ROBERT en BERTRAND F.C. Ninove en S.K. Lebbeke De Wereld rond. GEVRAAGD Door de Periscoop GROTE FILMAVOND GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE ftenkt Acfïf ën twintigste jaargang. Prijs per nummé'r 1,50 Fr. Zondag 21 Februari 1054 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aaist 1093 TONEELGiLDE HOOGER OP Feestzaal Roxy - Ninove Geraardsbergsestr. - Ninove Zondagen 21 en 28 Februari 1954 te 18.30 uur Maandag 1 Maart te 19.30 uur kluchtspel met zang en balletten in 4 bedrijven en 7 taferelen, onder de leiding van dhr. Herman Bruggen. Muzikale leiding dhr. José Collin. Balletten geregeld door Juffr. M. de Molinari. WAAROM ROBERT EN BERTRAND Om onze volksmensen weer de weg naar onze toneelzaal te leren Om onze volksmensen te doen begrijpen dat ook wij hen niet vergeten, en zij ons niet mogen vergeten Om onze volksmensen ons werk te laten zien en voelen Dat ook ons werk voor hen is en onze werking ruim en breed opgevat is, waar zij ook kunnen van genieten Om onze mensen weer zoet te maken Om pessimisten naar de heldere zon te leren zien K.B.V.B. Ie Provinciaal F.C. NINOVE Terrein Doorn ZONDAG 21 FEBRUARI 1954 KAMPIOENSCHAPSMATCH tussen De zegereeks werd Zondag l.l. onderbroken. S.K. Lebbeke speelt veel beter voetbal dan haar rangschik king laat vermoeden. Supporters, door uw aanwezigheid opnieuw naar de zege Kardinaal Mindszenty 5 jaar in de gevangenis. De Tragiek van de Kerk der Stilte Het is vijf jaar geleden dat Zijne Eminen tie Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hon garije. tot levenslange opsluiting veroordeeld werd. Deze droevige verjaardag brengt ons gans de tragiek van de Kerk der Stilte in herinnering. Er zijn niet minder dan 183 leden van de Hiërarchie, aartsbisschoppen, bisschoppen, hulpbisschoppen kerkelijke administrators, enz. het slachtoffer geworden van de roden. Hierbij worden niet de tientallen van vi carissen-generaal gerekend, die aan de rode terreur ten offer vielen maar niet de bis schopswijding ontvingen. 23 bisschoppen werden vermoord, terecht gesteld of zijn in de gevangenis overleden aan de ondergane mishandelingen. Thans be vinden zich 38 leden van de Hiërarchie in de gevangenis. 74 anderen werden verjaagd uit het land waar zij de zielezorg uitoefenden. 15 bevinden zich in ballingschap. In Rood-China werden 73 bisschoppen en andere ordinarii uitgedreven; 9 zijn er in de gevangenis; 5 zijn overleden aan de opgelo pen mishandelingen; 3 zijn in ballingschap terwijl 4 andere verhinderd worden hun ambt waar te nemen. In Rusland gaat het er niet beter toe. Wij willen niet eens spreken van hot eigenlijke Rusland of van de Ukraine, maar in de aan gehechte Baltische staten is de toestand ever. tragisch. De aartsbisschop en kerkelijke ad ministrator van Estland is in de gevangenis. In Letland zijn de bisschop van Liepaj3 en de hulpbisschop van Riga in ballingschap. In Litauen werd een bisschop ter dood ge bracht, een andere overleed in gevangen schap, twee andere vertoeven in de gevange nis, drie andere zijn in ballingschap. Even tragisch is de toestand in de Balkan. In Albanië werden twee bisschoppen terecht gesteld en overleed een derde in de gevange nis. In Bulgarië werd de bisschop van Ni kopol xer dood veroordeeld en waclit de a- postolische vicaris van Sofia op zijn ver oordeling. In Roemenië overleed van de La tijnse ritus een bisschop in de gevangenis en zijn er 4 andere gevangen. Van de Byzan tijnse ritus overleed een hulpbisschop aan de opgelopen mishandelingen en zijn er vijf andere bisschoppen gevangen. In hei Yoego- Slavië van maarschalk Tito is de toestand even bedroevend. Wij zouden soortgelijke opgaven kunnen doen voor Tsjechoslowakije. Polen. Honga rije, Korea en Indochina. Het past dat wij naar aanleiding van de verjaardag der veroordeling van de primaat van Hongarije, vurige gebeden storten op dat God de kracht verlene aan de katholie ken in de landen achter het IJzeren Scherm orn trouw te blijven aan hun geloof en in Zijn aiwijsheid de herkerstening van deze landen mogelijk make. De immer stijgende last der pensioenen Het verslag van het Limburgse