2 milliard voor Scholenbouw Wintercongres Door de Periscoop VLOEREN 53 soorten Huis VAN BELLE NINOVE 3 lambrizeringen Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer f.50 Fr. Zondag 6 Maart T055 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. GEEN CENT VOOR DE VRIJE SCHOLEN Eerlang komt een wetsontwerp ter bespre king krachtens hetwelk een NIEUW fonds opgericht wordt tot het bouwen van staats scholen. Dit ontwerp voorziet, verdeeld over 5 tot «i jaar. een nieuwe uitgave van 2 mil liard frank, op basis var. 320.000.000 Ir. per jaar. voor de bouw van nieuwe rijksscholen en de vernieuwing van andere rijksscholen Een tweede Fonds Vanderpoorten Het wetsontwerp wordt gemotiveerd door het feit dat het aantal leerlingen van liet middelbaar rijksonderwijs met 55.391 eenhe den aangroeide. Terwijl al de andere schoolontwerpen van minister Ilarmel de hatelijkste kritiek uit lokten vanwege de niet-katholieken, wordt dit ontwerp in de socialistische en liberale pers met vreugde begroet. En met reden Voor de bouw van vrije middelbare onder wijsinstellingen Wordt inderdaad geen cent voorzien. In dezelfde tijdsspanne steeg noch tans hun leerlingenaantal met 66.7fi2! De Regering weet zulks. De christelijke kamerleden ook. Zij lieten het overigens op merken bij de bespreking in de commissie. Het antwoord was er is geen geld voor we gens de defensie De «comble» is echter dat de kath. onder wijsinstellingen niet eens willen een scha depost zijn voor de lastenbetaler. Zij vragen geen bouwtoelagen maar enkel KREDIET te gen een matige intrest Een Krediet bezwaart de begroting niet. Een krediet valt niet ten laste van de Schatkist. Een krediet brengt de defensie niet in gevaarEen krediet is een lening die met de intrest binnen een bepaal de termijn wordt terugbetaald. Er zijn vol doende parastataie financiële instellingen die het krediet onder staatswaarborg kunnen toestaan. De aangegeven reden tot weigering is dan ook praat voor de vaak.. Wij hopen dat de christelijke kamerleden zich niet zullen laten beet nemen i Vcor de mensen met een zelfstandig beroep Onaanvaardbare inmenging van de fiscus. De Kamercommissie voor Arbeid en Soc Voorzorg onderzoekt thans twee wetsont werpen met betrekking tot de mensen die een zelfstandig beroep uitoefenen (landbou wers, handelaars, nijveraars). Het ene be treft het pensioen, het andere de kinderbij slagen.. Met het ontwerp inzake de pensioenen is de commissie klaar. Tegen de modaliteiten voorzien voor de kindergelden kom', er ech ter stijgend verzet, namelijk vanwege de Bond der Kroostrijke Gezinnen, de Boeren bond, het Boerenfront. Het ontwerp voorziet indeidaad de inning van de bijdragen door de fiscus. Het bedrag van de bijdragen zou in iunctie zijn van het inkomen. De bezwaren hiertegen zijn aoor velerlei redenen ingegeven. Evenais de ziek- teverzekering moet de kinderzorg geen staatsdienst worden. Het mag niet gebeuren dat de Staat in bepaalde omstandigheden de hand zou leggen op de gelden bestemd voor de kinderbijslagen. De sociale wetten moeten toegepast worden in een geest var. brede menselijkheid en er zal niemand zijn om de ze gevoelens bij de fiscus te veronderstellen Er zijn nog andere doorslaande redenen. De Hoge Raad van de Middenstand en het Instituut voor Sociaal-Economische Studies onderzoeken thans het ontwerp. Wij hopen dat de inmenging van de fiscus zaJ uitge schakeld worden. Etatisatie van het sociaal leven is uiteraard uit den boze. Eert vader en moeder «Voor Allen», het socialistische weekblad, doet onder voormelde titel ontleend aan de