Finaal van de Kermisprijs De Wereld rond. Door de Periscoop Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE CLerrtil \Z Legerdienstduur en linkse politiekers Tel. 5 en 714 circa AcEt èn Twintigste jaargang Prijs per nummer T,50 Fr. Zondag 13 Juni 1954 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUVSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Heden Zaterdag om 3 uur op het Statieplein op een prachtige ballodroom REBAIX, één der sterkste Waalse formaties, SABLON, met de Ninovieter Peeriinck, BAL OP, in volle forme. KOMT ZIEN Malthus was een slecht profeet Terwijl vooraanstaande promotors van de Unesco tot vóór korte tijd besliste voorstaan ders waren van de kinderbeperking, vooral in de Aziatische landen, ten einde het hoofd te bieden aan het pauperisme en de ondervoeding, is hierin, in de jongste tijd, blijkbaar onder de invloed van de katholieke aanwezigheidspolitiek, in de internationale organisaties, een verheu gende kentering gekomen. Zo is een der organen van de Unesco. «Le Tour du Monde de l'Unesco». begonnen met de publicatie van een reeks artikelen over de voeding. Terwijl bij de aanvang van de historische tijden de wereldbevolking op slechts 10 millioen zielen geschat wordt, be draagt zij thans twee milliard vierhonderd millioen zielen. Om de 24 uur komen er 70.000 personen bij. rekening gehouden van de overlijdens. Elke week stijgt de wereld bevolking met een aantal personen gelijk aan de bevolking van Athene of Oslo, en. elk jaar. met een antal personen overeen komende met de landsbevolking van Corea. Spanje., of Mexico. De voeding is over het algemeen defficient Slechts 301 van de wereldbevolking wordt behoorlijk gevoed. 251 onvoldoende en 451 ■weet zich slechts met moeite in het leven te houden. Desniettemin vJerden de pessimistische vooruitzichten van Malthus niet verwezen lijkt en is er geen aanleiding tot pessimisme. De wetenschapsmensen hebben vastgesteld dat, indien alle landbouwers de probaatste exploitatiemethodes aanwendden, de hoeveel heid voorradige voedingsproducten zou ver dubbelen. De middelen van de wetenschap zijn van deze aard dat de verhoogde vrucht baarheid van de landbouwgronden en de verhoogde landbouwproductie nog niet te overziene resultaten kan opleveren. Daarenboven wordt de geschiktmaking van de bodem van de tropische jungle, en van de woestijnen in het vooruitzicht gesteld. De zee levert, ten slotte, op dit ogenblik slechts een klein onderdeel van de voedingsproduc ten die zij in haar schoot bergt. Formele oorlogsverklaring aan het katholiek onderwijs Dh. Collard, socialistisch minister van O- penbaar Onderwijs, heeft het masker laten vallen. Hij heeft het woord gevoerd tot de deelnemers aan het landelijk congres van het bestendig centrum tot verdediging van de openbare school, een reeds oude instel ling opgericht met het doel het katholiek on derwijs te bekampen. De minister verklaarde letterlijk Daar waar ik mij thans bevind (op het ministe rie. red heb ik een ei te pellen met het vrij onderwijs. Ik verklaar dat dit terug op zijn plaats moet gezet worden en onderwor pen aan het toezicht dat bestaat voor het officieel onderwijs. Ik wil aan het vrij on derwijs zijn kans laten maar het is mijn zending, als minister van Openbaar Onder wijs. het openbaar onderwijs te verdedigen. Ik ben besloten het hoofdzakelijke van mijn inspanning te besteden aan het ofiieeel on derwijs. Ik zal deze belofte houden Het is dus duidelijk 1) de minister heeft een afrekening te ver effenen met het katholiek onderwijs 2) hij aanziet zich enkel als de minister van het officieel onderwijs. Al de rest is bijkomstig. De minister verklaart in het openbaar, in een midden van bekampers van het katho liek onderwijs, de oorlog aan dit onderwijs. Hij zegt tevens da. het katholiek onderwijs hem niet aangaat en niet interesseert. Het is voor hem niet bestaande. Wij begrijpen dan ook niet waarom hij een verscherpt toezicht wil uitoefenen op het katholiek onderwijs, tenzij met het inzicht dit onderwijs te nekken Wij hadden derhalve