Nog de Regeringsverklaring... Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE 1™'""*"1"™ ninove merk lambrizeringen AcKt en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 30 Mei 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1693 NEIGEM MARIAOORD - NEIGEMBOS Op Zondag 30 Mei, viert O.L. Vrouw van Bevingen Haar schoonste Hoog dag. - 's Namiddags te 4 uur komt Zijne Hoogwaardigheid, Monseigneur Cale- waert. de geliefde Bisschop van Gent, Haar persoonlijk groeten en vereren. De Lieve Madonnaheeft het zicht gekeerd naar de Denderstreek, die Zij beheerst, en vooral op die heuglijke dag zal ze beloningen uitreiken en zaligen al de geslachten die tot Haar zullen komen. Omringt, op gestelde uur, Zijne Hoogwaardigheid, die de H. Moeder Gods mee smeken zal, opdat Zij de zegengevende arm van Haar Goddelijke Zoon zou uitreiken naar ons, bannelingen in dit dal van tranen, en zo allen, die te genwoordig zullen zijn op Haar Hoogfeest te Bevingen, zal troosten en ver sterken. Daarom mannen, vrouwen en jeugdorganisaties, zullen vroom en met be trouwen opkomen naar de kerk van Neigem, om moedig in de Mariastoet op te stappen. Het katholiek onderwijs en de regering Prof. dr. Edg. De Bruyne, oud-minister van Koloniën, leider van de C.V.P. in de Senaat, heelt in zijn tussenkomst, bij de be handeling van de regeringsverklaring in de Hoge Vergadering korte metten gemaakt met de vooropstellingen van de hh. Van Acker cs. in zake het vrij onderwijs en het staats onderwijs. De woordvoerder van de C.V.P. liet op merken dat minister Harmei een slordige drie milliard besteed had aan de bouw van officiële middelbare scholen en dat de be volking van deze instellingen tijdens de homogene regering regering aangroeide met 50.000 leerlingen. Er is dus geen sprake van dat minister Harmei het officieel onderwijs zou gesaboteerd hebben. De C.V.P.-minister heeft toelagen verleend aan het vrij vrij middelbaar onderwijs ten einde de economisch zwakken, die de voor keur geven aan het vrij onderwijs, 111 de ge legenheid te stellen hun kinderen bij die in stellingen te laten naar school gaan. maar er is geen sprake van gelijkheid tussen het officieel en het katholiek onderwijs Moes ten de openbare besturen geheel de last dra gen van het onderwijs, dan zou de begroting van onderwijs miliiarden meer bedragen. En wat de aangekondigde uitsluiting van katholieken bij de benoemingen in het offi cieel onderwijs betreft, verklaarde h. De Bruyne Er is vooral een deel van de ver klaring dat onze verontwaardiging wekt. na melijk waar zij zegt dat de benoemingen in het officieel onderwijs, bij voorrang, zullen voorbehouden worden aan de houders van diploma's uit het officieel onderwijs. Met welk recht en op welke grondwettelijke gron den zal de regering een discriminatie kun nen maken.' En spreker vroeg zich af of de uitsluiting van de gediplomeerden van de Leuvense Universiteit ook zou gelden voor de diplomahouders van de Vrije Brusselse Universiteit, die toch evenmin een officiële onderwijsinstelling is. Terecht mocht spreker dit deel van zijn rede besluitenWij wensen geen nieuwe schoolstrijd, maar wij vrezen er ook niet voor. omdat onze partij er zeker niet zou bij verliezen! De inventaris der openbare financiën De regering Van Acker heeft het ontbre ken van een concreet werkplan verdoken achter de zogenaamde noodzakelijkheid van een algemene inventaris van 's lands finan ciële toestand na het C.V.P.-bestuur. Het is een feit dat deze inventaris van dag tot dag bijgehouden wordt in het mi nisterie van Financiën. Hij kan onmiddellijk opgemaakt worden. Het wachten er mee is een politiek wapen. De gewezen eerste-minister dh. Jan Van Houtte, heeft overigens in de Senaat hei proces gemaakt van deze handelwijze. Onder net C.V.P.