Grote Cabaret-Revue Suske en Wiske komen terug Wat leerde oos het Congres van de B.S.P. Door de Periscoop Het Nationaal Lied. V LO EREN 53 soorten Huis VAN BELLE NINOVE Êtcrnil \z Zeven en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 11 'Januari 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. A.C.W. NINOVE ZONDAG 11 JANUARI 1953 in de Feestzaal Ons Huis te 7 uur. NOG NOOIT GEZIEN TE NINOVE De revolutie in de Cabaretwereld Het Reizend Katholiek Vlaams Gezelschap Afdeling Cabaret DE ZONNE ZOEKERS met volledig orkest WIE ZAL DAT BETALEN Lachen Schaterlachen Heerlijke Muziek Feeërieke verlichting - prachtige decors Met medewerking van Koor - Snarenensemble - Sneltekenaar. De Zonne zoekersKoningen van de lach Aceordeonaccrobaat - Conferencier - De onovertroffen Farwest-Singers Regie; LOUIS VAN ROY Ingangskaarten 20 Fr. Kaarten op de dag der vertoning vanaf 6.30 u. 10 Fr. voor kinderen onder de 14 jaar. DAVIDSFONDS - Ninove Op Zondag 18 Januari te 15 u. in de zaal Ons Huis opvoe ring door het poppenspel Pats van De Beer en het Orgeltje voor de jeugd. Toeging 10 Fr. Leden van de bond der kroostrijke gezinnen 8 Fr. Op dezelfde dag te 19.30 uur VOLWASSENENVERTONING met aangepast programma een avond waarop men zich gezond zal lachen. Toegang 15 Fr. Socialisten zonder programma Het jongste congres van de BSP heeft een schril iicht geworpen op het ontbreken van elk programma bij de rode hardschreeuwers. De uitlatingen van talrijke afgvaardigden waren kenschetsend. Dhr Massart (Namen) verklaarde dat de partij geen richtlijnen bezit. o.m. wat de jeugd betreft. Er zou een programma van so cialistische actie moeten opgesteld worden. Dit programma bestaat dus niet. Dhr Merlot (Luik) voerde aan dat de so cialisten met een duidelijk programma moe ten in de regering treden (wanneer Red.) Dit programma ontbreekt dus. Dhr Debunne (Aalst» stak de' vinger in de wonde Wij zouden moeten v.eten en zeg gen wat wij in de plaats van de regering zou den doenDe socialisten weten het dus niet. Dlir Toubeau iDorinage) betreurde het feit dat de verslagen rondgestuurd tot voorberei ding van het Congres geen enkel middel voor stelden om alle wind in de zeilen te krijgen. Alle sprekers waren het eens om de ge brekkige voorbereiding %an het congres te brandmerken. Ook dhr Martel (Zinnik) was overtuigd dat het ellendig gesteld is met de grote socialistische partij, betreurde haar ge brek aan dynamisme en riep uitZullen wij een partij van ouderlingen zijn wat pre cies niet vleiend was voor Kamiel Huysmans. En deze heren hebben de pretentie een re geringspartij te zijn De rodert ontwetend en stuurloos inzake legerdienst De misdadige aard van het socialistisch ka baal inzake legerdienst, kabaal dat een aan tal soldaten in de gevangenis bracht, bleek duidelijk uit de verklaringen van de arron- dissementele afgevaarden op het socialistisch congres. Dhr Yercauteren (St Niklaas) vroeg waar op de Partij steunde om een diensttijd van 18 maand te vragen. Als socialistisch voorman was hij ter zake totaal onwetend. Al de an dere aanwezigen verkeerden in hetzelfde ge val. Dhr Harmegnies. voorzitter der Soc. Jonge Wachten, vroeg dat de socialisten een wets voorstel zouden indienen tot omschrijving van de militaire politiek der BSP. Dhr Spinoy (Mechelen) en dhr Spaak zelf betieurden over geen voldoende inlichtingen te beschikken wat de noodzakelijkheid van een langere of kortere diensttijd betrof. Dhr Anseele (Gent) liet zich niet uit over de vermindering van de diensttijd maar eis te een progressieve Europese militaire be lasting De socialisten