gelijk, toen wij, on middellijk na de samenstelling van de hui dige regering, de katholieken op het hart drukten waakzaam te zijn wat de belangen van het vrij onderwijs betrof. Raadslieden in de lekenmoraal De behandeling van de begroting van het Ministerie var. Landsverdediging was een ge legenheid voor de socialistische woordvoer der: dh. Dejardin, om aan te dringen op be knotting van de bewegingsvrijheid van de legeraalmoezeniers in verband met het mo reel en cultureel Klimaat, dat in het leger heersen moet Ten slotte vroeg de woordvoerder dat er naast de aalmoezeniers raadslieden in de lekenmoraal zouden aangesteld worden. De dienstkloppers zullen schaterlachen wanneer ze dit vernemen, zowel de vrijzin nigen als de katholieken, en ze zullen zich afvragen welk herkenningsteken deze apos telen van de lekenmoraal zullen dragen de triangel van de vrijmetselarij Wij vragens ons trouwens af welke de taak dan wel is van de opvoedingsofficieren bij het leger. Van een kale reis terug Vóór de verkiezingen werd op katholiek initiatief een brochure uitgegeven: Vier jaar schoolleven in België 1950-1954 De brochure was keurig verzorgd en gaf een beeld van de talrijke verwezenlijkingen van de heer Harmei. minister van Openbaar On derwijs in de homogene regering, in de sec toren van het officieel en het vrij onderwijs. De gegevens van deze brochure werden van linkse zijde nooit Weerlegd De socialistische senator Doutrepont was in de waan dat voormelde brochure, die op ruime schaal verspreid werd, uitgegeven werd door het ministerie en gedrukt op de kosten van. de Staat. Hij heeft dan ook in dit verband een parlementaire vraag gesteld aan de opvolger van de heer HarmeiIk zou de heer minister dank weten mij kennis te willen geven van de kosten van deze bro chure. alsmede van het begrotingskrediet waarop de uitgave werd aangerekend. Tot zijn verbauwereerdheid vernam dh. Doutrepont dat bedoelde brochure niet uit gegeven werd door het ministerie en dat geen enkel krediet aangewend werd voor het drukken ervan. Beeldde de socialistische se nator zich werkelijk in dat d"1 katholieken hun verkiezingspropaganda voeren op de kosten van de Staat De katholiek in het openbaar leven Het Nederlands Episcopaat heeft or.der brochurevorm een uitvoerig herderlijk schrij ven gericht tot de Nederlandse katholieken in hetwelk al de grote actuele problemen behandeld worden in het licht van de ka tholieke leer. Reeds de beredeneerde samenvatting van dit herderlijk schrijven zou verscheidene ko lommen van ons blad vullen. Het gezamen lijk herderlijk schrijven vangt aan met een bewijsvoering van de dringende noodzake lijkheid van de katholieke eenheid. Nadien wordt gewezen op de grootse taak die de katholieken te verhullen hebber, op sociaal gebied. Ir. dit deel wordt gans de standen- organisatie behandeld. Het derde gedeelte houdt zich bezig met de nieuwe opbouw van de maatschappij, waarin de katholieken krachtens hun specia le roeping en belangrijke taak te vervuilen hebben. De gedachte van de corporatie ve maatschappij behoort tot het oudste erf goed van de christelijke sociale actie en zal een einde maken aan de onnatuurlijke te genstelling tussen werkgevers en werkne mers. Het mandement onderlijnt het belang van de vakorganisatie in de publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie. Moet echter dc en keling broederlijk aansluiten bij zijn stand en vakgenoten, dan moeten alle maatschap pelijke groepen zich als levende en bij el kaar horende geledingen van het éne maat schappelijke organisme beschouwen. Het is tevens vereist dat de katholieken spoedig komen tot de opstelling van een breed ka tholiek sociaal programma, waartoe de christelijke solidariteit alle groepen moet bezielen. Met aandrang verzoeken de Nederlandse bisschoppen de katholieken ook in de poli tiek één te blijven. Bij het vormen van een practisch politiek oordeel is rechtmatig ver schil van inzicht mogelijk, maar wereldbe schouwing: levenshouding en politiek han gen innig samen. Hieruit dient niet afgeleid dat de