Koloniale Loterij Reinaart de Hos Jaarlijks Zomerfeest VLAAMSE KERMIS mannen. 20 van onze vrouwen en zo van on- ze jeugd. Wij kunnen hier niet in bijzonderheden treden, maar liet weze ons toen toegelaten twee sprekende teiten uit het jongste ver leden in herinnering te brengen. Toen verleden jaar het plan werd opgevat in de schoot van het ACV een speciale Mijn werkersafdeling te sticiiten en van wal te steken met een Sint-Barbarafees*, zagen mi, op 4 December, de mijnwerkers op de ere plaats z'tten in de kerk. terwij! aan het al taar- met de meest mogelijke luister ds H Mis werd opgedragen; - en zagen wij s mid dags de Deken van Ninove aan tafel aanzit ten midden de eenvoudigste zij.ner paro chianen. En wanneer, eveneens verleden winter, het plan werd opgevat, hier te Ninove een Ge westelijke Sociale School op te richten, hebt Gij U. Zeereerwaarde Heer Deken, spontaan aangeboden om als lesgever op te treden, door dit gebaar eens te meer onderlijnend het belang van de kennis der Sociale Leer de; Kerk. welke de mensen moeten bezitten die zich willen wijden aan Katholieke Sociale Actie. Eens te meer mochten de leerlingen van deze schooi uw hoge bekwaamheid in de sociale en godsdienstige wetenschap ervaren. Dit alles. Zeereerwaarde Heer Deken, stemt ons tot rechtzinnige en diepe dankbaarheid Voor al het goede ens bewezen kunnen wij l niets anders wedergeven als deze belofte. L'w voorbeeld en uw woord in ons hart te bewaren en de apostolische geest die Gij ver- spreiddet in onze Beweg;ng levendig te hou den. de arbeiders te winnen voor de Kerk. naar ret beroemde woord van Pius XI. dat Gij zo dikwijls en zo gaarne tot het Uwe maakte. tEen Kerk zonder arbeiders is de Kerk van Christus niet». En zo kom ik dan aan het moeilijke wooro afscheid. Aischeid is een woord dat altijd p'ijn doet. ook al wordt het gevolgd door het woord «feest». Want tot midden in de fees telijke stemming vindt het gevoel van wee- moed: als een hardnekkig kwelduiveltje zijn weg tot het gemoed var. hen die heengaan en van hen die achterblijven. Wij weten echter dat de beschikking van de Bisschop die U. Zeereerwaarde Heer De ken. naar een ander arbeidsveld zendt, ook de beschikking is van de Goddelijke oor- zienigheid Uit deze wetenschap putten wij de overtuiging dat Gij geroepen zijt om in de Dekenij Eeklo nog veel goed ïe doen Er rest ons dan niets anders dan U de he melse zegen in overvloed toe te wensen over uw toekomstig werk en over uw persoon. Lang leve onze geliefde Deken Delfosse De zaal juicht toe en een Kajotster biedt een siervolle bloemkorf met roze oeuillets aan Z.E.H. Deken. HULDE VAN DE PAROCHIE E. H. LIEVENS onderpastoor, neemt het woord om in naam van de hele parochie Z.E.H Deken te danken. Zeer Eerwaarde Heer Deken. Er blijft mij nog slechts een zeer beschei den rol over - de oogst te orerschouwen en de bloemen te bundelen die anderen hebben gegaard. De eerste bloemen die wij aanbieden zijn onze bonden. Het is reeds moeilijk een bond in stand te houden, iaat staan te doen bloeien De meeste mensen beginnen met de edelste gevoelens, maar na korte tijd wordvi» die edelste godsdienstige gevoelens overwoekerd door tal van andere beschouwingen: het win nen aan prestige, commerciële of andere voordelen, komt daarbij dat in tal van bon den ieders bevoegdheid niet nauwkeurig om schreven wordt en de bond kwijnt en ver kwijnt... Hier bij ons hebben wij niet enkel één bond. wij hebben tal van bonden: jeugdbon den en bonden van volwassenen en wat meer is. bonden van sociale klassen die soms te genstrijdige belangen verdedigen. En spijts alies. al onze bonden bloeier. Daarom is het ook dat de grootste verdien ste gaat naar de