Koloniale Loterij Speciale tranche - Kerstmis 1953 t'fSNIETlGl RA\EN Nb/s HET GEBED VAN HET MARIA-JAAR Getroffen door de luister van uw hemelse schoonheid en gedreven door de angst van de huidige tijd. o Maria. Onbevlekte Moeder van Jezus en ook onze Moeder, werpen vvj ons in uw armen, met de overtuiging in uw liefdevol Hart de bevrediging te vinden van onze vurige verzuchtingen en een toevlucht voor de stormen die ons van alle zijden be dreigen. Wij gaan gebukt onder enze zonden, be zwijken onder de last van een grenzeloos lijden, cn toch bewonderen en bezingen wij de onvergelijkbare rijkdom van de verheven gaven, waarmee God U boven ieder ander schepsel heeft overladen, van het eerste o- genblik van uw ontvangenis tot op de dag waarop Hij U. ten hemel opgenomen, tot Koningin van het heelal heeft gekroond. O heldere bron van geloof, laaf onze gees ten met de eeuwige waarheid O welrieken de lelie, vol van heiligheid, doordring onze harten met uw hemelse geur O overwinna- res ven het kwaad en van de dood. prent in onze harten een diepe afschuw voor de zonde, die de ziel verfoeilijk maakt in rte ogen var. God en ze doomt tot de hel. O uitverkorene van God. hoor rte vurige verzuchting, die tn dit jaar. dat l is toege wijd. opstijgt uit ieder trouw hart. Buig L over onze pijnlijke kwalen, bekeer het hart van de kwaden, 'droog de tranen der bedruK- ten en bedroefden, troost de armen en de kleinen, doof de haat. milder de hardheid der zeden, oehoed bi., de jeugd de bloem der zuiverheid, bescherm de Heilige Kerk. maak dat alle mensen onder de bekoring mogen komen staan van de christelijke goed heid. Dat. bij het horen van uw naam. die de hemelen met harmonie vervult, de men sen elkaar als broeders beschouwen en de volkeren als leden van eenzelfde familie, waarboven d? zon moge stralen van een op rechte en universele vrede. Ontvang allerzoetste Moeder, onze nederi ge bede en vooral verkrijg \oor ons dal wij eem. mei U het eeuwig geluk genietend, voor uw troon het hooglied mogen herhalen dat heden van de aarde opstijgt rond uw aitaren Gij zijt de allerschoonste, o Maria. Gij zijt de glorie. Gij zijt de vreugde. Gij zijt de eer van ons volk. Amen. Feest van Onze-Lieve Vrouw-Presentatie. 21 November 1953. PIUS PP. XII. NOTA Telkens men,, met rouwmoedig hart. dit gebed bidt. kan men een AFLAAT VAN 5 JAAR verdienen. EEN VOLLE AFLAAT kan men verdie nen. op de gewone voorwaarden, op 8 De cember 1953 en 1954. en iedere Zaterdag \an het Mariaal Jaar <Oss. Rom. 29-11- 53» Mededeling van het Bestuur der Posterijen Ter gelegenheid van Nieuwjaar, zenden talrijke firma's aan hun clientele kalenders met een artistiek karakter. Welnu, de zakken waarin de aan de Post toevertrouwde zendingen worden vervoerd, zijn tijdens hun vervoer onderworpen aan schokken en drukkingen die niet alti.id kun nen vermeden worden. Alhoewel ontlast van elke verantwoorde lijkheid in zake gebeurlijke schade aan soort gelijke zendingen, meent het Bestuur noch tans goed te doen de afzenders er toe aan te zetten de zendingen kalenders van een ge schikte en stevige verpakking te voorzien, opdat zij onge.-chonden bij de geadresseer den zouden toekomen. Te dien einde wordt ten zeerste aange raden volgende punten in acht te nemen a» Omslagen in karton of met gekarton neerde rug gebruiken. Indien omslagen uit sterk pakpapier worden gebruikt is het on ontbeerlijk er voor versteviging een stuk karton in te sluiten: bt Indien de omslagen niet volledig ge kartonneerd zijn. zal het scheurblok van de kalender op net beschuttend karton dienen te drukken, opdat de verpakking niet zou worden gescheurd tijdens het vervoer; c Wanneer de kalender niet volledig in de omslag zit. dient deze laatste met ten minste twee metalen papierklemmen gesloten opdat het biok er niet zou uitvallen. d» Indien het blok een zekere dikte heeft, is