Zeer interessante Filmvertoning Grote gezinnen en Landsverdediging "HUN,, Naastenliefde. Koloniale Loterij Door de Periscoop HUN„ Verdraagzaamheid. VLOEREN 53 soorten Huis VAN BELLE fiemit NINOVE \s Zeven en twfwfJgtte jaar§an§. Prijs per nummer T.30 Pr. Zondag 15 FeBruarT V&53 Postcheckrekening IS62.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. DAVIDSFONDS - Ninove richt op Dinsdag 17 Februari a. s. te 20 uur, in het lokaal "Ons Huis,, een in over de OVERSTROMINGEN IN NEDERLAND (Deze vertoning wordt gegeven in vervanging van de voordracnt over de Zuiderzee, welke Dinsdag 11. niet kon doorgaan). De film ons bereidwillig verstrekt door de NEDERLANDSE AMBAS SADE te Brussel, geeft de meest volledige documentatie over de grote natuur ramp die Nederland teisterde: Inkom 10 Fr. - De opbrengst komt volledig ten goede aan de geteisterden. De linkse interpellaties over de duur van de diensttijd hebben niet alleen aangetoond dat liberalen en socialisten ter zake grondig verdeeld zijn. waar dc liberale woordvoerder dhr Dëvèze, beklemtoonde dat de herleiding van de diensttijd tot 18 maand in de huidige omstandigheden rampzalig zou geweest zijn voor de gemeenschappelijke verdediging van het Westen. Zij hebben tevens de verachting van de linksen onderlijnd voor onze grote ge zinnen, het reservaat van de natie. De vrij stelling van de oudste van zes kinderen is voor hen onduldbaar maar zij zwijgen ais verrr^-n over de vrijstellingen om sociale redenen. Mr Scheere, algemeen voorzitter van de Bond der Kroostrijke Gezinnen, heeft de he ren echter van antwoord gediend en de enor me bijdrage var de kroostrijke families voor de landsverdediging belicht. 660.000 Belgische gezinnen zijn kinderloos en komen niet in aanmerking voor landsverdediging. 700.000 gezinnen hebben slechts één kind en leveren normaal slechts 350.000 soldaten. 800.000 ge zinnen tellen van 2 tot 4 kinderen en leveren een half millioen soldaten. 259.000 gezinnen hebben van 4 tot 6 kinderen en geven 688.500 soldaten aan het land. Ten slotte bezorgen de 80.930 gezinnen met 7 kinderen en meer 225.290 landsverdedigers. Daarenboven moe ten de vrijgestelden van de grote gezinnen in oorlogstijd dienen. Dezelfde redenering kan gehouden worden wat de fiscaliteit betreft. Ten slotte zijn het de kinderen van de grote gezinnen die in aanzienlijke rnate de pensioenlasten zullen moeten dragen voor de echtelingen zonder kinderen en met één kind. Vrouwen bij het leger De linksen v5illen tevens de diensttijd ver minderen door massale aanwerving van vrou wen voor het leger. Zij beroepen zich hierbij op de vrouwelijke hulpdiensten in de legers tijdens de tweede wereldoorlog. Wij hebben inderdaad gedurende meer dan vier jaar kunnen ervaren welke zegen het voor een land is over «Blitzmad.el» en «Wehr- machthelferinnen» te beschikken. Hun dienst was ongetwijfeld een perfecte opleiding tot het moederschap, de natuurlijke bestemming van de vrouw. De veroudering van onze bevolking De veroudering van de bevolking stelt ern stige problemen die sedert twintig jaar de aandacht gaande houden van economisten en sociologen, evenals van de verslaggevers der begrotingen van Arbeid en Sociale Voorzorg. De vraag is inderdaad gesteld hoe de komen de generatie de pensioenlast voortvloeiend uit deze veroudering zal kunnen dragen. Wij konden dan ook in «Le Peuple van 6 Februari lezen: «Wij zijn bekommerd om de vereudering van onze bevolking». Het blad voegde er evenwel onmiddellijk aan toe: «Wij weigeren hierin te verhelpen door de politiek der grote gezinnen zonder meer waaraan al de andere aspecten van de sociale politiek zouden ondergeschikt zyn. Wij willen de vermenigvuldiging van de gemiddelde wel varende, gezonde, gelukkige en behoorlijk gehuisveste families aanmoedigen De socialisten moeten ons eens wijs maken hoe zij een vooruitstrevende sociale politiek zouden kunnen voeren, indien iedereen een «gemiddelde» familie stichtte en de kinder- last beperkte tot één eenheid. Na één gene ratie zou ang tot de helft geredu ceerd zijn en ^ouden er nog hoofdzakelijk ouderlingen overblijven, wat het faillissement van elke sociale politiek zou voor gevolg hebben. Caritas Catholica voorbijgegaan De Regering