Er wordt gepraat.... SUMATRA en BALI twee parels van Insulinde. Vrijwilligers voor het Leger. V;p.mET\g'ï rM en Mt>iS 11 Noventber-Viering Studie van Not. R. Van Rossom re Niivove f*. Tpr p Doos air18,- Er wordt gezegd. gepraat en gediscuteerd over het «verlies» der CVP. Er wordt minder gesproken over de «on- kans» der partij. Hebben we dan feitelijk verloren en mag er werkelijk gesproken over «een verlies»" Te Ninove hebben we een zetel verloren en 33 stemmen tegenover het aantal van 1946 De/e zetel hing aan een zi.iden draadje waarde 7 stemmen. De tegenstanders zelf slaan verwonderd over dit «gering verlies» en hadden werkelijk meer verwacht. Landelijk heeft onze partij 4.66 *7 van haar stemmenaantal verloren, de Socialisten 1.27*7 de Communisten 0.51 rïde Liberalen winnen 3.07 *7. de scheurlijsten 3.337 r<-. Is dat een reden om parlementsontbinding te eisen en dit desnoods met reactionaire mid delen te bewerken Nationaal gezien is de CVP van uit on gunstige positie vertrokken. De partij is het slachtoffer geworden van haar eigen recht zinnigheid tegenover de partners voor wat betreft de militaire dienstplicht, en van haar eigen rechtschapenheid in de toepassing van de wetgeving voor wat betreft de repressie De partij heeft gelukkig maar misschien te iaat de vinger op de wonde gelegd meer voorlichting en krachtdadiger optreden. Plaatselijk durven we bevestigen dat de partijleiding haar volle verantwoordelijkheid heeft opgenomen en gedurende zes jaren een volledige activiteit heeft ontwikkeld. De gemeentelijke mandatarissen verdienen ons allen lof om hun prachtige houding in de oppositie en hun onverdroten werkzaam heid. De werkelijk verliezende partij is de so cialistische met als leider de heer Van Trim- pont. De Socialistische partij en de CVP hadden een programma waarmee ze voor hun kiezers dierven komen. Beide partijen hebben een openlijke kiescampagne gevoerd. De overwinnaars, de Liberalen, hebben niet eens over een programma gesproken. Hun kiescampagne bestond eenvoudig bij het per soonlijk «aanklampen», op gelijk welke wijze van zoveel mogelijk mensen, onverschillig van welke kleur, de hunne inbegrepen. 57e overdreven zover dat ze er zelfs het merkteken van droegen en hun eensgezind heid nog op hun gezicht te lezen staat. Akkoord Ninove is de oudste en stoutste der steden. Maar of ze werkelijk de politiek- wijste is. daar wordt ten stelligste aan ge twijfeld. De politieke wijsheid van sommigen gaat zover dat ze 's anderendaags reeds zouden verbranden wat ze in het stemhokje aanba den. Ongelukkig komt berouw na de zonde maar er is altijd een ogenblik voor reconsti- tutie. Intussen noemt de CVP-Ninove weer haar taak op.. Het is met te ontkennen dat ten gevolge van de laatste gemeenteverkiezing een gezonde reactie waar te nemen is bij de christeliik-standvastigen. De handelwijze gedurende de kiescampagne en het slopingswerk van de zaal Roosevelt, gepaard met een zekere passiviteit heeft som migen tot nadenken gestemd. PRATER I. De. op Maandagavond 3 November in de zaal «Roxv» gegeven kleurfilmvoorstelling kende een onverhoopt doch gewettigd succes. Door toedoen van het «Kunst en Kultuurver- bond» gind de eerste documentair in de reeks «Ontek de Wereld» door Na een inleiding van M Roelants van ho- gergenoemd inrichtend verbond, kwam de Nederlandse cineast en globe-trotter Dr A Hustinse aan het woord. Deze welbespraakte ontdekkingsreiziger gaf allereerst een geo- graphisch en historisch overzicht van het vroe ger Nederlands Oost-Indie. het huidige In donesië. met zijn meer dan twee duizend ei landjes. en stak dan van waJ met zijn ori ginele kleurfilms. Het waren geen zichten van wat de Hollanders daar in hun driehon derd jaarkolonisatietijd gepre.