De Zeven Rozen De Tsarewifsch Goedkoper Electriciteit voor de Middenstand Vrijstelling van de bijbelasting Door de Periscoop Vrijwilliger voor het Leger. GEVELSTENEN &enut NI NOVE 4* Zes en twintigste laargang. Prijs pér nummer T,50 Tr. Zondag 16 November 1952 Postcheckrekening 1882.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aaïst 1093. Het Nieuw Nederlands Toneel (Groep POOS - Gent) treedt op in ONS HUIS te Ninove MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 te 19.30 u. met van Anton Coole Geen enkel toneelliefhebber mag ZULKE vertoning m Kaarten 25, 20 en 15 fr. te bekomen in Ons Huis issen Toneelgilde HOGER OP speelt op 9 - 11 - 15 - 17 - 23 November operette in 3 bedrijven door Frans Lehar in de Zaal Roxy Prachtige koren - decors - zang - spel Leed - Liefde - Leute. 70 uitvoerders. Wie Victoria en haar Huzaar kwam zien, komt zeker naar DE TSAREWITSCH Voor enkele dagen was in de pers een kleine communique te lezen, uitgaande van het Ministerie van Economische Za ken. Deze kleine communique's, alhoe wel meestal niet in het oog vallend, zijn meestal van werkelijk belang, en we ves tigen er de aandacht van onze lezers op. Ditmaal werd daarin gemeld dat dhr Duvieusart, Minister van Economische Zaken en Middenstand (onderlijnen dit laatste woord) besloten heeft, aan han delaars en ambachtslieden voortaan de elecrische stroom te laten leveren aan aan de uiterst gunstige voorwaarden die tot nog toe voor het huishoudelijk ver bruik in voege waren. Concreet bete kent dit een prijsvermindering van de laagsparmingstroom met 15-20 fc. EEN HEEL PROGRAMMA De middenstanders zullen zeker ver heugd zijn bij het vernemen van dit nieuws. Nog meer genoegen zal het doen te horen dat deze maatregel niet alleen staat, maar deel uitmaakt van een ge hele politiek die door dhr Minister Du vieusart voorop gezet wordt inzake elec triciteit en ook kolen en gas. Die poli tiek behelst in hoofdzaak volgende pun ten uitbreiding van de investering, ra tionalisatie om bovengenoemde diensten beter en goedkoper te kunnen leveren, vermindering daardoor van de kostprijs, ruimer verbruik. Deze politiek laat dus thans reeds toe dat het indexcijfer voor elektriciteit (huishoudelijk gebruik in middenstandsbedrijven) ongeveer aan 180 staat, hetgeen belachelijk laag is vergeleken met de lonen aan 400 en meer en de kolen wel aan 500. Het volgende doei van deze politiek is dat een nationaal tarief zou tot stand komen. Dit kan natuurlijk niet beteke nen dat over het hele land een een heidsprijs zou bestaan. Men begrijpt dat de electriciteit in Brussel, wegens ge makkelijker verbinding en ruimer ver bruik. veel goedkoper moet komen dan bv. m de Limburgse Kempen. Maar die gewestelijke schommelingen zouden tot het minimum van ten hoogste enkele tientallen centiemes herleid worden. Dit probleem wordt bestudeerd. Thans reeds voorziet men dat de studie ervan binnen enkele maanden zal zijn beëindigd. We kunnen dus gerust beloven dat er nog goed nieuws op til is DE MIDDENSTAND WORDT NIET VERGETEN We maken van de gelegenheid gebruik om er op te wijzen dat de criticasters die altijd klagen, toch niet kunnen weg steken dat er werkelijk verwezenlijkin gen voor de middenstand gebeuren. Mis schien niet heel spectaculair maar met een grondige weerslag op de toestand van deze groep. Dat de middenstanders aandachtig naar de communique's van de regering uitkijken, ze zullen zien dat er iets voor hen gedaan wordt OP DE UITZONDERLIJKE WINSTEN Oprichting van een speciale commissie (K. B. dd. 21.10.1952 - Staatsblad dd. 30.10.52) Luidens art 6 van de wet van 24 Juli 1952 tot instelling van een bijbelasting op het uitzonderlijke gedeelte van be paalde inkomsten van het jaar 1951 of van het boekjaar afgesloten in de loop van het jaar 1952 wordt het gedeelte van de uitzonderlijke winsten van de bijbelasting vrijgesteld dat in de loop van het belastbaar tijdperk aangewend werd tot nieuwe beleggingen in mate rieel en uitrusting alsmede in ermede gelijkgestelde nijverheidsgebouwen die volgens zekere criteria beschouwd wor den als zijnde van algemeen belang. In het Staatsblad van 30-10-1952 is juist een K.B. dd. 21 October versche nen waarbij bij het Ministerie van Fi nanciën een speciale commissie wordt opgericht die als opdracht heeft advies te geven, eensdeels, nopens de richtlij nen te verstrekken door de Minister van Financiën aan de Administratie der directe belastingen