Een ontroerende boodschap 4* W Door de Periscoop In Memoriam Henri Piret, V tO t REN 53 soorten Huis VAN BELLE NINOVE (F+^^rsit De Liberale Senator G. lie Stobbeleir wist het weer beter Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 22 Februari 1953 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAM-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. Terwijl ten onzent de hulpverlening uitgaat van een geest van «politieke neutraliteit» en de stempel draagt van een compromis met de heidense levensopvatting, hebben wij niet zonder ontroering de Nederlandse Koningin beluisterd in haat toespraak tot het zwaar geteisterde volk. Deze toespraak was door drenkt van Godsvertrouwen. Nederland heelt, aldus de Vorstin, het hoogste gebod gevolgd van naastenliefde, ons door Christus gegeven. Die alle leed doorleefd heeft en kent... Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept en Die weet welke beproeving, welke krachtmeting wij kunnen verdra gen elk afzonderiijk en allen te zaamDit lijden voert maar naar één uitkomst, zo wel voor de doden als voor de levenden, en dat is naar de barmhartigheid van God en Waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is. is zegen nabij Koningin Juliane gaf een schitterend voor beeld aan onze gezagdragers. Beschamende partijdigheid. Met grote opmaak van reuzentitels had de socialistische pers haar lezers opgeruid tegen een Henegouwse kloosterzuster die in de klas van dierenontleedkunde insnijdingen zou ge daan hebben op een levende kat. wat slechts in de universiteiten geoorloofd is. Het onder zoek bewees de ongegrondheid van de be schuldiging en liep uit op een ontslag van rechtsvervolging. De anti-katholieken gaven zich niet verloren. Een interpellatie werd aangekondigd door Mevr. Vandervelde. De kloosterzuster Werd gedagvaard door een maatschappij voor dierenbescherming. Ter zitting trad het openbaar ministerie vólkernen de thesis van de verdediging bij en voerde aan dat er geen wetsovertreding geweest was. De kloosterzuster had geen proefneming ge daan op een levend dier. Het verslag van <Le Peuple» en andere ro de bladen over deze zitting? Met koeien van letter.- op de eerste b!z. Zuster Saint- Hislaire had te Gosselies de buik van een levende kat geopend en verscheen glimla chend voer de rechtbank te Charleroi met ernaast een «tekening» van een lachende non. Dat heten de roden eerbied voor de godsdienst. Dat heten zij objectieve voor lichting na een ontslag van rechtsvervolging wegens het met-bestaan der feilen Vrij technisch onderwijs xer min. Harmei in de bloemen. Het nationaal congres van het vrij tech nisch onderwijs heeft nogmaals aangetoond hoe doelbewust de homogene regeringen het CVP-programma op onderwijsgebied verwe zenlijkt hebben. Gedurende dertig jaar ver nam men op de samenkomsten van de leraars T. O. enkel klaaglitanieën. Hun wedden wer den met schandelijk lage vertraging uitbe taald. De leerkrachten bleven inzake bezoldi ging verre achteruit op hun collega's van het officieel onderwijs. Het Congres maakte de balans op van de verwezenlijkingen der laatste jaren. De in tegraie betaling der weddetoelagen door de Staat op basis van het princiep «voor gelijk werk. gelijk loon» werd bij K B. van 30 De cember 1952 voor 100 G toegekend. Het wets ontwerp dat eerlang zal behandeld worden, voorziet een gelijkaardige maatregel voor al le categorieën van het personeel met uit zondering van de in gemeenschap levenden De kloosterlingen blijven verstoken van toe passing van het beginsel: «gelijk werk, ge lijk loon». Inzake de eis van een kosteloos staatspen sioen zal de Minister in de allereerste dagen een beslissing treffen. De nieuwe barema's zullen voortaan niet bij wet maar bij besluit geregeld worden wat de soepelheid van de aanpassing verzekert. De betalingen der wed den zullen van dit jaar af geschieden volgens hetzelfde systeem als dit in voege bij het officieel T. O. wat de vertragingen weg neemt. Het was dan ook begrijpelijk dat minister Harmei