1" Gemeenteraadszitting 17-1-53 Nog de eerste gemeenteraadszitting DE C.V,P-OPPOSITIE ZEGT HAAR MENING OVER HET NIEUW STADSBESTUUR SCHEPENE CORNELIS EN ZE KWAM EEN VAT VAN PRETENTIE IS '1 VERGETEN HUIFKARSTAM - NINOVE nooit 2ulk gevoelige electorale klap als bi.i de voorgaande verkiezingen in 1946. Is hei aan hun uitzonderlijke prestaties in het uittredend stadsbestuur" 't Is eveneens onwaarschijnlijk, want dan zouden hun partners allerminst standgehou den hebben, waar de ene nu achteruit krab belde en waar de andere verpletterd werd. We dringen op die vraag niet verder aan omdat het bij eenieder nog te vers in het ge heugen ligt op welke manier de Liberalen hun kiesstrijd voerden en hun bijval be haalden. Als overwinnaars beruste op de Liberalen de zorg der vorming van de nieuwe bestuurs- meerderheid. Bij de CVP geen enkele voetstap. De reden, verspreid o.m. door dhr Violon: De Riemaeeker is een onmogelijke vent. We kennen het liedje. Na burgemeester De Cooman (chicard) - senateurke De Clercq. Na Senator De Clercq - Karei Fransman Na Karei Fransman - De Riemaeeker. Morgen zal De Riemaeeker door de Libe ralen oezongen worden als een joviaal man. Waarmee toch nog kon gesproken worden en zal het de opvolger zijn die op geen kanten of zijden deugt. Bij de Kommunisten geen enkele voetstap. Niet dat de Liberalen er vies van zijn. Het tegenovergestelde bewijzen ze heden ten dage te Moerbeke-Viane en te Geraards- bergen. Ze hebben zich uitsluitend gewend tot de Socialisten. Het was hun volle recht. We zullen de lezing sparen van al het vriendelijke dat dhr Waltniel in «Banier», de Moniteur der Ninoofse Liberalen, schreef over de Socialisten. Toch kunnen we ons het genoegen niet ont zeggen lezing te geven van het strooibriefje, volgens hetwelk, luidens de Liberalen, niet mochten stemmen voor de Socialisten. het socialisme onderwerpt alles aan de opperheerschappij van de onverantwoorde- lijke staat en doodt elk privaat initiatief. maakt de arbeidersbelangen onderge- schikt aan haar partijbelangen de door haar uitgelokte stakingen. HEBBEN SLECHTS DE PARTIJBELANGEN TOT DOEL. het is de grootete vijand van alle mid- denstanders, dié volledig zouden moeten verdwijnen, om vervangen te worden door de COOP-winkels De coalitie van de Liberalen met de So cialisten noopt ons ertoe vast te stellen dat de Liberalen de kiezers voor de aap houden met hoegenaamd geen rekening te houden van de klare wenken van het kiezerskorps. Immers 1 de Liberalen hebben zich alleen maar ge\Cend tot de enige Partij die uitdrukkelijk en ondubbelzinnig veroordeeld werd door het kiezerskorps. 2) ze bedrogen hun kiezers, die :i mas saal vertrouwen schonken, met zo >r, zon der meer. na allerhande gel" n: kon- kelfoezerij. afstand te doen u: ge- meesterszetel. 3) ze bedotten iedereen met .cimaal uil ambt toe te vertrouwen aan iemand die voor die ambtsvervulling beloond werd. niet al leen door het kiezerskorps in het algemeen maar bizonderlijk door zijn eigen parij en partijgenoten. Wat nu de SOCIALISTEN betreft;: 't is ook een waarheid als een koe dat ze verpletterd uit de kiesstrijd komen. We begrijpen niet dat de Socialisten zich met zo weinig hebben tevreden moeten en willen stellen, niet omdat ze hier maar met twee zijn. maar wel terwille van de Grote en. Machtige Partij, de tweede uit het Land die achter hen staat. We