GEVELSTENEN Ctcmlt aa^7 NINOVE Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T,5Ö ?r. Zondag 24 Oogst 1952. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINO /E Postcheckrekening 18M.5» Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN. Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregirtn Aalst 1093. Onder de titel «Het Parlementair Jaar» pu bliceert het Weekblad «Ons Lier» in zijn num mer van 16 Augustus 1952 onderstaand ar tikel dat we integraal overnemen omdat het een klaar en duidelijk relaas behelst over gebeurtenissen die we allen hebben meege maakt. DE REDACTIE. Nu de kamers van volksvertegenwoordigers en senatoren een punt gezet hebben achter de werkzaamheden van hun zittijd 195I-195z en onze wetgevers naar de vier windstreken uit geweken zijn om - zoals iedereen trouwens - wat uit te blazen, schijnt het ons wel inte ressant eens een blik te werpen op het ge leverde werk.. We zullen eruit leren dat de CVP-regering met haar compacte meerder heid, ondanks de demagogie, de obstructie en do oneerlijke methodes van een partisane oppositie, het land degelijk en waardig be stuurd heeft. Laten we een chronologisch overzicht ne men. Na de toegevingen van 20 October 1951 had het vertrouwen in de regering Pholien een duchtige deuk gekregen. De oppositie hoopte de homogene regering te doen struikelen en hield een «monsterinterpellatie» over de al gemene politiek. De indrukwekkende verde diging door dhr Pholien en zijn ministers bracht de eensgezindheid terug in het C.VP kamp en de meerderheid ging het parlemen tair jaar vast en vastbesloten in. Nadat A. Van Acker de appelsienenschil die het document 765 zijn moest voor de voeten van de regering gelegd had, maar hij zelf en met hem de hele oppositie erover struikelde, stemde de Kamer de oprichting van de Nationale Arbeidsraad. Deze stem ming was zeer belangrijk omdat men daar door kon vermijden dat opnieuw een 20 Oc tober kon plaats hebben en verder het ge heel der structuurhervormingen kon voort zetten. Daar een finantieel ingrijpen dringend noodzakelijk geworden was wegens onze schuldvorderingen bij de Europese Betaüngs- unie en anderzijds de werkloosheid gevaar lijke vormen aannam was men algemeen van oordeel dat de Regering een meer economisch sociaal karakter moest krijgen. Dhr Pholien diende dan ook ontslag in en werd vervan gen door dhr Van Houtte. minister van Fi nanciën. We kregen dan in de nieuwe Re gering het sterke economische trio Van Hout- te A.E. Janssen Duvieusart. Het rege ringswerk werd op nieuwe banen geleid. Ter gelegenheid van het verschijnen van deze nieuwe regering vóór de Kamer luidde de nuchtere financier dhr Janssen de veel besproken «pauze» in. Een van de belangrijkste beslissingen voor de toekomst van het land was wel de aan vaarding van het Schumanplan. De bespre king hiervan in de Senaat en ook de stem ming werd. zoals iedereen zich nog zal herin neren, een echte comedie en zulks door het onbeholpen optreden van de socialisten, die eerst in vlammende redevoeringen het plan verdedigden en uiteindelijk uit kortzichtige politieke berekeningen het op bevel van hun partijleiding niet mochten stemmen. De wil van de oppositie de homogene CVP regering te vernietigen kwam andermaal tot uiting bij het incident rond de begrafenis van de Engelse Koning. De oude politieke vos K. Huysmans veranderde op 't geschikte moment een motie over de afwezigheid van de Koning op de plechtigheid in een inter pellatie en daar van de CVP meerderheid slechts een gedeelte aanwezig was. werd de