Voorlichtingsvergadering Koloniale Loterij Aotwerpscbe Hypotheekbas, N. V. DE WERELD ROND De Landbouw in België. Nooit kwamen er b..i de behandeling van de begroting van Landbouw in de Senaat zo veel spreker» tussenbeide als dit ,iaar. Dit houdt ongetwijfeld vei band roet do nakend? verkiezingen er de boer wordt door alle partijen ontzien. Er werd hierbij zeer weinig kritiek uitge oefend op de landbouwpolitiek van de mi nister. Dank /r de «taiiliteii van d? vege. tg heeft dhr Hóger gedurende bijna 4 jaar een logische landbouwpolitiek kunnen voeren. Het is een van de grote voordelen ener ho mogene regering. De belangstelling voor de landbouw in een pre-eiectorale periode is niet te verwonderen Naar de verklaringen van de minister, wor den er tiO cc van het nationaal grondgebied door de landbouw benuttigd, nl. 1.800.000 Ha zrdeeld over 850.000 Hi. landbouwgewassen. 82G.IHJJ Kr., werden en meersen, KI000 Ha. tuinbouw la:.den en 3.000 Ha. diverse. België telt 230.000 landbouv, exploiuties var. meer dan één hectare. Land- en tuinbouw gebrui ken 4)2.000 personen d.i. 12 '7- van de ac tieve bevclkinr. De voortbrengst stijgt van jaar tot jaar in waarde. In 1052 bedroeg deze waarde 8.9CO.OOO.OOO ir. aan landbouwproducten, ver- dei- 20.29S.000.000 fr. aan dierlijke producten, t.716.000.090 fr. aan tuinbouw voortbrengselen dus gezamenlijk ongeveer 45 milliard Dc- Belgische landbouwer voldoet thans m 79 Ti \an de nationale ber.oeften tegen 75 °r voor de oorlog. De veestapel telt 2.500.000 koppen ol an derhalve kop per hectare. Dit gemiddelde werd nergen- anders verwezenlijkt. De vlees markt wordt volledig gedekt door dc binnen landse voort brengst. Er wordt varkensvlees ingevoerd. Er werden in 1953 10 millioen kg. boter minder ingevoerd dan in 1952. nl. 16 millioen kg. in plaats van 26 millioen. Wij zijn uitvoerders van eieren, van belangrijke hoeveelheden tuinbouwproducten en van in landse vruchten. Deze toestand was niet mogelijk zonder een behoorlijke landbouwpolitiek, een poli tiek van ramnoie tussen de onderscheiden lijke teelten, een politiek van het graan, van de suiker, var. liet vlees en van de zuivel producten. Op een ander gebied werden er in 1953 950 ha. gedraineerd tegen slechts 210 ha. in de tijd dat de homogene meerderheid niet bestond in 1953 werden er 15.050 ha. gron den door waterwerken gezond gemaakt te gen 4.900 ha. in 1950 1713 ha. bos en heide gronden werden in 1953 voor de landbouw geschikt gemaakt tegen J-99 ha. in 1950 en de premie van 1.000 fr. per ha. werd ver dubbeld. In 1951 wuren er nog G.500 hoeven zonder electriciteit thans nog slechts 1.600. De wa- teraanvoer voor de hoeven werd vroeger niet gesubsidieerd thans is dit wél het ge val. Het ministerie komt tussenbeide in de oprichting van veestallen, varkensstallen si te s. hop-eesten. lokalen voor de fruitbewa- ring. Het grondgebied der beide centra voor landbouwkundige opzoekingen werd van 50 op 180 ha. gebracht. Hel krediet voor de strijd tegen de vijan den der dieren werd met 21 millioen ver- hocgd. Er zijn thans 59.200 gediplomeerde hoeven tegen 33.000 -n 1050. Anderhalf mil lioen bcornbcesten zijn ingeschreven in de strijd tegen de tuberculose. Tal var. andere verwezenlijkingen werden gedaan. Denken vrij maar aan de valorisatie der weidegronden, aan dc oprichting van 183 coöperatieven