gemeenschappelijke wereldbeschou wing ook voor het te voeren beleid in beiang- i like mate medebepalend moet zijn. Ver deeldheid op politiek gebied zou echter gro te gevaren opleveren voor het behoud van de hoogste goederen en de doorvoering van onze idealen. Ten slotte neemt het herderlijk schrijven beslist standpunt tevenover de onchristelijke stromingenhet liberalisme, het «humanis me». de bond voor sexuele hervorming, de socialistische vakverenigingen, pers en ra dio. het communisme en de eenheidsvakbe weging. Het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid (soc wordt voor een katholiek onverantwoord geheten. Leden van socialis tische organisaties, regelmatige lezing van de socialistische pers en regelmatige be luistering van de socialistische radio zijn ver boden op straf van weigering van de Sa cramenten Het herderlijk schrijven is een merkwaar dig document en biedt het grote voordeel de structurele en actuele vraagstukken glashel der te belichten. Wij hopen dat het ook in het Vlaamse land moge verspreid worden, althans bij de leden van de Katholieke Actie en bij al wie belangstelling heeft voor het tijdsgebeuren. Da socialistische en ook de liberale pers organen in ons land hebben scherpe kritiek uitgeoefend op het herderlijk schrijven van het Nederlandse Episcopaat. De opstellers van deze aanvallen hebben natuurlijk het uitvoerig document niet eens gelezen. Zij werpen zich echter op de practische houding aan de Nederlandse katholieken opgelegd ten overstaan van de anti-katholieke groeperin gen. Het is voldoende om spoken op te roe pen. Vooreerst is het zeer moeilijk de toestan den in Nederland te vereenzelvigen met deze in België. Van een andere kant is het ver- Laat mij een beetje gerust; er is teveel te zien en te bezien. 't Is gelijk in een groot modern cirkus. Op een reuze-piste, of op drie. vier pisten naast malkaar worden sensatienummers op gevoerd - drie. vier te gelijk. Ge weet niet waar eerst kijken. De pensioenwet - boem. De achttien maand - boem. De volkstelling - boem. De strijd tegen het vrij onderwijs - boem. De strijd tegen de paters en de non nen in Congo - boem. Het is een feit dat niemand betwist, dat niemand betwisten kan. noch betwisten mag. noch betwisten durft: de huidige regerings combinatie is er één \an patriotten achttien karaat en de incivieken zitten rechts. Maar in Belgisch Kongo is er lang iets aan het gisten en broeden, 't Is iets in de aard van het Mao-Mao terrorisme in Kenia, het neo-Deslour in Algerië en Tunis, de be roering in Maroko. de opstand van Vietminh in Indo-Cr.ina. om niet te spreken van de opstand in Malaka waarmee de Engelsen af te rekenen hebben om hun rubberpiantages te beschermen. Dus in Kongo bestaat er lang zo een on dergrondse beweging. Ze draagt de kleur van het nationalisme: de blanken en vooral de Belgen moeten er buiten. Ze noemen zich niet «communist» maar ze staan rechtstreeks gekant tegen de paters en nonnen en tegen de christene. Het is over heel de wereld de strijd tegen het kapitalisme, strijd, aangebonden door het communisme, om de wereldheerschappij. Het «kapitalisme» dat is het massaal bijeen brengen van kapitaal om door monopolium's de economische heerschappij te veroveren en. door de economische, de politieke - het kapitalisme is verre van ons lief te zijn. Maar dat wil niet zeggen dat het commu nisme ons liever is. Er zijn zo van die eenvoudige, primaire stellingen. Ze worden het volk voorgescho teld om het te laten kiezen; kiezen tussen twee... Er is geen spraak van kiezen tussen drie of vier of vijf. Kies kapitalisme of com munisme! Voila. Leon Degrelle in zijn tijd kende die ma nier van doen ook al kies, Degrelle of Moscou ...Er zijn veel grote mensen die de kinder schoenen nog niet ontwassen zijn en die kiezen... Die methode van het communisme is de overgang van de koude oorlog tot de bloe dige oorlog. Het wil eerst over gans de wereld de po sitie van de vrije mensheid verzwakken. Zij wordt heug tegen meug onder de vlag van het kapitalisme geplaatst en als die oorlog met speldeprikken