I F. C. NINOVE en BERLARE De toelagen aan het Vrij Middelbaar Onderwijs De Vermindering van de Legerdienst Door de Periscoop De Wereld rond. GEVELSTENEN Huis VAN BELLE Tel. 5 en 714 N I N O V F lambrizeringen Acht en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 9 Mei 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 K.B.V.B. Ie Provinciaal F. C. Ninove Terrein «Doorn» Zondag 9 Mei 1954 te 14.30 u. LAATSTE WEDSTRIJD tussen Supporters, om 14.15 uur, huldiging van ons reserve-elftal kampioen in II Bijzondere D, door uw aanwezigheid. Zij hebben het verdiend. Onze lezers weten dat dhr. Pierre Haimel, minister van Openbaar Onderwijs in de ho mogene regering, zich beijverd heeft om de normen die golden voor het vrij middelbaar onderwijs aan te Dassen aan de tijdsomstan digheden. Was het vroeger uitzonderlijk dat iemand volledige humaniora deed cn was dit het voorrecht van de kinderen uit de begoe- de stand, die een aanzienlijk schoolgeld kon den betalen, thans is het secundair onderwijs gedemocratiseerd. Het verplicht lager onder wijs heeft voor gevolg gehad dat hoe langer hoe meer personen uit de economisch zwak kere stand nun kinderen middelbaar onder wijs willen laten genieten. Het ging dan ook niet op van deze kinde ren een hoog schoolgeld te eisen. Terwiil het officieel onderwijs aanzienlijke facili teiten en vrijstellingen van schoolgeld toe staat. moest dit schoolgeld in het vrij mid delbaar onderwijs integraal behouden blij ven. omdat dit onderwijs volledig ten laste van de katholieken was. De grondwettelijke bepaling in zake de vrije keus van de school was hierdoor een bespotting. Dhr Harmei heeft hierin in zoverre wijzi gingen gebracht dat de oprichting en het on derhoud van de schoolgebouwen nog volle dig ten laste van de katholieken blijven, maar dat de Staat tussenbeide Komt voor de bezoldiging van het onderwijzend personeel op basis van het aantal leerlingen. Voor 1954 is er een toelage van 8.000 fr. per leerling voorzien tegen meer dan 12.000 fr. in het rijksmiddelbaar onderwijs, ongezien het feit dat de schoolgebouwen hiervan volledig ten laste van de gemeenschap vallen. De anti-katholieken hebben beweerd dat de Schatkist geplunderd werd door de ka tholieken. He* tegendeel is waar. Het bestaan van de vrije middelbare onderwijsinstellin gen betekent een aanzienlijke besparing. Moesten de colleges en middelbare zusters- scholen hun poorten sluiten, dan zouden hun 78.745 leerlingen volledig ten laste van de Staat vallen wedden var. het personeel, ge bouwen. schoolbehoelten. prijsuitdelingen, verzekeringen enz. Dit zou een verhoogde uitgave noodzaken can vele honderden mii- lioenen. De vraag is nu gesteld of de huidive meer derheid het werk van dhr. Harmei zal ver nietigen of onrechtstreeks ongedaan maken. Dit zou ongetwijfeld een diepe weerslag heb ben en het A.C.W. heeft reeds laten weten dat het onverbiddelijk de instandhouding van de bestaande wetgeving eist. De school- vrede was dank zij dhr Harmei een feit. Zal hij behouden blijven De hoge bekommernis van Z. E. Kardinaal van Roey In het licht van deze beschouwingen is het betekenisvol dat Z.E. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België namens het gezamenlijk Episcopaat, op de slotzitting van het Algemeen Congres van het Nationaal Verbond voor het Katho liek Middelbaar Onderwijs het woord ge voerd heeft om de onderwijstoestanden te belichten. Z.E. wees op het vertrouwen van de ouders in de katholieke middelbare scholen 78 475 leerlingen, merkelijk meer dan in de of ficiële scholen. De oudleerlingen der katho lieke instellingen maken schitterend hun weg en bewijzen afdoende de waarde der geno ten vorming. De 500 vrije middelbare onderwijsinstel lingen zijn samengebracht in een Nationaal Verbond. Dit heeft de uniformisering van het leerprogramma, de gelijkschakeling van