Nioove aam afscheid vao Z. E. H. Deken Delfosse. GEVELSTENEN Cternit NINOVE \7 Prijs per nummer 1,50 Ir. Zondag 15 ïufc 1952 zo mooi als eiken. Zei en twintigste Jaargang. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening ISS1.M Drukïer-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1091 Maanaag avond te 20 uur ging het paro chiaal afscheidsfeest door van Z.E.H. Deken Delfosse in de feestzaal van «Ons Huis». De nationale driekleur en de pauselijke vlag wapperden feestelijk aan de gevel van «Ons Huis». Het podium bood een heerlijke aanblik met zijn versiering met bloemen en groene plan ten. Beneden het podium had de volledige Ka tholieke Harmonie post gevat. Op de eerste rij geestelijken, leden van de Kerkraad en katholieke Gemeenteraads leden. Z.E.H. Principaal en de E.H. Professoren van het College lieten zich verontschuldigen daar het College zijn jaarlijkse schoolreis deed. Verders een bomvolle zaal. met hel» grap pen mensen op het balcon en op de trappen die er naartoe leidden. Geen plaatsje bleef onbezet. Z E.H. Deken Delfosse wordt bij zijn in trede in de zaal op daverend applaus ont haald. wijl het muziek een opgewekte mars laat dreunen door de zaal. HULDE VAN DE JEUGD Ternauwernood zijn de laatste trillingen van de mars uitgestorven of het doek wordt opgehaald. Op het helbeliehte toneel geven enkele le den van de Katholieke Vrouwelijke Jeugd bewegingen. in lang wit gewaad, onder be geleiding van klavier, de uitvoering van enig mooie en werkelijke artistieke dansen ten beste. Onder luide toejuichingen valt het doek. Op voorstelling door de de lieer Notaris Van Rossom bestijgt de heer Gaston VAN DEN HAUTE het r>:xlium om in naam van de Katholieke Jeugd der stad volgende merk waardige rede uit te spreken: Zeer Eerwaarde Heer Deken. Het is mij een grote eer en ten voorrecht hier deze avond te mogen optreden ais tolk van al de katholieke jeugdbewegingen onzer goede stad. Het gelieve U. Z.E.H. Deken, de uitdruk king te aanvaarden van onze oprechte hulde, van onze hartelijke dankbaarheid, van onze eerbiedige genegenheid en onze blijvende trouw. Ouders en opvoeders zijn het er roerend over eens. dat de jeugd zo onbezonnen is en onbesuisd. Ze beweren te pas <en te onpas» dat we later wel zullen inzien wat we alle maal aan hen te danken hebben. En inder daad. Z.E.K. Deken, hef IS voor jonge gasten moeilijk om begrijpen welke heilzame rol het gezag speelt in het leven, welke hoge waarde aan beproefde wijsheid en onder vinding dient gehecht, wat een sterke en rus tige vastheid in de traditie schuilt Maar. wanneer ooit een jeugd op dat gebied be- voordeligd was. dan was het zeker de jeugd van Ninove. UWE jeugd. Z.E.H. Dtken. In l' en Uw schoon apostolaat hier ter stede kre gen wij een enige kans het gezag te waarde ren en. wat meer is. te beminnen. «Fortiter et suaviter* met kracht en toch met zacht heid hebt U onze onbezonnen onstuimigheid ingetoomd waar het paste, geleid langs vei lige weg»n. en gestuurd naar steeds schoner en beter verschiet. Hoe gevaarlijk en moei lijk was die na-oorlogse tijd niet. toen alles wankelde en gistte, toen recht en plicht, rechtvaardigheid en deugd, de trouw aan volk «n land. toen de naastenliefde in een woord, en de liefde tot God. werden ontkracht en be<pot. en overspoeld door die bevrij- dingsroes. die ontaardde m een roes van bevrijding, niet alleen van een overweldiger, maar bevrijding van alle wetten en plichten, van alle banden en beperkingen, van alle gezag. Goddank hebben wij precies in die ver warring U. Z.E.H. Deken, als «goede herder» gehad. Nu BEGINNEN we dit te beseffen. En