begrijpen niet hoe zij er zich willen toe lenen in het schepencollege en in de Raad de rol te vervullen van GEVANGENEN van de Liberalen. Over de personen Beperken wij ons ertoe nu we de samen stelling van het schepencollege kennen van de wens uit te drukken van de aan stelling van een schepene voor de sport Aan andere persoonlijkheden zullen we voor 't ogenblik niet doen. Wij besluiten met de wens dat de nieuwe coalitie zal besturen op onpartijdige wijze, ten bate van heel de be volking en. met het enkel oogmerk, het wel zijn en de toekomst der Stad. De C\ P zal de haar toegewezen rol in de oppositie vervullen. Ze neemt een afwachtende houding aan. Haar enige bezorgdheid zal ziin het meer der welzijn der Stad. Nota van de Redactie: Weergave volgens opgenomen notities. Ze ging door voor een zeer flinke publieke belangstelling. Zeer veel liberalen om hun nieuwe ploeg te bewonderen en aan 't werk te zien. De Kommunisten hebben plaats gevat aan de uiterste linker zijde. De plaatsen uiterst rechts waren voorbe houden voor de CVP. Maar ternauwernood waren de leden der meerderheid in de zaai of dhr Waltniel sprong naar de zetel neven dhr De Riemaeeker om beter te kunnen «lonken» in de papieren der oppositie en rare gezichten te kunnen opzet ten achter de rug van de oppositiegroep. Dat zal zeker geen politieke fout. maar een Indonesische zet zijn in de ogen van die func- t ionair Alles verliep kalm en normaal tot aan de tussenkomst van Hij begon trouwens met het zelf toe te ge ven. De «officiële loopbaan» van Mr Cornelis had een schitterende aanzet. Hij liet zich eerst tot schepene verkiezen en aanstellen, na aflegging van de eed van «trouw aan de Koring». Daarop liet hij de oppositie haar wooraeke doen en. onder meer, haar beklag over het gebrek aan programma van de nieuwe coali tie en van de Liberalen. Daarop veerde hij plechtstatig en vol zelf voldaanheid recht en haalde een gereedge maakt geschreven redevoering, uit hetgeen hem steeds het dichtst bij het hart ligt zijn portefeuille. In een handomdraai zat het er bo\enarms op De heer schepene permitteerde zich een aanval in regel tegen de vroegere oppositie en tal van dreigementen tegen de huidige oppositie. t Was effenaf potsierlijk: ir. de voorgaande raadszitting - bij het einde van het mandaat van die vroegere oppositie - niets dan lof- woorden We schreven toch in ons relaas «Tc veel om gemeend te ziin». Hadden we gelijk"? Hij leerde zijn volk tellen Met zelfvoldane en spottende blik hier en daai in de zaal. liet de schepene die zinsnede aan zijn lippen ontglippen. Niet dat hij ze uitvond. W ant we kregen die reeds uit andere voor name bronnen ten gehore. De repliek was er op de slag «Liever 7.0. dan hij leerde ziin volk lopen!» Oei. Mijnheer de Schepene. werd op de -lag razend kwaad. Zo razend zelf. dat hij er uitzag als om een beroerte op te doen De andere mocht zwijgen. H'j was bii t Leger niet geweest enz Wacht maar. luidde de repliek Lessen van fair-play verwachten we niet van de Liberalen en allerminst van de heer Cornelis. En toen kwam men op het kapittel zelf. Een verwijt durven richten aan een talrijk gezin waar drie zoons terzelfder tijd onder de wapens waren en de ooriog meemaakten!! 