goddelijke geboden, een aanval in regel te gen de Bond van de Grote Gezinnen omdat deze de prioriteit vraagt voor de behandeling van het ontwerp inzake de kinderbijslagen voor de zelfstandigen. «Voor Allen» wil het voorstellen alsof de Bond tegen de pensioe nen voor de zelfstandigen is. Niets is minder waar. De Bond is echter best gepiaatst om de onmiddellijke noden van bepaalde zelf standigen te kennen. Natuurlijk wordt de Bond te dezer gele genheid een «clericale» bond geheten met een christen masker» en «het is goed dat de socialisten er nog zijn om de christen gebo den zoals eert vader en moeder te doen eer biedigen»! De huichelaars Voor Allen weet zeer goed dat er ir: de socialistische centra haast geen vaders en moeders meer te eren zijn en dat geen kinderen of één kind er schering er. inslag is. Dat «Voor Al len» ons eens vertelle hoeveel kinderen de gezamenlijke soc. parlementairen hebben. Kampioenen van het nec-malthurir.nsme zijn echter tot alies in staat Kath, Werkgevers congresseerden De Kath. Werkgevers congresseerden te Gent onder aanzienlijke en hoogstaande be langstelling. De werkzaamheden werden aangevangen met een H. Mis opgedragen door Z. E. Mgr Calewaert. Onder de ver schillende referaten, vooral gewijd aan de werkloosheid, werd dit van dhr Lohest, se cret.-gen van NAEternit. bijzonder opge merkt. Spreker belichtte de verantwoorde lijkheid van de werkgevers ten aanzien van de werkloosheid. Hij ging hierbij uit van de meest verheven beschouwingen. De verant woordelijkheid van de werkgevers dwingt hen getuigenis af te leggen van het genade leven dat hen moet vervullen. De verant woordelijkheid bestaat tegenover ai de me dewerkers in de beroepsbedrijvigheid. De beslissingen moeten telkens beinvloed wor den door de zorg voor de mensen, werkzaam in het bedrijf. Scheppers van werk en rijk dom. moeten zij de aangewezen maatregelen treffen tot opslorping van de werkloosheid door renovatie van de wereldeconomie. van de Koninklijke Oost-Vlaamse Brandweerbond. Zondag 1 Maart 11. had het Wintercongres plaats van de Kon. Oost-Vlaamse Brandweer bond. hier te Ninove. Dit Congres ging door in de ruime zaal van Ciné Nova. bereidwillig ten dienste van de Brandweer gesteld. De opkomst van de afgevaardigden der Brandweerkorpsen der Provincie was zeer aanzienlijk. Tevens was er een delegatie van Brussel er. West-Vlaanderen. Op het podium hadden plaats genomen Kapitein-Commandant Heene, van Eeklo. Bondsvoorzitter; Majoor Morlant van Brussel; Kapitein-Commandant Fransman van Ni nove. Federale Voorzitter; Kapitein-Commandant Van Raemdonck van Schaarbeek. Inspecteur voor Brabant. Kapitein-Commandant Galasse van Gent, Inspecteur voor Oost-Vlaanderen; Kapitein Joos van Wetteren, secretaris van de Technische Commissie; Onder-Luitenant De Bleecker van Oude naarde. secretaris van de Oost-Vlaamse Bond Sergeant-Majoor Borbry, van Zottegem. Penningmeester van de Oost-Vlaamse Bond. Te 10.15 uur opent Kapitein-Commandant Heene. voorzitter, de vergadering. Hij ver welkomt de aanwezigen, onderlijnt de bete kenis van dit Congres, dankt het bestuur van de Brandweer van Ninove voor de in richting van dit congres, aisook het Stads bestuur van Ninove voor de medewerking. Spreker brengt hulde aan de korpsen die hulp hebben geboden bij de Ramp van de Overstromingen, en verklaart de vergadering voor geopend. De secretaris Onder-Luitenant De Blee cker brengt verslag uit over het verlopen jaar. De penningmeester Sergeant-Majoor Bar- bry. licht de toestand van de Kas nader toe. Beide verslagen worden zonder opmerkin gen