i Koloniale Loterij 63 GEMEENTERAADSZITTING terdas 2 Oogst om 18 uur geopend worden door de Fanfare van Ninove ter gelegen- heid der inhuldiging der nieuwe straat van de wijk Eene». Ik vind de discretie van het Stadsbestuur 7cer eigenaardig. Waarom mochten wij dat niet weten en waarom werden wij niet uit genodigd Mr Van Trimpont - Eerlijk gezegd weet ik niets van deze aangelegenheid. (Zich rich tend tot de Liberalen! Er zullen hier zeker heren zijn die betere uitleg zullen kunnen geven. Mr De Weghe - Wij Waren daar niet als leden van het stadsbestuur. Het initiatief gaat niet uit van 't stadsbestuur (gans de Gemeen teraad kijkt de verlegen Liberalen sceptisch aan!. Mr Violon - Wel ja. dat was een privaat feest. Mr De Riemaecker - Laat ons ernstig zijn: de stad bekostigt de straat: de stad subsi dieert de Kermis Ene.Op de kermisaffichen van die wijk kondigt men de inhuldiging aan van oen straat die met ons aller centen ge legd werd. De schepene der stad en een ge meenteraadslid stappen op achter «de fan fare van Ninove». En gij wilt ons doen aan nemen dat dit een private betoging is. Mr De Weghe - Ja en het was er zeer mod- derachtig (gelach-. Mr De Riemaecker - Ge wilt het belachelijk maken. Mij goed lk wil deze gelegenheid te baat nemen cm aan de schepene van de Bur gerstand te vragen wie er het recht heeft op het stadhuis te snuisteren in de bevolkings- fichen Mr De Weghe - Waarom Mr De Riemaecker - 't Was ik die U iets vroeg. Wie heef* het recht in de fichen van de Burgerstand te snuisteren Mr De Weghe - Ik meen de gemeenteraads leden. Mr Fransman - Ongehoord. Mr De Weghe - Voeg er nog de georgani seerde stemmeniacht bij in de burelen en t is perfect. Mr De ViHe - Ik meende dat het mijne be groting was die besproken wordt (gelach!. Mr De Riemaecker - Het staat er recht streeks mee in verband. Waarom vraagt U ook reeds van nu af een bijkrediet van 74.000 fr. voor de Outerstraat. Mr De Ville - Voor het aanleggen van nieu we afsluitingen ter vervanging van deze die zullen uitgeworpen worden. Mr De Riemaecker - Nog een gelegenheid om U te vragen dat alle bewoners der straat gelijk zouden behandeld worden en dat men er geen herhaling zou zien van hetgeen zich voordeed in Tavernestraat en IJzerenweg- baan. De kwestie van afsluitingen en poort jes zoals rond de eigendom van schepene De Weghe zouden wij niet willen zien herhalen. Mr Van Trimpont - Dat komt hier niet van pas. Mr De Riemaecker - Mogelijk. Maar 't zal binnen enkele dagen wel van pas komen Deze kredieten worden goedgekeurd met 8 stemmen tegen 1 bi.i 4 onthoudingen. De oppositie stemde niet neen omdat de noodzakelijkheid der werken vaststaat. Ze stemde niet ja omdat ze opkomt tegen de politiek van de voldongen feiten. Kabien Peilarestraat 186.006 fr. Het krediet dat voorzien wordt voor de werken van verhuizing van dat kabien wordt goedgekeurd met 13 stemmen Kaeloiaats slachthuis 468.000 fr. Mr Van Vaerenbergh - Mijnheer de Voor zitter. deze som slaat terug op het punt 15 der dagorde, ik denk dat eerst dat punt dient besproken te worden; ol kan het hier ge beuren Mr Van Trimpont - Wel ja. Mr Van Vaerenbergh - Wie is de lastgever van dit plan Mr Van Trimpont - Het schepencollege. Mr Van Vaerenbergh - Voor het bouwen van het slachthuis werd een staatstussen komst toegekend; is zulks ook het geval voor deze