heeft in haar steunverlening aan de geteisterden enkel het Rood Kruis van België betrokaen. Zij stelt zich hierbij op een neutraal standpunt en erkent enkel de hulpactie van een neutrale organisatie. Wij Wensen in genen dele de verdiensten van het Rood Kruis te negeren maar willen tevens de reusachtige verdiensten belichten in de leniging van de nationale en interna tionale noden door een ander organisme, namelijk Caritas Catholica. Caritas Catholica heeft zich onderscheiden in de hulpverlening niet alleen van ae mensen hier te lande, maar tevens aan alle volkeren en volksdelen die door uitzonderlijke rampen geteisterd werden. Denken wij slechts aan de merkwaardige steun verleend aan de uit Israël verdreven Arabieren, aan ae geteis terden van de Povlalcte in Italië, aan de on derbrenging van vreemde noodlijdende kin deren. Caritas Catholica helpt zowel niet ka tholieken als katholieken en is het verhe- vendste Werk van moderne naastenliefde. Het ware wenselijk geweest dat de rege ringssteun en de organisatie van de steun- actie niet enkel naar het Rood Kruis gegaan was. Waterramp en Kommunisten Terwijl de staatstoofden van alle beschaaf de landen hun deelneming in de nood betuigd hebben aan België, Nederland en Engeland, hebben de kommunistisehe landen zich van elke blijk van merievoelen onthouden. De zender van Oost-Duitsland heeft thans onthuld waarom deze houding aangenomen werd. De overstromingen zijn geen natuur ramp maar houden verband met het Atlan tisch Pact. Zij moeten behouden blijven om een Waterwoestijn te scheppen in dienst van de Amerikaanse oorlogsvoering Zonder kommentaar. Van apen en vissen «De Rode Vaan wijdt week na week haar magazine-bladzijde aan de afkomst van de mens. Voor de rode materialisten staat het paalvast dat wij niet alleen van apen maar ook van vissen afstammen Het is mogelijk dat dhr Lalmand in Stalin de afstammeling van een orang-oetang en in Vichinsky deze van een hyena herkent en het zou veel verklaren in het wereldgebeuren Maar onze mensen Weigeren zich als klein zonen en -dochters te aanzien van een pla dijs of tapir. Zij weten dat zij kinderen Gods zijn en erfgenamen des hemels en zij weten hoe en waarom In het voormeld Baniernummer dur- v°n de blauwe jongskens het aan ons de les te speiien over naastenliefde. 't Is natuurlijk om ons te leren hoe wij die moeten beoefenen. Want voor de Liberalen zelf heeft ook dat woord een gans andere betekenis. Een paar voorbeelden zullen het dui delijk maken. Een eerste.: De talrijke huurders van een der blau we overwinnaars van de kolenslag. kre gen hun Nieuwjaar per aangetekend schrijven vanaf i September 1953 zoveel te betalen. en, indien niet 't accoord buiten Natuurlijk in minder brutale bewoor dingen (de identiteit van de opsteller zijpelt erdoor...), maar, niettemin, komt het hier brutaal op neer. Een tweede Een Liberale voorvechter van ach ter de schermen, natuurlijk zwierde dezer dagen zijn huurder, die een nieuwbouw pas onder dak staan heeft, zander een dag of een uur respijt, met klikken en klakken de straat op. Hij heeft zijn eigendom dringend no dig om er... een drankgelegenheid in op te richten. We stoppen voorlopig de reeks. De verkiezingen zijn nog niet ver ge noeg achter de rug. dan dat iedereen reeds zou vergeten zijn het kabaal dat de liberalen gemaakt hebben over hun partij, die niets anders telt dan echte VOLKSVRIENDEN. WIE GOED DOET, GOED ONTMOET Neem deel aan de en gij ontmoet misschien rijkdom en geluk Trekking der 3de schijf 1953 ZATERDAG 28 FEBRUARI TE AUVELAIS De tijd gaat snel voorbij. Reeds acht jaar dat begin September de bevrijding kwam met haar kortstondige vreugde en haar verbijsterende verschijnselen. Wij kregen toen een ministerie waar in als grote, heldhaftige vaderlanders, vertegenwoordigers van een partij ze telden die nooit een vaderland had ge had... Levez-vous, et demain l'Inter- nationale sera le genre humain Een van die vertegenwoordigers van die partij, bezette een ministerie waar, op dat ogenblik, veel lakens werden uit gedeeld. Onder die lakens was ook ga- zette papier. Er was, na de bevrijding, grcte schaar ste in het gazette-papier. Er kwamen duizenae ton toe. De gazet van zijn par tij