Grote NON-STOP Rechtdoor Socialistische zeepbel uiteengespat v* Door de Periscoop Bij de eerste üejeenteraaüszitting. Amerikaanse kingstochten va VLOEREN 53 soorten! Huis VAN BELLE N i N O V E l Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer f.50 Pr. Zondag 25 'januari V9Sf N CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON N'™™ Drukker-Uitgever B. LUYSTERMAN-HAELTERMflN, Knepoortstraat. 10. Ninov Postcheckrekening 1862.54 STAD NINOVE Zaal Roxy met het gekende orkest BRANCKAERT verbonden aan het N.I.R met medewerking van Louis VAN POELVOORDE, operettezanger. Roger VAN AELBROECK, kluchtzanger. André BARO, declamator. Door de MIIAC ingericht ter gelegenheid der WEEK VAN DE SOLDAAT Algemene Inkom 20 fr. Soldaten in uniform genieten kosteloze m9^n9_ Aan de ingang der zaal hebt U de datenadressen in een speciale bus te steken. Maak er gebruik va Na gedreigd te hebben "net land te vuur en te zwaard te zetten in verband met de ziek teverzekering. zijn de kopstukken van de ro den met de Eerste-Minister en de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg gaan praten. Bij het verlaten van het regeringsgebouw verklaarde de voorzitter van de BSP wij hebben geen overwinning maar toen een voordeel behaald Wanneer de socialisten zelf beweren geen overwinning geboekt te hebben, dan moet het maar een zeer mager beestje geweest zijn. In de rode pers ver klaarde dhr Buset verder: Feitelijk hebben wij noch de intrekking noch de vernietiging van het besluit bekomen En tenslotte haal bij slechts één verzekering aan: «Wij hebben de verzekering dat de criteria voor 1953 zul len toegepast worden vanaf 1 Januari Indien de socialistische lezers van dit pro za niet de indruk opgedaan hebben dat zij, door hun voorzitter op stopen getrokken wor den, dan moet het met hun verstandelijke vermogens deerlijk gesteld zijn Rode propaganda niet meer door de Staat bekostigd Op de vergadering van de partijraad van de CVP heette dhr De Schuyffeleer het be sluit inzake de ziekteverzekering met het schoolvraagstuk de meest programmatische realisatie van de Regering. Het besluit, aldus de nationale ender-voorzitter, heeft veel genoegen gebracht in de christelijke sociale rangen De Eerste-Minister verklaarde dat de be trokken organisaties, ook de socialistische, een jaar lang geraadpleegd werden. Hij ver zette zich echter tegen de etatisering van de ziekteverzekering wat door de roden beoogd wordt. (Welk socialistisch kopstuk was het ook weer die tijdens de oorlog eenzelfde voorstel deed aan de Duitsers?) De etatise ring van het ziekteverzekeringswezen zou al le controle denkbeeldig maken. De Eerste-Minister bevestigde dat er geen enkele principiële toegeving gedaan werd De oppositie heeft reeds moeten inbinden»! Gans de bijkomstige discussie gaat enkel over modaliteiten van toepassing. Het juiste Woord werd echter door Senator d'Aspremont-Lynden uitgesproken: In feite zal de Staat de propaganda van de Socialis ten niet meer bekostigen Wij hopen dat de Regering ter zake kranig zal blijven. De rode zeepbel is in elk geval deerlijk uiteen gespat Socialistische leugens in verband met overhandiging van Kardinaalshoed Het kon niet anders of de creatie van de nieuwe Kardinalen moest aanleiding geven tot uitstalling van socialistische godsdienst haat. Dit was ook het geval bij de publicatie van het gemeenschappelijk herderlijk schrij ven van de Belgische bisschoppen over de film en van het herderlijk schrijven van Kardinaal Van Roey over Kerkenbouw. Onze lezers weten dat in de landen waar de nuntius met de Kardinaalsrang vereerd Werd, deze de Kardinaalshoed naar diploma tiek gebruik uit de handen ontvangt van het Staatshoofd bij hetwelk hij geaccrediteerd is. Aldus was het president Auriol die de Kardinaalshoed