't Is niet gepermitteerd hé. dat die vierde, alhoewel vrijgesteld door de wet zelf. er OOK niet bij was. Bij de Liberalen doet IEDEREEN toch dienst, niewaar? De Weerstand kwam er ook bij te pas, zodanig zelfs daf de algemeen bekende ras echte weerstander van de Burehtdam er voor te velde toog in de Gemeenteraad maar natuurlijk. De Liberaler, waren zo naief van meet af hun batterijen bloot te geven Cornelis en Waltniel zullen De Riemaeeker schaakmat zetten. We zien benieuwd uit naar dat twee-, par don. driegevecht. Maltniel was van meet af aan thuis. Hii trad op als leider der Liberalen. Hij dreef net zelfs zo ver de CVP op pas te stellen en les te geven in politieke taktiek er: in gemeenterecht M altniei bezit daarover een eigen rechts leer Coinelis mag erover aanvallen, maar De Riemaeeker moet erover zwijgen. Mat wilt ge" Een oude spreuk zegt 't Vat geeft wat het in heeft. Maar a propos van dat groot heerschap het werd benoemd dank aan het reisde naar Indonesië dank aan het wordt betaald met de centen van Een beetje meer kiesheid zou zeker niet ^misstaan. Hij kan 't niet meer houden De scherpe of liever de oude toon van het artikel over Ninove in «Voor Allen» heeft ophef gemaakt. Me waren stillekens aan gewoon geraakt aan de kalme en zelfs hoffelijke relazen van die artikels ten onzen opzichte, waarvan de steller natuurlijk door niemand gekend noch zelfs vermoed wordt. t Schijnt er al met r.e keer mee gedaan te zijn- Veel manierkens voor de Liberalen en zelfs bioemekens voor de Kommunisten En nu op de kap der CVPeekens. Zes jaar lang heef' de opsteller van de Ninove-rubriek in oor Allen» zich koste lijk geamuseerd op de kap van de CVP-kens in t algemeen, en van Chalen en Armandske. meer in 't bijzonder. 't Heeft veel opgebracht, hé? V an 3 op 2. waar hij met 3 reeds beneden peil stond t Heeft kort voor. en bizonder ook na de kiezing genoeg gestoven in de «Vooruit». En niet zonder reden. Na publieke akten van berouw en beloften tot beternis. hebben zijn «vrienden» hem een laatste kans gegund. t Hekken hang' reeds aan de oude stijl! Alhoewel er bij ons - voor hen - niets te rapen is. toch is het bi j ons dat hij andermaal komt stoken. Tol groot jolijt natuurlijk van zijn nieuwe bondgenoten, pardon, bazen uit zijn coalitie. Een oudvlaamse spreuk zegt ook: «een ezel stoot zich nooit twee keer aan dezelfde steen: ook geen kartonnen». WAAROM IS HIJ KWAAD Is het misschien omdat wij in het aanschijn dei Stad bewezen hebben dat hij met te wei nig «tevreden» is geWeest bij de'vorming van het n'euwe stadsbestuur? Is het misschien omdat het niet vlot met z.ijn Comité voor Hulde aan H.K II Prinses Josephine-Charlotte? Me gaan het niet uitdiepen en laten ons met verleiden om polemieken aan te gaan. We hielden er alleen maar aan van den be ginne af die kwestie op punt te stellen Wij kennen maar één tegestrever in onze en schenken hem dan ook onze volle en meest toegewijde aandacht. STAD en OMLEGGENDE NINOVE ZONDAGDfENST. Apotheek open van Mr FRANS GIERTS Burohtstraat. Dit jaart viert de Huifkarstam zijn tien jarig bestaan. Deze viering gaat gepaard met verschillende plechtigheden. Op Zaterdag 31 Januari te 19.30 uur wordt er in het lokaal Sint Jorisstraat een Algemene Op 17 Januari vergaderde de nieuwe ge meenteraad voor de ecrsle maal. In de publieke omheining zijn alle plaat sen bezet. Te 20 uur 10' wordt de vergadering voor geopend verklaard door dhr Van Trimpont die begint met het publiek aan te manen zich van alle welkdanige manifestaties te ont houden. 