St Aloysiuscollege Ninove \l MI LAC-HOEKJH Met tijd en vlijt Geraakt men wijd... Koloniale Loterij Grieks-Latijnse Humaniora Moderne Humaniora Schoolgeld" 200 fr. per trimester De boeken kunnen gehuurd worden. Vermindering voor Kroostrijke Gezinnen. LAGERE AFDELING. KINDERTUIN. Inschrijvingen en inlichtingen bij de E H Principaal DE SLAG DER GULDEN SPOREN Katholieke Digest nummer 5 van Augus tus 1952 publiceert een interessant artikel door Kapitein Dr J. F. Verbruggen, over De Slag der Gulden Sporen met als ondertitel: De slag bij Kortrijk redde de zelfstandigheid der Vlamingen en beperkte de Franse in vloed in de Nederlanden. Na de potsierlijke uitlatingen der linkse stadsbeheerd«rs op een recente gemeente raadszitting (c De Vlaamse Leeuw is niet be ter dan de Internationale» dixit snel-spurter Cornelis) en na hun weigering tot bevlagging achten wij het gepast de conclusie van dit i rtikel woordelijk weer te geven. Ze is kort, maar zeer klaar. In geval ze juis tis zuilen we het aan onze kolommen van ons blad ter beschikking voor interpretatie en rectificatie. In geval ze juist is zullen we he taan onze stadsgenoten overlaten een oordeel te vellen over de prachtbeschouwingen en de be slissingen van onze bestuursmeerderheid. DE REDACTIE. In de krijgsgeschiedenis staat de Slag der Gulden^poren bekend als de eerste zegepraal die werd behaald door een leger dat uit sluitend uit voetvolk bestond op het prachtig ste ridderleger uit di? tijd De zegepraal bii Groeninge had ook op sociaal gebied diep ingrijpende gevolgen. Ir. de Vlaamse en Brabantse steden, ir Luik en Doornik, streefden de handwerkers sinds ja ren naar erkenning van hun ambachten als autonome korpsen opdat de arbeiders zelf hur, lot zouden kunnen verbeteren. Dit werd in Vlaanderen verwezenlijkt in 1302. De macht van de patriciërs was gebroken en in de schepenbanken zetelde voortaan een meer derheid van ambachtslieden. Zo ontstond in de Vlaamse steden het «democratisch» regime. Dit voorbeeld oefende een grote ;n\!oed uit ook buiten Vlaanderen. Het nationaal bewustzijn, dat in het graaf schap Vlaanderen ook reeds vroeger bestond, werd in 1302 door de opstand en door de gro te zegepraal ten zeerste aangewakkerd Van af 1302 berustte het zeker op vee! breder volkslagen dan te voren. De slag bij Kortrijk bracht ten slotte de eerste zware slag toe aan de Franse hegemo nie en oeperkte de Franse invloed in de Ne derlanden terw; h: de zelfstandigheid van Vlaanderen redde De Guldensporenslag is dan ook een der voornaamste gebeurtenissen in de geschieaem- van België en is ook zeer belangn k voor nee: de Nederlanden De een making van oKz.e gewesten onder de hertogen van Bourgondië en het ontstaan van een on- afhankelijK Beigië zouden anders niet denk baar zijn. De Toepassing van de Sociale Wetgeving Onlang» werd een Antwerpse boekhouder, die zich bezighield met de toepassing der -ociale wetten, van verduisteringen beschul digd: vier miliioen die hem door een hon derdtal werkgevers loesertrouwd werden, om aan de RMZ gestort .e worden, werden niet betaald. Enkele jaren geleden, deed zich het zelfde geval te Gent voor. Alhoewel deze toe standen zelden voorkomen, tonen zij een vol doende belang opdat de aandacht der werk gevers hierop gevestigd zou zijn. Hoe kunnen de ondernemingshoolden zich dan rekenschap geven van de waarborgen die de tussenpersonen, met deze taak belast, bieden Vele patroons wenden zich tot een last. hebber zonder een voorafgaandelijk onder zoek in ie stellen; men moet dan ook niet verwonderd zijn dat oneerlijke personen de onvoorzichtigheid der werkgevers uitbaten. Weliswaar is een onderzoek hieromtrent zeer moeili.ik. daarom heeft het besluit van de Re gent dd. 