voor de aankoop en sa men- benuitiging van landbouwmachines. De homovene regering heef! het recht fier i.e zijn op haar prestaties in .zake landbouw. Geslaagde CVF - Voorlichtingsvergadering '-.'p 23 Januari 11. sprak in de zaal van het «Middenstandshuis» de Heer VAN BILSEN, adjunct-Kabinetchef v3n dhr. Minister van Openbaar Onderwijs, over de gevolgde on derwijspolitiek van de C.V.P. en de verwe zenlijkingen. Onder de aanwezigen bemerkten we de piaatseiijae voorzitter dhr Van Vaerenbergh, de Keer Advocaat Dc Riemaecker, arrondis sementsvoorzitter, dhr. K Van Den Berghe, •id van de Bestendige Deputatie. Z.E.H. Prin cipaal van het College. E.H. Vei roken er. dhr R Luysterman. respectievelijk proost en voorzitter van de Katholieke Middenstands bond, dhr. Van Den Berghe A.. volksverte genwoordiger en tal van vooraanstaanden evenals talrijke schoolbestuurders en leer krachten. Spreker citeerde uit het Kerstprogramma 1945 de voornaamste punten door de CA P. vastgelegd. Hij süietste achtereen volgens op een zeer :ake wijze, hoe Minister Harmei deze punten verval heeft in een vier jarenplan. Als grondbas;.- van uit eerste vierjarenplan dat thans in giote trekken reeds is uitge- vvc-ikt, ligt het principe van de vrijheid van enderwijs en tevens de gelijkheid van vrij en rijksonderwijs. Alhoewel deze gelijkheid een probleem stel de, daar het vrij onderwijs voorheen zelfs geen toelagen vroeg en daardoor ir. de iaat- te ia ren ir een erge krisis verkeerde, moest de Minister het evenwicht hersteleln bij de overname van het Departement. Door het instellen van de verscheidene be langrijke gemengde commissie's beoogt de Minister de gewenste schoolvrede te berei ken. Dank zij liet onverpoosd werken kon dc Minister nomen tot een rechtvaardige toe kenning van toelagen aan al de takken van het Onderwijs. Zjjn grote zorg ging naar het Technisch Onderwijs. Kij heeft er naar gestreeld ge lijkheid tc bewerken tussen het Vrij en het Staatstechnisch Onderwijs, zowat toelagen, wedden en pensioen betreft.. Iri het Normaa ionder wijs werden de sub sidies verhoogd en een nieuwe structuurwet tot stand gebracht. Het Middelbaar Onderwijs werd gecoördi neerd en voortaar. zal Vrij naast Rijks. Pro vinciaal en Gemeentelijk kunnen leven. In het kader van ue subsidies aan het Vrij Onderwijs zullen deze de index volgen van de koeten der leerlingen in het Rijksonder wijs. Het Vrij Onderwijs waarborgt in ruil dezelfde voorwaarden toe te passen voor wat het .schoolgeld der leerlingen betreft. He: Universitaire Onderwijs kreeg een gro tere autonomie en het geneeskundig onder zoek werd ingevoerd. Het Fonds der Studie beurzen werd werkelijk verhoogd Als sluitsteen van het vierjarenplan wenst Minister Hr.rmel de schoolplicht te verlen gen tot 15 jaar. Hij beoogt hierbij een ver- teteiing van het onderwijs en tevens het cultureel peil van hel volk te verheffen. Spreker betoogde verder dat de grootsie inspanning van de Minister was, de uitke ring van de penkwatievergoeding van het lager onderwijs. De uitbetaling van deze weddeverhoging was voor het lager onder wijzend personeel de merkwaardigste die ooii werd verleend. Na deze schitterende uiteenzetting werden vrager, gesteld nopens dc weddeaanpassingen in het Rijksonderwijs. Deze vragen werden telkens op zeer rake wijze door de Spreker weerlegt. In zijn