C. V. P. - Aldeling Ninove flier zijn ONZE kandidaten 63 Gemeenteraadszitting GEVELSTENEN Huis VAN BELLI- N i N O V E Zes ën 'twintigste Jaargang. Prijs fier nummer T,50 Ff. Zondag 21 September 1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. voor de aanstaande gemeente-verkiezingen. DE RIEMAECKER Armand advocaat DE MUYTER Josef bediende VAN VAERENBERGH Gerard veearts MEGANCK Altons bediende VAN DEN BERGHE Karei notaris GAILLT Frans handelaar DEGRANDE Remi wever FRANSMAN Henri handelaar VAN STRYTHEM Maria-Gabrielle huishoudster echtgenote DE JONGE Gustaaf DE SMET Jules linotypist PROVE Karei geneesheer GEERTS Frans meubelmaker AVOUX Edgar handelaar DE LEPE LIBERALE KIESMANEUVERS AANGEKLAAGD NET SLUITINGSUUR DER HERBERGEN GEREGLEMENTEERD De Liberale Jonge Wachters zijn op post benevens zekere andere belangstellenden. De vergadering wordt begonnen te 20 uur en centiemen in afwezigheid van dhr Cornelis die naderhand binnenkomt. 1) Nieuw Kerkhof De Raad krijgt kennis van het ontwerp voor aanleg vanhet nieuw kerkhof. Dhr De Witte uit Wetter en geeft, op ver zoek van de burgemeester, uitleg over zijn ontwerp; het voorziet een plaats voor de eeuwigdurende grondafstanden die reeds toe gekend werden; het voorziet ook twee ter reinen voor 388 kelders elk. een begraaf plaats voor kinderen, een portiershuisje, een dodenhuisje enz... De zerken waarvan de hoogte dient gere glementeerd (de ontwerper stelt 0.80 voor) zullen opgericht worden op graspleinen. Speciale zorg zal besteed worden aan de beplanting, die derwijze moet aangelegd wor den dat het kerkhof een soort park zal zijn. ingedeeld m verschillende pleinen. Dhr De Riemaeeker vraagt uitleg over de inzichten tot reglementering van de grafzer ken, meer bepaaldelijk of ze iedere opinie zullen vrijlaten. De ontwerper antwoordt bevestigend en de burgemeester zegt dat het reglement nog moet opgemaakt worden. Dhr Fransman vraagt nadere uitleg over de aard der beplantingen, die men zinnens is te doen. De ontwerper antwoordt dat er een voor beeld bestaat te etteren en dat die kwestie speciaal uitgewerkt werd door dhr Braeck- man uit etteren, die specialist is ter zake. Dhr De Riemaeeker vraagt uitleg over het dodenhuisje en over de vooruitzichten en schikkingen getroffen voor gebeurlijke lijk schouwingen. Mits voorbehoud om kennis te nemen van het bepaald ontwerp voor de beplantingen, wordt het ontwerp van dhr De Witte goed gekeurd met algemene stemmen. Hierna volgt de lezing van het verslag dat de bemerking uitlokt dat het de historische woorden van dhr Cornelis niet weergeeft als zou De Vlaamse Leeuw niet beter zijn dan de Internationale. 2) Kerkfabriek O. L. Vrouw De Raad moet adviseren over een begro tingswijziging ingevolge de aanpassing van de wedden van de kerkbedienden. Goedgekeurd met 13 stemmen. 3) Kerkfabriek Ste Therecia De Raad geeft advies over de rekening voor het dienstjaar 1951. Goedgekeurd met 11 stemmen tegen 2 (com munisten). 4) Kasverslag Stad Het verslag over de toestand der Stadskas voor het 2e kwartaal wordt goedgekeurd met 13 stemmen. 5) «.