De Nieuwe Huishuurwet. En waar de Ster bleef stille staan Kampioenendag - Ninove 28 December 1952 tentoonstelling van JCampio Baas Best... en St Antonius Koloniale Loterij "e*NIETl in hel college. Weggevoerdenslraal, le \inove Na de oorlog waren verschillende goede ren en diensten in ons land schaars gewor den. Op die wijze was het mogelijk dat die genen die er over beschikten daarvan mis bruik zouden gemaakt hebben door te hoge prijzen te vragen Daarom werd toenmaals een bijzondere wetgeving inzake prijzen in gevoerd. Heden zi.in aan zulk een wetgeving nog onderworpen brood, ruw cement, steen kolen, electriciteit. sommige gasprijzen. weg en spoorvervoer, scheepsvracht (binnenland) huishuur, hoeve pacht pharmaceutische spe cialiteiten. Voor sommigen dezer waren en diensten heeft de toestand zich sinds dien geleidelijk genormaliseerd. Dit is o.m. het geval voor het punt dat ons hier meer spe ciaal aangaat nl. de HUURPRIJZEN. Inge volge een flinke activiteit inzake woningen is de schaarste aan woningen van alle type en prijzen grotendeels uitgeschakeld. Het spreekt vanzelf dat de wetgeving daarmede rekening dient te houden. Ze moet zich im mers niet alleen om de rechten var. de huur ders bekommeren maai ook om dit van de eigenaars. En het is geen geheim dat tal van kleine eigenaars er weinig schitterend voor staan. ja. dat ze soms reeds sociale gevallen uitmaken. NAAR EEN NORMALISATIE. De eigenaars wensen vanzelfsprekend een terugkeer tot de gewone wetgeving, d.w.z. de vrijmaking van de huurprijzen. Dit moet natuurlijk met omzichtigheid gebeuren. De huishuurwetten der laatste jaren weerspie gelen een geleidelijke evolutie naar de vrij making. Zo was het op grond an de vorige wet reeds mogelijk die gemeenten met min dan 20 duizend inwoners van de toepassing van de wet te ontslaan, waar de toestand inzake woningen normaal geworden was. Uit een grondig onderzoek bleek dal 1423 ge meenten aan deze laatste voorwaarde voldoen dat de Wet dus niet meer toepasselijk is in meer dan. de helft van de gemeenten in om land. Ir. de overige is een volledige vrijmaking nog niet mogelijk. Tceh brengt de nieuwe huishuurwet die zopas werd gestemd ook hier een verdere stap naar de normalisatie. Daar het vooral de kleine huurders zijn die moeten besc/itj ma worden, werden reeds vraeger bepaalde eategoriën van woningen van de toepassing der wet uitgesloten. Er werd immers geacht dat wie zulk een hoge huurprijs kon betaler, als voor deze wonin gen gevraagd werd. ook de normale prijs zou kunnen betalen, temeer, daar de vraag naar zulke woningen niet overdreven is en de prijzen op dit gebied nooit zo abnormaal zijn geweest cis voor goedkope woningen. DE NIEUWE PLAFONDS Deze categorieën huizen werden oepaald ten opzichte van een plafond dat de prijs per jaar van de woningen op 1 Augustus 1939 aangaf. Bij de vorige wetgeving stond dat STAD en OMLIGGENDE N I NOVE ZONDAGDIE NST Apotheek open vaD M. André De Ruyver Beverstraat. Apotheek open op Nieuwjaarsdag Mr FRANS GIERTS Burchtstraat. VOGELS - REISDUIVEN Op 28 December, in de ruime zalen van het College te Ninove. gaat een zeer belangrijke TENTOONSTELLING door van honderden vogels kanari's in alle kleuren: witte, blau we. gele. rode zeldzame parkieten won dere sierduiven allerlei inlandse en buiten landse vogels: met medewerking van Gent. Brussel. Melle. Geraardsbergen en Dender leeuw. Terzelfdertijd is het NATIONALE KAMPIOENENDAG van de beste reisduiven uit de meest ver maarde hokken van 35 kampioenen en ver koop van allerbeste jonge duiven. Het wordt op het College een zeer drukke dag van mensen die houden van vogels en duiven maar ook van aile Ninovieters, want iedereen bewondert graag een mooie vogel en een sierlijke duif. temeer, daar de volle dige opbrengst bestemd