Het Niooofs Freote-Popolar tegen II Juli! Eisenhower C. V. P. Beker vaa de Koning Of Gij op reis gaat, Koloniale Loterij De Vlaamse Leeuw niet beter dan de Internationale Cornelis sprint tegen zwaarlijvigheid i een drama 62 GEMEENTERAADSZITTING Mr CORNELIS Vandaag, Zaterdag 5 Juli, te 4 uur ALLEN NAAR HET STATIEPLEIN BUITENGEWONE LUTTE VOOR DE r=:=:?:::=^"55= Te 20 uur stipt wordt de vergadering voor geopend verklaard. Dhr Vioion wordt verontschuldigd. Verschillende liberale en komiriunistische supporters delen broederlijk de plaatsen in de publieke omheining. De lectuur van het verslag der voorgaande zitting wordt zonder opmerkingen goedge keurd. 1) Tussengemeenteliik Hospitaal-Sanatorium Mr Van Trimpont - Het aandeel der stad dient verhoogd te worden met 48.600 frank. Mr Fransman - Er is een verhoging van kapitaal nodig om de werken te kunnen vol tooien. Het aandeel der stad bedraagt de gemelde som. Ieder van de 43 gemeenten die bij het Sanatorium aangesloten zijn, zal zijn aandeel te betalen tebben. De werken aan het Tussengemeentelijk Hos pitaal-Sanatorium zullen beëindigd worden tegen het einde der maand October. De Staat moet nog voor een zeer hoog bedrag tussen komen. Het gevraagde aandeel moet dienen om de normale gang der werken te verzeke ren. Goedgekeurd met 11 stemmen (dhr De Rie- maeckr is afwezig). 2) Rekening 1951 Kerkfabriek O.L. Vrouw De Raad moet advies uitbrengen over de rekeningen voor 1951 van de Kerkfabriek van O. L. Vrouw. Goedgekeurd met 9 stemmen tegen 2 (de Kommunisten). 3) COO goedkeuring Rekening 1951 Zonder opmerkingen goedgekeurd met 11 stemmen. 4) Aanwerving grond in der minne nieuw kerkhof Het stadsbestuur vraagt toelating om te on derhandelen voor de aankoop in der minne van grond voor de aanleg van het nieuw kerkhof. De accoorden met andere eigenaars worden afgesloten op basis van 200.000 fr. de Hectare hetzij 750 frank de roede. Voor een speciaal geval zou er hoger moe ten gegaan worden tot 240.000 fr. omdat de onteigening voor gevolg zal hebben de toe gang tot die eigendom onmogelijk te maken. De Raad is accoord met 12 stemmen. 5) Levering electrische stroom aan NMBS. De Raad moet zich uitspreken over een contract tus„ de stad en de Belgische Spoor wegenmaatschappij voor de gratis levering van electrische stroom en de signalisatie van de overweg in de Weggevoerdenstraat te ver zekeren. De stad bekomt daarenboven kwijtschel ding van een schuld van 3000 frank. Goedgekeurd met 12 stemmen. 6) Lening meerwerken Hospitaol Mr Van Trimpnot Bij beraadslaging van deze Raad werden een reeks meerwerken goedgekeurd de 21 December 1951 voor het stedelijk hospitaal. Ingevolge die beslissing vragen we U thans een lening goed te keu ren van 265.000 frank bij het Gemeentekre diet voor ons aandeel in die werken. Mr Fransman - Mogen we U vragen hoe die werken thans vorderen Mr Van Trimpont De centrale verwarming is thans in regel Voor de rest dringen we aan op onverwijlde voltooiing. Mr Fransman Moet er daarbuiten no^ iets betaald worden Mr de Secretaris - Niets. Mr De Riemaecker - De meerderheid van de Raad heeft die werken goedgekeurd. Daar ik behoor tot een partij die de beslissingen der meerderheid eerbiedigt zo zal ik de voor gestelde lening goedkeuren. Dit wil niet zeg gen dat ik iets te wijzigen heb aan mijn vroegere verklaringen. Mr Vanden Berghe Ik sluit me aan bij ae heer De Riemaecker om mijne stemming te verrechtvaardigen. Goedgekeurd met 12 stemmen. 