koelinstallatie Mr Van Trimpont - Neen. Mr Van Vaerenbergh - Mijnheren, het plan door de architect ontworpen is technisch zeer goed: maar voor ons is het van belang te we ten wat de uitvoering aan de stad zal kosten wat de koelinstallatie zal opbrengen en is deze noodzakelijk 1Wat zal deze installatie kosten De kamer in orde gebracht volgens de voor schriften van het lastenkohier - maar zonder machienen. zonder ijzerwerk, zonder elec- triciteit - zal in ronde cijfers 2(i0.00(t fr. kos ten. Voeg er gerust 350.000 B r bij voor de ma chienen. het ijzerwerk en de electriciteit en ge komt tot de ronde som van 610000 Fr 2) Wa'. zal de koelinstallatie opbrengen Dat wordt ons niet gezegd. Het lastenboek voorziet dat de «frigo» 1 dag op de week - namelijk de Woensdag - 10 ton vlees zou kunnen bevatter. op een temperatuur van plus 2 tot plus 4 graden. Waarom de Woensdag Omdat op die dag de meeste slachtingen gebeuren voor de Vrijdag-markt te BrUBsei De andere dagen zijn zeer ingenomen door de beenhouwers die slachten voor eigen win kel - en iedere beenhouwer heeft zijn «i'ngo» thuis. Wei zouden zij cp zeer warme dagen, beroep kunnen doen op die stedelijke «frigo» omdat het slecht is vlees te vervoeren dat niet is opgesteven. Nemen we nu aan - en het is een zeer bre de toegeving - dat voor 2 3 der runddieren en voor 2 7 der geslachte zwijnen, wekelijks gebruik gemaakt wordt van de «frigo». Volgens het verslag van het schepencollege geeft zulks 40 runddieren en 40 zwijnen; de in voege zijnde tarief toegepa.-t maakt dat 1200 Fr voeg daarbij 300 fr. voor kwartieren en dat brer.gt ons op 1500 Fr. wekelijks. Wil nu in acht neren dat de «frigo» gedu rende 8 maanden zeker niet hoeft te werken en dat var de 4 andere maanden - Juni. Juli Augustus en September - wel hier en daar een week zal wegvallen, om reden van «koud genoeg» dan komt U op 15 weken dat de «frigo» zou moeten werken. Dat betekent een opbrengst van 22.500 Fr per jaar of ongeveer 08 Fr per dag Trek van deze som af 1) het verbruik aan electrische stroom da! merkelijk hoog is: 2) de onderhoudskosten der machienen wat steeds door vakmannen moe! geschieden - en de onderhoudskosten van al de andere delen. 3) de bediening en het standvastig toezicht Wat blijft er dan nog over voor de amor tisatie van h pilU'c n de voming van een reserve'" r.^< 3) Is een i.ceiiustaiiatie noodzakelijk Geen enkel koninklijk besluit, geen enkel ministerieel besluit, geen enkel rondschrijven - 1 vleeshandei vgr-Tv van de dienst van toezicht op de maakt melding van de noodzakelijkheid een koelinstallatie te voegen bij een slachthui^ Een klaar bewijs er worden geen staats- toelagen voor voorzien. Is een koelinstallatie wenselijk Ja' maar die wenselijkheid moet dan eers onder veel aspecten belicht worden en eén aspect daarvan is de kostprijs. Ik besluit de vastgestelde som is te laag en de opbrengst van de koelinstallatie is met bovengemelde gegevens, niet lonend Mr Van Trimpont geeft .uerop met heftig heid een zeer langdradig antwoord en spaart geen bedekte aanvallen. Mr Fransman - Mr de Voorzitter, gij ie nog altijd geen antwoord gegeven op wat Mr Van Vaerenbergh hier heeft. Mr Van Vaerenbergh zegt enkel dat de som van 400 000 Fr veel te laag is en dat de opbrengst rekening houdend met de huidige gegevens, niet lonend kan znn. Gij weet dat de a