20 Juni 1945 de erkenning voorzien van sociale Secretariaten voor werkgevers. De voorwaarden die deze instellingen moeten vervullen om aangenomen te worden zijn zo talrijk dat elk gevaar van verduistering of zelfs van grove fout in de toepassing der so ciale wetgeving praktisch uitgesloten is. Het bestaan van de sociale secretariaten belet niet dat andere personen of organismen de sociale wetten in de plaats van de patroon mogen toepassen; maar dit geschiedt dan on der de uitsluitende verantwoordelijkheid van de lastgever, terwijl het strengere toezicht dat op de werking van de erkende sociale Secretariaten uitgeoefend wordt, deze ver antwoordelijkheid veel vermindert. De werkgevers die zich dan toch tot niet- erkende derden wenden met het oog op het ver vullen der formaliteiten die hen opgelegd zijn inzake sociale wetgeving, hebben het recht van hun lasthebber een regelmatige ver rechtvaardiging der gedane verrichtingen te vragen. Velen echter, hebben deze voorzich tige maatregel nooit getroffen; hieruit vloeit voort dat zij soms nalatigheden ontdekken - namelijk door de rappels die hun door de openbare diensten gestuurd worden - die jarenlang duren. Deze toestand heeft voor gevolg dat zij zich soms voor grote moeilijk heden bevinden wanneer iiet gaat om belang rijke achterstallige sommen te betalen. Mel den wij hier dat. volgens reglementaire be schikkingen. de erkende sociale Secretariaten regelmatig rekenschap moeten geven van de wijze waarop zij hun mandaat uitgevoerd hebben. Een ander gevaar dreigt de werkgever sommige zakenagenten eisen, in ruil van de geleverde diensten, erelonen die overdreven zijn in vergelijking van de waarde van hun prestaties. Orr. het voorbeeld der erkende sociale secretariaten nog eens aan te balen dient vermeld dat dc administratieve bijdra gen die zij aan hun aangeslotenen vragen, in princiep I maximum der lonen bedra gen zoals ze voor de maatschappelijke zeker heid begrensd zijn. en dit niet mogen te bo ven gaan. Om te besluiten achten wij het nodig de werkgevers attent te maken op de gevaren die zij lopen wanneer zij zich tot oneerlijke derden richten Er bestaat nochtans een mid del om deze gevaren lot het minimum te her leiden op de tussenkomst van de erkende sociale secretariaten beroep te doen. Een vierde van de werkgevers zijn heden bij de ze instellingen aangesloten. Talrijke onder- nemingshoofden kennen nochtans bedoelde organismen niet. Deze onwetendheid heeft hen soms zware nadelen berokkend. Ja, maar met een beetje geluk, wordt gij bij de MILLIONNAIR op een, twee, drij Trekking van de 34 218 loten van de 12de schijf 1952, op Dinsdag 26 Augustus te Andenne. STAD en OMLIGGENDE N 1 NOVE ZOND AGDSENST Apotheek open op Vrijdag 15 Oogst Apotheek open van Mevr. V. D. Mosselaer Statiestraat Apotheek open op Zondag 17 Oogst Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats KON. GILDE SINT SEBASTIAAN Europees Kampioenschap der Wipschutters Ons lid dhr Jos. Couck is officieel aange duid in de Belgische ploeg van 24 man om deel te nemen aan het Europees Kampioen schap op Zondag 31 Oogst aanstaande te Brussel. Onze maatschappij zal er nog vertegen woordigd zijn door Sire «Camiel Coppens» die deelneemt aan de Europese Keizerschieting. Het is een grote eer voor de aangeduide schutters en wij hopen dat zij de kleuren van hun land flink zullen verdedigen. Wie reist er mee Jubilarissen Op Zondag 7 September a.