ROBERT en BERTRAND Land en Volk in Spanje De Wereld rond. Trekt onze Burgemeester vau den "Dop,,? Per Jeep dwars door Amerika GEVELSTENEN Huis VAN BELLE N i N O V E (Elemlt AcKt èn ftvmïïgsïe Jaargang. Prifs per nummer 1,50 Pr. Zondag 7 Februari 1954 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 TONEELGILDE HOOGER OP Feestzaal Roxy Ninove Geraardsbergsestr. - Ninove Zondagen 14 en 21 Januari 1954 te 18.30 u. Maandag 15 Februari te 19.30 u. kluchtspel met zang en balletten in 4 bedrijven en 7 taferelen, onder de leiding van dhr. Herman Bruggen. Muzikale leiding dhr. José Collin. Balletten geregeld door Juffr. M. de Molinari. WAAROM ROBERT EN BERTRAND Om onze volksmensen weer de weg naar onze toneelzaal te leren Om onze volksmensen te doen begrijpen dat ook wij hen niet vergeten, en zij ons niet mogen vergeten Om onze volksmensen ons werk te laten zien en voelen Dat ook ons werk voor hen is en onze werking ruim en breed opgevat is. waar zij ook kunnen van genieten Om onze mensen weer zoet te maken Om pessimisten naar de heldere zon te leren zien DAVIDSFONDS - NINOVE Feestzaal Ons Huis - Ninove Zondag 7 Februari te 7.30 u. een zeer interessante voordracht met kleurfoto's, kleurfilm en klankopnamen door onze stadsgenoot E.H. F. DE TROYER Spanje gezien vanuit de zee, vanuit de lucht. Verschillende aspecten van het landschap met telkens een stuk film over het eigenaardig leven van dat volk, en als slot een stierengevecht. Kaarten - 15 Fr. Voor Allen zet de kiesstrijd in. «Voor Allen», het algemeen socialistisch weekblad, heeft op zijn manier de kiesstrijd mgezet. De aanval gaat tegen de minister van Ver keerswezen en meteen, tegen de Katholieke Kerk. Onze roodjes hebben immers niets, maar helmaal niets tegen de godsdienst Gelegenheid tot deze aanval is de televisie. In een eerste bijdrage werd het voorgesteld alsof de minister elk studio wil uitrusten met een beeld van de H. Clara, die voorge steld werd als patrones van de radio en de televisie, en «Voor Alien» besluit: De Bel gische televisie zal katholiek zijn of ze zal niet zijn met een vloek erbij. Het stuk werd geïllustreerd rnet het beeld van een half-naakte vrouw, waaronder «Dergelijk voor de sociaal-vromen verderfelijk vertoon, komt niet op onze televisie dank zij P.W. en de pauselijke ukase. In de tweede aanval tegen Paus en minis ter wordt een type-programma ontworpen voor televisie-uitzendingen. Het is een cock tail van je welste Vaticaanse praatjes tele-visioenen van Fatima in bovennatuur lijke kleuren», moord in het nonnekens- pensionaat, speciale zedenroman, uitzending voor de vrije scholen de pausen door de eeuwen heen de kerkelijke echtschei ding. alleen voor volwassenen nieuws berichten onder leiding van pater Janssens en als laatste programmapunt tele missa est. De kiesstrijd wordt waarlijk op een be wonderenswaardige wijze door «Voor Allen» ingezet. We zullen het ons herinneren wanneer de heer Spaak opnieuw zal flemen We hebben niets tegen de godsdienst. Weldra bisdommen in Belgisch-Kongo. Op 8 December jl. werd door Mgr Cento namens de H. Stoel en door dhr Dequae,, mi nister van Koloniën, namens de Belgische regering, een verdrag ondertekend tot vast stelling van het statuut der Kerk in Kongo. De tekst van dit verdrag werd op het bureau van de Kamer neergelegd ter goedkeuring door de volksvertegenwoordiging. Voormeld verdrag legt op nauwkeurige wij ze het statuut van de hiërarchie vast. Het voorziet in de vestiging van aartsbisdommen en bisdommen, wat aantoont dat