F. C, NINOVE - EINE Eerste Miooister Van Moutte over de radio Koloniale Loterij 6 NINOVE lambrizeringen" Zes en twintigste Jaargang. Prïjs pier nummer T,50 h. Zondag 7 September 1952 Postcheckrekening 1882.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukner-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1Ö93. K B V B ZONDAG 7 SEPTEMBER 1952 F. C. NINOVE te 15 u. Terrein "Doorn,, Aanvang der Kampioenschappen met de Wedstrijd Supporters op post Zoals werd aangekondigd, heeft dhr Van Houttc: Oerstc Min-ster, zich Donderdagavond over de radio tot de bevolking gericht om aan alle dubbelzinnigheid rond de gebeur tenissen van de iaatste dagen uetreffende De Bodt en Van Coppenolie een einde te maken. Hier geven we de volledige tekst van de toespraak vin dhr Van Houtte. DE TAAK DER REGERING INZAKE REPRESSIE De beroering welke naar aanleiding van de strafomzetting van de oorlogsmisdadiger De Budt en de voorlopige invrijheidstelling van de gewezen kolonel Van Coppenolie is ont staan. nopen mij er toe mij tot u te wenden om u in enkele woorden een nadere toelich ting te geven aangaande de politiek welke deze regering inzake repressie, zoals haai voorgangers heeft gevoerd en verder zal voe ren. Het groot aantal gevallen, die in de eerste jaren na de bevrijding aan onze krijgshoven en krijgsraden werden voorgelegd, de alge mene atmosfeer waarin deze gevallen moesten worden behandeld en de onvermijdelijke ver gissingen welke hierbij werden begaan, heb ben voor gevolg gehad dat de repiessie een ongelijk karakter heeft vertoond, dat voor dezelfde feiten zeer uiteenlopende straffen werden toegepast en het rechtsgevoel van een zeer groot gedeelte onzer bevolking niet werd bevredigd. Het is daarom dat de voorgaande regerin gen zich hebben genoodzaakt gezien door in dividuele maatregelen een aantal straffen te herzien en door de nivelering dezer straffen het aantal gedetineerden tot redelijke ver houdingen te beperken Ir. onze regeringsverklaring van 22 Januari jl. hebben mijn collega'^ en ik zelf ons inzicht te kennen gegeven deze politiek voort te zet ten en «In het toekennen van genade en in- vrijheidstellingen te blijven rekening houden enerzijds met de ernst der feiten en ander zijds met de familiale toestand, de leeftijd en de gezondheid der veroordeelden en de diensten welke zij aan het vaderland zouden bewezen hebben voor hun misstap». Wij hebben er aan toegevoegd: «Er kan geen sprake van zijn de gevangenen vrij te laten die veroordeeld werden wegens ge meenrechtelijke misdrijven van erge aard» Daarentegen is de regering met de instem ming van het parlement van oordeel dat zo als de regeringsverklaring liet heeft uitge drukt: «Het algemeen welzijn vereist dal degene die een straf heeft uitgeboet zijn plaats zou kunnen hernemen in de gemeen schap en dat de hinderpalen die zijn her- k)n^sf*rini? bol^ttor? 70i2di?n vvcggcncrncn wor den». De jongste maatregelen in de gevallen De Bodt en Van Coppenolie hebben bij de va derlandslievende verenigingen, wier gevoe lens ik des te beter begrijp, daar ik weet door hoeveel lijden en offers ze werden ingegeven verkeerdelijk de indruk gewekt dat de rege ring het inzicht koesterde van deze lijn in zake repressie af te wijken en etfi veralge meende genademaatregel te treffen. GEEN DUBBELZINNIGHEID Teneinde aan alle dubbelzinnigheid te deze opzichte een einde te maken, wens ik hier met de meeste nadruk te verklaren dat er geen spraak van is en geen spraak kan van zijn. een algemene maatregel te treffen waar door ongeacht de aard en het karakter der gepleegde feiten de strafrechterlijke gevolgen van de misdrijven gepleegd tijdens de be zetting zouden worden uitgewist. De ervaring opgedaan ter gelegenheid van de jongste ge vallen hebben integendeel de regering er van overtuigd dat zekere maatregelen dienen ge troffen ten einde te beletten dat tor dood ver oordeelden. wier straf door een gemotiveerd besluit werd omgezet, zouden kunnen genie ten van