16 Juni 1583. Al deze hogervermelde heren liggen heden nog^ in de kerk van Neigem begraven. Wie denkt er nog aan Ware ten minste hun graf schrift niet verdwenen Dit herinnerde ook aan de schone fundaties dezer vrome mensen. Willem de Goux. zoon van Joost, stichtte een wekelijkse mis, iedere Vriidag te cele breren met een jaargetijde op 12 Maart Gaspar de Goux fundeerde een wekelijkse donderdagmis. Mevrouw Maria Minnaerts, zijn goede ga de. een mis op iedere Zaterdag te celebreren en een jaargetijde op 10 Juli. De celebrant moest ook na de goddelijke dienst het «De Profundis» en de gewone gebeden voor hun zielerust bidden Sic transit J. d. K. KAKHI, IS EEN SPECIALE KLEUR die vooral op de meisjes een aantrekkings kracht schijnt uit te oefenen. We hebben dat na de oorlog vooral kunnen nagaan. Maar moesten we beschikken over de statistieken en een overzicht kunnen hebben van het aan tal meisjes die hun voorliefde voor soldaten duur betaald hebben, die met hun soldaat, die ze slechts enkele dagen kenden, over de «grote plas» getrokken zijn... en zonder hem zijn teruggekeerd of wellicht snakken om terug te komen, dan zouden we verstomd staan. Dat moet ons leren dat meisjes voorzichtig en fiin moeten zijn. vooral tegenover solda ten enerzijds omdat kakhi. zoals we zegden *o iets speciaals is en zij bijgevolg hun zelf- OP HET KASTEEL TE NEIGEM controle niet mogen verliezen en anderzijds omdat soldaten in gans bijzondere omstan digheden leven. Het is niet altijd als «sol- datenlief» zoals het wel eens heet in de volks mond dat zij hun geluk bewerken of hem de nodige dienst bewijzen. Wel integendeel. Is er ernstige verloving dan draagt dat meisje een grote verantwoordelijkheid. Dan moet zij er door haar gedrag, door haar in vloed. door de eerbied die zij afdwingt voor zorgen dat haar jongen, spijt de plagerijen en de misplaatste grappen van zijn makkers, de adel van haar liefde levend in zich houdt, dat zij hem een sterkte en een steun is en dat zij hem na zijn dienst, innerlijker, scho ner en rijker terug krijgt dan te voren. De legerdienst vraagt van onze jongens zeer dikwijls grote offers, die daarbij nog ge varen op velerlei gebied medebrengen. Niet alleen gedurende «de week van de soldaat», maar steeds moeten wij, moeders en meisjes, er om bedacht zijn dat wij de eersten zijn, die hen kunnen helpen. WIJ LEVEN IN DE EEUW~ der verkeerstechniek. Te land, te water en in de lucht, komen we in weinige uren, ja minuten te zamen. worden we over landen en werelddelen met elkaar verbonden en kunnen we met elkaar spreken. En toch stonden de mensen en volkeren nog nooit zo vreemd en afgescheiden, nooit zo vol onbegrip en vijandig tegenover elkaar, ge scheiden door eindeloze douanebarrières. der geneeskunde Het is verbluffend wat er allemaal wordt gepresteerd. Successen Eeuw der hygiëne en der gezondheidsdien sten I Van kindsbeen af worden ze beschermd ingeënt, bestraald door röntgenstralen en be waakt. En toch bestonden er nooit zulke miliioe- nenkerkhoven van jonge mensen, rijen lijken te midden der steden onder het puin. Nog nooit zo lange lijsten van vergasten, vergif tigden. vermoorden en verminkten Nooit zo veel tuberculosen. verzwakten, uitgeputten en weggeteerden der scholen Op zeven jaar begint het al en \óór 25 komen er weinigen op onze breed tegraad van de schoolbanken weg. Alles leert onderwijst, studeert. Lagere-, middelbare-, vak- en hogescholen. Boeken, tijdschriften, kranten. leraars, voordrachten, vorming bij hopen. De analphabeten sterven uit. En toch is de onwetendheid over het nood zakelijke. over God nooit groter geweest, /.onder deze wijsheid is alle vorming gekheid. ...der verzekeringen - Brand-, hagel-, wa ter-, auto- en levensverzekeringen Alles is verzekerd En toch