Door de F. C. Ninove en Adelaars Aalst POPPENSPEL De Wereld rond. Periscoop MEYER GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE marmers lambrizeringen m U Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 14 Maart 1954 Postcheckrekening 1862.54 K.B.V.B. Ie Provinciaal CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 F. C. NINOVE Terrein "Doorn,, Zondag 14 Maart 1954 te 15 u. KAMPIOENSCHAPSMATCH tussen F.C. werd verleden Zondag niet op haar waarde geslagen Thans eindelijk het grote derby... Sportliefhebbers, NU is er sport te zien l Adelaars strijdt voor de punten..., F.C. om haar prestige Kath. Middenstandsbond ZONDAG 14 MAART 1954 NINOVE te 14.30 uur in de bovenzaal van hef Middenstandshuis door het poppen-theater Wim Verleen uit Bruqqe OP HET PROGRAMMA "Koning Chocolade,, - "Het verloren Zakneusdcekje "Pipifaks,,. ledereen is welkom Ingang 5 Fr. Het Congres van de Socialistische Internationale De socialistische Internationale heeft ge- congresseerd te Brussel. De vergadering was uitsluitend gewijd aan het Europees en aan het Duits vraagstuk. De koerswijziging in de politiek gehuldigd door de Britse Labour werd op het congres bevestigd. De Labour vraagt dat Groot-Briï- tannië zijn steun zou verlenen aan de E.D.G.. dit ingevolge de mislukking van de confe rentie te Berlijn. Voor de rest onderstreepte het congres de socialistische verdeeldheid. De hh. Mollet (Frankrijk), Schaerf (Oostenrijk), Moe (Noorwegen). Vos (Nederland) en Spaak spraken zich beslist uit voor de E.D.G. An dere vertegenwoordigers waaronder de Bel gische socialist Rolin waren er tegen. Do Duitse socialistische leider Ollenhauer hand haafde het West-Duitse socialistisch stand punt tegen de E.D.G. Kortom, de socialisten zijn in zake de Europese vraagstukken internationaal al e- ven verdeeld als nationaal. Deze nationale verdeeldheid bleek nogmaals uit de bespre king in de Senaat van de E.D.G. De socialis ten Dehousse e.a. verklaarden zich enthoe- siast voor de E.D.G., andere socialisten als de hh. Rolin, Grommen Cs. waren er even radikaal tegen. Een parlementair record Dezer dagen werd de overeenkomst tussen België en de H. Stoel in zake de toestand der Kerk in Congo in de Kamer behandeld. Onze lezers kennen het verdrag in zijn grote trek ken. In hoofdzaak wordt Congo met zijn 11.068.2(14 katholieken, zijn 24 apostolische vi cariaten en 6 apostolische prefecturen niet langer als missieland aanzien door Rome. Het Vatikaan is bereid de bisschoppelijke hiërar chie in onze kolonie in te voeren, zoals dit in het moederland het geval is. De socialisten huichelen in hun bladen dat zij het beschavingswerk van de missionaris sen erkennen maar dat zij tegen de over eenkomst zijn omdat deze in feite een kon- kordaat is. Het is als op hun verkiezings- tournée's wij zijn niet tegen de godsdienst, maar wij zijn tegen de bisschoppen en de pastoors De socialisten hebben al het mogelijke ge daan om de bespreking van het verdrag in de Kamer te saboteren. Bij de inleidende bespreking heeft de kamervoorzitter, dhr. Van Cauwelaert. wiens objectiviteit zo vaak door de rdde woordvoerders onderstreept werd, zich genoodzaakt gezien de zitting te schorsen. Tijdens de volgende zitting sprak de socialist Fayat gedurende vier geslagen uren. zodat een tweede spreker niet meer kon aan het woord komen. De socialisten verzetten zich tegen de staatserkenning van het katholiek huwelijk in Congo. Zij blazen levens de aanval tegen de bepalingen van het verdrag in zake het onderwijs. Er worden drie vormen van onderwijs er kend 1) het volledig vrij onderwijs dat geen staatstoelage ontvangt; 2) het gesubsi dieerd vrij onderwijs, waarbij de Staat toe lagen verleent mits controle; 3) het staats onderwijs. Het verslag van oud-minister De Vlee- schauwer vermeldt dat er 541 missiestations zijn die een volledige lagere school voor jongens hebben en 2/3 er van hebben een volledige lagere school voor meisjes. De di recteurs van deze scholen ontvangen jaar lijks 33.000 fr. in de grote centra en 24.000 fr. daarbuiten. Dit is de helft van de verdienste van een neger-klerk. Moesten de misionaris- sen als schooldirecteur vervangen worden, dan zou iedere directeur 400.000 fr. per jaar aan de Staat kosten. In het middelbaar onderwijs zijn de 2/3 van het personeel missionarissen. Een leken leraar kost eveneens 400.000 fr. aan de Staat. Heel het geestelijk onderwijzend personeel kist 22.828.000 fr. Moesten ze vervangen wor den door leken, dan zou de staat 939.400.000 fr. of nagenoeg één milliard per jaar