*. zullen onze leden de heren Van Rossom René en Van Der. Bossche Jozef plechtig gevierd worden t»r gelegenheid var. hun 25iarig lidmaatschap Nadere bijzonderheden, zullen volgen. «St Cornelius -feest Dinsdag 16 September Het jaarlijks feest van St Cornelius zal gevierd worden op Dinsdag 16 September a .s. te 3 uur 's namiddags. Iedereen houdt deze namiddag vrij. HET BESTUUR. Aantrekkelijkheden Wie "s Zaterdags een aangename avond wil doorbrengen bezoekt het café «Roxv». U zult er waarschijnlijk de beroemde goo chelaar en koordenloper «Frans» ontmoeten. Gaat zijn toeren bewonderen maar blijft steeds op afstand want zijn greep is soms gevaarlijk. Men zegt... koffie is duur beste geurige koffie bekomt men In de koffiebranderij ALBERT DE ROECK Lavendelstraat, N1NOVE aan voordelige prijzen DE 24 MAANDEN Waarom soldaat? Hebt gij ook een speciaal kalendertje op zak. waarop ge dag -na dag een datum door schrapt? Nee! Nochtans ken ik 'r zoveel Ze halen dan met ne martelaarszucht 's morgens dat boekje uit hun vestzakje en, met ne zucht alweer schrappen ze met hun potlood één dag' «Da's weer al ene er al» Goddank dat gij dat zo niet bekijkt, mijn beste jongen, want dan komt er schijnbaar geen eind meer aan. Ik zal niet zeggen dat ge moet schateren van vreugde, omdat ge soldaat zijt. evenmin dat ge u ziek moet lachen omdat de twaalf maand er vierentwintig werden nee dat ab soluut niet. Ge moet de zaken nemen lijk ze zijn en ze koel bekijken. Me dunkt, dat het simpel en goed gerede neerd is. lijk me gisteren nog ne schacht ver telde «Al» ze in Brussel dat beslissen, de 24 maanden ge weet wel. dan doet ze dat zeker rnet om tiet plezier en de miljarden die dat kost. dan doen ze "t alleen omdat z'r nie bui ten kunnen ter oorzake van aangegane ak koorden uiteindelijk voor de verdediging van 't vaderland». «"t Vaderland! hoor ik u grinniken... onze vader is fabrieksarbeider en heeft geen land. Wat is dat voor iets»? Ah ja. dat stellen de Vlamingen zich bij zonder dikwijls verkeerd voor. 't Vaderland, da's die gemeenschap mensen die nevens u leven. Da's uw vader en uw moeder, da's uw broer en zuster, da's uw meisje als ge verloofd zijt. da s I ante F ien en Nonkei Louis, dat zijn uw nichtjes en ko zijns. da's uw familie helemaal. Het vader land da's de familie van uw familie tot in 't zoveelste knoopsgat, totdat ge de staats grenzen bereikt. Wie zou willen dat er een volkske binnen valt op al die mensen, een volkske waarbij de Duitsers vergeleken, nog heiligen zijn' Ja al» g't goed overpeinst moet ge zeggen «'t Is erg. de troep, maar noodzakelijk!» Maar de zaak ook niet afkijken dan'.' Gij kunt u eens goed leren kennen. Gij zijt ne katholieke jongen van thuis uit. liever «met thuis mee». Nu staat ge om die katho lieke jongen te zijn «zonder uw thuis». Nu misschien niet meer en toch moet gij goed zijn. jongen, én thuis én bij de troep. Blijft g't bii de troep, dan zult g'n gero deerde christen zijn voor 't leven. De 24 moet ge kloppen omdat 't land het vraagt, maai ge zult er voor zorgen dat die 24 maanden niet op uw kristelijke kop klopper, en 't geloof er uitkloppen, om nog wat vrijdenkerij of liever vrijdoenerij over te houden en nog veel minder content te zijn. H E R Z E LE VERMAARDE PAARDENKOERSEN op 17 Augustus 1952 100 000 Fr. Prijzen Aanvang 1 5 uur BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Lydia De Bruck dochter van Leopold en Alice Aurousseau. Claire Borighem dochter van Alfred en Adrienr.e Depuydt. HUWELIJKEN Frans Persoor..» 