herhaaldelijk een geestdriftige ova tie mocht in ontvangst nemen. Socialisten bewijzen noodzakelijkheid van geboortepolitiek. De socialisten hebben nooit oog gehad voor een geboortepol itiek. Deze kan niet anders dan de grote gezinnen bevoordelen waarvoor de socialisten enkel misprijzen over hebben. Dit hebben ze nogmaals bewezen ter gelegen heid van het debat over de diensttijd. Verrassend is dan ook dat de sociale mede werker van «Le Peuple» naar aanleiding van de brochure van specialisten inzake demogra fie. waaronder een vooraanstaand socialist' plotseling de rampzalige gevolgen van de ontvolking ontdekt. De gemiddelde leeftijd bedroeg 28 jaar in 1846. 36 jaar in 1950. «Tui sen beide oorlogen, aldus het blad vermin derde het aantal kinderen met een derde, terwijl dit van de ouderlingen van 6 tot II G steeg Met eenzelfde geboortecijfer zal het aantal ouderlingen over 50 jaar 36 G bedra gen Het gevaar van een onbetwistbare de cadentie moet bezworen worden De socialisten doen ontdekkingen die voor alle katholieken sedert jaar en dag gemeen goed zijn. «Le Peuple» ziet middelen om de ontvolking tegen te gaan 1> verhoging van het aantal inwijkelingen, dat echter reeds 367.319 of 43 per duizend bedraagt 2) aan moediging van een «gematigde» toeneming van de bevolking, wat belangrijke finantiele offers zal voor gevolg hebben. Zoniet gaan We naar overproductie, prijsstijging, gebrek aan evenwicht tussen productie en verbruik. En wii kunnen er bijvoegen het faillisse ment var. de Staat. V> at de socialisten echter niet kunnen in zien. is dat het aanlokken van tienduizenden vreemdelingen en het aanprijzen van een «ge matigde» geboorteverhoging geen aarde aan de dijk zullen brengen. Het is in de provin cies en agglomeiaties die aangetast zijn door de virus van het socialisme dat de ontvolking op een vreselijke wijze woedt. Waarom kinderlast. wanneer hogere motie ven ontbreken Normale familieverhoudin gen zijn slechts mogelijk door de wederbele- venis van de hogere geestelijke waarden, door herkerstening. W aar «Le Peuple» ten slotte schreef: «Deze beschouwingen zullen wellicht sommige onzer lezers verwonderen», kunnen wij het blad volkomen bijtreden. De socialistische gaaien moeten zich inderdaad afvragen waarom de «Partij» zich veraet tegdn de vrijstelling van de oudste zoon der grote gezinnen en waarom hun leiders enkel misprijzen koes teren voor de echtelingen die de moed heb ben een schoon gezin te stichten Bij de bespreking van de begroting van het Ministerie van Landbouw hiel den de CVP-Senatoren SLEDSENS en VAN HEMELRIJCK een breedvoerig be toog over de zorgwekkende toestand van de .snijbloementeelt en zij besloten tot de noodzakelijkheid van doeltreffende beschermingsmaatregelen tegenover de overrompeling van de bloemenmarkt door hoilandse bloemen die hier worden afgezet aan prijzen die merkelijk bene den de productiekosten zijn. Beide Se- naiuren besloten tot de noodzakelijkheid van de opname der snijbloemen op lijst A van het landbouwprotocoi van Bene lux. Deze maatregel zou inderdaad aan de Minister van Landbouw toelaten, zoals het nu reeds het geval is voor andere landbouwproducten die op deze lijst staan, om de invoer op bepaalde ogen blikken, wanneer het nodig is, te rem men of te beletten. De CVP Minister van Landbouw, de heer HEGER. verklaarde zich met deze zienswijze accoord en zegde toe dat hij bij de komende onderhandelingen met de Nederlanden de opname der snijbloe men op lijst A zou eisen. Maar Senator G. DE STOBBELEIR wist het beter! Hij diende dadelijk ter zitting van 4 Februari 1953 een amen dement in op de begroting van landbouw dat als volgt luidde De snijbloemen, sierplanten en bolbloemen worden opge nomen in lijst A van het landbouwpro tocoi». - Het was niet moeilijker dan dat en daarmee was in de geest van Senator DE STOBBELEIR de zaak gered Was het zo eenvoudig geweest dan kan men zich met reden afvragen hoe in neel die Senaat er niemand vroeger had aan ge dacht Het spreekt vanzelf dat om een ak