overhandigde aan nuntius Mgr Roncalli. Voor «Le Peuple» is het een aanleiding om te stoken tegen de Kerk en tegen Mechelen. Volgens de rode moniteur is zulke ceremonie bij ons niet denkbaar, omdat bepaalde hoge prelaten zich tegen de moderne evolutie en de vooruitgang blijven verzetten cn alle niet- katholieke publicaties willen verbieden. Zoveel woorden, zoveel leugens. De christelijke organisaties als het ACW, de Landsbond der Christen Mutualiteiten enz. werden door het Belgisch Episcopaat erkend. ZE. Kardinaal Van Roey gaf een hoge blijk van zijn belangstelling voor de noden der ar beiders door het jongste congres van het ACW bij te wonen. De geestelijke overheid raadt de lectuur van niet-katholieke bladen aan de gelovigen af. Dit is haar recht en haar plicht. Dit is niet alleen zo in België, dit is zo in de hele wereld. Wil dhr Buset zich verder vervelen met een godsdiensthatend blad als Le Peu- ple te lezen, dan is dit zijn recht en het gaat ons niet aan Zij zijn niet tegen de godsdienst Na de gemeenteverkiezingen schreef dhr Spaak dat de socialisten alles moesten ver mijden om de christelijke gewetens te kwet sen. In het hengelen naar stemmen van an dersdenkenden is dhr Spaak een kraan Hoe het er in de practijk uitziet met de eer biediging van de godsdienstige gevoelens door de socialisten, vernemen we nogmaals in Vooruit van 18 Januari. De godsdienst oorlogen en -vervolgingen zijn niet het werk van kerkhaters maar van ontevreden gelovi gen Dit is voorzeker ook het geval in de USSR. Tsjechoslowakije. Hongarije. Bulgarië en Zuid-Slavië. Tito en consoorten zijn onte vreden christenen. «Vooruit» gaat verder Bolsjewisme en katholieke overheersing gelijken daarin aan malkander dat de mens als vee wordt be schouwd De klassenhaat gepredikt door Marx. de grote man van de socialisten, en het Evan gelie. goddelijk handvest van de Kerk, wor den derwijze op één rang geplaatst. Tot slot deze aanhaling De deugnieten die van de godsdienst leven, schelden altijd de anderen voor ketters uit. En als zij de macht hebben verbranden zij die ketters. Wij leven nu weer in een tijd dat die kerels hun spel bedrijven. Maar de soldeniers van ons Mechels vatikaantje zullen toch verslagen worden Dat durft Vooruit te schrijven op een ogenblik dat in talrijke landen van Europa en Azië duizenden priesters tot de dood toe vervolgd worden omdat zij trouw blijven aan de Kerk van Rome Moesten de roden er hier de macht toe heb ben. zouden zij anders handelen Voor de rest zijn de heren niet tegen de godsdienst Tito en de socialisten Dat de Britse Labour Party heel wat ver draagzamer tegenover de godsdienst staat dan onze socialisten, is nogmaals gebleken te- gelegenheid van het verbreken der diploma tieke betrekkingen met het Vatikaan door Tito naar aanleiding van de verheffing van Mgr Stepinac tot Kardinaal. Terwijl onze socialisten de maatregel van Tito toejuichen werd er in het Lager Huis een comité van afgevaardigden opgericht on der de leiding van de gewezen Labour-minis ter Rich. Stokes, hetwelk comité aan Tito de zeer hevige gevoelens zou mededelen die zij gevoelen ten overstaan van de gods dienstvervolgingen in Yoego-Slavië», ingeval het bezoek vr Tito aan Londen doorgaat. Van een ^rr5 re kant protesteerde de be faamde katholieki schrijver Graham Greene in het Labour-weekblad NeW Statesman tegen het salon-machiavelisme van dhr Eden die Tito uitgenodigd had. Ingevolge het heftig protest van de En gelse katholieken zal Tito misschien van zijn Engelandreis afzien. Onze socialistische bla den zullen zich echter wel wachten de ge voelens van de Labour-leden Stokes, Greene en cs. te vertolken De irekvogels hebben regelmatig ieder jaar hun grote verhuis. Het gaat zo regelmatig dat het niet meer opvalt en dat buitan