BAL OP I - EREMBODEGEM Het Bezoedelen van de Dender Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Tel. 5 en 714 zo mooi als eiken. Acht en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,9§ Pr. Zondag 23 Mei 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 NEIGEM MARIAOORD - NEIGEMBOS Op Zondag 30 Mei. viert O.L. Vrouw van Bevingen Haar schoonste Hoog dag. - 's Namiddags te 4 uur komt Zijne Hoogwaardigheid, Monseigneur Cale- waert, de geliefde Bisschop van Gent, Haar persoonlijk groeten en vereren. De Lieve Madonnaheeft het zicht gekeerd naar de Denderstreek, die Zij beheerst, en vooral op die heuglijke dag zal ze beloningen uitreiken en zaligen al de geslachten die tot Haar zullen komen. Omringt, op gestelde uur, Zijne Hoogwaardigheid, die de H. Moeder Gods mee smeken zal, opdat Zij de zegengevende arm van Haar Goddelijke Zoon zou uitreiken naar ons, bannelingen in dit dal van tranen, en zo allen, die te genwoordig zullen zijn op Haar Hoogfeest te Bevingen, zal troosten en ver sterken. Daarom mannen, vrouwen en jeugdorganisaties, zullen vroom en met be trouwen opkomen naar de kerk van Neigem, om moedig in de Mariastoet op te stappen. Zondag 23 Mei a.s. Op hef Statieplein te 3 uur KOMT ZIEN EEN EERSTE STAP TOT DE OPLOSSING VAN EN ZIJN VERPESTENDE GEVOLGEN Maandag 17 Mei II. had in de Raadszaal van het stadhuis te Ninove, een zeer be langrijke vergadering plaats, die we gerust als een eerste stap mogen beschouwen die geplaatst wordt op de lange, lange weg naar dc uiteindelijke oplossing van het Dender- probleem: het bezoedelen van het water met ziïn verpestende gevolgen, die voor veie stadsgenoten een ware nachtmerrie zijn geworden. Welkomwoord door dh. Burgemeester Van Trimpont Dhr. Burgemeester van onze stad, die de functie van voorzitter waarneemt, heet allen welkom die. door hun aanwezigheid, hun in teresse betuigen voor het probleem van de Dendervallei, dat door allen is gekend en dat le Ninove katastrofale afmetingen schijnt te zullen nemen. Het beste bewijs hiervan was reeds, de stankdie de aanpalende straten van de Dender verpestte, toen ver leden week een eerste Lente-zon haar gou den stralen over onze goede stedeuit strooide. Dhr. Van Trimpont richt vervolgens een speciaal welkomwoord tot de heren Sena toren D eStobbeleir en Van der Bruggen, volksvertegenwoordiger Violon, de heer Ar rondissementscommissaris en de verscheide ne afgevaardigden van de verschillende ge meenten die de oproep van het Gemeente bestuur van Ninove beantwoordden. Werden nog opgemerktdhr. Bruyninckx. oud-volksvertegenwoordiger en schepen dei- stad Dendermonde. dhr. Neirinckk. provin cieraadslid. Geraardsbergen. Dhr. Burgemeester verontschuldigd dhr. Volksvertegenwoordiger Van den Berghe. be let door ambtsbezigheden, aan wie hij ter loops huide brengt om zijn moedig en noest werken voor de oplossing van hel Dender- probleem. vraagstuk waarover hij in 1952 een rijk-gedocumenteerde brochure liet ver schijnen, getiteld De Dender en zijn Pro blemen Ook de heren Volksvertegenwoordigers De Bunne en D'Haeseleer lieten zich veront schuldigen. Dhr. De Mol, stadssecretaris, gaat. op ver zoek van dhr. Burgemeester, over tot het aanstippen van de aanwezige afgevaardigden der betrokken gemeenten. Volgende steden en gemeenten hadden een afgevaardigde gestuurd Aat. Rebaix, Geraardsbergen. Schendelbe- ke. Zandbergen. Appelterre-Eichem. Outer Okegem. Welle. Aalst, Onkerzele. Giimminge Erembodegem, Hofstade. Herdersem. Wieze, Dendermonde en Liedekerke. Erewijn Dhr. Van Trimpont nodigt de aanwezigen uit, samen met hem, de erewijn te drinken, en heft zijn glas op het wellukken van dit genomen initiatief dat moet leiden tot de op nieuw gezondmaking van de Dendervallei om dientengevolge haar bewoners de onaange naamheden te besparen die hen thans ver ontrusten. Spreker verleent dan onmiddellijk het woord aan de heer Cornelis. schepen van Openbare Werken der Stad Nino\e. Toespraak door dhr. Cornelis Schepen van Openbare Werken Ten