De economische positie van de Belgische lucifersniiverheid DANK U MILAC-HOEKJE bestemd voor gans de bevolking 6'' Week van de Soldaat Hij dient... en gij 1 tot 8 Februari 1953 Koloniale Loterij V/TTTg I J DAT Wij hebben voor veertien dagen een bij drage gewild aan het probleem der werkloos heid in de iucifersindustrie. Wij hebben er toen reeds op gewezen, dat de toestand van de onafhankelijke lucit'ersbed. ijven bijzonder kritiek is. omdat hij niet alleen iet gevolg is van een algemeen minder gunstige conjune- tuur. maar tevens en vooral te wijlen is aar. een kwart eeuw trust-politiek door een Zweedse trust, welke ook in ons land baai- druk laat gevoelen bi.i haar streven naar het wereldrnonopolium van de lucifers. In onder havige bijdrage willen wij oorzaken en gevol gen van de crisis in de Belgische lucifers nijverheid van naderbij behandelen. Een eerste vaststelling is de daling der productie. Wij laten hieronder volgen de cij fers der productie voor liet jaar 1951 en de gekende maanden van 1952tevens en hieruit blijkt overduidelijk de katastrofale toestand de cijfers der hoeveelheden luci fers in stock op de laatste dag van iedere maand 1951 Productie Stock einde maand lucifers in duizendtallen Januari 5.808.690 1.321.779 Februari 5.717.831 1.357.082 Maart 5.995.747 828.375 April 6.019.365 1.391.422 Mei 5.872.533 2.018.457 Juni 6.499.406 4.584.878 Juli 4.398.059 5.212.201 Augustus 4.028.188 (.830.352 September 4.108.521 i).866.291 October 5.948.693 6.370.242 November 4.902.51 1 5.522.123 December 4.034.858 5.139.648 1952 Januari 4.535.433 5.024.813 Februari 4.518.762 4.813.914 Maart 4.504.004 4 750.433 April 5.001.230 5.459.656 Mei 4.060.674 6.066.269 Juni 3.874.762 6.162.968 Juli 3.358 403 5.248.397 Augustus 2.760.021 4.178.777 nog niet in ons bezit. September October November December Vergelijken wij deze cijfers met de ge geven.- betreffende de voorspoedige jaren vóór de overname van bi.ina al de Belgische lucifersfabrieken door de Zweedse Trust Toen bedroeg de productie In 1925 74.967.000.000 lucifers Ir. 1926 90.907.000.000 lucifers De resultaten van toen werden verwezen lijkt in omstandigheden waarin de productie mogelijkheden merkelijk slechter lagen dan heden ten dage. Door sommigen kan wellicht worden opge- vêorpen dat de teruggang der productie een onvermijdelijk gevolg is van de huidige ex- portmoeilëkheden in de gehele Belgische in dustrie. Wii geloven zulks niet. Zijn deze moeilijk heden door niemand te ontkennen, toch moet wat de lucifers betreft, de oorzaak vooral gezocht worden eensdeels in de door de Zweedse Trust gevoerde politiek, en ander deels in het gebrek aan steun vanwege onze regeerders voor de onafhankelijke lucifers- bedrijven. Waar de Trust. voor haar vele fabrieken over de gehele wereld verspreid, de markten verdeelt, en tracht op deze markten het rno nopolium te verwerven, daar staan onze on afhankelijke bedrijven alléén, aangewezen op eigen middelen en eigen organisatie, om haar productie te kunnen afzette op de wereld markten. Een tweed? constati? is de teruggang van de uitvoer. ,f- Het zul ongeveer twee en dertig maanden geleden zijn dat ik. ongevraagd en toch on gestraft met kroppende weemoed scheid nam van d? uitkijker die een S.O.S. over de Dendervallei had uitgezonden en zo zijn vele lezers het hart nad ingedrukt. Wie kon zich «De Donderklok» in beelden zonder die kolom snedig proza waarmee gedaan werd gelijk in het Evangelie staat de ene namen het rnee. de andere lieten liet vallen, want men kan geen twee heren dienen Nu gebruik ik. als een dagdief de gastvrij heid van «De Denderklok» om een dankwoord sis afscheid te schrijven »in dc- hoop dat ge schriften blijven» aan de vele en talloze die ik m dc Dendervallei zó lange jaren heb mo gen ontmoeten, leren waarderen en bij wie 't mii een lust w<i*> te vertoeven. Dank aan het blad zelf dat deze regels op neemt: aan de sympathieke redactie en uit gever die nu nog wachten als