-bewind sloot de begro ting van 1951 met een batig overschot van 9 milliard 934 miliioen en deze van 1952 met een boni van één milliard 804 miliioen. het zij te zamen meer dan elf en half milliard, bewijs van de bedachtzame financiële po litiek van de legering. De begroting van 1953 sluit pas op één Juni aanstaande. Het is voorbarig te zeggen hoe zij er zaal uitzien. De begroting van 1954 zal een uitkomst hebben die rechtstreeks afhankelijk is van twee elementen 1) de inning der achterstal lige belastingen en taxen; 2) de uitgaven van de nieuwe regering. Er zijn enorme achterstallen van belastin gen. Indien voor hun tijdige inning niet ge zorgd wordt, zal de nieuwe regering een dubbel gebruik van deze toestand maken 1) de mindere inkomsten toeschrijven aan de C.V.P.; 2) de latere inkomsten terug vinden om er de begroting 1955 mee te spij zen. Hetzelfde betreft de manier waarop de niet betaalde overdrachttaxe het gaat om 2 tot 3 milliard! zal geïnd worden, zodra de desbetreffende amnestiewet, d.i. einde Juni zal vervallen zijn. Dank zij de wet op de hol dings, door Belgen in het buitenland opge richt om aan de nationale belastingen te ont snappen. zal de nieuwe regering over een bijkomstige inkomst van een half milliard beschikken. De toestand van 's lands financies is uit stekend dank zij het goede bestuui van de homogene regering en dank zij het feit dat zij niet inging op de demagogische voorstel len van de oppositie, die aanzienlijke uitga ven eiste zonder overeenkomstige inkomsten te voorzien. Op 26 November j.l. stelde de socialisti sche senator Moulin uitgaven voor ten be drage van minimum een half milliard De ganse toenmalige oppositie keurde deze uit gaven goed. zonder inkomsten te voorzien. Ach, dagen later steunde de ganse linker zijde een nieuw socialistisch voorstel tot ver hoogde uitgaven ten bedrage van 600 mil iioen. Op 9 Februari j.l. stelden de socialis ten De Sweemer cs. uitgaven voor ten bedrage van ZES MILLIARD De militaire en herstelpensioenen gaven de socialisten, de liberalen en de kommunisten aanleiding nieuwe uitgaven ten bedrage van ongeveer één mlliard voor te stellen. Deze voorstellen, ingediend in een tijd spanne van drie maand, zouden bijkomstige utgaven voor 1954 betekend hebben van ACHT EN HALF MILLIARD De homogene regering is niet ingegaan op deze chantage met het oog op de verkiezin gen. Zij heeft het belang van het land ge diend tegen de socialistische en liberale de magogie in. De C.V.P. weigert echter zich de gebeurlijke tekortkomingen van de nieu we regering in de schoenen te laten schuiven Dhr. Van Acker had b:j het aanhoren van ah. Van Houtte zijn glimlach verioren. Hij had een tegenstander van formaat ontdekt, die sprak met een ongemene kennis van za ken. Er werd algemeen betreurd dat oud minister Janssen niet op de banken van de Senaat zetelde om de nieuwe meerderheid nog hardere pillen te likken te geven. Eensgezindheid reeds zoek l De twee leiders der socialistische syndika- ten zijn de heren Major en Renard. De eerste, een West-Vlaming te Antwerpen gevestigd, zetelt in de Kamer. De tweede blijft er buiten en meent dat de plaats van een syndicaten'eider niet in het parlement is maar aan het hoofd van het syndicaat waar van hij de belangen, eventueel tegen de re gering in. moet verdedigen. In het orgaan van het A.B.V.V. hebben beide secretarissen hun mening uiteengezet in verband met de regering Van Acker. Dh Major schenkt alle vertrouwen aan de nieu we ministers en is één en al lof over de re geringsverklaring. De Waalse secretaris is minder naïef. 28 000 fr. pensioen? Zeer wel! 18 maanden diensttijd Trés bien De rest kan echter h. Renard niet begeesteren. Verhoogde sub sidies aan de ziekenbonden bieden volgens hem geen socialistische uitkomst. Het socia listisch programma vereist de etatisatie van de ziekenzorg. Geen zelfstandige mutualiteit meer De strijd tegen de werkloosheid Dh. Re nard is zeer wantrouwig Hij stelt de eis van de tewerkstelling van 50.000 doppers uiterlijk tegen Kerstmis. De bestrijding van de werkloosheid dank zij de uitvoering van openbare werken Dh. Renard gelooft niet aan deze traditionele doekjes voor het bloeden. Hij heet de rege- ringspolitiek een politiek van improvisatie. «Lr moet een bewuste en systematische po litiek in de plaats gesteld worden aldus dh. Renard die enkel het gemeenschappe lijk belang en welzijn beoogt. Deze doelwit ten kunnen pas bereikt worden binnen het raam van een algemene planificatie van de economie.Dit brengt ei dh. Renard toe bepaalde nationalisaties te bepleiten. Tot daar de Waalse leider van de socialis tische vakbonden. Deze gelooft dus. evenmin als wij. aan de blabla van dh. Van Acker. Hij protesteert