is voor de Eerwaarde Zuster» van de P htdam die zoveel leed lenigen bij ons me -en. Voorwaar een initiatief dat al onze lof verdient en onze steun en aanmoediging, waarbij Z.E.H. Principaal van het College en ook de vogelclub «Dendervogel» uit Meerbeke ten zeerste en van harte dienen gefeliciteerd. JAARVERSLAG DER C.V.P. OP DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 Te 20.30 wordt de vergadering, waarop een 150-tal leden aanwezig waren, geopend door de heer De Riemaecker met een welkom woord waarin hij zegde dat niet de kwantiteit maar toch de kwaliteit der leden aanwezig is. Hierna leest de secretaris het verslag voor over de werking van het bestuur tijdens het verlopen jaar. Uit dat verslag blijkt duidelijk hoe het bestuur zich tijd noch moeite ge spaard heeft in de voorbereiding der gemeen teverkiezingen. ook dat het aantal leden van 684 in 1951 tot 727 in 1952 gestegen is. De Heer De Riemaecker in zijn hoedanig heid van Voorzitter, brengt dan verslag uit over de gemeenteraadsverkiezingen en schetst bondig het zware werk en de grote inspanningen die door de partij geleverd wer den tijdens deze bij uitstek harde kiescam pagne. Hij legt er de nadruk op dat de CVP candidaten zich nooit zullen lenen tot som mige practijken \Caarin er aan de persoonlij ke vrijheid van de kiezer afbreuk wordt ge daan. Na enige kritiek uitgebracht te hebben op de werkwijze tijdens de campagne komt hij tot een ontleding van de oorzaken van de minder bevredigende uitslag der kiez.ing en noemt onder andere de ongustige algemene toestand in 't land het defaitisme in eigen rangen het gebrek aan medewerking onder de leden het afzijdig blijven der jeugd en de om oldoende verstandhouding in de lokale partijleiding. Hierna geeft hi.i enkele sugges ties aan het nieuw bestuur en ontleedt de gevolgtrekkingen die zich na de kiezing op dringen hij wijst hier op het feit dat de ka- en tevens op het gebrek aan solidariteit on der de katholieken. platond op 12.000 fr voor huizen in de Brus selse agglomeratie. Een huis waarvan de jaarlijkse prijs op 1 Augustus 1939 13.000 fr. was. viel dus niet onder de toepassing van de \ret. Deze plafonds zijn cloor de nieuwe wet als volgt verlaagd Huizen Brusselse agglomeratie van 12000 tot 8000 Fr Gemeenten van meer dan 100.000 inwoners (builen de Brussels eaggl.) van 10000 tot 6600 Fr Gemeenten van 20.000 tol 100.000 inwoners (buiten de Brusselse aggl.i van 8000 tot 5400 Fr Gemeenten van minder dan 20.000 inwoners van 6000 tot 4000 Fr Woonvertrekken Brusselse agglomeratie van 9000 tot 6000 Fr Gemeenten van meer dan 100 000 inwoners (buiten de Brusselse aggl.) van 8000 tot 5400 Fr Gemeenten van 20.000 tot 100.000 inwoners (buiten de Brusselse aggi> van 7000 tot 4500 Fr Gemeenten van minder dan 20.000 inwoners van 4000 tot 2400 Fr VERLENGING EN NIEUWE PRIJZEN Op deze wijze komt natuurlijk een hele reeks huizen vrij. De wet \oorziei voor de huurders in deze gevallen nochtans een bij zondei e regeling na vooropzeg door de eige naar kunnen ze een huurverlenging van 6 maand of. wanneer het om een kroostrijk gezin gaat. van 1 jaar genieten, indien ze er in toestemmen vanaf 1 Januari 1953 een door de vrederechter vastgestelde normale prijs te betalen De huurprijs wordt door de nieuwe wet in beginsel vastgesteld op de prijs welke op 1 Augustus 1939 van kracht was. vermeerderd met 100 Deze vermeerdering kan 150 c'< en zelfs 200 '7 bedragen wanneer beide par tijen. eigenaar en huurder akkoord gaan. Zulke verhoging dient door de vrederechter vastgesteld. De goederen die vrijgekomen zijn ingevolge overlijden, door de schuld of de wil van de huurder, vallen ook buiten de toepassing van de wet. Zoals men ziet is in ruime mate tegemoet gekomen aan de bereehtigde wer.s van de eigenaars om de