chitect zelf toegaf dat men moest rekenen op 500.000 Fr. Welnu, rekening houdend met deze gt g vens en de toekomstmogelijkheden, laat ons een groter installatie voorzien. Mr Van Trimpont - Wij voorzien 400.000 Fr en zal het meer zijn wij zullen het betalen; maar ik houd er aan dat de koelinstallatie er zou komen en ze zal er komen. Mr De Riemaecker - U hebt Mr an V ae- renbergh een steek onder water gegeven. Hij is nochtans zeer objectief geweest en legde de weg open voor bespreking. voor de bestaande toestand moogt gij mea culpa slaan Verder sta ik zeer sceptisch tegenover deze koelinstallatie 1) het plan is gemaakt door een architect die geen specialist is in koelinstallaties. 2» U zegt 400.000 Fr. de ar chitect geeft toe dat men op 500.000 Fr moet rekenen en Mr Van Vaerenbergh aan de ge gevens van het lastenboek, zegt ons dat het ongeveer 000.000 Fr zal kosten. 3) de studie reis werd gedaan zonder een lid der oppositie Mr Van Trimpont - De bespreking is ge- sloten; wij gaan er over stemmen. Goedgekeurd met 0 stemmen tegen 4 ont houdingen. Mr Van Vf^enbergh - Ik stem niet neen omdat het wenselijk is bij ieder slachthuis een koelinstallatie te hebben; ik stem met ja omdat de uitgave veel hoger zai zijn en geen uitleg wordt gegevens nopens de op brengst. Mr De Riemaeoker - Ik onthoud nrij omda de koelinstallatie niet noodzakeliik is. Het slachthuis kostte aan de stad reeds te veei Ik onthoud mij om millioenen. Mf Van Den Berghe dezelfde reden. Mr Fransman - Ik onthield mij omdat ik van de wenselijkheid niet overtuigd ben en deze installatie niet renderend zal zijn. Daarna worden nog tal van wijzigingen voorgelezen en goedgekeurd aan de begio- ting van 1952. Mr van Den Berghe - ik vind dat wanneer er zulke belangrijke wijzigingen voorgesteld werden dat men ons het ontwerp schriftelijK zou mogen voorleggen. Mr de Secretari5 - Dat hangt van ir.ij niet af. Mr Van Trimpont - We zullen er in de toe komst voor zorgen. 14) Waterzuiveringstation Mc Van Trimpont - Van hoger hand sugge reerde men ons een princiepsbeslissing te treffen over het bouwen van een waterzuive ringstation voor de afvalwaters van de stad Vanzelfsprekend moeten wij het onze bijdra gen voor de zuivering der waters van de Dender. Mr Fransman - Natuurlijk. Maar daar ligt de oorzaak niet van de besmetting der Den- derwaiers. Deze ligt in de fabrieken en voor namelijk de Union Allumettière die 1.000.000 liter onzuiver water per dag in de Denuer stort. Uw waterzuiveringstation is dus onbe gonnen werk. Mr Van Trimpont - Ik weet dat er moei lijkheden bestaan voor het zuiveren der waters van de Union Allumettière. Mr Fransman - Van hogerhand heeft men de wenselijkheid onderzocht dit tabriek te sluiten indien het zich niet in orde stelde voor de afwatering in de Dender. De hogere Overheid voelt zeil aan dat er zulkdanige kosten zouden opgelegd worden aar. de Lnion dat deze andermaal aan verhuizen zou denken naar het buitenland. Hebber, we daar baat bij Mr Van Trimpont - Moeilijk is het zeker. Ik vraag U het princiep goed te keuren De Staat subsidieert voor 80 en de Provincie voor 5 Mr Fransman - Zelfs het principe goedkeu ren is verkeerd omdat de verwezenlijking tot niets zal dienen. Het princiep wordt goedgekeurd met 10 stemmen bij 2 onthoudingen en in afwezig heid van dhr Violon die de zaal verlaten heeft. 