heerste er nooit grotere onzeker heid. grotere angst dan nu. Er moet dus in deze eeuw een geweldige rekenfout begaan zijn, die met al die men selijke kunst en knapheid niet kan worden verbeterd. Of toch STAD en OMLIGGENDE N j N O V E Z0NDAGDIEN8T. Apotheek open van Mr L. BOGAERT Brusselstraat. H. SACRAMESTSPROCESS(E De Processie zal dit jaar volgende straten doorkruisen Edmond De Devnstraat; Des- pauteerstraat; Graanmarkt; Oude Kaai; De sire De Bodtkaai; Burchtdam tot aan de kerk en terug langs de Burchtstraat; Beverstraat; Biezenstraat. De gelovigen worden er toe aangezet hun huizen te bevlaggen en te versieren. BLOEMENSTOET De Bloemenstoet zal dit jaar doorgaan op Donderdag 19 Juni. Samenkomst aan de Em. De Molstraat en verder langs Nederwijk; Koe poortstraat; Edmond De Deynstraat en Bie zenstraat. - Daarna sermoen door E. Pater Pauwcis. BELANGRIJK Donderdag 19 Juni aanstaande wordt er aan de dekenij een serenade gegeven door de Katholieke Harmonie «Door Eendracht Sterk». - De serenade vervangt de traditionele meiavondserenade die wegens onvoorziene omstandigheden moest uitgesteld worden Zij begint na het Plechtig Lof dat de bloemen- hulde aan het H. Hart besluit. Vlaggefeest en Moederhulde bij de Bond der Grote Gezinnen Om 10.15 uur overhandigde de heer Bur- gemeester de nieuwe vlag - een juweeltje op zich zelf - aan de voorzitter van de bond. De vlaggen aan 't hoofd, gevolgd door de personaliteiten en de leden van de bond werd een indrukwekkende stoet gevormd om ter kerke te gaan voor de vlaggewijding. Na een aangepaste kanselrede door ZEH Deken werd de vlag plechtig gewijd. Te 11.30 uur had op het stadhuis een re ceptie plaats voor het gewestelijk en plaat selijk bestuur. Na een gezellig democratisch middagmaal werd er een optocht gehouden. De vlaggen- groep. de muziekmaatschappijen van Den derleeuw en Neigem en een bevredigend aan tal deelnemers uit stad en omliggende ge meenten. vormden een stoet die ieders be wondering afdwong. Op de koer der stadsschool werd een feest zitting gehouden ter ere van de moeders met 10 en meer kinderen. Vijf moeders ontvingn er het eremetaal. - De heer Van Landuyt, voorzitter van het ge west Aalst, sprak tot de gevierde moeders en noemde hen in een gloedvolle rede de ware heldinnen en verdienstelijkste leden van de maatschappij. Heer advocaat Van Lauwe, landelijke on dervoorzitter. gaf dan in een treffende rede een overzicht van de bonden der grote ge zinnen. Na een korte aanspraak van de heer bur gemeester sloot de heer voorzitter deze wel gelukte dag met een hartelijk dankwoord tot al de aanwezigen en de inrichters van dit geslaagd feest. Tombola van de Bond der Grote Gezinnen Ondestaande nummers wonnen een prijs. Deze kan afgehaald worden tot uiterlijk 22 Juni 1952 bij de secretaris van de Bond, de heer Edgar Avoux. Biezenstraat 22. 11 17 65 71 72 76 83 212 227 - 237 - 238 - 261 - 264 - 377 386 475 481 434— 543 546 565 573 575 582 593 627 637 659 662 706 705 755 761 802 - 808 836 859 879 923 932 934 941 948 949 973 995 1004 1024 1032 1070 1067 1130 1134 1176 1187 1258 1265 1273 1267 1294 13TÏ5 1341 1347 1400 1443 1536 1538 1533 1528 1631 1633 1658 1754 1757 1776 1789 1797 1811 1832 1350— 1897 1936 1963 1964 1980 1993 1999 2005 2012 2015 2035 2036 2091 2097 2975 2993 2998 Speciale trekking voor de omslagen 3003 3006 3009 3016 3026 3052 3171 3175 3173 Kon. Handbooggilde «St SEBAST!AAS» Uitslag na de 2e M#teh 1) Coppens Alfons ll ptn 2) Couck Jozef 10 ptn Verhumst Albert 3) Kieckens Arthur 9 ptn 4) Van Den Haute Prosper 5 ptn De Vits Theo 5) Suenaert Jules 4 ptn Coppens Camiel 6) De Vleminck Paul 3 ptn Van Der Kelen Olivier Van Tournhout Carlos 7) Fransman Karei 2 ptn Coppens Paul De Vleminck Petrus 8» Coppens Frans i ptn De Mont August De