I "t St Aloysiuscollege Ninove Koloniale Loterij AANDACHT "T 1 1 Grieks-Latijnse Humaniora Moderne Humaniora Schoolgeld 200 fr. per trimester De boeken kunnen gehuurd worden. Vermindering voor Kroostrijke Gezinnen. LAGERE AFDELING. KINDERTUIN. Inschrijvingen en inlichtingen bij de E H Principaal GEBREKKIGEN EN VERMINKTEN E"- ijn wellicht reeds lezers geweest die zich afgevraagd hebben al die uitleg dei- re glementering voor gebrekkigen en vermink ten.. allemaal goed er. wel. maar wat kunnen wij zoal trekken als gebrekkige Loont het wel de moeite om zich al die last op de hals te halen orn aan ai die voorschriften te vol doen. Wn gaan U onmiddellijk zeggen hoeveel U leunt trekken. Het bedrag cier tegemoetkoming wordt be lekend naargelang het ten londerd werkon bekwaamheid dat U hebt De vergoedingen zien er nu ais volgt uit 132 Fr. voor elk per honderd blijvende on geschiktheid. wanneer de graad ervan 30 tot 55 r; bedraagt. 143 Fr. voor elk ten honderd blijvende on geschiktheid wanneer de graad ervan Ou tot 65 Tc bedraagt. 102 Fr. voor elk ten honderd blijvende on geschiktheid. wanneer de graad er\an 70 tot 75 Tc bedraagt. 173 Fr. voor elk ten honderd blijvende on geschiktheid. wanneer de graad ervan 80 tot 100 T( bedraagt. Wgnneer U nu uw huisdokter raadpieeg' kunt U van h?m reeds weten hoevee! ten honderd men U ongeveer zal toekennen voor werkonbekwaamheid. He; is U dan aan de hand van de hoger aangehaalde cijfers moge lijk om zeil te berekenen hoeveel U Kunt trekken. Het is ook mogelijk dat iemand zulkdanige inkomsten heeft dat hij juist boven het voor ziene cijfer komt. Wel in dat geval is het mo gelijk gedeeltelijke vergoeding te bekomen. U moet weten hoeveel G werkonbekwaam 1" bent. Wanneer U dat weet kunt U berekenen hoeveel tegemoetkoming U kunt trekken Laat ons een voorbeeld nemen. Een meerderjarige man trek', de vergoe ding, indien zijn inkomsten niet hoger zijn dan 31.400 Fr. per jaar. Hij heeft een inva liditeit ven 50 <7. Hiervoor kan hij trekker 132 Fr. x 50 G invaliditeit, dal maakt 6.600 Fr. Samen is dat dus 38 000 Fr. per jaar Nemen wij u aan dat belanghebbende in komsten heeft van 34.000 Fr. per jaar. dat i> dus boven het vrijgestelde, doch lager dan het vrijgestelde er. de tegemoetkoming sa- ivs-e: beid? bedragen 'rekken. In cv' geval men. wel in dat geval Kan hij het verschil nu 4.000 Fr. per jaar. Wij menen da* dil dui delijk is vcor iedereen. Dan hebben we de -peciaie vergoeding voor de ouderlingen van meer dan 05 iaar Waarom deze vergoeding Sommigen onder hen hebben verwaarloosd zelf stortingen voor hun ouderdomspensioen te doen. Voor deze persoren werd een gunstmaatrege! ingevoerd. Deze maatregel bestaat er in dat er aangeno men wordt dat zij hun stortingen hebben ge daan indien zij van wege het Fonds voor Ge brekkiger. en verminkten vergoedingen heb ben genoten tussen de jaren 1929 en 1946 He' komt nochtans voor dat het pensioen van die mensen lager is dan de tegemoetkoming voor gebrekkiger, die zii ontvingen voor hun hóe iaar. vVel in dat geval kunnen zij bn hun ouderdomspensioen een speciale vergoeding kriigen die zo g:oot zal zijn. dat hun ouder domspensioen samen met die vergoeding ge lijk is aan de tegemoetkoming die zi.i ont- vingen vóór hun 65e iaar Wij moeten. eer«t nog iets zeggen over de gebrekkigen die in een hospitaal of dergelijk verpleegd worden. Wel. in ieder geval wordt de tegemoetkoming aan de gebrekkige zelf uitbetaald, doch het bestuur van de inrich- 'ins mag var dc betrokkene eisen dat hij de twee derden van zijn tegemoetkoming af staat. om tussen te komen in de verplegings- kosten. Er zijn in de reglementering nog enkele andere zaken voorzien, doch van minder be lang. zoda' wij die hier niet zullen bespreken Tot slot willen wij er onze lezers op attent maken da' de aanvraag tot het bekomen van de tegemoetkoming voor gebrekkigen moet gedaan worden bij het gemeentebestuur. Ook