Indrukwekkende Cijfers 2'' Gemeenteraadszitting Door de Periscoop VLOEREN 53 soorten Huis VAN BELLE NINOVE 0!k 1 ït merk lambrizeringen vtSFitii Zeven en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zendag 1 Maart 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 De heer De Taeye, minister van Volksge zondheid en van het Gezin, beiiciitte in de Senaat de bouwpolitiek van de Regering. In 1952 werden 15.390 bouwpremiën en 1410 aan- kooppremiën toegekend. Dit betekent dat er sedert de tweede helft van 1948 tot en met 1953 gezamenlijk 77.058 bouwpremiën werden verleend. De begroting van 1953 voorziet een krediet van 425 millioen voor bouwpremiën hetgeen overeenstemt met de toekenning van circa 1000 premiën per maand. De Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen had in 1952 7378 huizen in aanbe steding, hoogste cijfer sedert de bevrijding bereikt. De Maatschappij voor Kleine Landei gendom bouwde in 1952 2.000 huizen, het grootste aantal sedert haar ontstaan. Ten slot te heeft het woningfonds van de Bond der Kroostrijke Gezinnen in hetzelfde jaar 1373 bouwleningen tegen uiterst voordelige voor waarden toegestaan. Vrijstelling van oudste zoon der grote gezinnen. Te pas en te onpas stellen de linksen de vrijstelling van actieve legerdienst van de oudste zoon der grote gezinnen verantwoor delijk voor de 21 maand legerdienst. Tijdens hun interpellatie over de diensttijd hebben de socialisten zulks nogmaals herhaald. Het was niet moeilijk hen te weerleggen. Terecht herinnerde er dhr. Scheere aan dat het een regering van drie partijen was die in 1936 deze vrijstelling invoerde en dat de coalitie van socialisten en liberalen haar in 1946 behield. Al het gestook tegen deze vrij stellingen is dan ook demagogie zonder meer. Wegens de rouw in het land. De katholieken van Nederland hadden zich sedert maanden voorbereid om de honderdste verjaardag van het herstel der kerkelijke hiërarchie onze Noorderburen bleven 2UÜ jaar zonder eigen bisschoppen ingevolge de calvinistische onwil schitterend te vieren. De omhalingen te dien einde hadden zich in een wedloop van milddadigheid verheugd. De voorzitter van het comité «Honderd Jaar Kromstaf» heeft thans via de radio aangekon digd dat alle verdere geldinzamelingen stop gezet zijn en dat de viering van het herstel der hiërarchie sober zal gehouden worden wegens de algemene rouw en nood. Socialistische rimram. In het nr van 19 Februari heeft «Vooruit» nogmaals bewezen Welke achting het heeft voor de godsdienst. De man «met de handen in de zakken» schreef letterlijk «Al die rimram over de komst van de Messias en het vergaan van de wereld en wat weet ik al. kweekt in slappe hoofden een soort van broei- sel, van zure karnemelk en giftige padde stoelen, waardoor de slappelingen de kluts kwijt geraken...» De slappeligen geraken natuurlijk niet de kluts kwijt door de Internationale «Staat op. gij, verdoemden der aarde!» Zij geraken niet de kluts kwijt door het proza van J. Zuur- pruym of Vooruit! Maar wat moet Tuur De Sweemer daarvan denken die op 16 November in «Voor Allen» schreef: «Het is een feit dat de meerderheid der Vlamingen, in de gewichtigste omstandig heden van het leven, beroep doen op de Kerk en haar sacramenten. Wij, socialisten, ook als wij niet gelovig zijn, hebben daar de grootste eerbied voor». Komedianten! Herrie om twee Joodse kinderen. Het was tijdens de oorlog een moedige daad van verheven naastenliefde kinderen van Is raëlieten te onttrekken aan de deportatie naai de gasovens. Zo handelden ook de zusiers van O.L.Vr. van Sion te Grenoble (Frank rijk). Waar de Gestapo hen bedreigd had hun Kinderkrib in brand te steken, bijaldien zij Joodse kinderen verborgen, liet de overste 12 kinderen in houten kisten oversmokkelen naar het kasteel van Vif waar zij voor de duur van de oorlog de moederlijke zorgen genoten van mejuffer Brun, die alles uit eigen zak bekostigde. De kloosteroverste en de pleegmoeder werden uit dezen hoofde gedecoreerd. Tot de 13 Joodse kinderen, die thans haast allen meerderjarig en geplaatst ziin. behoor den ook de beide jongetjes van dr Finaly die met zijn