chef van dat machtig orkest de dirigent; en dat onze dagbladen in U voor al de sociale leider gevierd hebben De tweede ruiker zou de ruiker zijn van het onderwijs. Hier heeft U voor het instand houden van sommige scholen grote inspan ningen moeten doen en daar waar de Bis schop spreekt over de grote last die Hij heeft om tal van werken in stand te houden in zijn bisdom, dan zal dat in Ninove niet minder het geval zijn De tweede ruiker is een rui ker van verborgen bloemen en die geuren soms het meest Onder het heerlijke werk dat U gepresteerd hebt vernoem ik Uw werk in de kerk. Niet enkel die grote feesten werden met luister gevierd: de middernachtmis. de diensten van de Goede Week. de H. Hartfeesten. de eerste en de Plechtige Communie maar over elke kerkelijke dienst vanaf de koordienst tot de meest gewone Mis lag de sublieme luister '•an een bescheiden voornaamheid. Kr, de decoratieve ongewone pracht van onze mo numentale kerk heeft U aan onze kerkelijke diensten een kathedrale allure gegeven. De gelovigen zijn het zo gewoon geworden en zij merken het nie' meer hoeveel hoger in voornaamheid hun kerkelijke diensten staan dan die van andere steden en hoe zij waardig zijn van de grootstad Nu moeten wij daar nog een woordje aan toevoegen vanwege de geestelijkheid. U zijt de leiuer. een Deken is de leider van de gees telijkheid van gans het dekenaat, maar uw meest onmiddellijke samenwerkers onder uw gezag zijn uw onderpastoors. Een eerste indruk die ons bijblijft is die van uw kalmte Goethe zegt: Das ganze Werk ist ruhig sein: Het ganse levenswerk is rus tig te zijn. Het was die kalmte die de rust bewaarde en zo nodig de rust herstelde. Een tweede is geweest het aanvaarden van de realiteit van het leven. Voor U bestond niet enkel logica maar ook en vooral psychologie: mensenkennis. U wist dat elke mens niet als een onbeschreven blad op aarde komt en dat er veel bijgeschreven werdt door de opvoeding en de levensom standigheden die iedereen doormaakt. U wist dat gans het werk van de geestelijke hierin bestaat een stukje van Christus' ideaal in de mens te boetseren; dat men niet iedere mens in dezelfde vorm giet en dat men meer vlie gen vangt met een druppel honig dan met een geheel vat azijn. Een derde indruk is geweest uw gezellige levensvreugde. In uw bijeenkomsten in de dekenij, ir onze bezoeken aan de leden van de kerkfabriek heeft U er blijk van gegeven dat wij. omdat wij trachten naar het eeuwig ideaal, maar daarom nog niet het leven var ons zelf of het leven van anderen moeten vergallen. Dat is de «souvenir» die U voor ons blijft afspelen in or.s leven; draai die zelfde plaat af ook in Eeklo en wij weten dat U ook daar velen zult gelukkig maken. Z. E. H. DEKEN DANKT Een minutenlang applaus begroot het einde der rede van E. H. Lievens en de verschij ning van Z.E.H Deken op het podium. Z.E.H. Deken, ten zeerste ontroerd voor de innige hulde die hem te beurt viel. dankt iedereen en drukt er zijn spijt over uit Ni nove te moeten verlaten. Hij spreekt over he» wel en het wee dat hij hier beleefde, uit zijn grote voldoening over de bloei der parochiale werken en de goede faam die onze stad geniet op het Bisdom. Hij zegt dat hij gelukkige dagen beleefde in Ninove en spoort iedereen aan om zich eendrachtig te scharen rond zijn opvolger, wiens naam binnen enkele dagen zal gekend zijn. Door verschillende kinderen worden de ge- sdhenken van de parochie overhandigd. Zeer Eerwaarde Heer Deken dankt nog maals gloedvol en ontroerd al zijne paro chianen. HET KATHOLIEK MUZIEK BESLUIT De heer Remi VAN VAERENBERGH voor- zitter van het muziek, dankt Z.E.H. Deken voor de belangstelling die hij steeds voor het muziek