ROBERT en BERTRAND DE GETEMDE KWEZEL Socialistische Koppensnellers van een kale reis thuisgekomen GEVRAAGD Door de Periscoop GROTE FILMAVOND GEVELSTENEN Huis VAN BELLE Tel. 5 en 714 NINOVE ARDUIN marmers ZONDAG 7 MAART 1954 te' 19 uur 44 Miilioen Ach't en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 28 Februari 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTEKMAN-HAELTERMAN, Kocpoortstraat, 10, Ninove TONEELGILDE Feestzaal R„„„ HOOGER OP - Ninove Geraardsbergsestr'' - Ninove Zondagen 21 en 28 Februari 1954 te 18.30 uur Maandag 1 Maart te 19.30 uur kluchtspel met zang en balletten in 4 bedrijven en 7 taferelen. onder de leiding van dhr. Herman Bruggen. Muzikale leiding dhr. José Collin. Balletten geregeld door Juffr. M. de Molinari. WAAROM ROBERT EN BERTRAND Om onze volksmensen weer de weg naar onze toneelzaal te leren Om onze volksmensen te doen begrijpen dat ook wij hen niet vergeten en zij ons niet mogen vergeten Om onze volksmensen ons werk te laten zien en voelen at ook ons werk voor hen is en onze werking ruim en breed opgevat is waar zij ook kunnen van genieten Om onze mensen weer zoet te maken Om pessimisten naar de heldere zon te leren zien Het Nieuw Nederlands Toneel (Groep Poos) zal voorstellen in de Feestzaal Ons Huis Blijspel in 3 bedrijven door Maxime Lery en Guy d'Albac en rte bekomen in "Ons Huis De Getemde Kwezel,, oogstte een schitterende bijval o- veral waar het stuk vertoond werd. Ook de mensen van Ninove die houden van de gulle lach zullen deze vermakelijke geschie denis van Augustine en Opportun niet willen missen. In dit blij spel knjgen wij de artisten van de groep POOS op hun best te zien. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan Het is het laatste optreden van de groep Poos in dit seizoen. Handelsregister Aalst 1093 Wij leven in een pre-electorale toestand. Dit brengt er de socialisten toe te trachten uit alles munt te slaan. Vandaar de interpellatie Leburton-Collard over de niet-tenuitvoerlegging van de geld boeten doo.r de krijgsraden opgelegd op eis van het Ministerie van Financiën. Het is bekend dat deze eisen, vooral in de eerste periods van de .*eDrecsie, buitensporig waren en overeenkwamen met de burgerlij ke dood die in ons land sedert lang niet meer bestaat. Zeer aanzienlijke bedragen wsrden gevor derd wegens daden van pofitieke collaboratie ook wanneer alle winstbejag ontbrak en de terechtstaande niets bezat. Deze vorderingen werden gemotiveerd door de zedelijke scha de aan België toegebracht door de wandaden van de plichtigen. Maar ook waar het economische collabo ratie betrof was de eis buitensporig. De be trokkenen werden voo.-af 100 getaxeerd öoor de fiscus uit hoofde van oorlogswinst- Gerechtelijk werden ze nogmaals 100 ge taxeerd als schadevergoeding aan de Staat en werd het gezamenlijk zakencijfer daaren boven in beslag genomen. Dit betekende niet alleen de totale ruine van de betrokkene en zijn familie, maar tevens dat, zelfs indien hij duizend jaar werd, hij zich nooit kon ef fen stellen. Reeds onder de regering Spaak was deze ongewone toestand opgevallen. Ondanks de toemalige opgewondenheid der gemoederen was de heer Spaak voor de normalisering gewonnen en bestuurde hij het land in die zin. Akfus was de toestand toen de homogene regering aan het bewind kwam met de heer Van Houtte als minister van Financiën. Uit gaande van de stelling voorgestaan door de heer Spaak, vaardigde dhr Van Houtte een rondschrijven uit tot de diensten van het Sekwester ten einde de tenuitvoerleggingen of executies te schorsen tet de werkgevei* ter zake maatregelen zou getroffen hebben. Dhr De Griise diende in dit verband een wetsvoorstel in. Dit voorstel voorzag het op richten van commissies voorgezeten door een magistraat tot herziening van de opgeiegde geldboeten en hun herleiding tot een bedrag dat door de betrokkenen kon betaald wor den. Het voorzag tevens de terugwerkende kracht, namelijk dat iemand van wie alles te gelde gemaakt was zijn eigendommen, zijn meubels, zijn effecten, zifn levensver zekering en wiens boete door de commis sie zou genormaliseerd worden, terug in het bezit zou gesteld worden van het verschil. De Kamer keurde het voorstel toe maar verwierp Ce terugwerkende hracht. In de Senaat ontmoette het voorstel geen noemens- war-dige oppositie en bleken aila partijen het eens ever het princiep van het voorstel, maar op propositie van een paar christelijke Walen werd de bespreking er van verdaagd. De interpellanten eistan de onmiddeliiike executie van de getroffenen aan de hand van de opgelegde boeten. De minister van Financiën geeft de heren een afstraffing De heer A.