TURNFEEST in open lucht Guldensporenviering DE REGËRINGSPOLITIEK Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Tel. 5 en 714 Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 4 'Juli 1954 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst >093 Onderwijsinstituut H.H. Harten Ninore Zondag 4 Juli 1954 te 3 uur namiddag Rhytmische oefeningen, sprongen, dansen persoonlijk werk door de leerlingen van de handels-, de beroeps- en de mid delbare afdeling. Davidsfonds - Afdeling Ninove GROTE GEWESTELIJKE ZONDAG 11 JULI 1954 PROGRAMMA 1) GESOLEMNISEERDE H. MIS met offer, te 10.30 uur in de O. L. Vr. Kerk; 2) VERGADERING van de Davidsfonds-Gewestbond Geraardsbergen, te 17 u., in de zaal «Ons Huis», met spreekbeurt door de heer J. VAN DER HULST, voorzitter van de Gewestbond Aalst en bekendmaking van de uitslag van de Opstelprijskamp 3) FEESTAVOND in de zaal «Ons Huis», te 19.30 uur, met h^t gezelschap «Cres cendo», onder de leiding van de heer P. BOUVEROUX, orgelist der Natio nale Zenders, met zijn Hammond-orgel. Werken verder mede FRANZ CLEMENT, bariton aan de Kon. Vlaamse Opera te Antwerpen RIK HAESEN, deklamator, conferencier en vertelkunstenaar, BETJE KEURS, sopraan, charme-zangeres, FRACCI, zingende tekenaar. Het programma bevat benevens orgelmuziek geput uit werken van Vlaamse meesters, het samenzingen van Vlaamse liederen, de satirische en ernstige uitbeelding er van, grepen uit Vlaanderens letterkundige schat, Breugeliaanse humor en echte Vlaamse leute, zoals het past op Vlaanderens Zegedag. Prijzen 20 Fr. - Gezinskaart 50 Fr. De keus der middelbare onderwijsinstelling Het schooljaar loopt ten einde Weldra zul len de ouders van de leerlingen, die klaar zijn met het lager onderwijs, voor de keus gesteld worden van de middelbare onder wijsinstelling. Er is. van de ene kant. de officiële school: atheneum of rijksmiddelbare school. Er is, van de andere kant, de katholieke school het college. Verstandige en vooral katholieke ouders zullen hun kinderen aan de katholieke school toevertrouwen. Betekent dit dat het onderwijs in de offi ciële school niet goed zou zijn In genen dele. De leraars hebben het vereiste diploma, de leermiddelen werden met zorg uitgekozen Wij werpen derhalve geen blaam op het officieel onderwijs. Er is echter niet alleen het opdoen van kennissen dat levensbeslissend is voor het kind. Er is eveneens de vorming, de opvoeding, de levensbeschouwing. Onderwijzen kan een beroep zijn, het kan cok een roeping zijn. Hij heeft de roeping die de harten en geesten der kinderen kneedt alsof het zijn eigen kinderen waren, die het kind volgt tijdens en na de les, die zich in volledige overgave aan de opvoeding van het kind wijdt. In dit opzicht kunnen we gerust zijn wat het katholiek onderwijs betreft. Niet alleen zijn de leerkrachten op de hoogte van hun vak, onmisbare voorwaarde voor de staats- toelage, maar de priester-leraar, de broeder leraar, de kloosterzuster-lerares hebben pre cies de priester- of kloosterstaat aangegaan om zich met volledige overgave te kunnen \ïijden aan de opvoeding van de jeugd. Zij worden er toe gedreven door hogere beweeg redenen. Het onderwijs is voor hen een apos tolaat. Zij zijn aan de kinderen gehecht met al de vezels van hun ziel. Zij voelen zich voor de kinderen rekenplichtig tegenover God. Ziedaar ongetwijfeld een beslissende reden bij de schoolkeuze. De meerderheid van ae ouders ziet dit overigens in. Zulks wordt bewezen door de bloei van de 500 katholieke middelbare on derwijsinstellingen in ons land. Wij beleven het merkwaardig feit dat andersdenkenden, mensen die voor de linkse partijen stemmen, hun kinderen desniettemin toevertrouwen aan het katholiek onderwijs omdat zij weten dat hun kinderen er een degelijke, hoog staande opvoeding zullen ontvangen. Bij de wederopening van het schooljaar, al de kinderen naar het katholiek onderwijs! De Inventaris De linkse regering heeft bij de overname van het bewind hoog van de toren geblazen in verband met de inventaris van het C.V.P.