A 7. E. H. Delfosse benoemd tot Deken van Eeklo ^s^t^^^t^ïïsBestuurder benoemd d- Katholieke wSS Twee jaar homogene Regering t/ GEVELSTENEN Öeroit NINOVE f Prijs per nummer 1,50 fr. van 'yfS'T Zes en twintigste Jaargang. Zondag 22 'Juni 1952 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekemng i862.5«Druküer-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aals. MM Een zeer vererende benoeming voor Z.E.H. Gaston Delfosse. maar een pijnlijk verlies zwaard.' 86 bevolkin* die m hem een echt-goede herder verliest een tweesnijdend .♦,ZhE D4e,fosse4 werd geboren te Ronse de 21 Juli 1889: werd na zijn theologische studie te Gent priester gewijd in 1914; was achtereenvolgens onderpasuj te Sint Mar tens Latem te Sint-Niklaas-Waas (O L. Vrouwparochie), te wXren Toen hi daa* ende pasi°°r WM "€p Z" Exc' M*r Coppieters hem naar Gen"' waar hi gedï- rende 2 jaar onderpastoor was in de Sint Baafskathedraal. Om zijn grote verdiensten Z.E.H. Poppe vicaris-generaal van het Bisdom, wist - ais oud-Deken van Ninove Slechts 7 jaar heeft Ninove hem mogen behouden «De Denderklok wenst Z.E.H. Deken hartelijk geluK. maar met spijt in het hart kracht de echt priesterlijk. Herteiijkheid "jégen's iedereen van IjlTpelfosLWWk" Sinds twee jaar is de homogene regering aan het bewind. En het is het ogenblik, om even achteruit te kijken naar wat verwezen lijkt werd in die korte tijd. om dan in de toe komst te schouwen en er "de doelen vast te leggen die dringend bereikt dienen. Deze be zinning over verleden en deze voorbereiding op de toekomst zal gebeuren op het a.s. Na tionaal Congres van de C.V.P., dat op 28 en 29 Juni te Brussel gehouden wordt. Wat tot stand gebracht werd De bezinning is noodzakelijk. Veel te vlug vergeten de mensen wal gedaan werd en wat het betekende. De CVP wil zeker niet op haar lauweren rusten. Maar toch kan ze. met recht matige trots, tegen allen in die haar belagen en haar werk kleineren, wijzen op hetgeen ze tot stand gebracht heeft. Het is ruim twee jaar dat we. internationaal gezien, op een vulkaan leven. Steeds schom melde het lot tussen oorlog en vrede - het doet heden weer heel gevaarlijk. En toch is de toestand voor het Westen en voor België verbeterd we zijn veel sterker dan vóór 2 jaar. we kunnen welhaast de vrede door vei ligheid verzekeren. Veiligheid en daardoor vrede Dank zij de homogene regering, die reso luut de weg van de Westerse samenwerking is opgegaan op economisch en op militair plan. België behoort bij de Nato en doet er zijn plichten, ons land bouwt mede aan EU ROPA Schuman-plan. Europese Betalings unie, Europees leger. Politieke moed en on omkoopbaarheid lieten België zijn verbinte nissen nakomen, niet het minst door de 24 maanden. De regering eist nochtans een ge. lijk© diensttijd in de Europese Defensiege meenschap en zal hem bekomen ook. Voor de soldaten wordt intussen door faciliteiten en beroepsopleiding, voor hun gezin door militievergoedingen gezorgd. Tenslotte blijft ons land niet ten achter in zijn financiële inspanning. Wordt de vrede gered, dan zal dc homogene regering over haar aandeel terecht fier mogen zijn. Welstand voor allen Toch moet ons volk menswaardig bestaan: op materieel en op moreel gebied. Op mate rieel gebied bleef de levensstandaard hoog gehandhaafd en groeide de welvaart aan Door een ruime productie en productiviteit kon onze economie zich uitbreiden, steeg on ze buitenlandse handel, werden wij geld schieter voor de verdediginginspanning. Te vens bleef. door een gezonde, orthodoxe geld politiek. de inflatie vermeden onze frank staat stevig. Tegen de werkloosheid werd een programma o.m. van nijverheidsoprich ting enz., uitgewerkt. Land- en tuinbouw werden