dc- Joden naar het beloofde Land. op de bijdragen van zovele die het blad vóór zeven en twintig jaar ever de doopvont hielden lk heb de rol vervuld van een lappeter, gelijk de mensen zeggen enkele jaren slechts, maar ik heb het zeer gaarne gedaan, t Is toch zo zielig een roes tige pen te zien liggen. Nten dat kan ik niet Een pen gelijk een celo. moeten ge bruikt Worden I Dank aan de lezers. En aangezien hei le zend publiek uoveral achteruit boert en vooral de ernstige lectuur van de hand wordt ge wezen. zijn de trouwe lezers van een blad groot ot klein het gouden koren, door de wan van het kaf gescheiden. Trouwheid is een deugd. Onder die lezers moet ik nu nog een se lectie doen. 't Zit zó ineen. Ik bevind mij \eertig kilonieter noorderbreedte, ergens aan een bureau van een huis in een zeer stille straat. Vóór mij hangt een schilderij. Zij geurt nog naar verse verf en hout. Het is een prachtstuk, zowel het doek als de omlijs ting. Tegen de blauwe lucht torent de hoog gelegen kerk omhoog van tussen de bonte kuizen en straten. Op de voorgrond een rijk korenveld omzoomd door bomen en groen. Dc naam van he' mooie dorp werd in de lijst gegraveerd in gotische letters. Rondom het doek drie schilden waarmede de Kruisloch- ters. de Kajottcrs en de Bondsleden van het H. Hert zich wapenen. Het doek lang bezien doe: ik niet, nu nog niet. of het begint te zwemmen. Want daar wonen die mensen, die ik verlaten heb. ik zou ze alle bi.i hun naam kunnen noemen, ieder afzonderlijk. Daar wonen die oprechte jongens daar wonen die biddende meis- Hoe belangrijk het verbruik in het binnen land ook moge zijn. de lucifersnijverheid is voor tenminste de 2 3 aangewezen op uit voer en het is dus een eerste hoofdzaak haar voldoende afzetmogelijkheden te waarborgen: Nochtans zijn de vooruitzichten weinig be moedigend. Nemen wii nogmaals de cijfers ter land van vóór de inval in Belgié door de Zweedse trust. Toen bedroeg, zoals hoger gezegd, de pro ductie jn 1925 74.967.000.000 lucifers jn 1926 90.907.000.000 lucifers Onze uitvoer bereikte voor dezelfde jaren In 1925 54.212.000.000 lucifers In 1926 68.926.000.000 lucifers of dus 2 3 tot 3 4 van de totale productie. Vergelijken wij met deze cijfers de gege vens over de export van de lucifers geduren de de periode begin Juli 1952 tot einde Juni 1952 31.062.010.000 Van nu af kan men reed* zeggen dat de toekomst ons nog minder gunstige cijfers brengen zal. Een dq'rde vaststelling de invoer van vreemde lucifers. Waar alle landen op dit ogenblik: ter vrijwaring van handel, arbeid en nijverheid beschermingsmaatregelen tref fen. daar zijn Belgié en Belgisch Kongo voor vreemde producenten een el dorado Dit is vooral pijnlijk wanneer het gaat om eer. nationale bedrijfstak die in moeilijkheden verkeert zoals de lucifersindustrie. Lucifers van Midden- en Oost-Europese oorsprong Worden in Belgié ingevoerd: onder verschillende merken en zelfs onder het eigen merk van de koper, zonder aanduiding van het land van oorsprong. Natuurlijk geeft dit bij de verbruiker aanleiding tot verwarring met de producten van onze eigen bodem In 1950 werden aldus in België voor Fr S.812.0o0.000 lucifers van allerhande oor sprong ingevoerd, meestal lucifers van ach ter het gordijn. In 1952 beleefden wij nu echter het feit dat ook Nederland: dank zij zijn bevoorrech te positie ten onze opzichte, ook met zijn lu cifers op onze markt verschijnt. Et andere constatatie de oneerlijke con currentie vanwege de Zweedse Trust. De Trust verleent aan haar getrouw kliën- teel een getrouwheidspremie voor afname van haar eigen lucifers: zo op het eerste ge zicht niets gevaarlijks en onwettigs. Deze getrouwheidspremie echter brengt rechtstreeks onze onafhankelijke lucifersfa brieken in 't gedrang er. is een poging van wege de trust tot het \erwerven van een mo nopolium hier te lande. Nadruk kan worden gelegd op het feit d;,'. deze premie en bizonder de manier waarop deze wordt verworven, niet in