verdere maatregelen van voorlopige of voorwaardelijke invrijheidsstelling. Er zal insgelijks over gewaakt worden dat zoals in het verleden het raadgevend comité der ge vangenissen zal geraadpleegd worden bij het toekennen van genade of invrijheidstellings maatregelen aan veroordeelden voor crimine le feiten tegen de veiligheid van de staat. De gedragingen van voorwaardelijk in vrijheid gestelde gedetineerden zullen het voorwerp uitmaken van een ernstige controle. De wet op de voorwaardelijke invrijheidstelling be paalt dat de veroordeelde blijk zou hebben gegeven van zijn goed gedrag en van zijn spijt over de begane fouten. Onderrichtingen zullen worden gegeven opdat dit criterium ook zou worden in acht genomen. HULDE AAN DHR PHOLIEN Dhr Pholien. die gisterenmiddag het initia tief nam mij te verzoeken zijn ontslag aan de Koning aan te bieden, heeft deze morgen, ter gedegenheid van een persconferentie de omstandigheden uiteengezet waarin ue dood straf uitgesproken ten laste van de misdadi ger De Bodt in een straf van levenslange dwangarbeid werd omgezet en waarin de gewezen kolonel Van Coppenolie in voorlopi ge vrijheid werd gesteld. Deze uiteenzetting waarvan u heden in de bladen kennis neemt zal u er van overtuigen dal in beide zaken een regelmatige procedure werd gevolgd en de adviezen van de bevoegde instanties wer den ingewonnen. Het is niettemin betreurenswaardig dat het samenvallen van deze beide maatregelen de gedachte hebben doen ingang inden dat op een lichtzinnige wijze genademaatregelen aan onwaardiger! zouden worden toegekend. Deze gedachte, hoe ongewettigd ook. heeft in ze ker e lagen van de bevolking een klimaat van wantrouwen geschapen welke de verstand houding in het land in het gedrang heeft gebracht. Dhr Pholien. wiens verleden als oudstrijder \an de twee wereldoorlogen en als politiek gevangene borg staan voor zijn vaderlandsliefde, heeft de politieke verant woordelijkheid voor deze toestand opgenomen Ik wens hem hier hulde te brengen voor de edelmoedigheid van een gebaar dat hem eer aandoet. HET KAF EN HET KOREN Mi in waai de landgenoten, het past dat wi j uit deze gebeurtenissen, die onze nationale gemeenschap hebben beroerd, de nodige con clusie.- zouden trekken. Men heeft in sommige kringen gemeend van deze beroering te moe ten gebruik maken on, een politieke agitatie te verwekken waarvan de bijbedoelingen maar al te duidelijk zijn. Ii: ben ten zeerste getroffen geweest door de eenheid van gevoelens en de verheven nationale zin \an de verschillende afgevaar digden der vaderlandslievende groeperingen, welke mij hun standpunt hebben uiteengezet. Maar ik kan niet genoeg mijn afkeuring betuigen voor de demagogie en de onverant woordelijkheid van zuiver politieke vereni gingen en organen die te kwader trouw de lichtgelovigheid en de vaderlandse gevoelig- htnri va: hur> modeburgers trachten uit te builen om onrust te stoken en iiun partij politieke doeleinden te dienen. Mijn ciiega's en ik zelf hebben van deze opruier .- dit nog onlang: de eerbied voor het gez.ig in ons leger trachtten te ondermijnen, geen ies.-en van vaderlandsliefde te ontvangen Ik ben er van overtuigd dat alle welden kende burgers reeds lang het kaf van het koren wisten te onderscheiden. Buitengewone Toelagen aan Gepensionneerde Bedienden Reeds een hele tijd werden er onderhan delingen gevoerd om de pensioenen der be dienden aan te passen aan de huidige levens omstandigheden. Tot nog toe is er niets van in huis gekomen. In afwachting dat er toch een regeling komt werd er een koninklijk besluit genomen waarbij aan de rechthebben den een buitengewone toelage wordt verleend die alleszins niet te versmaden is. Wie heeft er recht op de toelage De personen die volgens de wet van 18 Juli iSoG. recht hebben op een ouderdoms-, wedu wen-, wezen- of invaliditeilstoelage ten laste van het Toelagenfonds der bedienden. Het gaal hier dus om bediendenpensioenen en niet om werkliedenpensioenen. Wat kunt U trekken? Het