huurwoningen vrij te ma ken Er zijn nderdaad door de nationale bouwmaatschappij alsook onder toepassing van de wet De Taeve zoveel nieuwe wonin gen bijgekomen dat een blokkeren enkel nog vcor de eenvoudigste en goedkoopste- wonin gen gerechtvaardigd was. Deze woningen waarin kleine en zeker te beschermen huur ders hun intrek hebben genomen, blijven du- voorlopig onder het toepassingsgebied van de Wet het is sociaal gezien gewenst. Intussen mag verhoopt worden dat de te rugkeer tot geheel normale toestanden niet meer veraf ligt. Hij eindigt zijn aandachtig beluisterd be toog met een afscheidswoord als piaatseiijke partijvoorzitter, richt een oproep om een drachtig acher de nieuwe voorzitter te staan en besluit met de woorden Ik heb mijn plicht gedaan als voorzitter en zal nu be zen dat ik ook als gewoon lid in dienst sta van de partij Na een daverend applaus dankt dhr Van Vaerenbergh ondervoorzitter, dhr De Rie maecker en stelt dan vervolgens dhr volks vertegenwoordiger Albert Van Den Berghe voor die zou spreken over de verwezenlijkin gen van de CVP-regering tijdens het laatste jaar. Nadat sreker toegegeven heeft dat de CVP op 12 October inderdaad een nederlaag ge kregen heeft en daarom nu meer het offen sief moet nemen schetst hij bondig en klaar wat de CVP regering reeds verwezenlijkte. li Voor de werklieden geen enkele rege ring heeft volgens spreker meer gedaan voor de veiligheid der werkende klasse dan de huidige CVP regering Ongelooflijke som men werden besteed voor Maatschappelijke Zekerheid. Sociale Voorzorg en Volksgezond heid. 2) Voor de landbouwers zegt spreker, zijn er schaduwzijden en lichtpunten. Hij haalt het voorbeeld aan van de prijzen der var kens die te Jaag zijn. maar zegt dat dit niet de fout is van de regering maar wel van de overvloed cp de markt. De regering doet al wat mogelijk is bv. door het verbruik van meer varkensvlees in het leger om hieraan te verhelpen. De prijzen van melk. boter en rundsvlees werden door een gezonde land bouwpolitiek van de regering op een ren derend peil gehouden. 3> Voor de middenstand op economisch gebied heeft de regering algehele vrijheid van handel ingevoerd, de gezinsvergoedingen en de kinderbijslag werden met 20 ver hoogd het pensioen van de vrij verzekerden werd van 9600 Fr op 12000 Fr gebracht, de mutualiteiten der vrij verzekerden kregen 23 muiioen tr. subsidie en de nieuwe wet Van Houtte bracht de zolang betrachte fiscale gelijkheid die rekening houdt met de fami- lielasten; de bijdragen voor gezinsvergoedin gen. ziekenkas, pensioen, levensverzekeringen mogen afgetrokken Worden van de winst. Wat betreft belastingen en middenstand wijst hij er op dat deze merkelijk verminderd zijn. hij haalt het voorbeeld aan van een gehuwde zonder kinderen die op een inkomen van 60000 Fr »lechts 5500 Fr belasting betaalt te gen 12000 Fr in 1946 Toch geeft hij toe dat er nog veel dient gedaan te worden voor de talrijke kleine middenstanders, maar de re gering besteedt er al haar aandacht aan. Vele van deze verwezenlijkingen zegt spreker zijn onopgmerkt voorbij gegaan Waar men zo lang naar getracht had. daar Werd niet eens meer over gesproken als men voldoening ge kregen had 4» Wat het onderwijs betreft zegt spreker dat de CVP haar programmapunt van gelijke behandeling van katholieke kinderen met an deren. verder uitwerkt. Hij somt al de ver wezenlijkingen op in dit gebied en merkt op dat er dan nog mensen zijn die zeggen dat de CVP niets doet. Hij richt een oproep vooral tot de jeugd om meer propagandisten te zijn van de partij om bewust te zijn van het gewichtige dat er op het spel staat namelijk het christelijk houden van ons volk. Het is nu eenmaal zo. zegt spreker, dat de politiek beslist over tal van grote problemen er mag dus geen afzij digheid of