tegen de ééndaagse lapmiddelen. Hij bepleit een socialistischs politiek van werkverschaf fing en brandmerkt derhalve de regerings- politiek als ontoereikend en onvermogend. De kritiek uit de eigen socialistische ran gen komt reeds los voordat de regering aan het werk geschoten is. Wat zal het zijn over zes. over twaalf maanden Dan zal niet de inventaris van het C V.P-bewind opgemaakt worden maar de inventaris van de socialis- tisch-liberale verwezenlijkingen. De verdeeldheid in eigen rangen is reeds een feit. Wie zei weer dat de nieuwe rege ring vier jaar zou stand houden Nog de vermindering van de diensttijd Wij twijfelen er geen ogenblik aan of onze jongens zullen na 18 maand dienst afzwaaien Des te beter voor de miliciensIn Kamer en Senaat werd er echter de wens uitgedrukt dat de herleiding van de diensttijd de ge vechtskracht van het leger niet zou vernieti gen. De regeringsverklaring legde er nadruk op dat de nieuwe ploeg trouw zal blijven aan de buitenlandse verbintenissen. Dat het probleem van de vermindering van de diensttijd meer complex is dan de socialistische bladen het aan hun lezers voor houden. wordt aangetoond in het liberale Laatste Nieuws Het blad vestigt er de aandacht op dat de huidige internationale verbintenissen (des tijds aangegaan door h. Spaak, red.) verei- Te Kortrijk is het schoon geweest verle den Zondag. De Koning was daar en omtrent heel het Rood-Blauw ministerie was er. De Koning heeft er de lasteraars van Ko ning Leopold flink de neus gesnoten en A- ehiel heeft meer dan eens moeten slikken om zijn speeksel weg te werken. De heren van het Rood-Blauw hebben een groot voordeel op hun politieke tegenstrevers Als ze rood worden van schaamte of blauw van koleire kunt ge het niet zien. Ze kunnen van kleur niet verschieten. Achiel heeft er plechtig verklaard dat ze de verdediging van het Land en de weer baarheid van het leger zuilen ter harte ne men. Intussen zijn de achttien maand ingevoerd. Principieel is daar niets tegen. Er zijn geen achttien maand nodig om een flink soldaat te vormen. Binst de oorlog 14-18 vormden ze in drie, vier maand een piot en in acht weken een kanonnier. De kanonnier reed zijn kanon of zijn wa gen nu en dan v?el eens in de gracht en de jonge piot geraakte gemakkelijker aan zijn einde dan een oude loopgraven-rat. Dat is normaal en de laatsten zullen de eersten zijn! In politiek moeten de omstandigheden in acht genomen worden. Het blijkt dat Achiel weer eens gehandeld heeft en daarna ge dacht. De Vlaamse spreuk zegt nochtans Eerst gedaan en dan bedacht heeft menig een in 't verdriet gebracht De conferentie te Genève is in volle gang. Wat zal er uit voortkomen 't Kan even goed oorlog zijn dan vrede. Het ware ten minste redelijk en voorzichtig en redelijk voorzich tig geWeest het einde van de conferentie af te wachten om hel leger te ontwrichten. De socialisten zijn indécrotables zeg gen ze in 't Frans. Vóór '14 waren ze antimilitaristisch en de soldaat met het gebroken geweer was toen reeds één hunner heilige symbolen. Na '18 waren ze het nog en het «A bas la guerre van de socialistische jonge wachten uit de jaren '38 en '39 staat nog op de muren gekalkt. Wij hebben tweemaal de miserie van de bezetting gekend en tweemaal het drama van de verplichte arbeid. De tweede maal hebben wij zelf een soort handel in blanke slavinnen gezien en meisjes zien wegvoeren naar Duitsland. De socialisten blijven pa triot en antimilitarist ter zelfdertijd - op en top. Onze internationale verbintenissen waren ondertekend door Spaak. De C.V.P. regering heeft zich verplicht gevoeld het handteken van België niet te verloochenen. Ze is te haastig geweest. Ze moest de eerste niet zijn om maatregelen te treffen. Ze ware dan de enige niet geweest. Al de andere zijn in gebreke gebleven. Hetzelfde is geweest met re Europese in tegratie. België heeft het strop rond zijn hals gedaan en de anderen - de groten - schippe ren nog altijd. Minister Spaak verloochent nu zelf het handteken dat hij vroeger onder zeker do cument geplaatst heeft. Het kan gebeuren dat het niets is. 