Regering in de minderheid gesteld. De linksen eisten ontslag maar dhr Van Houtte kon ge- lukkiglijk de toestand redden. Het was een nipte ontsnapping, maar én regering én meer derheid hebben uit dit incident de nodige konsekwenties getrokken tot de dag dat een tekort van één stem hen weer in een oppositieval deed belanden. De regeling van de wedden der magistraten bracht gezien de ingeluide «pauze» enige moeilijkheden mede die echter konden ver meden worden door het vraagstuk van de grond af te hernemen. Het probleem werd verdaagd tot het gehele kader en geheel het bnrema van de magistratuur herzien was. De maand Maart stond in het teken van de 24 maanden dienst. Er waren net socialisti sche petitionnement, behandeling van de be groting van landsverdediging en de socialis tische interpellatie. De leden van het Noord BIJ EEN SCHRIJVEN... De Redactie van ons een blad had de eer een schrijven te ontvangen van de Ambassa da van de Unie van Suid-Afrika. Het gaat hier om een schrijven van de heer H. Momberg, .inlichtingsattaché bij de Ambassade, die een oproep doet tot onze stads- en streekgenoten, om al datgene wat afkomstig is of afgeleid werd van Zuid- Af rika zoals bv.: een jeugdvereniging die naar een boerenheld genoemd wordt, een straat of een gezellige herberg die zijn naam ontleende aan een of ander bezielende per soon of tijdvak uit de Zuid-Afrikaanse ge schiedenis enz..., over te maken aan zijn adres, zo mogelijk met bijgevoegde foto's. Wij laten hier dit schrijven - in zuivere Zuid-Afrikaanse stijl - integraal volgen. Brussel, 22 Julie 1952. Die Redakteur De Denderklok NINOVE Seergeagte Heer, Vlaandere is so rijk aan Suid-Afrika- nismesoral kan dit waargeneem word hier 'n jeugvereniging wat na 'n boereheld genoem isdaar 'n straat of gesellige her- berg wat sy naam ontleen aan een of ander besielende persoon of tijdvak uit die Suid- Atlantisch pact moeten over de zaak beslis sen. Ons land komt zijn verplichtingen na, de andere landen moeten dit ook doen. Voor alle leden moet éénzelfde regeling gelden. 24 maanden of 18 volgens het nodig is. maar dan overal hetzelfde. De politieke agitatie der roden wordt door eigen mannen ge schandvlekt en dhr Liebaars, alg. secretaris van de socialistische centrale der kleding en aanverwante takken, heeft in een openbaar protest de houding der partij veroordeeld. Een van de grote punten va'n dit parlemen tair jaar was de onderwijskwestie. Minister Harmei zette op 6 Maart in de Senaat zijn politiek daarover klaar en dui delijk uiteen De CVP-onderwijspolitiek is afgestemd op het recht van de ouders, zelf het onderwijs voor hun kinderen te kiezen, vrijzinnigen en ook christenen. Als de scho len voor de enen geen kosten vragen, dan. moeten de kosten voor de anderen op zijn minst draagbaar gemaakt worden. Dat is ge zonde politiek. Ook voor de geteisterden was dit jaar be langrijk. De nieuwe wet op de oorlogsschade gaf hun heel wat voordelen. Bepaalde, tot nog toe niet beschouwde categorieën geteisterden en schadegevallen worden thans in aanmer king genomen. De belastingsbepalingen met weerslag op de vergoeding voor oorlogsschade werden in gunstige zin ingevoerd. Dat de linksen hierbij aan de magogie deden, moet niemand verwonderen. Met loze beloften is de goede gemeente nog altijd te paaien, menen ze Het parlementair werk ging verder met de bespreking van de wet op de uitzonderlijke winsten. Deze wet werd wel door de Kamer gestemd, maar later door de Senaat geamen deerd, zodat ze nog eens langs de Kamer voorbij moet. Daarna kwam de