onverschilligheid zijn allen moe ten we meewerken met de regering die zich volledig geeft voor 't volk. Er ziin vergissin gen geweest, volgens spreker, maar er is nog Doos a tr. 1o,- Op Zondag 28 December 1952 Gemeente MEERBEKE te 6.30 uur, opvoering van Kerstmislegende in drie bedrijven van Felix Timmermans en E. Veterman door "VOOR KUNST EN VERMAAK in de Zaal Richard De Smet Regie R. Bernard Eerste Rang 20 Fr. Tweede Rang 15 Fr. Hierbij hebben wij het genoegen U uit te nodigen tot een bezoek aan de die doorgaat De opbrengst komt volledig ten goede aan het werk HULP IN NOOD de ziekenverzorging ten huize, door de Eerw. Zusters van de Burehtdam. Ook GROTE TENTOONSTELLING van VOGELS en SIERDUI VEN, met medewerking van Melle, Geraardsbergen, Denderleeuw Brussel, Gent, enx. ZONDAG 4 JANUARI Zaal Ons Huis K.S.A. - Ninove, voert op Geestig spel in 5 taferelen door E. Barbaix en M. Notte 3 uur gezonde lach en fijne humor. Deuren 7 uur. Gordijn 7.30 uur. Nummering vgn de kaarten (25 en 20 Fr.) in «Ons Huis» op 4 Januari van 10 tot 12 uur. veel te herstellen, zodanig dat de CVP met de komende parlementsverkiezingen glans- nik uit de strijd komt l Het enthousiast applaus gaf uiting met wel ke aandacht het publiek deze interessante uiteenzetting van dhr volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe volgde. Nadat dhr voorzitter de aanwezigen dankte voor hun opkomst werd de vergadering in de allerbeste stemming opgeheven. HET NOODWEER Na de sneeuwval verleden week en de daaropvolgende snelle dooi waarmee alle plasies vol waren «regen we in de avond en de nacht van Zaterdag op Zondag laatst leden. een waar storm- en regenWeder. 't Water kwam beneden in stralen lijk pijpestelen en Zondagmorgen vroeg iedereen zich af hoe gaat dit alles af- en wegvloeien. Vari :n dc voormiddag zag men reeds de politie, hier en daar. de oekc-n die onze stad doorkruisen op gestelde uren en op verschei dene plaatsen in ogenschouw nemen. En dicht bij de middag *>terd het klaar dat de toestand var. dc waterlopen meer en meer zorgwekkend werd. Ook namen alle aangelanden reeds maa« re gelen di? de komende gebeurtenissen zouden nodig maken. Kort na de middag was de kritieke moment daar de h'erlinckhovebeek kon het opdrin gende tfater niet meer tijdig wegwerken en... het water sloeg over de steenweg Os-Ezel. Daarmee was het verkeer wel onderbroken Nochtans waren er wel een paar stoute- rikken en mannen zonder vrees Zo reed een kleine personen wagen er nog door en kon. zonder veel hinder, zijn weg voortzetten. Slechter verging net een kleine vrachtwa gen toebehorende aan een gekend sportman onzer stad en vurig bewonderaar van Cvriel Delannoit (Er was eens die thans, nood gedwongen. maar van dichtbij, de prestaties van F C Ninove volgt. Zoals het een echt supporter past deed onze vriend met eigen vrachtwagen, de ver plaatsing mee naar Borsbeke, waar FC te gast was. Alhoewel op voorhand verwittigd over het gevaar, reed onze onverschrokken sportman, toch maar langs «den Os» Pas had zijn wagen het water geraakt of 't liedje was uit. Adieu Borsbeke Oh neen. Hij kwam en zag de match te Borsbeke en hielp FC. overwinnen... Wanneer het waterpeil nog steeds geen neiging tot dalen gaf. werd besloten de brug aan de Oude Kaai bestendig op te laten zo dat langs daar het verkeer werd stopgezet. Sinds Dinsdag begon het water zeer lang zaam te dalen zodat de hoop van velen, op verbetering, zeker en vast gewettigd is. Willy BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN i Arthur Van Londerseele zoon van Jozef en Mariette Van den Berghe. Mvriam Timmermans dochter van en Adrienne Stevens. Godelieve Van Der Taelen dochter van Ai- bert en Leontine D'haeseleer. Daniël De Saedeleer zoon van Maurits en Maria Boeyens. Ronald Roelant zoon