De Vreemdeling Koloniale Loterij Milac-Hoekje. Gemeente MEERBEKE ZONDAGEN Ï6 en 23 NOVEMBER 1952 te 6.30 uur, opvoering van Toneelspel in 4 bedrijven, door Ant. Coolen door VOOR KUNST EN VERMAAK Eerste Rang 20 Fr. in de Zaai Richard DE SMET Tweede Rang 15 Fr. Regie Rob. BERNARD VRIJWILLIGERS VOOR HET LEGER "£/?NIET\Gt RAT EN "0 Doos a tr. \o,- 5» Die blijk geeft van gevoelens welke on verenigbaar zijn met de staat van beroeps militair. 6) Die zich afgeelt met een aetmteit die stri.idig is met de Grondwet en de wetten van het Belgische volk. die de vernietiging van 's Lands onafhankelijkheid na-t-eeft of die de landsverdediging of het nakomen van België's verbintenissen tot het verzekeren van zijn veiligheid in gevaar brengt. Wanneer echter, de verbreking een onder officier of een militair werkmafri betreft, wordt zij door de Minister van Landsverdedi ging uitgesproken. De opzeggingstermijn kan door de Minis ter van Landsverdediging verkort of wegge laten worden, onverschillig of er al dan niet een voorstel van de korpscommandant ts. zo het handhaven van de betrokkene gevaar op levert voor de tucht of de goede gang var. de dienst. De opzeggingstermijn gaat in bij het ver strijker van de maand waarin opzegging piria:^ vindt. De dienstverbintenis of nieuwe dienstver- binten:- dit ten einde loopt eer de opzeg gingstermijn verstreken is. wordt ambtshalve verlengd tot afloop van gezegde termijn BIJZONDERE BEPALINGEN Een akte van dienstneming of wederdienst - neming kunnen niet ondertekenen 1) De gewezen militairen die op ancieni- teitspensioen zijn gesteld of die wegens re form weiden afgedankt. 2> De gewezen vrijwilligers of wederdienst- nemenden wier dienstverbintenis of nieuwe dienstverbintenis is verbroken voor een der redenen hoger aangehaald. Wanneer d~ behoefte van sommige diensten van het lege.' zulk- vereisen, kan de betrok ken Minister de aanwerving voorschrijven van soldaten, matrozen, korporaals enz: bij wijze van wederdienstneming van één iaar. welke ten hoogste tweemaal achtereen kunnen worden vernieuwd. Op zodadnige wederdienstnemingen is alles wat wij over de gevJone dienstnemingen heb ben gezegd van toepassing. Nochtans kunnen de korpscommandanten de verbintenissen ver breken op» schriftelijke aanvraag van de be langhebbende. mits vijftien dagen opzegging. STAD en OMLIGGENDE N I NOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr L. BOGAERT Brusselstraat 11 NOVEMBERVIERING 1952 Onder rie plassende regen vergaderden de verschillende jeugdgroeperingen en vader landslievende bewegingen in de inkenstraat alwaar de stoet werd gevormd. Begeleid door marsmuziek trok de stoet door verscheidene straten der stad. om deze optocht te eindigen voor het monument van de gesneuvelden. Vervolgen- sprak de heer Robert Wachte- iaer. Voorzitter van het Verbond der Ninoof- se Oudstrijders, volgende rede uit Waarde Stadsgenoten. Geliefde Wapenbroeders. De jaren vliegen voorbij: 11 November 1918 11 November 1952. het is alsof wij pas giste ren hier rond dit gedenkteken geschaard ston den. En reed.- zijn vier en dertig jaren verlopen sedert we op hef front het geheugiijk nieuw- hoorden verspreiden WAPENSTILSTAND. Vreugde en gejubbel hebben ons vervuld als we ons in het dagelijkse samenzijn van de strijdmakkers bevonden Weemoed en rouw hebben wij gevoeld zodra we afgescheiden, zodra we ons ais enkelingen in de massa voel den en tot het burgerleven waren terugge keerd. Wie van ons. mijn beste wapenbroeders, heeft dit niet gevoeld op 11 November 1918.' Te veel vrienden waren gevallen, opdat ons hart zich onvermengd tot de vreugde zou kunnen overgeven. Weel ge t nog makkers Herinnert Gij het U nog. medeburger.