7) Bijzonder plan van aanleg kwartier Pol- la restraat Het stadsbestuur legt het plan van aanleg voor van het kwartier der Pollarestraat. re sultaat van vroegere besprekingen in de Raad Mr De Riemaecker - We waren steeds be zorgd om dit kwartier in verbinding te bren gen met de stadskom. Op ons aandringen is er langsheen het terrein van de Union Al- lumettière een straat voorzien recht naar de Burchtdam. Ik zie als maat. aangegeven 6 meter op zekere plaatsen. Dat is, naar mijn oordeel, veel te weinig. Mr Fransman - Ik deel die zienswijze. Die straat zal. als kortste weg. waarschijnlijk het drukst gevolgd worden. Mr De Ville - Die weg is niet bedoeld voor het verkeer van autorijtuigen. Mr De Riemaecker - Een nieuwigheid. Een straat niet bestemd voor het gerij. Mr Fransman Zal er in die straat kunnen geparkeerd worden door bezoekers van het sportcentrum Mr De Ville - Er is een parkeerplaats voor zien voor autos. Dit belet niet dat men in de ontworpen straat ook zal kunnen parkeren. Mr Fransman - Een reden te meer om die straat voldoende breedte te geven. Mr Van Trimpont - We kunnen 14 meter voorzien voor de rijbaan, voetpaden dus in begrepen en 8 meter voor de eigenlijke straat Goedgekeurd in die voorwaarden met 12 stemmen. 8) interpellatie over misbruik van een ker misfeestnummer tot politieke manifestatie door de Kommunisten. Mr Van Trimpont - De heer De Riemaecker die een regelmatig verzoek tot interpellatie ingediend heeft, krijgt het woord. Mr De Riemaecker De feiten zelf zijn genoegzaam gekend de blijde intrede van de Jan Vanden Abelefanfare uit Baasrode achter de rode strijdvlag met hamer en sik kel de aubade van op de stadskiosk, tijdens een officieel kermisfeestnummer, met de In ternationale. begroet met de gebalde vuist. Vermits de toelagen voor dat nummer voort komen van ons aller centen: zo hebben we het recht urbi et orbe te verklaren welke bit tere smaak en nasmaak dergelijke manifes tatie iaat. De burgemeester reageerde moedig op het ogenblik zelf van het incident. We acteerden dat met genoegen. Daarmee is het geval echter niet geklas seerd. In 1952 is er geen enkele gemeente meer in ons Land waar de Kommunisten nog in de gelegenheid verkeren een hunner strijdor ganisaties officieel uitgenodigd te zien voor het opluisteren van openbare feesten. Op zijn eigen kan dit volstaan Aan wie de verantwoordelijkheid Aan het stadsbestuur en haar feestcom missie. 1 Aan U zelf. heren Socialisten en heren Liberalen, omdat gij door uw bondgenoot schap tegen natuur, de Kommunisten hier in geburgerd hebt en hen een niet goed te pra ten manoeuvervrijheid en mogelijkheid ver leend hebt. Tijdens de eerste zitting van deze Raad. na de voorgaande gemeenteverkiezingen, vroeg de heer Fransman U of gij wel het be sef hadt van de gevolgen van uw verbond met een partij die van haar toenmalige macht zou inboeten en haar toenmalige nationale houding onvermijdelijk zou wijzigen. Ge hebt toen sceptisch de schouders op gehaald. Nu het ogenblik nadert van de afrekening voor het kiezerskorps, roept gij om hei meest en om het luidst dat gij in de toekomst, met zulke mannen - de Kommunisten - niet meer zult regeren. 't Is een bekentenis van uw ongelijk en van uw begrijpelijke verlegenheid. Het feit echter dat gij unfaire partners nog als partners aanziet en als partners bejegent, stemt ons uiterst sceptisch over de op rechtheid van uw verklaringen. 2» Ook de feestcommissie - die voorlopige commissie - treft een grote verantwoorde lijkheid. Dank aan een unfaire goocheltoer lukte zij er in onze beurt af te nemen. In 1952 was het niet de beurt der Kom munisten: 1952 was - volgens gevestigde accoorden en gebruiken - de beurt der CVP. Ge zult zeggen: we hebben deze «missing» hersteld. Ge kreegt uw Concert op 2e Ker miszondag ter gelegenheid van het Congres der Kroostrijke Gezinnen. Wij CVP-ers zullen ons nooit kunnen ont doen van de indruk dat de meerderheidspar tijen - misbruik makend van hun getal sterkte - onze partij gerold hebben 1omdat een geregelde beurt niet zonder voorafgaandelijk accoord - kan noch mag ge wijzigd worden. 2) omdat het andermaal bewezen is dat een 2e Kermiszondag geen volk trekt. 