Oproep tof de Bevolking Van 14 tot 24 Oogst 1952 Bezoekt de Vijfde Handels- en Landbouwfoor VAN NINOVE Bisschoppelijk College FEESTELIJKHEDEN GEVELSTENEN faernlt V NINOVE Zes en twintigste Jaargang. Prijs pér nummer T,30 ft. Zondag 10 Oogst 1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Onze Lieve Vrouwparochie NINOVE Zondagnamiddag 10 Augustus heeft de Plechtige Aanstelling plaats van Zeereerwaarde Heer E. Back tot Pastoor-Deken van Ninove. Alle parochianen worden vriendelijk uitgenodigd om deel te nemen aan de plechtigheden. Te 2 uur wordt een stoet gevormd op de Steenweg naar Aalst, ledereen wordt verzocht mee op te stappen in deze stoet die de volgende straten zal doortrekkenWeggevoerdenstraat, Dreef. Pamelstraat. Nederwijk, Koepoort- straat, Markt, Beverstraat. Geraardsbergsestraat, Herlinckhovestraat, Dwars straat. Savooistraat, Geraardsbergsestraat. Biezenstraat. Kerkplein. Z. E. H. Deken zal door de leden van de kerkraad verwelkomd worden aan de grens van de parochie (Steenweg naar Aalst). Aan de Vinkenstraat zal Hij begroet worden door de Burgerlijke Overheid. Daarna zal hij de stoet schou wen aan het Sint-Aloysiuscollege. Van daar zal Hij in een open rijtuig de op tocht volgen. Na de optocht heeft de plechtige aanstelling plaats in de O. L. Vrouw- kerk. Hier wordt Z.E.H. Deken verwelkomd door de geestelijkheid. In naam van Z. H. Exc. de Bisschop van Gent zal dan Hoogeerwaarde Heer Kanunnik O. Schelfhout, vicaris-generaal. Z.E.H. E. Back aanstellen tot pastoor van de O. L. Vrouwparochie en tot Deken van het district Ninove. Na de aanstelling volgt een kanselrede gehouden door de Vicaris-generaal en een Plechtig Lof met Te Deum, gecelebreerd door de nieuwe Deken. Aile gelovigen werden dringend tot deze kerkelijke plechtigheid uitge nodigd. De bevolking wordt verzocht de huizen te bevlaggen. (Bij voorkeur de vlag aan de stok uit te steken, a.u.b. Dat geeft aan de stad een meer feestelijk uitzicht). Voor de blijken van sympathie jegens de nieuwe geestelijke gezagdrager van Ninove en voor de medewerking tot het wellukken der feestelijkheden dankt bij voorbaat Het Inrichtend Comité. gehouden in het Weggevoerdenstraat met de grootste verscheidenheid van producten, verdeeld onder 50 STANDEN De HANDELSFOOR is toegankelijk WoensdagGESLOTEN Donderdag van 15 tot 21 uur VrijdagGESLOTEN Zaterdagvan 15 tot 21 uur Zondag 24e van 14 tot 21 uur Donderdag 14 van 18 tot 21 uur Vrijdag (Hoogdag) van 14 tot 21 uur Zaterdagvan 15 tot 21 uur Zondag 17*'van 14 tot 21 uur Maandag van 15 tot 21 uur Dinsdag (Marktdag) van 9 tot 13 uur ('s Namiddags gesloten) DONDERDAG 14 OOGST Te 18 uur PLECHT!GE OPENING van de Ilondels. en Landbouwfoor. ir. aanwezigheid van de heer Minister Duvieusart, Minister van Economische Zaken en Middenstand. Deze plechtigheid zal opgeluisterd worden door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk van Ninove. VRIJDAG 15 OOGST (Hoogdag) Te 18.30 uur PRACHTIG KUNSTCONCERT ooor de Philharmonie van Halewijn (Frank rijk) onder de leiding van de heer E. Onraet. - 75 uitvoerders in rijke kostumering. (Vervolg op het tweed® blad). E. K. BOVEN De redactie van «De Denderklok» zal van zelf 'n paar kolommen afstaan in deze va- cantietijd; ik neem er dankbaar gebruik van om er een opstel aan te wijden over de jeugd. Die is nu meer te zien in de straten, op de pleinen, aan het water, in bossen en weiden. En de jeugd is steeds het bekijken waard. Ze is het levend exponent van de grote men senwereld. Zoals de oudjes zingen, zo piepen de jongen Letterlijk doen ze dat En me nige onderwijzer of onderwijzeres ervaart wat dat repertorium nog betekent of inhoudt. En voor de inspectie moet er al wel eens 'n speciale inspanning gedaan worden om er nog 'n treffelijk