in hun rentabiliteit verhoogd. De mid denstandspositie werd versterkt terwijl de fiscale gelijkheid een schone vewezenlijking betekent De lonen hielden tred met de prij zen, evenals de socale vergoedingen. Zware arbeidsconflicten traden niet op. Het regime der sociaie zekerheid wordt gestadig uitge bouwd en verbeterd. Ook de structuurhervor mingen gaan voort. Recht, vrijheid, menselijkheid. Op moreel gebied stond de CVP steeds voor de eerbied voor de persoon en het gezin. Hier is ten eerste de nationale verzoening te noe men. Het land betuigde zijn erkentelijkheid jegens de oorlogsslachtoffers. Anderzijds wor den de onrechtvaardigen van repressie en epuratie geleidelijk uitgeschakeld De onderwijspolitiek van de homogene re gering stond in het teken van de werkelijke vrije keuze van de ouders. De omstandighe den in het vrije onderwijs werden zo veran- nerd dat die vrije keuze (zonder te grote ot- fers) langzaamaan werkelijkheid wordt. De katholieke partij vocht er tientallen jaren voor. De CVP verwezenlijkte op twee jaar reeds hoogst belangrijke gedeelten. Het gezin werd vooral gesteund door die ruime verhoging van kinderbijslagen en van de vergoeding voor de moeder aan de haard. e\enal> door fiscale ontlasting wegens gezins- lasten enz... Zo heeft de CVP gewerkt: twee jaar ge drongen vol van weldaden, voor de vrede voor de welvaart, voor de ontplooiing van de mens. BOUWEN MET DE WET DE TAEYE In het Staatsblad werden twee Koninklijke Besluiten gepubliceerd tot verhoging van "de premie die toegekend wordt aan de particu- lieien, die zich een woning voor eigen ge bruik laten bouwen, en aan degene die een woning gebouwd door de nationale maat schappij voor goedkope woningen, of ge bouwd door de nationale maatschappij van de kleine landeigendom, aankopen. Ingevolge die hoger aangehaalde koninklij ke besluiten wordt het bedrag van de premie \an 22.000 fr. op 25.000 Fr. gebracht voor de gemeenten met minder dan 5000 inwoners Het bedrag wordt van 24.200 Fr. op 27.500 Fr. gebracht voor die gemeenten van 5000 tot 30.000 inwoners. Voor de vijf grote agglome raties (Brussel. Antwerpen, Charleroi, Gent en Luik wordt de vergoeding gebracht van 20.400 Fr ot 30.000 Fr. De verhoging van 20 voor elk kind min der dan 18 jaar oud, ten laste van de aanvra ger wordt berekend op de nieuwe bedragen. Dit is dus een goed nieuws voor Hp bon. wers van woningen die de premie hebben aangevraagd of nog moeten aanvragen. Mat gaat er nu gebeuren met de personen die iceds een aanvraag hebben ingediend Wel, de particulieren-bouwers aan wie voor 25 Maart jl. niet ter kennis werden gebracht dat zij met de premie werden begunstigd i formulier r.) zuilen automatisch de verhoog de premie ontvangen. Degenen onder hen, die reeds een premie- aanvraag ingediend hebben behoeven die bij. gv olg niet te hernieuwen. Het is eveneens overbodig dat ze een aanvraag tot het beko men van de verhoging tot het Ministerie richten. Anderdeels moet, voor de personen aan wie v oor 25 Maart ter kennis werd gebracht dat zij met de premie kunnen begunstigd worden een onderscheid gemaakt Zo de bouwwerken reeds aangevangen wa ren op 2o Maart 1952 wordt hun de vroegere premie toegekend. Zo integendeel, de metselwerken niet aan gevangen werden voor die datum en zo de belanghebbenden er het bewijs van leveren met een verklaring vanwege de burgemeester der gemeente waar de bouw zal plaats heb ben, zullen ze de verhoogde premie ontvangen Dit attest dient toegezonden aan het Mi nisterie van Volksgezondheid en van het Gezin, dienst voor volkshuisvesting en volks woningen. Koninklijke Plaats 3 te Brussel, bij een aangetekend schrijven dat op straffe van nietigheid voor 1 