vrouw zou omkomen in Duitsland. Mej. Brun bleef zich het lot van deze kinde ren ter harte trekken en bekostigde hun on derhoud en studies. Op \erzoek van de fa milieraad werd zij tot wc-ttige voogdes aan gesteld. Zij liet ze op hun verzoek in 1948 do pe^ Toen nu onlangs de kinderen opgeëist werden door een hun totral onbekende tante- uit Israël, weigerde zij de kinderen af te staan en onttrok ze aan de opzoekingen. Tot daar de feiten. Deze hebben aanleiding gegeven aan onze socialistische pers om al les op haren en snaren te zetten. Ingevolge de perskampagne werd eerst mej. Brun en later ook de kloosteroverste - ondanks het protest van de liberale meier van Grenoble - gearresteerd. Hoe moeten wij, katholieken, tegenover de feiten staan Mei. Brun ging ongetwijfeld haar recht te buiten. Canon 750 in 1917 door Paus Benc-dictus XV uitgevaardigd, om schrijft nauwkeurig dc voorwaarden in de welke mag overgegaan worden tot het dopen van kinderen van niet-katholieken. Mej. Brun haöde zicf moeten voorlichten bij de kerke lijke overheid. Zij mocht evenmin de kinde ren verlxlgen houden. Daaitom heeft de Bisschop van Grenoble aan de gelovigen voor geschreven alles mede te delen wal zij ge beurlijk over de kinderen zouden weten. Het gaat echter bij de socialisten niet om mej. Brun maar om de kloosteroverste en het kleed dat zij draagt. Zij stellen het daarenbo ven voor alsof de jongens zouden gedreven worden naar het priesterschap, terwiji de ene voor geneesheéfc en de tweede voor boekhouder studeert. De socialisten hebben echter deze pijnlijke zaak niet willen laten voorbijgaan zonder uiting te geven aan hun haat tegen de Kerk en tegen al wie een priester -of zusterkleed draagt. Op rijdag 20 Februari 1953 kwam de voorsteld voor eigen land. nieuwe gemeenteraad voor de tweede maal in vergadering bijeen. Tamelijk publieke belangstelling. Verontschuldigd dhr Vanden Berghe CVP 1) Overhandigen Eretekens De burgemeester gaat over tot de uitrei king van eretekens aan de hh. Dr Prové. Dr Vander Hulst en Hubert Wachtelaer. Daarna tot de uitreiking van diplomas aan de laureaten van den Arbeid, de hh. Albert De Hondt, René De Wit en Karei Simon. Tot elke gedecoreerde wordt een gelegen heidswoord gericht, 2) Aanstelling Burgemeester. De secretaris geeft lezing van het Besluit van benoeming van dhr Van Trimpont als burgemeester. Dhr De Weghe richt zijn diepgemeende felicitaties in naam van de meerderheids- groep tot de burgemeester. Dhr De Riemaecker feliciteert namens de CVP, Dhr De Viüe feliciteert namens de Kom- munisten. die tevreden zijn omdat het ambt aan een arbeider toekomt. Dhr Van Trimpont dankt en beloofd de burgemeester te zullen zijn van iedereen, Hij heeft zulks betracht in het verleden, hetgeen hem door sommigen kwalijk geno men werd, De minderheid zal steeds wel kom zijn bij de burgemeester, als ze iets te vragen of aan te klagen heeft. 3)) Toelage aan de Geteisterden De burgemeester dankt de bevolking en de collectanten. De stad moet ook bijdra gen. Het bestuur stelt 25;000 fr. voor. Dhr De Riemaecker had meer verwacht. De bevolking deed een flinke inspanning De stad zelf mag niet ten achter blijven. Op zekere posten der aanstaande begroting kan besnoeid worden. Hij stelt 50,000 fr. voor Dhr De Ville had zich aan zoveel niet ver wacht. Hij geeft lezing van een motie die hij voordraagt ter stemming waarin de Rege ring ie Keer gegaan wordt. Alles zou ge makkelijk kunnen vergoed worden indien men de bewapeningen beknot. Dhr Meganck vindt dat men afwijkt van de kwestie. Er is een voorstel en een tegen voorstel. Het is niet nodig meting te hou den over een kwestie Waarover iedereen in den grond accoord gaat. Dhr De Ville verwekt algemene vrolijk heid wanneer hij voorhoudt dat Ninove met overstroming bedreigd wordt. Dhr De Riemaecker wijst er op dat er geen verhouding bestaat wanneer men dc vergelijking treft met hetgeen de stad reeds vroeger uitdeelde aan subsidies voor ram pen in het buitenland en hetgeen men nu Er wordt, gestenmd. De motie van dhr De Ville wordt onont vankelijk verklaard mei 10 stemmen tegen 2 Kommunisten Het amendement van dhr De Riemaecker wordt verworpen met 7 stemmen tegen 3 (CVP) en 2 onthoudingen Kommunisten! Tenslotte wordt het voorstel van het stads bestuur goedgekeurd met 12 stemmen. 