leider Fons Coppens is sedert enige we ken in buitengewone forme en was in de 2e match onklopbaar. Zelfs de beste schutter Arthur Kieckens - niettegenstaande zijn hef tig verweer - moest er aan geloven. Indien de nieuwe leider zich speciaal verzorgd voor de laatste match en de huidige forme behoud dan stel ik de vraag «Wie zal hem kloppen»? BEVUILD DENDERWATER 's Morgens was het Denderwater te Ninove zo zwart als inkt. Duizende en nog duizende vissen staken met hun kopje boven water en velen werden dood gevonden. Men veronder stelt dat een afvalprodukt met vergift hier of daar in het water is terecht gekomen. Het is te verwachten dat de dode vissen een on aangename reuk zullen medebrengen. Men hoopt, en vooral de hengelaars, dat de be voegde overheden zullen maatregelen treffen en een onderzoek zullen instellen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN s Gustaaf Minner zoon van Eduard en Sylvia D'Haeseleer. Herman Van Den Neucker zoon van Pierre en Mariette Geerts. René en Luc Sonck zonen van Maurits en Louise De Weghe. Marie-Claire Van Impe dochter van Cle ment en Yvonne Van Opdenbosch. HUWELIJKEN Willy De Pril 24 i. magazijnier en Hilda Evenepoel 20 j. boekhoudster, beiden te Ni nove. ZANDBERGEN EN OMLIGGENDE GEMEENTEN De inwoners van Zandbergen en omliggen de gemeenten wordt een enige gelegenheid geboden beroepsartisten op toneelgebied aan het werk te zien. De toneelgroep «Herman Bruggen» van het Vlaamse Volkstoneel voert het grootse spel «UILENSPIEGEL» op als openluchtspel op 13 Juli a.s. Neem deze enige gelegenheid ter hand om ter plaatse een middeleeuws stuk door be roepsartisten te zien opvoeren. Allen houden zich nu vrij voor de Zondag 13 Juli. KAATSRUBRIEK De 1e Grote Prijs der Stad Ninove Toen het bestuur van Bal Op voor de eerste maal de kansen overwoog tot het inrichten van een stadsprijs was het reeds late Winter. Andere zaken, dringender en belangrijker, hadden de volledige aandacht opgeeist. Eerst toen de innerlijke moeilijkheden waren weg geruimd konden we denken aan de toekomst. Daardoor kwam het dat zeker vijftien ster ke ploegen, wier deelname aan ons tornooi wij hadden gevraagd, ons antwoordden dat de datum reeds genomen was. Er is gezegd reweesl dat het publiek hier steeds dezelfde ploegen aan het werk ziet, dat wij voor af wisseling hadden moeten zorgen. We geven dat graag toe met de belofte dat het volgend jaar andere ploegen zullen zijn. Het is een kwestie van rap zijn en ge weet zo goed als ik, rapper dan Bal Op zijn er weinig of geen. De optocht met muziek en de inhuldiging van het speelplein - waartoe wij alle sport mannen twee, drie maal met de vereiste eer bied en de nodige vriendelijkheid hadden uitgenodigd, bleef feitelijk onder de verwach tingen. De stoet die op het Statieplein vertrok'was zeer klein zodanig dat wij, om machtiger te schijnen, ons wijd uiteen hebben gezet wie tegen zijn buurman iets wou zeg gen kon dan maar wat dichter komen. Later, toen wij de afgevaardigden en spelers van Tollembeek en Geraardsbergen hadden in gepalmd en dan de heren van het Schepen college en Feestcomité, dierven we het volk al in de ogen zien. Onze voorzitter. Clement Van Der Haegen, heeft iedereen verbaasd door zijn vlotte en rake woorden aan het adres van hen die het verdienen en de bur gemeester antwoordde gepast, kort en juist. Met het fier gebaar v<in iemand die een nieu we Atlantieker de zee opstuurt, sneed hij het lint. De eerste lutte tussen Tollembeek en Ge raardsbergen begon sensationneel. Heer Gus taaf De Vleminck, voorzitter van het Gewest, kwam de eer toe de eerste bal of te leveren op het nieuwe plein. En hij deed het met brio. De eerst bal glipte jammerlijk van zijn hand en sloeg enkele meters verder on der een bank. Zoals gebeurt aan