goedgekeurd en Luitenant De Vidts van Aalst en Onder-Luitenant De Jonge van Ni nove. worden tot commissarissen aangesteld voor het nazicht der rekeningen. Kapitein Joos, secretaris der Technische Commissie, geeft uitleg over de werking van dit organisme en dringt aan op cursussen voor onder-officieren. Kapitein-Commandant Van Raemdonck. Inspecteur voor Brabant, houdt vervolgens een uiteenzetting over het thema «Chemische Wetenswaardigheden bij de Brandweer». Deze zeer leerrijke voordracht, nader toe- geiicnt met practische voorbeelden, wordt door de aanwezigen met veel aandacht ge volgd. en er nuttige wenken kregen cm met meer doelmatigheid en gemak sommige bran den te bestrijden. Kapitein-Commandant Galasse maakt hier op de uitslagen bekend van het examen voor kandidaat-officieren en deelt mede dat zeer in 't kort cursussen zullen gegeven worden voor onder-officieren. De Bondsvoorzitter dankt de sprekers en de aanwezigen en bei-luit oit Congres met een warme oproep tot alle korpsen voor een innige en kameraadschappelijke samenwer king. De heer Edgar Durant brengt hierop twee filmen op het «witte doek», handelend over branden, reddingswerken, oefeningen en hulp bij branden en ongevallen. Onmiddellijk dan rna werden de aftfcvü3r- digden. vooraf gegaan door het muziek en de manschappen der Brandweer van Ninove. naar het stadhuis geleid, waar de of"' on- afgevaardigden ontvangen werden v et stadsmagistraat. Op de ontvangst, die plaats had in de Raadszaal, Werd het woord gevoerd door de Heer Burgemeester, Kapitein-Commandant Heene. Majoor Morlant en Kapitein-Com mandant Fransman. Deze plechtigheid eindigde met het teke nen van liet Gulden Boek. Na deze ontvangst had een diner plaats in het spijshuis «De Keizer». Hier werd nog het woord gevoerd door Kapitein-Commandant Heene en de heer Bur gemeester. Dit Congres eindigde in de beste stem ming en zal vast en zeker rijke vruchten diagen in de nabije toekomst. Tijdens het Congres in Ciné Nova werd tevens het woomf gevoerd door Kapitein- Commandant Fransman, Federaal Voorzitter, die een merkwaardige, zeer juiste en diep doordachte lezing hield over het thema «Brandweer en Burgerlijke Veiligheid». Deze uiteenzetting, met de grootste aandacht door de aanwezigen gevolgd, werd op een langdurig applaus onthaald. We geven hier integraal de tekst van deze lezing. Brandweer en Burgerlijke Veiligheid Vooraf wil ik de nadruk leggen op het feit dat de gedachten die ik hier uiteenzet geenszins deze zijn van het comité van de Brandweerfederatie, noch van een deel van de leden van dit Comité. Zij binden dus de Federatie niet en het is niet als voorzitter van de Federatie dat ik deze lezing wens te houden. Ik denk evenwel dat het hoogtijd wordt om een standpunt in te nemen in zake de «-M,® Staline is stervend - zo meldde ons de Ra dio Donderdagavond. En duizend gedachten te gelijk bestormen mijn geest. Kameraad Staline was geen majesteit, geen excellentie noch eminentie. Hij was Kame raad of Vadertje. In de wereld zijn er alleen kameraden. Er sterven alle dagen auizende kameraden en ze geraken cood zonder veel complimen ten; ze zijn geen kameraden «gelijk» kame raad Staline. «Gelijk» bestaat niet in de we reld, ook niet in de communistische wereld. De grond waarop wij lopen is onelfen en de zeespiegel ook. En in de luchtlagen waarin de vliegtuigen vliegen zijn er gaten waarin zij vallen gelijk wij in een put. De mensen zijn ook ongelijk. De ene is sterk, de andere zwak; de ene verstandig, de andere niet... Het communisme, Kind van de duivel en van Karl Marx, erkent