bedrag van deze buitengewone bijko mende toelage is vastgesteld als volgt: 1) voor de rechthebbenden op een ouder- domstoelage. op een som gelijk aan het pro duct dat bekomen wordt door de bedragen var. de toegekende toelage te vermenigvuldi gen met het getal aangeduid tegenover hun geboortejaar, in de hiernavolgende tabel. Dat wil dus zeggen dat ieder voor zich zelf een vermenigvuldiging moet maken. U bent bv. in 1875 geboren. Wei ziet nu op de volgende tabel dan zult u zien dat er in de kolom «mannen» het cijfer 2 staat. U weet alleszins wat u per iaar ontvangt van het Toelagenfonds \oor bedienden. Dat bedrag moet u dus met 2 vermenigvul digen en de uitkomst van deze vermenigvul diging geeft u het bedrag dat u als buitenge wone toelage zult trekken. U moei dus eers' naar uw geboortedatum zien en dan naar het cijfer dat in de tweede of derde kolom staat naar gelang het geval. Het bedrag dat u trekt van het Toelagenfonds vermenigvuldigt u me, dat cijfer dat achter uw geboortejaar staat. De uitkomst van die vermenigvuldiging geeft u liet bedrag dat u kunt trekken. Hier volgt nu deze tabel Geboortejaar 1862 tot 1866 1867 1168 1869 1870 1881 1872 1873 1874 1875 1876 1877 1878 1879 1880 1881 1882 1883 1884 1885 1886 Mannen 0.90 0.90 0.90 0.95 1.10 1,25 1.40 1.60 1.80 2.00 2,20 2.45 2,7o 3.05 3.35 3,75 4.10 4,45 4T5 5,10 5,30 Vrouwen 2 2 2 2 2 2 2 2.60 2.90 3,25 3.55 3,95 4.50 5.00 5,45 ciio 6,75 7.25 7.70 8.25 8.60 1887 5.50 3.90 1888 5.80 9,35 1889 6.10 9,80 1890 6.50 10.40 1891 7.00 11,15 1892 7,60 12,00 1893 8.60 13,45 1894 10,00 15.40 2) Het bedrag van de buitengewone toelage is voor de gerechtigden op een weduwetoe lage vastgesteld op een som gelijk aan het product dat bekomen wordt door het bedrag van de toegekende toelage te vermenigvuldi gen met het geial in de hierboven aangege ven tabel aangeduid tegenover het geboorte jaar van hun overleden man. Voor uitleg zie hoger. 3) Voor de gerechtigden op een wezentoe lage. op een som gelijk aan het dubbel van het bedrag ran de toegekende toelage. 4) Voor de gerechtigden op een invalidi- teitstoelage. op een som gelijk aan het dubbel van het bedrag van de toegekende toelage. Deze buitengewone bijkomende toelage wor der toegekend vanaf 1 Januari 1952 of vanaf de datum waarop de ouderdoms-, weduwen- wezen- of invaliditeitstoelage ingegaan i in de loop van hel jaar 1952. IS HET TEKEN 13 GELUKSCIJFER de 13e schijf 1952 van de zal getrokken worden op 13 SEPTEMBER a.s. TE POPERINGE Geloof in Uw kans en wordt miiiionnair IN HET LICHT VAN DE GODSLAMP De grote zomerproeessie niet het H. Sacra ment behc -~n weer voor een jaar tot het verleden. De draaghemels zijn naar de berg plaats verhuisd. De fanfares en harmonies hebben hun zware processie-marchen geruild voor lichtere muziek. Garnizoensoldaten of rijkswachters zijn naar hur, afdeling van hun erageleidt- teruggekeerd. Talloze beelcien van heiligen vullen weer hun nissen die ze verlaten hadden. Kleren rnet de kleuren van de regenboog liggen, doorgeuid nog van wierook en bloe men. in hun siille kasten. De driekleurige burgemeestersjerpen wachten op een meer profane- en nakende actualiteit. En in Zijn tabernakel verblijft de eeuwige Godmens, onze Heer Jezus Christus. Een voorvalletje moet mij uit de pen. Bij de zegen met het Allerheiligste - 't gebeurde in een landelijke gemeente - ais heel de straat bedekt lag iret het geknielde, gelovige voIk. stonden diie mensen, geleund op een vensterkozijn, ostentatief te lachen Een heer een dame en een zesjarig kind. Dat waren nu eens vreemdelingen te Je rusalem. Ze waren per volkswagen gekomen en die stond daar nu tegen heug en meug geparkeerd op bevel van de politie. Spijtig dat hun oponthoud wat lang duurde, want zo waren ze niet meer in de gelegenheid nog andere processies op te luisteren met hun zeer vereerde tegenwoordigheid. De geergerd? blikken van liet volk ontweken zij door hun hand voor hun gezicht te hou den in een uitproesten van het