F.C. Ninove en Gerda StNiklaas Land en Volk in Spanje De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE ftervtll Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 17 Januari '1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Davidsfonds - Afdeling Ninove SUSKE EN WISKE KOMEN TERUG en wel op Zondag 17 Januari a.s. te 15 u. in de zaal "Ons Huis,, Dreefstraat, met HET IJZEREN MASKER Inkom 10 fr, Kroostrijke Gezinnen 8 fr. K.B.V f. Ü'hïE Ie Provinciaal Terrein "Doorn,, Op Zondag 17 Januari 1954 te 15 uur KAMPIOENSCHAPSMATCH tussen Onze spelers zijn een revanche verschuldigd. Zal het Zondag gebeuren tegen een goedspelend Gerda Supporters, er is Zondag aan "de Doorn,, sport te xien Het bestuur van F.C. Ninove deelt mede dat tribuunkaartsn voortaan enkel aan dc hoofdingang te verkrijgen zijn. Tevens wordt er aan herinnerd TRIBUUNKAARTEN (algemeen) 20 Fr. OMHEINING algemeen 15 Fr. militairen in uniform 10 Fr. kinderen beneden 15 jaar 5 Fr. Feestzaal Ons Huis - Ninove Zondag 7 Februari te 7.30 u. een zeer interessante voordracht met kleurfoto's, kleurfilm en klankopnamen door onze stadsgenoot E.H. F. DE TROYER Spanje gezien vanuit de zee, vanuit de lucht. Verschillende aspecten van het landschap met telkens een stuk film over het eigenaardig leven van dat volk, en als slot een stierengevecht.,, Kaarten 15 Fr. Merkwaardige Bouwpolitiek Hoe langer hoe meer blijkt de wet De Taeye een zegen geweest te zijn voor vele duizenden families in ons land. Men weet dat deze wet. in haar huidige vorm, een basispremie aan de economische zwakken verleent ten bedrage van 25.0ÜÜ fr. in de gemeenten met minder dan 30.000 in woners; 27.500 fr. in de aanzienlijkere ge meenten en 30.000 fr. in de gemeenten dei- agglomeraties Antwerpen. Brussei. Charle roi, Gent en Luik. Dit basiscijfer wordt verhoogd met 20 fr voor eik kind ten laste van de begunstigde. De begunstigde met 4 kinderen zal dus te Brussel een premie van 54.000 fr. ontvangen. Het aantal toegekende bouwprcmies inge volge de wet De Taeye bedroeg 759 in 1948 dit getal steeg tot 18.349 in 1949 en 25.585 in 1950. In het jaar 1951 werden er 15.531 premiën toegekend, in 1952 10.800 en in 1953 tot einde Augustus 11.825. Er werden dus se dert de goedkeuring van de wet De Taeye tot einde Augustus j. 1. 88.884 bouwpremiën toegekend. Deze vereisten kredieten voor een gezamenlijk bedrag van 2.552.5 millioen fr. Aan de mijnwerkers worden hypothecaire bouwleningen toegestaan tegen een interest van 0,5 tot 3.5 G naar gelange de duur van het werk in de mijn. De homogene regering heeft dezelfde voordelen toegekend aan de gehuwde mijnwerkers van vreemde nationa liteit. die gedurende ten minste één jaar re gelmatig in een Belgische kolenmijn ge werkt hebben. Reeds 4.000 mijnwerkers ge noten van het premiestelsel, waaronder 3000 in Limburg. Dank zij de oprichting van het «Nationaal Fonds voor Huisvesting» konden de Nat. Maatschappij voor Goedkope Woningen en deze voor de Kleine Landeigendom een stei- gende activiteit ontwikkelen. Zo werden van 1949 tot 1953 niet minder dan 29.317 wonin gen in aanbesteding gebracht en voor 7.21(1 millioen kapitalen aangewend, terwijl deze cijfers voor de Nationale Maatschappij voor Kleine Landeigendom onderscheidenlijk be droegen 14.118 en 2.458 millioen frank. Ten slotte staat het bouwfonds van de Bond der Grote Gezinnen bouwleningen toe tegen een rentevoet schommelend van 2,75 tot 0,75 <7- naar gelange de kinderlast. Het verschil met de normale rentevoet wordt door het Rijk bijgepast. Van 1949 tot 1953 stond de Bond 6.575 leningen toe voor een bedrag van 1.089 millioen Irank. Vooruit ontdekt een nieuw schandaal Onder de titels Poging om de heerschap pij der kloosterorden