„«verslag COO Het verslag over de kastoestand voor het 2e kwartaal wordt goedgekeurd met 13 stem men. 6) Tussengemeentelijk Hospitaal-Sanatorium Mr Van Trimpont - De borgstelling voor het tussengemeentelijk hospitaal-Sanatorium te Geraardsbergen moet verhoogd worden van 700.000 tot 1.250.000 fr ter dekking van le ningen die zullen aangegaan worden bij het Gemeentekrediet voor de voltooiing van die instelling. Elke gemeente moet dus zijn cijfer verhogen of minstens toch Geraardsbergen, Zottegem en Ninove. Mr Milo - Kan dhr Fransman die de stad Ninove vertegenwoordigt in de beheerraad, meer nieuws geven. Mr Fransman geeft een volledig overzicht over de financering van het Sanatorium. Mr Milo Dat was net meest dringende 'Sverk. Mr Fransman Toch niet. De eigenlijke uitrusting zelf is veel dringender. Mr Vioion - Zijn de beplantingen reeds ge daan Mr Fransman - Een tuinbouwkundige is volop bezig met het nodige te laten doen. Op dit gebied stonden we voor een echte moei lijkheid. De vigerende reglementatie voorziet dat een Sanatorium moet omgeven zijn met minimum 5 Hectaren beplantingen. Het ter rein rond het Sanatorium heeft slechts 2 Hec taren en oneffen oppervlakte. Het paalt ech ter aan een bos van circa 2 Hectaren dat ook ter beschikking gesteld werd. Dat maakt in totaal 4 Hectaren en oneffen. Mr Cornelis - Wanneer komt het Sanato rium in bedrijf. Mr Fransman - Zeker nog dit jaar. Mr Cornelis - Hoeveel plaatsen zijn er voorzien Mr Fransman - 100 bedden. Mr Cornelis - Is er reeds een geneesheer benoemd Mr Fransman - Ja. Mr Van Trimpont - Hoe wordt hij bezoldigd Mr Fransman - Nog niet. Mr V2n Trimpont - En waarom Mr Fransman Omdat hij nog niet in dienst is. Mr Van Trimpont - En waarom hem nu benoemd Mr Fransman - Omdat hij de medikale in richting moet adviseren en organiseren. Mr Van Trimpont Wij vragen spoedige in bedrijfstelling. Mr Fransman - Alles zal zo rap mogelijk gebeuren. Van Brussel uit werd ook gewel dig aangedrongen. Goedgekeurd met 13 stemmen. 7)^Autobusdienst Ninove-Nederbrakel ue Raad brengt gunstig advies uit over de hernieuwing van de concessie voor de auto buslijn Ninove-Nederbrakel. met 13 stemmen. 8) Aandelen Waterleiding Mr Van Trimpont - Terwille van de uit breiding van het net van de waterleiding voor de 15 nieuwe huizen in de Pollarestraat. de huizen van Ninove-Welzijn, moeten we voor 141.400 frank nieuwe aandelen onderschrijven Bij wijze van toelagen zullen we 125.600 fr terugtrekken. Mr De Riemaeeker - De werken, die thans links en rechts uitgevoerd worden, zijn dat de gratis-nieuwe aansluitingen Mr De Ville - Neen het zijn herstellings werken van de slijtage op de bestaande aan sluitingen. 9) Plan van aanleg Nr 1 (Pollarestraat) Mr Van Trimpont - Wij moeten ons thans uitspreken over het plan van aanleg van de Pollarestraten en bijstraten. Mr De Riemaeeker - Wij hebben opmerkin gen gemaakt over de breedte van de weg langs het terrein van de Union Allumettière die moet dienen als uitweg naar de Stadskom Welk gevolg werd eraan gegeven Mr Van Trimpont - Mr de Secretaris Mr ue Secretaris - De straat van het voor ontwerp werd met 2 meter verbreed zodat de rijweg 8 meter breedte zal hebben en de rijbaan 13 meter, parkeerplaats niet inbe grepen. Goedgekeurd met 13 stemmen. 10) Plan van aanleg Nr 2 (Doornwijk) Mr Van Trimpent (wijzend naar de plan nen) - Ziedaar het voorstel na de besprekin gen met dhr Aandenboom. Mr Fransman - Ik zie dat er tussen de Doornweg en de Steenweg van Aalst (in de buurt van de oud-eigendom Roegiers) een verbindingsweg voorzien is van 3 meter breed Kan dat uw goedkeuring wegdragen als hoofd van de politie. Mr Van Trimpont - Wat wilt g'er aan doen, wij leven in de tijd van de urbanisatie. Mr Fransman - Wil dat beduiden dat men daarom accoord moet gaan met een voorge stelde straat van 3 meter breed. Mr Van Den Berghe - Het verwijt treft U niet. maar ik begrijp niets meer van de prin ciepen der zogezegde urbanisatie. Mr Fransman - In zeer algemene zin kan ik mij accoord verklaren met het voorgestelde ontwerp. Ik opposeer me echter tegen een straat van 3 meter breed. Mr