hierover zouden wij nog een uitleg kunnen eeven. doch dat is nutteloos, gezien toch alles door het gemeentebestuur moet gedaan wor den. Wij willen U nog wel een adres gever di' nl. van de DIENST VOOR GEBREK KIGEN EN VERMINKTEN Montoyerstraat 61. te Brussel. Wanneer U dus meent een of ander te moeten vragen aan de dienst zelf dar. hebt U nu het adres. DE WINNAARS VAN DE 12e SCHIJF 1952 Loten van 100.009 van een millioen en van twee en een half millioen. De winnaars die, tot op heden 5 September, deze loten zijn komen innen kwamen uit Antwerpen; Brussel; Fayt-Lez-Manage; Har- chies: Laken; La Louvière; Luik. Otigrée. Se raing. Verviers. Zwijndrecht. Loten van 20.000 en 40.000 frank. Voor deze categorie van loten, hebben de winnaars verklaard afkomstig te zijn van Antwerpen: Borgloon: Brussel. Charleroi. Destelbergen. Elsene. Halle, Harelbeke. Luik Philipville. Sint Genesius-Rode. Vilvoorde. En ziehier de door de winnaars opgegeven beroepen aannemer, arbeiders, autobestuur der. bediende, caféhouder, groot invalide, har delaar. handelsagent, kruidenier, machinist, mijnwerker, treinchef. OPGELET Volgende trekking op 4 OK TOBER te Pochefort. - Koopt /onder dralen Uw biljetten om onder de nieuwe winnaars ié /ijft. STAD en OMLIGGENDE N I N O V E ZON DAGDIENST. Apotheek open van Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats HOOGER OP We vernamen dat de bekende Tnneelgilde Hooger Op haar privaat-ba! geeft voor hare ereleden en leden, deze Zaterdagavond te 21 uur in de zaal «Roxy» te Ninove. Het Bal is toegankelijk voor de familieleden vrienden er. kennGsen van ereleden en U-den. De vedetten der Gilde zorgen voor een mu zikaal intermezzo. Er is tevens een speciale attractie voorzien met beroepsdansers. Naar het schijnt gaat het initiatief reuzen- bijval tegemoet. 63 GEMEENTERAADSZITTING De Gmeenleraad heeft vergaderd op Vrij dag 5 September 11. De zwaar beladen dagorde vermeldde OPENBARE ZITTING 1Ontwerp voor aanieg van nieuw kerkhof uiteenzetting door ontwerper - bespreking - eventueel goedkeuring. 2- Kerkfabriek O. L Vrouw - advies be grotingswijziging. 3> Kerkfabriek H. Theresia - advies reke ning 1951. 4> Kasverslag stad 2e kwartaal. 5 COO kasberslag 2e kwartaal 6> Tussengemeentelijk hospitaal-sanatori um borgstelling. 7» Autobusdienst Ninove-Nederbrakel ad vie- inzake verdere uitbating. 8) Waterleiding - onderschrijven aandelen voor uitbreiding Poiiarestraat 9» Bijzonder plan van aanieg nr 1 'Poiiare straat» - definitieve goedkeuring. 10» Bijzonder plan van aanleg nr 2 Doorn- wijk) - voorlopige goedkeuring 11» Vaststellen der stadsrekening over 195! 12) Vaststellen der rekening 1951 van de Muziekschool. 13) Wijzigingen nr 2 en 3 aan de begroting 1952. k 14) Bouwen van een waterzuiveringstation princiepsbeslissing. 15» Goedkeuring plan voor oprichten van koelinstallatie in het stedelijk slachthuis. GEHEIME ZITTING 16) Stedelijke muziekschool - Terbeschik kingstelling Me.iuffer D Lessines. 171 Stedelijke muziekschool - Ontslag Me- juffer Lonque Claire. 18» Stedelijke Nijverheidsschool - definitie ve benoeming Rammeloo J. en De Schrijver D. 19) Vaststellen der vergoeding voor be stendig toezichter werken Outer.«4raat. Het volledig verslag zal gepubliceerd wor den in ons aanstaand nummer HET KIESFONDS 7. an 't alienkante wordt gevraagd hoe men kar. en mag bijdragen voor de onkosten der verkiezingscampagne. Voor de inzameling der kleine giften zal een bus beschikbaar zijn in het Café Ons Huis Dreef straat, met enveloppen en papier om de «gevers» toe te laten hun gedacht te schrij ven en te zien publiceren in de kolommen van ons Blad SOLO SLIM Ten huize van Uyttenhove René een solo- slim gespeeld (met 10 schuppens. klaver aas en koeken aas en heer door Mevrouw Urb. Van Heghe. Medespelers waren Mevrouw Uyttenhove, Heer en Mevrouw C. Raes. Ge tuigen de heren U. Van Heghe en R. Uvt- tenhove. Ontvangen 20 fr. voor kindergeluk. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Eric Minnebo zoon van Jozef en Marie- Jean^e Coppens. Francir.e De Villaer dochter var. Karei en Mathilda Duvm Beatrijs De Croo dochter van Aimé en Eli sabeth Torrekens. HUWELIJKEN: Oscar Ulin 24 j., handelaar en Adrienne Sterck 22 j.. zonder beroep, beiden te Ninove. OVERLIJDEN Seferien Ysebaert 81 j.. Steenweg op Aalst. Men zegtkoffie is duur beste geurige koffie bekomt men fn de koffiebranderij ALBERT DE ROECK l avendelstraat, NINOVE aan voordelige prijzen OUDE WAARDEN EN JONGE KRACHTEN In zijn boek «De Vlaschaard» heeft Stijn Streuvels deze stellingen tegenover elkaar geplaatst, eensdeels ir« de persoon van de oude boer Vermeulen, anderdeels in de per- Doos a tr. 18,- Men vraagt werksters voor kleren, mantels en tail leurs - voor binnen en buitenhuis. Goed loon, en werk verzekerd gans het jaar. Zich aanbieden MABELCO, 22, Rue du Méridien, Brussel. >.oon van zijn zoon. Louis. De jonge krach', groeit over net hoofd van de aan traditie- en ervaringrijke vader, die niet kan ruiden dat aan zijn gezag getornd wordt. Hierop valt de fatale slag die meteen zoon en vader breekt. Zo leidt dan onbegrip en overmoed aak tot een misstap en zelfs weieens tot een mis daad. Het drama tussen vader en zoon. de botsing tussen twee levensbeschouwingen had kunnen vermeden worden, zo beide partijen er op bedacht waren geweest, dat zij in feite elkander aanvulden of. beter nog. op elkaar verwezen stonden. Inderdaad, men versmaadt niet straffeloos, men verstoot niet zonder meer al wat het met de tijd in hart en geesi liet rijpen en gedijen tot gave schoonheid. Evenmin heeft men hel recht de geestdrift eigen aan de jeugd, de eeuwige drang naar hernieuwing en verbe tering te fnuiken. De vele problemen van het leven worden niet opgelost met wrok en tweespalt. Wie ou de waarden draagt, moge ze beschouwen als een kostbare schat, maar vergete niet dat het tegengewicht aangebracht door een vooruit strevende. zoekende en marhaflig-stri.idende jeugd, een jeugd die nog gelooft aan-, die op gaat in idealen, even zwaar kan wegen en vooral niet minder moet gewaardeerd wor den. Waar men. om geschiedenis te schrijven, best de tijd laat werken en de nodige afstand zal nemen om klaar te zien en te begrijpen zou de jeugd weieens meer mogen overwegen dat voortvarendheid zo dikwijls werkelijk uit den boze is. Er is in levenshouding en be schouwing gedegenheid vereist en voor deze ga men best in de leer bij hen die. om het met een volksgezegde uit te drukken, «van alle markten zijn thuisgekomen». Die dragers van de oude waarden zouden dan op hun beurt, in de geestdrift van de jon geren. de stuwkracht moeten zoeken en vin den om. ondanks de niet te stuiten gang der jaren, ten minste jong van hart en geest te blijven. De oude dag wordt zo\eel schoner in het licht der jonge zon En zo worden dan de titels omgekeerd zo dienen jonge waarden oude krachten DE TAAK VAN DE Christelijke Mandatarissen Z H. de Paus heeft gesproken. Het is no dig dat wij aandachtig onderzoeker, in hoe verre wij kunnen bijdragen cm de richtlijnen en de voorschriften vervat in deze Pauselijke aanmaning, in eigen iand en tussen eigen volk vruchten te doen dragen. Hei is nodig dat wij allen de Pauselijke maandintentie volgen en de werken voor openbare zedelijk heid bevorderen en steunen. Als de steller van dit kort artikel schrijft «wij», dan bedoelt hij daarmede de mandata- ritsen van Kamer en Senaat, van de Provin cie en de Gemeente; en dan niet alleen de wetgevende maar ook de uitvoerende macht, die voor een groot deel berust bij de Rege ring. de Gouverneurs en de Bestendige De putaties. de Burgemeesters en de Schepencol leges. Uit deze opsomming blijkt dat er ver scheidenheid is van plichten omdat er ver scheidenheid is van rechten. Zo kan de regering van zeer dichtbij de evolutie van het volk naar meer of