slotwoord deed A: rondissenments- voorzitter Dc Riemaecker beroep op het on derwijzend personeel en alle aanwezigen! om bij de aanstaande verkiezingen daadwer kelijk de C.Y P -regering hun dank te be tuigen. ervolgens werd een film gedraaid over de verwezenlijkingen van de nomogene Re gering. die de aanwezigen in de mogelijkheid »telde het hard labeur van onze CVP-leiding naar waarde te schatten. is OOSTPRIESTERHULP NOG NODIG E- is langzamerhand ook in het buitenland enige belangstelling aan de dag getreden voor het vraagstuk der Oost-Duitse vluch telingen. Zo door de bezettende mogendhe den als ook door het Internationale Rode Kruis is erkend geworden, dat de moeilijk heden die door de immigratie van lo mil lioen mensen ontstonden, niet alleen door West-Duitsland kunnen worden opgelost. Dat bovendien het bestendigen van onrust, van onzekerheid gepaaid aan mangelende ver zorging. onvoldoende en onhygiënische huis vesting. aan werkloosheid, een haard van ontevredenheid schept, clie de stabiliteit in est-Duitsland en ook voor West-Europa in gevaar brengt. Men heelt ingezien, dat het een gevaarlijk experiment is aan de West- Duitse bevolking van ongeveer 40.000.000 in woners. een supplement van bijna 10 millioen op te dringen, dat niet dadelijk in het pro ductieproces kan worden ingeschakeld. West-Duitsland heeft ten slotte aan deze Invasie van de armoede en van de wanhoop krachtig het hoofd geboden en is er in ge slaagd langzaam een groot deel van deze vluchtelingen, van deze verdrevenen uit het Oosten, in het oestuurlijk, sociaal en indus- trieelproces op te slorpen dit alleszins ten ten koste van grote en zwaar drukkende opo* feringen. Maar niet alleen met dit probleem van eigen Duitse vluchtelingen heeft West-Duits- land af te rekenen. Er blijft ook het zeer ge compliceerde vraagstuk van de buitenlandse vluchtelingen, van ae buitenlanders, die hei- matsloos. dit is zonder vaderland zijn. Ongeveer ach. miliioen buitenlanders be vonden zich in Duitsland op het ogenblik van de capitulatie een deel waren hier als ar beidskrachten vrijwillig opgenomen, een an der deel was onder dwang hierheen gekomen om in het arbeidsproces te worden ingescha keld. Een groet deel van deze buitenlanders is vrijwillig naar hun vaderland terugge keerd. Rumi 900.000 werden door de zorgen van dc- internationale organismen (UNRRA, IRO> als emigranten naar het buitenland ge bracht. waarbij alleszins ook de West-Duitse republiek financieel moest bijdragen. Maar in 1951 trokken deze internationale organisaties zich terug en ruim 206.000 D P. verplaatste personen, vreemdelingen bleven ;n Duitsland achter, voor wie de Re publiek een sociaal en politiek statuut tot stand bracht, dat veet verder reikt dan de conventie welke door de UNO voor vluch telingen werd opgesteld. Ruin 45.000 van deze DP. bevinden zich r.- in kampen. Maar ruim 100.000 van deze EP zullen ten eeuwigen dage als behoefti- gen afhankelijk blijven van de ondersteu ning en de sociale maatregelen der Repu bliek deze verzorging bedroeg voor iaren 1950 en 1951 ruim 35 millioen mark. meer dar: 400 millioen fr. Vooral in Beieren. Sehleswig-Holstein en Nedersaksen zijn deze vluchtelingen ondergebracht men poogt de ze 'hapv naar andere gebiecen over te scha kelen met het oog op net productieproces. Met de steun var, de UNO is men er in gv.