de missio nering in Kongo schitterende uitslagen boekt Dat thans reeds rekening gehouden wordt met de oprichting van aartsbisdommen en bisdommen in Belgisch-Kongo, is een schit terende hulde aan onze missionarissen. Den ken wij er aan. dat de kerkelijke hiërarchie pas honderd jaar geleden in Nederland her steld werd en pas vorig jaar in Denemarken gevestigd werd. Het verdrag erkent het beschavingswerk van de missionarissen en de Staat zal dit werk verder blijven steunen. De Kerk zal in volledige vrijheid het godsdienstig leven en het apostolaat inrichten en leiden. De kerkelijke rechtsgebieden en de kanoniek- rechtelijk gevestigde godsdienstige vereni gingen bekomen rechtspersoonlijkheid en de rechten hieraan verbonden. De vrijheid van eredienst, van de uitoefening er van, van on derwijs worden bevestigd. Er zullen verder kosteloos gronden ter beschikking van de missie gesteld worden. Geldelijke toelagen zullen aan de seculiere priesters en aan de missies verleend worden ten einde hen in staat te stellen hun taak te vervullen. Er zul len ook bijdragen verleend worden voor het bouwen van kerken, welke een belangrijke bevolkingsgroep bedienen. Al onze lezers zullen zich verheugen om dit verdrag. Het waarborgt en bevestigt de rechten van de Kerk. Plet beveiligt de toe komst van de kerkelijke instellingen in onze kolonie. Onze minister van Koloniën heeft zich hierbij zeer verdienstelijk gemaakt Hij zal het evenwel met ons eens zijn wanneer wij verklaren dat het in de eerste plaats cnze missionarissen zijn die door hun heil zame arbeid dit verdrag mogelijk gemaakt hebben. Herstelpensioen voor de burgerlijke slachtoffers van de oorlog. Te pas en te onpas pakken er ae linksen mede uit, dat de homogene regering niets gedaan heeft voor de burgerlijke slachtoffers van de oorlog 1940-1945 en hun rechthebben den Niets is minder waar. Het zou ons te ver leiden al de koninklijke besluiten op te som men die te dien einde getroffen werden. De vorige week heeft de Senaat echter de ganse wetgeving ter zake tot eén nieuwe wet sa mengebundeld en in deze nieuwe wet komen opnieuw, dank zij de regering, tal van ver beteringen voor waarvan wij er enkele zul len aanhalen. De wet betreft, luidens de verslaggever, 55.000 rechthebbenden. De nieuwe voordelen vergen een uitgave van 115 millioen, niet medegerekend de regeringsamendementen die nieuwe voordelen brengen. De pensioenen van de invaliden met 10 tot 25 c'r invaliditeit worden met 10 ver hoogd. De vijfjaarlijkse herziening wordt af geschaft, zodat de invalide niet telnens het Damocleszwaard boven zijn hoofd weet han gen. De nieuwe wet zal duizenden slachtoffers, die krachtens de voorlopige wetgeving, al gewezen werden, in de gelegenheid stellen 'n pensioen te bekomen. Niet alleen de pensioe nen wegens geringe invaliditeit, maar ook al de andere invaliditeitspensioenen worden an dermaal verhoogd. In de gevallen van wegvoering, werkwei- gering. verplichte mobilisatie of ontruiming wordt het rechtstreeks oorzakelijkheidsver- band met meer geëist. De letsels aan de vrij willige arbeiders in Duitsland worden voor taan vergoed wat de rechthebbenden betreft Wie door de vijand wegens een strafrechte lijk vergrijp buitensporig gestraft werd. komt in aanmerking voor een pensioen. De geamputeerden, wier invaiiditeitsper- cenlage geen 100 bereikt, mogen voortaan de vergoeding voor hulp van een derde en de speciale amputatievergoeding cumuleren. De weduwen en wezen bekomen gemiddeld een nieuwe pensioensverhoging van 