Let verkieselijk een afzonderlijke verzen ding te doen: dit middel dient vooral aan bevolen voor de riikeiijk geïllustreerde ka lenders. Doos a ir. lo,- 1De gelovigen die. na gebiecht en gecom municeerd te hebben, gelijk welke kerk aan de Heilige Maagd Maria toegewijd bezoeken en er bidden tot de inzichten van Zijne Hei ligheid de Paus. kunnen toties quoties een volle aflaat verdienen. dit wil zeggen, zo dikwijls zij de kerk bezoeken en er bidden op het feest van de Onbev lekte Ontvange nis 1953 en in 1954. op Onze Lieve Vrouw- Geboorte. Lichtmis. Onze Lieve Vrouw Bood schap. Onze Lieve Vrouw Hemelvaart en Onze Lieve Vrouw van II Smarten. 2» Onder dezel»de voorwaarden, kunnen zij één volle aflaat verdienen in de kerken aan de Heilige Maagd Maria toegewijd, iede re Zaterdag, en. ais zij deelnemen aan een gezamenlijke bedevaart, gelijk welke dag van het Maria-Jaar. 3» In een bijzonder belangrijk heiligdom waar de Moeder Gods met bijzonderlijke godsvrucht wordt vereerd en waar de vrome bedevaarders in grote scharen naartoe ko nten. ook uit afgelegen streken, kunner. de geiovigen. niet alleen op de Zaterdagen, maar ook op iedere andere dag van het Ma ria-Jaar. één volle aflaat verdienen, zelf- als zij er niet in groep maar als individueel bedevaarder naartoe gaan. op voorwaarde dat zij gebiecht en gecommuniceerd hebben en er bidden tot de inzichten van Zijne Hei ligheid de Paus. 4» Alwie na gebiecht en gecommuniceerd te hebben,- godvruchtig een godsdienstige plechtigheid of oefening ter ere van de Hei lige Maagd bijwoont, kan eveneens een volle aflaat verdienen. Aan degene die ze bijwoont met een rouwmoedig hart. maar zonder de biecht en de communie te hebben ont vangen. wordt een aflaat verleend van tien jaren- Deze guns* zal veelvuldig van toepassing zijn in alle parochiekerken en openbare ker ken en in de kapellen der kloostergemeenten 5) Ieder altaar, toegewijd aan de Heilige Maagd, zal geprivilegieerd zijn. dit wil zeggen, dat elke Mis die door een priester aan dergelijk altaar wordt opgedragen, een voile aflaat zal verlenen ten bate van de ziel uit het vagevuur waarvoor de Mis wordt op gedragen. Nieuwjaar nadert Ten einde onnodige wachttijden aan de loketten en vertragingen bij de verzending en de uitreiking van briefwisseling te voor komen. volgt de raadgevingen van het Be stuur der Posterijen 1' Doet van nu af aan een voorraad post zegel- op: 2' Bezorgt uw nieuwjaarsbriefwisseiing ter post vóór 31 December en. zo mogelijk, reeds van 26 dito af; 3» Bedient U niet van naamkaartjes vcor dringende mededelingen: 4» Verzaakt, liet verzender, van prospec tussen. catalogussen, omzendbrieven en ver schillende niel dringende drukwerken ge durende de nieuwjaarsperiode. Om de regelmatige gang van de postdien sten te verzekeren. Worden de zendingen zonder adres en zonder frankeerzegels, be halve die waarvoor het urgentie-recht werd voldaan en de doodbrieven. van 24 December af tot en met 7 Januari niet aangenomen. 5» Vergeet niet dat het verboden is prent kaarten waarvan de tekening is opgehaald door middel van schilfertjes, glaspoeder enz. bloot met de post te verzenden. Deze zendingen zijn slechts toegelaten on der omslag. Het postkantoor van Ninove is gelegen in de Dreefstraat Nr 15 en is opengesteld, alle werkdagen van 9 tot 12 30 uur en var, 14 tot 17 uur. Op Zaterdag zijn de winketten te 15 uur gesloten. De werkzaamheden van het kantoor 2ijn Aanneming van spoedzendingen en luchtpost, ingeschreven zendingen, abonnementen op nieuwsbladen, frankering met geld. ontvang- kaarten. kwijtbrieven en handelseffecten, stortingen op postcheckrekening en uit te geven gewone en telegraphi-che postwissels. Verkoop van visverloven. post-, fiscale- en lijfrentewaarden. Uitbetaling van nostwi--eL. postassignaties verlofkaarte.n en interest coupons. Alle verrichtingen van de Spaar- en