Koloniale Loterij Willem De Meyer komt naar Ninove ^nietig1 RATEN LIJST 1 - C. V. P, Volledige lijststembrieven Onvolledige lijststembrieven Totaal bonte stembrieven 558 1600 17 VOLLEDIGE UITSLAG DER GEMEENTEVERKIEZINGEN VAN NINOVE Totaal geldige stembrieven 6926 Witte en ongeldige stembrieven 89 Bonte stembrieven126 LIJST 2 - COMMUNISTEN LIJST 3 - LIBERALEN Voliedige lijststembrieven 797 Volledige lijststembrieven 144 Onvolledige lijststembrieven 368 Onvolledige lijststembiieven Totaal bonte stembrieven 5 Totaal bonte stembrieven 2022 22 Totaal 2175 Kolom 1 - Op onvolledige lijststembrieven Kolom 2 - Op bonte stembrieven Kolom 3 - Totaal per candidaat De Riemaecker 285 17 302 De Muyter 133 24 15 7 Van Vaerenbergh 272 29 301 Meganek 442 26 468 Van Den Berghe 287 25 312 Gailly 93 13 106 Degrande 1H 15 126 Fransman 1*14 22 156 Van Strythem M G. 155 10 165 De Smet 92 7 99 prové 37 15 102 Geerts 78 7 85 Avoux 234 14 248 Zijn gekozen De Riemaecker - De Muyter Meganek Van Den Berghe Totaal 1170 Totaal 2188 LIJST 4 - SOCIALISTEN Volledige lijststembrieven 951 Onvolledige lijststembrieven 431 Totaal bonte stembrieven 11 Totaal 1393 Kolom 1 - Op onvolledige lijststembrieven Kolom 2 - Op bonte stembrieven Kolom 3 - Totaal per candidaat De Ville 346 37 '383 De Troyer 10 10 20 De Schrijver 9 7 16 Baudetvijn 2 3 5 Sonck 2 4 6 Scheerlinck 12 3 Van Den Bossche 4 1 5 Duym 112 Stichelmans 0 2 2 Van Londersele 2 13 D'Hondt 0 3 3 Van Kerkem 0 2 2 Lauwereys 0 11 Zijn gekozen De Ville - De Troyer Kolom 1 - Op onvolledige lijststembrieven Kolom 2 - Op bonte stembrieven Kolom 3 - Totaal per candidaat De Weghe 443 48 491 Violon 563 60 623 Cornelis 560 38 598 Wachtelaer 175 28 203 Coppens 342 26 368 De Vidts 84 11 95 Evenepoel 58 15 73 Vanden Berghe 37 7 44 Van Pachterbeke 22 4 26 Van Impe 20 6 26 De Clercq 48 8 56 La Fontaine 185 14 199 Waltniel 493 29 522 Zijn gekozen De Weghe - Violon - Cornelis - Coppens Waltniel Kolom 1 - Op onvolledige lijststembrieven Kolom 2 - Op bonte stembrieven Kolom 3 - Totaal per candidaat Van Trimpont 220 41 261 Wachtelaer 24 22 46 Milo 51 13 64 De Vos 27 10 37 Buydens 11 9 39 Walraet 10 8 18 Mattens 5 8 13 Branckaert 4 6 10 Scheerlinck 25 4 29 Vermeulen 26 2 28 Sonck 2 9 11 Stevens 16 5 21 Van Trimpont 36 13 49 Zijn gekozen Van Trimpont Omer - Wachtelaer DE GEMEENTEVERKIEZINGEN De verkiezingscampagne Sinds onheugelijke tijden kende geen en kele verkiezingscampagne een kalmer ver loop als deze voor de jongste gemeentever kiezingen. Het accoord tussen de partijvoorzitters haa voor gelukkig gevolg dat de stad bekalkt noch besmeurd werd. Vanaf Donderdag avond kwam er voor goed leven in de brouwerij. Autos mei luidsprekers doorkruisten de stad. Soms kwam het tot ontmoetingen met levendige en luidruchtige samenspraken In de laatste nacht was het doodkalm. Buiten de sjampettersploegen met hun grote baas, de commissaris was er weinig of geen beweging in de straat. Vanaf tien uur vïerd het til in de straten zoals op gewone Zaterdagen. De stemming Ninove ontwaakt met een koude en mis tige Zondag morgen. Vanaf tien uur stond het weer op helder. De zon was van de partij tof partijen, ver mits het verkiezing was). Een ongewone arukte heerste in de stad druk verkeer van voetgangers gaande en ko mende van de missen en van de stemlokalen. Bussen, taxi» en autos doorkruisten de .