in sommige rijksopvoe dingsgestichten te vestigen en Een nieuw schandaal in zake benoemingen kloeg «Vooruit» het ieit aan dat de minister van Justitie de heerschappij van de kloosters in bepaalde rijksopvoedingsgestichten wilde ves tigen, dit nog voor de verkiezingen. En het Gentse blad voegde er aan toe Hij wil namelijk het recht tot benoeming toekennen aan de zusteroverste van de con gregatie «Les Filles de la Croix» (de Doch ters van het Kruis). Niet meer of niets min der. Het blad heette de maatregel volko men willekeurig en een inbreuk op de stel regel dat het rijkspersoneel aangeworven wordt door het Vast Wsrvmgssecrciariaat. Nogmaals is gebleken dat «Vooruit» zich door zijn anti-godsdienstige verblindheid heeft laten misleiden en da waarheid gewold aangedaan heeft. Waarover gaat het Som mige congregaties hebben tehuizen voor ab normale en misdadige kinderen. De desbe treffende rijksinstellingen zijn volzet. Be paalde misdadige kinderen worden dan ook. met het oog op hun wederopvoeding. aan voormelde kloosterstichtingen toevertrouwd. De Staat doet er zijn profijt bij. omdat de wederopvoeding van de kinderen in deze gestichten veel beterkoop komt dan in de staatsinstellingen. De Staat namelijk het ministerie van Justitie heeft vanzelfsprekend contracten afgesloten met de betrokken congregaties, zoals dit ook het geval is voor geestelijke in stellingen voor zwakzinnigen of voor de zus ters die waakdienstcn uitoefenen in de vrou wenafdelingen van de gevangenissen. Het is echter niet de huidige minister van Justitie die deze contracten afsloot. Deze af sluiting gebeurde in 1946. Het waren twee liberalen die gedurende dat jaar minister van Justitie waren, namelijk öe heren A. Lilar en A. Van Glabbeke. Zij stemden met de contracten in en ze sloten ze af. Deze contracten voorzien dat het lekenper- soneel. in dienst van de congregatie, na een bepaald aantal dienstjaren, sommige voorde len verbonden aan het statuut der staats- aeenten genieten, o.a. wat betreft de vor ming van het pensioen. De oversten der con gregaties blijven vrij deze personen aan te werven, die naar hun opvatting het best ge schikt zijn \oor het betrokken ambt en er tevens het vereiste diploma voor bezitten. Er is echter geen sprake van dat deze be dienden staatsagenten zouden zijn. Vooruit heeft een schitterende gele genheid gemist om het zwijgen te bewaren. Het blad hadde beter gedaan een eregroet te richten tot de edelmoedige zielen, die zich tot levenstaak gesteld hebben misdadige kin deren opnieuw geschikt te maken voor de maatschappij. Wij hebben nog nooit verno men dat socialisten dergelijke tehuizen op gericht hebben en er hun beste krachten aan wijden. Het- Mariaal Jaar en Le Peuple Het socialistisch dagbiad Le Peuple heeft een prospectus ontvangen van een reis agentschap dat aanzet naar Rome te reizen in verband met het Mariajaar. Het is een gelegenheid voor het blad om op de meest schaamteloze wijze de spot te drijven met hei jaar toegewijd aan O. L. Vrouw en met het H. Jaar 1950. De redacteur van bewust artikel vangt aan met zijn totale onwetendheid in kerkelijke aangelegenheden tentoon te spreiden: «Waar om is dit jaar meer mariaal dan een ander, zult gij u afvragen? Ik weet het om de blik sem niet. daar ik geen doctor in de theologie ben. En dan Knoopt de scribent aan met het H. Jaar 1950. Ge zoudt me even goed kunnen vragen waarom 1950 een H. Jaar was. Wat gebeurde er voor heiligs in 1950 tenzij de terugkeer van enze koningen in hun ge westen en het aan het bewind komen van onze godvruchtige homogene regering Het IT. Jaar werd. meen ik, gekenmerkt door het uitbreken van de oorlog in Korea en door een reusachtige invasie van toeristen in Ita