65 Gemeenteraadszitting. jggk Jrirrna Ninove KUBINSKY De Klokken van Sinte Marie Het St Niklaasfeest 7/TAlrt STAD en OMLIGGENDE Windeke V.V. - F.C. Ninove 0-7 ingericht door het A.C.W. te 5 uur in Ons Huis De zitting wordt geopend te 20 uur - de Raad is voltallig. 1) Kasversiag stad 3e kwartaal De Schepen van finanties geeft lezing van liet kasversiag dat zonder opmerkingen wordt goedgebeurd met 13 stemmen. 2) Kasversiag COO 3e kwartaal Lezing wordt gegeven van het verslag en net wordt goedgekeurd met 1.1 stemmen. 3> Toekennen Geboortepremies - Vernieu wing voor 1953 Mr De Muyter Mijnheer de Burgemees ter. ik houd mijn voorstel van vroeger staan de namelijk f>00 Fr voor de 2 eerste geboor tes - 750 Fr voor de twee volgende en 1000 Fr vanaf het 5e kir.d. Mr Van Trimpont - Onze budgetaire mo gelijkheden laten ons niet toe verder te gaan dan verleden jaar. Mr Fransman Mijnheer de Burgemeester tot hiertoe gaaft gij een vaste en gelijke som voor iedere geboorte; het is nochtans wense lijk dat gij in het toekennen van die premies een progressiviteit zoudt vaststellen. Ten einde een welbelpaald voorstel te kun nen doen wordt dit voorstel naar de sectie van finanties gestuurd. 4) Politiereglerr.ent van 1883 Herzien van artikels 40 en 41 Mr Van Trimpont We hebben een expe riment gedaan met het reglementeren van l.et sluitingsuur voor de herbergen. Het heeft heel wat stof opgejaagd. We moeten er ver beteringen aanbrengen. We stellen voor dat de herbergen zouden mogen openen vanaf 4 uur 's morgens en dat ze moeten sluiten ic 2 uur op Zaterdag. Zon- en feestdagen. Op de andere dagen blijft hel 12 uur. We zuilen echter moeten een nieuwe bediende aanstel len indien we zulke vloed van verzoeken tot ophetfing blijven krijgen. Hier om een kaar ting. daar om een vergadering, elders voor repetities ènz Ik ben zinnens zeer sekuur te doen optreden om die uil zonderingen tot hurt minimum te doen 'oerleiuen. Mr De Riemaecker Breng dan eenvoudig uw sluitingsuur op werkdagen op 1 uur. De laatste tram en trein komen aan rond mid dernacht. Na 1 uur zal niemand nog reden hebben om de opheffing van het politieresle- ment te vragen. Mr Van Trimpont Mij goed. Mr Cornelis En voor bals Mr Van Trimpont Ja de bals zijn tegen woordig zo talrijk niet. Maar als het moet kun nen we nog in sommige wel bepaalde uitzon derlijke gevallen een speciale vergunning verlenen. Daarmee is de zaak opgelost. Mr De Riemaecker Toch wil ik nog te rugkomen op de vroegere reglementering en hare toepassing, omdat alles op mijn nek ge schoven werd. Ik weet nochtans dat gijMr de Burgemeester, de eerlijkheid gehad hebt de zaken terecht te wijzen en te verdedigen dat die beslissing door IEDEREEN getroffen en goedgekeurd werd. Het spijt me dit van alle eollegas uit de Raad niet te mogen zeg gen. Men heeft het vertrekpunt uit het oog ver loren namelijk het ophalen van hel oud en geper imeerde reglement. Dat was ee nserieuze fout. Ik heb dadelijk geprotesteerd tegen de eenzijdige en willekeurige toepassing ervan. De Raad heeft dan eensgezind dat verouderd reglement geWiizigd en aangepast Ik ben echter verbauwereerd geweest o- ver de manier van toepassing ervan. We vroe gen een diskrete kontrole om na te gaan in hoeverre dat reglement uitvoerbaar was en hoe het. zo nodig, moest gewijzigd worden. Wat hebben we gezien 1» Het driest optreden van sommige poli tieagenten voor de uitvoering van een regle ment dat nooit voldoende gepubliceerd werd.- 2) Bij hun optreden tal van uitlatingen om zekere persoon en bepaalde groep hatelijk te maken. 