4 en 5) Kasverslagen De Kasverslagen over het 4e kwartaal 1952 van de stadskas en van de kas van de COO worden goedgekeurd zonder opmerkingen met 12 stemmen. 6) Taxivergunning zonder standplaats De aanvraag gedaan door dhr Robert Willems. Brusselstraat wordt goedgekeurd met 10 stemmen tegen 2 (Kommunisten) 7) Taxivergunning met standplaats De burgemeester betoogt dat de Raad zich eerst moet uitspreken over princiep of er standplaatsen zullen toegekend worden voor taxis op de Moeremansplaats. Er is een aanvraag. Dhr De -ftiemaecker vraagt hoeveel plaat sen er zouden kunnen toegekend worden. Het stadsbestuur kan daar niet juist op antwoorden, maar is van oordeel dat er slechts een plaats beschikbaar is terwille van de stilstand van de autobussen. Dhr De Riemaecker vraagt wanneer men het plein voor het slachthuis schikt in orde te brengen. Schepene Cornelis belooft stellig dit jaar. Hierop vraagt dhr De Riemaecker waar om men dan niet wacht om de kwestie van de standplaatsen voor taxis te regelen totdat het plein in orde is. Op die manier zal men met geen verworven rechten moeten reke ning houden. Iedereen vindt dat redelijk. (Een eerste staaltje van afbrekende kritiek) De Raad zetelt verder in geheime zitting, nadat dhr De Riemacker erop gewezen heeft dat dhr Hubert Wachtelaer sedert enkele dagen 25 jaar gemeenteraadslid en dat het past hem hierover geluk te wensen. 8) Ontslag Brandweerlieden Het ontslag van brandweerman Frans De Mol wordt aangenomen met 8 stemmen bij 4 onthoudingen. De kwestie van het ontslag van korporaal De Muyter wordt verdaagd. Het ontslag van sergeant Jean De Mont wordt aangenomen met 12 stemmen. 9) Bevorderingen Brandweerkorps De aanstelling van korporaal De Oryse tot sergeant wordt goedgekeurd met 9 stem men bij 3 onthoudingen. D# aanstelling van brandweerman Aimé MosselenMosselen 't Is nog de week van de mosselen. Drie quatertemperdagen, drie dagen geen vlees. mosselen hé Het is de eerste maal sedert België bestaat dat onze ambassadeurs in de vreemde voet stappen zetten om aan de regering van die landen wijs te maken dat hun nieuwsbladen een beetje hun manieren moeten houden mei het Belgisch Vorstenhuis, Het is ook de eerste maal dat in de Kamer officieel door de regering geprotesteerd wordt. Is dat niet wel Neen 't is niet wel. Het heeft veel te lang geduurd "oor er protest kwam En als het protest kwam was het veel te academisch. De grootste plaag van de moderne wereld zijn de reporters der nieuwsbladen, Ze wer ken misschien heel gewetensvol voor hun blad maar een «geweten» hebben ze niet. Hun bazen moeten veel gazetten verkopen Zij moeten daarvoor voor sencatie berich ten zorgen die in blokietters op de eerste bladzijde staan en de mensen doen kopen Die jacht op sencatie is hun opperste wet Ze zouden staatsgeheimen aan het klokzeel hangen, volkeren tegen malkaar in 't harnas jagen en in vier en twintig uur de wereld doen vechten dat de haren stuiven Ze hebben geen respect voor niemand buiten voor zich zelf, Weet ge het nog 't Is nog niet lang ge leden dat Amerikaanse reporters gepro beerd hebben een photo te maken van de Paus in pyjama Waar er een conferentie is waarvan de besprekingen stipt geheim moeten blijven zijn ze er als de kippen bij om de «excellenties» die buiten komen te on dervragen Pas op dat ge geen bits of zenuwachtig antwoordt geeft ze zijn geaffronteerd ge zijt de «pers» te na gekomen; er steekt een orkaan c.p er. wee U. ^ie heren zijn zo kittelhorig. als de piostitutievrouwen van Parijs. Zij mogen iedereen aanspreken, ge lijk in welke omstandigheden. Maar wee hem die n:et beleefd is; ze klept alarm en al de stiel genoten die in de straat zijn ko men toegelopen en spectakel houden. Er bestaan reporters met politieke op drachten. Zo zijn er die opdracht hebben het koninklijk huis van België te schadu wen. Noch Koning Leopold, noch Koning Boudewijn kunnen een voet verzetten zon der een leger photografen en reporters ach ter hun