-ia;.t i deze D. P \oor zover ze nog m kampen verblijven een degelijke verzor ging te schenken het schoolwezen werd in orde gebracht, er zijn kindertuinen voor de vele kinderen er is ten sociale voorziening; er zijn vele caritatieve organisaties die zich mede om deze ongeiukkigen bekommeren- Het grootste deel van de onkosten (85 To) vallen de West-Duitse regering toe Maar het aantal van deze heimatloze vluch telingen neemt opnieuw toe nog voortdu rend Komen politieke vluchtelingen uit de landen achter het IJzeren Gordijn toe. Het Westen juicht, wanneer op avontuurlijke wij ze vluchtelingen aan het communistische re gime ontsnappen. Prachtig propagandamate riaal. stellig. Maar deze propaganda heeft alleen zin als de tegenpropaganda humaan en caritatief is de blijkbare internationale solidariteit met de ontvluchten. Duitsland moet in deze sector nog met andere problemen vechten. Nog tientallen duizenden Duitse mensen worden door de communistische volksrepublieken o.a. door- Polen en door de Tsjechische Republiek vastgehouden. Zij zijn onmisbaar voor de agrarische ol industriële ondernemingen. Gocci. maar ze blijven van hun familie? "ge scheiden die wel werden uitgewezen. En voor deze ongeiukkigen wil West-Duitsland zich inspannen. De geallieerde commissie heelt hierbij hulp verschaft alleen 45.000 Duitsers kon den uit Polen en Sudetenland bij hun ver wanten in Duitsland terugkeren. Maar in werkelijkheid gaat het hier over ongeveer 300.000 Duitsers, die tegen alle recht, tegen alle bepalingen in. van hun vaderland worden beroofd. Maandelijks worden contingenten uit Po len en Tsjechije naar Duitsland getranspor- teei d Ook uit Oostenrijk worden Duitse onderdanen overgebracht. In bizondere kam pen worden deze vluchtelingen opgenomen en over het rijk verspreid het betreft hier voorlopig reeds 85.000 vluchtelingen, meestal zieken, gebrekkigen en ouden, die zonder enig bezit in Duitsland toekomen Nog blijft dan - los van het vraagstuk der uitgedreven Oost-Duitsers de zeer netelige aangelegenheid van de vluchtelin gen uit de Oostelijke zone, vluchtelingen C.V.P. Feestzaal "Ons Huis,, Afdeling Ninove Dreefstraat MAANDAG 22 FEBRUARI 1954, te 20 uur PROGRAMMA 1) Inleidend wcord door de heer Volksvertegenwoordiger EUGEEN MORIAU 2) Rede door Z. Exc. MINISTER VAN DEN DAELE, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg 3) Dankwoord door de heer Senator VAN OU DEN HOVE 4) Filmvoorstelling over de verwezenlijkingen der C.V.P. regering (Film opgesteld door het Nationaal Comité). Gezien de degelijkheid van dit programma en deze gelegenheid die l ed geboden wordt om zowel bij monde van de Heer Minister als door een zeer interessante film nader kennis te maken met dc talrijke prestaties onzer homogene regering, hopen wij U en Uwe vrienden op deze avond te mogen begroeten. Het bestuur der C.V.P, Ninove. voor wie de vlucht over Berlijn ae enige redding biedt. Hier is natuurlijk wei enige voorzichtig heid geboden, om te voorkomen dat onder Let mom van vluchteling, geen communis tische agitatoren of misdadigers in het West- Duuse gebied worden opgenomen. In de kam pen van Giessen. Berlijn en Uelzen heeft het onderzoek dan plaats sinds iy4o tot Octo ber 1952 gaat het hier over iwee millioen vluchtelingen, die ïeeds ever de Duitse lan den werden verdeeld. Maar na Januari 1953 vluchtten weer lionderdduizenden. Zonder moeite kan men zich voorstellen, welke problemen door deze chaos van ver drevenen. vluchtehngm. opgejaa fdea ont staan, als niet dadelijk door officiële maat regelen en caritatiel optredtn een atmosfec van medeleven en van morele verbonden heid wordt geschapen. En men overwege dus. dat al deze moei lijkheden nog oprijzen r.aast deze van de tntflio.