De Zeven Rozen De Tsarewltsch De Begroting voor 1953 Koloniale Loterij Door de Periscoop Belangrijk nieuws Een groot Ninovieter. GEVELSTENEN Huis VAN BELLE &enut NINOVE nd Zes ën ïwTnHgsïe Jaargang. Prijs pér nummer 1,50 Tr. Zondag 9 November 1952 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1882.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. Het Nieuw Nederlands Toneel (Groep POOS - Gent) treedt op in ONS HUIS te Ninove MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 te 19.30 u. met van Anton Coole Geen enkel toneelliefhebber mag ZULKE vertoning missen! Kaarten 25, 20 en 15 fr. te bekomen in Ons Huis Toneeigilde HOGER OP speelt op 9 - 11 - 15 - 17 - 23 November operette in 3 bedrijven door Frans Lehar in de Zaal Roxy Prachtige koren - decors - zang - spel Leed - Liefde - Leute. 70 uitvoerders. Wie Victoria en haar Huzaar kwam zien, komt zeker naar DE TSAREWITSCH Op 23 October jl. hield de heer Jans sen, Minister van Financiën, voor de vereniging voor politieke economie van België, een uiteenzetting over de be groting voor 1953. DE GEWONE BEGROTING. De gewone begroting is zo opgemaakt dat ze in evenwicht blijft dwz. dat er evenveel inkomsten zijn als uitgaven. Dit is van het hoogste belang omdat al dus de koopkracht van het geld behou den blijft. De uitgaven zullen 77,5 mil liard bedragen, dit is ondanks de gewel dige stijging van de uitgaven voor Lands verdediging, slechts 700 miilioen (0.9 l/i meer dan in 1952. Zoals gezegd, is de zwaarte van de uitgaven vooral te wij ten aan de herbewapeningslasten. In 1949 bedroegen deze 5,5 milliard, in 1951 8.4 milliard, voor toekomend jaar 13.1 milliard (tegenover dit jaar weer ongeveer 3 milliard meer). De uitgaven voor de andere departementen geven weinig aanleiding tot de commentaar. Wel te vermelden is de daling van de voorziene uitgaven voor Arbeid. Hier wordt het wegvallen van de bijzondere vergoeding der 5C centiemen van 20 Oc tober 1951 weerspiegeld. De inkomsten zijn dus zo geraamd dat ze met de uit gaven in evenwicht zijn. Daarbij wordt vooropgesteld dat de economische con- juctuur zou blijven zoals ze is en dat doorlopend met een aantal van 235.000 werklieden gewerkt wordt. Adus is een marge voorzien die zeker voldoende zal blijken Betreffende de gewone begroting kan dus samenvattend gezegd worden dat ze zonder kunstgrepen en dus volledig oprecht in evenwicht is met alle goede gevolgen voor de koopkracht van het geld en de levensstandaard van de be volking. DE BUITENGEWONE BEGROTING Het ontwerp van buitengewone begro ting werd op 24 October jl. aan de ka binetsraad voorgelegd. Het wordt nog onderzocht en moet nog goedgekeurd worden. Het principieel zijn daarin uitgaven voorzien voor 20,6 milliard. Het spreekt van zelf dat net leeuwenaandeel daar van weer door de herbewapening" wordt veiligheid en het behoudt van vrede en opgeslokt. Dat die uitgaven voor onze vrijheid dus onontbeerlijk zijn. Daarenboven wordt er op de buitenge wone begroting voor gezorgd dat open bare werken, woningbouw, het 10 jaren plan voor de kolonie, wederopbouw, zo normaal mogelijk kunnen voortgaan. Ai deze werken blijven dus op een bevre digend peil staan zodat de te werkstel ling geen vermindering ondergaat. Er dient erkend dat de financiering van deze begroting ernstige problemen stelt. Het is nochtans zeker dat die fi nanciering het land niet in financiële a- vonturen zoals inflatie zal mede sleuren. Zij zal integendeel gebeuren volgens de regels van de financiële orthodoxie, waarbij het geld zijn waarde blijft be houden en 't economisch evenwicht niet gestoord wordt. Zowel de personaliteiten als de afvaardigingen van Minister Jans sen staan daarvoor bore De uitgaven zullen grotendeels gedc.n worden door leningen en wei voor een bedrag van minimum 10 miilioen in het binnenland en ongeveer 5 miilioen in het buiten land (USA enz...) te plaatsen. Ook de belasting op de benzine speelt hier een rol. Zoals men weet brengt deze 1,2 milliard frank op. De linksen, die van een eerste leugen niet dood zijn. wilden doen geloven dat die bijdrage voor de schoolpolitiek zou dienen. Integendeel is bewezen dat die bijdrage nodig is voor een belangrijk aspect van onze herbe wapening. Als men weet dat een uur proefvlucht van een straaljager zo maar even 1000 