hoe wijzer we worden, hoe duidelijker dit inzicht zich aflijnen zal. ea hoe groter ook ome waardering en dankbaarheid. Wij danken tl. Z.E.H. Deken, om al de lief devolle zorgen waarmee U onze organisaties hebt omgeven, om de zedelijke steun welke U ons hebt verleend, om de geldelijke hulp zelfs, als er nood was. om de wenken en richtlijnen »al waren ze misschien niet ge makkelijk». om Uwe sympathieke tegenwoor digheid op onze feesten, om al de maatre gelen ten onzen gunste, die U met aan de grote klok mocht Langen, oin de kommer die U om ons droeg:en die niemand kent, tenzij God alléén. Moet hei dan verwonderen dat we nu ge wagen van onze «eerbiedige genegenheid En dat wij ons vleien met de mening dat de ze genegenheid wederkerig is Vooral de jeugd. Z.E.H. Deken, laat zich in dit opzicht niet paaien met woorden, maar intuïtief weel ze en voelt ze aan. waar en bij wie ze begrip en steun zal vinden, wie haar genegen is. en haar goed wil. loyaal en onbaatzuchtig. En vanzelf schenkt ze dan haar sympathie, haar vertrouwen, en haar trouw. U wist. Z.E.H. Deken, dat wie de jeugd heeft, over de toekomst beschikt, en hoe degelijker en veelzijdiger de fundamenten zijn. hoe heerlij ker en rijker ook de toekomst bloeien zal. Daarom voerde uw hoog priester-ideaal en uw groot priesterhart U naar de jeugd, en spontaan kwam de jeugd tot U. en samen hebben we in dit woelige en lastige Ninove, dit hete stukje van de frontlijn in de strijd voor de verovering van het Rijk Gods. een grondslag gelegd die. met Gods zegen, de mooiste uitbouw dragen zal, tot groot geluk van Kerk en Volk. Dit huidewoordje moet nu, spijtig genoeg, een afscheidswoordje zijn. Kon veel te kort. was Uw apostolaat hier ter stede. Z.E.H. Deken, war.t Ninove vooral heeft nood aan hoogstaande en veelzijdige persoonlijkheden. «Scheiden doet lijden» luidt een guegde Dit is maar al te waar. Met «pijl zi«en wij U heengaan. In naam dan van al de jeugdbewegingen onzer stad, KajoUters. KBMJ. Gidsen. Scouts Kajotters en KSA. bied ik U. Zeer eerwaarde de verzekering onzer oprechte wensen en gebeden, opdat de Heer Zijn overvloedige zegen schenke over Uw persoon en Uw werk in het nieuwe apostolaatsveld. dat Zijne Hoog waardige Exc. Mgr onze Bisschop. U toewees Maar dit wens ik nog te zeggen en daarmee te eindigen. Er wordt wel eens gezegd les absents ent toujours tortMaar met U. Z.E.H. Deken, zal dit zeker niet het geval zijn. Ofschoon afwezig, zult U geen ongelijk krijgen. Het mooie werk dat U hier gepres teerd hebt. zal U altijd gelijk geven, steeds meer en meer Want daar staan WIJ borg voor. wij, de Katholieke J«ugd van Ninove. UW Jeugd. Dat zal het beste en duidelijkste bewijs zijn, Z.E.H Deken, van de waarach tigheid der gevoelens, waar ik het in het be gin over had. en die ik U. Zeereerwaarde. nu luide en onvervreemdbaar toezeg: onze ge voelens van oprechte hulde, hartelijke dank baarheid. eerbiedige genegenheid en blijven de trouw. Deze flink voorg»dragen rede wordt lang toegejuicht; een meisjesgids biedt Z.E.H. De ken mooie roze rozen aan. Het Katholiek Muziek vertolkt op zijn best «Zwarte Diamant». Hulde van de H. HARTBONDEN In naam van de beide besturen van de H. Hartbonden wordt het woord gericht tot Z.E.H. Deken door de heer Jozef DE COSTER. Zeer Eerwaarde Heer Deken Daar waar de andere verenigingen U hulde brengen, hebben de bonden van het H Hart daar veel meer reden toe; want zij hebben veel meer aan U te danken en mogen terecht zeggen dat zij altijd een speciale voorliefde van U hebben mogen ondervinden. Toen U hier in 1944 aankwam na de bevrijding, hebt U hen onmiddellijk