-E. Janssen, minister van Fi nanciën. was door de regering gelast d< terpellanten van antwoord te dienen. De heer Janssen is geen parlementair en geen politieker, hij is een vakman, die reeds voor de oorlog minister van Financiën was. Hij staat boven het gewoel. Hij is een be minnelijk. voorkomend, alom gewaardeerd man. De minister van Financiën had, met het oog op de interpellatie, het dossier in kwes tie grondig bestudeerd. Aldus uitgerust ver scheen hii ter zitting, aanhoorde knusjes de interpellanten en beklom het spreekgestoelte om de heren een afstraffing van je welste te geven. Socialisten tegen de schikking voor de galerij Rustig ving de heer Janssen zijn betoog aan dat nochtans een rumoerig verloop zou kennen. Wanneer men van de stok krijgt, jankt men. Hij begon met de socialisten in tegen spraak te brengen met de verklaringen door de interpellanten afgelegd. Dhr Rolin had in de Senaat zelfs een amendement inge diend om het bedrag van de schadevergoe dingen terug te brengen tot een bedrag verenigbaar met de gelijkheid De heer ermev len. evenals dhr Rolin oud-socialis- tisch-minister, en evenals dhr Rolin een ju rist. verklaarde in de Senaat dat het vraag- dellijke indiensttreding 2 REIZIGERS om gekend onderhoudsprodukt rechtstreeks aan verbruiker aan te bieden. Vaste wedde en per honderd od verkoop. Auto wordt door de firma ter beschikkinq qesteld 2 MAGAZIJNIERS. Vereisten Maximum 35 jaar. Vrij van legerdienst. Kennis van de Franse taal gewenst voor de rei zigers. Aanbod doen onder de letters B.B 5 aan l blad welke zal overmaken. n"T Ik heb verleden Zondag niet mogen stem men voor of tegen de Europese Defensie Gemeenschap Ik ben wel precies niet gevaren gelijk sommige burgers, na de bevrijding. Zij had den regelmatig van de administratie hun kies brief gekregen en als ze kwamen kiezen stond er daar een vent die zich zelf opdracht gegeven had en die geen ander gezag had dan het ontzag dat zijn milraillette inboe zemde en die zei tegen de voorzitter van 't kiesbureel die man mag niet kiezen, 't is een inciviek. En die man mocht niet kiezen. Zo ging het in de tijd der patriotten... 't is te zeggen in de tijd dat de kiekendieven van tijdens de bezetting openbaar baas waren na de bezetting. In de kiezing van verleden Zondag moest ge naar de Koepoort of de Geraardsbergse- straat niet om te gaan kiezen. Ge kreegt uwe kiesbrief tehuis in een omslag en ze gingen hem terug komen halen. Ik ben met de mijne blijven zitten. Ik ben in alle geval blij dat ik er een ge had heb. Als Adolf Hitler in zijn tijd kiezingen uit schreef behaalde hij altijd 95 der stem men en zijn vrienden van achter het IJzeren gordijn kunnen dat evengoed als hij het kon. Gij vraagt u af hoe dat mogelijk is. De gazetten schrijven wel dat er altijd een patriot in uniform en met mitraillette over de schouder van de kiezer staat te kijken om te zien of hij goed stemt en hem des noods te leren stemmen. Maar gazetten kunnen lie gen en papier wordt niet rood. Als ze maar een kiesbrief krijgen gelijk die van verleden Zondag moet het al wellekens zijn. Veronderstel dat iedere Rus een kiesbrief kreeg met de kandidatenlijst van Stalin daar op en de vraag zijt gij voor Stalin, dat wil zeggen voor Rusland, of tegen Stalin, dat is tegen Rusland Onder nummer 1 is het ja. onder nummer 2 is het neen. Alle patriotten stemmen ja en alle slechte burgers gaan naar het con centratiekamp Watblief... Ik heb daar weer staan kijken op dit woord patriotten. Wij leven weer in de tijd der