betreffende het ka rakter van algemeen belang van de nieu we beleggingen bedoeld bij art. 6 van de Wet van 26 Juli 1952 en, anderdeels, aan gaande aangaande de betwistingen met betrekking op hetzelfde voorwerp. Deze speciale commissie zal. op initia tief van haar voorzitter, zich ter plaatse mogen begeven om de haar voorgelegde gevallen te onderzoeken en in haar schoot een speciale afdeling oprichten belast met het onderzoek van zekere betwistingen en met het uitbrengen van verslag in voltallige vergadering. De belanghebbende belastingplichti gen worden minstens acht dagen op voor hand bij ter post aangetekend schrijven verwittigd van de datum waarop de spe ciale commissie hun geval zal onderzoe- ken. Ze worden ervan bericht dat het hun vrij staat, uiterlijk de voorlaatste dag. alle documenten of memories no dig geoordeeld voor de verdediging van hun zaak aan de speciale commissie te doen toekomen. Zij kunnen ook, op de vastgestelde dag, persoonlijk of door een behoorlijk gemachtigde mandataris, eventueel bijgestaan door een raadgever of deskundige naar keuze vóór de com missie verschijnen. Het advies van de speciale commissie wordt overgemaakt aan de Minister van Financiën. De beslissing wordt aan de belanghebbende belastingplichtige bete kend bij ter post aangetekende brief. Brief aan een gesneuveld Piot van '14-'18. Mijn beste jongen, ik moet u pardon vragen Ik heb u vroeger een plechtige belofte ge daan toen gij met uw hoofd aan mijn borst geleund en uw hand in de mijne, de eeuwige rust zijt ingegaan. Die belofte is nog niet volbracht. 't Is voor de 34e maal elf November ge weest, die fameuze 11 November mee ge rekend waarop te elf uur het laatste schot viel Gij weet van die 11 November niet veel af. Het Belgisch leger lag toen op het kanaal Gent-Terneuzen en op de Schelde. Gij laagt ginds op een kerkhof achter de IJzer, tussen duizer.de andere Vlaamse Piotten. Op dat fameuze elfde uur hebben millioe- nen jonge borsten van aan de grens van Holland tot aan de grens van Zwitserland hun vreugde uitgejubbeld omdat zij mochten leven en terug naar huis. Toen plots, zonder bevel, is het stil geworden, dood-stil. De ge dachtenis gingen naar hen die waren achter gebleven. die niet naar huis mochten; en er kropte iets in de keel. Ik heb toen aan u ge dacht. aan uw moedertje en aan het meisje waarvan gij mij zoveel had verteld. Nu nog ieder jaar, denk ik aan u. Wij waren dood-vreemd voor malkaar. Wij maak ten kennis op die trein, in die beestenwagen met vier paarden langs de ene kant, vier waalse oppassers en zes en dertig vlaamse piotten, langs de andere kant. 't Was na de val van Namen in 1914. Wij reden uren en dagen door het Franse Noorden, begeleid door de cVive la Belgique; vivent les petits Beiges» van de Franse bevolking. Appels, peren en broden werden naar de wagens ge worpen. De vier Waalse oppassers stonden in de open deur en namen alles in ontvangst: ovaties en voedsel; de Vlaamse piotten zaten achter aan in de wagen en kregen niets. Toen werd het. mijn inziens, al te erg. Ik kroop tussen de benen der Walen, grabbelde wat ik grabbelen kon en wierp het achter in de wagen, 't Was niet naar de zin der Walen, maar na een snedige explicatie hadden ze af front en de Flamins hadden ook te eten. Op de boot van Le Havre naar Zeebrugge vonden wij elkaar terug. Ik was als man van goede wil aan boord gekomen in naam van het Rode Kruis. Ik was niet geteld in het effectief en bij de bedeling was er voor mij noch brood, noch koffie, noch sardienen. Toen zijt gij er voor mij gaan pikken in de keu ken en de vriendschap was bezegeld Gij hebt mij de kruisweg van uw Vlaamse piottenieven verteld en ik heb u mijn erewoord verpand dat het beteren zou. dat ik en al de vlaamse intellectuelen van het leger, r.a de oorlog een kruistocht zouden prediken en dat heei Vlaanderen achter u zou staan om uw recht op te eisen. Met dat toekomstbeeld voor ogen hebt ejj voort gevochten en in 1917 zijt gij gesneuveld Gij kreegt op uw graf een zerkje van «hel- denhulde» betaald met de solde van de vlaam se piotten. Sinds vijf en deitig jaar ligt uw lijk als zaad in het zand en nog is het geen oogst voor Vlaandrenland. Uw zerkje werd stuk geslagen gelijk de andere en tot cbri- caiilon» geklopt om wegen te herstellen. Uw laatste bezit werd geofferd aan het Vaderland. Toen wij terug waren tehuis is de kruis tocht begonnen. Onze stem was de stem van een