22 j. schilder en Germaine Vijvermans 21 j. fabriekwerkster. beiden te Ninove. Pierre De Vleesehouwer 23 j. kleermaker en Julienne De Schuyteneer 22 j. stikster beiden te Ninove. Ferdinand Moens 23 j. bediende Wichelen en Esther Steppe 36 j. handelaarster Ninove. Stedelijke Vak- en Nijverheidsschool NINOVE Erkend door de Staat en de Provincie TENTOONSTELLING VAN DE WERKEN DER LEERLINGEN EN PLECHTIGE PROCLAMATIE op Zondag 24 Oogst 1952 Onze leerlingen, hun ouders en alle be langstellenden worden hierbij vriendelijk uit genodigd deze plechtigheden bij te wonen. Zij gaan door in de lokalen der school. Ge- raardsbergsestraat. De Tentoonstelling van 10 tot 12 uur en van 15 tot 17 uur. De Proclamatie te 11 uur 15'. in aanwezig heid van het Stadsbestuur. Ouders, zorgt voor de toekomst van Uw kinderen. Eer, goede stiel is oneindig beter dan een kleine kantoorbetrekking. Onze nij verheid heeft gebrek aan geschoolde werk krachten; zij vernieuwt haar werkwijzen en haar methodes en heeft daarvoor handige en verstandige vaklieden nodig. Deze verdienen de hoge lonen Maar daarvoor is een grondige vorming onontbeerlijk. Geen enkele leertijd in de werkplaat» is volledig indien hij niet aangevuld wordt door de algemene vorming die alleen de school op zich kan nemen. Onze »chool. die een a vond vak school is. biedt U de gelegenheid voor die vorming. Ons onderwijs is volledig modern voorbe reiding in het studiebureel, bestudering in de klas. uitwerking van het ontwerp in het Werk huis. uitgerust met aangepaste werktuigma chines. De school omvat 1) Een afdeling Metaal Cat. BC/B5 met 4 leerjaren. Deze sectie vormt paswerkers, me taaldraaiers. schavers, plaatbewerkers, tra- ceurs. smeden nijverheidstekenaars. De leer lingen krijgen een volledig stel werkhuisge- rief aan verminderde prijs bij einde studiën. 2» Een afdeling Bouwkunde Cat. B5 met 4 leerjaren; ingericht voor; schrijnwerkers, meubelmakers, timmerlieden, metselaars, pla- fonneerders. conducteurs van ondernemingen. De twee afdelingen leveren wettelijk er kende diploma's bij einde studiën. De lessen hervatten op Maandag 8 Septem ber 1952 te 18 uur 30' en worden gegeven van de Maandag tot de Vrijdag van 18 uur 30' tot 20 uur 30' gedurende 32 weken. ZIJ ZIJN KOSTELOOS. Inschrijvingen vanaf 1 September bij de Directeur der school. Astridlaan 27 te Ninove telkens van 5 tot 7 uur s avonds. Nieuwe leerlingen moeten vergezeld zijn door vader of moeder met trouwboekje. Toelating tot le leerjaar 14 jaar oud vóór 1 Januari 1953. Namens de Commissie van Bestuur OKEGEM Uit ter hand te koop eigendom genoemd «De Hert» - groot 28 aren 27 ca. - gelegen Kattestraat, 135. voor inlichtingen zich wenden toi Wed. Couck, Eisdonoklei 2A, Wilrijk (Antwerpen). KAMERAAD OF PROFITEREN Denk nog eens terug aan uw eerste dagen, die ge in khaki doorbracht Ge kreegt veel spreekbeurten te horen, weet ge t nog De kapitein, die de compagnie komman- deert. sprak over kameraadschap die er moest heersen in de compagnie en heel de com pagnie knikte onderdanig; ja De luitenant die uw peleton kommandeert. eiste een absolute kameraadschap en heel 't peleton vond dat normaal en krukte: ja De sergeant die uw sectie kommandeert. beweerde dat kameraadschap zeer nodig was; en heel de sectie was er van overtuigd en knikte ja De korporaal-kameroverste zei d'cerste avond gemoedelijk klappend, dat de kamer heel ka meraadschappelijk mekaar moest helpen en de kamer knikte ja 's Zondags, de eerste Zondag was Jos ka merwachter «amai! heel de dag op de kamer blijven en ik woon juist op 10 km. van de kazerne!» «Frans!» «Ja!» «Zoude gij m'n kamerwnchl eens willen doen?.. En Frans is ten puike jongen, leider van een chirobende rakkers. Hij zou ook graag naar huis gaan. Kameraadschap. vrienden winnen dien sten bewijzen: ik blijf hier! «Ja Jos. 't is goed!» Jos kon 't bijna niet geloven 's Zondags ging hij naar huis. Da's prachtig van Frans en heel zeker stijgt hij daarmee geweldig in de gratie van de Grote Baas: dat is immers een kolossaal offer. Maar Jos profiteert van Krans' offerzin er, vraagt gedurig hem te vervangen en Frans doet dat gedurig. Zeker. Frans is een buitengewoon type en zal veel. veel goeie effecten bereiken voor zijn eigen schone ziel en op andere jongens. En Jos wordt kameraadschappelijk gediend maar wordt ne kolossale profiteur. Als hij later peen prachtziel van een Frans meer ontmoet, dan zal hij een onkameraadschappe lijke. vervelende jongen zijn op zijn kamer. 