lachen. Eens de processie voorbij stapten ze in hun (Vervolg op het tweede blad). pen en er mede lopen te gaan ligt binnen de kan ge il inen van de hedendaagse politiek en door ieder fatsoenlijk mens in praktijk teld worden. De logica is van onze tijd niet meer. Met princiepen geraakt ge niet ver. waar Maar zondei princiepen geraakt rap en verde dieperik in DOOR DE PERISCOOP De beroering om de 24 maanden is pas ach ter de rug.. Spaak vredesduif zijn olijf tak je is nog groen. Daar hebt ge de zaak De Bodt. Sint Job is met zijn volk. De Bodt is van ons volk niet. Hij kan zich niet beroepen op de westerse beschaving. Hij is een product-slachtoffer van het nieuw heidendom dat de oude beschaving wil vermoorden en vervangen. Het nieuw hei dendom is zijn grondslag gaan zoeken in de wijsbegeerte van Kont en Cie. die onder de massa weid verspreid door Marx en Cie en Lenine en Cie. Onze kerken en kloosters en tehuizen voor wezen en behoeftige oudjes - met pastoors, paters en nonnen - zijn een product van de christelijke beschaving. De concentratiekampen van Duitsland en Rusland met. hun bewakers en beulen zijn het product van de andere. Duitse luizen, Rus- sissche luizen, zijn allemaal luizen, parasie ten var. het mensdom. Personeel van concentratiekampen, Duits en Russisch, draagt het teken van het Beest gelijk de christenmens het teken draagt van het kruis. Dit om te zeggen dat het individu De Bodt ons niet aanbelangt. Hij hete zus of zo x. y of z wat wij er over te vertellen heb ben is principieel. In onze beschaving is het groot gebod dat de betrekkingen tussen mensen beheerst: «gij zult niet dood slaan». Het recht op zelfverdediging doet daar geen afbreuk aan. De daad van iemand die zijn leven verde dig! heeft onrechtstreeks en bij toeval de dood voor gevolg van de belager. Zo begreep het Louise-Marie de eerste ko ningin der Belgen en zo begreep net de chris- tene beschaving in ons Land te dien tijde - en c - uitvoering van de doodstraf werd af geschaft. De aanhangers van de nieuwe leer hebben tegen die diep ingewortelde traditie nog geen frontaanval durven doen. Tijdens de bezetting hebben rode en bruine aanhangers van de nieuwe leer malkaar ver moord. Ze riepen de zelfverdediging in. 't Was een scherm waarachter hun bar baarse praktijken gingen schuilen. Het Belgisch gerecht heeft tijdens de be zetting ons volk overgeleverd aan een echt schrikbewind van bandieten die hun lage instincten lieten hoogtvieren onder de mom van verzet en sabotage, 't Was een gro te fout Na de bevrijding heeft datzelfde gerecht niet gewild - of niet gedurfd klaarheid te brengen in die duistere zaken, 't Was een groter fout. De bandieten van tijdens de bezetting zijn nu nog altijd vaderlandse helden, 't Zijn die heiden die om hun straffeloosheid te verze keren sedert acht jaar de atmosfeer van ons Land vergiftigen. W aar zelfbehoud niet meer kan ingeroepen worden moet de vaderlandse vlag weer de marchandies dekken. De herrie n id «De Bodt» is door geen en kel reden d verrechtvaardigen. Die erzatv-vaderlanders mogen het honderd maal kwalijk nemen: heel die zaak is, vat sedert honderd jaren heet «une querelle d'Al- lemand». In de zaak De Bod', zijn enkele an dere personen op de voorgrond getreden. Het zijn overloper, uit het kamp der christen beschaving. Als ge sommige namen leest staat uw ver stand een ogenblik stii en ge vraagt u af: hoe, waarom? 't Is eenvoudig, 't Is bij hen geen princieps kwestie maar een politieke zet. Die mensen \ooli i in zichzelf stof waaruit ge een minis ter kunt snijden. Iemand zijn geldbeugel ontfutselen is zak kenrollerij. Een <u iicr collègue» of «cher confrère» pootje trekken cm hem te doen struikelen en zijn gevallen minister-portefeuille op te ra- 32 SOORTEN Handvorm, hatf-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OU D-STR IJ DERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige zo mooi ais eiken. is ge Huis BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1