moeten uitgeven. Uit haat tegen het katholiek on derwijs wensen de socialisten de staatskas te plunderen. De katholieke universiteit te Leuven De twee eerste Zondagen van de Vasten gebeurt er in alle kerken van het land een omhaling voor de katholieke universiteit te Leuven. Bepaalde katholieken vragen zich wel eens af of het vereist is een miide penning te sterten om het hoger onderwijs van ander mans kinderen mogelijk te maken. Het is een redenering ingegeven door loutere zelf zucht. De universiteit te Leuven is de oudste ka tholieke universiteit van de wereld en dag tekent van 1425. Zij is het centrum van het katholiek leven. Zij vormt de katholieke eli te die de katholieke idee vertegenwoordigt in het staatsleven, in de wetenschappelijke wereld, in de wereld van kunst en kuituur. Zij is de katholieke magneet die van heinde en verre, zowel uit Azië als uit Afrika en Oceanië. de toekomstige katholieke kuituur dragers aantrekt om er zich te volmaken. De moderne tijd brengt echter mede dat het langsom moeilijker wordt een vrije uni versiteit m stand te houden. Deze instand houding is evenwel noodzakelijker dan ooit. Waren er vroeger nagenoeg 3.000 studenten te Leuven, thans zijn er 9.300 waaronder 1500 meisjes. Moest men de kosten van de universiteit uitsluitend door de studenten ia- ten dragen, dan zou het lesgeld zo hoog op lopen dat slechts enkele door de fortuin be voordeelden in de gelegenheid zouden zijn katholiek hoger onderwijs te genieten en weldra zcu de universiteit haar poorten moe ten sluiten, tot grote vreugde van de tegen strevers. De Leuvense universiteit is daarenboven een dubbele hogeschool, een Nederlandsta lige en een Franstalige. Dit noodzaakt de verdubbeling van laboratoria en andere in stellingen voor gespecialiseerd onderricht. Er zijn thans ongeveer 450 professoren werk zaam te Leuven Het katholiek leven in dit land staat en valt met de kath. hogeschool. Daarom is het ons aller plicht de omhalingen mild te ge denken. Waar geen geld is voor de katholieke scholen Onze lezers zijn ervan op de hoogte dat het Gents liberaal-socialistisch gemeentebe stuur al de subsidies aan het kath. lager on derwijs geweigerd heeft, op een onbenullige toelage voor de verwarming na. Men zou moeten aanneemn dat. na deze ingrijpende «bezuiniging», het financieel be heer van de stad op wieltjes moest lopen, vooral daar de begroting onder iiet kath. bestuur met een boni sloot. Niets in minder waar. Het anti-katholiek bestuur zag zich genoodzaakt de prijs van het stadswater van 4.50 fr. per kubieke meter op 7 fr. te bren gen. Is er geen geld" voor de katholieke scholen, dan is er evenwel voor de wedden van bur gemeester en schepenen. De wedde van dc liberale burgemeester werd niet ongeveer 70.000 fr. per jaar verhoogd en bereikt thans ongeveer 300.000 fr. De wedde van de sche penen werd met ongeveer 50.000 fr. verhoogd en bereikt thans 180.000 fr. per jaar Socialisten en vastenbrieven In de Kamer bevestigde de socialist Fayat dat hij zeer eerbiedig stond tegenover de godsdienst Indien er iets essentieel godsdienstig is. waar de politiek totaal buiten staat en er enkel voor het zieleheil gehandeld wordt, dan zijn het onbetwistbaar de vastenbrieven. Zij zijn in verheven bewoordingen gesteld en alles wat van polemische aard is, wordt er in vermeden. Z.E. Mgr Kerkhofs. bisschop van Luik, verzocht in zijn jongste vastenbrief de katho lieke vaders van grote gezinnen een zoon of dochter af te staan aan O.L. Heer en niets te doen dat een roeping zou kunnen hinde ren. Dit was de gelegenheid voor «Le Peu- ple» om uit te pakken met een artikel ge titeld Huwelijk of Maagdelijkheid On ze lezers zullen ons begrijpen indien we de tekst van bewust artikel hier niet afdrukken. Maar dh. Fayat verklaarde in de Kamer De aap is weer eens uit de mouw gekomen. De communisten wilden in de Kamer het artikel van de Grondwet doen schrappen dat de bezoldiging van de geestelijkheid voor ziet. Zij hebben immers een pastoor op hun neus zitten. Waarom moet de Staat de pastoors beta len Dat zij die een pastoor nodig hebben hem onderhouden - Waarom moeten al de andere daar mede in betalen Die rede nering is toch juist Wie kan daar iets op zeggen Wel die jongens hebben niet naar school geweest ofwel waren ze niet verstandig ge noeg om iets te leren. Immers, de christen .ensen weten dat zij hun pa jrs moeten nderhouden. En de christen nv.isen hebben dat gedaan van den beginne af. En de chris ten mensen hebben hun kerken gebouwd. En de christen mensen hebben geld en