uw gans vertrouwen geschenken en als wij na die moeilijke na oorlogse jaren onze communiebonden sterker ingetal en even trouw zien. dan is dat voor een groot deel te danken aan U. Onze eer waarde bordsbestuurders vonden bii U steeds de grootste steun en alle initiatieven die zij samen met hun bestuur namen werden door U steeds bijgetreden en onder uw leiding uitgevoerd. Denken wij maar aan de plech tige viering van het feest van het H. Hart en Kristus Koning, de twee hoogdagen van de H. Hartbonden. De grote H. Hartfeesten in het jaar 1948. waaraan uw naam voor al tijd zal verbonden blijven. Die plechtigheden en talrijke andere, binnen en buiten de kerk die door U als een spoorslag voor onze leden en de ganse parochie werden opgevat heb ben op hun weerslag niet laten wachten; eh als wij bij uw heengaan mogen zeggen dat onze beide bonden samen 1290 trouwe leden tellen dan is dit. zoals ik zegde, grootelijks aan Uw steun te danken. De ijveraars en ijveraarsters in het bij zonder hebben dikwijls mogen ondervinden hoe hoog U hun werking schatte en dit was een ware aanmoediging in hun werk. Z E H Deken ik ben de tolk van beide be sturen van de H. Hartbonden en van al de leden om U in hun aller naam onze harte lijkste dank te zeggen om Uw steun en aan moedigend begrijpen. Wij betreuren Uw heengaan. Onze dank zal vooral hierin bestaan dat wij de werking onder Uw bescherming begonnen zullen voortzetten tot welzijn van onze duurbare parochie Als blijk van genegenheid en dank bieden wij U. Z.E.H Deken, deze bloeren. Mochten zij bij U de verzinnebeelding zijn van de ve le communies en gebeden die onze leden vooral deze dagen, voor U zullen opdragen opdat Uw werking ginder in Eekl$. even als hier. vele vruchten zou mogen dragen. Onder de toejuichingen der zaal word: een kolossale garve rode hortensia's Z.E.H. Deken aangeboden door Mevrouw Elisa Wal- raevens. Het doek wordt opgehaald en de Katholieke Scouts geven een reeks Vlaamse liederen ten gehore, die flinke bijval oogsten. HULDE VAN DE KATHOLIEKE MIDDENSTAND De heer Ren* LUYSTERMAN bestijgt hel podium om namens de Katholieke Midden stand volgende rede uit te spreken; Zeer eerwaarde Heer Deken Het was een ware verrassing voor onze be volking. toen het nieuws de ronde deed dat onze Zeer Eerwaarde Heer Deken door Zijne Exc. Mgr de Bisschop benoemd werd tot De ken van Eeklo. Het is een vererende promotie voor U. Zeer Eerwaarde Heer Deken, maar een pijnlijk verlies voor ons. Bij dit afscheidsfeest willen wij U hulde en dank zeggen in naam van de drie orga nisaties van de Katholieke Middenstand van Ninove. Toen U. in 1944 kort na Uwe aanstelling, door de Katholieke Middenstandsbond om een geestelijk raadgever werd gevraagd, hebt U niet geaarzeld dit verzoek in te willigen en stelde U een van Uw E.H. Onderpastoors aan als Proost van onze vereniging, zo het bewijs leverend dat U onze organisatie genegen was en dat l er naar streefde inniger samen werking te zoeken tussen onze Bond en d# geestelijke Overheid. Al onze vergaderingen en feestelijkheden waartoe U door de Bond werd uitgenodigd, hebt L met we tegenwoordigheid vereerd en door Uw woord waart U voor ons een daadwerkelijke steun en een aanmoediging. Voor de Katholieke Vrouwelijke Burgers- en Middenstandsjeugd hebt U. Zeer Eerwaar de H»er Deken, steeds een diepe genegenheid betoond, hen gesteund en gesterkt in hun streven en nooit kon U vergeefs beroep doen op hen om U en vele initiatieven en goed* werken te steunen. Wat de Vrouwenbeweging van de Katho lieke Burgerij en Middenstand betreft, hebt U. Zeer Eerwaarde Heer Deken, volmondig