bezitten dus geen militair programma. Zij verklaren zich in de onmo- kelijkneid met kennis van zaken over de Vreemde Ziekte te Ninove Verleden week werd onze stad aangetast door een vreemde ziekte, waarschijnlijk volgens het oordeel van specialisten de baleinitis Deze ziekte zou voorkomen van het groot stinkend beest dat in hei station tentoongesteld werd en waarvan het kreng door handige vreemdelingen bij de Mena- piërs op handige wijze werd uitgebaat in het Frans Waren vooral aangetast door de bacillen lichtgelovige handelaars die zich een affiche van La Baieine hadden laten opsolferen. ■Man «egt dat zo iet» in Wallonië niet mo gelijk is. dienstduui' te spreken. Hun kabaal, hun be togingen. hun ophitsingen waren demagogie zonder meer. En deze heren dromen ervan opnieuw Bel gië te vertegenwoordigen op de internationale conferenties tot verdediging van het Westen Socialistische verdeeldheid inzake werkverschaffing De socialisten schreeuwen moord en brand omdat, naar hun bewering, de regering er niet in een handomdraai in slaagt de struc turele werkloosheid op te slorpen In deze essentiele arbeidersaangeleeenheid bezitten zij echter niet het minste construc tief programma. Waalse en Vlaamse socialis ten zijn integendeel hopeloos verdeeld. Toegejuicht door de Waalse afe.vaardigden kwam dhr Yernaux (Charleroi) in opstand tegen de vestiging van een zware industrie in het Vlaamse land. De Vlaamse arbeiders kunnen hun ganse leven doppen. Dit Was zelfs Huysmans te bar. die opkwam tegen het monopolie der Waalse arbeiders zowel als tegen liet monopolie van de ka pitalisten. Anseele betreurde dat de Waalse socialisten meenden dat de Vlaamse socialisten hen eco nomisch willen verzwakken. Met dat alles werd geen enkel concreet voorstel ontwikkeld om de werkloosheid te keer te gaan. Niemand hadde ooit durven denken dat de socialisten zo onmondig waren om een vraagstuk op te lossen waarbij hon derdduizenden arbeidersgezinnen betrokken zijn Socialistische verdeeldheid in nationale aangelegenheden De afgevaardigden van Charleroi. Luik en Niivel stelden do eis van de splitsing van België. De aangehaalde redenen waren echter uit sluitend van partijpolitieke en anti-godsdien stige aard. In een Wallonië met zelfbestuur zouden de roden de onbetwistbare meesters zijn Dit was niet naar de zin van de Vlaamse socialisten, die de steur, var, de Walen nodig hebben om niet gedoemd te zijn nooit meer aan de regeringstafel zitting te nemen. Dhr Aehiel Van Acker kwam dan ook scherp op tegen het federalisme, hierin gesteund door dhr Anseele. Spijtig dat Herman Vos niet meer aanwezig was. die eens een wetsvoor stel indiende tot doorvoering van het fede ralisme. Merkwaardig is dat hierbij geen enkel ar gument van hogere zedelijke of nationale waarde aangevoerd werd. De socialisten heb ben het nationaal gevoel immers pas ontdekt in de loop van de tweede wereldoorlog. Se dert de oprichting van hun partij luidde het altijd «De proleten hebben geen vaderland)». ('Vervolg toekomende week) GEESTELIJKE KANSEN In De Vlaamse Linie van 31 December 1952 onder hoofding «Geestelijke Kansen» lezen we Op het politieke plan waar de specifieke rol van het lekenapostolaat is gelegen, kwa men we bij de gemeenteverkiezingen in spanning. Het lijkt ons thans duidelijk dat de slag om de uiteindelijke triomf van de christelijke krachten in dit land in de eerst komende maanden beslecht wordt. Het lijkt dat de kansen groot zijn dat de bezielende kracht van het christelijk ideaal belichaamd in een concreet programma sterk genoeg zal zijn om de vele leken eensgezind