15) Goedkeuring plan oprichting koelplaats in slachthuis Het stadsbestuur dat geer. gras wil laten groeien over deze kwestie (men weet nooit irm* zekerheid op voorhand hoe gemeente- verkiezingen uitdraaien) is daar reed'; met een plan voor het koelhuis. De Raadsleden doen opmerker, dat zij de zelfde opmerkingen en voorbehouden te ma ken hebben. Met gelijkaardige stemming aangenomen als de goedkeuring van het krediet. ORDEMOTIE Mc De Riemaecker - Ik heb ;eeds de aan dacht gevestigd van het stadsbestuur op de ork ngse toepassing van het oude en verou derde politiereglement op het sluitingsuur der herbergen. Zekere stadsgenoten werder. veroordeeld om na 23 uur op herberg bevon den te zijn gefeest. Het stadsbestuur legde toen plechtige beloften af dat dit zich niet meer zou voordoen. Ik heb hier een paar ci- 'aties van stadsgenoten die eerstdaags te Ou denaarde voor de Correctionele Rechtbank moeten verschijnen om dat oud reglement ovci treden te hebben. Op wat trekt het nog van een reglement op zulke willekeurige wij ze toe te passen. Mr Van Trimpont - Wat stelt gij voor Mr De Riemaecker - Ik heb u voortijds ge zegd dat het reglement moest ofwel toego- pa-t ofwel ingetrokken ofwel gewijzigd wor dor.. Persoonlijk heb ik voorkeur voor de wijziging. m Mr Van TCimpont - In welke zin Mr De Riemaecker - Sluitingsuur te mid dernacht op werkdagen en te één uur op Zon en Feestdagen; en breed toekennen van schriftelijke toelatingen voor ooheffirg voor beigiers die zulks aanvragen ter gelegen heid bv. van een kaarting enz Mr Van Trimpont - Aecoord. Maar dan blijven we met de moeilijkheid van de cafes rond de statie en tramstatie waar fietsen ge stald worden. Mr Pa Riemaecker - Geef aan die cafes een schrif olijke toelating tot opheffing. Mr Van Trimpont - We zullen dat onder zoeken. De Raad stemt de hoogdringendheid en de goedkeuring met algemene stemmen. ORDFMOTIE Mr De Riemaecker - Men heeft verkeers- platen opgehangen in de straat tussen Burcht dam en Denderkaai verbod tot parkeren en stationeren behelzende. Dat heeft geen zin omdat de parkeer- en stationeergelegenheden op het begin van de Burchtdam uiterst zeld zaam zijn. Mr Van Trimpont - 't Is om het verkeer van de Kaai te vergemakkelijken. Mr De Riemaecker - Dat kan men bekomen ofwel door het verbreden der straat ofwel door hel beurtelings parkeren en stationeren. Mr Van Trimpont - F.r zijn twee reclama ties gedaan geweest en 't is daarop dat wij gehandeld hebben. Mr De Riemaecker - Een flauwe reden. Mr Van Trimpont - Ik zal zelf gaan zien en trachten iedereen kontent te stellen. ORDEMOTIE Mr De Ville staat recht om een papierke af te lezen tegen do Amerikanisatie van Bel gië. de verknechting van de CVP enz Hij besluit met het indienen van twee moties een om de onmiddellijke afzwaaiing te va gen van de mannen van de lichting 1951 die thans nog onder de wapens zijn en een twee de motie om te protesteren tegen de «bege nadiging van De Bodt en an C oppenollc Mr Fransman - Ik zal zeer kort zijn. De bedoelingen van de heer De Ville zijn klaar. Ik druk mi in spiit uit over zulk voorstel. Mr De Ville - Uw antwoord bewijst dat gij geen rekening houdt van de toestand Bel gië heeft de langste legerdienst. Mr Fransman - Ik kan u verontschuldigen omdat u de internationale problemen niet kent. MC De Ville - En gij wilt niet zien dat onze