lië... Toerisme en godsdienst stellen het best samen. Wie zou het betreuren Leve het mariaal verlof Bespreek zo dadelijk uw kamer te Rome... Gij zult derwijze van be langrijke prijsverminderingen genieten, on gerekend de aflaten van elke aard. Over enkele maanden, wanneer de burgers De mensheid draait rond gelijk een paar- denmolen en de geschiedenis herbegint en vertrekt weer van punt zero, van waar ze vertrokken is, zoveel eeuwen geleden. De Bijbel verhaalt ons de historie van de Toren van Babel. Een hele tijd na de zondvloed waren de mensen opnieuw zeer talrijk geworden en ze voelden dat ze te dicht bijeen woonden. Ze besloten uiteen te gaan en hun levens ruimte te gaan zoeken. Voor de grote trek wilden ze echter een hoge toren bouwen die tot aan de hemel zou reiken, die ze zouden kunnen zien van aan het uiteinde van de wereld en die wellicht zou kunnen dienen als schuilplaats in geval van nieuwe grote overstroming. Ze wilden naam maken voor de nakomelingschap. Toen begon de verwarring. Ze verstonden malkaar niet. meer. Het werk werd stop ge zet en het monument dat hun roem moest verkondigen aan de komende geslachten, bleef achter als bewijs van hun onmacht. De mensen zijn weer een toren van Babel aan 't bouwen. Na de oorlog van 14-18 heette het Volkenbond. Het ding verging tot puin. en na de oorlog van 40-45 werden het de Verenigde Naties. De Verenigde Naties was de gelegenheid om de onenigheid onder de Naties aan het licht te brengen en de zaken hebben nog nooit slechter gegaan. Zo ver onze kennis van de geschiedenis draagt, eindigde een oorlog ofwel op de ver nietiging van de zwakste, ofwel met een vredesverdrag. Hitier, toen hij de sterkste was. probeerde de Joden uit te roeien. Hij deed er veel dood, maar er bleven er veel over. ter stembus zullen ontboden worden, zuilen de rode lokvogels h 1?. Spaak het weer neb ben over hun eerbied voor de godsdienst, cement van de westerse beschaving In het hoofdorgaan van hun paitij laten zij echter dt godsdienst bespotten. Ofwel zijn de hh. Spaak cs. enkel marionetten in de dienst van duisterlingen. ofwel zijn zij akelige ko medianten. Geestelijkheid minder sociaal in het Vlaamse land Le Peuple heeft zich niet anders dan lovend kunnen uitspreken over het herder lijk schrijven van Z.E. Mgr Himmer, bis schop van Doornik, in verband met de voor genomen sluiting van 7 mijnschachten in de Borinage. Hei blad betreurde wel dat de bisschop niei de onteigening van de mij nen aanprees, maar heette het herderlijk schrijven desniettemin zeer aangrijpend Tot daar alles in kannen en kruiken. Maar dan komt de aap uit de mouw «Moet men daaruit besluiten - aldus «Le Peuple» - dat er in België twee geestelijkheden bestaan, die onderling zeer verschillen deze van Wallonië en deze van Vlaanderen Deze van Wallonië, meer democratisch, meer voor uitstrevend (omdat het wel moet) en deze van Vlaanderen, altijd bezeten door haar oude sleur en haar afschuwelijke vooringe nomenheid. WTat weet in 's hemels naam Le Peuple af van de Vlaamse geestelijkheid of van de Vlaamse kerkelijke hiërarchie Wat weet het van de wonderen van toewijding tentoon gespreid door de Limburgse clerus te mid den van de buitenlandse arbeiders, en zulks op verzoek en met aanmoediging van de Vlaamse bisschop van Luik Wat weet het blad van de sociale actie, in volledige over gave aan de belangen van de arbeiders, in al de parochies van het aartsbisdom Wat weet het af van de indrukwekkende sociale bedrijvigheid van Z.E. Mgr De Smedt. bis schop van Brugge En het blad besluit zijn betoog met een lage aanval tegen de eerbiedwaardige figuur van Kardinaal van Roey, aartsbisschop en primaat van België Men heeft de indruk gehad dat de bisschop van Doornik