GODS KERK TREKT DE WERELD IN Goed Nieuws voor de Naaisters Naad- en Snijinstituut Door de P eriscoop De Wereld rond. 3e GROTE KERMISPRIJS GEVELSTENEN Öerrj't wJt- Tel. 5 en 714 N I N O V ET vuil veelkleurige' lambrizeringen *n «.I AcKt en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 6 Juni 1954 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove ZALIGE HOOGDAG Handelsregister Aalst 1093 Sinksen LICHT en VUUR In al zijn eenvoud staat het sterk verteld in de Handelingen der Apostelen helemaal bij het begin; alsof het de oorsprong en de bron was van hun verdere activiteit. De a- postelen hadden zich teruggetrokken daar waar de mens rijp wordt en ontvankelijk voor de plannen van God; in de stilte, name lijk en in het gebed. En toen hun harten be reid waren en afgestemd op zijn komst, is de Geest Gods hun zielen als een stormwind binnen gerukt en onder de vorm van vurige tongen zweefde Hij boven hun hoofden. Van dat moment af waren alle wonderen mogelijk. Zo zweefde immers ook eenmaal, bij het begin der tijden, de Geest Gods bo ven de wateren, en onder zijn scheppende kracht werden werelden tot stand gebracht. Zo hing Hij ook eens boven de Maagd Maria, en de Godmens werd uit haar geboren. Want die Geest is een creator Spiritus een scheppende Geest. En ook hier, in deze kleine kamer, werden nieuwe mensen en werd een nieuwe wereld geschapen: het licht dat hier werd ontsto ken, zal klaarheid worden voor volken en geslachten; het vuur, dat hier heeft gebrand, zal warmte en gloed storten in de harten van millioenen; het woord, dat hier vaardig werd over de apostelen, zal worden voort gesproken door de ontelbare apostelen van de komende tijden en het cenakel te Jeru salem zal uitgroeien en vermenigvuldigd worden in de kerken en kathedralen van de ganse wereld. Omdat hier die andere we reld werd geschapen, die geestelijke wereld, die de Kerk van Christus is. Langs de apostelen om is dat gebeurd. De eerste die buiten trad was Petrus. Wat sprak hij met klaarheid en inzicht, met moed «n durf; wat was die vluchter en die ver loochenaar van vroeger een redenaar en een predikant geworden; ook in hem had de Geest Gods scheppend werk verricht. En wal een resultaat hadden zijn woorden. Honderden mensen, die misschien Christus' vernederende kruisdood hadden bijgewoond, lieten zich dopen en geloofden in Hem. De Tentoonstelling van Oude Religieuse Kunst te Dendermonde De openingsdatum van deze tentoonstelling waarvan wij reeds onze lezers onderhielden, werd vastgesteld op Zaterdag 5 Juni a.s. Laat ons er aan herinneren dat zij inge richt werd als een van de feestelijkheden op touw gezet te Dendermonde ter gelegen heid van de Xle Eeuwfeestviering van de overbrenging naar deze stad van de reli kwieën der H.H. Hilduardus en Christiana, haar patroonheiligen. Dit initiatief is te dan ken aan de pdaatsel^jke vereniging D»e Vrienden van de O. L. Vrouwkerk dia zich als hoofddoel de conservatie en het be kend maken van de in deze kerk bewaarde kunstschatten stelt. Het ere-comilé onder voorzitterschap van Z. Hoogw. Exc. Mgr. Ca- lewaert. Bisschop van Gent, telt de kerke lijke, burgerlijke en rechterlijke overheid van de Stad en het Oude Land van Dender monde. De Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen en het Gemeentebestuur hebben hun medewerking verleend. Het werkcomité, onder voorzitterschap van Ridder Emmanuel Sehellekens, voorzitter van de Oudheidkun dige Kring van het Land van Dendermonde, heeft zijn beste krachten ingespannen om het beoogde