1) Eedaflegging en Aanstelling Burgemeester De burgemeester herinnert aan het Besluit van de Deputatie waarvan lezing gegeven werd in de laatste zitting van vorige Raad en waarbij do verkiezingen goedgekeurd wer den. Al de Raadsleden leggen - om de beurt - de eed af in handen van de burgemeester. De heer De M'eghe ontvangt de eed van dhr Van Trimpont. De burgemeester verklaart de Gemeente raad samengesteld. 2) Verkiezing en Eedaflegging Schepenen Mr Waltniel Ik stel de kandidatuur voor van dhr De M'eghe. Mr De Riemaeeker De CVP stelt geen tegen kandidaat. Dhr De Weghe wordt verkozen met 7 stem men bij <5 onthoudingen. Hij wordt verkozen verklaard en legt de eed af. Mr Waltniel Ik stel de kandidatuur voor van dhr Violon Mr De Riemaeeker Ik stel de kandida tuur van dhr Albien Coppens. (De Liberalen kijken mekaar onthutst aan en wijdden on middellijk volle aandacht aan de manier waarop hun partijgenoot Coppens stemt). Dhr Violon Woidt verkozen met 7 stemmen tegen 6 aan dhr Coppens. en legt de eed af. Mr Wgltnie! stelt de kandidatuur voor van dhr Cornelis. Mr De Riemaeeker stelt de kandidatuur te gen van dhr Hubert M'achtelaer. Mr De Ville Had de CVP de kandidatuur niet voorgedragen van dhr M'achtelaer. dan zouden wij het gedaan hebben omdat we de mening toegedaan zijn dat er toch één echte vertegenwoordiger van de arbeidersklasse in het schepencollege moet zetelen. Dhr Cornelis wordt verkozen met 7 stem men tegen 6 aan dhr M'achtelaer. en legt de eed af. 3) Vaststelling Voorrangtabel De secretaris geeft lezing \an de tabel van voorrang van de leden van de Raad. 4) Samenstelling Secties De sectie van Financien wordt samenge steld uit de heren Violon. M'altniel (liberalen) Van Trimpont (socialist! De Riemaeeker en Meganck (C\P» De Troyer iKommunist). De sectie voor openbare werken wordt sa mengesteld uit de heren De M'eghe, Cornelis Coppens (liberalen). M'achtelaer (socialist). Vanden Berghe. De Muyter (CVP), De Ville Kommunistt Hierop geeft de secretaris lezing van het verslag der vorige zitting. De burgemeester begroet de nieuwe Raad wenst een spoedige aanpassing voor de nieu we leden en hoopt dat iedereen zijn best zal doen om de belangen van de gemeenschap te dienen Hierop verleent hij het woord aan de op positie. die zulks, in de loop der vergadering, aanvroeg. Mr De Riemaecke»" waarvan we de rede integraal elders in ons Blad weergeven - uit de mening van de CVP over het program ma van het nieuwe stadsbestuur, de coalitie zelf en de personen die er deel van uitmaken. Mr De Ville Toen we in 1947 in het stadsbestuur plaats namen wees de CVP op het gevaar met Kommunisten te regeren. De Kommunisten hebben beWezen dat zij konden besturen. Tijdens de kiescampagne heeft de CVP zelf gepubliceerd dat er slechts twee schepenen van openbare werken iets gepres teerd hadden de CVP-er Fransman en de Kommunist De Ville. Het nieuwe bestuur waagt het aan te re geren met één enkele «tem meerderheid, 't Is zeer gewaagd. Op onze voor teilen kregen we slechts voor antwoord da' het interessanter is een taart met 2 te verdelen dan met 3 (sic...) Men heeft ons zelfs de gelegenheid niet ge gund besprekingen aan te knopen. Het programma der Socialisten is waardig en we kunnen het bijtreden De Liberalen ziin de enigen die geen pro gramma kenbaar maakten. Men heeft