van Jozef en Hilda D'hondt. OVERLIJDEN Philomena Vockerick 80 j. Zuster Marie Eulalie. Klooster. Clara Perdaens 63 j. echtgenote Achiel Vlasschaert, Nederwijk. Pölyuüor Walravens 44 j.. Preuiegem. Maria De Villaer 70 j. echtgenote Rafael Van Harzele, Denderhoutembaan. Inlichtingen tot op heden 19 December, over de winnaars van de 17e schijf 1952, ge trokken op 6 December te Dendermonde. Loten van 100.000, een millioen en twee en een half millioen. Gewonnen geheel of ir, tienden te Aalst. Athus. Beauraingj Brugge. Birussel, Dour, Fleurus. Elsene. Hotton Kortrijk. Luik. Me nen. Mere. Moeskroen. SdJhtJ'isse. Sint-A- mandsberg. Villers-Perwin en Zelzate. Beroep der winnaars arbeiders, bediende, diensthoofd bij een steenkolenmijn, electri- cien: gepensionneerd ambtenaar, gezantschap ambtenaar. groothandelaars, handelaars, hulpmagazijnier, magazijnier. Loten van 20.000 en 40.000 frank Gewonnen geheel of in tienden door in woners vanAntwerpen. Brussel. Chaudfon- taine. Ellezelles, Fleurus. Gent. Lanaken: Leo- poldstad. Sart-Hallet. Zonhoven. Beroep chef bij het luchtvaartverkeer. gepensionneerd arbeider, gepensionneerd mijnwerker, handelaar, konvooier en wever, potje van 4 bedienden. Verscheidene winnaars hebben zoals ge woonlijk hun lot doer, innen door tussen komst van financiële instellingen, gelegen in België en in Belgisch Congo. De Koloniale Loterij bezit geen enkele inlichting over deze winnaars. OpgeletTrekking van de eerste schijf 1953 OP 17 JANUARI 1953 Het tweede middel dat zijn aandeel heeft in de opvoeding is de GYMNASTIEK. Een kind dat een lichamelijk gebrek heeft, zal steeds dat lidmaat sparen; met het gevolg dat, terwijl alle andere lichaamsdelen zich ontwikkelen en groeien, dit orgaan in een toestand van minderwaardigheid verkeert, en mogelijk zelfs het gebrek met de jaren sterker tot uiting komt. Gymnastiek is nu wat ik zou willen noemen een METHO DISCH SPEL, dat beoefend tfordt met het oog op allen en misschien zelfs op de eerste plaats op de zwakke of de gebrekkige. Zo krijgt deze vertrouwen, gaat een groter po gen doen en verbetert onbewust de houding van zijn gebrekkig lidmaat. De spelen hebben hun hygiënisch nut even goed als de andere vormen van lichamelijke opvoeding ze nopen het organisme tot be weging en inspanning, ze bevorderen de groei van de weefsels ook de aigemene functies als bloedsomloop, ademhaling, ademhaling, zenuwcoördinatie en metabolisme onrecht streeks beïnvloeden ze de spijsvertering en de inwendige afscheidingen. Dat betwijfelt niemand. Maar dat het spel het ideale middel is om de nadelige invloeden van onze seden taire en ongezonde levenswijze tegen te gaan, is niet meer zo duidelijk. Stelsels die enkel op het spel beroep doen, moeten als onvolle dig geklasseerd worden. Kinderen toch die een ronde rug Krijgen door verzwakking van de rugspieren, zullen in het spel niet precies hun rugspieren gaan ontwikkelen ze zullen integendeel hun zwakke en minst ontwikkel de spiergroepen zorgvuldig sparen. En zo om hygiënisch te slagen kunnen we de sys tematische gymnastiek niet missen. Dit hadden de ontwerpers van de Zweedse gymnastiek reeds ingezien. Daarom riepen ze «speeloefeningen» exercises-jeux) in het le ven oefeningen namelijk van de gymnas tiekles waarbij de leerlingen vrijer en spon taner zich laten gelden. Deze opvoedende speeloefeningen zijn echter geen spelen; het zijn op de eerste plaats oefeningen en duren niet langer dan vijf minuten. Nummerwed loop, kruiwagen, baljacht, hinkelen, de le vende brug, het draaiend rad, eendengang, bal werpen, zijn enkele voorbeelden uit de vele. De heilgymnastiek is zelfs in de moderne tijd zó sterk uitgebouwd en vervolmaakt, dat hnli/ilzo ornpfwrinffPn fpuppl t prcrinnorH 0. w.r-.r»-.. - - -

Denderklok | 1952 | | pagina 2