overeenstem ming is met de in België gangbare principe van eerlijkheid en fair-play in handel. Inderdaad, de verbintenis welke dient aan gegaan tot liet genieten van de getrouwheids premie slechts voor de schijn over één jaar gaande krijgt een permanent karaktei door het feit dat de premie over dit laar. -lechts wordt uitbetaald drie maanden ei", zelfs meer. na het afsluiten van het dienst.iaai voor dewelke de premie werd verworven D«. invloed der verbintenis strekt zich a!du- uit over twee jaar. enz Aan de regering hier m te grijpen om desnoods door de wetgever door afschaf fing van deze getrouwheidspremie de \riie concurrentie in haar rechten te herstellen, ten voordele van de verbruiker ter vrijwa ring der nationale belangen. Over het probleem der werkloosheid spra ten wij reeds vroeger In een volgende bi drage zullen wij ten oplossing suggereren om uit de huidige moeilijkheden te geraken. jes. Daar spelen die guitige kinderen. Twaalf iaar heb ik ;:e doende gezien, heb ik ze be mind. er voor gestreden en geleden. Maar kom. O.L. Heer is bij hen. Voor Die mof?ton wij verkleinen en verdwijnen. Maar blijven bidden Onze bedoeling was hen de Heer leren kennen en beminnen. Die Kerk. centrale punt van de schilderij, is de hartslag van de pa rochie. Hij Die er woont moge met Zijn mil de zegen al de bewoners in hun ievenswis- -elvalligheden vergezellen. De priesters gaan en komen. Hij blijft. Venez a Lui vous qui partez. car 11 demeure Venez a Lui vous qui souffrez. car II pleure Venez a Lui vous qui aiine/. car II aime Het is Victor Hugo die zo schreef. Ik meen dat die woorden, wellicht op geen kerkelijke muziek getoonzet, niet misplaatst zijn. Het leven is komen en gaar. en eens... blij ven Ik dank hartelijk de Denderwindekenaren voor hun trouw aan priesters en Kerk: ik dank de «grotendeels verborgen) weldoener- die mij 'n onsterfelijke souvenir aan hun pa rochie meegaven. Kruistochters. Toneelgroep. Kajotters. Bonds leden. vaart recht en leeft schoon Dank U. die als pastoor mij in het hoeden van de kudde zijt voorgegaan Van Hasse! in werkelijkheid een Ninovie- ter is (of te - het Kieken het biljartei te vroeg uitge broed had. de stadhuisnieuwjaarswensen in diploma tieke taal en gebaren gebeurden. Borsbeke het paradijs is van verloren con tactsleutels en slagen. het ba Leine stonk. de herderkens dansten bii nachtc. bij nacht in hun blauw hemd: zij hadden de maagdekes geteld - op de sportavond in de Roosevelt een blau we trui uitgeloofd werd. de voornaam van de patroon der boog- schutters veranderd is. het doel van die gilde vroeger tweevoudig was. maar nu drievoudig vóór. tijdens en na. de duiven geldbeesten worden. er duiven zijn met ossenvoeten er een gediplomeerde arts. nieuwe chef is bij cle menagerie. Waalse nieuwjaarswensen met klank in mi groot e-n met veel orgelpunten uit- en op gedrukt werden. Wij sta.in voor de zesde Week van de Soldaat Een klein en schuchter iniatief. genomen in 1945 en genoemd De Dag van de een heid is doorheen de opeenvolgende jaren uitgegroeid tot een machtige nationale cam pagne met grote weerslag op de publieke opi nie. de openbare besturen en de kazernewe reld van België en de bezettingszone. En de actie bit if t meer dan ooit noodzake lijk Ieder jaar trekken enkele tienduizenden jongens uit ons volk de kazerne poorten bin nen Hoe zullen zij diezelfde kazerne 21 maanden nadien verlaten Heter, slechter Als mannen, gegroeid tot verantwoordelijke personen met sterke wil en hoogstaande ze den of als voddeventen. wier maatschappelij ke en familiale toekomst eer. fiasco dreigt te worden Wij weten allen dat in deze belangrijke le vensperiode de steun van het «thuisfront» var. uitzondrlijke en onmisbare waarde is Deze steun is méér dan het zenden van een brief of een pakje of liet aandachtig luis teren naar de avontuurlijke wederwaardig heden van Jan Soldaat. Vanzelfsprekend is dit alles nodig, maar tenslotte is het slechts een gevolg van een