en kele vogelliefhebbers niemand er nog aan dacht aan schenkt. De mensen over het al gemeen blijven waar ze zijn. Het is maar als de samenleving ziek is dat er massale ver huizingen zijn. Het problema van de ver plaatste personen houdt sinds jaren de dacht gaande en vervult vooruitziende men sen met kommer. „„v, De nieuwste schikkingen van de hu.shuur- wet heeft te onzent ook een massale verhuis voor gevolg. Halve straten en hele buurten veranderen \an uitzicht. Bij de grote verhuis komt nog de verhuis van de groten. Achter het IJzeren Gordijn verhuizen mi nisters van het ministerie naar de gevangenis genis. In Egypte verhuisde koning Faroek naar Italië. Trumann verhuisde uit het Witte Huis en Eisenhower verhuisde naar dat Witte Huis. De grote verhuis van de kleine gaat in de wereldpers onopgemerkt voorbij, al hangt er dikwijls veel miserie aan vast. De verhuis dei groten wordt druk bespio- ken en geeft aanleiding tot ellenlange arti kels die door het grote publiek mei veel be langstelling gelezen worden. Over het algemeen zijn ze het lezen niet waard. Wat er in staat is maar heel verre familie met de waarheid. Voor wie tu.-sen de lijnen leest komt er een waarheid te voor schijn die niet eervol is voer de moderne mensheid. Ir; Oost-Duitsland verhuist een minister naar de gevangenis onder beschuldiging van verraad. Die minister is christen-democraat en ver tegenwoordigd de «Union-Sacrée» onder com munistisch ïegime. De partijleiding laat hem vallen zonder blikken of blozen en is overtuigd van zijn schuld... kwestie voor de leiders hun eigen vel te redden. Over Faroek is er zoveel kinderachtig kwaad geschreven dat zijn reputatie er bij gewonnen heeft. De machtsoverdracht in de Verenigde Sta ten is gepaard gegaan met allerhande fees- telijkheden en plechtigheden. Ze laten de in druk dat het gezag in de machtigste democra tie in handen was, en weer in handen is, van grote naive duivels die het kwalijk kunnen opnemen tegen een doorgedane Vader Stalin. Er komen ook kluchtige tonen bij. Churchill is op een drafje naar Amerika gaan kijken hoe de zaken staan. Grote ver klaringen. natuurlijk... waaronder de uit blinker isde Engelsen zijn geen bedelaars en komen de Amerikaanse kas niet aanspre ken. Ze vragen niet beter dan te werken, al ware het dag en nacht, om er boven op te komen En zeggen dat heel de wereld de Engelsen kent Hue kan nog iemand vertrouwen hebben in de toekomst en 's avonds zonder kommer zijn hoofd te ruste leggen? Verleden week had dan de eerste zit ting plaats van de nieuw verkozen ge meenteraad. (.Met relaas van deze zitting en van de verschillende stemmingen die moesten plaats grijpen, leest U in ons nummer van toekomende week). Dit eerste samentreffen heeft ons op nieuw diep doen aanvoelen dat de wis selvalligheden van de politiek en van de stembus, de CVP-vertegenwoordiging in het stadsbestuur, herccud hebben van de ondervinding, de beslagenheid en de toewijding van twee harer beste strij ders de heren FRANSMAN en AN VAERENBERGH. Wij zijn er ons van bewust - en de be volking van de stad niet min - dat de CVP-groep in hen twee ervaren en ijve rige krachten verliest en aldus ernstig getroffen is in haar politiek potentieel. Ook beseffen wij goed dat in het stads beleid en in de gemeenteraad zelf. zoals ten andere in de afscheidszitting van de aftredende raad. bij monde van Mr Cor nells en van andere politieke tegenstre vers. werd beklemtoond, het gemis aan de bevoegdheid en het doorzicht van on- rug vond. Iedereen heeft reeds gehoord o\ei de cultureel hoogstaande Inca-dynastie die het Oud-peruaanse rijk stichtte en tot de komst der Spanjaarden over die afzonderlijke wereld geregeerd heeft. Doch. wie er meer wil van weten moet Maandagavond vrijhou den en komen zien en