3* Partijdigheid bij de toekenning van ver gunningen. Het schoonste staal ervan bij besluit van de burgemeester mochten de herbergen open blijven in de nacht van 11 November. Des ondanks is de Politie naar «Ons Huis» gegaan om er bevel te geven tot sluiten. Wat zegt gii daarvan Mr de Burgemeester. Mr Van Trimpont Ik keur dat uitdruk kelijk af. Mr De Riemaecker t Is iets. Maar ik hoop dat het amen en uit zal zijn met zulke toeren en dat de pliehtigen ter verantwoor ding zullen geroepen worden. Mr Van Trimpont Goed. Laat ons niet verder aandringen. Zulke zaken zullen zich niet meer voordoen De Gemeenteraad han delde met zuivere bedoelingen. Men heeft dat niet overal begrepen of willen begrijpen. Met de wijzigingen die we thans voorstellen zul- ien alle mogelijke betwistingen zeker uitge schakeld zijn Ik stel u voor te stemmen. Goedgekeurd met 13 stemmen. 5) Vaststellen kohier kuisingswerken water loop 7 Mr De Ville Het gaat hier over de bever beek; wij hebben met een motorpomp het slijk doen wegpompen; de kosten daarvan belopen 4OO0 Fr. Goedgekeurd met 13 stemmen. 6) Kerkhof - Grendaartwerving overige per celen - Eventuele onteigening. Mr Van Trimpont Wij hebben voor de overblijvende betwiste partijen de Heer Ont vanger der Registratie als schatter aange steld; uit het rapport blijkt dat 200.000 Fr per hectare een maximum is. Belanghebbende is hiermede niet akkoord. Indien wij 15000 Fr meer uitgeven dan is deze zaak geregeld. Ik stel voor deze som te stemmen. Mr De Riemaecker Wat gij voorstelt is niet regelmatig. Mag ik u vragen hoe uw voorstel gelibereerd is en over welke per celen gij liet hebt Ik meen dat er voor het ene perceel een belofte van verkoop ge tekend is. Mr Van Trimpont Mr de Sekretaris. geef mij eens dat stuk. De Burgemeester geeft lezing van het stuk en /egt daarna dat hij niet op de hoogte was van deze gegevens die gans deze zaak in een ander daglicht stellen. Mr Fransman De dagorde vermeldt per celen: mag ik weten over welke percelen het gaat Mr Van Trimpont Het gaat over twee percelen namelijk over een perceel toebeho rende aai. De Leenheer en een tweede toe behorende aan Mr Goessens-Redant. Ik stel dus zo even vast dat voor De Leenheer de zaak is opgelost. Het gaat dus nog enkel over hei perceel Goessens; en het is voor da' perc ei dat een hogere som gevraagd wordt en dat is wat anders. Wij zullen dus afzonderlijk stemmen over volgende vragen I) Is de Raad akkoord over de verkoop De Leenheer Goedgekeurd met 13 stemmen. 2> Is de Raad akkoord met de vraag van Mr Goessens Verworpen met 13 stemmen. 7) Muziekschool - Begroting 1953 De begroting werd in de sectie van finan ciën onderzocht en wordt met 13 stemmen goedgekeurd 8) Nijverheidsschool Begroting 1953 De begroting werd eveneens in de sectie financiën onderzocht - de meerdere uitgave van 100.000 fr is voorzien voor d? aankoop van een frees-machien. De stad zal er voor 25 moeten tussen komen. Goedgekeurd met 12 stemmen. (Dhr De Riemaecker is intussen moeten ver trekken). 9) Wijzigingen aan stadsbegroting Mr Van Trimpont De Sekretaris zal le zing geven der verschillende wijzigingen. In dien er opmerkingen te maken zijn kan men ze naar voren brengen Politie: geboortepremies 1740 Fr Bond der kroostrijke gezinnen; 5000 Fr Werk van den Akker 1000 Fr. Aankoop electrische stroom: 75000 Fr Mr Van Vaerenbergh Mr de Schepone. ik heb er steeds aan gehouden uwe aandacht te vestigen op zekere verliezen die dc stad ondergaat bij de uitbating van de electriciteit: verliezen die kunnen vermeden worden. In de Pollacestraat heeft zich zulk een ver lies voorgedaan en geoordeeld naar de uit werking van dat verlies waterleiding onder stroom met gevaar voor de werklieden: het verwarmen van de grond bij zo ver dat hij dampte moe. de stroomsterkte daavoor minstens 20 tot 25 ampères bedragen; wat omgezet in gewone stroomsterkte van 4 amp. 5 Kw per uur betekend. Per dag is dat 120 Kw. Die toestand heeft zo wat een maand ge duurd en maakt een verlies van 3660 Kw. Mr De Weghe Mr Van Vaerenbergh dat verlies is enkel 900 Kw. Mr Van Vaerenbergh Mr de Schepen, uw berekening is zeer geminimaliseerd; maar dan nog is dat verlies niet goed te praten en hel had zich c.