het aantal lesuren, het aanwenden van de beste handboeken in de hand gewerkt. Het kath. M.O. bezit ten organische eenheid, die een grote kracht uitmaakt. Omtrent het werk van de homogene rege ring op onderwijsgebied liet Z.E. zich als volgt uit«Onze vorige regering heeft een zeer verdienstelijke inspanning gedaan om in België een duurzame schoolvrede te ver zekeren. De geschiedenis zal haar die ver dienste toekennen. Ze heeft daardoor een daad gesteld van rechtvaardigheid en van gezond begrepen vrijheid.» De primaat van België onderlijnde dat een einde werd gemaakt aan de al te ongelijke toestanden, gevolg van ons economisch bestei na de oorlog. Het rijksmiddelbaar onderwijs was zo goed als volledig kosteloos geworden. De vrije inrichtingen konden slechts moei zaam hun voortbestaan verzekeren «Welnu, vervolgde Z.E.. als he: waar is dat alle bur gers verplicht zijn belastingen te betalen aan de Staat, dan is het niet minder waar dat de Staat de verplichting heeft, de op brengst van de belastingen ten bate van al len op een evenredige en rechtvaardige wijze te besteden. De wettelijke en administratieve schikkingen, die onlangs in voege kwamen, verwezenlijkten ten dele die rechtvaardig heid». Kardinaal van Roey wees er verder op dat er geen gelijkheid tussen het rijks- en het \rij onderwijs verwezenlijkt werd «De ver leende toelagen bedragen r og niet de helt van wat de Staat voor hetzeifde doel aan de Rijksinstellingen uitgeeft. Waarbij nog dient opgemerkt dat helemaal niets is voor zien voor het bouwen en het onderhouden van de schoollokalen en evenmin voor de aankoop van het vereiste schoolmateriaal.» Schoolvrede biijve gehandhaafd Dan verklaarde Z.E. plechtig namens het Episcopaat: tOm ai die redenen drukt het Belgisch Episcopaat hier tegenwoordig, in naam van ce gelovige bevolking van dit land. voor onze nieuwe Regering de wens uit dat zij het wettelijk verwezenlijkte werk voor het bereiken van de schoolvrede zou eer biedigen. Wij doen beroep op haar zin van rechtvaardigheid en van verdraagzaamheid, ook op haar politiek eerlijkheidsgevoel en fair-play. opdat zij de ingezette pogingen zou voortzetten, zonder wettelijke of admi nistratieve beperkingen. Het zou trouwens thans het ogenblik niet zijn om bittere wijs gerige en godsdienstige geschillen weer op te rakelen en zo de verwarring in ons land te verwekken, nu dat België niet eens zeker is van zijn toekomst en de vrede voor ons Vaderland en voor heel Europa nog ver te zoeken is.» «De Volksgazet» kondigde de vermindering van de legerdienst aan tegen einde Juli aan staande. De andere socialistische bladen wa ren meer terughoudend. Dhr Spaak schreef dat de kortere diensttijd «zodra mogelijk» zal moeten tot stand komen. Als middelen hiertoe noemde dhr. Spaak de wijziging van het systeem der uitstellen en vrijstellingen, de herziening der criteria bij de keuring der recruten en. zo nodig, de oprichting van vrouwelijke bataljons, zoals voorgesteld door de liberalen De uitstellen Totnogtoe werd er geredelijk uitstel ver leend. Uitstel van één en soms meerdere jaren. Men vraagt geen uitstel voor zijn ge noegen. Het is geen pretje soldaat te worden met een jongere klas. Maar het uitstel kan bepalend zijn voor de toekomst van een jon ge man. Denken wij maar aan de universi taire studies. Herziening van het systeem der uitstellen brengt overigens geen oplos sing. Het zijn militianen die men het vol gend jaar niet terugvindt. De vrijstellingen Voor de klas van 1953 waren er circa 8.122 aanvragen tot vrijstelling. Het betrof 1) 892 mijnwerkers en 184 vissers. 2) 4189 oudste zonen van families van zes kinderen. Deze worden slechts voor de vre destijd vrijgesteld en dan nog wanneer het inkomen van het gezinshoofd de CO.OOO fr. per jaar niet overschrijdt. 