De Ninovieter August Liessens blinde muziekschrijver Koloniale Loterij Het Werk van de Leertijd OUDERS, DIE MET DE TOEKOMST KAATsihT SPORT Inlichtingen te verkrijgen bij de heren Avoux Edgar, Biezenstraat, 22, Ninove - Tel. 1261. Luysferman Paul, Graanmarkt-, 37, Ninove. - Tel. 727. August Liessens woont sinds veertig jaar in Canada, m het rustig plaatsje Sainte An ne de Sorel. waar hij een hoofdrol speelt in het bloeiend muziekleven. Hij werd in 1894 te Ninove geboren en zou nooit de Kieur en de vorm van mensen en dingen te bewonderen krijgen. Toen hij ze ven jaar oud was ging hij naar de blinden- school te Brussel, waar hij piano, orgel, vi ool en blaasinstrumenten leerde bespelen. In 1913. op 19-.jarige leeftijd, trok hij naar Canada, en werd muziekleraar aan het Han- delscolie e Mom St Bernard te Sorel. waar l.ij 14 jaar zou verblijven. Vier jaar na zijn aankomst in Canada trad hij in het huwelijk met Francis Giblin. een Canadese van En gelse afkomst, die zijn trouwe en kostbare medewerkste" zou worden. Naderhand werd hij muziek- cn zangleraar voor eigen rekening en in 1929 werd hij or ganist van de St Pieterskerk te Sorel. Gedurende 25 jaar dirigeerde hij er de stedelijke harmonie en in 1938 stichtte hij de Zangmaatschappij Liessens. met zestig ge mengde stemmen die gedurende een tiental jaren een hoge bloei kende. UITVINDER EN COMPONIST. Zijn grote verdienste voor het muziekleven van de blinden lag in enkele merkwaardige uitvindingen, die een internationale versprei ding kenden. Vooral zijn «muziekschrijver» voor blin den kende een groot succes. Dit toestel laat de blinden toe zelf klaar en duidelijk muziek te schrijven, de tekst en de noten, en zoda- De winnaars van de 9de schijf 1S53 getrokken te Luik op 27 Juni 1953 Tot op heden 10 Juli werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half millioen uitbetaald, hetzij geheel of in tienden, aan winnaars komende van Aalst Ar.theit Antwerpen Brussel (3) Hai- ne St Pierre Kortriik Leuven Menen Ottignies Remouchamps Rochefort en Wommelgem. Beroepen gekend voor sommigen van hen: handelaar industrieel glazenmaker boekhandelaar gepensionneerden groe pen van arbeiders 4 arbeidersgezinnen potjes van vrienden bedienden en kaart spelers autogeenlasser. Buitendien werden loten van 20.000 tot 40.000 frank geïnd door andere winnaars, wonende te Brussel en omgeving Dam- prémy. Gent. Landen. Luik en Lessen. Beroepen: tuinbouwkundige bierhande laar kinesthesiste kleermaakster marskramer draaier een bij de mili taire politie aangeworvene secretaris van maatschappij gepensionneerden en per sonen zonder beroep. Verscheidene winnaars hebben 'nun loten doen innen door financiële instellingen. In dit geval bezit de Koloniale Loterij geen enkele bijzonderheid over hen. Laatste betaaldag der loten van de 9e schijf 1953 op 27 Oktober 1953. De trekking van de 11e schijf 1953 zal doorgaan op Zaterdag 8 Oogst te Herve WIST GIJ DAT U Op de Vlaamse Kermis van FC veel men sen waren met een «hol in hun kop» Het orkest op Maandag de noten speelde welke het de dag voordien vergeten was nig dat het voor zienden bruikbaar is. Een ander procédé, gesteund op het braille- systeem. is het schrijven van muziek voor blinden, die op de tast noten kunnen leren. Een derde toestel is een «metronome» voor blinden, waarop de blinde de gradaties van de maat kan aflezen. Het Canadees blindeninstituut stuurde hem herhaaldelijk als afgevaardigde naar inter nationale bijeenkomsten, zoals de «Conventie der muziekleraren van Canada» en de «Con ventie der Amerikaanse werkers voor de blinden». Het centrum van opzoekingen der «Ame rikaanse stichting voor de blinden», nodig de hem herhaaldelijk uit naar New York waar hij speciaal om zijn «music-writer» werd gelukgewenst. August Liessens is ook componist. Hij schreef talrijke concerten en godsdienstige muziek, om. een prachtige Mis. die gezon gen werd bij het gouden jubileum van de pastoor zijner parochie. Na veertig jaar afwezigheid is hij. met zijn