-, van de beproevingen der Oudstrijders in die Wereldbrand Een korte terugblik op de laatste beproevingen die de bevrijding voorafgingen zal ons niet kwalijk genomen worden. Op 28 September 1918 met een gemiddeld effectief van 180 manschappen per Kompag- nie vertrokken, waren ueze. na het doortrek ker, van het Houthulst-bos of het bereiken van Passendale's Kam. geslonken tot 40 a 50 man: aangevuld tot een normaal effectief voor het tweede offensief dat op 14 October aanving, hadden deze eenheden wederom het offer gebracht van twee derden van dezen die vertrokken. Onafgezien de jarenlange lichamelijke sleet in het moeras van het IJzerfront, onafgezien de morele ondermijning, de dagelijkse mise rie der loopbraven of de doorstane doods angst op voorposten zoals te Nieuwpoort. Diksmuide. Dodengang. Boesinge. had het bevrijdingsoffensief - zoals vier jaar vroeger de Ijzerslag, het puik en d<- bloem van ons jongelingen.-chap weggemaaid Naar hen. tevens ook naar de gesneuvelden van 1940-45. de opgeëiste en naar hen die in gevangenschap of folterkampen de dood von den. gaan op heden onze welgemeende hulde en onze diepe eerbied: - hun onberekende va derlandsliefde gaf. en dit is liefde, het kost baarste en het allerhoogste wat ze bezaten HET LEVEN. Zij stierven in het beoefenen der liefde God zal het Hen geloond hebben. Wii. hun wapenmakkers, vernieuwen op deze herdenkingsdag, onze beloften van trouw aan hun ideaal en. door het neerleggen dezer bloemen, de broederband die ons met hen verenigd In het kader van «De tijd spoedt heen en bakent de laan. waar nieuwe tijden ons wen ken» hield de heer Burgemeester een gloed volle toespraak. Bij het neigen der vaandels weerklonk het «Te Velde» en het Vaderlands Lied. Het defile dat deze plechtigheid moesl be sluiten kon wegens de aanhoudende regen niet doorgaan. V. K. B. J. Zondag 30 November te-7 uur Feestzaal «Ons Huis» De Dames met de Groene Hoedjes Blijspel door A. Acrement Eenheidsprijs 20 Fr. EC-rUn werden ten huize aangeboden. mmcren de; irten: «Ons Huis» 30 No vember van 10 tot 12 uur. F. C. NI NOVE DANST Wij ontvingen, zoals we reeds in onze vo rige uitgave hebben medegedeeld, een schrij ver. van de hee: Voorzitter van FC Ninove. als antwoord op het artikel verschenen in ons blad van 19 October 11 De heer Voorzitter wenst er de nadruk op te leggen dat FC Ninove nooit aan politiek heeft gedaan. We geven de heer Voorzitter daar gaarne akte van. Maar dat neemt niet weg dat wij van oor deel blijven sat FC een onbehendigheid be ging door zi jn bal in een politiek lokaal te geven, en dit zo kort na de verkiezingen. We Willen over deze zaak geen polemiek openen en aanzien hiermee het incident als afgehandeld. KAJ-VKAJ NINOVE En de reeks gaat voor! Nadat het Algemeen Christen Werkersver- bond haar Winterprogramma met succes heeft ingezet, richt de KA.I en YKAJ een grote LOURDESFILMAYOND in me! daarbij gepaste bijfilmen die doorgaaf op Maartdag H November as. te 7.30 uur in de zaal «Ons Huis» Alle leden en sympathisanten der beweging zullen deze avond zeker niet laten voorbij gaan. Toegangskaarten te bekomen bij alle be stuursleden van KAJ en YKAJ en in de zaal «Ons Huis». Inkomprijs 15 Fr. Leden KAJ-VKAJ 5 Fr. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Anne-Marie De Backer dochter van Fer- r.and en Denise De Smedi. Annie Van Cauwenberghe dochter van Al- bert en Angèle Genbrugge. HUWELIJKEN Carolus Wauter- t>7 j. zonder beroep en Leonie Branckaerl f!8 j. zonder beroep, bei den te Ninove. OVERLIJDEN Petrus Neirinckx 54 j.. Steenweg op Aalst Frans Van Muylem HO j.. Pamelstraat Kon. Handboogilde St Sebastiaan De leden worden dringend uitgenodigd tot het bijwonen van de H. Mis die zal opge dragen worden tot lafenis der zie! van ons afgestorven lid de Heer ARTHUR KIECKENS kapitein, op Zondag 23 November as. te 8,30 u in de kerk van de H. Theresia. Burchtdam. Over de Winnaars van de 15e schijt van de getrokken op 25 Oktober te Zelzate Bijzondere opmerking: iiet aantal «potjes» onder de winnaars van grote loten; lot op heden zijn er niet minder dan zes gekend. Potjes maken ter gelegenheid van vergade ringen. kaartspelen enz.. Dit is ïeeds