't Is fijn diensten te bewijzen maar ten voordele van profiteurs' Nee-... Frans is een model heel zeker; Jos ne plan trekker op de kop van een fijne, overgoede jongen. Nee Jos. zo niet eh man! Kameraad schap duidt op ieder zijn plicht en als 't pas geeft een plezier kunnen doen. Geen karweien ontduiken op de kop van de goeie offerziel Karweien uitvoeren: nooit ont duiken. Karweien overnemen omdat 't uit zonderlijk plezier doet: niet omdat de an dere er gewoon te lui voor is en 't eenvoudig niet gaarne doet. Dat is. me dunkt, de wet waar het zoveel gebruikte woord kameraadschap zich aan on derwerpen moet. om alzo echte kameraad schap te scheppen tussen echte kameraden. Tot de volgende keer. V L AA MS E **K E R MIS Wie herinnert zich niet de heerlijke dagen der Vlaamse Kermissen te Meerbeke inge richt in 't Park en Kasteel «Oudegracht» in 1930. 1934. 1939 en deze ingericht in 't Park en Kasteel van wijlen Senator Van Vreckem in 1947 Wie ze niet bezocht heeft er min stens met lof horen van spreken. Voortreffe lijke inrichting, grootse versiering, massale toeloop van bezoekers, leute en pret voor iedereen, jong en oud, hun aandenken is in gans de omtrek nog even fris voor allen. De JUBILEUM VLAAMSE KERMIS van 15 er, 17 Augustus 1952 zal niet moeten on derdoen voor de voorgaande. Het verleden staat immers borg voor de toekomst. Buitengewone Attracties Grote Feerieke Verlichting C1RKUS met de gekende clowns: Dussy en Baba van het Koninklijk Cirkus van Brus sel. BALLON WEDSTRIJD lste prijs; een zwijn (Sluitingsdatum 8 September - uitslag in De Denderklok van 20 Sptember). DIERENTUIN. - 'n Prachige verzameling vreemde neerhofdieren worden tentoongesteld MIKBOLLING naar hanen. LOTERIJ naar prachtigepoppen. schouwgarnlturen enz. Rupsbaan Konijnenspel Visvangst SCHIETKOT Kramen van SPEELGOED en LEKKERNIJEN. CHINESE POST ten einde iedereen toe te laten briefjes of postkaarten te versturen en te ontvangen. Drankgelegenheden en Spijshuizen «De Korenbloem»; «Roodkapje»; «Het Wit Paard»; «De Nachtvlinder»; Mosselen Frit». VOLKSBAL vier grote dansorkesten «De Musettas»; «The Hot Players»; «De Nacht vlinders Boys»; «Jazz. Gutt». Vrijdag 15 Oogst Te 17 u. aankomst der muziekmaatschappijen: Kon. Harmonie «Ste Cecilia» Meerbeke Kon. Harmonie «Ste Cecilia» Hekelgem Kon. Harmonie «Ste Cecilia» St Kw. Lennik Kunstconcert te 17.30 uur Kon Harmonie «De Vrede» Gooik. Kunstconcert te 18.30 uur. Maatsch. «Vrije Kunstkring» Zottegem. Kunstconcert te 19.30 uur Fanfare «De Eendracht» Borchtlombeek Fanfare «Eendracht is Macht» Okegem Zondag 17 Augustus Te 17.30 uur Aankomst der Muziekmaat schappijen Kon. Harmonie «Ste Cecilia» Meerbeke Kunstconcert te 18.30 uur Kon. Maatsch. «La Lyre Ixelloise» Elsene Kunstconcert te 19.30 uur Maatsch. «Kunst, Eer enVermaak» Aspelare Fanfare «Ste Cecilia» Appelterre-Eichem. Maatsch. «Vreugd en Eendracht» Steenhuize- Wijnhuize. Fanfare «Berg en Dal» Poilare. Fanfare «De Sint Ursmarus' Zonen» Oetingen Fanfare «De Hoop» Vollezele Fanfare «St Marinus» Kester. Kon. Fanfare «Ste Cecili» Erembodegem. Te 17.45 uur Huldebetoon aan de Jubilerende Maatschappij. Toespraken. Te 22 uur Buitengewoon Prachtig Vuurwerk (Het zal dit van 1947 overtreffen). Ter gelegenheid van het vuurwerk zullen er speciale trams ingelegd worden. Kinderen onder de 10 jaar ingang vrij. Van 10 tot 14 jaar 5 Fr. Standplaats voor autos. moto's en voio's voorzien. 4 ij

Denderklok | 1952 | | pagina 2