zijn werk zal gedaan heb ben zal de grote dag komen van la lutte finale... Dat manoeuvre, dat de vrije wereld in zijn grondvesten aantast, dat onder verschiliig cammoui'lage door het communisme in 't le ven geroepen en gevoed wordt, en overal het christendom treffer, wil even veel als het kapitalisme, ontmoet in Congo ons Belgisch anticlericalisme. Geen enkel ontwikkeld en onbevooroordeeld mens die dat niet ziet. De uiteindelijke strijd gaat tussen Goed en Kwaad, tussen God en duivel, lussen katho licisme en communisme. Onze huidige regering is niet onbevoor oordeeld in hoever ze bestaat uit ontwikkelde mensen weet ik niet. Niemand kan die he ren hun diploma ter inzage vragen want om in de politiek «Carrière» te maken is er geen diploma nodig. Wat zeker is 't is dat die mensen in Congo de bondgenoten worden van de fanatiekste vijanden van België. Maar opgepast, patriot zijn ze bod regelmatig socialistische kranten te le zen en regelmatig de rode radio te beluiste ren in genen dele verbazend. Wie de ker kelijke wetten van de Index kent. wie, in ons land. de bisschoppelijke onderrichtingen in zake de lectuur kent, weet dat het ten allen tijde aan katholieken streng verboden geweest is en verboden gebleven is bladen te lezen, die niet alleen negatief staan te genover het geloof maar die dit geloof en zijn bedienaren regelmatig aanvallen, in een verkeerd daglicht stellen en bekampen, en wier ganse politiek gericht is op de laïcise- ring van de maatschappij. Het is even van zelfsprekend dal het aan katholieken niet toegelaten is door het lidmaatschap van or ganisaties partijen te steunen, die altijd het katholicisme bekampt hebben. Wie katholiek wil zijn. heeft de katholieke tucht te onder houden. Het is onze lezers bekend dat de militaire diensttijd tot 18 maand herleid werd zonder de voorafgaandelijke wettelijke hervormin gen tot instandhouding van onze weerbaar heid. Dh. Ludovic Moyersoen. gewezen minister van Binnenlandse Zaken, heeft, tot grote zenuwachtigheid van de huidige meerderheid in de Kamer herinnerd san de eisen welke de verantwoordelijken voor de onmiddellij ke doorvoering van de 18-maandendienst stelden aan een verkorting van de dienstduur Dh Devèze. leider van de liberale "kamer- groep en gewezen minister van Landsverde diging, verklaarde dat ae diensttijd op 21 maand gebracht werd op een onbezonnen wijze en dat dit niet mocht gebeuren wan neer men hem tot 18 maand zou willen te rugbrengen. Dh. Dejardin. woordvoerder van de socia listen in militaire aangelegenheden, ver klaarde dat de legerinrichting zelf aangetast werd door de diensttijd van 24 tot 21 maand te verminderen: «.Do diensttijd kan pas verminderd worden, indien de werving op een andere wijze geschiedt wat een voor afgaandelijke wet noodzaakt. Dh. Spaak verklaardeMet uw huidig stelsel van werving, bestaan er 99 kansen op 100 dat u zonder de 24 maanden uw in ternationale verplichtingen niet kunt nako men. Zo u uW verbintenissen wilt nakomen, en het stelsel van vrijstellingen wilt hand haven. dan zult u een slecht leger maken Later herhaalde dh. Spaak dat de invoe ring van de 18-maanddienst een grondige reorganisatie van het leger, een herziening van de militiewet, van het stelsel der vrij stellingen en van óe studie van de vrouwe lijke militaire dienst met zich brengt Dh. Spinov. de huidige minister van Lands verdediging, oordeelde dat de overgang van de 24 raar de 21 maanden een nadelige schok te weeg gebracht had en hij smeekte gene raal De Greef de 18-maanden dienst niet in te voeren Zonder commentaar Terugkeer naar het gewoon plan 9de tranche 1954 2 grote loten van 2 1 /2 millioen 1 groot lot van één millioen 2 grote loten van een 1/2 millioen 16 grote loten van honderd duizend frank en 45.392 loten gaande van 200 tot 50.000 fr. TREKKING op 26 Juni te Neucfhateau De kans kan uw portefeuille en zelfs uw brandkast vullen VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore MARMERS Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mcoi als eiken.

Denderklok | 1954 | | pagina 1