koord tussen twee landen te wijzigen het niet volstaat dat een van beide lan den daartoe eenzijdig beslist Zo gaat het trouwens ook tussen twee personen die een overeenkomst afsluiten om daaraan iets te wijzigen moet men met tweeën zijn. Dadelijk liet de Voorzitter van dc- Se naat. de heer P. STRUYE. aan Senator DE STOBBELEIR opmerken dat zijn amendement niet ontvankelijk was om dat het een wijziging wilde brengen aan een akkoord tussen twee regeringen. Klaarblijkelijk had de Voorzitter ge lijk en heel de Senaat deelde zijn me ning vermits wanneer er over de ont vankelijkheid werd gestemd heel de Se naat in die zin stemde en Senator DE STOBBELEIR zelf niet meer dierf recht staan om zijn zienswijze te verdedigen. Maar waar Senator DE STOBBELEIR wat ver gaat is wanneer hij op bioemis- tenvergaderingen zou gaan vertellen hebben dat hij alleen gestemd heeft voor de opname der snijbloemen op lijst A en dat de CVP - Senatoren SLED SENS en VAN HEMELRIJCK er tegen gestemd hebben. - Dat is al te grof en louter boerenbedrog. Over de opname der snijbloemen op lijst A had de Senaat niet te stemmen daar heeft de regering over te onder handelen en deze onderhandelingen moe ten tot een goed einde worden gebracht; dat is noodzaak voor onze bloemenkwe- kers. De Senaat had maar alleen te stem men over het ongerijmd initiatief van Senator DE STOBBELEIR en dat werd zelfs, door zijn vrienden, als niet ont vankelijk afgewezen. Mosselen... Mosselen... Deze week As-Woensdag en Vrijdag; toe komende week de Quatertemperdagen van de Lente. Wat eet een mens als hij die dagen geen mosselen eet. Zijn er mosselen? Zijn de mosselparken door de woeste zee niet uit malkaar geslagen en de mosselen in zee verdronken? En als de mosselman geen «mosselen» roept zijn het de mensen die om mosselen roepen. Helaas er zijn te veel mosselen en als ik op Vrijdag of Vastendag mosselen eet en ik eet ze gaarne denk ik onwillekeurig aan allerhande soorten mosselen smakeloze, gif tige mosselen, die voor een gezond mens niet genietbaar zijn.. Ik word er zenuwachtig van en ik vergeet mijn goede smakelijke mosselen en bederf mijn maaltijd; Mosselen Hemel wat zijn er in ons Land mosselen. Onze Koning zit in Zuid-Frankrijk. Onmiddellijk zijn de koning-haters in actie getreden. Ze ontwapenen nooit, en dag en nacht - maar liefst in de nacht - liggen ze op loer gelijk pensjagers, met stroppen en netten in hartstochtelijke jacht op koninklijk wild. Leopold is met de «ramp» van '40 in 't Land gebleven bij zijn volk. 't Was mis. De dikbuiken van de profiteurspolitiek waren gaan vliegen. Het kalme plichtbewust zijn van u<l- Vorst was een kaakslag voor hun laf. ikzuchtig gedoe. En de Koning moest in het ongeh.k gesteld en door dat feit zelf bleek het dat zij gelijk hadden. De massa wilde niet mee. Ze zwegen en vroegen pardon, om te gepasten tijde weer uit te pakken met hun stroppen. Koning Leopold werd gestropt en ge stroopt. Toen was net «weg met de Vorst - maar le ve de dynastie». En Baudewjjn kwam. De stropers liggen op loer. A! Wat hij doet wordt bekeurd en afgekeurd en he: oude spel is weer aan gang. Reeds vijftig jaar duurt de jacht op de koningen. De koning staat officieel boven de wet. In feite staat hij buiten de wet. Terwijl in Engeland een protestantse domi- né. officieel dienaar van God; in feite dienaar van het Engels kapitalisme en imperialisme, zijn hatelijke campagne voerde tegen «Bel gisch» Congo, voerde het Belgisch socialisme een zwaidercan.pagne tegen de st:chter van Belgisch Congo. Het gouvernement liet begaan en het ge recht 'liet begaan. Mosselen Koning Albert zat op de teen van het en gels imperialisme als een eksteroog op de kleine teen van een elegante menheer. Ko ning Albert werd beklad en bezwadderd in eigen Land. Als hij dood was werd hij een goede. Niets zó goed als een dode Koning. Waren alle Koningen maar dood Het Belgisch Gerecht is bij mijn weten een maal in actie getreden, 't Was toen een or ganisatie plakbrieven uithing om de Prins- Regent te