Van Trimpont - Maar enfin, tot nu toe was er wel geen weg. Mr De Riemaeeker - Ge schijnt het geval vergeten Ie hebben van de aankopen van de grond langs de steenweg van Aalst, waar op de 3 meter brede straat voorzien is. Die stadsgenoot kreeg bouwverbod omdat een Koninklijk Besluit uit de jaren 30 er een brede straat voorzag. Die stadsgenoot heeft zich gekeerd tegen de eigenaar-verkoper om dat hij bouwgrond gekocht had en dat in gevolge de beslissing der stad die bouwgrond er feitelijk geen meer was. De Rechtbank heeft die verkoop verbroken. Ge kunt nu weliswaar de spons vagen over heel dit geval maar de stad zal de gebroken potten betalen. Mr Van Trimpont - Allemaal goed mogelijk maar Stedebouw wil geen groter breedte voor zien. Mr Fransman - Dat is fantasie. Wie wil men nu feitelijk de duivel aandoen de stad of een particulier Mr De Riemaeeker Indien de familie De Gheest het eist, dan moet de straat er komen. Mr Van Trimpont Op maximum 3 meter breed. Mr De Riemaeeker - Zijn de heren van Stedebouw wel ooit ter plaats geweest? Mr Vioion - Ja gedurende minstens 14 da gen Mr Do Ville De oppositie overdrijft, 't Zal geen kets zijn. Wij kunnen daar een wande ling van maken. Mr De Riemaeeker Tussen gebouwen Mr De Ville - Maar we zullen verbod op leggen van te bouwen. Mr De Riemaeeker - Hoe zo Mf De Ville - Door het te voorzien op het plan. Mr De Riemaeeker Van langs om beter. Er staan reeds huizen en de nog bestaande bouwgronden schikt gij zonder meer af te schaffen. Hoe rechtvaardig. Mr De Ville - De wet op ae urbanisatie is daar. Mr De Riemaeeker - Sinds wanneer Mr De Ville - Sinds 1946. Mr Fransman - Maar hier staat gij voor verworven rechten. Mr Van Trimpont - We kunnen tot in 't on eindige discussiëren. Ik stel voor het ontwerp goed te keuren met uiidrukkelijk voorbehoud over de verbreding van de voorziene weg van 3 meter. Accoord (Algemene instem ming). Goedgekeurd met 12 stemmen bij 1 ont houding. 11) Stadsrekening over 1951 De vaststelling der stadsrekening over 1951 louter administratieve formaliteit, wordt goed gekeurd met 13 stemmen. 12) Rekening 1951 Muziekschool Zelfde beschikking met zelfde stemmen- aantal. 13) Wijzigingen Nr 2 en 3 aan de begroting 1952, Mr De Riemaeeker - Ik vraag ae bespre king punt per punt. Mr Van Trimpont - Accoord. Tussengemeentelijk Sanatorium 48.000 Fr. Wegeniswerken Lange Muren 86.000 Fr. Statiestraat 35.000 Fr. Ene-Bakergem 75.000 Fr. Outerstraat 74.000 Fr. Mr De Riemaeeker - Voor de Lange Muren een eerste opmerking gij vraagt nu een krediet van 86.000 fr. bij voor werken die reeds uitgevoerd werden. Dat is niet ernstig en we hebben reeds vroeger tegen zulke han delwijze geprotesteerd. Mr De Ville - We konden niet vroeger want de aanvragen om toelagen moesten binnen vóór 15 Juli. Mr De Riemaeeker Dan moest gij erover spreken op onze vergadering van einde Juni. Mr De Ville - En waarom dan Mi" Fransman - Omdat gij dan toch wist wat gij zinnens Waart te doen. Mr De Ville tzuehtend) - Ik heb gedaan om goed te doen. Mr De Riemaeeker - Een tweede opmerking. Volgens uw vooruitzichten moesten de wer ken aan de Lange Muren 100.000 fr. kosten. Ge vraagt nu nog 86.000 Fr. bij onder voor wendsel van aankoop van stenen. Als verschil is het toch te groot. Voor de Statiestraat vraagt gij nu nog 35.000 Fr. Waarom Mr De Ville - Als meerwerken voor de inrij van het huis Van Der Kelen en voor het leggen van dallen tussen de weegschalen (sic) Mr De Riemaeeker - En nu een woord over Ene en Bavergem. Ook hier werden 100.000 Fr voorzien en moeten er 75.000 Fr bijgelegd worden. - Ik kreeg een