liedeke uit te halen. Maar nu zijn wij de jeugd aan het beluis teren en wij spraken immers van bekijken. Want bekijken is voordeliger dan beluiste ren. «Schoon is de jonkheid, schoon is het leven» leerden wij vroeger op school zingen. En wij liepen toen nog met broeken aan tot 'n greep onder onze knieën, 'n broek met ho- lizonlale stekerszakken; wij droegen blokken en klompen: ook een klepmuts. De meisjes met lange rokken en dito kousen en ook op klompen. De haren gevlochten in een ver schrikkelijke strik. De jeugd van thans is schoner om zien... naar de schijn althans. Want vele voorhoofd jes zijn toch vroeger gerimpeld in het verte ren van /.waren hersen.kost. Vele oogjes, die guitig moesten staan, dragen vroegtijdig ran den en zijn dof gekeken op een onbegrijpe lijke wereld. En de vederen maken de vogel niet. Kieren stoppen het gezicht niet, een mombakkes wel. En die dragen ook de kin deren van nu. Tot laat in de avond in de maneschijn van de nieuwjaars- en koningen avonden Het kleine kind toont dat het zijn moeder erkent door de lach... die eerste lach waar vader ook bijgeroepen wordt als om naar een mirakel te komen kijken. Geen mirakel maar toch een mysterie van Gods liefde aan de mensen meegedeeld. En de geschiedenis verhaalt van een vrouw die moeder moest worden en de uitzinnige eis ste'de aan de zuster het Kruisbeeld van voor haar weg te nemen, opdat zij die Na- zerener niet wou zien. dat haar kind blind geboren werd. Toeval... mysterie... Gods vin ger Wie zegt het. P'en kind misstaat van zodra het niet meer puur-natuurlijk is. Gedrilde maskotten ver liezen alle lieftalligheid. Charme heeft iets spontaans aan zich. En zo. moe gezocht, ben ik ook gaan kijken naar de kerk. Misschien zou daar het kind op zijn schoonst te vinden zijn. En inderdaad een kind. alléén bij Onze Lieve Heer kan zo paradijsachtig gaaf en schoon zijn. En bij Onze Lieve Heer verliezen ze die gaafheid en schoonheid niet. Dat heeft de Eucharistische Kruistocht be grepen. En ook bewezen. Haal de foto's boven van vroegere klassen. Kijk naar de E-K ken tekenen en zie nu. na twintig jaar. hoeveel dragers of draagsters ervan priester of kloos terzuster werden. Wie in de moeilijke jeugdjaren de geest van de E-K getrouw bleef, verliet nooit de schaduw van de Meester, 't zij in een hogere roeping, 't zij in een christelijk huisgezin. Met Brood dat helden en maagden kweekt wordt de elite van de jeugd gespijzigd. De jeugd doet met haar tijd mee. kleedt zich naar haar tijd en wil niet levensvreemd (Vervolg op het tweede blad). weerklonken begon hij te zingen met hese bevende stem. En de woorden heb ik maar eens gehoord maar ik kan ze niet vergeten. Het ging zo O Vaderland, ze laten ons hier zitten Geen brood geen vlees, geen boter bij de vis.' Wi j hoopten vast op 't komen van de Britten. Heiaas. helaas; helaas wij waren mis. Wij doen ons best. zonder er op te boffen Vertellen z'ons nu jaar na maand en dag. Maar blijven braafkes verre van de moffen En laten ons 't betalen van 't gelag... met de gebruikelijke herhalingen en op 't einde een ach. ach. ach! die wegstierf in een snik. De wanhopige dichter ligt lang onder de groene zode. Hij weegt niet zwaar op het geweten van de garde-civique even min als de duizende andere van dezelfde soort - en ze herbeginnen! En de verantwoordelijke machtdragers blijven even zachtmoedig toe zien. Gaat Pilatus weerom zijn handen «in onschuld» wassen en toegeven aan straatru moer DOOR DE PERISCOOP Leve de garde-civique; dat zijn Charels Er is natuurlijk geen spiaak van de oude garde-civique uit de tijd van grootvader za liger. Die is gevallen op het veld van eer in de tragische dagen van Augustus 1914. Er is een nieuwe garde civique. Wij kennen van voor lange ja.en «les jeu- nes gardes socialistes». Op de muren van de Brusselse agglomeratie staat haar handteken nog altijd van voor de oorlog 1940 onder slagwoorden als «A bas la gueri e» waarmee zij hun campagne voerden tegen het leger. 