-teerd hadden, doch opnamen van Oosterse pracht en para dijselijke schoonheid, beelden van landschap pen. volkeren, zeden en gebruiken Het vlotte en eenvoudig boeiend commentaar van Dr A. Hustinse. steunde de film in dergelijke mate dat de voor-teil ine een werkelijk ge heel uitmaakte in tegenstelling met de ge wone kip-kap spreekbeurt met lichtbeelden. De eerste film handelde grotendeels over Sumatra en in "t bijzonder over de leefwijze van twee stammen de Bataks en de Minang- kabouers. De uiteenzetting over de toestan den voortvloeiende uit het matriarchaat bij de Bataks. lokte veelzeggend gegichel uit bij de talrijk vertegenwoordigde mesjes uit de Rijksmiddelbare School Men kreeg er zoveel te horen en te zien. en in zulke ver scheidenheid. dat een opsomming steeds on volledig en onmogelijk een juist beeld van het voor het doeklicht gebrachte kan weer geven. Na de pauze, ter voorlichting van het twee de gedeelte, gaf de ontdekkingsreiziger ter loops. in pittige Woorden, het menu weer. van de hc-m voorgezette schotcis. toen hij bij ccn Europese vriend op Bah geïnviteerd werd. Van deze inlandse gerechten leek de vleer- muizenvleesschotel weinig. maar de var kensworstjes bijzonder appeltijtelijk. doch. na van deze 'aatste de toebereidingswijze verstrekt te hebben, waren er nog weinig toehoorders die watertanden Na dergelijke humoristische voorvalletjes, ging de spreker over tot het meer weten- -chappeliike van de uiteenzetting, waarin hij vooral de nadruk legde op het verschil in leefwijze en godsdienst, tussen de Maleise be woners van beide eilanden Sumatra, één der grootste. Bah. éen der kleinste van de Oost-Indische Archipel. Van Bali, gaf de cineast ons een onvergefe lijk schouwspel weer van een massalijkver branding. dat geen droeve begrafenisplechtig heid was. doch een vreugdevol feest vermit.- de inboorlingen er geloven in zielsverhuizing. Het filmistisch beeld van de rijst- en rubber- winning bracht het economisch aspect in de zaak De beeldhouwwerken, tempels en hout sculptuur gaven blijk van de ongeëvenaarde aangeboren kunstzin der Bahërs. Dit kort o- verzichi zou te onvolledig zijn zonder de we reldvermaarde Balisehe rituele dansen te ver melden waarvan Dr Hustinse cr.s prachtige opnamen te kijken gaf'. De tijd van dit boei end filmverhaal was zo vlug verstreken dat men pas bij het einde vaststelde dat de stoel- banken ir. de «Roxy» precies niet de com fortabele zitplaatsen zijn om uit te rusten. Het Ninool's publiek bracht aan de wereld reiziger-cineast een Welgemeend applaus als dank om hen een paar uurt.ies meegevoerd te hebben naar die tropische droomeilanden Su matra en Bah twee parels van Insulinde. Noteer nu reeds de volgende data der drie nog te geven voorstellingen in de reeks «Ont dek de Wereld» het is meer dan de moei te waard I Maandag 1 December 1952. Maartdag 2G Januari "953. Maandag 9 Maart 1953. In de laatste maanden werden in het leger nogal wat vrijwilligers toegelaten, dit in zowat alle diensten.. Wij menen er goed aan te doen onze lezers de voorwaarden te doen kennen die vereist zijn