te doen werken aan een grootse taak We menen geen verder commentaar te moe ten brengen aan bovenstaand uittreksel. We Niets zo triestig als oud worden, al wensen de mensen U met nieuwjaar nog veel en lan ge jaren. Naarmate de jaren opschuiven verliest gij uw haar en uw tanden, verzwakt uw gezicht en uw gehoor vorder, armen en benen stijf en stram. De boeren van bachte de kuppe weten te vertellen over 't leven van de mens twintig jaar groeien, twintig jaar bloeien, twintig jaar noch dit noch dat. daarnaoeie mijn hoofd en oeie mijn(het rijmt met dat). Er, bij de lichamelijke miseries komt dan nog van alles wat als ve -mindering van wils kracht en vooral verlies ran geheugen. De uitzonderingen niet te na gesproken is het voor iedereen het zelfde. Nu gaat alles veel rapper dan vroeger. Jong en oud heeft te genwoordig van die gaten in het geheugen waarbij de gaten in mijn kousen: als 't Za terdag is. maar jongskens van gaten zijn. Heel de Belgiek is oud. Op de tragische namiddag dat Koning Al- bert zaliger dood lag aan de voet van de rotsen van Marche-les-Dames was het te Brus sel grote manifestatie. Mijnheer Spaak en Mijnheer Brunfaut stapten aan het hoofd van een bende eerste klassers in straatrumoer.. In die tijd was Spaak nog geen groot man. Het was nog maar een grote ambitie. Er was geen muziek bij. De manifestanten hielden huil concert en het rinkelen van de stuk gesiagen ruiten dienden als accompagnement. Het wer pen van stenen naar de ruiten was niet het enig tijdverdrijf. Uit de groep vloog een stuk ijzer naar een politie-agent. trof doei en zond de man de eeuwigheid in. De dood van de Koning deed de dood var, de arme sukkel vergeten en er is nooit nog over gekikt ge weest. De zaak Kuypers is nu ten einde. Alle ge rechtelijke instanties hebben zich uitgespro ken De Secretaris-Generaal van T Ministerie van Wetenschappen en Kunsten blijft zitten met zijn zes maand voorwaardelijk als wet telijk verantwoordelijk voor de brand in de gebouwen van het ministerie waarbij een acht tiental mensen in de fleur van het leven de dood vonden. De dag van de noodlottige brand was het staking in de electriciteitsdiensten van de Stad. De electriekmannen waren niet con tent, ze kregen hun goesting niet staking. Er Mas geen stroom, er was geen licht De man die naar de filmkelder ging met eer, kaarsje en zo de ontbranding der films veroorzaakte, zou met geen kaarsje naar be neden gegaan zijn had hij licht kunnen ma ken En Kuypers ware niet wettelijk ver antwoordelijk geweest voor de dood van zo veel mensen... eel mensen hebben in de gazet de taak Kuypers gevolgd. Y an die omstandigheid van stakiiw in de electriciteitsdienst is er om zeggens geen spraak geweest. Vergeten La Libre Belgique heeft maanden lang op Kuypers bezig geweest om hem buiten te krijgen, met de hardnekkigheid ran een dui vel op een ziel. Laat nu waar zijn dat Kuy pers socialist is. Laat ock waar zijn dat hij tijdens de oorlog zijn schoolboeken herzien heeft en er alles heeft uitgelaten wat de Duitsers kon mishagen. Laat nog waar zijn dat een bareelwachter die door een nalatig heid of onbedachtzaamheid een malheur ver oorzaakt. onmiddellijk afgedankt wordt Toch blijft het ook waar dat de hardnekkigheid van La Libre iets weg heeft van koppensnel- lerspolitiek en weinig smakelijk is. Dc idee fixe Kuypers heeft haar de staking doen vergeten Kamiel Huysmans en andere mannen van 't socialisme zijn Sinter-Klaas gaan spreken voor Kuypers bij minister Harmei. Ik ver wedde al wat gij wilt dat ook zij de omstan digheid van de staking zullen vergeten heb ben. Kamiel