-n ontheemden uit Oost-Duits- STAD en OMLIGGENDE NINOVE acht land Caritatieve verenigingen verrichten hier n beiangrijk werk en vinden alle steun bij de overheid. Hier rijst, door Oostpriesterhulp. de Ka tholieke Kerk als helpende en reddende en gel. Wordt voor de materiële nood van ■-.! deze mensen gezorgd, ook de ziel vraagt hare zorg. In de kampen moeten priesters en zusters zijn. die de vluchtelingen onthalen pries ters en zuster» moeten er zijn. die in de nederzettingen het woord en de üefde van Jezus brengen, die de katholieke caritas in haar geestelijke en materiële gestalte rond het Kruis van Jezus opstellen. Niet alleen voor Duitse vluchtelingen, maar eveneens voor Polen. Tsjechen, Slovenen. Joegoslaven. voer Litauers en vluchtelingen uk de ver spreide gebieder, van Rusland zelf. Ei moe ten r.iet alleen priesters zijn. doch ook se minaristen. het zaad var. morgen opdat de Kerk van Christus geen stilstand kenne. Ei moeten scholen worden opgericht en kerken. De priesters moeten over de middelen be- schikken om de dienst van God in volle om vang en waardig te verzekeren Dat is het werk van Oostpriestei hulp. het schepper, van een eeuwige en levende Kerk ook in deze kampen en nederzettingen, die door de troostloosheid van het grijze leven in ellende en onrust alleen nog wanhopigeu zouden tellen. Oositrpriesterhuip brengt hier de geest var. Jezus Christus. Zijn woord en Zijn liefde. Duizendvoudig kiopt de r.ood aan de deur var. Oostpriesterhulp. Laat ons niet in de steek Oostpriesterhulp klopt aan uw hart Het pcstchecknummer is 5694.29 van Oost- priestq Ttiiip, Tongerlo. Levensmiddelen en kieren naar ons magazijn, Brusselstraat 27, te Antwerpen. Zitdagen Senator De Haeck Dc zitdagen van Senator De Haeck zullen voortaan es dit tot niet de verkiezingen, in de vuig T.dt gemeenten, door dhr G. CLAUS gehouden woraen Aalst Kath. Middenstaashuis elke Ie Zaterdag van 11 lo' 12 uur. Ninove «Ons Huis» elke 2e Zondag van 9.30 tot 31 uur. Zottegem elke derde Zondae Giiden- ur- van l tot 10 uur; Kath. Kring var. 10 tot 11 uur. Lode oJkskring elke vierde Zondag van 9 tot 10.35 uur. Nieuwerkerken Volk-kring elke vier de Zondag van 10.30 tot 11.30 uur. De dr-ta voor Herzele en Geraardsbergc.t zullen later worden bekend gemaakt Davidsfonds - Geraardsbergert (Tak: Kath. Vlaamse Hogeschooluitbreiding) De belangstelling voor de Zaterdagavond- vergaderingen gaat in stijgende lijn. Op 28 Januari 11. sprak onze stadsgenoot Dr Van Coetsem voor een bomvolle zaal over «De Geschiedenis en de taal van Geraardsber gen». Met jeugdig enthousiasme behandelde hij dc- determinanten in de Geraardsbergse geschiedenis die hij trachte te benaderen vanuit de toponomie. Op Zaterdag G Februari te 20.15 uur con fronteert Prof. Dr De Fraine S J. het «Schep pingsverhaal en de moderne wetenschap». Allen die zich de voordracht herinneren van verleden jaar over «De afstamming van do mens» zullen hier een antwooid vinden op vele onbeantwoorde vragen. Alle belangstellenden zim welkom In gang Ccllegestraat, 11. Hospitaal - Kerk Feestdag der H. Apollonia PATRONES TEGEN DE TANDPIJN op Zondag 7 Februari 1954 Orde dor goddelijke Diensten ..30 uur H. Mis met onderrichting tot de intentie van de leden der confrérie van de H. Apollonia. 