kamerlid Meyers over de begroting van Pensioenen heeft nogmaals bevestigd wat reeds lange jaren blijkt, nl. dat de pensioenslast immer in stijgende lijn gaat. In 1949 waren er 8.597.000.000 fr. voorzien voor de pensioenen en werden er in werke- likheid 8.874.732.515 fr. aan uitgegeven. In 1953 werden er 10.464.754.000 fr. voorzien, wat een stijging betekent van meer dan twee milliard, maar werden in werkelijkheid 10.886.148.598 fr. uitgegeven. Voor 1954 zijn er 10.570.720.000 fr. voorzien maar dit bedrag zal kennelijk ontoereikend zijn. Het aantal pensioenen ten laste van de Staat is van 957.259 in 1946 gestegen tot het ongelooflijk aantal van 1.158.964 in 1953, wat een verhouding betekent van meer dan één pensioen per 8 inwoners en een verhoging van 20 cc op zeven jaar tijds. Voortdurend worden nog nieuwe voorstellen ingediend om hef aantal pensioengerechtigden te verhogen. Bij dit aanzienlijk aantal pensioenen ten las te van de Staat, moeten de pensioenen ge voegd ten laste van de gemeenten, de pro vinciën, de parastatale instellingen, de N.M. B S., de Regie T.T. Men vraagt zich ten slot te af welke landgenoot geen pensioen trekt en hoeveel er zijn die verscheidene pensioe nen cumuleren. De toestand is dusdanig dat de verslagge ver schrijft Die voortdurende stijging van de last der pensioenen kan gevaarlijk zijn voor de staatsfinanciën en de openbare besturen en dreigt zelfs de pensioenwetten in het gedrang te brengen Men weef dat de verslaggever tot taak heeft de mening van de commissie te vertolken. Natuurlijk zijn er talrijke pensioenen toe te schrijven aan de gevolgen van beide oor logen. maar ook zonder deze uitzonderlijke toestand zou de pensioenslast ondraaglijk worden voor de gemeenschap. De huidige demografische toestanden zijn hieraan niet vreemd. Er is van de ene kant de kinderarmoede en van de andere kant de verhoging van de levensduur. De daling van het aantal geboorten heeft voor fataal gevolg Belangrijke Handelsfirma van de stad zoekt voor onmid dellijke indiensttreding 2 REIZIGERS om gekend onderhoudsprodukt rechtstreeks aan verbruiker aan te bieden. Vaste wedde en per honderd op verkoop. Auto wordt door de firma ter beschikking gesteld. 2 MAGAZIJNIERS. Vereisten Maximum 35 jaar. Vrij van legerdienst. Kennis van de Franse taal gewenst voor de rei zigers. Aanbod doen onder de letters B.B.B. aan bureel van het blad welk* zal overmaken. Ik zit in grote verlegenheid. Ik moet stem men. voor of tegen Europese Verdedigings Gemeenschap; doppen onder ja of onder neen Wie mij dat doet doen weet ik niet. Zijn naam en zijn adres staan op zijn papieren niet. Om hem plezier te doen moet het neen zijn. Van boven in een hoekje staat er wij willen niet sneven voor de E.V.G. In de tijd voor de tweede wereldoorlog heb ik zo nog iets gelezen. Wij willen niet sneven voor Dantzig... En ze lieten ons door de legers van Hitier onder de voet lopen omdat nonkel Ivan hun gezegd had dat ze Dolf maar moesten laten begaan, dat Dolf zijn beste vriend was en dat zij er geen schrik moesten van hebben. Wij hebben meer dan vier jaar in de grote miserie gezeten met onze grammen, te wei nig om te leven en te veel om te sterven. Nonkel Ivan had ondertussen ruzie gekregen met zijn vriend Dolf en had er veel slagen van gekregen. Dan riep nonkel Ivan om hulp en dan moesten ze met hun blote vuis ten op Dolf gaan slaan vermits ze hun laat ste stok hadden afgegeven. En ze werden kwaad op Dolf omwille van nonkel Ivan. Op nonkel Ivan die hen in '40 zo lelijke parten had gespeeld zijn ze nooit kwaad ge weest en ze kunnen er nog geen kwaad van horen, en ze kunnen nog altijd niet geloven dat nonkel Ivan met ons min inzit dan met zijn eigen kloefen en dat ge henl in uw huis en aan uw tafel niet moet hebben dat hij even veel verstand heeft van u de rug uit te eten als zijn gewezen vriend Dolf. Dat noem ik mensen met goed karakter. Ik ben zo niet en nonkel Ivan staat bij mij nog altijd in het krijt. Dat a propos van neen te stemmen om plezier te doen. Dat wil niet zeggen dat het moet ja zijn om anderen plezier te doen. Er zijn mensen van soorten die