liter benzine opslokt dan zal men begrijpen dat de voorziening van de luchtmacht een zware post uitmaakt. Welnu deze post wordt geheel gedekt door de som van die toch maar betrek kelijke kleine uitgaven, die de gebrui kers van autos zich moeten permitteren. De opbrengst van de benzine taxe staat dus geblokkeerd om een speciale reke ning voor de financiering van de bui tengewone begroting. Voorzeker, de lasten die ons land op 7\ch moet nemen zijn zwaar, maar in plaats van de schuld op de regering te schuiven (waar de internationale toe stand er toph voor verantwoordelijk is) dient men te beseffen dat het enkel aan het optreden van de regering te danken is dat de uitgaven niet nog hoger zijn. Men weet wat de herbewapening kost. Men weet dat talrijke stemmen in de NATO en in de VS het Belgisch aandeel nog te klein vinden. Dank zij het optre den van onze regering heeft zij echter moeten erkennen dat de weerbaarheid enkel gediend wordt door het behouden van het economisch evenwicht. Daarvoor heeft de regering alle in spanningen gedaan. Daarvoor staat ze borg. Het land kan er slechts wel bij varen. STEEDS MEER SUCCES Steeds meer lieden worden overtuigd van de enorme kansen die hen geboden worden door de 34.218 loten voor een totale waarde van ACHTTIEN MILLIOEN en waaronder de supergrote loten twee van een miilioen elk een van twee en een half miilioen Trekking op Vrijdag 14 November te Charleroi Sint Hubert is zoals ieder jaar gevierd ge weest, al werd zijn dag een dag verschoven, Elk viert hem op zijn manier. Ik ben gelijk ieder jaar met mijn klompje brood onder mijn arm naar de Sint Huber- tus mis geweest om rnijn brood te laten wij den. Als kleine jongen nog heb ik dat thuis zien doen. 't Was vader die met zijn brood ter kerke ging en als hij terug was van de kerk stonden wij allemaal: heel het gezin rondom hem. Met religieuzen ernst en groot vertrouwen at ieder zijn stukje brood, om zoals vader zei door de tussenkomst van Sint Hubertus bewaard te blijven van de beet van razende honden en mensen; om zelf niet razend te worden en anderen te bijten Te dien tijde was het brood van Sint-Hu- bertus nog algemeen gebruikt. Nu is het maar een kern van nog gezond christen-ge bleven huisgezinnen die er aan denken en er gebruik van maken. Dat is de moderne wereld. Het instituut Pasteur heeft St Hubertus onttroont. De mi crobe van de razernij is door de wetenschap machteloos gemaakt. Een spuitje met het se rum van het instituut Pasteur neemt alle ge vaar weg. Vroeger moest de besmette mens zijn heil gaan zoeken bij Sint Hubert te Saint Hubert. Een vezeltje van de stool van de grote heilige werd in zijn voorhoofd inge- griffeld. Hij moest een noveen doen en de voot te biecht en te communie gaan en dan werd hij genezen. Duizenden zijn op die ma nier van de razernij ontsnapt en genezen naar ziel en lichaam terug naar huis ge keerd. Het spuitje van het instituut Pasteur werkt alleen op het lichaam Er zijn nu in feite geen dolle honden meer: het serum heeft de microbe schadeloos ge maakt. Maar en zijn veel meer dolle mensen. Volgens de algemene wet van de natuur en de strijd voor het voortbestaan heeft de mi crobe van de razernij geëvolueerd en zich aangepast aan de niet. we toestanden en ze heeft nieuwe vormen gevonden waartegen het serum niet opgewassen is. Het is niet meer de hond die de «cultuur»drager is van de mi crobe. maar de mens zelf. Ze doet niet meer schuimen noch bijten; ze doet niet meer afschrikken voor water; maar zij doodt en doet doden. Kijk in uw gazet en tel na ieder week hoe veel mensen het triestige voorbeeld van Cain volgen en de aarde het bloed van hun broe der doen drinken De gezonde natuur van de mens gruwelt voor bloed vergieten; maar daar is een microbe die de mens doet ont aarden en die het moorden tot een wellust maakt. Oorlogen, revoluties en valse theoriën heb ben de massamoord tot een kunst en een ide aal gemaakt en uitgeroepen tot een wettig middel om naar de macht te grijpen. Die microben van de razernij hebben wij in volle werking gezien in Hitier en zijn bende. Wij zien ze nog in volle actie in het communisme. Zij zelf die er tegen streden werden door de microbe besmet en zijn nog in volle actie. Het fameus comité voor beroep op het Land na. dat ros dat. geen paard was, na