roepende in de woestijn, 't Waren niet alleen de meisjes die enkel oren en ogen hadden voor de Engelse en Franse soldaten. Wij waren de spelbrekers en wij werden zo beleefd mogelijk aan de deur gezet. Dat is zo wonriei niet. Heeft Koning Albert niet het zelfde ondervonden Hij is de eeuwigheid ingegaan met een niet ingeloste belofte van gelijkheid in rechte en in feite, brutaal af gesnauwd door het beruchte «jamais» van Paul Hymans. En gij zelf Hoe dikwijls hebt gij uw bemoed willen luchten en uw leed uit schreeuwen En gij hebt uw woorden weer ingeslikt voor een brutaal «taisez-vous, sol- dat V/ij vechten voort, maar de strijd is ho pelozer dan ooit. Na de jongste bevrijding zijn de profiteurs als kakkerlakken, met duizenden uit de grond gekropen. Na de aftocht der Duitsers hebben zij Beigie bevrijd en bezet. Gelijk een hond met een been zijn ze met Belgie in hun hok gekropen en ze knagen het af tot de laatste vezel. Ze laten hun tanden zien en grollen op al wie er aan of omtrent komt. En de Re gering zwijgt en Vlaanderen zwijgt. Het wordt erger van jaar tot jaar. In de officiële redevoeringen word: gij tegen, u zelf en tegen uw volk uitgespeeld. Zij spreken in uw naam allerhande «non-sens». Doden zijn sympathieke mensen, ze spreken nooit tegen. Te Diksmuide hebben ze bloemen gelegd aan monument van een Frans generaal en aan het monument van de Franse gesneuvelden. Te Coeskerke daar dichtbij, zijn enkele leden van het Bedevaart-cofité verschenen met bloe men bij uw vernield monument. Anders was er niets Te Houthulst hebben ze hulde ge bracht aan de gesneuvelden van alle Landen. Over het kerkhof met het rehabilisatiebioed hebben ze overgekeken Mijn beste jongen, neem het ons niet kwa lijk Wij doen wat wij kunnen. Een bende oude wrakken, hun belofte getrouw en uwer steeds indachtig, staan en strijden als Sneys- sens op zijn molenberg, hopend, tegen alle hoop in, dat Vlaanderen zal ontwaken, zijn stilzwijgen verbreken, de «resquilleurs» van de vaderlandsliefde zal uitjouwen, en hen die cr voor zwichten meteen. Als wij dat hebben gezien en gehoord, zullen wij de Heer vragen dat Hij zijn dienaars late in vrede gaan... en komen wij U vervoegen in een graf zon der monument, In ons vorig artikel over deze aangelegen heid hebben wij u de voorwaarden iaten ken nen om aangenomen te worden bij 't leger. Nu gaan wij u een en ander zeggen ovei de voor waarden tot verbreking van de dienstverbin tenis. Het komt wel meer voor dat iemand met de beste bedoelingen bij 't leger gaat en er toch niet kan wennen. De mogelijkheid bestaat om de dienstovereenkomst te verbre ken. VOORWAARDEN TOT VERBREKING De vóór de leeftijd van 18 jaar ingelijfde vrijwilliger bekomt van zijn korpscomman dant de verbreking van zijn dienstverbintenis zo hij daartoe binnen de drie maanden na de inlijvingen schriftelijk aanvraag indient. Hij kan slechts eenmaal zodanige verbre king bekomen. De vrijwilliger die bij de luchtmacht dienst heeft genomen of hernomen als candidaat leei ling van hel varend personeel, en iater wegens lichamelijke of beroepsongeschiktheid var. de lijst van dat personeel wordt ge schrapt, bekomt de verbreking van zijn dienst verbintenis of nieuwe dienstverbintenis, zo hij daartoe een schriftelijke aanvraag indient binnen vijftien dagen na de datum waarop hem zijn schrapping ter kennis werd ge bracht. oor zover het met de behoeften van de organisatie der krijgsmacht te verenigen is kan de Minister van Landsverdediging, op aanvraag van de belanghebbende, in buiten gewone gevallen waarover hij oordeelt, hun dienstverbintenis oi nieuwe dienstverbintenis verbreken. Het spreekt van zelf dat. wanneer de mili tair recht heeft op verbreking van zijr. dienst overeenkomst, de militaire overheid hetzelfde recht heeft. De korpscommandant verbreekt zonder op zegging De dienstverbintenis van de militairen die niet meer voldoen aan de voorwaarden in ons eerste artikel aangehaald. De korpscommandant kan eveneens op elk tijdstip, met drie maanden opzegging, de dienstverbintenis of de nieuwe dienst verbintenis xerbreken van een militair 1) Wiens gedrag of wijze van dienen slecht 2) Van wie hij de lichamelijke of beroeps- 3- Wiens rendement onvoldoende is Wiens zedelijkheid te wensen overlaat. (Vervolg op het tweede blad). 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok Onppcohilrf **-• UOlDICrt. Huis VW BKLLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1