opvatting en een begrip van de zaak. Dat is het wat MILAC geduren de deze Week van de Soldaat aan gans de bevolking wii diet- maken. Er i- rechtzinnige waardering en sympathie nodig voor de soldaat Wanneer hij de wacht optrekt aan de Rijn en zelfs aan de Imjin. wanneer hij harde ma noeuvres doormaakt in Vogelzang of Briick- hausen. dan is het voor de veiligheid van de zijnen, van alle burgers Hij doet zijn plicht en gij. burgers? De week van de Soldaat Beschouwt gij de soldaten als onze jongens of hebt gij alleen oog voor hun vaak brutale manieren Speciale Schijf voor Kerstmis 1952 Enkele bijzonderheden over de woonplaats en het beroep der winnaars die. tot op heden 8 Januari, loten hebben geïnd of laten inner- Super grote loten van een millioen, twee millioen en vijf mülioen. Plaatsen Antwerpen: Bergen; Binche: Bor gerhout: Brugge: Brussel; Charleroi; Chatelet Chatelineau; Dottenijs. Elser.e; Gent: Jemap- pes: Jeite: Kortenberg; Lier: Luik; Meer.en Moeski oen; Oos tduinkerke; Ougrée; Quieviain Ronse: Sint Amanosberg; Sint Gillis; Seraing; Stavelot: Vorst: Wasmes Waver: en meerdere lokaliteiten in Congo. Gekende beroepen bedienden; beheerder; burgerlijk invalide, caféhouder, chauffeur: handelaar; huisvrouw; ingenieur; koloniaal; metselaar: mijnwerker; oorlogsinvalide; tand- arts; ervoerder; visverkoper; verschillende arbeiders en meerder potjes. Grote loten van lOO.OOó, 250.000 en 500.000 fr. Plaatsen Antwerpen; Athus; Bergen; Brussel: Chatelet: Die-t. Gent; Laken; Lier: Luik: Nterbeke; Neufehateau: Oudergem; Rixensart; Roesela re: Ronse: Beroep bakker, bedienden; concierge; drukker; clectricien; handelsvertegenwoordi- ger; kcllner: magazijnier; mijnwerker; rijks wachter: schipper; studentin; technieker; ver schillende arbeiders, weduwe en eveneens meerdere potjes. Andere loten van 20.000 en 50.000 frank Plaatsen Aarlen; Anderlecht; Antwerpen; Bornem: Brussel; Chièvres; Lanaken; Lank- lnar; Mee helen; Laken. Üude-God; Zinnik; Waregem. Beroep aannemer; arbeiders; bediende; caféhouder; chauffeur; colporteur, huisvrouw ingenieur; pachter. De Loterij bezit geen enkele aanwijzing over 'i winnaars die hun lot hebben doen innen <i«. >r linanciële instellingen. De achttien millioen van de 2de schijf 1953 zullen getrokken worden cp 7 Februari te Merchtcm, - Vlug, koop nog een biljet, het goede Wie weet WORDT GEVRAAGD^ Belangrijke Maatschappij zoekt voor zijn technische dienst een agent welke met vrucht de lessen der sectie Electriciteit in een goede technische school gvolgd heeft en reeds een zekere algemene vorming bezit, üe ken nis der beide landstalen is noodzakelijk. Schrijven aan het bureel van het blad on der M.M. J U I S T bTG I N S E L De hervorming van de ziekteverzeke ring was niet alleen nodig geworden om technische en financiële redenen en om de misbruiken te bestrijden die in de socialistische mutualiteiten welig tie ren zij betekent ook een terugkeer naar de juiste beginselen op het gebied van de Maatschappelijke Zekerheid. Een mutualiteit is. zoals de naam het zelf zegt. een vereniging van leden die el kander wederkerig bijstaan zij is geen staatsdienst die zoveel mogelijk staats gelden tracht uit te delen. Zij is ook in de eerste plaats een vrije organisatie, althans volgens de pluralistische opvat tingen van de CVP. De hervorming ligt in de lijn van deze opvattingen. Zij werd ook op een goedgekozen o- genblik doorgevoerd en zoals de zaken nu staan mag men voorzien, dat de so cialistische agitatie niet veel zal ople veren. Eigenlijk hadden de socialisten Weet gij dat onder die battle-dress een hart klopt, dat onder de soldatenmuts een hoofd steekt, soms boordevol met muizenissen en kommer of heeft dit alles voor U geen zin Aldus moeten allen er aan herinnerd wor den dat zij een zware plicht hebben tegenover het offer van onze jongens. MILAC. de soldatendienst van de katholie ke jeugdbewegingen roept allen op om aan de 6e Week van de Soldaat, een uitstralings