13%. De volle wezen, de wezen wier moeder uit de echt gescheiden of hertrouwd is. of wegens in civisme uitgesloten werd, bekomen een pen sioen van 13.8G0 fr. tot de leeftijd van 21 jaar Zullen de linksen verder aanvoeren dat de homogene regering geen voldoende inspan ning deed voor de oorlogsslachtoffers (Vervolg op het tweede blad) Onderstaand artikel lazen we in het dagblad «Het Volk» van 2/2/1954, blz. 2, onder hoofding De Werkloze Burgemeesters - Een schrijven uit Ninove DE WERKLOZE BURGEMEESTERS Een schrijven uit Ninove De burgemeester van Ninove, de h. Omer Van Trimpont, heeft ons een recht van antwoord gestuuid, naar aanleiding van artikelen verschenen in onze nummers van Vrijdag 22 Januari en Dinsdag 2G Januari van dit jaar, betreffende de administratieve moeilijkheden >n vei band met het stempelen van werkloze burgemeesters en schepenen, wier werkioosheidsLoestand. indien het ge wone reglement werd gevolgd, dus dagelijks zou moeten gecontroleerd worden door een hunner ondergeschikte gemeentebcdienden (gemeentesecretaris, veldwachter of andere bediende). De h. Van Trimpont zegt dat hij niet werk loos is momenteel en dat hij door zijn partij niet werd aan de deur gezet. Wij hebben al leen gezegd dat zijn geval administratief ge steld was als werkloze, ongeacht of hij <-eeds als werkloze getrokken had of niet. Wij heb ben overigens voor hem persoonlijk niets beledigends gezegd, doch alleen beweerd dat het vanwege zijn partij schandalig zou zijn hem op de straat te zetten na 25 jaar dienst als secretaris van de partij in zijn streek. Voor het overige vinden wij het goed dat een werkloze burgemeester niet moet stem pelen bij zijn veldwachter of gemeentesecre taris. doch dat voor zulke gevallen een con trole van hogerhand moet bestaan. De h. Van Trimpont schrijft dat hij propagandist vau de Socialistische Partij blijft. Welnu, dat is maar recht de Socialistische Partij van het arrondissement Aalst zou zichzelf blameren met hem nu, na zovele jaren, af te danken. Wie weet of het artikel van «Het Volk» daar niet toe bijgedragen heeft om hem niet te doen afzetten Hierna het schrijven van de h. Van Trim pont. De h. Van Trimpont zal opmerken dat we enkele beledigende uitdrukkingen uit zijn schrijven weglaten. De wet geeft hem recht op een recht van antwoord doch niet het recht om in ons blad vulgaire beledigingen neer te schrijven. RECHT VAN ANTWOORD Mijn naam is Omer Van Trimpont, ik ben de zogezegde werkloze burgemees ter van Ninove. Het dagblad «Het Volk» van Dinsdag26 Ja nuari 1954, H. Polycarpus' naamfeest, publi ceert onderaan links 2e blz. een artikel, dal als vervolg aan een verleden Vrijdag 22 Ja nuari in zelfde blad verschenen opstel geti teld Moeten werkloze burgemeesters gaan stempelen en thans voor de gelegenheid geheten «Nog de werkloze burgemeesters» mijn aandacht o. maar voor één keertje naar de peis der CVP heeft doen richten. En de heren van de CVP zoals de heren van de CVP-pers moeten niet gaan denken dat ik mij de moeite zou hebben getroost op hun dwaze praat te antwoorden, daar ik voor het ogenblik ander werk heb. namelijk als «propagandist» van ae Ex-Belgische Werk liedenpartij er voor te zorgen dat de ex- Katholieke Partij geen kans meer krijgt om nogmaais met hare gewone methodes een Wo onthouden ons voorlopig van alle commentaar en wijzen alle verantwoorde lijkheid ui voor bovenstaand artikel. Het redactiekantoor vzn «Het Volk» is te Gent, Forelstraat, 22. We vonden het interessant bovenstaande artikelen integraal