luisteren. Marcel Roos zal zijn toehoorders niet ver velen. want hij commentarieerd vlot en zon der pretentie zijn interessante filmen. Wie een leerrijke, maar daarom geen saaie, avond wil doorbrengen, on welke Ninovieiii' wil dat niet na die aanklacht van een paar weken in dit blad geslaakt onder hoofding: Ninove. stad met pretentie's maar. zonder cultuur behoort zich voor Maandagavond 20 Januari in de «Roxy» tijdig van toegangskaarten te voorzien. ze beide uittredende mandatarissen, me nigmaal zal opgemerkt en betreurd wor den. Wij vinden hier dan ook een welgeko men gelegenheid om de heren FRANS MAN en VAN VAERENBERGH geluk te wensen en levens te bedanken voor alles wat zij. in de vervulling van hun mandaat, voor de verdediging en de ver breiding van de christelijke principes en ten bate van de partij, hebben ge daan en helpen verwezenlijken. Wij zijn hen erkentelijk voor al hetgene zij, voor en door de uitoefening van hun man daat, zo ongemeten hebben opgeofferd. Wij, en met ons een groot deel van de bevolking onzer stad, zien in hun af wezigheid alleen een verschijnsel van toevallige en voorbijgaande aard. Wij weten dat deze beide kampers voort hun krachtdadige en gewaardeerde mede werking zullen verlenen aan de zaken van het algemeen belang, aan de ver dere uitbouw van de partij-afdeling en aan de dagelijkse strijd op het plaatse lijk politiek terrein. Alles over alle Auto's vindt l in de derde, geheel om- en bijge werkte uitaave van hei reeds zo gunstig be kende en het hele jaar door gevraagde Salon- nummer van «De Autotoerist», het halfmaan- delijks orgaan van de Vlaamse Automobilis- tenbond (VAB). Dit I: vig en zeer rijk geïllustreerd boek van li bladzijden geeft de boeiende geschie denis u alle autoproducenten en beschrijft omstandig en nauwkeurig alle merken, zelfs deze die in het Autosalon (nog) niet voor komen. Het kost slechts 20 fr. in de YTB-boekhan- del Antwerpen. Brugce. Eiu. el, Gent cn Kortrijk. maar wordt kosteloos bezorgd aan elke abonnent op «De Autotoerist». De Gentenaar iM. Roos is een ontdekkings reiziger van recente datum, doch daarom niet minder globetrotter dan zijn voorgangers uit de reeks Ontdek de Wereld In 1949 trok hij er op uit met pak en zak omdat zijn tem perament nog moeilijk in overeenstemming te brengen was met ons kunstmatig ieven hier. Hij was zinnens van naar het land van Peron te reizen, doch hij geraakte zo ver niet. In Brazilië ontmoette hij zijn stadsgenoot Dr Hoge, die werkzaam was in het Butantan- slangeninstihnit te Sao-Paulo In deze sero- therapeutische' Instelling houdt men zich spe ciaal bezig met het produceren van serum tegen de beet van giftslangen. Enkele dagen later vertrokken de twee Gentenaars op ontdekkingstocht naar de Mat- to Grosso en de Gran Chaco. de onmetelijke, voor een groot deel nog onbekende vlakten met de nog vijandige Indianenstammen. M. Roos keerde hierna voor een paar maan den naar Vlaanderen terug. doch. ras had hem de reiskoorts terug te pakken ea in 1950 vertrok hij voor een tweede maal naar Zuid- Amerika, doch nu niet naar de vlakte maar naar het bergland van de Cordillera de los Andes. Dit randgebergte dat de Westelijke kustvorm van het Zuidercontinent nabootst, is een der machtigste, zoniet het machtigste gebergte der aarde. Langs de boorden van het 8200 km2 grote Titicaca-bergmeer drong de ontdekkingsreiziger door tot in reru waar hij nog verscheidene merkwaardige over blijfselen van de aloude Inca beschaving te- ALLEENVERKOOP DER Echte "CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort Mosaïkvloeren "MARBRAGGLO,, de fünste en mooiste Cerarniektcgels "WASSERBïLLIG,, de koning der ceramieken Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. Be Denderklok «iUTAWI kJlkJOVF

Denderklok | 1953 | | pagina 1