- bestuur. Geleidelijk zijn de trompetten echter ver stomd. Het was slechts propagandabluf. De inventaris moet overigens niet opge maakt worden. Hij bestaat. De officiële cij fers zijn voorhanden. Is de economie en de welvaart van het land vooruit- of achteruitgegaan tijdens het christelijk bestuur Wij zullen ons tot de economie bepalen, alhoewel soortgelijke gegevens kunnen ver strekt worden in zake de sociale wetgeving, de sociale vrede, de woningbouw, de pen sioenen der oorlogsslachtoffers. De homogene regering was aan het be wind van 1950 tot 1954. In deze periode steeg de productie, maat staf van de algemene welstand, van 126.9 indexpunten tol 151 punten. De steenkool- voortbrengst steeg met 15%, deze van elec- iriciteit met 28%, deze van staal met 16%, deze van metaalbouw met 23%, deze van constructie met 9%. deze van lextieiwaren met 10%. deze van cement met 50%. In 1950 voerden we maandelijks 1.365.000 ton koopwaren uit voor een waarde van 6,9 milliard. In 1954 voerden we maandelijks 2.055.000 ton uit voor een waarde van 10 milliard. Het nationaal inkomen is gestegen van 270 tot 311 milliard. Het heeft aan de christelijke regering toegelaten de uitgaven op te drijven zonder de belastingen te verhogen. De lonen stegen met 19% terwijl de levens duurte slechts met 12% toenam. De deposito's bij da Algemene Spaar- en Lijfrentekas stegen van 32 milliard in 1950 tot 45 milliard einde 1953. De statistieken van het verbruik van le vensmiddelen wijzen op een stijgende wel stand. Ziehier hoe het verbruik steeg per inwoner en per jaar voor een aantal pro ducten. 1948 1952 Varkensvlees 12.7 kg 20.5 kg Rundsvlees 12.5 kg 17.5 kg Melk 73.8 liter 100 lit. Boter 10.2 kg 11.5 kg Kaas 3.7 kg 5.7 kg Aardappelen 142.3 kg 150.0 kg Bier 122 liter 135 lit. Sigaretten 700 stuks 1000 stuks Bananen 3.4 kg 4.8 kg Het zal interessant zijn. op het einde van het linkse bewind, na te gaan of de algemene welvaart in dezelfde mate gestegen is als tijdens het christelijk bestuur Hun blijvende kwade trouw «Le Peuple». het socialistisch hoofdorgaan, van 22 Juni j.l. steekt nogmaals de draak met de omzendbrief van een deken, verantwoor delijke voor het katholiek onderwijs in een Waals stadje. Deze verzoekt in een omzend brief om steun voor de vergroting en mo dernisering van de katholieke schoolgebou wen. De journalist van «Le Peuple» vraagt zich af waartoe dan de subsidies verleend door de Staat moeten dienen. De man weet nochtans pertinent of hij moet het weten dat het katholiek onderwijs van laag tot hoog niet de minste toelage ontvangt voor de oprichting van schoolge bouwen jf voor hun onderhoud. Wij moeten de betrokken journalist ten slotte dankbaar zijn. Hij stelt ons in de ge legenheid er op te wijzen, dat de gelijkstel ling van het officieel en het katholiek on derwijs nog verre van verwezenlijkt is. De Sweemer vertelt maar een deel van de waarheid In «Voor Allen» heeft de socialistische volksvertegenwoordiger De Sweemer het aangedurfd te schrijven over de pensioenen: Wij hebben nu ons wetsvoorstel voor de perekwatie c'.er pensioenen voor de agenten in de overheidsdienst - daarin gesteund door de socialistische kamergroep - heringediend. maar wachten nog altijd van de zijde der CVP - tartufiaanse zedenprekers op en der gelijk initiatief Zij hebben dus alleen het recht zeer nederig te zijn. Tot daar dhr De Sweemer. Schaamteloos