om vrijwilliger dienst te kunnen nemen in het leger.. oor sommige is daar wel een weg te maken. Over de morele kant van het vraagstuk gaan wij hier niet uitweiden wij gaan u al leen de voorwaarden mededelen om als vrij williger aangenomen te worden, m Het spreekt vanzelf dat de militaire loop baan niet voor iedereen is weggelegd, niet allen hebben de aanleg en het karakter om in het leger te wennen.. VORWAARDEN TOT TOELATING Om een vrijwillige dienstverbintenis te kunnen aangaan moet de candidaat 2) Ten minste 16 iaar en ten hoogste 30 jaai oud zijn Indien hij minder dan 19 jaar oud is moet de belanghebbende toestemming hebben van zijn ouders of voogd. 3» Vrij zijn van ziekten of lichaamsgebre ken: 4> De zedelijke, lichamelijke en beroeps hoedanigheden en de achtbaarheid bezitten welke van eer beroepsmilitair mogen geëist worden. Slagen in de psveho-technische proe ven door de Minister voorgeschreven. 5) Niet. zelfs voorwaardelijk, veroordeeld zijn geweest in België of in het Buitenland, tot gevangenisstraf van ten minste zes maan den wegens enig misdrijf, of tot een mindere straf wegens diefstal, afpersing, misbruik van vertrouwen, oplichting, aanranding op de eer baarheid. verkrachting en misdrijven om schreven in de artikelen 379 tot 386 van het gewoon wetboek van strafrecht: Niet. geneel of tijdelijk of levenslang ontzet zijn uit de rechten genoemd in het gewoon wetboek der st ra f recht en. Om een nieuwe dienstverbintenis te kunnen aangaan moet de candidaat die met onbepaald verlof of voor goed ontslagen is. de hoger aangehaalde voorwaarden vervullen. De Minister van Landsverdediging bepaalt voor iedere aanwerving die hij voorschrijft, de maximumleeftijd van de candidaten naar gelang van deaard der betrekkingen, met dien verstande cial de grensieeftjjd niet hoger Hap 45 m?!C 2nn. Om een n'euwe dienstverbintenis te kunnen aangaan, moet de beroepsmilitair, de dienst plichtige die onder de wapens is en hij die wederopgeroepen is. de voorwaarden hoger ermeld vervullen, juist alsof het om een gewone dienstneming gaat. Wij hebben daar hoger gesproken over de voorwaarden vrij zijn van ziekten en li chaamsgebreken. Dat is een zeer essentiële voorwaarde om bij het leger te worden aan genomen. Die bepaling is evenwel niet van toepassing 1) Op de candidaat die een invaliditeitspen sioen van de oorlog 1914-1918 of een ver- goedingspen.-ioen van de oorlog 1940-45 geniet 2) Op de candidaat die door een tijdens en ten gevolge van de dienst overkomen onge val is getroffen, of aangetast is door een tij dens en ten gevolge van de dienst opgedane of V£r?rg0rclo zi(?kt0. 3> Op de candidaat die ten minste tien jaar werkelijke dienst telt. Al deze candidaten moeten echter de li chamelijke geschiktheid, \ereist om het ambt van hun graad uit te oefenen genoegzaam bezitten. Daarbij moet nog bewezen zijn dat de kwaal of het lichaamsgebrek waardoor zij aangetast zijn. niet noodzakelijk door de nor male uitoefening van dat ambt erger zullen worden. De candidaat vrijwilligers die in aanmer king mogen genomen worden voor de aan werving van beroepsgegradueerden, moeten een getuigschrift overleggen, ten bewijze dat zij hetzij de zesde klasse der humaniora of gelijkwaardige studies, hetzij de vierde la gere graad met goed gevolg hebben geëin digd. Zij die geen van deze getuigschriften be zitten, moeten slagen voor examens voorge schreven voor die militairen. De