vrouw, voor een korte vaeantie naar Ni nove teruggekeerd. Wij weten niet of Nino ve hem nog zal kennen. Maar in eik geval verdient nij. als weldoener van zijn blinde lotgenoten, en als voorbeeld van werklust en levensmoed, de bewondering en de ach ting van allen die in dit land zo dikwijls «ziende blind» zijn. waar het de kwaliteiten betreft van eigen landgenoten, die in andere werelddelen terecht een schitterende reputa tie verwierven. te spelen. Dat de Tour de France veel mensen lokt die te laat toekomen, en. te laat weer keren. Dat de geboorte van liet eerste kind een grote gebeurtenis is. die niet genoeg kan gevierd worden. Dat er sedert het verbod van «De Dag van het laarnse Lied», meer gezongen wordt vooral in de café's. Dat het spelen van een solo-slim met gro te feestelijkheden gepaard ging. Dat er bij de handboogschutters ook blin den zijn. alleen maar om hun pint ne vens de tafel te «zetten». Dat er weeral een nieuwe strijdkreet is «'t ei weer von dadde». "stad en OMLIGGENDE NINOVE ZON DAGDIENST. Apotheek open van Mr FRANS GIERT8 Burchtstraat. Dinsdag 21 Juli - Apotheek open van Mr J. UEYëNo Oud-Strijdersplaata EXAMEN UNIVERSITEIT LEUVEN Mejuffer Greta Van Cauter slaagde in het tweede jaar Rechten. Mijnheer André Van Cauter slaagde in het vierde jaar Rechten. Mijnheer Jean De Schepper slaagde in het tweede jaar Rechten. UNIVERSITEIT GENT Mijnheer Vital Walraevens behaalde met onderscheiding het Doctoraat in de Rechten. Aan al deze stadsgenoten en hun achtbare familie van harte proficiat. VAN UW KIND BEKOMMERD ZUT, Oordeel zelf over volgende voordelen, door EEN LEERCONTRACT geboden Genot van de gezinsvergoeding voor Uw kind tot zijn 21 jaar. Vrije keuze van beroep en atelier. Kosteloos onderwijs door aangepaste leergangen. Geen schoolgeld, maar inplaats een vergoeding aan Uw kind. Officieel bekwaamheidsdiploma, nodig voor latere vestiging. Schone en brede toekomst, in ongeveer 200 beroepen, als zelf standig patroon. INLICHTINGEN Voor Erembodegem G. Cooreman, Lange Zoutstraat. 37 - Aalst. Voor Geraardsbergen F. Merckaert, Wijngaardstraat 56 - Geraardsbergen Voor Ninove P. Luysterman, Graanmarkt. 37 - Ninove - Tel. 727. Voor Oudenaarde Mevr De Cruyenaere-De Boe. Achter de Wacht. 14 - Oudenaarde. Voor Ronse Mevr. Waterloos-De Cruyenaere. Statiestraat 32 - Ronse. Voor Ronse II: M. Van Herpe. Spinterstraat. 163c - Ronse - Tel. 219.68. Voor Zottegem Mevr. Van der Spiegel-De Muyter, Heidestraat 216 - Leeuwergem - Tel. 5. Comité voor Beroepsopleiding: Markt, 37 - Oudenaarde. Kon. Maatsch. St. Sebastiaan ZONDAG 19 JULI Erembodegem Schieting te 15 uur. Malderen Bondssehieting - gratis C> cou verts en 6 kunsttelloren. Begin te 13 uur. Dilbeek-Antoon te 2 30 uur op 4 wip pen op ieder wip de 3 laatste krijgen alles wat er nog op staat. Zelfde schieting op Maandag 20 Juli. DINSDAG 21 JULI Te Gent - Gentse feesten - te 3 uur op twee wippen. ZONDAG 2 AUGUSTUS Te Ninove St Sebastiaan Grote Jubel- sehieting. m NATIONALE FEESTDAG DINSDAG 21 JULI Te 10.15 uur Optocht door de voornaam ste straten der stad; Te 11 uur in de Onze Lieve Yrouwkerk «Plechtig Te Deum». Te 11.30 uur Beiaardeoncert; Te 20 uur op de Oudst rijdersplaats CON CERT door de Harmonie «Door Eendracht Sterk» uit Ninove Bestuurder de heer Collin J. DE LEEUWEN DANSTEN IN NOVA Zaterdag 11. ging in de zaal Nova de 11 Juli-viering door. op touw gezet door het parochiaal Comité van St Theresia met me dewerking van het Davidsfonds - Ninove. Lang. zeer lang is het geleden dat Ninove zo een passende herdenking ker.de van de «Slag der Gulden Sporen». 