verhoging van de taks op de benzine, die bij de belanghebbenden heel wat protesten uitlokte. Maar een pro testerende Cadillac. Packard of Jaguar doet eigenlijk wel een beetje belachelijk aan. Bij de bespreking van de Begroting van Arbeid en Sociale Voorzorg viel dit jaar de nadruk op de zieke toestand van de ziekte verzekering. Er bestaat sedert 1948 een aan zienlijk tekort. De socinlisten eisten met klem de dekking door de Staat. De christe lijke mutualiteiten daarentegen vragen het pluralisme in de gezondheidszorgen Ze wen sten meer verantwoordelijkheid voor elk or ganisme; alleen een goed beheer kan de ziek teverzekering redden en de diensten voor alle verzekerden waarborgen. Dhr Pholien, minister van Justitie, heeft enkele dagen in angst gezeten om zijn be groting wegens de kordate houding van de Vlaamse Kamerleden inzake de IJzertoren. Die extreme positie werd echter verlaten en de CVP mandatarissen stemden het budget. Wat niet betekent dat de IJzertorenkwestie bleef rusten. Een van de sensationeelste wetsvoorstellen van dit jaar was dat van dhrn Merlot en Van Belle over een federalisatie van ons land. De Kamer heeft echter van gezonde reali teitszin blijk gegeven en het voorstel ver worpen. De kwestie van de parlementaire vergoe ding door de socialisten andermaal op het tapijt gebracht, heeft heel wat woordenkra merij bijgebracht. Is parlementair zijn een mandaat of een functie Krijgt een parle mentair een vergoeding of een wedde? Een schoon probleemke om tegen 1954 op te lossen We naderen het einde van het parlementair jaar. De wedderegeling van de magistraten wordt goedgekeurd. De Kamer stemt een artikel om incivieke oudstrijders hun inva- lideitspensioen terug te geven. De Senaat zendt dit geval terug naar de commissie en haast zich. een week vroeger dan de Kamer, met verlof te gaan. De Kamer eindigde zeer impressionant met twee donderslagen: de interpellatie over het wetsvoorsel De Grijse en de interpellatie o- ver de schorsing van procureurgeneraal Be- kaert. Als we nu samenvatten heeft het Parle ment dit jaar belangrijk werk geleverd. Het is een schoon bilan waarvan alle verdienste de CVPers toekomt. Het kan nog schoner worden als de oppositie haar parlementaire werkzaamheden weer ernstig gaat opnemen. Hopen we dat het in het nieuw parlementair jaar zal verstaan worden. Afrikaanse geskiedenis. Dit sou belangwekkend wees om die om- vang van hierdie uiting van belangstelling presies vas te stel en dit meer rugbaar te maak. Suid-Afrikaners sal bij voorbeeld gevlei voel om te verneem van die bestaan van 'n Transvaalse straat in Brussel - en so is daar talrijke ander nog meer tref- fende voorbeelde. Dit is 'n aangeleenlheid wat navorsing uitlok. Maar u sal begrijp hoe 'n onbegonne taak dit is vir een persoon om al die be ft sonderhede te versamei. Mag ek derhalve deur middel van u kolomme 'n vriendelike beroep doen op u lesers om mij behulp- saam te wees Die besonderhede (met foto's, indien be- skikbaar) kan gestuur word aan onder- staande persoon en adres. Met hartlike dank en hoë agting, H. Momberg, Inligtingsattaché bij die Ambassade van die Unie van Suid-Afrika, Galliërslaan 15 Brussel Wij durven hopen dat onze - vooral de jeugdige - lezers, zich een inspanning zullen getroosten, om deze oproep - in de mate van het mogelijke - te beantwoorden. Voor onze gepensionneerde bedienden In het Staatsblad van 19 Juni 1952 werd een besluit gepubliceerd dat onze gepensio neerde bedienden zeer zeker genoegen zal doen. Het is genoegzaam bekend dat de bedien- denpensioenen