een genoegen Enkele grote biljetten onder el kaar verdelen is zeker een nog veel groter. Denk er aan Voor de loten van 20.000 tot twee en een half millioen De winnaars die zich tot op heden 7 No vember hebben aangemeld, waren afkomstig var Arust; Antwerpen; Athus. Brusset.Court St Etienne. Dinant. Etterbeek: Geel. Herstal Jemeppe a Maas: La Louvière, Leopoldstad Luik. Merksem, Quiévrain, Ressaix, Ruise- lede, St Gillis. St Niklaas, Ukkel, Winterslag. Aangegeven beroepen: aannemer, arbeiders arbeidsters, coiffeuse. garagist, handelaars, hoofdwachter NMBS, industrieel., meester- slachter, postbediende, zoon van oud kolo niaal. Verscheidene winnaars hebben hun loten doen innen door tussenkomst van financiële instellingen. Het supergroot lot var twee en een half millioen werd gewonnen door een geheel biljet De winnaar heeft zijn koelbloedigheid bewaard. lot op hel ogenblik dat hij zijn zakken begon vol te proppen met de reus achtige bankbiljetten die vooi hem geplaatst Werden! - Men kan wel doen alsof., maar dat laat niemand koud Het zal misschien Uw beurt zijn bij de volgende trekking van 6 December te Denderrnonde BELEVENISSEN IN HET SOLDATENMIDDEN Het gebeurt nu en dan. dal ge komt te staan tegenover ongelovige kameraden. Da's geen wonder, ze komen immers bij de troep bijeen vanuit het hele land. dus. Maar hebt ge al niet opgemerkt, dat er fameus onderscheid dient gemaakt in die categorie van mensen? «Nee. nog niet speciaal nagekeken». Luister. Een eerste serie, klein in aantal, zijn de practisch-ongelovigen. Jongens die niet eens gedoopt werden, ofwel gedoopt en nadien nooit iets speciaals over godsdienst gehoord. Een tweede serie, groter in aantal: die genen. die ongelovig werden rond hun vijftien jaar. Met de eerste serie moet ge veel meelij hebben, 'k Herinner mij nog goed die blonde ranke jongen met zijn klare blauwe kijkers, hij Was uit Den Haag overgekomen om zijn dienst te doen. Vader was een Belg. Op de kamer was hij in betrekking geko men toevallig met veel fijne kaholieke kerels Zoudt gij ook een van die kerels geweest zijn had hij op uw kamer gelegen? De Hollander, zo noemden ze hem. wist dat verschillende jongens eike avond commu nieeerden in de kapel. Elke avond hoorde hij ze eenvoudig drie weesgegroetjes bidden en 's Zondags stroomde de kamer leeg want al len hoorden de H Mis. behalve hij. Hij was opgegroeid zonder zelfs gedoopt te zijn. Hij begon zich problemen te stellen Hij had daar vroeger wel eens meer aan gepeinsd, nu en dan zo bij een sterfgeval. Zo was zijn grootmoeder - langs moederskant, vóór twee jaar gestorven en burgerlijk be graven. Toen reeds kon 't er bij hem moeilijk in, dat het nu totaal afgelopen was met dat stille, goeie oude menske. Veertien dagen had hij met ne kop vol rimpels gelopen. Vader had hem wel gezegd: «Jaap jongen, ge moet al die muizenissen Want dat g'er hebt moet ge niet ontkennen, ik zie het heel eenvoudig uit uw kop zet ten. Oma is dood en daarmee uit. Spijtig, erg 't is de gang van het leven». Waarom heeft ze dan geleefd 't Is toch helemaal wal anders dan die hond. die voor ons deur voor een jaar overreden werd Grootmoeder kon zo schoon vertellen en ze was zo verstandig. Met dat lichaam van \lees en beenderen kon ze toch niet denken. Daar moet iets onstoffelijks in steken en wat onstoffelijk is kar. niet verdwijnen. en toch is ze weg Maar met de lijd verdween toch oma uit Jaap zijn gedachten. Maar nu. die kameraden, met hun gods- dienstbeleven en Jaap zat terug met zijn problemen. Op een avond klopt hij aan bij mij. schuch ter en verlegen «Waarom ben ik niet gelijk die andere jon gens. Mijnheer Ik ben toch niet slecht.. Ik voel me ongelukkig. Wie ben ikT.. W7at moet ik hier doen'1 Wat is er gebeurd met Oma1 Wat gaat er met mij gebeuren?. Frans van 't bed nevens mij. wil me doen Rooms worden. Maar ik kan dat alle maal zo maar niet aannemen. Kon ik dat al les aannemen, ik zou nochtans