9 uur Plechtige Mis met sermoen 3.30 uur Plechtig Lof. .Men kan zich laten inschrijven in de con frérie bij de Zusters van het Hospitaal of bi E.H. Aalmoezenier. ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr FRANS GIERTS Burchtstraat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Dina Goossen- dochter van Marcel en Ma rie-Madeleine Van Steenberghe Rudy Van Eesbeek zoon van Roger en Yvonne De Yleescnouwer. Mare Milo zoon van Leo en Elisabeth Gry- seels. HUWELIJKEN Francois Somers 42 i.. handelaar, Herne en Josephine Dammekens 30 j.. zonder be roep. Ninove Jozef Sergeant 55 j.. kasseier en Maria Neirincks 53 j.. zonder beroep, beiden te Ninove. OVERLIJDEN Julia Vermeulen 82 j.. wed Jules Knudde, Burgerlijk Hospitaal. JONG - NINOVE Zaterdag 6 Februari a.s te 20 uur in DE KEIZER Voordracht over «FEDERALISME» door Dr A. J. A er:touts Iedereen is welkom. De winnaars van de 1ste tranche 1954, getrokken op 16 Januari te Eigenbraket. Tot op 28 Januari 1954. werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half millioen uitbetaald, hetzij geheel of in tienden, aan winnaars komende uit Aar schot Athus. Baileux. Berchem, Brussel (4), Erquelir.es. Leupen. Luik, Mechelen. Mar- chienne-au-Pont (3). Mariakerke. Outer. Se rving. St Denijs-Boekel St Gillis. Ukkel, We- velgem en Zellick. Beroepen gekend voor sommigen van lien, arbeiders, dagloner, eigenaar, electricien. groot-handelaar, handelaars '2), hoofdonder wijzer. huishoudster, kleermaker, paswerker postbode, pottenbakker, renteniers <2be jaarde vrouw en oud gezin. Buitendien werden loten van 25.000 tot 50.000 frank geïnd door andere winnaars wo nende te Antwerpen <3). Brussel (4), Bel gisch Congo (2). Deinze. Elsene, Herent' Ho boken. Kanne. Lokeren. Meslbroek. Overpelt, Stavelot. Turnhout. Verviers. Warcoing. Wemmei Beroepen bakker, bedienden <3>, vrouwe lijke bediende, boekhouder, beroepsmilitair, dagbladschrijver, fabrieksarbeiders, hand werkman. huishoudsters <2>, kermiskramers kolonialen (2). pachter, tekenaar, vlieger, wegopzichter, werkster en zaakgelastigde. Grote loten werden eveneens gewonnen door potjes waaronder te vermelden 20 Holland.se arbeiders en 3 Hollandse vrienden. Verscheidene personen hebben hun loten doen innen door financiële instellingen. De Loterij bezit natuurlijk geen enkele bijzon derheid over deze winnaars. Laatste betaaldag der lol en van de 1ste tranche 1954 op 16 Mei 1954. Opgelet nieuwe trekking Zaterdag 20 Februari te Zottegem. Laat uw geld niet renteloos liggen... HET KAN U TOT 4,50 OPBRENGEN indien het geplaatst wordt bij de De Bijzonderste Hypotheekmaatschappij van 8elgië tPriv. ondern. beheerd door het Koninklijk Besluit van 15 December 1934) BEHEERDE KAPITALEN Meer dan twee milliard frank. NINOVE Vertegenwoordiger* A "peEL?ÊRREle ÏSe"aert' S,W- A SPEL ARE D' Br">n- D°rP"ra-"' Mr Vincent Schuttyser, denderwindek""' op tieraaraaber8,n'59 Jo"' Coppens, Tramstation. PAMEL Mr Arthur Strens, Koster. Leningen op Eigendommen.

Denderklok | 1954 | | pagina 2