zeggen dat hij geen politieke reis moest ondernemen naar Parijs. Engelse pers en Franse pers zingen in koor met onze anti nationale pers - sinds jaren. Het gouverne ment iaat begaan. Die bladen worden niet uit het land gewezen en de inlandse pers wordt niet vervolgd. Mosselen Als Franse of Engelse vijanden van ons Vorstenhuis naar Brussel komen worden ze te Brussel officieel geestdriftig ontvangen en de Brusselaars staan te juichen. Mosselen Ze kennen geen Frans genoeg om «haoe» te roepen en «a la frontière». Terwijl ons Vor stenhuis versleten wordt voor alles behalve voor wat deftig en eerbaar is wordt te Brus sel een Fernandel - die toch maar een Fer- nandel is - door een geestdriftige menigte op de handen gedragen. Zouden wij de Sak- sen-Coburgs niet bedanken en Fernandel ko ning maken - koning van de mosselen Mosselen eindigen met opgeëten te worden door krabben en door de mensen, en door krabben van mensen Op Zaterdag 14 dezer werd Heer HENRI PIRET te grave gedragen. Hij was Woensdag 11 Februari plotseling overleden. De ontroe- ring, de verslagenheid, de verwarring bij dit haastig afsterven waren zo groot dat het niet mogelijk was. verleden week, al was het maar enkele lijnen aan zijn gedachtenis te wijden. Meester Piret - zo werd hij gewoon weg genoemd - was geen mens gelijk al de an dere. Zijn ideaal stond veel hoger dan het alle daagse loopbaan maken of geld verdienen. Meer dan veertig jaar stond hij in het on derwijs en gaf zich met hart en ziel te beste aan de kmderen die hem waren toevertrouwd En de kinderen hielden van hem. Als ze veel jaren na het verlaten der school «meester» ontmoetten, was het met plezier dat ze een praatje sloegen en spraken over de tijd toen ze zij hem op de banken zaten. Zijn collega's droegen hem een warm hart toe. Nooit had iemand over hem te klagen gehad; wel in tegendeel hij was de man die zijn plezier vond in anderen plezier te doen. Zonder ampitie en met een uiterst gevoelig geweten komt ge niet ver in 't leven. Hij heeft het niet ver gebracht. Het deed hem geen zeer. Hij had liefs, dat hij zelf iedereen in de ogen kon zien en dat anderen op zij moesten kijken. Toen na een lange en vruchtbare loopbaan de tijd van rusten kwam. heeft Henri Piret de volle maat van zijn persoonlijkheid ge geven. Voor de rust was er tijd genoeg na het leven... Hij werd de spil en de bezieler van gans het parochiaal leven. Het ging toch zo gemakkelijk het werk was voor hem en de ereposten liet hij voor de anderen. Op zijn graf werden geen redevoeringen gehou den. Menigeen had hem graag een laatste hulde gebracht maar iedereen zweeg uit eer bied voor die grote nederige man die in leven nooit liaideblijken had aanvaard. Mensen verdwijnen en 't leven gaat voort... dat is de gewone gang van zaken. Een onvergankelijke en onbetwistbare hul de aan zijn persoolijkheid - en die hij zelf niet weigeren kan - is het feit dat niemand het werk kan overnemen dat hij jaren lang gedaan heeft en dat drie en vier mensen van goeden wil zullen nodig zijn om zijn werk voort te zetten. Hij heeft, als een soort leke-apostei, ge werkt ter ere Gods en tot welzijn van zijn evenmens. Bij God kreeg hij zijn loon. Bij de mensen blijft zijn gedachtenis in ere bewaard. STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST Apotheek open vaD Mevr. V. D. Mosselaer Statiestraat OUDERAVOND Op 8 en 9 Maart a.s. 1) Opvoering van «DE WEG DES DOODS een spel in 4 bedrijven door Paul Humpert. 2) Optreden van het Zangkoor onder leiding van de heer Willy Timmermans. De ouders van de leerlingen, de Oud- leerlingen en alle sympathisanten van het College worden van nu af vriende lijk uitgenodigd. ALLEENVERKOOP DER Echte CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort Mosaïkvloeren "MARBRAGGLO,, de fijnste en mooiste Ceramiektegels "WASSERBILLIG,, de koning der ceramiekon Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN De Denderklok C K!T VC m a i OlN I -ML.U OlUOUULLtüt TA IMAAI I ariron it.

Denderklok | 1953 | | pagina 1