kracht te geven, die alle landgenoten bereikt. Ook in de kazernes zal tot onze soldaten doordringen hoe zij moeten verbonden blij ven met hun thuis. De toenadering moet im mers van beide zijden groeien. Het leger als geheel moet ook dichter bij het volk komen te staan. Verleden iaar schreef een links-georiën teerde krant naar aanleiding van onze actie witgekalkte graven organiseren de Week van de Soldaat Daarmede bedoelde zij dat wij slechts bezorgd waren om voor onze sol daten steun te vragen, maar niet om ze te verdedigen in het afdwingen van zogenaamde rechten. Het zou dwaas zijn daarop in te gaan. Ie dereen weet wat MILAC doet voor onze jon gens in "net leger. Wel ja. wij willen steun en sympathie vragen. We doen het met vreug de en fierheid omdat wij beseffen welk pro bleem er aan de dienstplicht verbonden is. Op alle terreinen, die onze jongens aanbe langen, wensen wij niets anders dan te die nen zoals zij dienen voor ons allen. Wij twijfelen geen ogenblik in alle steden en dorpen van het Vlaamse land zal door bezielende samenwerking van alle mensen van goede wil. het thuisfront zijn plicht doen! Opdat geen enkele soldaat, noch tijdens, noch na De Week een vergeten mens zou zijn Namens MILAC, E. H. Willems, Roger Bourgeois, Nat. Aalmoezenier. Nat. Secretaris. een dergelijk thema liever eerst over enkele maanden bespeeld. Wel hebben zij de fameuze gemeenschappelijke» ac tie op gang gebracht, maar een gemeen schappelijk front met de andere mutua liteiten hebben zij niet kunnen tot stand brengen. De christelijke mutualiteiten en de andere takken van de christelijke arbeidersbeweging hebben snel en be slist stelling genomen, en zelfs de klei ne liberale en professionele mutualitei ten hebben bekendgemaakt, dat zij geen wijziging zullen brengen in de voorde len die zij totnogtoe aan hun leden ver strekten. De regering schijnt dus deze slag te zullen winnen. De socialisten zullen zich voorlopig beperken tot de aangekondig de interpellatie in het parlement, maar de CVP-sprekers beschikken over een reeks uitstekende argumenten om de aanval af te slaan. BU RGEMESTERS Dezer dagen verschenen de benoemin gen van het grootste gedeelte van de burgemeesters der Belgische gemeenten in het Staatsblad. De lijst zal spoedig volledig zijn, want er doen zich nog slechts hier en daar moeilijkheden voor. De huidige regering heeft zich, in tegen stelling tot haar voorgangster de reger- ring-Huysmans, die de benoemingen na de gemeenteverkiezingen van 1946 deed. strikt aan de normale regels gehouden de burgemeester wordt benoemd in de meerderheid van het schepencollege. Als men de lijst van de benoemingen in de belangrijkste gemeenten overloopt stelt men vast, dat zij geen juist beeld biedt van de politieke machtsverhoudin gen in het land. In de belangrijke groep gemeenten van de Brusselse agglomera tie zijn bijna alle burgemeesters socia listen of liberalen. De Waalse steden of belangrijke gemeenten met een CVP- burgemeester zijn uiterst zeldzaam. In feite hebben socialisten en liberalen overal waar enigszins doenlijk, een ak koord gesloten om het bestuur van stad of gemeente in handen te nemen. De gemeenschappelijke oppositiegeest, en het gemeenschappelijk anti-clericalisme zijn sterker gebleken dan de dikwijls diepgaande verschillen in zakelijke be- stuursvraagstukken die beide partijen scheiden. Te Geraardsbergen hebben zij zelfs de communisten in hun coalitie op genomen zodat deze stad, als enige in het Vlaamse land, de eerstkomende zes jaren een communistische schepen zal hebben. Te Gent beoogt het akkoord tussen liberalen en socialisten de af schaffing van de toelagen aan het vrij lager onderwijs, zodat hei katholiek be volkingsdeel 8 millioen per jaar voor dit onderwijs zal moeten opbrengen. Liberalen en socialisten hebben al op het gemeentelijk plan een reeks onmid dellijke politieke voordelen in de wacht gesleept. Het is echter nog de vraag of t

Denderklok | 1953 | | pagina 2