't Kan gebeuren dat het al les is. In 1940 waren de «conjé's» opengesteld in de nacht van de inval van Hitiers leger. Zai het leger nu niet afgetakeld zijn op het ogenblik dat het Oosten het Westen zal ko men overrompelen Voor Spaak en Cie 'nan het geen kwaad. Verleden keer vocht hij van in Londen. Nu zou het een beetje dichtbij zijn, maar de basis van Kamina is omtrent klaar... Maar wij die blijven riskeren dat de derde keer de goede keer zal zijn sen. dat benevens ongeveer 65.000 beroeps militairen. meer dan 80.000 dienstplichtigen bestendig onder de wapens zijn. Vandaar de vervroegde oproepingen en de langere diensttijd. In gevolge de daling van het geboortecij fer zal van toekomend jaar af het aantal op roepbare miliciens gevoelig dalen. In 1931 (klasse 1950) bedroeg het aantal mannelijke geboorten 76.000: in 1941 was het nog slechts 51.000. Het blad ziet enkel uitkomst door een ho ger aantal vrijwilligers en het opnemen van vrouwen in het legerHerhaalde malen werd beroep gedaan op vrijwilligers voor het leger. De verwachtingen werden nooit vervuld Gezien men in de toekomst nog meer vrijwilligers zai nodig hebben om de leemten aan te vullen, wordt het noodzake lijk het anwervingsvraagstuk op te lossen. Het verlenen van een betere bezoldiging zou reeds het aantal kandidaten doen toenemen en ook een strengere schifting mogeliik ma ken. Het is een straatje zonder eind. Meer vrij willigers zijn in feite evenveel nieuwe staats bedienden. terwijl de regering voorhoudt dat het aantal ,-taatsbezoldigden overdreven is. Beroepsvrijwilligers kosten enorm veel geld aan de Schatkist. Indien hun soldij dan nog moet opgevoerd worden, dan wordt het een toestand zonder uitzicht voor de minister van Financiën. Ten slotte pleit het liberaal blad voor de opneming van vrouwen in het leger. Wij vroegen ons af wat de dames in de kazernen zouden uitrichtensokken stoppen en pa tatten jassen Neen. zij zullen de territoria le luchtafweereenheden bedienen. Men wijst op het bestaan van dergelijke eenheden in andere landen. Men verzwijg chter angst vallig het land van herkomst van de vrou welijke dienstneming nazi-Duitsland. Onze lezers hebben de herinnering aan de Blitz- miidel. de Wehrmacht- en SS.-Helferinnen Er is echter de vraag van de werving der vrouwelijke soldaten. Zal deze verplichtend zijn Wie zou er durven aan denken Dus enkel vrijwillige dames als «meisjes in uni form» Wie de gevoelens van onze bevol king ten overstaan van dit probleem kent, weet bij voorbaat welk allegaartje dh. Spinoy als vrouwelijke vrijwilligers zal bijeen krij gen De cultus van de leugen Dh. Van Acker heeft er in ae Kamer en Senaat maar op los gepraat wat het vrij on derwijs betrof. De eerste-minister verklaar de brieven ontvangen te hebben van leraars uit het vrij onderwijs die hun wedde niet ten volle zouden ontvangen. Hij noemde ech ter niemand bij name, hij gaf lezing van geen enkele brief. Het was praat voor de vaak. Men kan zich overigens niet voorstel len dat een katholiek leraar de socialistsiche eerste-minister als zijn biechtvader zal uit kiezen. op gevaar af uit zijn ambt ontzet te worden, indien het zaakie uitlekt. Misschien is er de ene of andere slimmerik die dh. Van Acker wil zeem aan zijn baard strijken in de hoop van een officiële benoeming als be loning De socialistische pers gaat evenwel nog een stap verder dan Achiel Van Acker en «Vooruit» schrijft De toelagen aan het vrij onderwijs zullen gecontroleerd worden (precies of dit niet te voren het geval was! Red.). Een vrije school zal moeten bestaan om toelagen te krijgen, want het ging zo ver dat scholen op papier millioenen kregen!» Ziedaar een leugen van formaatWij da gen «Vooruit» uit één enkele school, die niet bestaat en millioenen subsidie zou ontvan gen. te vernoemen Wij zouden evengoed kunnen beweren dat niet-bestaande socialis tische verenigingen millioenen uit de Staats kas putten In zijn rede over het vrij middelbaar on derwijs wees Z.E. Kardinaal van Roev er trouwens op dat er nog circa 150 katholieke middelbare onderwijsinstellingen zijn die geen de minste subsidie ontvangen omdat ze niet de voorwaarden vervullen door de C.V.P wetgeving ter zake ingesteld VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huispiinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige zo mooi als eiken. SOCIALISTISCHE SYNDIKATEN ONVOLDAAN

Denderklok | 1954 | | pagina 1