3) omdat de Liberale Mandatarissen pu bliek bewezen hebben dat wandeiconcerten om electorale redenen de voorrang hebben op hun aanwezigheid op officiële feesten (feit waarvan wij goede nota nemen en waarvan ten gepasten tijde het pasgeld zal gewisseld worden). In deze aangelegenheid hebben de Kom munisten eens te meer bewezen dat er voor hen geen fair play bestaat en dat alle gele genheden welkom zijn om herrie te scheppen en aanstoot te geven. ONS besluit is kort en klaar. 't Moet de laatste keer geweest zijn dat de Kommunisten nog buiten kwamen op of ficiële feesten. De Kommunistische Partij is geen Nationa le Partij. Zij blijve weg en men houde ze buiten. Moest er van deze redelijke en gegronde wens geen rekenschap gehouden worden dan zullen wij ons in de toekomst verplicht zien de weldenkende bevolking aan te sporen zul ke feesten te saboteren. Mr De Ville - Ik zal aan de heer De Rie maecker vooreerst doen opmerpen dat de In ternationale vroeger nog gespeeld werd op de stadskiosk Ik aanvaard de aanklacht van dhr De Rie maecker vervolgens niet omdat net Katholiek Muziek van Denderleeuw ook politieke strijd liederen ten gehore gaf. die niet vermeld stonden op het programma, namelijt De Vlaamse Leeuw. Tenslotte doe ik opmerken dat wij een nationale partij zijn, die geen orders ont vangen uit de vreemde, in tegenstelling met de CVP. Mr De Riemaecker - Verklaar U nader, a.u.b. Mr De Ville De CVP heeft ons land onder toezicht geplaatst van Amrikaanse generaals. Mr De Riemaecker - Eisenhower CVP. Blijf ernstig. Mr De Ville - Ik ben ernstig Onder de be zetting vloog men naar een concentratiekamp voor het zingen der Internationale, maar het zingen van De Vlaamse Leeuw werd integen deel aangemoedigd. Mr Van Vaerenbergh - Als gij het debat op dat terrein plaatst dan moet ik U van ant woord dienen. De Internationale werd slechts uit den boze na Juni 1941 toen de Kommunis ten plots vaderlanders werden. Mr De Ville Ik zal daar niets op antwoor den. Ik wil enkel nog doen opmerken dat de ze interpellatie niets te zien heeft met de gemeenteraad. Mr Fransman - De Raad heeft er alles mee te zien. Die kwestie dient budgetair verant woord te worden. En vermits er aanstoot ge geven werd zo is het hier de geschikte plaats om erover te praten. Mr De Ville - Niemand heeft er aanstoot door gekregen, buiten U. Mr Fransman - Al was het maar ons, dat volstaat. Mr De Riemaecker - Ik heb de eer volgen de motie in te dienen: De Raad. gehoord de interpellatie van dhr De Riemaecker; Be treurt de houding der Kommunisten ter ge legenheid van een kermisfeestnummer. Keurt ze uitdrukkelijk af; Gaat over tot de dag orde Mr Cornells - Ik zal niet lang zijn en zal me niet kwaad maken omdat het niet goed is voor zwaarlijvigheid... Mr De Riemaecker - Mr Cornelis het is iedereen niet gegeven van zeer te kunnen lopen voor de slanke lijn (Luidruchtig ge lach). Mr Cornelis Voor mij hadden de twee muzieken ongelijk, want de Vlaamse Leeuw is niet beter dan de Internationale. Mr Fransman - De Vlaamse Leeuw is een nationaal lied. Leer uw vaderlandse geschie denis ge zult dan zien wat ge aan de Vlaam se Leeuw te danken hebt. Mr Cornelis Ik dien volgende motie in: «Dj Gemeenteraad van Ninove betreurt dat ter gelegenheid van Kermisfeesten en bij de uitvoering van door het stadsbestuur gesub sidieerde Concerten, politieke strijdliederen, niet voorzien op het programma, worden uit gevoerd en gaat over tot de dagorde Mr De Riemaecker - Ik betwist de ontvan kelijkheid van die motie vermits ze betrek king heeft op een punt dat niet aan de dag orde staat. Ik interpelleerde over de Kom munisten. Mr Van Trimpont Ik ben wel van mening dat ze ontvankelijk is: Mr Fransman - Enfin hoe is het mogelijk. Lees de dagorde en lees de motie. Mr Vanden Berghe - Ik begrijp uw hou ding niet. Elders hebben de Vlaamse Libe ralen en de Vlaamse Socialisten eerbied voor de laamse Leeuw. In Ninove is het gans anders. Mr Van Trimpont - Ik leg de ontvankelijk heid der motie van dhr Cornelis ter stemming Goedgekeurd met 7 stemmen (kartel) teeen 5 (CVP). Mr Vari Trimpont - Ik leg thans de motie van dhr De Riemaecker ter stemming. Verworpen met 7 stemmen (kartel) tegen 5 (CVP). b Mr Van Trimpont - Ik leg thans de motie van dhr Cornelis ter stemming. Mr De Riemacker Pardon. Ik heb de eer deze motie te vervolledigen met de woorden «door de Kommunisten» en vraag de stem ming van mijn amendement. Mr Van Trimpont Ik leg de geamendeer de motie Cornelis ter stemming. De tekst vervolledigd, luidt dus als volgt: De Ge meenteraad van Ninove betreurt dat ter ge legenheid van Kermisfeesten en bij de uit voering van door het stadsbestuur gesubsi dieerde concerten, politieke strijdliederen, niet voorzien op het programma. DOOR DE KOMMUNISTEN worden uitgevoerd en gaat over tot de dagorde Verworpen met 7 stemmen (kartel) tegen 5 (CVP). Mr Van Trimpont We stemmen thans over de motie van dhr Cornelis in haar oorspron kelijke versie. Goedgekeurd met 6 stemmen bij 6 onthou dingen i De CVP en de kommunist De Ville uit dankbaarheid waarschijnlijk voor de vroe gere fantastische karpelsprongen van Cor nelis). Mr De Vilie - Ik heb me onthouden omdat de laamse Leeuw niet mag gelijkgesteld worden met de Internationale. Mr Vanden Berghe- 'k Heb me onthouden om dezelfde reden als de heer De Ville. Er is zeker geen vergelijking mogelijk tussen de Vlaamse Leeuw en de Internationale Mr Van Vaerenbergh - Mijn onthouding heeft dezelfde reden. Mr De Riemaecker Ik stemde niet tegen omdat de ingediende motie deels het princiep aankleeft dat ik verdedigde. Ik stemde echter niet ja omdat de motie niet ontvankelijk is Mr Fransman - Ik onthield me om dezelfde redenen. 9) 11 Juli-Viering Mr Van Trimpunt - Dit punt werd aan de dagorde gebracht op verzoek van dhr De Riemaecker. Mr De Riemaecker - Op 11 Juli a.s. wordt de 650e verjaardag gevierd van de schitte rende zegepraal, op eigen bodem behaald door het Vlaamse Volk. de Vlaamse demo cratie. op vreemde indringers en bezetters. Ge kent uw vaderlandse geschiedenis te goed opdat wij zouden moeten uitwijden over de betekenis en de gevolgen van die Zege voor ons Volk en ons Land We kunnen ons niet inbeelden dat er in het Vlaamse en Democratische Ninove geen eensgezindheid zou bestaan over de beslis sing om op 11 Juli die Vlaamse en Demo cratische Zege te herdenken door de bevlag- ging onzer openbare stadsgebouwen Ons voorstel strekt er ook toe aan de gevel van het stadhuis de Vlaamse Leeuwenvlag te zien wapperen nevens onze Nationale Vlag In 1302 wapperde ze fier op 't Groeninge- veld. Ze had destijds haar ereplaats in de grote handelssteden van 't Noorden en van 't Zuiden We voorkomen uw argument als zou die vlag een symbool geworden zijn dat mis bruikt werd. 't Is geen reden om niet aan ons Vlaamse volk en aan ons Land een goede dienst te bewijzen met onze Vlaamse Vlag de plaats te gunnen die haar toekomt. Niemand kan er aanstoot in vinden vermits over de taalgrens, de Vlag met de Waalse Haan van langs om meer burgerrecht ver werft op openbare plechtigheden naast onze Nationale Driekleur. Laat ons bewijzen dat we in Ninove een drachtig zijn op gebied van Vlaamse fier heid. Een echte Belg mag en moet ook een goede Waal of een zelfbewuste Vlaming zijn. We hebben dan ook de eer U te verzoeken ons voorstel eenparig te willen goedkeuren. Mr Van Trimpont - We gaan over tot de stemming. Mr De Riemaecker - Ik vraag dat de stem ming zou gesplitst worden in die zin dat er eerst zou gestemd worden over het princiep van de bevlagging en daarna over de gebeur- lijkeaankoop van een leeuwenvlag Mr van Trimpont - Accoord. We stemmen dus eerst over het princiep der bevlagging op 11 Juli. Verworpen met 6 stemmen (de Kommunis- De yille en De Tr°ycr; de Socialisten Milo en Wachtelaer; de Liberalen De Weghe en Cornelis). Tegen 5 stemmen (de CVP). Bij 1 onthouding (de burgemeester die een razende blik werpt op zijn beide partijge noten). Mr Van Trimpont - Ik stem