hielen te hebben. De politie kan. ze niet vrijwaren tegen dat soort parasieten. Hebt gij nog nooit opgemerkt dat waar ook ter wereld hatelijke berichten tegen ons Vorstenhuis doorgegeven worden, het negen en negentig keer op honderd gedaan wordt door aanhangers of sympathisanten van het socialisme De eerste minister heeft handschoenen aangedaan om die fijne menheren op hun chef-de-file te zetten. Ge kunt soms handschoenen aandoen om dat ge vies zijt van iemand met de blote hand aan te raken. Hier was dit het geval niet. Onze CVP- regeerders willen altijd tip-top beleefd zijn. Zij hebben ongelijk. Er lopen op onze da gen te veel dikhuiden rond die alleen maar gevoelig zijn als ze een harde trap in de broek krijgen. De haat tegen ons Vorstenhuis wordt ge voed door twee bronnen. Het anti-konings gezinde socialisme dat reeds meer dan vijf tig jaar met modder smijt. Het buitenlands groot kapitalisme dat op Belgisch Congo loert gelijk een kat op een mus. Leopold II heeft Congo gesticht. Koning Albert, Koning Leopold III na hem. en Bou dewijn nu, hebben met de meeste zorg op onze Congo gewaakt. Onze Congo heeft in de laatste oorlog België sterk gemaakt. Onze socialisten heb ben het vergeten of liever nooit geweten; en spijts al hun democratie zijn ze de bond genoten van het hatelijkste joden-kapitaiis- me tegen onze orsten en tegen ons Land. Maar maak dat aan Jos Van Eynde wijs... Hij heeft te veel muil en te weinig verstand. Fransman tot korporaal wordt goedgekeurd met 10 stemmen tegen 2, De aanstelling van brandweerman Marcel De Schrijver tot korporaal wordt goedge keurd met 8 stemmen tegen 4. De aanstelling van brandweerman André Moeremans tot sergeant wordt goedgekeurd met t stemmen tegen 3 bij 2 onthoudingen 10) Aanduiding Stadsafgevaardigden bij Nat, My Waterleidingen Worden verkozen A> voor de Dienst van Ninove en Omge ving dhr Van Trimpont met de heer Hubert Wachtelaer als plaatsvervanger, B) voor de Dienst van Boven-Dender dhr Violon met dhr Cornelis als plaatsvervanger C) voor de Dienst van Oppomping Neuf- villes dhr De Riemaecker met ais plaatsver vanger dhr Meganck. 11) Geval Jw De Lessines De Raad krijgt kennis van het KB van 9 12-1952 waarbij de tuchtstraf' van Jw De Lessines teruggebracht wordt tot 1 maand schorsing met beroving van wedde' omdat de opgelegde straf niet in evenredigheid was met deze opgelegd aan de Directeur der school. 12) Weddercgeling Personeel Verdaagd. De vergadering wordt geheven. Op uit drukkelijke aanvraag van een gemeente raadslid vermelden wij niet om welk uur STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van M. André De Ruyver Beverstraat. SINT-ALOYSSUSCOLLEGE OUDERAVOND Op 8 en 9 Maart a.s. 1) Opvoering van «DE WEG DES DOODS een spel in 4 bedrijven door Paul Humpert. 2) Optreden van het Zangkoor onder leiding van de heer illy Timmermans. De ouders van de leerlingen, de Oud- lee. Imgen en alle sympathisanten van het College worden van nu af vriende lijk uitgenodigd. Pro/mcis-Raad Oost-Vlaanderen Donderdag 11. werd ter zitting van de Pro- vinciale Raad van Oost-Yiaanderen, overge gaan tot het benoemen van een nieuw lid van do Bestendige Afvaardiging, in vervan ging van wijlen dhr Van Pottelberghe, Onze stadsgenoot dhr Notaris Karei Van Den Berghe werd voor dit mandaat verkozen Op initiatief van de CVP, Afdeling Ninove weid aoor de Katholieke Harmonie een se renade aan de nieuwe Bestendig Afge vaardigde aangeboden. Dhr Gerard Van Vaerenbergh. voorzitter der C P. Ninove wenste dhr Notaris van harte geluk in naam van al de leden. «De Denderkiok» wenst bij deze gelegen heid dhr Van Den Berghe van harte profi ciat. De Heer DE HAECK, Senator zal Zitdag houden in Ons Huis Maardag 2 Maart a.s. van 9.30 tot 11.30 uur. ALLEENVERKOOP DER ^re CERAB0S,, tegels ongeëvenaard in hun soort osaikvioeren "MARBRAGGLO,, de fijnste en mooiste Ceram.ektegels "WASSERBILLIG,, de koning der ceramieken Piijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOUTH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel Agentschap der echte producten Agentschap der prachtiqe zo mooi ais eiken.

Denderklok | 1953 | | pagina 1