plakbrief in handen waarop te lezen staat «De kermis zal op Za- (Vervolg op het tweede blad). DOOR DE PERISCOOP 't Is verleden Zondag te Brussel grote ma nifestatie geweest en grote verzameling van grote patriotten. Het Brussels gepeupel heeft ze niet uiteen gerammeld. Dat komt verdacht voor Al de grote patriotten van heel het Land moesten de manifestatie kracht bijzetten door hun vlag half top te hangen. De mijne heeft niet half top gehangen en ik was niet alleen om niet te vlaggen. Maar de Weerstander die wel gevlagd heeft was alleen in een agglomeratie van een dui zendtal huizen. Zo hier, zo elders. Voor zo een storm in een glas water is de regering in een veilige haven gevlucht, 't Is moeilijk de grens te trekken tussen voorzichtigheid en lafheid. Toen in de Septemberdagen van 't jaar '44 de weerstanders vermenigvuldigden als don- derbeestjes op een onweersdag, was onze weerstander waarvan hoger sprake beschaamd om het gezelschap dat hij kreeg en hij deed zijn armband af. Wat hij toen verlo- cliende heeft hij Zondag aanbeden. De kiesstrijd is op komst. De storm in een glas water was losgebro ken om wille van twee mannen De Bodt en Van Coppenolle. Over De Bodt hebben wij ons standpunt van beschaafd en christen mens kordaat uit eengezet. Het geval Van Coppenolle is van meer kiesen aard. Plicht is plicht. Wie in dienst der waarheid staat moet ook een gevaarlijke zending aan durven. Wie bij het eerste gerucht als een konijn in een pijp vlucht moet liefst maar geen dienst nemen en de plaats vrijlaten voor mensen die een hart in hun lijf hebben. Van Coppenolle was geen beul van Breen- donck. noch Buchenwald noch elders. Hij be hoorde niet tot diegene die in de kampen sleu telposities innamen. Hij was een intellectueel, een beschaafd mens, een christen mens. Hij kende de internationale overeenkomsten van Den Haag die bedoeld waren als be scherming van leven en have van de bur gerbevolking in oorlogstijd. Hij wist dat ook België die overeenkomsten had ondertekend. Hij wist dat op grond van die overeenkom sten honderde «mobilisatieboekjes» waren uitgedeeld aan personen die een openbaar ambt bekleedden. Die moesten, in geval van bezetting door de vijand, ter plaatse blijven. Ze mochten niet. vluchten maar moesten in samenwerking met de bezetter, zorgen dat de geordende samenleving onder de burgers zou voortgaan. Hij zag gelijk iedereen dat een verkeerd begrepen vaderlandsliefde een groot deel van de burgerlijk gemobiliseerden had doen de serteren en anderdeels hun werk had doen saboteren en dat de eerlijke rustige burger bevolking weerloos overgelaten was aan de willekeur van een bende woestelingen die een echte terreur ontketenden en feestelijk leefden van hun geweldenarijen, diefstallen en plunderingen. V an Coppenolle richtte de speciale gendar merie in die het tegen de terreur zou opne men. Het spreekt van zelf dat hij het zwarte beest was bij de bandieten-patriotten en het bij de bevrijding moest ontgelden en nu nog. Wie het voor de ordentelijke rustige be volking opneemt tegen de belhamels van het geweld, staat op het kritieke ogenblik altijd alleen. Zijn beschermelingen zitten in de kelder. Is het daarom dat er tegenwoordig toch zo jammerlijk veel voorzichtige mensen zijn die de wanorde meester laten van de straat. 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEK VLOEREN' MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Te». 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtiae LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. - -a, - - - De Denderklok ÜI3

Denderklok | 1952 | | pagina 1