die De- manv die «au pouvoir moest» al die grote hy perpatriotten die hele dagen schuimbekkend rondlopen al grollen en bijten naar alwie te dicht bij «het vaderland» komen dat zij ten eigen bate hebben geannexeerd. Zoveel slacht offers van de geëvolueerde microbe waarte gen geen serum bestaat. De stool van Sint Hubertus zou ze wellicht kunnen genezen maar van dat middel willen ze niet weten. Wellicht vieren ze Sint Hubert op de an dere manier: op de manier van de jagers die de Heilige vieren met klopjachten en schiet partijen of ten minste als ze niet verder kun nen... met concerts van jaehthoornmuziek die hun verbeelding opzweept en ze als in een droom doet genieten van bLedige jacht op dieren en op mensen Bij het ter perse gaan vernemen we dat, als gevolg op hef bezwaarschrift, ingediend door de afdeling Ninove van de Chris telijke Volkspartij, de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaande- ren de gegrondheid var de aangevoerde bezwaren heeft erkend en tot nazicht en hertelling van de stembrieven heeft bevolen. Binnen enkele dagen zal het twee jaar ge leden zijn dat onze stadsgenoot PAUL DE MONT ten grave werd gedragen. Weinige Ninovieters zullen er zijn die zich niet die triestige Novemberdag zullen herinneren. Tussen drie en vier rijen van diep onttroeren- de belangstellende inwoners werd hij. getorst op de schouders van zijn frontmakkers, naar liet kerkhof gebracht. Op dit ogenblik was Ninove één rouwende familie allen hadden het besef dat een schoon en edel man uit ons midden werd gerukt. Dienen was zijn leus In dienende liefde en geestdrift was hij vertrokken, in 1.914. als oorlogsvrijwilliger. Hij was een zeer flink student. In onze kin derjaren kenden we hem als eerder tengere knaap en bij onze kinderontspanningen en onze jongelingspelen was hij geen uitblinker. Doch hij vergoedde door zijn geestdrift en hardnekkigheid zijn gebrek aan lichamelijke sterkte, zodat hij in die omstandigheden vaak de viktorie in zijn kamp bracht. Wat hij in de eerste oorlogsmaanden geleden heeft was hem het voorwerp van menige anekdoot om dewelke hij. bij het sappig vertellen ervan, nog dikwijls deugd had. Na een paar jaren bracht hij het tot infanterie-officiermaar pas waren in de loopgrachten de patroelje- afdelingen gesticht, of spontaan melde De Mont zich aan. Slechts dezen die dit leventje hebben meegemaakt weten wat dit te be tekenen heeft. Het was dan ook als patroelje- officier dat hij in Oktober 1917. bij een for midabele beschieting, zijn beide benen ver loor. Nu stel ik de vraag aan al deze die hem hebben gekend Wie heeft hem ooit. nopens deze verschrikkelijke verminking, de minste klacht horen uiten V at hij gedurende de maanden die volgden heeft geleden, en moe dig heeft doorstaan, grenst aan het ongeloof lijke. Er is van hem piëteitsvol een foto be waard gebleven, daterend uit die periode hij zit in een grote zetel, met een deken zijn kwetsuren dekkend, en hij lijkt wel een uit gemergelde knaap van 12 jaren oud. Doch. DIENEN, wou hij verder. Ziin gees telijke gaven hadden weerstaan aan de vre selijke slag en vfaar een wil is ligt een weg hij werd toneelschrijver. Ook hier heeft hij, na veel ontgoochelingen, machtig succes ge kend bij zover dat hij. op 't einde van zijn al te vroeg afgebroken leven, zeker één onzer best gekwoteerde toneelschrijvers was. En als letterkundige heeft hij nog' de kroon gezet op zijn lange lijst van werken met zijn ro man «De Bloeiende Gaarde» die. in feite, een verheerlijking is van zijn geboortestreek. Twee jaren zijn reeds voorbij Zijn vrien den hebben de indruk dat deze verdienstelijke en grootse figuur. als Ninovieter. in de ver- getelhoek geraakt. Zijn vrienden zijn van mening dat het wat lang duurt om een straat te vinden welke zijn naam zou dragen, zoals beslist werd. en zijn vrienden denken ook dat ti. in de scholen van de styd. een foto van De Mont zou mogen ten toon gesteld om aan de jonge Ninovieters. op de verjaardag van zijn overlijden, in enkele minuten tiid. zijn levensbeschrijving te geven en hun het" prach tig voorbeeld te leren kennen van de man die Alles veil had voor Land en Volk 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEK VLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok N*V V

Denderklok | 1952 | | pagina 1