betoonde. Hij drukt het spijt uit van de muzikanten bii het verlies van een Deken die hoogstaan de muzikale kennis had. Hij zegt dat het muziek de avond sluit met de uitvoering van de mars. gecomponeerd door Z.E.H. Deken; «Souvenir». Met de uitvoering van deze mars wordt deze geslaagde avond en dit schitterend af scheidsfeest besloten. De herinnering aan Z.E.H. Deken Delfosse zal on- lang bijblijven. «De Denderklok» wenst hem een lang en vruchtbaar apostolaat in Eeklo. De winnaars van de 9de schijf 1952 De winnaars lot op heden 4 Juli gekend, in gehele of tienden, van het groot lot van twee en een half millioen. de twee grote loten van een millioen en de 15 loten van 100.000 frank hebben verklaard afkomstig te zijn van: Ant werpen: Assesse: Baudour; Brassehaat Brus sel: Chapelle-lez-Herlaimont: Herstal: Ma- riemburg: Molenbeek-Brussel: Moeskroen: Na men: Vervier? en Yieux-Jemappes. Verklaarde beroepen: bediende; boerin: huis houdster: paswerker; renteniersters» secreta ris: werkvrouwen en werklieden De winnaars van sommen gaande van 20000 tot 40.000 frank hebben zich ook aangeboden. Verblijfplaats van zekere onder hen: Aar len. Antwerpen. Boussu: Brugge: Brussel: Couvin: Doornik: Jette: Luik. Ougrée; Wuest- wezel. Hun beroep: bediende; direeteur van een firma: schildermeester: steenbakker, werk lieden. Onder de winnaars vindt men meerdere werklieden. De potjes hebben ook veel geluk gehad; 2 bedienden Chapelle-lez-Herlaimont) 10 grenswerkheden 'Moeskroen». 10 personen Brussel5 vrouwen Mariemburg»; 25 werk lieden (Molenbeek»; 0 werklieden Baudour 10 werkliesen «Jette»' en nog een van 9 per sonen uit Brussel. Verscheidene loten zijn. zoals naar gewoon, te. door banken geïnd. Volgende trekking op 19 Juli te Virion De Causerie van Aartsbisschop Mgr Morel Dinsdag avond ontving Ninove het vererend bezoek van Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Morel, verbannen Aartsbisschop var. Soei-Yuan. Na verwelkoming door de inrichters aan de ingang van «Ons Huis», deed de Aarts bisschop zijn intrede in de feestzaal tussen een dubbele haag vertegenwoordigers der jeugdorganisaties in uniform. De emiaente spreker werd begroet, bedankt en gehuldigd door Advocaat De Riemaecker. Onder warme toejuichingen besteeg de ou de Aartsbisschop het verhoog vanwaar hij gedurende anderhalf uur de overtalrijke toe hoorders zou boeien door het omstandig ver haal zijner belevenissen in China. Monseigneur, die 45 jaar missiewerk achter de rug heeft, was met verlof in België in 1948 toen de Kommunisten ;i de richting van zijn Bisdom oprukten. Hij vertrok in allerhaast en won de spurt tegen de Kommunisten met eerste aan te ko men in zijn residentie. Korte dagen nadien vielen de Kommunisten binnen. De eerste contactname bestond in een ver wittiging om niet tegen te werken en de in beslagname van al de scholen. Voor de rest liet men de priesters met rust. Monseigneur verhaalt dan hoe de Kom munisten met methode een propagandacam pagne inzetten om hun leer in te pompen aan de bevolking en mzonderlijk aar. de jeugd. Begin 1951 radikale ommekeer. De Kommunistsche Politie begint zich stil aan te bemoeien met de handel en wandel der geestelijkheid. Paters en priesters worden aangehouden. Een huiveringswekkend beeld wordt voorgehangen over de wreede lichame lijke en morele folteringen die de gevange nen ondergaan. De toestand wordt zo nijpend en zo tra gisch dat Monseigneur zich verplicht ziet beroep te doen op Rome. Langs geheime wegen komt de benoeming toe van een inlandse bisschop, die door de Aartsbisschop in dramatische omstandigheden geconsacreerd wordt. Van danaf begint de echte lijdensweg van de Aartsbisschop die door de