iedereen en het ogenblik was veel te plechtig om te la chen. Een tweede maal maakte hij zich klaar en nu was de stilte adembenemend.. Heeft de ze stilte hem gepakt Is hij onder het ge wicht van het ogenblik bezweken Het heeft geen belang. Het volk heeft zijn tweede fa len met sympathiek gelach begroet. Geraardsbergen won de le schifting na een zeer gewone partij en voor weinig volk, iets wat we wel hadden verwacht. Daags nadien echter was het wat anders. Spijts een felle wind die schoon spel bijna onmogelijk maakt, heeft een massa volk ge noten van de strijd Bal Op-Zandbergen. Dub bele inzet tornooi en kriterium. Gans Zand bergen was leeggelopen ouderen en jonge ren mannen en vrouwen veroverden het Statieplein om hun ploeg aan te vuren. Velen hebben een schatting ge daan betreffende het aantal koppen op mijn beurt waag ik het getal 700. Jammer ge noeg zijn er - in verhouding - weinig beta lers. Leve de sport Jawel, maar bij velen slechts met de lippen Bal Op won tenslotte met 15-12 na een eerder matte prestatie. Zandbergen heeft ons werkelijk bekoord in de tweede helft, toen hun spelers een kwar tier lang hebben getoond wat ze in hun mars hadden. Wij en aller: die sportief zijn hebben hun prestatie zeer op prijs gesteld. 's Maandags weer erbarmelijk weder. Nieu- werkerke klopt Aaist op de meet 13-15. Hopend op een mooie Zaterdag zit ik na dien op mijn werk te braden in de zon. De Zaterdag komt met zware lucht en aanhou dende regen. Rond elf uur bezie ik Sint An- tonius met een. verwijtend oog en hij heeft mij direct verstaan. Het gaat in de hemei vaak zoals in het ministerie ge zijt dikwijls meer met een kleine bediende dan met de grote baas. De zon breekt door en gaat weer weg het blijft koud maar droog. De eerste lutten hebben weinig om het lijf Geraardsbergen speelt al te flauw en zonder de minste geestdrift. De laatste lutte maakt echter alles goed Nieuwerkerken haalt 7-6 en 40-15 maar dan is het stop I In een fantastische eindspurt, na een inci dent met De Boeck dat het volk in feeststem ming zet. halen wij de achterstand op en winnen onze eigen beker voor onszelf Het slot Wij zijn tevreden Onze winst is klein op financieel gebied maar wij ach ten dat geen hoofdzaak. Wij hebben het volle de weg getoond naar het sportplein en het heeft er zich niet verveeld. Wij hebben vreem den naar onze stad gelokt. Wij hebben iets nieuws gestrekt, de prijs der Stad. Langs de straten zien wij weer kalklijnen getrokken en de jeugd zien wij weer met een handschoen in de zak. Hot kaatsspel is niet dood, het herleeft Aan allen die ons hebben geholpen onze beste dank. Bij gebrek aan goede, oude wijn, heren van de Stad. hebben wij dan maar erewijn geschonken in een kleine keuken waar sommigen recht hebben moeten staan. Gij allen, in de schoot zelf van de club, die met lastige karweien zit opgescheept al leen maar de sport ter ere, Bal Op dankt u Sommigen zeggen dat ge zot moet zijn om dat alles gratis te doen. Het is een kwestie van inzicht, en op de wereld moet van alles zijn. Zonder u zou echter niets bestaan dan mens naast mens, elk besloten in zijn eigen ikzucht. Ons tornooi was goed mocht het de eerste stap zijn naar een traditie. STAD NINOVE Is te begeven, één plaats van klerk Voor de voorwaarden dienen de belangheb benden zich te wenden tot het stadssekreta- riaat. Voor het thans in dienst zijnde tijdelijk personeel is de toepassing voorzien der be palingen van het Kon. Besluit van 6 Decem ber 1951 tot regeling in vast verband van het tijdelijk personeel. Eigenhandig geschreven aanvragen dienen uiterlijk 24 Juni a.s. bij ter post aangetekend rrhrijven gezonden te worden aan het Col- lege van Burgemeester en Schepenen. van JMINOVE van 14 tol 24 Oogst 1952

Denderklok | 1952 | | pagina 2