't Was er op gezet met iets dat beter kleef de dan wit-kalk. De mensen hebben hun be kladde muren niet proper gekregen en dc jeunes gardes hebben hun handteken niet verlochend. 't Staat er nog op. 't Was de tijd dat de soldaten warm ge maakt werden voor de tuchteloosheid; dai honderden er fier op gingen dat ze de of ficieren niet groetten; dat ze- niet kwaad wa ren en niet wilden vechten; dat een frank per dag niet genoeg was om voor te vechten enz... De haantjes vooruit werden beschermd door de politiekers. Het officierenkorps was het zwarte beest en 't scheelde niet veel of 't wa ren de officieren die moesten in positie staan voor de soldaten. De oorlog kwam. België werd ten tweede male onder de voet gelopen. De geallieerde legers werden verpletterd niet door de over macht van tanks maar door de schuldige me deplichtigheid van de vrienden van Staline die toen de boezemvriend van Hitler was. Toen Staline een broekje werd gepast van t zeilde laken als het onze. keerden ze kazak - maar wij zaten met de bezetting en al haar miseries. Met de bevrijding gingen ze rechts en links kapot slaan en pikken Ze hadden de stiel geleerd tijdens de bezetting. Dat was het bewijs van hun vaderlandsliefde. Het in- civisme zat rechts. Zij waren de civieken. De nieuwe garde-civique was geboren. Leve de garde-civiqueIeder misslag wordt uit geboet. De zwakheid van de regering tegen straat geweld. in dz koningskwestie, heeft haar bittere vrucht gedragen. Maar Buset blijft regelmatig dreigen en roeren en 't Land ever hoop zetten. De onvergeeflijke tegemoetkoming tegen over de geijkte verraders van 1940 is de schuld dat de voorbereiding tot een nieuwe inval met zoveel gemak van wal steekt. Weer brengen de soldaten de groet niet meer. De tuchteloosheid is gruter dan ooit. Weer dekt de politici; de misdadigers die het leger aan 't vermoorden zijn. Waarom niet als het slecht afloopt zullen ze nog eens kazak Keren kapot, slaan en pik ken c-n civieken zijn Leve de garde-civique! De historie van de Gentse stokslagers die de bedevaarten naar Oostakker uiteenransel- den. zongen van «Café Maria» en «Geloofd zij... tot in de pruimentijd» - de historie van de uiteengerafelde iiatholieke manifestatie te Brussel van de jaren '80 heeft dertig jaar lang het politiek leven van België vergiftigd en iedere sterke regering onmogelijk gemaakt Het spel is weer aan gang. Het Marxisme heeft de Westerse Landen in 1940 een bezet ting van ruim vier jaar cadeau gedaan. Dui/.ende zieken, 4wakken. kinderen en i ouwen nebben er het leven bij ingeschoten. Ons volk is er uitgekomen lichamelijk ge knakt en geestelijk ontredderd, maar de gar de civique vaagt er haar laarzen aan. 't Was 21 Juli 1943. Voor de derde maal beloofden ze ons uit Londen de bevrijding voor de vol gende Nationale Feestdag en 't eindigde met de «Brabanconne». Bij mij aan het apparaat zat mede te luisteren een jonge kerel die stukje voor stukje zijn longen afspuwde. Hij hoopte tegen alle hoop in dat de bevrijding hem de redding brengen zou. Hij was bleek geworden als hij het voor de derde maal hoorde hac! tanden gebeien en toen de eerste noten van het Vaderlandse lied 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en macniensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEK VLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS TeL 5 en 714 Agentschap der echte producten M ET n C l\ l\ Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok »A W - -- f r*"u --r* - Huis VA.\ BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1