-tad in alle richtingen. Een echte stemmers-cross. Opgemerkt een onzer politieagenten die aan vervoer deed Nog opgemerkt zekere liberale kandida ten die de kiezers lastig vielen in de omtrek van de stemburelen. ja zelfs tot in de gan gen. Vielen het meest op de verdediger van de belangen van de papierhandel en de man met het blauwe oog. Te 2 uur werden de stemburelen gesloten zondter dat zich enig noemenswaardig inci dent had voorgedaan.n De stemopneming Er heerste spanning in d<j stad vanaf 18 uur. Het hoofdbureel heeft er niet weinig toe biigdragen om die spanning op te drijven. Volgens de eerste berichten: de CVP schijnt zich te handhaven. Liberale vooruitgang, de Kommunisten halen het op de Socialisten. Volgens latere berichten 4 CVP-ers. 4 Liberalen. 3 Kommunisten en 2 Socialisten. Volgens nog latere berichten 5 Liberalen 4 CVP-ers. 2 Kommunisten en 2 Socialisten. Toch was men nog niet stellig zeker over de 13e zetel. Dat zou nog afhangen van de berekeningen op het stadhuis. Kort voordat het Maandag werd viel het laatste bericht als juist uit. De uitslag De volledige uitslaa vindt men elders weer in ons blad. Drie partijen verliezen aan stemmen in vergelijking met de uitslag van 1946 de CVP. de Kommunisten en de Socialisten. Bij de stemopneming trof het aller aan- -ie verwerven. Met nadruk ter kennis gebracht van de enkele onnozele snullen die gemeend hebben dat het geen kwaad kon «ne keer te peinzen» op Mijnheer Fred of Mijnheer Maurice ot Mijnheer Bien en andere diergelijke 1 Zijn wij weggevaagd We hebben gewis geen overwinning be haald. Maar we hebben toch evenmin de davering opgelopen, voorspeld en op alle tonen bezon gen door de tegenpartijen en door sommige moedwillige zwartkijkers. We moeten rekening houden met het teit dat We allc-en stonden tegen de drie andere partijen die het allen roerend eens waren waar liet ging om de strijd tegen de CVP, met alle ..iddelen. de meest lage en loense bij voorkeur. Als we daarbij nog rekening houden met de ongunstige atmosfeer door de linksen, bij het ingaan van de verkiezingscampagne, ge schapen en aangedikt, dan zal iedereen inzien dat de CVP eervol uit de strijd gekomen is. In dergeliike omstandigheden 33 stemmen verliezen en een zetel zien ontglippen op stemmen na is wei een teleurstelling, doch op verre na geen davering. De Liberalen Het zijn de overwinnaars van de dag. We zegden het reeds en wij herhalen het nog ne keer opdat men ons niet zou verwij ten dat wij de waarheid onder ogen niet dur ven zien Doch de manier en de middelen waarmee ze aan hun overwinning geraakten, dat is een andere kwestie. 't Kwam er al bij te pas bedelarij, vleie rij. beloften, chantage, platfc^oekenj enz;., sommige andere middelen niet te na gespio- ken. Alle middelen zijn hun goed geweest Op alle hoeken en kanten stonden ze te praten, te plooien, te overreden, te bellen, te kloppen, te irukteren. De oude garde was niet van de straat. De gebreveteerde stemmenjager uit de Dreef werd zelfs - voor de gelegenheid - uit het museum gehaald om het zijne bij te dra gen en zijn oude burcht iEne en Bakergem) af te dwijlen. De Socialisten zullen dit zeker op geen en kel punt tegenspreken. En de Kommunisten Niettegenstaande ze enkele stemmen verlo ren. toch hadden ze het geluk hun twee ver- kozenen te behouden. 't Is werkelijk een succes voor de Kommu nisten en 't verwonderde dan ook niet toen ze deze -Week hun uitslag vierden en ver moedelijk zullen hun stapmarchen wel een doffe klank gehad hebben en bevroedden de muzikanten wel dat zij de doodmarsch van hun afdeling te Ninove aan 's spelen waren. Dit plaatselijk succes van de kommunisten strekt hun oud-partners - de Liberalen en de Socialisten - niet tot eer. Door hun kartel lieten zij de Kommunis ten toe zekere machtsposities te bekleden en Doos a tr. lö(- over de laatste schepene moest worden ge stemd. Die fractie Socialisten, 't accoord met de Kommunisten en gesteund door de Liberalen (hoort ge. Banier) bracht haar stemmen uit op een Kommunist die aldus, tegen alle ver wachting en tegen het getroffen accoord in. binnengeloodst werd m het schepencollege. 