't Was een proppensvolle zaal. die Pastoor Poelaert toejuichte toen hij het prachtig op gesmukt podium betrad, om de avond in te leiden en de optredende artiesten voor te stellen. Diep ontroerd, tot schreiend toe bewogen, doch kranig en fier het hoofd omhoog, bracht spreker vooreerst de groet aan de Leeuwen vlag en vroeg de Goddelijke Meester, dat hij haar deze avond zou waardig wezen. Veertig jaar was "t geleden in 1913 dat Pastoor Poelaert toen jong professor aan 't College met drie kameraden, hier te Ninove een 11 Juli-viering op touw' zette. Sober, in klare termen, op de hem eigen manier, schetste spreker de geschiedenis van 5, laanderen en bepaalde zijn huidige toe stand die hij «eritisch» noemde. Nu of nooit moet de hand aan het werk worden geslagen om Vlaanderen en het Vlaamse olk van ondergang te vrijwaren: ondergang die voor ons en onze nakomelingen een ware ramp zou betekenen. Pastoor Poelaert «vlamde»... en toen hij zich liet ontvallen «in onze Vlaamse Gou wen zijn er veel mensen, die liever SLECHT Frans spreken dan Vlaams» brak, als het ware een orkaan van toejuichingen los, dat ettelijke minuten «aanhield. Toen spreker het podium verliet straalde zijn wezen en scheen het ons toe dat hij er 40 jaar jonger uit zag. Vervolgens kregen wij een ware artiesten parade Meester Renaat Veremans onverbeter lijk aan het klavier, begeleidde de samen zang en de zangers Maria Van Der Meirsch en Jef Van Schoe- landt. brachten, op meesterlijke wijze, ver scheidene Vlaamse liederen ten gehore. Als laatste nemen wij Anton Van Der Plaetse. omdat hij waarlijk «de ster» was van de avond iemand die toneel speelt op zijn eentje. De ballade «Van Oost naar West» en het gedicht «Sneyssens» droeg hij schitterend voor en Werd dan ook terecht op stormach tig gejuich onthaald. Ninove vierde dit jaar op WAARDIGE wijze 11 Juli Mochten de aanwezige Vla mingen de geestdrift van dit feest bewaren en de woorden van Pastoor Poelaert indach tig blijven: «Wat wals is. vals is. sla dood ge weet wat ik bedoel BURGERLIJKE STAND GEBOORTENs Martine Van Londersele dochter van Ge rard en Elisabeth Standaert. Maryam Roggeman dochter van Jean en Marie-Thérèse Kestens. Lutgard Parmentier dochter van Alfons en Anna Van Den Noortgate HUWELIJKEN Willy De Gryse 23 j. schildersgast en Si- monne Kieckens 21 j.. fabriekwerkster. bei den te Ninove. OVERLIJDEN Gustaaf Stockman 88 j., Denderhoutem- baan. NEIGEM Piecttige viering van de Heilige Margareta van Antiochië, Maagd en Martelares, 20 Juli Maandag a.s. wordt de Heilige Margareta van Antiochië plechtig te Neigem gevierd. Sedert de roemrjke tijd der kruistochten berusten de relikwieën dezer heilige te Nei gem. Zij werden uit Klein-Az.ië door de heer van het dorp, van het edel geslacht de "IYa- zegnies meegebracht en aanvankelijk in de kleine slotkapel geplaatst. Later, toen de oude dorpskerk van Be vingen naar het hedendaags midden van het dorp werd verplaatst en de huidige kerk van Neigem werd opgericht, werden de relikwie- en van de Heilige Margareta in het haar toe gewijde heiligdom ondergebracht. Sedertdien zijn eeuwen voorbijgegaan. Steeds bloeide de devotie tot de Heilige Mar gareta te Neigem en het omliggnde en thans meer dan ooit nemen onze vrome christenen hun toevlucht tot deze grote volksheilige. De Heilige Margareta wordt vooral Hoor de ohristene moeders Vegen de krampen, koorts en besmettelijke ziekten vereerd. On telbare gunsten werden sedert onheuglijge tijden te Neigem door de voorspraak van deze Heilige Patrones verkregen. Ook zal a.s. Maandag het vrome christen volk uit de streek met oprecht geloof en vertrouwen vóór haar altaar en haar kost bare relikwieën neerknielen., De plechtige hoogmis zal om 9.30 uur ge celebreerd worden. Om 1(5 uur plechtige Ves pers en lof. De gelegenheidsserinoenen. in voorbereiding van deze dag en tijdens de goddelijke diensten van de feestdag zelf, zul len door de Z.E. Pater Ludikhuize, Oblaat van Maria Onbevlekt, gepredikt worden. Plechtige Prijsuitdeling in de Meisjesschool Op Woensdag 15 11. heeft in de meisjes school van Neigem de plechtige prijsuitde ling onder algemene belangstelling plaats gehad. De plechtigheid werd door de weleer waarde Heer Anciau. pastoor der parochie voorgezeten. De kinderen voerden een welgeslaagd pro gramma uit. tot de grootste voldoening van al de aanwezigen Weleerwaarde Heer Anciau had een vader lijk woordje voor al de lieve meisjes, zo