heid. schijnt bij de roden een politieke deugd te zijn. Dhr De Sweemer beeft inderdaad voor meld wetsvoorstel ingediend. In de bevoegde parlementaire commissie hebben de afge vaardigden van de C.V.P. voorgesteld het voorstel De Sweemer aan het hoofd van de dagorde te stellen en het bij voorrang te behandelen. Toen is dhr Liebaert, minister van Finan ciën, recht gestaan en hij heeft namens zijn liberale en socialistische collega's verklaard dat de regering zich verzet tegen het voor stel De Sweemer. Geen enkele socialistische Het gaat niet juist in de wereld. Het gaat zelfs in ons Land niet juist. Het staat op onze Colonne du Congres niet kwalijk nemen dat ik ze in 't Frans noem ze heeft geen Vlaamse naam tous les Beiges sont egaux devanf la Loi dat staat er ook alleen in 't Frans op. Iedereen gaat met ver lof. Er zijn al scholen waar het gebakken is; de rest zal volgen in dit en veertien dagen. De Kamers van volksvertegenwoordigers zijn ook ai met verlof. Zij hebben een con gé payé van vier maanden. Het zou zoveel niet mogen zijn, maar A- chiel heeft er een beetje bijgedaan. Zij werk ten op zijn zenuwen en hij kon niet goed ge noeg slapen. Pardon, werken heeft hij ge zegd. En 't v/as werken dat hij niet genoeg kon. En om hij meer te kunnen werken moch ten zij dan min werken. En ik versta dat best ik kan ook niet werken als ze op mijn vingeren staan te kijken. Van hoog tot laag het gaat allemaal met verlof voor weken en maanden en voor ga- zetsohrijvers kleine, gelijk ik, en grote van de grote gazetten is het altijd werk dag Ik weet wel waarom ik zo nerveus en zo lastig ben. Er zijn nog ander dingen die niet juist zijn. 't Gaat mij persoonlijk niet aan en daarom maakt het mij zo lastig niet. Maar als ge nu toch schrijven moet en niet weet waarover, dan neemt ge dat toch maar mee al is het voor u zelf van veel minder belang. Bij de communisten moeten de grote ba zen. als de boel niet vlotten wil, aan zelf kritiek doen. Zij moeten zelf zeggen waarin aanwezige durfde nog te kikken. De zaak was amen en uit en het voorstel De Swee mer zal in de kartons van de commissie blij ven berusten. Wij stellen derhalve vast 1de C.V.P. en niet de socialisten stelden de onmiddellij ke behandeling voor; 2) de socialisten heb ben zich niet bij dit voorstel aangesloten 3) de linkse ministers verzetten zich tegen het \oorstel De Sweemer. Waar is de steun van de rode kamergroep gebleven, o tartufiaanse mijnheer De Swee mer Het ouderdomspensioen op 28.000 fr. De Kamer heeft op haar beurt het wets ontwerp goedgekeurd waarbij het ouder domspensioen van de gehuwde arbeider op 28.000 fr komt te staan. Wij zullen de laatsten zijn om deze op voering te beknibbelen. Er was echter een tijd dat de socialist Merlot minister van pen sioenen was. Toen zat er een mindere be zorgdheid voor om de pensioenen op te drij ven De C.V.P.-regering gooide het onmiddellijk over een andere boeg. Zii bracht het pen sioen van de gehuwde arbeider van 20.400 op 26.000 fr en het pensioen voor de vrijwil lig verzekerden op 18.000 fr. Zij zorgde te vens voor een oordeelkundige financiering, terwijl thans de reserven verbruikt worden waarvoor de komende generatie de gebroken potten zal moeten betalen. Zijn wij voorstanders van de opvoering van het pensioen tot 28000 fr dan betekent dit niet dat wij de practijken van de linksen onderschrijven. Om het pensioen op 28000 fr le brengen, worden thans duizenden men sen van recht op pensioen uitgesloten, na melijk degenen die recht hebben op een ge deeltelijk pensioen. Hun aantal wordt op 8Ü.0u0 lot 100.000 geschat. Ook verklaarde de C.V.P.