minder zedelijkheid volgen en desgevallend voorstel len doen om het aanrukkende kwaad in te dammen. En het is niet te veel gezegd dat met het blote oog merkbaar is dal golven van zedeloosheid beuken op de vesting van ons «zedelijk volk. schoon volk» en jeugd en rijpe ouderdom teisteren; hel is niet te veel gezegd als we constateren dat de Regering eerder lijdelijk toeziet en niet vlug genoeg ingrijpt om door een aangepaste wetgeving paal en perk te stellen aan de zedeloosheid die in ons land zo sterk om zich heen grijpt. En hier is de wetgever van Kamer en Senaat ook in gebreke gebleven. Het is verbazend hoe telkens het beginsel van de ongebreidelde vijheid. tekenend voor het liberalisme en de vrijdenkerij die onze Kamers nog steeds beïnvloede wordt uitgespeeld om gelukkige en dienreftende initiatieven te kelderen of een lang dood te doen sterven. Zo wachten gedurende bijna vijf jaren de wetgeving op het bezoek van openbare lokalen en dansgelegenheden, van de bioscoop voor de jeugd tot 18 jaar en van de bestrijding van de pornografie op de no dige wettelijke sanctie. Voorstellen op het kamperen, op verder doorgedreven jeugdbe scherming e.a., blijven verdacht lang in ad ministratie en studiecommissies slenteren. Wat raad Het moet toch ook doordringen tot een Regering die niets anders dan Ka tholieken in haar rangen telt. tot een Parle ment dat voor de meerderheid bestaat uit goedmenende en gelovige christenen, dal het Pauselijk woord ook voor hen gesproken wordt en dat de Pauselijke maandintentie ook voor hen geen dode letter mag blijven. Daarom weze het me toegelaten tegenover Regering en Parlement een wens uit te druk ken. een eis te stellen NIET TALMEN. Een volk leeft niet van brood alleen. En als so ciale verwezenlijkingen en 's lands weerbaar heid voor de vrede van zeer groot belang zijn en de grootste aandacht waardig, dan blijft de geschiedenis ons leren dat zedenbederf en ongebreideld genieten, de sterkste en weel derigste rijken ter wereld hebben weggevaagd de hoogste en meest verfijnde beschavingen hebben vernietigd, draagbare sociale toestan den tot gruwzame proletarische ellende en zwart lijden hebben omgeslagen, onoverwin nelijke en zegevierende legers tot lamenta bele terugtrekkende en afgeslachte vluchters hebben neergehaald. Z. H de Paus heeft gesproken en legt op de schouders van hen die wetgevende ver- ant'Woordelijkheid dragen, van hen die rege- lij.ke gaafheid van een volk meebrengt. Het ren. de last die het vrijwaren van de zede- is wellicht niet populair te moeten ingrijpen en hard ingrijpen tegenover genotzoekers en bedervers er. buitzoekers van aile slag. maar het is christelijke plicht, op de plaats waar men staat, de dingen te doen die men in ge weten verplicht is te doer; en die de Godde lijke wetten voorschrijven, 's Lands weer baarheid berust op sterke zedelijke weerbaar heid. 's lands hoogste sociale verworvenheid is de sterkte van een gezond en intens zede lijk. op voldoende welstand berustend, fa miliaal leven. Regering en Parlement dienen dat te bevroeden. Ook aan de ondergeschikte meer plaatse lijke besturen, aan Gouverneur en Bestendige Deputatie en Provincieraad, aan Burgemees ter. Schepencollege en Gemeenteraad blijven schone taken weggelegd. Vooral de gemeen tebesturen kunnen meer onmiddellijk ingrij pen en door gepaste reglementeringen in hef raam van de bestaande wetgeving meewer ken tot beveiliging van de openbare zedelijk heid. Vooral in ons Vlaamse land zijn de meeste gemeentebesturen in handen van ka tholieke mandatarissen. Zovele katholieke Burgemeesters staan aan 't hoofd van een goedwillig schepencollege en toch zien we. in stad en buiten, misselijke uitwassen die kunnen uitgeroeid of voorkomen worden door een verstandige reglementering. Alles is. niet mogelijk, maar er is heel wat mogelijk. AL we denken aan kamperen, aan strandgenoe- gens. aan dansgelegenheden, aan