Wordt immers ook oud en zijn maten ook. En daarmee zijn er van die zaken die als een Kanker woekeren in ons samenleving die stelselmatig vergeten worden en voort woe keren tot dat het organisme er onder bezwij ken zal. Onze democratie is immers ook oud! Op liet einde van de eerste kabinetsraad van het nieuwe jaar. hebben de aanwezige ministers kunnen luisteren naar de op plaat genomen tenorstem van de heer Anspach. De gramophoon gaf de muziek en de tekst weer van de Franse en Nederlandse versie van hei Nationaal Lied zoals ze door de oizondere Commissie van 12 Juli 1951 werden vastge legd. Het Belgisch Volkslied is zo volks dat er een onteioaar aantal verschillende teksten van bestaan, zowel in 't Frans als Nede: lands. Het lied heeft echter een hele calvaxieweg achter de rug. Het ontstond bij de omwenteling van 1830. gedicht door de Brusselse toneelspeler Dechet genaamd Jenneval en door Francois Van Czmpenhout op muziek gezet. In die tijd was er natuurlijk nog van geen Vlaamse tekst sprake, de Franse versie volstond voor alle Belgen. Daar de oorspronkelijke tekst echter een sterk anti-Nederlands karakter droeg, werd deze door Charles Rogier in 1860 om gevormd. doch die versie paste met meer bij de muziek zodat men voor iedere strofe een andere toonzetting had. En zo werd het. T een achter 1 ander, steeds ander en beter Achtereenv olgens hielden er zich mede be zig. t zij met scha\ en of met beenhouweren. de Klasse der Schone Kunsten van de Bel gische Academie in 1920; in "21 Minister vinden het toch zeer nuttig deze enkele regels ter overweging te geven aan onze lezers. Het is onze innigste wens dat de christelijke krachten onzer stad en omliggende een klare en eensgezinde kijk zouden krijgen op de belangrijkheid der taak. Carton de Wiarl en Jules Destrée. daarachter de ministers Vauthier, Lippens en Hoste. In '28 na bewerking door de Vlaamse Academie werd de hervorming aan de regering voor gelegd. doch hat was nog niet naar hun smaak. In '33 werd eindelijk een gewijzigde tekst van L. Goemans voor zover aan genomen. De in '37 voorgestelde verandering schonk geen voldoening en zo kwam men tot na de laatste oorlog toen men in '48 nog eens probeerde doch de uitwerking liet op zich wachten; deze laatste versie gepatroneerd door de Heer Huysmans zal misschien mee verbrand zijn met de filmen in de kelders van het Ministerie van Onderwijs. Ten allerlaatste heeft nu de speciale Com missie van 12 Juli 1&51 een nieuwe versie voorgelegd. Voor de Nederlandse woorden werd beroep gedaan op de tekst van de Heer Her reman. Het is bij een strofe gebleven, doch dat is om nog de tijd te hebben om even tueel de Vlaamse Leeuw te zingen. Hier volgt de Nederlandse tekst U brengen wij onze liefd en ons vertrouwen O dierbaar volk, o dierbaar land. Oe vaadren trouw, zullen wij de toekomst bouwen In vreugd en nood is ons hart U verpand Groei en bloei, tot heil der geslachten] Wij reiken elkaar de broederhand En wijden de vrome gedachten Aan Vrijheid, Vorst en Vaderland. Nu zullen we. als alles mee wil. bij de ko mende derby's der Lage Landen ten minste de Hollander szangerig te woord kunnen staan - ALLEENVERKOOP DER Echte "CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort Mosaskvloeren "MARBRAGGLO,, de fijnste en mooiste Ceramiektegels "WASSERBILLIG,, de koning der ceramieken Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXCRE - CROMOLITH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel 19. OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi ats eikess. De Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1