patriotten. De eerste tijd der patriotten ging van 1793 tot 1802. De patriotten waren de partijgan gers van Frankrijk. Zij waren de vijfde ko lom van de Franse Revolutie. Het waren de mannen die in de kerk van Jemappes ver gaderden onder bescherming van de bajonet ten van de Sans-culotten om aan de Franse Republiek te vragen ons Land te bevrijden en aan te hechten bij Frankrijk... De tweede tijd der patriotten dagtekent van 1830. Toen hebben ze Benelux stukge slagen dat ze nu willen aaneen lijmen. De derde tijd der patriotten dagtekent van 1848 met als hoogtepunt de zaak van Ris- quons-tout In 1914-18 waren er geen patriotten. Voor de rechtbank van Dendermonde is voor een paar maanden een proces gepleten door afstammelingen van gesneuvelden van 14-18 tegen^ weerstandmannen van heden om dat ze in hun blad geschreven hadden dat die gesneuvelden geen patriotten waren... Hun advokaat vertelde dan. dat het geen patriotten waren in de zin die zij de pa triotten van nu aan dat woord geven, maar dat ze daarom nog geen verraders waren... De patriotten van nu wilden in 1940 niet veel ten voor Dantzig en lieten daarom Bel gië en Frankrijk door Hitier bezetten om Stalin plezier te doen. Ze werden vijand van Hitier als Hitier vijand werd van Stalin. De patriotten van '40 vochten en vechten voor Rusland. Nu zijn ze tegen de E.V.G. met Duitsland daarbij en Spanje daarbij, opdat de Russen in veertien dagen aan de Noordzee zouden kunnen staan Iedereen mag weten dat ik zo geen patriot ben Parochie Ste Theresia Zaal NOVA Dinsdag 2 en Woensdag 3 Maart te 7.30 uur "HET WAREN MANNEN,, met Marlon Brando, de vedette uit de nieuwste film "Julius Caesar,, en Theresia Wright ten voordele van de Parochiale Werken van Ste Theresia stuk der schadevergoedingen moest geregeld woiden omdat deze te veel buiten-de-wet- gestelden en paria's geschapen hadden. Hij achtte echter het ogenblik minder geschikt, wat betekent dat een regering van meerdere partijen moest afgewacht worden. Ook de heer Lilar. gewezen liberaal minister van Justitie, verklaarde dat het probleem moest opgelost worden en hij zag de oplossing in haar grote lijnen in de rede gehouden dooi de minister van Justitie. De minister besloot dit deel van zijn be toog ais volgt Ik stel vast dat er'in de Kamer een meerderheid voor het ontwerp te vinden is en dat er in de Senaat een bijna volkomen eenparigheid bestaat wat de grond van de zaak betreft oora! de socialisten voelden zich geraakt. Zij zagen zich een verkiezingswapen ont glippen. Hun dubbel spel was ontmaskerd De minister wees er op dat in 1947. toen dhr Spaak eerste-minister was, reeds bij de Senaat een voorstel aanhangig was. Dit voor stel werd door de commissie geamendeerd. Dhr Spaak verzocht zijn minister van Fi nanciën. dhr Eyskens. het amendement op nieuw ter openbare vergadering te bestrij den en zijn intrekking te bepleiten de exe- VEELKLEURIGE cuties moesten opgeschorst blijven. Wat de liberalen betreft, schorste dhr Liebaert. als minister van Financiën, de tenuitvoerlegging in een dertigtal gevallen. De interpellanten hadden gewaagd van 10 milliard die door de executies in de staats kas zouden vloeien. Uit de dosiers blijkt e- venwel dat er totnogtoe 650 miilioen betaald werden maar dat van al de rest er slechts 44 milhoan invorderbaar zijn, dewelke in vordering zal gebeuren zedra de wet her zien is. De oostfrontstrijder, aldus de minister, die ->aar oud was bij het uitbreken van de oorlog en tot een miilioen schadevergoeding veroordeeld werd. kan dit betrag onmogelijk betalen. De vordering bestaat slechts op pa pier. Er moet orde gebracht worden in de zaken. Persoonlijk, verklaarde nog de minister, zou ik nog geen 10 frank voor die 10 mil liard geven, en de heer Soaak voegde hier aan toe «Wij geven er 100 voor» wat ten slotte een onderschrijving was var. de stel ling van de minister. (Vervolg op het tweede blad) BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtiqe LAMBRIZERINGEN MERK „it lilt zo mooi als eiken. De Denderkïok lAfii lOUOM in 1 11 a 0©iC^ voor onmid

Denderklok | 1954 | | pagina 1