-kei tot erv^e kilowatt mogen beperken. Niet alies hierover moet in open bare zitting gezegd worden. Mr Van Trimpont Mr Van Vaerenbergh gij hebt gehjk en zal daarover straks ook een woordje zeggen. De begrotingswijzigingen worden goedge keurd met 12 stemmen. 16) Begroting 1953 - Kerkfabriek 0. L. Vr. Na de vraag var de heer Fransman of er iets voorzien is voor de bescherming tegen brandgevaar Wordt de begroting goedgekeurd met 12 stemmen. ORDEMOTIE Mr De Ville meld. met vele omschrijvingen dat een volkereneongres voor de vrede zal plaats hebben in de Britse sector van Wenen Hij >telt het congres voor als een sprookies- droom. maar zijn geijkte woorden en daartoe speciaal uitgekozen argumenten ver mogen niet het reukje dat aan dat congres kleeft weg te nemen. Mr Fransman Mr De Ville ik doe U op merken dat wat gij daar vertelt niets te ma ken heeft met een motie. Mr De Ville Ik kom tot de motie en stel voor in naam van het stadsbestuur een tele gram van gelukwensen te sturen naar dal congres. Mr Van Trimpont Vraagt iemand het woord Mr Van Vaerenbergh Mr De Ville de beste manier om de vrede onder de volkeren te dienen is er voor te zorgen dat de volkeren - ik bedoel de mensen - elkander zouden le ren kennen door vrij met elkander te Kun nen omgaan. Wil dat congres werkelijk de vrede dienen, dat de afgevaardigden daar be werkstelligen dat de mensen zonder angst met elkander kunnen spreken en daarvoor beslis sen het ijzeren gordijn weg te nemen. Mr De Ville Gij brengt er de politiek bij te pas. Mr Van Vaerenbergh Wat beoogt gij anders met dat congres Mr Van Trimpont Ik wil vrede en ieder een hier wil vrede gelijk van waar hij komt als hei maar een werkelijke vrede is. Mr Violon Onze groep staat met wan trouwen tegenover uwe aktie voor de vrede; het is niet de eerste maal dat gij ons zoudt beet nemen. Mr Van Trimpont Wij gaan over die motie stemmen. Mr Fransman De rechter zijde zal zich onthouden om in de gelepenheid te zijn vol gende verklaring te kunnen afleggen Het probleem van de vrede schijnt ons toe als het belangrijgste van deze tijden. Om de vrede te doen heersen is het enige middel dat de kristelijke rechtvaardigteid heerse. Al leen een beweging die de primauteit van de ze hoge morele waarde erkent en in toepas sing wil brengen, verdient mijn steun. Mr Cornelis De liberale groep onthoudt zien om te kunnen verklaren wij stemmen niet neen omdat wij voor de vrede zijn: wij stemmen niet ja omdat wij niet gerust ge steld zjjn over de kant van waar die aktie uitgaat. Stemmen ja 3 socialisten en 2 kommunisten Mr Van Trimpont ik stel een andere motie voor. namelijk van een telegram te sturen naar prinses Josephine-Charlotte ter gelegenheid van haar verloving. Goedgekeurd met 10 stemmen bij 2 ont houdingen (kommunisten) Mr Van Trimpont Reden der onthouding Mr De Ville Wij hebben ons onthouden omdat de kommunisten tegen de dynastie zijn Mr Van Trimpont Voila. ook n manier om de vrede te bewerken. De Raad gaat over tot de geheime zitting II) Pensioenaanvraag Mevrouw De Paepe Helena en Mevrouw De Paepe Cyriel hebben voldaan aan de voor- w«' om hun pensioen aan te vragen' Goedgekeurd met 12 stemmen 12) Opheffing van bediening Bij gebrek aan leerlingen op de Bakergem wordt Mevrouw Decat-Nijs ontheven uit hare bediening e:i wordt zij ter beschikking ge steld voor 2 jaar: De dagorde uitgeput zijnde wordt de zit ting geheven TE KOOP beste volle vaars - einde dracht, m. BeecKman-Grysofle, Edmond