Ver zekeringskas. De bestelling van de briefwisseling wordt verzekerd door één voormiddag- en één na- midda suit rei king. l)e iaatste lichting van de brievenbus van het postkantoor geschiedt rond 20.15 uur De volgende kantoren hangen ai van de hoofdentvangerij Ninove. Post Appelterre gelegen in de Statiestraat. Post van Denderwindeke. gelegen aan de Steenweg op Eöingen. Post van Meerbeke. gelegen in de Nieuw- straat. Post van A-peiare. geiegen in de Neder- hasseltstraat. Post van Outer gelegen in de Klooster straat. STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr FRANS GIERTS Burchtstraat. Overdekte Wip De Ster 2 Hoge ieder een dikke kalkoen 4 Zijden ieder een dikke kalkoen 4 Kallen ieder een dikke kalkoen 2 laatste kleine ieder een dikke kalkoen Inleg 105 fr. alles inbegrepen. - Terug 80 fr. Begin om 3 u. - Einde rond u. Zoveel vogels als schutters min 13. KAMPIOENSCHAP 1953-54 Na de tweede schieting is het klassement als volgt De Koning Jacques De Henau Jozef Coppens Frans Van Der Kelen Olivier De Vis Theo Jacobs Albert De Schepper Alt. WalcKiers René Van Rossom Rochu- Coppens Altons C'ouck Jozef Reygaerts Jozef Wijnant Em. Luysterman Prosper en Petrus als enige Bosman 12 punten 10 punten 9 punten 7 punten 6 punten 5 punten 2 punten 1 punt De Kath. Harmonie in feest Voor veertien dagen was de Kath. Har monie «Door Eendracht Sterk» in feest, bij de \iering van haar patroonheilige St Ce cilia. 's Zaterdag werd de Voorzitter, dhr Jozef Van Den Bossche, ten huize afgehaald en na een korte uitstap zaten muzikanten, ere-, bestuursleden en sympathisanten, gezellig aari de dis m het lokaal «Ons Huis» Tijdens dit banket werd het woord ge voerd door de neer Voorzitter en Z.E H. De ken Back. ere-Voorzitter van de Harmonie. Onder leiding van de dirigent, dhr. Cellin. voendtn enkele jonge muzikanten lel-ue- smaakte nummertjes uit 's Zondags werd de gesolemniseerde H. Mis bijgewoond, voor dc afgestorven leden. Hierop had een uitstap plaats m de stad. gepaard met een bezoek aan de leden-her bergiers. Met genoegen mochten we bestatigen hoe eendrachtig -terk onze Katholieke Harmonie staat, en welke hoogstaande muziek ze ten gehore schenkt. Daarom een hartelijk pro- fciat aan dirigent en muzikanten. Het St Barbarafeest der Stedelijke Brandweer Verleden Zondag had het jaarlijks Sint Barbarafeest plaats van onze Stedelijk*.» Vrijwillige Brandweer. Met muziek aan het hoofd, keurig in het gelid, gingen, onder leiding van Kapitein- Commandant K Fransman, onze brandweer lui kerkewaarts om de gesolemniseerde H. Mis bij te wonen, voor de afgestorven leden. Na de H. Mis zegende Z.E.H Deken de nieuwe tankwagen. - waarlijk een prachtig stuk - en legde de Bevelhebber, bi j het spe len van het «Te Velde», een bloemengarve neer aan de voet van het monument der ge sneuvelden. Vervolgens had aan het stadhuis de of ficiële overhandiging plaat.- van oe nieuwe brandweerauto door de gemeentelijke over heid aan het Pomp;er.-korps. terwij! de ont werper. de heer Van Landuyt. enkele prac- tische wenken gaf omtrent de werking \an deze indrukwekkende Wagen. Na oen korte uitstap in de stad zaten onze spuiters gezellig aan tafel verenigo in het Middenstandshuis Op dit banket werd net woord gevoerd door Kapitein-Commandant Fransman, dhr. Van Landuyt, Kapitein De Gunst en Majoor De Mont van de Burgerlijke Veiligheid. In de beste stemming vierden onze brand weermannen. tot laat m de avond, hun feest. GEEN OGENBLIK MEER TE VERLIEZEN NEEM DEEL AAN DE twee Söterc var. rijf millioeit twee loten van twee msllioen zes loten van één millioen 2 loten van een half millioen 4 loten van een kwart millioen 32 loten van honderd duizend fr. MEER DAN EEN WINNEND BILJET OP TIEN en de loten mogen gecumuleerd worden Het Biljet 200 Fr. Het tiende 21 Fr. Een enige gelegenheid om voor enkele frank vijf maal millionnair