een taal sprak die helemaal afweek van deze van de Toen Hitier het onderspit moest delven, probeerden de overwinnaars het niet eens de vijand uit te roeien. Ze lieten hem leven, maar hij telde niet meer mee. Maar toen ze wilden vrede sluiten, vrienden ondereen, on dervonden ze dat het met ging. De wagen van de wereld is in de gracht gereden en hij geraakt er niet uit. De paarden die er hem moeten uithalen willen niet gelijk trek ken. De oorlog in Korea is zo een kleine her haling geweest. Het duurde meer dan een jaar voor er een wapenbestand kwam. Ze moesten tegen wil en dank voort vechten omdat ze niet konden uitscheiden. De grote vier gaan nog eens bijeen komen om over het lot van Duitsland te beslissen. Sinds jaren en maanden geraakten ze niet bijeen. Nu is het zoverre dat ze willen bij een komen te Berlijn. Maar Berlijn is gelijk een taart in vier delen gesneden. Elk der vier groten heeft zijn deel. Het kost dagen en weken om te beslissen waar ze zullen samen komen. Waarom in geen wagen van de IJzerenweg, gelijk die van Foch in '18. Ze zouden kunnen rond rij den op de chemin de fer de ceinture Als het zo voort gaat zullen de boorlings- kens van nu aan hun achterkleinkinderen kunnen vertellen hoe de vrede tot stand kwam tussen vrienden en hoe moeilijk het was omdat ze niet eerst gevochten had den... Indien er uit de poging om vrede te sluiten, geen oorlog voortkomt... De nieuwe toren staat als wolkenkrabber in de United States. De eerste toren was de oorsprong van twist en misverstand. Laat ons hopen dat de tweede hetzelfde niet doet primaat van België Wanneer Z.E. ooit een afwijkende taal zou gevoerd hebben, vergeet het biad natuurlijk te zeggen. Het is onmis kenbaar dat de Kardinaal een even kracht dadige taal zou gesproken hebben als de bis schop van Doornik, moesten zich dezelfde feiten te Mechelen. Tienen of Nijvel voorge daan hebben. Wij zijn trouwens de kranige houding van Z.E. tijdens de bezetting niet vergeten, toen hij manmoedig opkwam tegen de verplichte arbeidsdienst in Duitsland en tegen de tewerkstelling van meisjes in het Derde Rijk LANO- EN TUINBOUW Enkele Wenken voor gebruik van Tract-crbanden Een goed onderhoud van tractorbanden kost menig landbouwer nog wel eens hoofd brekens. Men heeft immers z.omer en winter te maken met ongunstige weersinvloeden Ja. ook in de zomer, want het felle zonlicht is zeer schadelijk voor rubber en kan de oorzaak zijn van het ontstaan van kleine barstjes in de band. Modder en vocht daar entegen doen geen kwaad en het is zelfs raadzaam 's zomers de banden met modder te bedekken. In dit verband moet rr.en er aan denken, dat men de banden ook beschermt tegen oliën en vetten. Slippen van de banden heeft tot logisch gevolg slijtage. Slippende banden door snel optrekken of plotseling remmen kan tot ge volg hebben, dat stukken van de ribben af scheuren. Het is van belang de wieldruk op peil te houden door vloeistof in de banden te doen of door wielgewichten. Men moet beslist verhinderen, dat de ban den tegen de zijden van de ploegvoor schu ren. Dat kan men doen door de ploeg op juiste wijze achter de trekker te koppelen. Een raadgeving, die altijd zijn waarde be houdt, is let op de spanning en op de snel heid Overspanning of onderspanning van de banden kunnen karkasbreuken veroor zaken. Grote snelheid geeft extra slijtage bovendien zijn tractorbanden daar niet op berekend. Door een juist gebruik zullen de voordelen van de luchtband nog beter tot hun recht komen. V ccLixLCuruoc: BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore MARMERS Agentschap der echte producten MERK Aqentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok /r~r-1 i r-i inirr

Denderklok | 1954 | | pagina 1