De Deyn- «traat 37, Ninove. NINOVE /ONÜAGDIENST. Apotheek open vaD M. André De Ruyver Beverstraat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN t Jacques van Lommen zoon van Noël en Jeanne Van Dijck. Dirk Van Volxeni zoon van Willy en Ma ria Van Laecke. Rolande Baudewijns dochter van Petrus en Elisa Callebaut. Andre De Blieck zoon van Willv en Josée Branckaert: Marlyse D'hondt dochter van Edgard en Adrienne Dannau. Elie De Kegel zoon van Robert en Maria De Ruyver: Arthur Watriponi zoon van Ivo en Elise Persoons. HUWELIJKEN Oscar De Braeckenier 21 j. steenbakker Ninove en Edith Cremer 17 j.. zonder beroep Aken. OVERLIJDEN Eleonore L.e Ruth 70 ,i. echtgenote Edmond De Kerpel, Preulegem. SPORT Opvoeden is de harmonieuze menselijke per soonlijkheid vormen, in wiens leven alles in evenwicht is. De juiste rangorde der waarden en de geestelijke harmonie trachten te be varen In onze tegenwoordige tijd en door de omstandigheden waarin we thans leven is deze harmonie, dit evenwicht tussen geest en lichaam, niet gemakkelijk te verwezenlijken. Zorg voor hygiëne bewegingsspel in open lucht, opzettelijke oefeningen van gymnastiek en athletiek kunnen uitstekende diensten be wijzen op voorwaarde dat het alles berede neerd is door het verstand en dat alles én lichaam én geest verrijkt. Dit eist inspanning geregelde oefening, harde strijd en geestelij ke training van wil en karakter. Toen Paus Pius XII de Italiaanse sportlui ontving, omschreef hij deze algemene waar heid wanneer Hij hun zij Wat is de rol en welk het doel van de sport in christelij- ke zin opgevat De Waardigheid en de har- monie van het lichaam vervolmaken, zijn gezondheid, zijn taaiheid, zijn soepelheid en uiterlijke schoonheid ontwikkelen. Door uw eigen ondervinding weet ge dat matig en beleidvol beoefende sport uw lichaam sterkt, het gezond, fris en vaardig maakt. Maar om die opvoedende kracht te verwe- zentlijken moet het zich onderwerpen aan een strenge, meestal harde tucht, die het beheerst en in Ware knechtschap houdt tiaining tegen de vermoeienis, gehardheid tegen pijn. onthouding en matigheid, dat alles zijn onontbeerlijke voorwaarden om de overwinning te behalen. Sport is een doelmatige tegenhanger van een week en confortabel ieven ze kweekt zin voor orde aan ze vormt tot zelfkennis en zelfbeheer- sing, tot verachting voor het gevaar, zonder snoeverij, zonder kleinmoedigheid. U ziet hoe ze verder grijpt dan de loutere li- chaamskracht. om tot geestelijke sterkte en grootheid te reiken Dat is de plaats en de diepe betekenis van de lichamelijke opvoeding in dienst staan van de volledige en harmonische ontplooiing van de ganse mens. van geest en stof. van ziel en lichaam. Daarmee is gezegd dat de lichamelijke op voeding eenvoudig een onderdeel is van de algehele opvoeding van de mens. Men zegt dat de wereld tegenwoordig on evenwichtig is. maar. men vergeet dat het de bewoners, de mensen zelf zijn die deze we reld onevenwichtig maken door het gebrek aan harmonie die hen zelf kenmerkt. Er is nood aan karaktervolle en evenwichtige per soonlijkheden. De sport geleid door gezonde principes, kan hier haar rol spelen Lichamelijke opvoeding is geen probleem, maar een levensplicht. (Vervolgt) Zeggen dat we met een gerust gemoed en zegezeker deze verplaatsing ondernamen is de waarheid een beetje geweld aandoen. Im mers, men weet nooit goed wat men heeft aan een ploeg die U vroeger regelmatig af droogde. maar die nu in 't sukkelstraatje scheen geraakt te zijn. We moeten tot de oorlogsjaren terug om nog te kunnen herinneren aan een uitstap naar Windeke met de fiets aub. 35 km gaan en even zo veel terug, maakt 70 km; met ve to's die in dien lijd niet altijd van de beste waren zonder te