te worden Trekking Zaterdag 26 December 1953 Davidsfonds - Afdeling Ninove Voor 4 December was aangekondigd ge worden Per Jeep awars door Amerika Vlaams gesproken kleurenfilm. Om tech nische redenen echter moest op het laatsete ogenblik deze film vervangen worden. De talrijk opgekomen toeschouwers die eerst wel wat ontgoocheld waren door die mede deling voelden hun geestdrift alras stijgen na de eerste beelden van de vervangfilni. namelijk een andere uit de reeks van Pater Mestdagh S. J Naar Ceylon en Zuid-India. Zo trokken we dan dwars door Frankrijk gingen scheep te Marseille, bij nacht de Mid dellandse zee te doorkruisen en te belanden in Suez. In de kanaalzone mag er niet ge filmd worden en zo gaat het dan in een -prong naar Azië. na een laatste tussenlan ding te Djiboeti. We komen dan terecht op bet grote eiland Ceylon, het eerste doel van onze reis. Hier krijgen we een vluchtig beeld van land en volk cn van de vele prachtige Boedistische heiligdommen. Wie per jeepster rijdt moet zich wel noodgedwongen aanpas- en aan het rythme van zijn krachtige mo tor. Dan gaat het per overzet naar eigenliik Indië en wel naar de streek waar Franciscus Xaverius gepredikt heeft en waar de bevol king nog steeds fel katholiek is. zoals we uit enkele beelden konden opmaken. We rijden noordwaarts naar Madras, waar we Vlaamse missiezusters aan het werk zien bij doof stomme kinderen. Dan klimmen we door een majestueus Alpenlandschap naar een Inter nationaal Jezuietenseminarie dat als een a- rendsnest in de bergen ligt. cm ten slotte nze toch te beëindigen te Bombay, waar we rog een indrukwekkend beeld van de weel derige buitenwijken te zien krijgen. De ar moede is er echter te schrijnend cm op het coek te verschijnen is de enige commentaar van de Pater. Wat we ondeiweg nog al ae- z:en hebben is te veel om te vertellen v ie deze voordracht miste mag het zich be- k agen alleen zouden we gewild hebben dat de Jeepster niet zo vlug vooruit vloog z >dat we van sommige interessante zaken s echts een vluchtig beeld kregen. Na deze film hopen We zeker dat het Davidsfonds ook de film Per Jeep dwars door Amerika \eor Ninove zal aanvragen. ste poëzie in Vlaanderen. Zoals het trouwens verwacht werd. heeft Hubert Van Herreweghen met zijn publiek, de hele avond in een stemmige sfeer geleefd zelf de nuchterste tegenwoordigen werden meegevoerd naar het echte, diepe, en verre dichtersland. De dichter gaf, na het kenschetsende, ro- mantisch-inleidend woord van Z.E.H Prin cipaal. een korte panorama-schets over de dichtersperiode na 1944. De rauwe vraag schrijven die nieuwe dichters nieuwe gedichten werd door hem met een absolute ja beantwoord. Tevens bewees hij, dat als kenmerken van de nieuwe poëzie, de dood en het leven, de waarden van het menselijk bestaan, direkter worden aangevoeld. En het is daarbij als een opnieuw leren lezen en schrijven. Uit het werk van de volgens hem voor naamste naoorlogse dichters droeg hij voor en belichtte ieder van hen afzonderlijk Anton Van Wilderode, hij. die zweeft tus sen natuurlijke en bovennatuurlijke liefde. Najaar van Hellas Vader der Una Sancta Christine O'Haer.en, de diep-ontstellende, de sterke, de sluimerende. Het is niets Antieke danseres Reninca, de geheimvolle, temperamentvol le. met Bidden roep van een ziel, zoals een klok. door kolken ngezegen. Eric Van Ruysbroeck, de filosofisch-gerich- te. Leven is geen begin, en evenmin is dood een einde Joris De Kaes, met de levensverveling en ee:i accent van bezetenheid, de onvervalste waai nemer. Medea Door het net van purperen wrok Hugo Claus, de bijna-surrealist. de nachtelijke lippen van de paarden Pater Brauns, De boot der dood meert nooit aan uwe stoepen Hubert Van Herreweghen, de sobere, mis- tig-donkere. de rood zwarte. Dubbel Landschap Tot waar de geest rij ademhaalt De ziel zet het heelal in gloed Uit