't Is het enige geval uit heel het Land waar een Kommunist samenzetelae met CVP- ers in een schepencollege. Dit gebeurde tegen een formeel accoord in. dank aan de steun der Liberalen. dacht hoe een der lijsten met wispelturige stemmingen op haar kandidaten boven alle andere uitblonk het was natuurlijk lijst 3 waarop men stemmingen kon aantreffen op kandidaten 1 en 8. op 2 en 13. op 2. 6 en 12 en dgl. in alle mogeljike varianten. Aldus ge tekende stembrieven duiden er op dat de blauwtjes niet mals geweest zijn met hun dreigementen en sommige mensen we! het mes op de keel gezet hebben. Overigens la ten zij ieder vrij in zijn overtuiging Om een klaar overzicht te geven op de stemmenschommeüng. geven wij hieronder de percentages die door de onderscheiden partijen behaald werden bij de verkiezingen van 1946 en 1952. 1946 1952 CVP 32.95 31.40 1.55% Kommunisten 18.36 16.90 1 46% Liberalen 26.48 31.60 +5.12% Socialisten. 22.21 20.11 —2.10% De overwinnaars van de dag zijn ontegen sprekelijk de Liberalen. De Kommunisten - alhoewel ze achleruit boerden - behouden hun vroeger aantai ver- kozenen. De C.V.P. De CVP behaalde in 1946 het globaal stem- menaanta! van 2208. De CVP behaalt thans 2175. De CVP verliest dus juist 33 stemmen op br.ar kiezersaantal van 1946 en ware het niet dat de Liberalen 13 stemmen meer behaalden dar. de CVF co bleef l ei aantal vérköZénen ongewijzigd. Het lot van onze 5de verkozene werd dus bezegeld door 7 JlllWflWt Dank aan hun kartel hebben zij het de Kommunisten mogelijk gemaakt zich te hand haven. Als wij zien dat de Kommunisten in gans het land letterlijk weggevaagd zijn. dan mo gen Liberalen en Socialisten zich schamen nog gevJag te durven maken van hun zoge zegde anti-kommunistische gezindheid. Kommunisten en C.V.P.-ers In haar nummer van de vooravond der ver kiezingen schreef «Banier» Het College van Burgemeester en Schepenen van Seraing en Sprimont omvat CVP-ers en Kommuisten. Wat zegt gij hierover. Ninoofse CVP Eenvoudig dat gij LIEGT en dat gij wist dat gij loogt, gij en de onschuldige die de blauwe luidspreker moest bedienen. Sprimont In deze gemeente uit het Luikse werd in 1946 gekarteld tussen Socialisten en Kommu nisten, Naderhand sprong het kartel af. De Kommunisten Werden vervangen door CVP-ers. Indien «Banier» aandringt dan zullen we de namen en de data publicere van dit geval. Seraing In deze goto gemeente, voorstad van Luik, de namen en de data publiceren van dit geval, scrï Socialisten cr» CVP. Ir. de loop der verkiezing van de schepenen verbrak een fractie van de Socialisten het gesloten accoord, juist op het ogenblik dat De splinter en de balk Voor zover het geval van Seraing een splinter zou kunnen geweest zijn in het oog der CVP. dan nog mochten de Liberalen zwij gen. Want die ene uitzondering verwezenlijkt zonder voorafgaandelijk accoord noch kartel en dan nog door hun toedoen kan toch hun eigen kwaad niet goedmaken. De Liberalen hebben zich wel gewacht er over te stoeffen dat zij in circa 100 steden en gemeenten vrijwillig en na regelmatig ac coord of kartel, samen gezeteld hebben met Kommunisten in de schepencolleges. Zij misten nogmaals een mooie gelegenheid om de aandacht niet op die kwestie te 1 rek ken. Maar ja. zij pasten de hun zo goed bekende spreuk van Voltaire toe «Mentez, mentez