doel succesvol te bereiken. Men weet dat de tentoonstelling te gelijker tijd in de O.L. Vrouwkerk en op het Stad huis van Dendermonde zal doorgaan. Gedu rende gans de maand Juni zal de O.L. Vrouw kerk met haar schoonste ornamenten ge tooid blijven. De er in bewaarde kunstschat ten zullen anderzijds op bijzondere wijze in het licht gesteld worden. Op het Stadhuis, meer dan tweehonderd kostbare voorwerpen van de eredienst uit de XVIe. XVIIe en de XVHIe eeuw (vooral edelsmeedkunst), zul len getuigenis afleggen van de godsdienstzin var. ons volK. Zij werden uitgekozen door Juff. Elisabeth Dhanens. doctor in Kunst geschiedenis en Inspectrice bij de Provin ciale Dienst voor Culturele en Sociale Aan gelegenheden. ender de mooiste en meest interessante kunstschatten bewaard in het dertigtal parochies van de Oude Dekenij Dendermonde en de Baronnie van Bornhem. Men zal zich herinneren dat het Dr Dhanens is die. samen met dhr Conservator Nowé, verantwoordelijk was voor de afdeling «edel smeedkunst» op de zeer mooie tentoonstel ling van oude religieuse kunst in de Bvloke te Gent in 1951. Het overgrote aantal stukken thans uitgesteld, zijn voor de eerste maal geïdentificiesrd en oubliek gegroepeerd. Zij omvatten - naast een zeer interessante ver zameling kunstwerken van de Dendermond- se edelsmid HF. Willick (XVIIIe eeuw). - werken van de voornaamste Antwerpse. Brusselse en Gentse edelsmeden uit de XVIIe en XVIIIe eeuw. De tentoonstelling blijft open tot op Zon dag 4 Juli a.s. Geleide bezoeken (in beide landstalen) zullen plaats hebben op verzoek ingediend op het secretariaat 48, Gentse steenweg. Dendermonde. In onze stad Ninove wordt nog MANS-COUPE gegeven voor de Naaisters (geen beginnelingen) De lessen worden gegeven door gediplomeerde professors van Gent. EEN AVOND PER WEEK Iedere leerling maakt GRATIS een manskostuum, demi-sai- son, dames-tailleur in herenstijl, enz. iteA Zeker, later zullen die woorden nog an dere resultaten hebben; Petrus en al zijn collega's zullen er voor boeten in de boeien. Maar ondertussen was het werk, neen het wonder gebeurd; het grootste en het blij vende wonder van die dagen. En dat was, dat er te Jerusalem een christelijke gemeen schap tot stand kwam van het zuiverste reli gieuze gehalte; een gemeenschap, die uit groeien zou tot die grote Moederkerk, die in de loop der tijden zoveei heiligheid en zoveel heldhaftigheid kweken eri voeden zou Zo onweerstaanbaar, zo zuiver en zo sterk was die virtus Spiritus Sancti die kracht van de H. Geest. In zijn kracht is de Kerk de tijden door gegaan; haar schaduwtijden en haar licht- perioden. En nooit heeft die kracht gefaald In de bangste tijden, toen de leer en de zeden werden aangevochten, heeft die Geest altijd stand gehouden; in de verwarring van dwaling en ketterij heeft zijn licht altijd gezegevierd en in de zwakheden van leiders en leden heeft zijn steun nooit begeven. Maar ook in de edelste daden en in de schoonste uitingen var liefde en geloof is die Geest van Sinxen steeds aanwezig ge weest; boven de arena's van Rome. waar zijn vuur brandde in het bloed van de martela- len; boven de missievelden, waar mannen en vrouwen in zijn sterkte de kracht vonden voor het dagelijkse offer; boven de kloosters en abdijen, waar mensen hebben geleefd in heiligheid en volmaaktheid; boven de kleu terscholen en de universiteiten, waar elke dag les aanvangt met een gebed om zijn licht; boven de hele Kerk. waarvan Hij eens de stichter en de bezieler is geweest; boven dat wereldgrote tafereel, hangt