ons dikwijls de vraag gesteld met welke middelen wij, Kommunisten. ons vooropgezet programma zouden ten uitvoer leggen Met een andere nationale politiek. Min der militaire uitgaven. Alles opzetten voor de Vrede. Hierop eindigt spreker met een oproep voor verstandhouding onder de volkeren enz Mr Cornells De oppositie zegde haar me ning in minder heftig termen dan wel ver wacht. Bij de jongste verkiezingen stemde Ninove Liberaal. Onze bevolking heeft bewezen dat de ze oppositie van de CVP gevoerd met alle mid delen en met Barnumreelairie Mr De Riemaeeker Ik protesteer. Het gaat niet op Mr Van Trimpont De heer Cornelis heeft Ronde Tafel gegeven waarop we ZEKER alle oud-VT's en ook de cud-scouts verwachten. Het thema van die Ronde Tafel is ZUID- AFRIKA en de vlaamse schrijver ALBE zal er er voor ons vertellen over de Grote Trek. Daar zal nog eens de sfeer van de Ronde Ta fels van Weleer teruggevonden worden en zal men daarna kunnen verbroederen tussen pot en pint. Op Zortdag 1 Februari te 9 uur Plechtige H. Mis tot dankzegging met aangepaste kan selrede. Te 10.30 uur na optocht door de stad Academische Zitting in de feestzaal van de Zusters H. Harten De zitting wordt ingeleid door de huidige Oubaas Maurits Lambrechts. Commissaris Van Der Stichelen werd uitgenodigd te spreken over het onder werp «Hoelang blijf ik VT'» Volgt dan nog een korte historiek van de stam door de Groepsleider Albert Rohaert. Aan Zeereer- waarde Heer Deken zal gevraagd worden de vergadering te sluiten met een woordje over «Stam en Parochie». Tot deze plechtigheden worden uitgeno digd de ouders, vrienden oud-scouts en Voortrekkers. het woord. Mr De Riemaeeker Het gaat niet op nu de kritiek uit te brengen over personen die hier niet meer zijn... Mr Cornelis Ik heb U niet onderbroken. Mr Vanden Berghe Geen reden om bele digende termen te gebruiken. Mr De Ri®maecker Ik zal straks repii- keren. Mr Cornelis herneemt in heftige bewoordin gen zijn aanval op de CVP. Hij klaagt het gemis aan fair-play aan van klacht neer te leggen tegen de uitslag der verkiezingen. Dat heeft zich te Ninove nooit voorgedaan. Die klacht is beledigend voor de Voorzitters der burelen die allen CVP-ers waren, en voor het stadspersoneel. Wanneer men later de geschiedenis van Ninove zal schrijven zal men over dhr De Riemaeeker zeggen «hij leerde zijn volk tel len». Mr De Riemaeeker Liever dan «hij leer de zijn volk lopen Mr Cornelis Gij moogt erover zwijgen. Gij Waart er niet bij. Gij zijt nooit in 't Le ger geweest. Mr De Riemaeeker Ik zal u daar raak op antwoorden. Mr Cornells Zoals gij wilt en kunt. De oppositie mag voortaan doen wat ze wil. We zullen haar te woord staan op dezelfde ma nier Nnove heeft thans oen nieuw links béstuur dat beantwoordt aan onze innige wens. We zullen onze verantwoordelijkheid op nemer. zoals we dat trouwens reeds doen sedert 1895 in het belang van de gemeenschap M'e zullen steeds gehoor geven aan op bouwende kritiek. Want de oppositie vervult de rol van het geweten der bestuursmeerder- heid. M'e blijven trouw aan de Liberale ver draagzaamheid. Mr Van Trimpont Wij moeten hier niet onderzoeken waarom de Socialisten te Ninove geslagen werden. Ze werden niet verslagen. We deden ons best in de voorbije zes jaar. Zelfs de oppositie was ons behulpzaam. M'e staan thans voor nieuwe taken: drinkwaterbedeling voor 550 