Kommunisten kost wat kost moet weggeruimd worden. De Aartsbisschop eindigt voor bet Vólks- Gerecht alwaar hii. dank zij de moedige tus senkomst van een protestant, ervan afkomt met de verbanning. In schandalige omstandigheden wordt Hij buiten het land gezet. De Aartsbisschop vertelt dan Zijne ont vangst door Zijne Heiligheid de Paus en zijne aankomst in Brussel. Monseigneur besluit deze interessante cau serie met te wijzen op het ontzaglijk en wer- DAVIDSFONDS - Afdeling Ninov# 20 Juli 1952, te 18 uur Grootse openluchtopvoering van van onze betreurde stadsgenoot, PAUL DE MONT door het Reizend Volkstheater Prijzen der plaatsen 25 Fr. 15 Fr. voor jongeren onder de l^r jaar. 60 Fr. voor gezinskaarten. Zondag 3 Oogst 1952 te 7 uur In het St-Aloysiuscollege ingericht door de Bond van Oud-Leerlingen van het College KUNSTCONCERT door de Kath. Harmonie «Door Eendracht Sterk». Leiding de heer José Collin. VARIETE-AVOND met Dries Kallaert, Humorist, Volkszanger en Animator, De Muzikale internationale clowns Dussy en Baba, De gevierde illusionist Nicador. GEZELLIG SAMENZIJN van Oud-Leerlingen en Sympathisanten. Ingang 10 Fr.Familiekaarten 50 Fr. Met St Kristoffel's zegen, Snor veilig langs de wegen. Automobilisten Op Zondag 3 Oogst e.k. wordt de JAARLIJKSE BEDEVAART gedaan naar de St. Kristoffelkerk te Pollare. - H. Mis te 10 uur, met sermoon door Z.E.H. De Lantsheer, Principaal in t College. Gratis-tombola. - Wijding der auto's. kelijk gevaar dat ons en onze beschaving be dreigt. en eindigt met een warme oproep tot de eendrachtige strijdvaardigheid van al de weldenkende mensen. Een warm en langdurig applaus wordt door de rechtstaande zaal toegebracht aan Mon seigneur Morel ckror zijn dankbare toehoor ders. BANIER De reeks artikelen in antwoord op de in houd van twee nummers van Banier, het or gaan der Liberale Jeugd van het Kanton Ni nove. werd druk besproken. Er werd ons gevraagd of dit de inzet was der kiescampagne of de inzet van een pers polemiek. Noch 't een. noch 't ander. We hebben niets anders beoogd aan aan de Liberale Jeugd te bewijzen dat er perken en palen bestaan voor hun schimp- en laster campagne tegen de CVP en haar lokale lei ders. We r.emen geen offensief. Voor het defensief mag men .-toecs op ons rekenen. Er werden weliswaar enkele gevoelige klap pen uitgedeeld. Men verlieze niet uit het oog dat wij niet begonnen en dat wij niets anders deden dan antwoorden. Men houde het zich voor gezegd. KAAKSLAGEN De Liberal? Verenigingen van Brugge leg gen bloemen neer aan het standbeeld van Pieter De Coninck en Jan Brevdel. De Nuntius. Mgr Cento, woont de kronings feesten bij van O. L. Vrouw van Groeninge te Kortriik. De Gouverneur der Provincie West-Vlaan- deren woont de plechtigheden bij der Gulden Sporenvieriug te Kortrijk. De voltallige Regering op post te Kortriik. De Kardinaal naar Kortrijk. En, misschien. Zijne Majesteit de Koning. In Ninove beslist het Kartel NIETS te doen ter gelegenheid van de 650e verjaardag der Vlaamse en Democratische zegepraal. Arme. kleine, onnozele. Viaarnshatende mens- kens NINOOFSE VLAAMSHATERS De Liberalen, bij monde van de heer Cor- nelis. hebben eens afdoende uitgewezen hoe goed zij het menen met de Vlaamse zaak. De Vlaamse Leeuw niet beter dan de In ternationale Die woorden hadden een pijnlijke en niet te onderschatten weerklank in stad en streek Weldenkende Liberalen zelf steken hun verontwaardiging onder stoelen noch banken. De ogen gaan thans open bij het zien tot waar de bondgenootschap en de knechtschap met de Kommunisten leiden kan. EEN OOGSKE IN 'T ZEIL HOUDEN Er zijn kredieten voorzien voor de her nieuwing der De Deynstraat. Nog een van die straten waar de Liberalen, gedurende hun lang beheer van de stad. niets deden. 