gelukkig zon der vraagstukken zittenWat moet ik toch doen Ik zag de eerlijkheid op dat open jongens gelaat. de eerlijkheid bij pijnlijke onrust. «Jongen, gij aanvaardt dat er een Baas is van alles wat ge ziet. Toeval bestaat niet. Wat ge doen moet is. van tijd tot tijd eens gemeend zeggen, op een stille avond, terwijl de anderen bidden: Heer ik ken u niet. laat IDDERGEM Woensdag 22 October 1! werd onder enorme belangstelling de Heer Jozef DE COCK, sinds 1921 onafgebroken gemeenteraadslid en sche- pene. ten grave gedragen. Volgende lijkrede werd. namens de Ka tholieke Partij, uitgesproken door Ere-Majoor Theo De Schrijver. smi van de afgestorvene Geachte heren Burgemeester. Schepenen en Raadsleden, Geachte Heren en Dames. Lieve Kinderen. Ons valt de droeve plicht, in naam van de Katholieke partij lot dewelke Vriend Jozef De Cock sinds 32 jaar behoort, hier dienst plichtig met do geest die ons bezielt, een welverdiend woord toe te sturen, alvorens zijn stoffelijk overschot aan deze kille Iri- dergemse aarde wordt toevertrouwd Bedroefd en teneergeslagen staan we hier bi 'in open graf om U onze laatste afscheids groet en onze erkentelijkheid, maar niet onze laatste groet te brengen. Bedroefd omdat wij een goede vriend, een trouwe medestrijder, een oprecht voorman verloren. Bedroefd omdat in onze rangen zo'n pijn lijke leemte werd geslagen. Teneergeslagen omdat wij de volheid be seffen van het verlies dat wij door Uw heen gaan ondergaan. Gods wegen zijn Wonderbaar er. ondoor grondelijk zijn besluiten Noch de goedé zorgen zijner diepbeproefde echtgenote en families, noch de speciale be handeling der geneeskunde, noch zijn weer standsvermogen gedurende een zo lange sle pende ziekte, konden verhelpen dat hij. zo plotseling, vaarwel zou zeggen aan dit aard se leven. Vriend Jozef De Cock werd geboren te Iddergem op 17 April 1890. Ware volksjon gen werd hij voor de eerste maal met klank gekozen als Katholiek gemeenteraadslid op 24 April 1921 en onafgebroken, tot aan zijn dood. bleef hij raadslid, altijd dank zijn groot aantal voorkeurstemmen. Vriend De Cock was tevens Schepene der gemeente van 1 Januari 1927 tot de bevrij ding September 1944. Geboren en opgegroeid in Iddergem op zijn geliefde «Hoek» waar de mensen en de din gen hem zo nauw aan *t hart lagen, was vriend Jozef het echte, onverbasterde kind van dat Volk; begreep hij zo goed hun kom mer en hun nood en heeft hij niet opgehou den voor velen van hen in de bres te staan, ongemerkt en onbaatzuchtig, veel nood gele mij weten Wat ge van mij vraagt, en wacht maar eerlijk af». De jongen is gerustgesteld weggegaan. Hij had het geloof niet. Maar 't geloof, beste vriend, is een genade, een cadeau... en dat moet ge goed onthouden Gij moet enkel zien dat g'uw cadeau niet verliest door 't «leven» en bidden opdat eer lijke jongens lijk Jaap, 't geloof als cadeau krijgen. 't Geloof is een cadeau zagen we. een ge schenk van God. Hoe treurig was die Hol lander Jaap. 't geloof niet te hebben. Maar u zult er niet veel van dat genre bij de on gelovige jongens tegenkomen. Hector uit de troepkeuken is een onmoge lijk type. Vader en moeder waren brave men sen met een huishouden van zes. Hektor, de vierde van de serie. Na de gemeenteschool een christelijke school ten andere, komt liij bij een schoenfabriek terecht... Toestanden?!! Jongens en meisjes praktisch heel de dag ondereen. Een heel serie tol in de grond be dorven. Hij was thuis in de KAJ opgesclireven om- dal zijn moeder zijn naam had opgegeven, 't Duurde niet lang, na een vergadering of vier meegemaakt te hebben ging Hektor er niet meer heen. «Al die flauwe truut van een onnozelaar van een onderpastoor had hij al drie we ken naar zijn kop gekregen. Daarbij, Hektor werd 'n volwassen jongen en kreeg hel moei lijk met de zuiverheid. Hij streed wel in 't be gin maar had de moed niet zijn geval eens klaar bij zijn proost uit te leggen. Ze be spotten hem nu al