er tegen zijn om zekere bepaalde reden. Er zijn men sen van soorten die er voor zijn om andere bepaalde reden. Dat wil zeggen dat er in die zaak gelijk in alle andere, »-eden voor en reden tegen zijn. Iedereen kent dat historieke van de haas. De vos was op jacht en zag van verre een dikke vette haas die in zotte sprongen van links naar rechts en van rechts naar links o\er een gracht sprong. Haaske, zei de vos, ge hebt zoveel plezier! Ik ben vandaag getrouwd, zei de haas Dat is wel. zei de haas. dat is wel. pro ficiat Zo wel niet, zei de haas, want ik heb mijn schoonmoeder mee getrouwd... Dat is erger, zei de vos, dat is erger Zo erg niet, zei de haas, ik heb een con- fortabel huis meegetrouwd. Dat is beter, zei de vos. Zo goed niet, zei de haas, want mijn huls is daar juist afgebrand. Dat is erger, zei de vos Zo erg niet. zei de haas. mijn schoonmoe der is er in gebleven. Dat is beter zei, zei de vos Zo goed niet, zei de haas, want mijn vrouw is er mee ingebleven en hij sprong van de vos weg zoveel hij lopen kon. Het schijnt dat er al veel mensen die neen gezegd hebben om plezier te doen. Piezier doen en altijd plezier doen, zonder ooit ne keer plezier gedaan te worden, is precies geen bewijs van verstand. En ik wacht nog altijd op het eerste plezier van nonkel Ivan. Misschien zijn er wel die hij plezier doet, maar daar zwijgen ze over. Er zijn van die cadeau's die veel weg hebben van de dertig zilverlingen van Judas Parochie Ste Theresia Zaai NOVA Dinsdag 2 en Woensdag 3 Maart te 7.30 nur HET WAREN MANNEN met Marion Brando, de vedette uit de nieuwste film "Julius Caesar,, en Theresia Wright ten voordele van de Parochiale Werken van Ste Theresia dat het evenwicht tussen het aantal produc tieve arbeidskrachten en het aantal onpro ductieve krachten verbroken wordt. In de gezinnen met één kind is er later slechts één productieve kracht en zijn er twee krachten ten iaste. Aldus blijkt dat de teruggang van de voorvaderlijke zeden en van de gods dienstzin der bevolking verrassende gevolgen heeft. Wel besteed Voor de boetstraffelijke rechtbank te Ant werpen verschenen zes personen, ervan be ticht onzedeiijke geschriften vermenigvul digd of verspreid ie nebben. Het betrof sme rige lectuur met stencil gedrukt. De hoofdschuldige werd verwezen tot 4 maanden gevangenis en 4000 fr. boete. Vier uitbaters van leesbibliotheken werden on derscheidenlijk veroordeeld tot 3 maand en 2000 fr.. 2 maand en 1000 fr. en de beide an deren tot 4 maand en 2000 fr. Een lezer, die de vuiligheid verder uitleende, bekwam 2 maand en 1000 fr. Het Mariaspel te Haile Uit de Madonnastad Halle bereikt ons het verheugend bericht dat. naar aanleiding van het Mariaal Jaar, het Mariaspel acht opvoe ringen zal kennen, nl. op 1291627 en 30 Mei en 13 en 27 Juni. Al de plaatsen zijn genummerd en moeten vooraf aangevraagd worden aan het secre tariaat. Ninoofsesteenweg 9, Halle (postrek. 4352.00L De prijzen der plaatsen zijn vast gesteld op 2535506075 en 100 fr. Mits bijstorting van 3 fr. worden ook tickelten afgeleverd voor het bezoek aan de Mariale Tentoonstelling in de lokalen van het Gods huis. Daar er zeer aanzienlijke belangstelling bestaat en het aantal plaatsen beperkt is, handelt men goed met zijn voorzorgen te nemen. Markies de Cuerva afgewezen Onze lezers weten dat de schatrijke Spaan se markies de Cuerva in Frankrijk schandaal verwekte door het organiseren van een sprookjesfeest waarbij de overdadige weelde een uitdaging was voor al wie met arbeid zijn brood moet verdienen. De Osservatore Romano het dagblad van Vatikaanstad, had deze uitstalling van ijdelheid en weelde in een land waar er door velen armoede geleden wordt, scherp gehe keld en deze aanklacht werd door alle bla den van de wereld opgenomen. Hierop wendde markies de Cuerva zich tot de Vatikaanse rechtbank, haar verzoe kend de Osservatore te veroordelen. Op zijn eis werd echter niet ingegaan. (Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huispiinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART„ Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok u

Denderklok | 1954 | | pagina 1