candidaat-vrijwilligers specialisten die dienst nemen om ambten of betrekkingen te bekleden waarvoor graden van onderofficier zijn voorgeschreven, moeten slagen voor exa mens met betrekking tot het beroep dat zij willen uitoefenen. Voor de zeemacht moeten de candidaten bovendien een getuigschrift overleggen ten bewijze dat zij de zesde klasse der humaniora of gelijkwaardige studies met goed gevolg hebben beëindigd. De Minister van Landsverdediging kan. vóór de dienstneming of wederdienstneming door de rijkswacht een onderzoek doen in stellen betreffende de arhthaarheid de ze delijkheid en de antecedenten van de can didaat. IN HET LICHT VAN DE GODSLAMP Er zijn de laatste dagen weer ontelbare «kerkhofblommen» geplukt, gedragen en ge plant De schoonste tuil oogstte - jaren ge leden - Gezelle: er wie zal zo'n Meester in godsgeleerdheid zedeleer. dichtkunst, men senkennis en liefde tot de natuur, ooit eve naren Er zijn ook kerkhofdieven die telkenjare met potten chrysanten gaan lopen maar van een nog ergere soort zijn de vele lede naars die aan monumenten en graven een officieel «in memoriam» en sourdine - wijden aan de dierbare overledenen. Zij be lommeren de kerkhof blommen en doen zc kwijnen en ze zouden beter de late herfstzon laten schijnen met milde warmte over de gra ven dan er een schaduw over te werpen die och arme de doden nog meer in de donkerte zet. Het licht komt slechts van bo ven en uit de eeuwigheid ons door het geloof geopenbaard en door ons verstand vooi ge houden Wellicht leest gii daarover meer en beter r een bijdrage van deze zelfde «Denderklok» over de gesneuvelden en 11 November. Non bis de coden. Maar gij allen die dit leest, krijgt ook doodsbrieven in de loop van het jaar Aan uw persoonlijk adres of naamloos. Een eigenaardige brief is deze van de sol daat die afzwaait. Een parodie van de echte doodsbrief, de ene wat boerser dan de andere. En dat soldaten die afzwaaien geer. blauw- engelachtige rouwband laten drukken is nor maal Wij werden er laatst nog attent op ge maakt in de katholieke pers. dat naamloze soldaten in enkele jaren tijds en in West- Duitsland alléén ongeveer een millioen zij vogels geschoten hebben. Die staan op hun brief-dat-ze-van-de-klas-zijn niet vermeld 1 Zijn er in het leger dan zoveel zware jongens die zwak zijn Het gebod van God bezweert ieder mens «Gij zult niet.. en dan is men verwonderd dat de wereld door oorlogen geteisterd wordt en dat wij. soldaten nodig hebben; maar wij genaken in een valse cir kel en verlaten die maar liever Een bericht van overlijden 1 rijgt gij al leszins - wie ge ook zijt - als de doodsklok luict: Ais ge haar hoort, is het over u niet dat er geluid wordt en toch. «heden ik. morgen gij wees ook gij bereid» las ik aan de ingang van een groot en gezond kerk hof. Wij zullen dus nooit achter ons lijk opstappen en misschien stapt er wel niemand achter ons lijk. maar dat heeft minder be lang. Een begrafenis is geen manifestatie voor of tegen. Zij is een tol te betalen door ieder mens aan de Heer. Zij is een noodzakelijk oponthoud aan de douanepost bij de grens van leven en dood. aan de bareel die het aard se leven van het eeuwige scheidt. - Het is een overstappen op het spoor der eeuwigheid in de laatste halte, de terminus van dit leven. De Kerk is het huis van God en de bran dende lamp duidt op de aanwezigheid van de Koning der Koningen. En daar waar hel Caivarieoffer