en zweeft de beschermende, bezielende Geest van Sink sen: boven dat alles zingt en jubelt de hymne van deze dag. het veni creator Spiritus niet als een zacht wijsje voor brave congre- ganisten. maar als een machtig stormlied, dat eens de geweldigste beweging van alle tijden heeft ingezet en nog steeds begeleidt. Belanghebbenden kunnen zich laten inschrijven in het Café "MIDDENSTANDSHUIS,, Beverstraat, 37, Ninove De lessen vangen aan op Donderdag 10 Juni a.s. in boven staand adres, van 18.30 tot 21 uur. Het Bestuur Ontegensprekelijk er zit dynamisme in de regering Van Aoker. Kokus-pokus-pas en daar hebt gij de achttien maanden, idem de verhoging van het ouderdomspensioen. Achiel is al bezig met vriend te maken met Koning Leopold. Achiel en zijn vrienden hebben Leopold erger dan door de riool ge trokken en als dat nog niet helpen kon al de vreemde luizen die in de Walenstreek wo nen bijeen getrommeld en bewapend om re volutie te maken. Nu gaan ze op beleefdheidsbezoek. Ze we ten bijgevolg dat ze gelogen en gelasterd hebben. Bij iemand die ik aanzie voor rotte sprot leg ik geen beleefdheidsbezoek af en ik maak mijn handen niet vuil met de zijn te drukken. Ondertussen zit een talrijk publiek onge duldig te wachten naar een derde maatregel de publicatie van de laatste volkstelling. De C.V.P. regering heeft ze niet willen bekend maken. De valsheid ligt er vingerdik op. Ik behoor tot de mensen die met ongeduld naar de publicatie verlangen. Karl Marx onzaliger gedachtenis was van oordeel dat er aan de lotsverbetering van de werkman niet moest gewerkt worden. Zijn doel was de wereldrevolutie. Hoe slechter de werkman het heeft hoe vlugger komt de revolutie Het wegmoffelen van de volkstelling kan geen verbetering brengen in de levensstan daard van het laamse Volk. De publicatie ervan kan een beetje licht werpen op de troebele toestanden en heel wat mensen een klare Kijk geven op de situatie. Mijn neus krult van nieuwsgierigheid om de uitslag te zien van Ninove. Ik ben ook van Ninove. Bij mij tehuis is er ook een «champetter» geweest om mijn verklaring in te vullen. Ik was niet thuis maar de champetter wist toch dat ik Vlaams en Frans kende en lapte het er maar op. Ik heb speciale voetstappen moeten doen om mijn eentaligheid te doen vaststellen. Hoeveel mensen, in Ninove, en in het v laamse land zijn op die manier tweetalig gemaakt. In de tijd van de volkstelling kwam ik een brave sukkelaar tegen. Wij zullen de Walen ne keer ne neus zetten, zei hij. Ze kennen maar éen taal. Wij zullen eens laten zien dat we er twee kennen. Het was geen frankilPon t Was een brave sukkelaar die Frans genoeg kent om zich niet te laten verkopen waar nij bij is en hij is daar fier op. Mensen die beter wisten waar ze naartoe wilden hebben hem gemakkelijk wijs gemaakt dat hij zich als tweetalig moest aangeven. Hoeveel men sen zijn er zo bedrogen geweest Maar bij slot van rekening hebben onze Franssprekende dames en heren, samen met de bedrogene sukkelaars hun Vlaamse broe ders de stamp van de ezel gegeven en er voor gezorgd dat de Vlaamse minderwaar digheid in het politiek en economisch leven van het Land. niet alleen blijft voortbestaan maar nog een beetje verergerd wordt. Wel ja. ik, ik ben nieuwsgierig om de uit slag te zien. Die uitslag kan de inslag zijn voor een vernieuwde campagne voor meer laams bewustzijn en het ongenadig uitsto ten uit onze Vlaamse gemeenschap van al de parasieten die tieren en tieren op de Vlaamse minderwaardigheid. Allons. Achiel. vooruit er mee 't