kreeg al het papier en de andere ga zetten kregen de rest. Zijn partij wierp haar gazet naar de mensen hun kop. Grote bladen, die sinds twintigtallen van jaren grote bladen waren, verschenen in zakformaat en op zeer beperkt aantal exemplaren. In die gazet die met het papier speelde als wiide ze alle WC's van papier voor zien. stonden in die schone tijd schone dingen te lezen. Een toevallig correspondent uit - ik weet niet meer - welk dorp, drukte zijn verbazing en zijn verontwaardiging uit omdat er mensen waren die hem en andere patriotten, van zijn soort, wilden beletten van te plunderen. Ernstige mensen bekeken dat, schud den het hoofd, haalden de schouders op... Schokkende gebeurtenissen hebben altijd, bij mensen bij wie de vijzen niet heel vast rtaan, hier of daar een vijs doen lossen. Die hebben een vijs los, dachten de ernstige mensen 't zal wel beteren en dat komt in orde. Acht jaar zijn verstreken en bijna een half jaar daarbij. De vijzen zouden al lang moeten vast geroest zijn. Maar ze zijn niet vastge roest en ge krijgt de indruk dat er meer en meer los komen. Deze week een propagandabladje on der de deur gekregen uitgegeven door een vereniging waarin een berychte tam boer-major zelf de trommel slaat. Hewel, dat is nog al een pot eten Ik heb zo een instinctmatige afkeer voor grote en grove woorden, ook vóör slagwoorden. Slagwoorden, over het al gemeen, zien er eenvoudig, klaar en dui delijk uitonweerlegbaar, sterker dan dogma's. Maar onder hun simplistische algemeenheid krioelt het van - laat ons zeggen - onwaarheden. z,e zijn verontwaardigd omdat ze in andermans zaKüen met meer mogen rit ten en wijzen met ae vinger als dief aan juist die man die het zakkenrollen wil oeieiten. ue negers uit de Congolese brousse, tussen ae twee oorlogen in, in een pe riode van economische inzinking, be grepen niet waarom de Staat die crisis toeliet. Wij hebben geen franks, wij kun- nen niet kopen, zeiden ze. Waarom maakt de Staat geen franks en -#eéft hij ze ons niet Dan kunnen wij weer kopen Vanwege brousse-negers is dat te be grijpen maar niet van geëvolueerde negersen zeker niet vanwege pheno menon van geleerdheid die zouden kun nen boeken schrijven gelijk die middel eeuwse geleerde die een boek schreef waarvan de titel luidde over alle ken nelijke en niet kennelijke zaken en nog enkele andere Het oude Vlaamse volk was nuchter van zin en zijn wijsbegeerte lag vast in rijmpjes en dichtjes die nu meestal ver geten zijn. Een er van was: stel uw tering naar uw nering of uw nering krijgt de tering... En ge weet van de tering - nu oog - daar sterven de mensen van: In een vroeger nummer van ons blad hebben we de lage aanvallen van de Liberalen op dhr: De Riemaecker reeds aan de kaak gesteld. We kregen inzage van het Januari nummer van Banier Het oude deuntje gaat niet alleenlijk voort, maar het schijnt zelfs dan men er kracht wil bijzetten. Het geval doet denken aan vervol gingswaanzin. Dit gekef treft het doelwit van hun aanvallen - De Riemaecker - niet het minstiedereen weet dat hij er boven staat en mans genoeg is cm het- zonder hulp en op eigen macht, de Liberale jongeren te doen ontgelden. Het treft evenmin de Christelijke Volkspartij omdat onze mensen reeds lang het liberaal gedoe klaar doorzien hebben de systematische bezwaddering en verdachtmaking van elk Katholiek voorman, die hen in de weg staat. Onze mensen wreten reeds lang dat dhr. De Riemaecker de Ninoofse libera len zwaar tegenvalt. Hun huilkoor bewijst ons een prima- dienst. Het bewijst dat men bij de Liberalen niet nauw moet letten op hun woorden, want was het niet in de eerste zitting van de nieuwe Gemeenteraad dat een versgebakken schepene met de hand op het hart beloofde dat de verenigde li beralen blijk zouden geven van ver draagzaamheid. Ze tonen wat dat wil beduidea. Ze zijn er wel voor bedankt. ALLEENVERKOOP DER Echte "CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort Mosaikvloeren "MAR BRAGG LO„ de fijnste en mooiste Ceramiektegeis "WASSERBILLIG,, de koning der ceramieken Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRUDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN -y—T zo mooi als eiken. - - L-U-I_r

Denderklok | 1953 | | pagina 1