woningen; bestrijden en wegnemen van krotwonin gen door sterker aanbouw van nieuwe wonin gen. aanleg sport- en speelplein en zwemkom: dringend indienststellen hospitaal; aanleg Doornkwartier; nieuw weddebarema personeel; M'e zullen een politiek van loyauteit voeren en vragen niet beter dan dat gij ons zoudt kontroleren opdat wij ons niet zouden ver gissen. Mr De Riemaeeker Ik vraag het woord voor persoonliike feiten. Dhr Cornelis is de laatste die spreken mag over fair-play. Hij laat vooreerst door anderen het woord voeren om daarna zogezegd te antwoorden, niet op hetgeen er gezegd werd. maar wel met een gereedgemaakte en geschrevene re de vol venijn. Hij valt vervolgens de gedragingen van een groep aan nadat hij, in aanwezigheid van die groep, in een voorgaande zitting, zogezegd hulde bracht aan twee zijner leden. Hij sprak over de verkiezingen. Hij had er beter over gezwegen want de methode waar mee de overwinning behaald werd. vergt te veel commentaar. Hij laakt ons om klacht neergelegd te heb ben. We deden niets anders dan gebruik ma ken van een recht dat ons uitdrukkelijk toe gekend wordt door de kieswet zelf Dhr Cornelis heeft mij het verwijt toege- richt geen legerdienst gedaan te hebben! Op 10 Mei 1940 had ik DRIE broers onder de wapens. Eén ervan keerde terug na twee jaar krijgs gevangenschap. Eén begaf zich. einde 1943, andermaal on der de wapens bii de Weerstand; niet de Weerstand zoals wij hem hier hebben gekend Mr Van Trimpont Ik protesteer Mr De Riemaeeker Bij de echt gewapen de Weerstand die vocht tegen de Bezetters. Ik wacht op dc aanwijzing van soortgelijke burgers die geen Legerdienst deden. Mr Cor nells mag ze mij in zijn omgeving aanwijzen. Wat de manier betreft waarop wij oppositie zullen moeten doen Mr Cornelis dat gaat U niet aan. Wat uwe bedreigingen betreft: om sportter- men te gebruiken zoals voor de tennis, ant woorden wij van nu af op uw «play»: «ready» Mr Cornelis Dat versta ik niet. Mr De Riemaeeker Spijtig voor fair-play. Mr Waltniel Wie een bal kaatst moet hem terug verwachten. Mr De Riemaeeker ge beklaagt U erover dat men de oppositie eerst liet spreken; dat was een politieke fout van uwentwege. Ge klaagt dat men een groep aanvalt die hier niet meer zetelt, 't Is toch nog dezelfde partij die hier voortzetelt. tenware dat ze andermaal van naam zou veranderen. Wat de Weerstand betreft: welk is uw houding' Mr De Riemaeeker - Eerbied voor de ECH TE Meer stand. Mr Waltniel Dank U. Op dit historiek woord wordt de zitting te 21 uur 15' geheven. De Jaarlijkse Feestvergadering der Katholieke vereniging voor gebrekkigen en verminkten (K.G.V.G.) NINOVE EN OMSTREKEN welke doorging in «Ons Huis» op Zondag 25 Januari 11. was ditmaal gekenmerkt door een buitengewoon feestelijk karakter. Niet alleen omwille van het groot aantal opgekomen leden (ruim honderd man): omwille van de hartelijkeen gezellige stemming die heerste onder de aanwezigen; - het fijne eetmaal dat hun werd aangebo den het welverzorgde ontspariningsprogramma door leden van KGVG zelf samengesteld en uitgevoerd; de vererende aanwezigheid van Zeereer- waarde Heer Deken, afgevaardigden van het Arrondissementeel en Provinciaal Be- stuur; de gloedvolle rede van de heer Van Op- denbosch. Provinciaal Voorzitter van KG de prachtige iomboiaprijs Waarvan ieder W v v .J- n-

Denderklok | 1953 | | pagina 2