-specialist De Paepe in de Kamer Wat zal er met deze mensen gebeuren Wat zal er gebeuren met degenen die recht krijgen op een pensioen tussen 1 Januari 1954 en de teepassingsda- tum van deze wet Wanneer de genieters van een verhoogd pensioen zuilen ervaren dat dientengevolge een kleine honderd duizend personen hun rechten op pensioen verliezen, dan zullen ze een bittere nasmaak gevoelen. Het solidan- zij mis geweest zijn, wat ze gedaan hebben en wat ze zouden moeten doen hebben. En daar moet een vast voornemen bij van in 't vervolg beter te doen. Het gebeurt dan nog dat ze in de hoek geduwd worden en ver vangen door andere. Ten andere, in tijden van oorlog is dat in 't leger ook zo. De generaal die een veldslag verliest wordt afgezet. Het moet nog zijn fout niet zijn. Alleen maar de fout van zijn soldaten die gaan lopen zijn of kameraad hebben gedaan. In de C.V.P. gaat dat zo niet. Ze zoeken nu al twee-drie maanden naar de oorzaken van hun nederlaag. Ze hebben het nog altijd niet gevonden tn ze zoeken nog altijd voort en ondertussen is er niets gedaan dan zoeken. De grote bazen doen niet aan zelfkritiek. Het zijn de kiezers die moeten aan zelfkritiek doen en het vast voornemen maken dat ze niet meer zullen falen. Er zijn niet zoveel duizende kiezers die de CVP-principes verloochend hebben. Die dui zende blanco-stemmen hebben hun christe lijke beginselen, niet prijsgegeven. Er is een vertrouwenscrisis geweest in wie en in wat Hoe en waarom Ik kan het niet oplossen; 't is veel te las tig. Ik geloof dat het voor iedereen veel te lastig is en dat het zal onopgelost blijven. Wellicht rekenen de leiders er op dat hun tegenstrevers ook dommigheden genoeg zui len doen om afgekozen te worden. Er. ais het zo gaat, elk op toer, moeten er geen generaals afgesteld werden. teitsgevoel bij de arbeiders is geen ijdel woord. Wij herhalen Leve verhoogde pensioenen maar aan voor alle pensioengerechtigden De Pensïoenbelover D'Haesefeer beloofde... de stamp van de ezel Voor de verkiezingen van 11 April, noteren wij bij hem de volgende feiten 1) beweerde veel mensen aan een pensoen te hebben geholpen, 2) hij liet zich fotograferen, terwijl de oude sukkels hem kwamen bedanken. 3) stemde in de Kamer tegen een degelijk pensioenvoorstel voor de zelfstandigen. 4) vier weken later stemde hij een veel slechter voorstel. Na de Verkiezingen zien we het volgende 1Hij maakt deel uit van een linkse meer derheid, 2> Hij helpt de nieuw gestemde pensioen wet van de arbeiders begraven, 3) Hij maakt deel uit van de meerderheid die de pensioenwet voor de zelfstandi gen weigert uit te voeren. 4) Hij stemt thans een wetsontwerp, die al zijn gdane beloften vernietigt. 5) Hij helpt zo het pensioen ontnemen aan 100.000 mensen; deze die in hun leven én loontrekkende, én niet loontrekken de zijn geweest, 6) Op 12 Juni stemt hij legen de voorstel len van de C.V.P., die het pensioen wil geven aan al de ouderlingen met on voldoende stortingen. Zo behandelt de liberaal Louis D'Haeseleer die kiezers, die voor hem stemden, omdat hij toch zo goed kan beloven om ze na de kie zing de stamp van de ezel le geven. Veel beloven en weinig geven heeft D'Hae seleer al doen beven. De zogezegde Weldaden van de Nieuwe Regering 1) 18 maanden voor de dienstplichtige onge- huwden, ten nadele van de gehuwden, die worden heropgeroepen. 2) 2.000 fr. méér pensioen; ten nadele van 100.000 ouderlingen die niemendal meer krijgen. 3) Bravo 3 milliard vermindering van be lastingen voor de grote geldmagnaten. 4) 15 millioen minder toelagen voor de fa miliale helpsters, die de moeders uit de ar beidersgezinnen bijstaan. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel MARMERS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZER1NGEN zo mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1