Kan gebeuren dat gij ook een duwtje krijgt in de richting die gij niet gaarne inslaat Geleide voorlichting De geleide voorlichting van de pers komt neer op het georganiseerd om de tuin leiden van de openbare mening. Daarom verheffen zich. in de vrije landen, alle persorganisaties tegen de staatsinmenging in persaangelegen heden. Een geleide pers komt slechts voor bij de niet-vrije volkeren. Wij hebben haar gekend tijdens de bezetting. Onze lezers zullen zeggendeze tijd is voor goed achter dc rug. wij leven in een democratisch land en de persvrijfeid is geen ijdel woord. De pers is inderdaad vrij in ons land maar de redactie van een blad kan des niettemin aan geleide voorlichting doen. Voorbeelden hiervan in een nabije verleden zijn bij de vleet voorhanden. Denken wij maar aan de koningskwestie, aan de misda dige verkeerde voorlichting van de hande lingen en inzichten van Koning Leopold III. Denken wij aan het geval De Bodt die door de socialistische pers voorgesteld werd als zich in vrijheid bevindend. Het leggen van de eerste steen van het Leiemonument te Kortrijk, opgericht ter ge dachtenis van de gesneuvelden in West- laanderen tijdens de achttiendaagse veld tocht en ter ere van de opperbevelhebber van het leger. Z.M. Koning Leopold, heeft aan «Vooruit» de gelegenheid gegeven een staaltje ten toon te spreiden van geleide voorlichting Geen woord over de spontane en langdu rige toejuichingen, die herhaaldelijk naar Koning Boudewijn opstegen. Geen woord o- ver de ovaties aan het adres van Koning Leopold, telkens Koning Boudewijn herin nerde aan de houdingen door zijn vader aan- BAL OP Statieplein te Ninove genomen. Geen woord over de redevoeringen van de burgemeester van Kortrijk en van generaal van Strijdonck. Enkel de rede van de Eerste-Minister verscheen in extenso. De lezers van «Vooruit» zouden immers met hebben kunnen begrijpen dat, na al wat t blad over Koning Leopold schreef deze ver heerlijkt werd in de aanwezigheid van de socialistische ministers die door hup. voor kennis van de tekst der redevoering grond wettelijk solidair met de inhoud zijn. Onbetamelijke houding Het leggen van de eerste steen van het Leiemonument te Kortrijk werd voorafge gaan door een H. Mis opgedragen door le geraalmoezenier Moulaert. Deze H. Mis was voorzien op het officieel programma Hét fatsoen schrijft voor dat de personaliteiten voor het begin van de Mis aankomen of. indien hun vrijmetselaarsonderhorigheid hen verbiedt aanwezig te zijn. hun aankomst te verdagen tot na het einde van de kerkelijke plechtigheid. Verscheidene linkse ministers misten dit elementair fatsoen. De hh. Buisseret, Bos- saert. Lefebvre, onderscheidenlijk ministers van Koloniën, Middenstand en Landbouw, lieten hun wagens voorrijden tijdens het H. Officie, verlieten de wagen met luid klap pen van de portieren, klauterden op de ere tribuun reikten handjes uit aan de politieke vrienden, taterden en snaterden en maakten een drukte van belang. Ondertussen waren Z E. Mgr De Smedt bisschop van Brugge, de heer Coussens, bur gemeester van Kortrijk. en generaal van otrijdonck in diep gebed verzonken... (Vervolg op het tweede blad) Zaterdag te 4 uur Zondag en Maandag te 3 uur Ziet de affiches - Het grootse Kaatsfeest! BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN WADUrTn MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Aaentschap der echte nroHyrtan a i !/iw«ucun agentschap der prachtige MERK zo mooi als eiken. De Denderklok PRAT1C |V'< Huis VAN BELLE

Denderklok | 1954 | | pagina 1