behoeve van onze lezers geven hier integraal de tekst weer, van de toespraak van de hr. Cornelis. Heren Senatoren. Heer Volksvertegenwoordiger. Heer Arrondissementscommissaris. Heren Afgevaardigden van de Gemeenten, Laat mij vooreerst toe. U van harte te dan ken. voor Uw aanwezigheid en het welwil lend gevolg dat U allen hebt voorbehouden aan de uitnodiging vanwege het Stadsbestuur van Ninove. Als wanneer de Gemeenteraad onzer Stad de gedachte heeft opgevat, een samenkomst te beleggen met afgevaardigden van alle Ste den en Gemeenten, gelegen langsheen de boorden van de Dender, en onze Gemeente raad daartoe een bijzondere commissie heett opgericht, dan is zulks met de gedachte de gelegenheid te scheppen, nopens het vraag stuk dat wij courant Het Denderprobleem noemen, de verschillende zijnswijzen en be vindingen naar voor te brengen en samen te bundelen, opdat van daaruit een actie en beweging zou ontstaan, er toe strekkend een verbetering van de huidige bestaande toe stand te bekostigen en de hogere instanties wakker te schudden en warm te maken voor dat vraagstuk. de veh «Het Denderprobleem» beschouwen wij. op hygiënisch gebied, van zodanig belang -.oor de bewoners van de steden en gemeenten langsheen de Dender gelegen, dat wij de mening zijn toegedaan dat wij alleszins aan onze plicht zouden tekort schieten, moesten wij ons niet inspannen een klimaat en een algemene volksbeweging te helpen doen ont staan. welke vereist is opdat eens en voor goed. onze bevolking zou worden verlost van een steeds méér drukkende, walgelijke ver pesting en ongezonde toestand. De Heer Volksvertegenwoordiger Van den Berge, aan wie ik hier terloops hulde bren gen wil, voor de moed en standvastigheid waarmede hij sinds lang en onvermoeid bij de hogere instanties nopens dit probleem is tussen gekomen, en sedert jaren tegen on begrip en afwijzing in voor datzelfde is blij ven voortijveren, heeft destijds een brochure gewijd aan dit vraagstuk, getiteld De Den der en zijn Problemenwaarin hij in een rijke en goedgedocumenteerde uiteenzetting, h-'t Denderprobleem in zijn geheel heeft be handeld. namelijk op landbouwkundig, hy drologisch. economisch en hygiënisch gebied. Gemelde brochure, welke dagtekent meen ik. van begin 1952. is steeds zeer actueel. Evenwel dient er een ander probleem aan toegevoegd te worden en wel datgene dat wij sinds een paar jaren in overweldigende mate bestatigen. namelijk de vieselijke en walgelijke geuren, die de aangrenzende ste den en gemeenten van de Dender verpesten, welke de bevolking misselijk maken, welke bevolking teneerdrukken en welke ook bewoners in hun respectievelijke be drijven schaden. Over de oorzaken van de verpesting en de bezoedeling van het Dendei water, zijn reeds veel meningen geuit. In een spreekbeurt, alhier gehouden door de Heer Volksvertegenwoordiger Van den Berghe. in de maand November 1953, werd een opsomming gegeven van de mogelijke redenen. Hij heeft gesproken over het niet-oprich- ten Vn zuiveringsstations langsheen de Den der. Hij heeft gesproken van afvalwater van de verschillende fabrieken, nijverheden wel ke in groot getal langsheen de Dender wer den opgericht. Hij heeft gesproken over het niet-bagge- ren van de Dender en onderhoudswerken van beken en afwateringen. Dit alles is zeer juist Een feit is zeker het massale uitmoorden van de vis op de Dender en de walgelijke geuren en giftige uitwasemingen die zijn water op sommige tijdstippen verspreid, heb ben de bevolking van onze stad cn zeker van belanghebbende steden en gemeenten oerd en een rechtmatige verontwaardi - ging opgewekt. De man van de straat, zonder technische kennis of voorlichting, ziet de zaken zoals ze heeft zien tot stand komen en zoals de toestand hier momenteel te Ninove kennen. Ten overstaan van de schandalige uitmoor- dingen van de vis op de Dender, is de rede nering van de man van de straat heel juist. Hij zegt namelijk het volgende Sinds meer dan 50 jaar staan er fabrieken langs de boorden van de