te klein zijn. Ook de regering weet dat en nu het toelagefonds over genoeg reservegelden beschikt, werd het besluit ge nomen dat zich opdrong nl. een bijzondere toelage aan de gepensioneerde bedienden. Alzo kunnen al de personen die recht heb ben op een ouderdoms-, weduwe-, wezen- of invaliditeitspensioen, ten laste van het toe- lagenfonds voor bedienden «en bijkomende vergoeding ontvangen. Deze toelage zal in de loop van het jaar 1952 in één maal uitbetaald worden. Het bedrag van deze bijkomende toelage is gelijk aan 1) Tweemaal het bedrag van de toelage welke verleend wordt aan een gehuwd man die met zijn echtgenote samen woont. Ook voor een wees. 2) Eenmaal het bedrag van de toelage wel ke verleend wordt aan elk ander rechtheb bende. Tijdelijke vergoeding voor rechthebbenden der verplichte verzekering tegen ziekte De gerechtigden op een vergoeding voor primaire ongeschiktheid op een invaliditeits- vergoeding of op een vergoeding voor rust wegens bevalling, ontvangen een bijkomende vergoeding voor elke dag die zij gedurende het tijdperk van 1 Mei tot 30 Juni 1952 ver goed worden. Voor elke dag waarop een vergoeding wordt uitgekeerd wordt het bedrag ervan vastgesteld op 4 fr. voor ds gerechtigden die op 1 No vember 1951 18 jaar of meer oud zijn. 2.80 fr. voor de gerechtdigden die op 1 No vember 1951 minder dan 18 jaar oud zijn. De hoger aangehaalde rechthebbenden ont- vrngen een bijkomende vergoeding van 100 fr. per kalendermaand voor de periode van 1 Juli tot 31 Augustus 1952 indien hun onge schiktheid tot werken of hun rust wegens bevalling vóór 1 Juli 1952 is aangevangen en op voorwaarde dat: 1) de ongeschiktheid tor werken of de rust wegens bevalling ten minste twintig dagen per maand, welke vergoed worden, duurt. 2) de dagelijkse vergoeding die zij genie ten niet meer dan 66 fr. bedraagt. Aanvullende toelage voor slachtoffers van arbeidsongevallen Een aanvullende toelage van 400 fr. wordt toegekend aan de door arbeidsongevallen ge troffenen die op 31 Augustus 1952: 1door een blijvende arbeidsongeschikt heid van ten minste 66 getroffen zijn. 2) een toelage genieten die wordt uitbetaald door de Steun- en Voorzorgskas ten behoeve van de door arbeidsongevallen getroffenen. Aanvullende toelage slachtoffers van beroepsziekten Een aanvullende toelage van 400 fr. wordt toegekend aan de door beroepsziekten ge troffenen die op 31 Augustus 1952: 1) door een blijvende arbeidsongeschikt heid van ten minste 66 getroffen zijn. 2) een toelage genieten die hun uitbetaald wordt door het Voorzorgsfonds ten behoeve van de door beroepsziekten getroffenen. Het is trouwens dat voorzorgsfonds dat ook de speciale toelage zal betalen. Bezoekt in de Handelsfoor de Stand van de Blinden Licht en Liefde waar U deze mensen aan hun handwerk bezig ziet. niet juist en ze kunnen het beter en ze steken een moraal ineen met evenveel gemak en evenveel zekerheid als Max Cosvns zijn elec- trische winde. En dat zijn dus allemaal heel felle mannen die niets boven zich voelen en niets ontzien en ze hebben de grote wereldmachten op hun kant waarvoor alles zwicht en zwijgt. In één zaak heeft Max Cosyns geen «chan ce». Hij is Belg en de anderen zijn Fransen. Had hij de chance gehad van hij Fransman te zijn en de andere Belgen dar had niemand het aangedurfd zijn haar t ,w non om *e zien of er geen beesten in ten. Maar de volmaaktheid is van deze wereld niet DOOR DE PERISCOOP Er zijn mensen dio «chance» hebben; er zijn er die er geen hebben. Ik heb nooit «chance». In de koloniale loterij komt het