3) 1G47 onmisbare zonen, steun van het huisgezin. Deze kunnen pas vrijgesteld wor den wanneer de vader of de grootvader, bij onstentenis van de vader, 60 jaar oud is en het gezamenlijk inkomen van vader en moe der 20.000 fr. per jaar niet overtreft. 4) 1149 zonen van gezinnen waarvan reeds drie zonen militaire dienst deden. 5) Enkele tientallen Belgen in het buiten land verblijvend of genaturaliseerde vreem delingen boven de 23 jaar. Zal dhr Spinoy voorstellen al deze vrij stellingen ongedaan te maken 7 De vrijstel lingen van mijnwerkers en vissers zullen on getwijfeld behouden blijven. Gaat de Staat de totaal behoeftige families van militianen volledig onderhouden Moeten de gezinnen, die reeds drie zonen aan het leger afstonden, ook nog de vierde afstaan En moet de oud ste zoon van economisch zwakke gezinnen met 6 kinderen aan deze gezinnen onttrok ken worden Daarbij komt het feit dat deze vrijgestelden automatisch ingediend worden bij de territoriale wacht tegen luchtgevaar en als dusdanig zullen moeten vervangen worden (Vervolg op het tweeëe blad) **4 De nieuwe regering met Achiel Van Acker aan het hoofd heeft haar eerste ei gelegd haar eerste wor.derei van de reeks wonder- eieren die wij er mogen van verwachten. De regeringsverklaring heeft in de bladen meer belangstelling verwekt dan een wereld- brief van de Paus zou doen.. En in Kamer en Senaat zullen de «voormannen» van de partijen, zowel voor als tegen, met het ern stig gezicht dat bij de ernst van hun persoon past, dit monument van politieke verstom ping bespreking. Wij stellen voorop als een onaanvechtbare waarheid, als een axioma in de meetkunde, dat onze nieuwe regering er één is van pa triotten, achtien karaat. Zelfs de zeer welwillende medewerking van de communisten kan geen schaduw wer pen op de eerlijkheid en de heerlijkheid van hun gevoelens tegenover het Vaderland. In dien zij iets misdoen tegen het Vaderland, dan is het uit onhandigheid of onwetendheid. Doe uw ogen toe en laat uw verbeelding werken. Stel u voor de burelen van een Bank, van een verzekeringsmaatschappij, van een fa briek of van een grootwarenhuis. Als daar een bediende slag op keer missin gen begaat krijgt hij de complimenten dat hij bedankt is en zijn diensten elders mag gaan aanbieden. - Waar of niet waar De Belgische Regering, die veilig in de kelders van Londen zat, terwijl wij hier met de Duitsers zaten, had de Weerstand op dracht gegeven het incivisme en de collabo ratie te beteugelen. De Weerstand heeft met meer geestdrift dan \erstand de taak aan gepakt. Wij zullen matig zijn en zeggen dat de Weerstand in zijn optreden zich negentig keer vergist heeft op honderd. De weerstand heeft tijdens en na de be zetting gemoord, gebrand, gestolen om van de rest niet te klappen, omwille van de kinderen die in huis zijn. De W eerstand heeft van de repressie een tragische karikatuur gemaakt, een beschaafd Land onwaardig. De afbouw van de repressie is één van de belangrijkste factoren voor de rust en dp welvaart van het Land. De nieuwe regering voorziet in dat werk van pacificatie een zeer voorname rol voor de... Weerstand. De onbekwame bediende moet zichzelf con troleren en des noods blameren! Merci en eens weer, zeggen ze te Ninove. De Omwenteling van 1830 werd veroor zaakt door de grieven van de Belgen tegen Willem. Iedereen had zijn eigen grieven de boeren en boerkens de belasting op het malen en het slachtende geletterden het staatsmo- nopolium in zake onderwijsanderen weer wat anders. De nieuwe regering belooft een praktisch monopolium inzake onderwijs geen offi cieel diploma uit staatsschool, geen offi ciële plaats Daar staan de scheppers van de Belgische grondwet rechtstreeks in oppositie tegen de regering van de herziening der grondwet. En daar de vaderlandsliefde van deze laat ste - zie hoger - als een paal boven water staat blijkt na honderd vijf en twintig jaar dat de helden van la