verdachte gelegenheden, e.a. is er hier mogelijkheid tot ingrijpen. Gaat het niet binnen het laain van de Wetgeving, het is nooit verboden, het is integendeel zeer wenselijk aan de betrok ken ministeries daarover suggesties te doen om aldus de logge administratief-uitvoerende of wetgevende machine in werking te stellen en tot een vlugge en goede oplossing te ko men. Hoofdzaak is dat ieder christelijk manda taris op zijn eigen plaats open oog heeft voor de toestanden op zedelijk gebied in de mate van zijn beperkte krachten, de actie voor meer zedelijkheid bevordert en steunt. Het is zeker dat zijn eigen, privaat leven de grootste waarborg zal zijn voor deze steun, zo zal hij ook sterker de zedeüjkheidsactie bevorderen en tegemoet koir.en aan de wens van Z H. de Paus. Wij roepen de christelijke mandatarissen in ons land op. in het Parlement, de Provin cieraad. in de Gemeenteraad, de Regering met haar Ministers, de Gouverneurs en de Bestendige Deputaties, de Burgemeesters en de Schepencolleges, om te luisteren naar de dringende wekroep van Z. H. de Paus en ons Vlaamse Land en ons Vlaamse volk te be veiligen tegen zedelijke ellende en zedelijke ondergang om ons Vlaamse volk te behouden als een «zedelijk volk. schoon volk». De vijand is in 't land 't Zij waar hij zit. Bereidt den goedendag, en elk in 't lid G. G «Zedenadel» F. C. NINOVE 3 - EINE 1 Niet slecht voor een begin. Goed spel is natuurlijk nog heel wat anders.. We bedoelen: goed ploegspel, waarvan eigenlijk nog niet zo heel veel te zien was. en dit dan vooral wat de voorlijn betreft. Maar het was toch ook de eerste competitiematch en tegenover welke ploeg Tempo was er genoeg, misschien zelfs te veel voor een aanloop. Het bewijst in ieder geval dat de lichaamsconditie bij haast alle spelers reeds in orde is. Spijtig genoeg ma nifesteerde deze lichaamsconditie zich ten koste van de balvaardigheid en bijzonder van de inspiratie, waardoor het ploegspel niet boven een bescheiden middelmaat ging. Eine is een ploeg die ons ongetwijfeld nog menigmaal door haar resultaten verrassen zal Physisch zeer sterk, bezitten ze enkele individualiteiten die de ploeg zeer dikwijls de overwinning garanderen zullen. Aan huis moet dat een moeilijk te veroveren stelling zijn. Wij hadden verzachtende omstandigheden het uitvallen van Paul De Jonge die geduren de de tweede helft van geen enkel nut meer was. Herleid tot tien man, restte dus niets anoer- meer dan een verdedigende positie in te nemen, wat de aantrekkelijkheid van de wedstrijd tot een minimum herleidde. .On ze verdediging was zeer goed en dient in één blok vermeld als het best spelende com partiment. Taaf heeft door zijn gepast uit lopen menigmaal zijn heiligdom gered, Willy De Petter en Etienne Goubert waren niet te verschalken en Van Wayenberghe met Muy- laert leverden het bewijs als kant-half niet meer te vervangen te zijn. Aan de voorlijn dient nog geschaafd te worden. Jan had weliswaar de sterkst-spe- lende tegenstrever tegnover hem. wat niet bevorderlijk was om de voorlijn te orches- treren, maar dat belet niet dat de rechter vleugel zwakker was dan links. Jef Vernaillen was stukken beter dan acht dagen geleden, voerde de opgelegde taktiek getrouw uit het was zeer goed gezien en bezorgde ons daardoor de overwinning. Achiel vertoonde nu en dan de onuitputtelijke rijkdom zijner capaciteiten en over hem voegen we er nog een woordje aan toe. Oi beier: voor sommige supporters We vinden het absoluut niet recht vaardig, laat staan aanmoedigend, de uitroe pen die door enkele supporters naar de hoof den der spelers worden geslingerd. En hier hebben we het wel over Achiel. Het is vijf maanden geleden dat hij nog voetbalschoenen aan de voeten had. Wederopgeroepen voor een kamppereiode gedurende de maand Au gustus. werd hem geen enkele gelegenheid gegeven tot training. Door beroepsbezigheden j

Denderklok | 1952 | | pagina 2