nummer van mijn tiende nooit uit. Aan de trekkingen van leningen met loten kan ik niet mee doen. Ik speel dan een spel van pronostieken van eigen vinding. Ik schrijf tien, twintig of der tig nummers op een blad papier, precies of het de nummers zijn van mijn aandelen en ik zit met koortsachtige nieuwsgierigheid te luisteren naar de radio. Mijn nummers komen nooit uit. Mijn nummer is van leven maar een keer uitgekomen't was met de loting om soldaat te zijn. Ik heb nooit «chance». Als het gebeurt dat ik mijn hoed van de kapstok pak om eens uit te gaan en een paar uur verstrooiing te zoeken, wordt er aan de voordeur gebeld en ik krijg zelf bezoek van iemand die zich dood verveelt en bij mij wat verstrooiiuj komt zoeken. Geraak ik weg dan bel ik altijd aan waar ze niet tehuis zijn. En 't is altijd met alles zo; ik heb geen «chance». Iemand die «chance» heeft is professor Max Cosyns. Hij is, lang geleden, eens opgestegen met de ballon van Professor Piccard en dertig duizend meter hoog geraakt, 't Was natuur lijk niet om vogelen te vangen det ze zo hoog gingen, 't Was voor een studie van de eos- mische stralen. Wat ze gevonden en bestudeerd hebben weet ik niet. Ik ben daarvoor niet genoeg ge leerd. Maar ze zijn behouden beneden geko men en Piecard en Cosyns waren grote man nen. Later heeft Cosyns een machien uitgedacht om op vier duizend meter diep onder de zeespiegel te gaan vissen op ik weet niet wat. Er werden enkel proefnemingen gedaan met het ledige ding. Het maneuver gaf geen vol doening en Max Cosyns kwam met zijn ma chien terug naar België. Iedereen zei wie ernstig wie een beetje lachend. Mr Cosyns is een voorzichtig man. Mr Cosyns heeft «chance». Nu onlangs, nam hij de leiding van een groep om onderaardse grotten te gaan on derzoeken op vier honderd meter diepte. Hij had een machien van eigen fabrikatie om gemakkelijk te dalen en te stijgen. Hij stond aan het machien; de andere daalden en stegen. Het ding haperde nu en dan eens Mr Cosyns repareerde; hij stond immers bij het machien. Marcel Loubens verongelukte ginder beneden. Hij viel op 't veld van eer. Hij had geen chance. De Belgische dagbladen zijn kalm en be zadigd. Had alles van een leien dakje gelopen ze zouden geblokletterd hebben. Had de leider van de expeditie de cóte d'amour niet gehad ze zouden nog geblokletterd hebben. Nu gaat de zaak door als een doodgewoon geval in de «faits divers». Hoogstens worden ten titel van inlichting, zonder zelf hun mening t*» zeggen, de indrukken van de Franse Pers weergegeven en de opinie van een of ander deskundige inzake «speleologie». Mr ®osyns heeft chance Hij is immers een glorie onder de pro fessoren van de roemrijke Universiteit van Brussel die het «vrij onderzoek» als vlag in top voert. Dat wil zeggen dat ze het recht opeisen over alles en nog wat hun zeg te zeg gen. Moesten ze Onze Lieve Heer in persoon tegenkomen ze zouden zijn paspoort vragen om tt? zien of het juist is. De Veropenbaring die ons leert wat wij over God en de geeste lijke wereld moeten weten, aanvaarden is een affront voor hun groot verstand; ze moe ten het onderzoeken om te zien of het juist is. En de zedenleer die God gegeven heeft in overeenstemming met de wetten van de natuur die Hijzelf in oen gesteken heeft, moeten ze onderzoeken om te zien of het juist is en volgens hun gedacht is het heel dikwijls 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijxen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok Goed Gewerkt. Huis VA BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1