goed bijeen gebracht om de kerken te onderhou den en de pastoor te laten leven. De Franse Revolutie van 1789 heeft in al de landen, waar ze baas kon spelen, de ker ken en de kloosters aangeslagen en al de goederen mee. Ze hebben alles verkocht. Christen mensen wilden geen zwart goed kopen. Hier en daar was er een volgeling van de nieuwe gedachte, die het goed kocht voor een appel en een ei. Tot voor vijftig jaar wisten de mensen al de grote fortuinen met de vinger te wij zen, die voortkwamen van zwart goed Toen Napoleon de revolutie muilbande en een einde stelde aan het moorden en stelen, sloot hij ooi: een accoord met de Kerk in de persoon van de Paus. Dat was dat fameus concordaat De Staat kon de verkochte goederen niet terug schenken en aanvaardde de verplich ting van in het onderhoud der geestelijken te voorzien door een jaarlijkse rente. Iemand die zijn schulden niet kan betalen gaat failliet en vraagt een concordaat aan. Dat heeft de Staat ook gedaan met de Kerk En om beters wille heeft de Kerk aanvaard. En nu komen mensen, hetzij uit onwetend heid, hetzij te kwader trouw de Kerk ver wijten dat ze op de kap van de Staat leeft Ze zijn en blijven immer en altijd dezelfde. Is het de Kerk niet die de mensen dom houdt Maar in de fameuze periode 1879-1884, toen Bara in al zijn glorie in Let ministerie troon de. werden door hem al de studiebeuzen aangeslagen. Ze waren gesticht, sinds eeuwen, door christene mensen om niet-bemiddelde jonge lingen te laten studeren. Leuven die, vier honderd jaar lang, de enige universiteit was, beschikte over tamelijk veel studiebeurzen.' Ze werden aangeslagen en verdeeld onder al de universiteiten en het geld van christen mensen werd besteed om geuzen te kweken. Veel dichter bij ons, in het begin der jaren 1CC0. werden in Frankrijk de kloosters en Kloostergoederen opnieuw aangeslagen. Le milliard des congrégations dat in de Staats kas moest komen, verdween weer in de zak ken van de vriendjes. In alle landen, waar de communisten baas spelen is het weer hetzelfde. Mijnheer Terfve meent dat zo iets volkomen in orde is en is gescandaliseerd omdat hier nu hetzelfde niet gebeuren mag. Geduld man, tot er nog wat. meer christen mensen U hun stem geven ZINGT ALLEN MEE MET en met het voortrekkerskoor van de Ninoofse Scouts OP ZONDAG 14 MAART a.s.# te 19.30 u. in de Zaal Ons Huis dat dc- socialisten niet tegen de godsdiens: zijn.Het is waar dat hij dit verklaarde op Carnaval De Bron van het Geluk Op sommige plaatsen worden brochures verspreid, die onder de titel De Bron van het Geluk De 15 Gebeden geopenbaard aan de H. Brigitta gebedsoefeningen bevat ten en vreemdsoortige beloften voor hem die deze oefeningen dagelijks gedurende een jaar zal doen. Daar het bovennatuurlijk karakter van de ze beloften en openbaringen hoegenaamd niet vaststaat, wordt er door de Kerkelijke Overheid op gewezen dat het verspreiden van deze oefeningen ongeoorloofd is, ook al komen op deze uitgaven aanbevelingen of goedkeuringen voor. De Congregatie van het H. Officie heeft als taak te waken over de gaafheid van ons heilig geloof; zij veroor deelt do dwaalleer in boeken en geschriften, vermaant tegen gevaarlijke stellingen, be houdt onze godsvrucht voor afwijkingen wie haar uitspraken veronachtzaamt, brengt zijn geloof en godsvrucht in gevaar door dwaze eigenzinnigheid. De bedrijvigheid van de H. Vader in 1953 De ziekte van de H. Vader is wel een gelegenheid om de rusteloze bedrijvigheid van het Doorluchtig Hoofd der Kerk te on derstrepen. Ondanks de noodgedwongen uit schakeling Zijner activiteit ingevolge de ziekte die de H. Vader doorstond van begin Januari tot half-Maart 1953, hield de Paus in de loop van het jaar 84 redevoeringen en toespraken en vaardigde Hij twee encyclie ken uit, nl. de ene naar aanleiding van de 890e verjaardag van het overlijden van de H. Bernardus, de andere ter gelegenheid van de opening van het Mariajaar. In private bijzondere en algemene audiënties ontving' de H. v ader nagenoeg 300.000 personen van de toespraken waren er 31 in het Italiaans, 29 jn het Frans, 8 in het Duits o in het Engels, 4 in het Latijn. 3 in het Spaans en 1 in het Portugees gesteld De voornaamste feiten van 1953 waren het Consistorium van 12 Januari, tijdens net- weik 24 kardinalen gecreëerd werden en de opening van het Mariajaar op 8 December jl. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromoiith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK zo mooi als eiken. tBi De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1