toujours... De Socialisten Zijn de Liberalen de grote overwinnaars, dan zijn de Socialisten te Ninove de grote verliezers. De partij van de uittredende burgemeester die achteruit krabbelt dat wil wel wat zeg- gen. De Socialisten zijn. noch min noch meer. meesterlijk gerold geweest door hun partners De Socialisten hebben gewerkt, de twee andere hebben met die verwezenlijkingen ge- stoeft. De Socialisten hebben op noimale manier hun verkiezingscampagne gevoerd, de Libe ralen hebben ervan geprofiteerd om in de ra pen te zitten van de Socialisten. Zal aie Partij - die weleer zo sterk was ir. Ninove - de nodige energie Wel vinden om zich te herpakken en de tij te doen keren te gen haar oude partners in De tijd zal het ons leren. En nu Men had links 4-4-4-1 gepronostikeerd. Het valt uit op 5-4-2-2 Het verschil is zeker wat grof Wat zal er nu gebeuren De eerstkomende weken zullen het uit wijzen. Om van nu af te voorkomen dat Banier bij de verkiezingen van 1958 'of vroeger» zou beweren dat de Liberalen het minste kwaad verkozen, willen We de verschillende com binaties opsommen waartoe 5-4-2-2 aanleiding geven kan Een HOMOGEEN schepencollege radikaal uitgesloten daar geen enkele partij de volstrekte meerderheid behaalde. Een TWEELEDIG schepencollege Drie mogelijkheden Liberaal Socialist; Liberaal Kommunist; Liberaal CVP; Een DRIELEDIG schepencollege Liberaal Socialist Kommunist; Liberaal -- Socialist CVP; Liberaal Kommunist CVP; CVP Socialist Kommunist; Een VIERLEDIG schepencollege Liberaal Socialist - Kommunist CVP Dat is de iheorie natuurlijk. In werkelijkheid zijn er slechts enkele van die formuien verwezenlijkbaar. We wachten zelf af dewelke. De verdiensten der overwinnaars Buiten hun gemene demagogie hebben we te vergeefs gezocht naar de reden hunner overwinning. We vinden er geen enkele andere. 't Is zeer juist dat ze in het stadsbestuur van Ninove. sedert meer dan een halve eeuw een overwegend aandeel hebben gehad. We hebben het vroeger reeds gezegd dat dit hen niet tot fierheid moet aanzetten. Op veel gebied is Ninove jaren achteruit 't is een van hun echte verwezenlijkingen. We wachten op hun daden Morgen 18 maand legerdienst. Morgen 25 afslag op de belastingen. We wachten het af, De hoedanigheid en de bekwaamheid hun ner kandidaten is de beste waarborg voor de toekomst. BEDANKINGEN De Christelijke Volkspartij dankt de 2.175 kiezers en kieze ressen die haar hun stem en hun vertrouwen schonken. Zij zal plichtbewust de haar toebedeelde rol vervullen en het in haar gestelde vertrouwen niet beschamen. De Voorzitter der Christelijke Volkspartij van Ninove dankt al degene die iets presteer den voor de Partij, ter gelegenheid der Ge meenteverkiezingen. Hij dankt eveneens langs «De Dender- klok» om de verzenders der talrijke brie ven die hij de eer had te ontvangen. Het spijt hem grotelijks in de onmogelijkheid te verke ren ze allemaal te beantwoorden daar de naam en het adres van de afzenders beleefd heidshalve of, bij pure vergetelheid: niet ver meld werden. Dat is niets voor mij, denkt gij, en gaat Uw wens voorbij En nochtans Overweeg dat gij, met één biljet van de de kans krijgt Uw schoonste wensen rot werkelijkheid re maken Trekking op ZATERDAG 25 OKTOBER TE ZELZATE Koop uw biljetten nu. "STA DenOMLI GGE N DE NINOVE ZONDACDiENST. Apotheek open van Mr J. LIEVEN8 Oud-Strijdersplaats. BURGERLIJKE STAND GEBOORTENi Werner Luysterman zoon van Jozef en Si- op Maandag 27 Oktober te 20 uur in de zaal «Ons Huis» op uitnodiging van de Katholieke Scouts. Toeqanq 15 fr. Jeugdgroepen 10 fr.

Denderklok | 1952 | | pagina 2