zo fel met. zijn KAJ, wat zouden ze zeggen als ze hem bij de onderpas toor toevallig zagen aanbellen - Hektor ver loor de moed. Heel zijn fantasie draaide al leen nog op de volle toeren van de eeuwige vuile praat, plus daarbij zijn eigen zwakhe den. Hij ging niet meer te biechten... het was toch altijd 't zelfde. Middelen gebruikte hij niet. want hij vroeg er aan niemand. Op ne schone Zondag met kameraden van de fabriek op uitstap. Niemand ging naar de Mis en Hektor ook niet Zo bolde hij berg af. Meer en meer sioeg hij over 's Zondags, niettegen staande wat moeder ook zegde. Hij ging niet meer te biechten, zakte dieper en dieper en bleef steken in 't slijk en 't grondwater van een rotte kuil. Sommige momenten was hij diep treurig, tot wanhoop toe. Als er maar eens gene God met zijn 10 ge boden en geen Kerk met haar 5 geboden be stond. «Hewel er bestaat niks. 't is al uitge vonden door de pastoors die er goei zaken mee maken. En Hektor was ongelovig geworden. Hatelijk dat hij kan zijn tegen de Kerk. Zij is een klacht tegen hem. Elke pastoor die hij ontmoet is hem een herinnering Hek tor ge zijt niet goed. Elke goeie christelijke jongen met zijn bidden voor en na 't eten, met zijn bidden voor t slapen gaan en mijn Misnoren 's Zon dags is hem een slag in zijn gezicht. Hatelijk voor zijn omgeving; zijn ideaal is profiteren van zijn dierlijk leven in het grootste egoisme dat fataal botst tegen zijn kameraden Hoe ongelukkig zulke jongen voor zichzelf en zijn medemakkers. Houdt de wetten van God en zijn Kerk hoog- jongen, en ge zult nooit wensen on gelovig te zijn nigd. met inbegrip in de droeve oorlogsjaren. Zoals wij Vriend De Cock hebben gekend zo was hij ook in werkelijkheid; gulhartig, eenvoudig, ongekunsteld, bedeeld met een on verwoestbaar optimisme; de plichtvolle, on vermoeibare werker die zich, van eenvoudige volksjongen tot een man van betekenis op werkte in de handelswereld en het tot een welstand bracht die terecht zijn trots en zijn fierheid uitmaakten Vriend Jozef kende maar één weg, één lijn: de rechte weg. de rechte lijn. Niets of nie mand kon hem daarvan afbrengen. Kenschet send in dit verband was zijn onwrikbare r°uw. aan het eehs aan vrienden of aan an- leren gegeven woord Op voordelen en ereposten heeft hij nooit aanspraak gemaakt en hoe heeft dit ons zijn partijgenoten zijn vrienden niet menigmaal ontroerd en met eerbied naar hem doen opzien De enige erepost die hij steeds heeft opgeëist was de eerste strijd- post De eerste strijdpost voor de ware, de goede zaak Daar over enkele dagen geleden niet te kunnen staan, was het grote morele lijden dat hem kWelde. hem niet met rust liet op zijn ziekbed, en dat de reeds zo druk kende lichamelijke pijnen kwam verzwaren. Onze partij, geheel Iddergem. verliest in hem één der beste zonen en daar mogen de genen waaraan wij op dit plechtig ogenblik denken, ten allen tijde fier op zijn. Wij denken vooral en buigen met eerbied voor de diepbeproefde Weduwe, die haar echtgenoot zo t-ouw volgde in de onverpoos de werkzaamheden en op de lange lijdensweg Aan de families, voor wie het een troost moge zijn deze menigte, deze talrijke vrien denschaar te zien op deze waarlijk indruk wekkende begrafenis. Wat kunnen wij anders dan de goede God smeken dat Hij hen allen moge sterken en beschermen in deze zware beproevingen Deze ware, Welverdiende hulde diende hem hier gebracht Waarde vriend en voorman Jozef, U zijt ïeengegaan. maar Uw gedachtenis blijft le ven onder ons Deemoedig en nederig als U zelf waart, zullen wij in deze pijnlijke ston den bidden Uw wil geschiede o Heer. maar verlaat ons niet; schenk uw zegen en laat het werk van deze brave man. met zo veel toe wijding gebracht. GEDIJEN. ?nLb,ijr ?e Brote plichl z'jn voorbeeld indachtig te blijven en zijn gedachtenis in ere te doen houden en te doen voortleven. Dat zullen wij Rust zacht., tot weerziensin de Hemel

Denderklok | 1952 | | pagina 2