niet tegen om dat ik niets heb tegen het bevlaggen der o- penbare stadsgebouwen op 11 Juli. Ik stem niet voor omdat ik wel iets heb tegen de Leeuwenvlag die te veel misbruikt werd. We kunnen er hier in de stad van vroeger - tijds genoeg van meepraten. Mr Fransman - Een toelichting a.u.b. Indien er wensen en voorbeelden komen van hoger hand om te bevlaggen zult gij dan als bur gemeester handelen tegen de beslissing van uw meerderheid in Mr Van Trimpont - Ik ben eerst en vooral burgemeester. In zulk geval schik ik mij naar de hogere Overheid. Mr Fransman - Ik dank U. Mr Van Trimpont - We stemmen over de aankoop van een leeuwenvlag. Verworpen met 7 stemmen (al de leden van de bestuursmeerderheid) tegen ft (de CVP) De openbare vergadering wordt geheven De Raad zetelt verder in geheime zitting. 18) Ontslag bewaarschoolonderwijzeressen De ontslagen ingediend door Mevrouw Bo- gaert-Vander Schueren en Dj Vrieze-Van Vlaanderen worden aanvaard door de 11 aan wezige leden. (Dhr Cornelis is tijdelijk af wezig) 11) Benoeming Bewaarschoolonderwijzeres sen Mw Bellemans-Roobaert en Jw Van Dijck tijdelijke bewaarschoolonderwijzeressen die nen vast benoemd te worden. Goedgekeurd met 11 stemmen. 12) Stedelijke Nijverheidsschool - Benoeming De voorlopige benoeming van de heer Ray mond Timmermans wordt goedgekeurd met 12 stemmen. 13) Benoeming van klerk in vast verband Er is maar één kandidate voor de plaats van klerk op het gemeentebestuur nl Me- juffer Lea De Henau. Ze wordt benoemd met 10 stemmen tegen 1. Er was een blanco briefje. 14) Vacantiegeld tijdelijk personeel Een uitgave van 4.171 frank wordt te dien einde goedgekeurd met 12 stemmen. De zitting wordt geheven rond 23 uur. BANIER BONDGENOTEN, DE KOMMUNISTEN (Chic gezelschap, voorwaar) Banier vraagt een kategorieke logenstraf fing. Ten uwen dienste, Banier. Met de jonge heer A. uit de Statiestraat wordt waarschijnlijk niemand anders bedoeld dan de zoon van de heer Edgard Avoux uit de Biezenstraat. De jonge Avoux is onder de wapens. Hij vroeg noch vrijstelling, noch uitstel, jonge heren van de Banier. Op het ogenblik dat de aanslag op de Kerk toren gepleegd werd (want het was een aan slag) volbracht de jonge heer Avoux zijn soidatenplicht in de Militaire School afdeling Rode Kruis-dienst te Brussel. Ge kunt die onweerlegbare alibi zelf kon- troleren. jonge heren Liberalen, 't Is zeer gemakkelijk. Als ge ooit dacht daarmee de achtbare fa milie Avoux te treffen, mis hoor, heren Li beralen en concurrerende Liberalen. EEN PROGRAMMA Banier beweert dat de CVP de kiesstrijd zal ingaan met een programma op zuiver lokaal plan. Zij is er op voorhand kwaad om Wat ezelarij is dat nu. Zullen de Ninoofse Liberalen. Socialisten en Kommunisten uitpakken met een Natio naal programma Als we ons niet vergissen gaan de gemeen teverkiezingen om te weten aan welke partij iet beheer der Stad Ninove zal toevertrouwd worden. Wat heeft het Nationaal belang daar recht streeks mee te maken We zullen ten gepasten tijd; nazien met welk bepaald programma de Ninoofse Libe- J v" zu"en tiicpukken, als ze er wel te ver staan maar een hebben. Ondertussen publiceert Bfcmier het pro gramma der Liberale Jeugd voor het Kanton Ninove. «reizen, danspartijtjes, en misschien maar dat vertel ik nog niet» (sic). De moeite, he. En van 't bovenste schof. Banier springt op haar strijdros omdat af- fichen van Rerurn Novarum de aankondiging Roosevelt" Sinksenbal Banier verzwijgt dat de plaatselijke lei- w dat nadrukkelijk hebben afgekeurd en met de Liberalen accoord trof fen om die misgreep goed te maken. niet weten6" Va" Banier natuurlijk ofwel thuis blijft met Uw verlof, Uw kansen blijven overal en altijd gelijk wanneer gij in hef bexit sijt van een biljet van de 34.218 loten van 200 fr. tot Twee en een half millioen Trekking te Virton OP ZATERDAG 19 JUL! - - f 'i i o f till vt im -.1,1 i

Denderklok | 1952 | | pagina 2