wordt vernieuwd, waar het Bloed van het Lam Gods onophoudelijk zui vert van alle misdaad en straf tot eeuwig leven, mag het ons verwonderen dat een dode er binnen mag een lijk in de kerk De vroegere kerken staan wel gebouwd op het graf van martelaren - en in ieder kerk zijn relikwiën van afgestorven heiligen bewaard Maar toch is de Kerk de echte levenscentrale en is het bv. verboden - lijk aanwezig - in de kerk de H. Communie uit te reiken aan de gelovigen. En zo begrijpt men dat aan een publieke zondaar, een afvallige, een niet-gedoopte. de kerkelijke begrafenis ontzegd wordt en zijn lijk niet in de kerk mag komen Het blijft een uitgesproken eer en voor recht van de christenen dat zijn lijk aanwe zig is iü de nei k bmsi lie Mis die vooi zijn zielelafenis wordt opgedragen. En nu begrijpt gij voorzeker veel miner, dat de christen gelovigen niet als éne gemeen schap samen de begrafenismis bijwonen van een afgestorven parochiaan. Het is een schande in sommige Brabantse localiteiten de vlucht in de herbergen te zien als het lijk aan de kerk gekomen is. evenals het een schande is hoe in sommige parochies na de Offerande, de kerk leegloopt. Als gij een doodsbericht krijgt, beste le zer en lezeres, is het van een vriend of vrien din. of alleszins van een christen die u vraagt «ontfermt U mijner, gij tenminste, mijn vrien den. want de hand van de Heer heeft mij geraakt». Is een begrafenismis bijwonen dan te veel Wie of wat verhelpt de wantoestanden in deze aangelegenheid Op de eerste plaats het geloof van onze christenen zelf STAD en OMLIGGENDE N I NOVF ZONDAGDIENST, Apotheek open van Mr FRANS GIERTS Burchtstraat. Apotheek open op 11 November Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats A.C.W. - ONS HUIS Na de succesvolle filmvertoning van «Al- cazar» op Zondag 2 November, hebben wij het genoegen U uit te nodigen op Donderdag 13 November a.s. te 7.30 uur zeer stipt in «Ons Huis» voor de prachtige sociale film Dokter Laennec (voorfilm: met Laurel en Hardy) Kaarten zijn te bekomen vanaf 7 uur. Omwille van de onkosten zien wij ons ver plicht de inkomprIjzen als volgt vast te stellen 10 Fr boven de 14 jaar; 5 Fr eenvormig voor allen beneden de 14 jaar. De Wapenstilstand zal in onze stad her dacht en opgeluisterd worden door de vol gende plechtigheden. Te 9 uur Plechtige Dienst in de hoofdkerk tot ziellelafenis van de gesneuvelden; Te 10.30 uur vergadering in de Vinken- straat en optocht naar het monument der gesneuvelden: Te 11 uur plechtigheid aan het monument; Daarna defile in de Biezenstraal. F. C. NINOVE DANST Me ontvingen op de Redactie een schrijven van onze plaatselijke Voetbalclub als ant woord op ons artikel «FC. Ninove Danst», dat verscheen in ons blad van 19 October 11. In het nummer van toekomende weck zul len we dit artikel integraal publiceren. De Redactie. BURGERLIJKE STAND GEBOORTENi Mare Impens zoon van Paul en Gerinaine Vaeyens. Rudy Depouillon zoon van Marcel en Al- fonsina Delvoye. HUWELIJKEN i Willy Roeland 22 j. schoenmaker. Outer en Simonne Beeckmans 18 j., fabriekwerkster: te Ninove. S.M. NINOVE-WELZIJN De S.M NINOVE-WELZIJN tie Ninove. maakt bekend dat zij kortelings zal overgaan tot de verhuring of verkoping van de nieuw gebouwde huizen staande aan de Pollare- straat te Ninove. De liefhebbers gelieven, SCHRIFTELIJK hun aanvraag in te dienen onder gesloten omslag voor 13 November a.s. aan volgend adres «S.M. NINOVE-WELZIJN te Ninove De briefomslag dient de uitdrukkelijke ver melding te dragen van «Aanvraag huis». Gezegde aanvraag moet de volgende in lichtingen bevatten 1 samenstelling van het huisgezin dat de woning wenst te betrekken; 2) volledig adres van de liefhebber; 3» aanduiding van het feit dat de aanvrager zijn huis wenst aan te kopen of te huren. Desgevallend bijzondere redenen vermel den nopens de toestand en huisvesting van het gezin. Betrekkelijk de gebeurlijke aankoop van het huis wordt de bijzondere aandacht ge trokken op het feit dat de premien van Staat Provincie en Gemeente, verleend worden als of de koper het huis zelf zou gebouwd hebben De kopers hebben volledige vrije keuze van een Notaris van het kanton Ninove aan te duiden voor het verlijden der koopakte waar zij alle verdere inlichtingen kunnen bekomen. ~TE HUREN Huis met inrijpoort dienstig voor alle han del. Gelegen Gentsestraat, Herlinckhove-OUTER Oud huis Callebaut. - Vrij op 1 December. Zich te bevragen Schoonverblijflaan «7. Ukkel (Brussel). Grote Brusselse Verwerij en Nieuwwasserij .4ieuwkuisen van allerlei Mans- en Damet* kledingstukken in wol en in zijde. Stoors, gordijnen, tapijten, sargien. enz. Manshoeden gekuist, geverfd, en hervormd. Al de kledingstukken worden in volle naphta gekuist. Het huis gelast zich met het stoppen v&a kleeding en kousen Verzorgd werk. SpoMffs bed lening. Kinderen V. DE ROECK Beverstraat, 21 NINOVE Rechtover de aoetheeti De Ruyrar Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van MEUBELEN Deurwaarder JEAN DE BACKER wonende te Ninove, Dreef:,trast 53. zal cp MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 om 10 uur voormiddag, op de Openbare Markt te Denderleeuw, overgaan tot de openbare verkoping, bij rechtsmacht, van buffetkast: leuvense stoof; tafel: stoelen, kleerkast, toiletkastje, schouwgarnituur. Met gereed geld Zonder kosten. Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van MEUBELEN Deurwaarder JEAN DE BACKER wonende te Ninove. Dreefstraat 53. zal op MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 om 11 uur voormiddag op de Openbare Markt te Denderleeuw, overgaan tot de openbare verkoping, bij rechtsmacht, van Gasvuur met drie bekken; leuvense stoof; clubzetel; tafel; stoelen, kast. Met gereed geld. Zonder kosten. OPENBARE VERKOPING van een HOFSTEDE TE OENDERWINDEKE (Steenhout Notaris ROGER VAN ROSSOM verblijvend te Ninove. Graanmarkt 33, zal overgaan tot de openbare verkoping van het hierna be schreven goed Gemeente DENDERWINDEKE Een hofstede met afhankelijkheden, land en boomgaard staande en gelegen ter plaats ge naamd «Steenhout» gekend ten kadaster sec tie B nrs 121 ld. 1308a, 1320b. 1314 en 1312c met een gezamenlijke oppervlakte van 39 a- ren 50 centiaren. Boomprijs 10.000 frank. In gebruik bij Mr Omer De Cuyper mits 500 frank per maand tot 31 December 1952. ENKELE ZITDAG DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 om 1.30 uur s namiddags ter herberg van Mr Jos Somers-De Coster te Denderwindeke Steenweg op Edingen. OPENBARE VERKOPING van BOUWGROND EN WEIDE TE OUTER «D'Eygen» en «Zevenkoten» Notaris ROGER VAS ROSSOM verblijvend te Ninove Graanmarkt nr 33. zal overgaan tot de openbare verkoping van de hierna be schreven onroerende goederen Gemeente OUTER KOOP l Een perceel bouwgrond gelegen ter plaats genaamd «d'Eygeo» gekend ten DBeig zijn.

Denderklok | 1952 | | pagina 2