druk in de weer op deze ernstige dag. De meisjesschool van Neigem werd in 1937 door weleerwaarde Heer pastoor Anciau ge sticht. Zij staat onder het bestuur van de Eerwaarde Zusters van Aspelare. die met oprechte liefde en toewijding ten dienste van ouders e-n kinderen staan. De Eerwaarde Zusters besteden ook haar beste zorgen aan bejaarde dames, die er een gezellige thuis vinden. De klaslokalen zijn ruim en luchtig. Bo vendien is er een smaakvolle kapel waar dag en nacht het Allerheiligste troont. Hei meubilair dezer bidplaats is zeer liturgisch en dringt de bewondering van alle bezoe kers af. De Eerwaarde Zusters besturen een flink verzorgde boekerij, waar iedereen degelijke en christelijke lectuur kan vinden. Bovendien is er ook nog een prachtige to neelzaal. die steeds ter beschikking van de katholieke werken stond. Achtereenvolgens werd deze meisjesschool «O.L. Vrouw van Bevingen» door de Zeer Eerwaarde Moeders Gerarda zj®.. Juliana en Martha bestuurd. De honderdjarige Congregatie der Zusters van Aspelare mag fier zijn om de schone bloei van haar Neigemse meisjesschool. NATONALE BEVORDERING Op Dinsdag 21 Juli (Nationale Feestdag) Kriteriumlutte tussen ZANDBERGEN en GANSHOREN met Garin. Friat - D'Haese, De Bruyn en Van Isterdael. Kaatsliefhebbers, op 21 Juli naar 't dorp te Zandbergen om de vedette Garin aan 't werk te zien. Opgelet! De lutte begint om 16 uur. DE RONDE VAN FRANKRIJK CAUTERETS. Maandag a^ond, 13 Juli 1953 Daarmee zitten we in 't begin van 't 2e deel van deze schone vaeantie en in de ber gen. 't Een is wat plezanter dan 't ander; 't hangt er van af uit wiens oog ge het be ziet. Ik ben niet gewoon van mij moe te ma ken en alles wat ik van de Ronde weet komt eigenliik uit de gazetten en van horen zeg gen. Ik wil mezelf en de renners geen last aandoen van de koers heel de tijd te volgen, daarom blijf ik wat achter en weet tenslotte zo goed als een ander wat gebeurd is, en ik heb de tijd om al eens te drinken. Als ge de gazetten leest, dan krijgt men van de Ronde geen goed gedacht, omdat de redacteurs veel te serieus willen schrijven en voor alles een waarom en een waarvoor trachten te vinden. Ai wat er hier gebeurt, van de overwinningen van de een, tot de uitschakeling van de ander, het kent hier allemaal maar één reden ge kunt of ge kunt niet. Een voor één doen de jongens allemaal schrikkelijk hun best. en ge kunt U niet voorstellen hoe er hier afgezien wordt, geweend van pijn en spijt, van woe de en teleurstelling. "erleden jaar waren de Belgen straf be gonnen. maar na enkele ritten was 't al min der. Rik Van Steenbergen had daar ineens een schoon centeken weten te verdienen, omdat daar meteen de gele dingens en 100 duizend Fr aan verbonten zaten. Dat hij die dingens terug verloor, dat zal wel niemand verwonderd hebben al hadden de oude trou we gazetkribbelaars er direct een mogelijke winnaar in gezien, in de man die ze vooraf allemaal beschouwden als een geldverdien- derken en verder niets. Hij hield dan per ongeluk twee dagen de leiderstrui om de lenden en reeds wisten ze dat Coppi en dat Bar tali... enz. Twee dagen later kreeg Rik al een zonnesteek. Dat waren ze ver geten dat de Rik niet tegen de zon kon. Het zijn altijd dezelfde niet die 'n zonnesteek krijgen, maar dikwijls diegene die in 't be gin n beetje teveel vooruit willen zitten Ze hebben toen onmiddellijk -n velo aangekocht met n paraplu op tegen de jubileum-ronde, maar... Rik mocht thuis blijven. Gelukkig zat er achter al dat strovuur een Oekers. die alweer het oude liedje zat te zingen van «Nooit of nooit van zeleiven met meer» maar ondertussen regelnvrtig waar bij zich van af de eerste Hat ^ZCti °ckers reed daar tussen al dat geweld als het kleine verstandige jon getje. uit een goede familie, die zich niet te niet ^°dl ™Ln T liQh, uit beleefdheiri a. ui voorgrond mocht plaatsen. Niet dat het ook geen inspanning kostte, verre Zesde Handelsfoor van Ninove van 14 tot 23 Oogst, in het College

Denderklok | 1953 | | pagina 2