spreke» van den «bik» die bijna niemendalle was in vergelijking met nu. Dit om er onze mannekens eens aan te herinneren dat ze kwestie van komfort enz... tegenwoordig toch een beetje bedorven zijn. Voor hen die 't niet wetenen er zijn er Windeke is de afkorting van Scheldewindeke dat ligt tussen Balegem en Oosterzele, zo ongeveer toch: Een proper dorp schone bre de straten, winkels enz. een spoorweg eri zelfs een station Specialiteit van de streek witte pensen geprepareerd met krenten en suiker en de langste keeper en kleinste mid den-voor die we ooit op een voetbalplein zagen. Een macht van supporters... allemaal Nino- vieters. Een grote bus, een kleine bus, en Wel geteld zeventien auto's en vier vracht wagens. Met de poos: 0-3. Bij het eindsignaal 0-7: Veel commentaar zullen we aan de wed strijd zelf niet verspelen. Door FC werd voet bal gedemonstreerd zoals we het hen de laat ste jaren zelden zagen doen. Die kanjer van Achiel op de lat, hernomen en binnen gewalst Was iets dat ge soms ook in de eerste de- visie eens ziet. Jan zijn spelverdeling was verzorgd de Jef knalde er maar op los en Rombauts schijnt al zijn jarenlange geman keerde goals te willen inhalen. Te beter, te beter. Gaston beperkte er zich toe te doen wat te doen viel: maar kan beter. De verdediging speelde voorbeeldig in lijn en dekte zorgvuldig de tegenstrevers af met het gevolg dat er niets door ging. Wat niet wil zeggen dat Taaf nooit handelend heeft moeten optredenmaar hij deed dit dan met zo een zekerheid en zo klemvast dat niemand uit schrik harlkramp heeft gekregen. Roger De Nil betaalde in de tweede helft zijn krachtverspilling van het begirv Als Nilleken zijn krachten leert verdelen over 90 minuten en niet over 45, wordt hij nog eens de krak onzer ploeg. Verheugend feitwaar in vroegere jaren FC alles was tijden de eerste speelhelft en maar zus en zo tijdens de tweede, is er nu een verandering ten goede gekomen Door de meeste spelers worden de 90 minuten in een gelijkmatig tempo afgedraaid - eerste vereiste om met regelmaat te kunnen win nen. Aan Jan Lievens - wiens werk dit is - mag Wel een speciaal woordje van dank ge zegd worden. Zondag krijgen we hoog bezoek Zingem. Een kwade kastaarmaar we kunnen ze meester op voorwaarde dat de gemakkelijke successen van de laatste weken vergeten Worden en de moeilijkheid van overwinnen alléén voor ogen gehouden wordt. Studie van Deurw. J. De Backer tie Ninove Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van ROERENDE GOEDEREN Deurwaarder Jean DE BACKER te Ninove Dreefstraat 53, zal op DINSDAG 2 DECEMBER 1952 om 10 uur voormiddag op de Openbare Markt te Ninove. op de Oudstrijdersplaats. o- vergaan tot de openbare verkoping bij rechts macht van grote moderne toog. een moderne weegschaal «Berkel», tien pakken «Dreft», tien pakken «Persil», acht pakken «Wami», vijftien dozen erwten; zeventien pakken cichorei «Pacha» negen kilo suiker, vijf flessen porto. Met gereed geld - Zonder kosten MANNELIJKE BEDIENDE - 21/25 jaar - militiever- plichtingen volbracht. Kennissen Nedelands - Frans - schrijfmachine. Schrijven onder nr 12 aan het bureel van het blad. Aanvraag in Frans en Nederlands. Referenties en eisen. K U B I N S K Y Zondag 14 December Zaal "Ons Huis De toneelgroep Lancelot, St Jozefscollege Aalst voert op Cement- en dakpannenfabriek De wereldberoemde caricatuur van de moderne Bureaucratie Deuren 7 uur Gordijn 7.30 uur Plaatsen aan 20 en 15 Fr. Nummering in "Ons Huis,, op 14 December, van 10 tot 12 uur KUBINSKY Op het feest van Sint-Nikiaas ZATERDAG 6 DECEMBER te 7 u. in "Ons Huis DE PRACHTIGE FILM ingericht door het Algemeen Christen Werkersverbond zal doorgaan op 7Akll% AT k a nüi« wuwnu UELCMOCK i, §t

Denderklok | 1952 | | pagina 2