uw goedkeuring gegeven tot het oprichten van deze Bond die in onze stad, op enkele maan den tijd, een grote uitbreiding heeft genomen. Om dit alles danken wij U, Zeer Eerwaarde Heer Deken, en bieden U in naam van de drie voormelde organisaties, deze bloemen aan ais blijk van sympathie en genegenheid, en wensen U. in Uw nieuwe werkkring een lange en vruchtbare loophaan. tot welzijn van Uw parochianen en tot meerdere eer en glorie van God. Onder luidruchtig handgeklap biedt Juffer Ulens een prachtige korf met witte oeuillet- ten aan Z.E.H. Deken. Het muziek geeft «Hongaarse Dansen» ten beste. De perfecte uitvoering brengt de zaai in vervoering. De muzikanten en hun verdien stelijke chef worden door een goede ovatie bedankt. Huide van de Kristent WERKLIEDENORGANISATIE De heer Jules DE SMET komt aan het woord en richt tot Z.E.H. Deken volgende rede. Zeer Eerwaarde Heer Deken. Het is voor mij een eervolle en dankbare, doch tevens een moeilijke taak. hier het woord te voeren op dit afscheidsfeest, in naam van al de samenstellende organisaties van het Algemeen Christelijk Werkersver- bond van Ninove. Eervol is deze laak. omdat wij, gewone mensen uit de arbeidersstand, met oprechte eenvoud spreken mogen tot de voorbeeldige priester, tot de vaderlijke herder, tot de waardige geestelijke gezagdrager, die Gij. zeereerwaarde Heer Deken, voor deae paro chie geweest zijt, Wij mogen zulks doen. zonder sehreom - Steekt uw rijzige gestalte hoog boven ons uit. als ware zij een uitwendig teken van uw hoge geestelijke gaven verraadt de fijne be schaving van uw uitwendige verschijning, de innerlijke adel van uw gemoed; - met één woord, toch durven wij U te typeren: Gij waart voor allen, voor groot en klein, voor rijk en arm. een goede, minzame priester. En moeten wij U reeds met gans ons hart danken, voor uw priester-zijn onder het Ni- noofse volk. een bijzonder dankwoord, moet hier uitgesproken namens de christelijke ar beiders- en arbeidstersorganisaties van deze stad. Ir. U. Deken van Ninove. leefde voort de sociaal voelende en sociaal werkende onder pastoor van Weiteren en de bestuurder der christelijke sociale werken van het Arron dissement Sint-Niklaas. Zonder uw belangstelling noch uw bekom mernis te onthouden aan de andere organi saties. zo menigvuldig als verscheiden in on ze stad gevestigd: zonder U zorgen noch moeite te sparen voor tie andere bevolkings groepen: bleeft Gij met vaderlijke goedheid en liefde, onze beweging in haar verschillen de uitzichten vGigen. Man van. rijke ondervinding, had; Gij een klaar inzicht in de problemen die zich stel- - den en wist Gij met uw schrandere geest, wijze raad te geven waaraan wij een stevig houvast hadden. Gij waart de steun van deze inrichting. Met raad en daad hebt Gij de uitbreiding en. de verbetering van de lokalen bevorderd. Gij waart een trouwe bezoeker van «Ons Huis». Bij gelijk welke feestelijkheid was uw aanwezigheid, voor de inrichters, een ze delijke steun en voor het publiek een aan trekkelijk voorbeeld Geen. uitnodiging lieten wij U geworden, of Gij hebt ze steeds gul en hartelijk beantwoord. Wij zagen en hoor den U op tal van vergaderingen: zo van onze (Vervolg op het 2e blad» vermoorden van Vlaamse intellectuelen na beide oorlogen - tot en met de actie van de moder: e Vingothen die als straf het verbod van schrijven en uitgever, hebben uitgevon den. Thomas Morus. die een groot staatsman was. werd onder Hendrik VIII van Engeland het hoofd afgekapt voor ontrouw aan de kroon. Dat gebeurt als ge de handen uit de nauw steekt. Vuisten in de zakken is voor zichtiger maar als hond een been