ter lezing en over weging te geven aan onze stadsgenoten, nietabonncnlen van voornoemd dagblad. DAVIDSFONDS - Afdeling Ninove HET WINTERPROGRAMMA DERDE VOORDRACHT IN Vlaams gesproken kleurfilm Vrijdag 12 Februari, te 20 uur, in de zaal "Ons Huis,, Toegang 10 fr, VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART, volstrekte meerderheid aan het arm Bel gisch volk op te dringen. De heren zien dus, dat de werkloze burgemeester propagandist was is en zal blijven, zolang hij leeft, en slechts voor een en dezelfde zaak de so cialistische Wat het feit betreft van mijn zitdagen, ik nodig het goede volk van Ninove uit, mij te komen vinden overal waar ik ben, op het stadhuis, in het Volkshuis en bij mij thuis, altijd ben ik te hunne volledige beschikking. De redenen waarom ik als vrij burger van mijn grondwettelijk recht op antwoord ge bruik maak, is, dat de vulgaire kiesmetho- des van het blad dat ik hier hekel, zover gaan, dat zij niet enkel mij, maar mijn zoon verdacht willen maken van diefstal en he ling. Mijn zoon betaalt geen vergoedingen uit. en ik heb er momenteel nog geen nodig, daar ik niet werkloos, en nog minder door mijn partij aan deur gezet ben, zoals het artikel van «Het Volk» tracht te doen ge loven. En wanneer de Nationale Dienst voor Ar beidsbemiddeling .en ondt.zoek wenst te doen, dan zal ik er voor zorgen, dat alle licht worde geworpen op de manier waarop door uw inlichtingsbronnen, heren van Het Volk. aldaar het briefgeheim en het dienst- geheim met de voeten worden getreden Ik, en niet G. Van Trimpont, (in het vorig artikel van «Het Volk» stond inderdaad G- in plaats van O. - Red.) daag de correspon dent, welke u de zo prachtige inlichtingen heeft bezorgd, uit in een openbaar debat over deze eerroof, maar ik ben er zeker van dat op dat ogenblik een kat opnieuw weer geen kat meer zal zijn en dat die meneer zijn staart zal intrekken, als hij zal het bewijs moeten leveren, dat ik ooit een centiem ver goeding zou hebben genoten. Mijn naam is dus, opdat de aandachtige lezer het nooit meer zoude vergeten Omer Van Trimpont, burgemeester van Ninove. so cialistisch propagandist, vurige tegenstander van de CVP-pers en in bet bizonder van haar gazet Het Volk Ik ben niet rijk aan centjes, maar voel me overgelukkig dat ik mij morgen weer op de bres kan stellen, om samen met oude en jon ge kameraden, ook in ons Oostvlaamse stadje het diepbep^oefd»' arbeidersvolk over de wel daden v:.n vier jaren absolute meerderheid kan gaan vertellen, over de scheurlijstjes, en zeker en vast over de prachtige persmis- drijven in België door de eeuwen heen. (get.) O. Van Trimpont Nabeschouwingen De burgemeester van Ninove loochent dus niet dat zijn geval als werkloze voor de Dienst voor Arbeidsbe middeling cn Werkloosheid gesteld is ge worden. als reeds werkloos zijnde... of als op het punt werkloos te worden Dat kan hij ons meedelen indien hij het goed vindt. Voor het overige hebben wij hem noch zijn zoon beschuldigd van enig bedrog of onre gelmatigheid. Wij hebben alleen gevonden dat zijn geval een pijnlijk geval was en dat is het ondanks al zijn opgewondenheid. Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolirh - SHexore Agentschap der echte producten MARMERS Wegens onvoorziene omstandigheden kan ons wekelijks artikel - DOOR DE PERISCOOP - niet verschijnen. Gelieve ons hieromtrent te verontschuldigen. (Red.) MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN xo mooi als eiken. De Dender klok n ie 1 ii

Denderklok | 1954 | | pagina 1