geen ziel en erkent geen God.. Dt- «zonder God» mannen hebber. God uit de Russische hemel verdreven - zeg ge ze. en Staline is de god geworden van dat land zonder God. Aan de kinderen in de school werd het geleerd. Als ze aan God, in het Onze Vader, dagelijks brood vroegen, kregen ze er geen. Maar als ze tot Vadertje Staline baden «geef ons brood» dan kregen ze er. Nu is de stervende god van het land zon der God op net punt an voor de levende God te verschijnen, 't Is om te huiveren de eeuwigheid is zo 'ang. De nieuwsbladen brengen allerlei berich ten de orthodoxe Kerk bidt voor Staline; de Joden vasten voor Staline; in de Verenig de Staten bidden ze voor Staline; de Paus bidt voor Staünezijn bekering. De eeu wigheid is zo lang En Christus, heeft Hij niet voor zijn beulen gebeden Staiine. de stervende god van het land zonder God, en Christus de gestorven God; twee namen nevens malkaar, maar welke te genstelling. Christus die zieken genas en doden levend maakte. Staline met de folterkampen en folterker- kers van zijn regiem, die van zoveel leven den heeft doden gemaakt. Staline. de stalen man in zijn greep naar de macht: de man zonder scrupules en zon der Wroeging; de stalen man onverbiddelijk in zijn actie om de macht te bewaren. Christus die zijn leven gaf opdat millioe- nen zouden leven. En die twee gaan malkaar ontmoeten op de drempel van de eeuwigheid. Victor Hugo was een geniaal dichter en een man met een verbazingwekkende ver beelding. Hebt ge ooit in zijn «Legende des siécles» dat stukje gelezen over Kanutus de Grote, die zijn troon had gebouwd op men senlijken Kanutus stierf, zijn geest verliet het li chaam en vastberaden als altijd, orienteerde zied en onverschrokken stapte hij de Eeu wige tegemoet. Hem dacht dat hij er niet indrukwekkend genoeg uitzag en met zijn zwaard sneed hij zich een mantel uit de blan ke sneeuw en stapte voort. Daar viel uit de donkere lucht een druppel als een regen droppel op zijn mantel en maakte er een ro de plek op. Hij zag het, en stapte voort en weer een druppel viel en nog een en veel an dere nog en 't Waren druppels bloed en zijn mantel werd er rood van geverfd. Hij wilde de vlekken uitvagen maar meer en meer vie len de droppels terwijl hij voortstapte en toen heeft een panische schrik hem bevan gen. Hij Keerde zich om en vluchtte het don kere Noorden in: vluchtte van de Eeuwige weg onder de bloerregen... 't Is m3ar verbeelding van Hugo. Wat is de werkelijkheid ?- organisatie van de Burgerlijke Veiligheid die stilaan vorm begint te krijgen en die het brandweerwezen zoniet in 't gedrang kan brengen, dan toch ten zeerste aanbelangt. Al wie zijn mening daaromtrent gevormd heeft zal goed doen. denk ik. deze uit te drukken, ze te vergelijken met de mening van ande ren en. bizonder. zijn opvattingen te toetsen aan de realiteiten van de Burgerlijke Vei ligheid en aan de inzichten van de leiding. Ik wil het beproeven om de verschillende uitzichten van het probleem toe te lichten en een voorstel te doen voor een oplossing. Eerst moet ik toch nog in herinnering bren gen dat de brandweerdienst in België geen nationaal, maar exclusief een lokaal karakter heeft zodat van overheidswege aan de brand weer rechtstreeks geen bevelen kunnen ge geven worden. Alleen de gemeentelijke over heid. die haar inrichtte, beschikt over de branaweer. Wanneer wij vóór een drietal weken tal van brandweren buiten hun grond gebied hebben zien opereren aan de kust, dan was dat alleen te danken aan het wel willend initiatief van deze brandweren zelf en aan de instemming van hun gemeentelijke