Dender. Sinds jaren en nog jaren lozen de langs zijn boorden gelegen steden en gemeenten hun rioolwater in zijn bedding. Jaarlijks deed er zich wel enige malen een bedwelming voor van de vis. dit voorname lijk in de hooitijd, bij onweders met gewel dige regens, of in de loop van de maand Oktober, bij het in werking treden der sui kerfabrieken, doch de vis stierf niet tenge volge van de lozing van de suikerfabrieken in de Dender, maar was enkel bedwelmd. De man van de straat vervolgt zijn rede nering en constateert dat de vis in het pand van de Dender, gelegen boven het sluis van Geraardsbergen. niet aan vergiftiging on derhevig is en er geen vissterfte wordt waar genomen. Evenmin, zegt hij, kent men aldaar de verpestende geur die liet water verspreid in het pand gelegen beneden de sluis van Ge raardsbergen en de oorzaak, vervolgt hij. zeer be hij wij Ik heb in de gazet gelezen dat Mr Lalle- mand in de Rode Vaan aan zelfkritiek ge daan heeft. Ik heb het in de Rode Vaan niet gelezen en weet het dus maar van horen zeggen. Vroeger heb ik wel eens de Rode Vaan gelezen, 't Was in de tijd na de bevrijding. Bij de genade van een communistisch minis ter had de Rode Vaan - Drapeau Rouge, al leen gazettenpapier. De Rode Vaan werd u letterlijk naar het hoofd gegooid terwijl al de andere bladen alle overschotjes van pa pier bijeen zochten en verschenen in een formaat dat onwillekeurig deed denken aan een dameszakdoekje. Kwestie de oude klan ten te bedienen. Ik heb het communisme nooit die «coup du Père Francois» kunnen vergeven. Het was een typische belevenis van de communisti sche opvatting over de vrijheid van de Pers en dat onmiddellijk na de gemeenschap pelijke strijd tegen de gemeenschappelijke vijand. 't Is tien jaar geleden, maar een echte Vla ming vergeet niet, nog in geen dertig jaar. Mr Lailemand heeft dus in het openbaar zijn biecht gesproken, 't Is een daad van moed en zelfopoffering vanwege iemand die, nog om de duivel niet, zijn private biecht zou spreken in de biechtstoel. Er is anders niet veel te snappen van de fouten en zonden die hij opbiecht. Het kan niet anders. Het is niet omdat de leiders slechts ge werkt hebben dat het communisme terrein verliest, 't Is omwille van de marchandise zelf. Normale mensen houden niet van die vreemde kost die meer bepaald geschikt is voor mensen die vijfhonderd jaar achteruit zijn op de beschaving. De stemmen die het communisme hier be haald heeft zijn blijken \an sympathie voor de plaatseljke leider zo hier. zo elders. De leider is verplicht zijn mea culpa te kloppen om de eer van de lering te dekken. De op perste leider hier te lande, is de opperste leider niet. Die woont ergens elders in het buitenland. In de C.V.P. is het helemaal anders om. De leiding, de vlag van de partij, dekt niet de marchandies. De mardhandies dekt de vlag. De C.V.P. kiezer geeft zijn stem niet aan de persoon maar aan de lering. Die lering, vervat in Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, staat hoog boven alle kritiek verheven. Daar moet niet veel aan veranderd of verbeterd worden, gelijk aan de lering van Karl Marx. De tegenstrevers zelf vinden er niets op af te dingen. Zij ge baren dat zij ze niet kennen. In de C.V.P. is de leiding werkelijk het oppergezag. Zij krijgt geen bevelen van ge lijk wie en is zelf gewapend met een ïmpe- rativum categoricum die veel weg heeft van de jupiter tonaus uit het oude heidendom. Fout bekennen is altijd een lastige zaak. Als gij niet moet,, doet gij het niet. Als gij het hoogste gezag zijt en weet dal niemand bevoegd is om u uw misstappen onder de neus te wrijven, zijt gij tamelijk gerust. Er moet nochtans een zondebok zijn. Die wordt gezocht in alle hoeken en kanten waar hij niet te vinden is. Na meer dan een maand zoeken is hij nog altijd niet gevonden. De kunst om onder te duiken is sinds de laatste oorlog zeer ont wikkeld. Weldra zal hij vergeten zijn. Gewoonlijk is de tegenstrever daar om iemand zijn leed te verwijten. Hier is het 't geval