krijgen veel fieoGoer DOOR DE PERISCOOP Ik was een klant van het eerste uur bij Radio-distributie Ik was ingeschreven neg voor de installatie volledig was. Ik heb er veel moeten voor afzien. Mijn vrienden lach ten met mijn «arme-mensen-raaio» - De aan koop op crediet was toen nog in de mode niet. Ik vond distributie een schoon ding. Een specialist zou zich bezig houden met het uit kiezen der programma's en zijn abonné's het beste voorschotelen dat in de uitzendingen te vinden was. Theorie en praktijk zijn twee verschillende zaken. Theorie dat is woorden, principes, iets dat men niet doet. Praktijk dat is iets waarvoor men niet durft uitkomen maar dat men zo maar doet. In theorie is radio de bij uitstek moderne cultuurdrager. In praktijk is het de grote tingeltangel in een wereld die omgevormd is tot café chan- tant. Zondag 8 Juli begonnen te Kortrijk de 11 Juli-feesten. Er was Plechtige Hoogmis gevolgd door de kroning van het beeld van O.L. Vrouw van Groeninge door de pauselijke Nuntius - en dat op uitdrukkelijk bevel van de H. Vader. Duizer.de Vlamingen waren er aanwezig - al moest burgemeester Coussens met bitter heid vaststellen dat de Belgische Spoorwegen geen speciale treinen wilden inlegger, al de- der. ze dat wel voor de ijs-revue ten res peet e van de schone benen van de schone meisjes. Tierduizer.de Vlamingen zaten tehuis bij hun radio-toestel om de uitzending van Ra dio Kortrijk te beluisteren. Ik meende hetzelfde te doen aan mijn arme- mensen-radio en ik aan het zoeken op de vijf lijnen. En "t was van I love you - schone frau - amour toujours. Nog eens opnieuw gepro beerd: ich ïiebe dich - coeur bonheur - liefde in de maneschijn. Om tien uur tien radio-distributie opge beld. Daar vielen ze uit de lucht... Kortrijk? door niemar.d aangevraagd Dat is radio-selectie. Onder alle koren is er kat. Als het over Radio gaat kunt ge zeggen dat er koren, fceel weinig, is onder het kaf. Distributie doet er nog een schep bij. De opper-stationchef van de IJzerenweg is een katholiek Vlaming: maar toch waren er geen treins. Onder een minister Rongvaux ware d3t normaal. Maar nu? Condoléances et regrets éternels. De opperbaas van distributie is een Rooms Hollander Maar toch geeft hij Kortrijk's reportage niet. an hoog tot laag is het een ketting van misprijzen en vijandelijkheid voor al wat Vlaams leven is. Het werd elf uur tien. Toen kregen we Kor trijk met de kroning van het beeldje. Als honden te hard grollen krijgen ze een been toegeworpen. Voor de Hollander ben ik een vlaamse hond en een beentje zal hem wel paaien. Dat is immers gewoonte en traditie in Beïgenland Maar in "t vervolg kies ik zelf mijn pro gramma's. Minister de Beaulieu in de eerste Belgi sche regering na 1830 heeft de binnenlandse politiek var, de nieuwe staat vastgelegd toen hij schreef dat «natuurlijk» het Frans de enige officiële taal was. Dat niemand een bediening mocht krijgen, hoe klein ook. als hij geen Frans kende. Dat de Vlamingen rap zouden Frans leren en dat er weldra van Vlaams geen spraak meer zou zijn. Die politiek gaat nog altijd voort tot he den toe. spijts onze Vlaamse ministers in een CVP-regering - het been voor de hond in acht genomen, natuurlijk. Willems - de patroon van het Willemsfonds w erd om zijn laams zijn geretrogendeerd en van Gent naar Eeklo verplaatst en de Vlamingen-vervolging is één ketting gewor den tot en met het verbannen, kerkeren en 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agent-schap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN De Denderklok Huis Y W BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1