zijn Gedichten Oude geslachten zie ik zinken en de eeuwigheid bliksemt voorbij tot dit moment uw ogen blinken één weinig ogenblik voor mij. Maar 't ogenblik bliksemt voorbij. Hubert Van Herreweghen. vanweg Jong- Ninove en sympathisanten. oprechte en hartelijke dank voor die diep-stemmige a- vond. IEMAND BURGERLIJKE STAND Francine Temmermans dochter van Willy en Josephine Van de Velde. Edgar Van Steenberghe 20 j.. fabriekwer ker en Rosette Van Waeyenberghe 17 j.. fa- bnekwerkster. beiden te Ninove. OVERLIJDEN Julia Kieckens echtgenote Edjjar Moere- mans. 64 j.. Burchtdam. Gu-taaf De Jonge 77 j„ Burchtdam. F. C. NINOVE BYE Van deze Zondag rust, die ons in dit blad nu meer plaatsruimte geeft, maken we gaar ne gebruik om enkele beschouwingen te wij den aan de rangschikking van F. C. en zijn eventueel behoud in provinciale reeks. Want al waren de laatste uitslagen schitterend te noemen, de buis te Denize op zij gelaten, toch moet er nog altijd tegen het degrada tiebeest gevochten worden en moet alles aan gewend worden om niet onder te duikelen. Gemakkelijkshalve zullen we de rangschik king niet in haar geheel geven, maar ze een voudig in twee stukken kappen, met dien verstande dat de 8 eerst gerangschikten mei geen degradatie moeten rekening houden, en ook nog omdat de plaats van F.C. in dit hoog gezelschap niet i>. althans nog niet. Als we dit doen. dan ziet de klassering er uit als volgt Sparta Gent Ever gem Center Ninove Lebbeke Waasmunster Volharden Adelaars 11 punten 10 punten 10 punten 9 punten 9 punten 8 punten 7 punten 7 punten JONG - NINOVE Verslag van de voordracht van Hubert Van Herreweghe van 5 December 1953. In de bovenzaal van «De Keizer» ging Zaterdagavond eea lezing door, over de jong- Zoals ge ziet. tussen de laatste en de eer ste der mindere broers bestaat een ver schil van 4 punten, in andere woorden als Adelaars twee matchen wint staan ze met 11 puqjen zoals Sparta Gent Dit voorbeeld om er op te wijzen dat geen enkele der boven gemelde acht ploegen zich op zijn gemak mag voelen, wel integendeel. Er blijven nog 3 matchen te spelen voor het einde der eer ste ronde, waarvan voor F.C nog twee aan huis. Normaal mag hiervan een winst van 4 punten verwacht worden, zodat we zouden Kunnen draaien met een actief van 14. wat niet zo slecht zou gespeeld zijn als som migen wel zouden menen. Gesteld dat we in de tweede ronde evenveel punten halen, wat allicht mogelijk is omdat we dan de grote ploegen aan huis mogen bekampen, - dan zouden we het kampioenschap eindigen met een totaal van 28 punten wat voldoende zou zijn om ons te handhaven. Dat is natuurlijk allemaal theorie en de werkelijkheid kan anders worden het is best mogelijk dat Ni nove het er nog beter afbrengt, zoals het mogelijk is dat er straf zal moeten gespeeld worden om niet te zakken. Alles wel ever- wogen. geloven we dat Ninove rond de 3U punten kan halen want in het begin der kampioenschappen werden er wel enige ver morst we denken hier aan het gelijkspel op Adelaars, de thuismatchen tegen Volhar den en Zottegem, die ons een drietal punten moesten binnen gebracht hebben, zodat we normaal op de 7de of 8ste plaats zouden moeten prijken en eerlijk gezegd we ver dienen dat. omwille van de waarde der ploeg Een oog in het zeil houden zal evenwel het parool blijven, want achter ons komen Leb beke en Waasmunster gevaarlijk opdagen, twee ploegen die vroeger al bewezen hebben lot een en ander in staat te zijn. Bij de kopploegen zijn er toch ook een paar die boven hun waarde gerangschikt staan. Zo bv. Zottegem met 14 punten op de vierde plaats, maar helaas met 35 doelen voor en 32 tegen, gemiddeld 1,09. Berlare, dat tt GEESTELIJKE GUNSTEN VAN HET MARIA-JAAR. NINOVE Zondag 13 December GROTE KA LKOENSCHIETING Tweede Voordracht in het winterprogramma GEBOORTENt HUWELIJKEN Zelzate

Denderklok | 1953 | | pagina 2