overheid die de toelating moest verlenen. Dit feit is echter aan te stippen omdat wij verder zullen zien hoe de instemming van de gemeentelijke overheid kan gesolliciteerd worden en verkregen en hoe aldus een ju ridische moeilijkheid kan omzeild worden of overwonnen. Ik moet ten tweede nog aanstippen dat het ons voorkomt dat de brandweren niet talrijk genoeg zijn voor het land. Wanneer wij de kaart van België, waarop al de gemeenten die een brandweer bezitten zeer duidelijk aangetekend zijn. goed bezien dan merken we bizonder het volgende op de kust- en Leie-streek zijn goed uitgerust tegen brand- ge\ aar. het Waasland en de Antwerpse om geving zijn bevredigend voorzien, de pro vincie Antwerpen over 't algemeen laat niet te wensen over. geheel het vlaams gedeelte van België is merkelijk beter voorzien van brandweer dan het waals gedeelte. Bizonder zwakke punten zijn het bekken van Luik en van Charleroi, onvoldoende uitgerust ziin ook de brusselse agglomeratie en de streek Gent met he, kanaal Gent-Terneuzen. totaal onvoldoende zijn de provinciën Namen. Lim burg. het grootste gedeelte van Henegouwen en van Brabant. De beoordeling die ik zojuist maak houdt rekening met de belangrijkheid van de ge meenten klie niet onmiddellijk beschermd zijn en met de afstand die door een gewes telijke brandweer moet afgelegd worden. Dit zijn dus de meest elementaire gegevens voor normale tijden. Wanneer we nu het stand punt Burgerlijke Veiligheid innemen en re- kening houden met de schade die in oorlogs tijd aan belangrijke goederen kan. toege bracht worden dan komt het eerste stand punt wonderwel overeen met het tweede en verstrekt de conclusie dat alle belangrijke gemeenten hun eigen middelen van beveili ging tegen brandgevaar zouden moeten heb ben. t Is op uitnodiging van het toen nog actief Comité van Toezicht van de Burgerlijke Vei ligheid dat ik een onderzoek heb gemaakt naar de toestand en conclusies waarover ik hier een woord uitleg wil geven. Toen het vast kwam te staan dat er geen kansen meer Waren om de effektieven voor de Burgerlijke eiligheid door vrijwillige dienstneming te zien samensmelten, toen kwam het mij voor dat er allerminst een mogelijkheid was om de nodige effektieven te hebben voor brandbestrijding. De gemeen telijke brandweren immers totaliseren on- gveer 13.»00 man en daarvan ziin er ten min ste 11 300 vrijwilligers. Hetgeen duidelijk spreekt voor de bereidwilligheid van zovele mensen om zich ten dienste te stellen van de evenmens in een organisatie als ae brand weer. Ik ken tot hiertoe nog geen brandweer die niet ;n de gunst staat van het publiek ze. s al laat haar materieel nog. en misschien veel te wensen over. Ik weet wel dat daar om met alles perfekt is - hoe zou dat ook kunnen mets is volmaakt hier en er zijn des te meer redenen om van alle verant- Woordeljke personen en diensten te vragen Zfg tCl eisen' dat zij de nodige inspanning zouden dr»r>rt om staat te stellen hunne zending te vervullen. Zo mag ik bv. vragen dat de brandweer commandanten en dat de korpssekretarissen (Vervolg op het tweede blad). ALLEENVERKOOP DER Echte CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort Mosaïkvloeren "MARBRAGGLO,, de fijnste en mooiste Ceramiektegels "WASSERBILLIG,, de koning der eeramiek'en Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN - ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhande! Agentschap der prachtige xo mooi ais eiken. 19, OUD STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK De Denderklok we w ct:r up ion in

Denderklok | 1953 | | pagina 1