niet. De tegenstrever vraagt niet beter dan het hekken aan de oude stijl blijft hangen, 't Is voor hem de enige kans op een lang en kommerloos leven. Indien hij te overmoedig is en te gulzig zal hij bezwijken aan zelfvergiftiging. Dan krijgt de C.V.P. weer een kans. Maar zo wordt de politiekeen soort balangoire die weinig bevorderlijk is voor het welzijn van het gemenebest. Wie is er van zijn leven niet ongemakke lijk ge\Corden van in de balangoire te zitten? ligt aan een fabriek te Geraardsbergen. Vóór het in werking treden dezer fabriek was de toestand van het Denderwater hier. zoals wij hem altijd gekend hebben en zo als hij nu nog is op dit gedeelte van zijn loop dat door de afvalwaters niet bevuild wordt. Dit is de stelling ingenomen door de man van de straat, en men zou de waarheid ge weld aandoen moest men haar als onjuist beschouwen, want de feiten bewijzen dat hij gelijk heeft. Dat zij. die niet overtuigd zijn. zich de moeite geven een wandeling te doen langs de Dender, naar het pand gelegen boven de sluis en dan beneden de sluis van Geraards bergen. zij zullen vaststellingen doen die hun alleszins zullen overtuigen. Het is een feit dat de steden en gemeenten die gelegen zijn langs de boorden van dc Dender, hun rioolwaters in zijn bedding lozen. Het is een feit dat er geen zuiveringssta tions zijn. Sinds het aanleggen van het net der wa terleiding in vier gemeenten, is de hoeveel heid van de afvalwaters groter dan voor dien. Talrijke gemakpuiten en W.C.'s lozen hun drekstoffen onder waterdruk in de riolen. Septische putten zijn een uitzondering, doch dit is geen reden om te overdrijven. Immers, deze drekstoffen worden steeds met het tienvoudige van hun hoeveelheid met water vermengd en bovendien verblijft deze afvalstof steeds een zekere tijd in de riolen en opengrachten, vooraleer zij in de Dender belanden. Door deze toestand wordt een oplossing derwijze in de hand gewerkt, dat zij prac- tisch geen invloed en zeker niet deze die v/ij gekend hebben, verleden jaar. hebben veroorzaakt. De Dender is vooral bezoedeld vanaf Ge raardsbergen. Deze toestand v/erd eerst veroorzaakt na het in werking stellen ener fabriek, dewelke een bepaalde nijverheid aanvatte. Nooit voorheen werd de vis hier op de Dender derwijze vergiftigd dat zij bij dui zenden stierven. Nooit voordien werd vastgesteld, de wal gelijke geur en giftige veperstingen van de lucht, zoals wij hier in het centrum der stad hebben gekend, vooral op 24 en 25 Oktober van verleden jaar. Als wij beweren dat de vis hier op het pand van de Dender, gelegen beneden de sluis van Geraardsbergen, practisch uitge roeid werd. overdrijven Wij niet. Ninove-kermis van het jaar 1949 was in dat opzicht katastrofaal want. op die dag dreven duizenden dode vissen aan de opper vlakte van het water en in het belang van de volksgezondheid werden zij door de Ste delijke diensten afgeschept. Niet minder dan 35.000 Kg. werden naar de «Animalia»-fabriek gevoerd. Dit alleen voor het grondgebied Ninove De samenstelling van het Denderwater be neden de sluis van Geraardsbergen is mo menteel zo. dat het voor de vissen onmoge lijk is erin te leven, dit, bij gebvek aan zuurstof, en een onderzoek, ingevolge een aanvraag en door de bevoegde diensten van het Ministerie uitgevoerd, heeft zulks be wezen. Zo is de toestand nu. Men zal zich wellicht de vraag stellen waarom nu in éénmaal die toestand zo erg is geworden. Bij het in werking treden der firma, welke wordt bedoeld, werden de giftige afvalwa ters voor 100% in de Dender geloosd, ter wijl thans, tengevolge voetstappen en ver plichtingen opgelegd door het Ministerie van Volksgezondheid, maatregelen tot zuivering der afvalwaters werden getroffen en circa 50 9'c der giftige afvalwaters worden geweerd. maar, op het ogenblik van het in werking t Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUS ART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK LAMBRIZERINGEN De Denderklok ■«fcv'T-nv-Ki

Denderklok | 1954 | | pagina 1