't Is er nochtans reeds sedert lang nodig. Geruchten doen de ronde als zouden die kredieten voor andere wifcjcen aangewend worden. We kennen de wegenispolitiek van Sche- pene De Ville genoeg om te weten dat er geen rook is zonder vuur. STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mevr. V. D. Mosselaer Statiestraat Examenultslagen HOGESCHOOL LEUVEN De heer Maurits Lambrechts slaagde ln de proef ie doctoraat Rechten. Mejuffer Greta Van Cauter slaagde in de proef le candidatuur wijsbegeerte en letteren voorbereidend tot de Rechten. De heer Jean De Schepper slaagde ln de proef le candidatuur wijsbegeerte en letteren voorbereidend tot de Rechten. Belgisch Textielinstituut Gent 1852 MEERBEKE 1952 Op Vrijdag 15 en Zondag 17 Augustus a.s. in 't Park en Kasteel van wijlen Senator Van Vreckem JUBILEUM der Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia Reeds verzekerde deelname der muziekmaat schappijen van Meerbeke - Hekelgem - Zottegem - Aspelare Gooik - St. Kwintens Lennik - Pollare - Steenhuize-Wijnhuize - Borgt-Lombeek - Oe- tingen - Kester - Okegem - Elsene (Brussel) Vollezele - Izegem (West-Vlaand.). Buitengewone attracties - drie dansorkesten PRACHTIG VUURWERK grote onderscheiding in de proet C andidatuur «De Denderklok» biedt onze stadsgenoten en hun achtbare ouders hare hartelijkste gelukwensen aan. NIEUWE DEKEN Zijne Exc. Mgr de Bisschop heeft benoemd tot Deken van Ninove Z. E. H. BACK, Superior van het Bisschoppelijk College te Ronse. Hartelijk welkom. Bij een schrijven... Vanwege het «Davidsfonds» afdeling Nino ve. ontvingen we een schrijven, dat we hier integraal laten volgen. Ninove. 9 Juli 1952. Aar. de Heer R. Luysterman. Uitgever «De Denderklok» Ninove Mijnheer, We hebben de eer U beleefd te verzot' ken het hiernavolgend bericht als motie in Uw geeerd blad in te lassen. Deze motie luidt als volgt: Het Davidsfonds, afdeling Ninove Heeft met diepe ontroering kennis ge- nomen van de bespreking en de beslissing van de Gemeenteraad dd. «7 Juni omtrent de bevlagging der openbare stadsgebouwen; Betreurt ten zeerste - zonder zich te willen mengen in de plaatselijke politiek - de anti-Vlaamsgezinde houding van het Stadsbestuur van Ninove; Beslist deze motie mede te delen aan alle plaatselijke bladen alsmede aan de be- volking van onze stad. Het Bestuur Met onze beste dank en meeste groeten. In Opdracht, (getekend). BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN i Monique Van den Berghe dochter van Oscar en Maria Arijs. Marcel Suenaert zoon van Albert en He lena Watripont. Mare De Smet zoon van Robert en Alida De Knop. Anne Van der Kelen dochter van Jozef en Eleen Van Waeyenberg. HUWELIJKEN t René Sertin 25 j. mekanieker en Simonne De Prijck 21 j. bediende, beiden te Ninove. Marcel De Troyer 25 j. bediende en Jeanne Gailly 24 j., onderwijzeres, beiden te Ninove. OVERLIJDEN Amelia Van Muylem 75 j. echtgenote Petrus De Deyn, Pamelstraat Philemon Van Driessche 82 j., Beverstraat. KAAtSRUBRiEk VLAANDEREN.HENEGOUWEN: 15-10 halve finale van de beker van de Koning Toen wij Vrijdagavond de eerste planken legden van wat wij, met wat goede wil. de tribune hebben genoemd .stond er een ge weldige wind en hingen de grijze regenwol ken zeer laag. Wij werkten met weinig geest drift want er stond daar een boer bij ons die het weder voorspelde: sterke wind en donkere lucht met een zeer klein kansje voor de zon. Valt de wind. dan altijd regen. Ukkel daarentegen had gemeld: warm en droog! Wat zou het worden? We waren ver van op ons gemak. In de loop van de week had Uc elnAd/ln mot OAMUÜMV M»V»

Denderklok | 1952 | | pagina 2