soldaten tekort hebben aan eten en gebrek aan slaapgelegenheid. Mr Van Trimpont - Mijn partij heeft een positie ingenomen die gij allen kent. Ik schaam er mij niet in om u te zeggen dat ik een volgeling ben van Spaak. De legerdienst moet gepresteerd worden binnen het kader onzer verplichtingen op internat ioaal gebied. De last is zwaar. Toch moet de diensttiid on ziin minimum teruggebracht worden. Per soonlijk ben ik partijganger om miidering te vragen van de straffen voor de jongens van Casteau. MC De Ville - Onze stem moet gc-hoord ordent tot in Brussel. Mr Van Vaerenberg - Voiia 't is klaar. *t Is i m de regering in 't nauw te drijven. Ik zal tegen uw moties stemmen. Tegen de wil in van vader Sta len, dwalen Communisten af van het rechte spoor... Kameraden DE VILLE en DE TROYER, koene kampers tegen het eigendomsrecht, WORDEN ZELF HUISEIGENAAR Wij vernemen uit betrouwba re bron dat zij zich moeten ver antwoorden voor de vierschaar van de communistische partij te Brussel. Hoe zal deze zelfbeschuldi ging aflopen r5 Met afwijkingen is men in Moskou niet mals Indien zij niet afzien van de ze snode aanslag tegen de vrij heden van het proletariaat zul len zij zonder mededogen uit hun partij worden gestoten. Luister naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden Mr De Ville - Uw partij kent alleen riio..r wetteksten van de rest kent ze niets. Mr De Riemaecker - 't Is daarom dat gij d spitsvondigheid zo ver drijft van 2 moties neer te leggen op 1 interpellatie. Mr Van TCimpont - We gaan niet verder aandringen. Laat ons stemmen. Eerst de mo tie van de legerdienst. De rnotie wordt verworpen met 5 'temmen (CVP> tegen 2 (Kornmunisten) bij 5 onthou dingen (Socialisten en Liberalen!. De tweede motie over de zogezegde bege nadiging wordt eveneens verworpen rnet 4 Stemmen (CVP) tegen 4 (de 2 Kornmunisten en de Socialisten Milo en Wachtelaer) bij 4 onthoudingen 'De Liberalen De Weghe en Cornelis. burgemeester Van Trimpont en De Muyter CVP) De openbare zitting wordt hierop geheven. 16) Muziekschool Juffer De Lessines '-raagt haar terbeschik kingstelling steunend op een geneeskundig attest. Ze blijft echter in diens* elders. Verworpen met 12 stemmen. 17) Muziekschool Juffer C'lairc Longue die op verzoek van de directeur benoemd werd om les te geven in een klas met één leerling, dient ontslag in. Aangenomen met 12 stemmen. 18) Nijverheidsschool De Raad moet overgaan tot de definitieve benoeming van de heren Rammeloo en Domi- niek De Schrijver, aangesteld als tiideliike leraars. Dhr Rammeloo wordt aangesteld met 12 s'emmen. Dhr De Schrijver wordt aangesteld met 7 stemmen tegen 3 bij 2 onthoudingen. 19) Vergoeding bestendig toezichter Outer straat De functie zal waargnomen worden door iemand van de Provinciale Technische Dienst uit Gent (4500 fr. plus 5r'< stijging index). Goedgekeurd met 12 stemmen. Na de vergoedingen vastgesteld te hebben voor de voorzitters en bijzitters der stembu- relen voor dg as. gemeenteverkiezingen, wordt de vergadering geheven 20 minuten over middernacht. Met de C.V.P. op 12 October naar de zege Geboortepremies toekennen... is geld verspilten, zeggen de heren van het links kartel te Ninove Het fameuze debat over het voorstel De Muvter. inzake net toekennen van geboorte- premies door de stad. is door onze bevolking veel te weinig gekend Wij gaan hier geen les geven in moraal. .Vie geen kinderen wil moet dat voor eigen rekening nemen en is geen verantwoording verschuldigd aan zijn geburen. Wie er wel wil. maakt niet alleen gebruik van een na tuurrecht maar gehoorzaamt aan Gods wet ten en aan zijn plicht. Ook daar heeft zich niemand mee te moeien. De staatsgemeen.