place des martyrs feitelijk incivieken waren! De regeringsverklaring z»u moeten -een 1 Mei-vis zijn - 't Is een Aprilvis die een maand te 'iaat kwam... Van lotje getikt Wij begrijpen dat de socialistische gazet- tenschrijvers boven stuur zijn. De zetelaan winst in het Vlaamse land is hun naar het hoofd gegaan. Zij schrijven alsof de volstrekte meerder heid voor het grijpen lag. «Vooruit» redeneert dan ook als volgt «Wij hebben nog stemmen te winnen van de communisten en van de liberalen. De eer sten hebben nog 184.000 stemmen in het land en die komen ons toe. De liberalen nebben er 626.000 en laat ons zeggen, dat wij recht hebben op een goed derde daarvan...» De socialisten aanzien dus de communis ten als hun geestesgenoten. Vroeger hebben zij altijd beweerd dat de C.V.P. de partij van de incivieken was. De communisten, e- yenwel. betogen dat zij in geval van Rus sische inval de Sovjets als bevrijders zullen begroeten. Zijn deze dan geen incivieken. Maar de stemmenhonger van de roden gaat ook naar de C.V.P.«Van de C.V.P. die 2.122.000 stemmen telt, zouden wij er een millioen. laat ons matig zijn. een half mil- lioen moeten voor ons krijgen». Een dan be gint het rekensommetje: 1.826.000 B.S.P.- stemmen. 180.000 communisten. 200.000 libe ralen. 500.000 C.V.P.-ers, te zame.n 2.700.000 stemmen, de meerderheidMoeilijker is hel niet We zullen dit rekensommetje bijhouden te gen de volgende verkiezingen. In Geel wor den er veel pensionarissen opgehouden die bijlange zo zot niet zijn ais die socialistische journalist Onverdachte hulde Bij de in-bezit-neming van het Ministerie van Landsverdediging heeft de socialistische minister Spinoy uitbundig de lof bezongen van zijn voorganger, generaal De Greef. en deze bedankt voor de voortreffelijke manier waarop hij het leger gereorganiseerd had. Dat hadden de socialistische gaaien moeien horen In aanwezigheid van ettelijke linkse mi nisters heeft dhr. Frère. gouverneur van de Nationale Bank. verklaard dat de uittreden de minister van Financiën, baron Janssen, de beste minister geweest is die we in lengte van jaren bezaten, en hij omhelsde dhr Jans sen. De nieuwe ministers mengden hun toejui chingen bij deze van de andere aanwezigen... Houd uw zoon geestelijk gaaf bij het leger Zal onze jongen gaaf blijven bij de troep Ziedaar de vraag die duizenden vaders en moeders zich jaarlijks angstvallig stellen. Het gevaar is inderdaad niet denkbeeldig de kazerne, de omgeving van de kazerne! De rekruten moeten behoorlijk gepantserd wor den tegen deze gevarc i. Het valt de ouders moeilijk deze zaak te behartigen. Het is niet prettig kiese problemen aan te snijden met een grote zoon. Daarom zijn de retraites voor militianen ingesteld. De meest kiese aangelegenheden worden er behandeld door legeraalmoeze niers, geneesheren, officieren. De jongens staan niet meer onvoorbereid. Zij zullen strijd\ aai d:g katholiek naar het leger gaan. Einde Mei worden er retraites voor mili tianen gehouden te Alken, Roeselare, Lier. wat het Vlaamse land betreft. De militianen worden er drie dagen geestelijk onderricht. De verblijfkosten bedragen 180 frank. La kens en wasgerief meebrengen. Men kan intekenen te Lier. Berlaarstraat 14; te Alken retraitehuis; te Roeselare. bij de paters Re demptoristen. Dag van het Vlaamse Lied De Dag van het Vlaamse Lied vindt dit jaar plaats op Zondag 13 Juni op de Brus selse Grote Markt. I}it zangfestival werd se dert lang voorbereid en in Mei zullen er meer dan 60 gewestelijke zangavonden plaats vinden. Zij worden aan de aandacht van al len aanbevolen. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplint-en - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS K ARDUIN ......Li MARMERS vioeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK zo mooi als eiken De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1