September 1952 post moet bezorgd worden. ter Wat de kopers van na 10 Mei 1940 gebouw de en aan de aangenomen bouwvennootschap pen toebehorende woningen betreft, deze zul len de verhoogde premie ontvangen onder voorwaarde dat de verkoopakte na 24 Maart 1952 verleden werd. Ze dienen geen enkele formaliteit te vervullen om die verhoging te bekomen. Zo in de verkoopakte op grond van 25 Maart afgeleverde kennisgevingen, slechts de vroegere premie in mindering gebracht werd. zal de verhoging nadien door het Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin aan de koper uitgekeerd worden door toedoen van verkopende vennootschap. Wat betreft de verkoop door de aangeno men vennootschappen van woningen opge richt voor 10 Mei 1940, wordt het bedrag van de toegekende premie zoals voorheen vastge steld op basis van 10 van de verkoopprijs. Hiermede weten onze lezers waaraan zij zich te houden hebben en hoe zij moeten han delen om de verhoogde premie te bekomen. Zij weten eveneens wanneer het nutteloos is een nieuwe aanvraag te doen. FISCALE ACTUALITEITEN De uitvoertaxe Bij KB van 22 November 1951 werd een uitvoertaxe gevestigd op zekere koopwaren bestemd voor de uitvoer. Bij KB van 5 Maart jl. werd deze uitvoer- belasting op enkele van deze koopwaren af geschaft. Thans wordt een nieuwe maatregel getrof fen: bij KB van 30 Mei 11. wordt de uitvoer taxe op zekere koopwaren afgeschaft of ver minderd. 1) Koopwaren waarop de taxe bij de uit voer met ingang van 1 Juni 1952 niet meer wordt gemeven Beenderen: sponsen; plantaardige stoffen voor borstels; Lijnolie enz... vetzuren, sommige uit of met suiker vervaardigde produkten voor mense lijke consumptie; Ruwe tabak; krijt; graphiet; kalksteen: zand steen enz... Steenkool; bruinkool; coke; turf; natuurlijk asphalt; Scheikundige producten: zoutzuur: boorzuur bijtende soda enz.. Tinoxyden; zouten van boorzuur, van sal peterzuur; kalium aluin: kopersulfaat; pro dukten van de distillatie van hout enz... Cinematographische films; films van platen voor de photografie; synthetische looistoffen; minerale vetstoffen; kleurstoffen en vernis sen: mastiek enz. Zeep: schoensmeer; boenwas; gelatine; lijm van plantaardige oorsprong; Superphosphaat: diverse samengestelde meststoffen; Huiden en vellen onvoorbereid; pelterijen; rubber, afval van rubber; rubberbanden: Dwarsliggers en wisselhouten; artikelen in kurk; Papier: karton op rollen of in bladen; Katoenen garens van alle slag: ongetwijnd, getwijnd, dubbel getwijnd; Stenen en tegels voor bestrating: molen stenen; werken van asbest; geperforeerd plaat ijzer: keukengereedschap: metaaldoek: draad nagels; Zagen; gereedschap van gietijzer: spijkers van koper; sloten van koper; buizen van alu minium; Gewalst zink en diverse voorwerpen van zink: messen; versieringsvocrwerpen van on edel metaal; Krachtmachines gedreven door samengeper ste lucht of persgas: machines en werktuigen voor de meelindustrie: accumulatoren; elec- mechanische toestellen van niet meer dan 15 Kg.; electrische signaal- en veiligheidstoestel len; isolatoren enz. enz... 2» Koopwaren waarop dc tax-c bij de uit voer terugkebracht wordt van 2 tot 1 Sommige organische zuren; bijtende potas; zouten van koolzuur; chloriden; zwavelkool stof: diverse ethers; Aangemaakte verf; lijm van dierlijke oor sprong: (Vervolg op het 2e blad) - een duimbreed van de weg van de plicht doen afwijken. Wij willen Zeer Eerwaarde Heer Deken Deltosse niet laten heengaan zonder Hem de verzekering te hebben gegeven dat zijn wer king hier een onuitwisbare stempel heeft ge drukt op ons g'eestliik leven en dat zijn aan denken in liefde en eerbied zal bewaard blij ven J DOOR DE PERISCOOP In dc loop der week