-chap en alle openbare pe sturen moetan voor ric* opvoeding van kinde ren medewerken daar waar de middelen van dat gezin te kori schieten. Ieder moet dè Kans krijgen een degelijk staatsburger te worden. Wij horen de pezewevers al zeggen, moeten wij een ander zijn jongeren onderhouden Ja! omdat die kinderen eenieder van U per soonlijk later ook zullen ten dienst staan. Wie zal er d gemeenschap vormen binnen 25 iaar Wie zal er Uw brood bakken. Uw schoenen lappen. U beafstuk verkopen. U verdedigen voor het ge; echt. U helpen in ziekte. U beveiligen voor diefstal... \V:e za' er later Uw pensioen helpen betalen, wie zal U berechten, wie Uw doodskist maken. Uw lijkdienst lezen. U begraven, door wie zullen Uw erfgenamen aan nun erfdeel worden ge holpen DIEZELFDE KINDEREN. In onze moderne tijd minder dan ooit kan de ene zonder de andere geen dag voort en de ge meenschap moet borg staan voor gemeen schappelijke belangen. En omdat er nog een zeer groot tekort is in die kinderrijke gezinnen is het ook het allerminst dat de stad. openbare dienst, kon doen nl. de zware geldelijke gevolgen die elke geboorte met zich brengt te helpen le nigen Het voorstel De Muyter zou voor de geboorte van de twee eerste kinderen 500 fr. hebben toegekend, voor de twee volgende 750 fr. en vanaf het vijfde 1000 fr. Weet ge wat de link e coalitie daaromtrent zegde DAT HET GELD VERSPILLEN IS GEBOORTOE- SLAGFN VERLENEN EN DAT HET TOCH MAAR ZOT' DIENEN OM OP TE ZUIPEN zei een voornaam liberaal individu. Dat ge acht bestuur was van oordeel dat met de wettelijke voordelen alle onkosten bi.i een geboorte meer dan gedekt zijn. Wat zeggen de liberale, socialistische en ja zelfs communistische huismoeders daarover? Dat zij op flessen getrokken worden door hun leiders. Ocli ja. wij zouden liet bijna ver geten. vCij zouden de waarheid geweld aan doen moesten wij niet zeggen dat ze uit eer lijk affront nog een premieije van 250 fr. hebben gestemd, dit om het gedane voorstel, dat ten minste al iets betekende, te kelderen. Het zou er nog aan mankeren ciat de li beralen. socialisten of communisten dit zou den op hun kiesprogramma schrijven, kwes tie van partijbelang Nemen die mannen onze mensen nog voor snullen Bij elke schijf 33.600 loten van 200 fr. tot 1000 fr. 600 loten van 2.500 fr. tot 40.000 fr. 15 loten van 100.000 fr. Drie grote loten twee van een miliioen elk een van twee en een haif miliioen Volgende trekking te Rochefort OP 4 OCTOBER Nieuwe schijf - Nieuwe winnaars Voor de vrijwaring van onze christelijke beschaving, ONZE kinderen, priesters en klooster lingen, stemt voor de Christelij ke Volkspartij STAD en OMLIGGENDE NINOVE Z O f-i DAGDIENST. Apotheek open van Mevr. V. D. Mosselaer Statiestraat en BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Christiane Otte dochter van Waltei Anita Carller Thérèse De Riemaecker dochter van Ar- mand en Denise Hachez. Tean-Pierra Du Four zoon van Jozef en Maria De Devn. Marcelle D'herde dochter van Robert en

Denderklok | 1952 | | pagina 2