bereikte ons het ver rassend nieuws dat Zeer Eerwaarde Heer Deken Delfosse Ninove verlaat om over te gaan naar Eeklo. Zijn verblijf te Ninove is niet bijster lang geweest. Hij volgde Deken Walters op begin October 1944 - in volle operatie Gutt. Er zijn van die omstandighe den die een feit vast situeren en alle ver gissing onmogelijk maken. Toch neemt Hij een waardige plaats in, in de rij merkwaardige persoonlijkheden die sedert het begin dezer eeuw achtereenvolgens deken van Ninove waren. Alle vijftigers in Ninove hebben een le vendig aandenken bewaard van ZEH Deken Francois, 't Was in de jaren voor de eerste wereldoorlog. De politieke passies waren tot het waanzinnige opgezweept en vochten hun geschillen uit vooral op godsdienstig terrein. De heilige zachtzinnige man bad, boette en weende en zweeg - en liet het waanzinnige over zich heengaan, In 1915 nam hij ontslag. Hij was totaal op. Hij werd vervangen door Zeer Eerwaarde Heer Deken Weemaes. Van uitzicht een een voudig landelijk priester maar begaafd met een klaar verstand en een gouden hart. Hij was de vriend der armen en stierf arm. op geteerd door het harteleed. 't Was de tijd dat christengedoopte Ninovieters zonder sa cramenten stierven om «de deken te doen grijzen». Die twee Francois en Weemaes had den de grote stoot van anticlericalisme opge vangen en onder deken Poppe kwam de be- zinking en de zegepraal van het gezond ver stand. Het van christelijk standpunt uit ver vaarlijk spectakel van christenen die om «de deken te doen grijzen» in openbare opstand tegen God de eeuwigheid ingingen nam van lieverlede af. om praktisch te verdwijnen. Toen Zeer Eerwaarde deken Poppe tot ho gere bediening geroepen werd en Vicaris Ge neraal van t Bisdom werd, werd Hij ver vangen door Deken Walters, 't Was de man met de onvergetelijke glimlach; de grote kin dervriend die langs het hart der kinderen het hart der ouders won. Heel veel had hij nog kunnen bereiken maar een vroegtijdige "doof heid kwam zijn sociaal leven gtleideliik be lemmeren. onmogelijk maken en Hij trad af omdat Hij voelde dat hij niet meer van nut kon zijn. Hij werd opgevolgd door ZEH Deken Del fosse. Deze is met dood en 't is te vroeg om zijn doodsbeeldeken op te stellen. Als de boer in de Herfst en in de Lente ploegt en zaait ziet n:j in de Zomer de vrucht van zijn arbeid t Is zijn troost en zijn locn. In de wereld der gedachte en vooral in de geestelijke wereld is het niet zo. Reeds Chris tus verwittigde zijn Apostels dat zij zouden zaaien in hard labeur, in zweet en in tranen en dat andere in vreugd zouden oogsten. 7PW 5, t de werkers op Gods akker. ZEH Deken Delfosse is bij uitstek de sociale deken geweest van Ninove. De vrucht van zijn werk is aan het groeien en beloofd een rijke oogst. De tijdspanne is echter te kort om de oogst reeds tot rijpheid te zien ko men. 4 M i.i wensen Hem in zijn nieuwe bediening een lange en vruchtbare loopbaan en wij steunen op lange opdat Hij van verre - mid den zijn drukke bezigheden en zware verant woordelijkheden een oog zou mogen ge richt houden op het arbeidsveld dat Hij nu verlaat en de oogst die aan het. komen is Hem de troost en het loon weze voor het dat "ij met onverminderde iever nu gaa, aanvatten en waarvan Hij menselij kerwijze gesproken de vruchten niet meer zal laEeJirjest,eriijke is minder spectacu- tucht Werkelijk dan d* militaire Dc priester gaat zonder aarzelen, zonder ommezien waar de Overheid Hem stuurt en geen menselijke beweegredenen kunnen Hem 32 SOORTEN rianavorm, nau-macninaai en macniensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN xo mooi als eiken. De Denderklok gr* Huis YA BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1