Guldensporenviering Na de waarschuwing van de Kardinaal Door de Periscoop De Wereld rond. VELO WIJDING GEVELSTENEN Huls VAN BELLE Öernlt 77 Tel. 5 en 714 N I N O V F w. marmers lambrizeringen AcRf en ïwTntTgsïe Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 11 Juli 1954 Postcheekrekening 1862,54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-KAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst iOÜ3 Davidsfonds - Afdeling Ninove GROTE GEWESTELIJKE ZONDAG 11 JULI 1954 Waarde Medeburgers, Vlaamse Mensen, Zoals elk jaar gedenken wij op Zondag 11 Juli de roemrijke Slag dei- Gulden Sporen, waarbij onze vroede voorvaderen in 1302. in de vlakte van Groeninge, de Franse ridderscharen uiteensloegen en zo het land redden van vreemde overheersing. Men zou zich kunnen afvragen of het thans nog zin heeft een feit dat reeds zo lang voorbij is, te herdenken. Zeker en gewis De Slag der Gulden Sporen is en blijft een heerlijk symbool van de Vlaamse strijd tegen alle vij anden des volks, een symbool ook van onze moeilijke heropstanding en een wekroep tot verdere be\vustwordirfg->»an eigen macht. Strijd en fiere over tuiging is nog nodig als wij zien hoe de Vlamingen bejegend worden in het le ger en in de openbare diensten, hoe Brussel, eens de praal van Vlaanderen, ons meer en meer ontroofd wordt, hoe duizenden Vlaamse mensen aan de taalgrens aan de verfransing worden prijsgegeven op grond van een vervalste talentelling, hoe ten slotte een groot deel van onze werkzame Vlaamse bevol king als loonslaven naar Wallonië moet gaan omdat 's Lands bestuur niet zorgt voor werkgelegenheid op eigen bodem. Daarom wil het Davidsfonds de Slag der Gulden Sporen blijven ge denken. Het wil ten minste op 11 Juli onze mensen wakker schudden uit hun loomheid en ze er toe aanzetten ook thans waakzaam en strijdbaar tegenover de steeds opdringende vijand te staan. PROGRAMMA 1) GESOLEMNISEERDE H. MIS met offer, te 10.30 uur in de O. L. Vr. Kerk; w) VERGADERING van de Davidsfonds-Gewestbond Geraardsbergen, te 17 u., in de zaal «Ons Huis», met spreekbeurt door de heer J. VAN DER HULST.' voorzitter van de Gewestbond Aalst en bekendmaking van de uitslag van de Opstelprijskamp 3) FEESTAVOND in de zaal «Ons Huis», te 19,30 uur. met het gezelschap «Cres cendo». onder de leiding van de heer P. BOUVEROUX, orgelist der Natio nale Zenders, met zijn Hammond-orgel. Werken verder mede FRANZ CLEMENT, bariton aan de Kon. Viaamse Opera te Antwerpen KIK HAESEN. deklamator, conferencier en vertelkunstenaar, BETJE KEURS, sopraan, charme -zangeres. FRACCI. zingende tekenaar. Het programma bevat benevens orgelmuziek geput uit werken van Vlaamse meesters, het samenzingen van Vlaamse liederen, de satirische en ernstige uitbeelding er van. grepen uit Vlaanderens letterkundige schat, Breugeliaanse humor en echte Vlaamse leute, zoals het past op Vlaanderens Zegedag Prijzen 20 Fr. - Gezinskaart 50 Fr. Op de triomfantelijke jubelfeesten van het A.C.V. te Gent. die een machtsontwikkeling zonder voorgaande waren in de geschiedenis van de arbeidersbeweging en aan vele Gen tenaars de belangrijkheid van de christelijke syndicale beweging veropenbaarden, heeft Z.). de Kardinaal een waarschuwende stem laten weerklinken ten overstaan van de drei gende stormloop tegen de katholieke school. Zoals verder blijkt, is deze waarschuwing van de Primaat van België aanleiding ge weest voor de socialistische pers om hoog van de toren te blazen. Dat de aartsbisschop pelijke waarschuwing gefundeerd is. blijkt nogmaals uit een bijdrage in «Vooruit». Het Lager Onderwijs Senator Missiaen. een van de meest woeste bekampers van het katholiek onderwijs, heeft in «Vooruit» een algemeen aanvalsplan op gesteld tegen de katholieke scholen. Hij bracht zelfs het principe van de toelagen aan het vrij onderwijs ter sprake «Zelfs het betalen door de Staat der wedden aan de leerkrachten van het vrij lager onder wijs aldus de senator dat sinds 1919 in voege is. evenals hun pensioenen welke sinds 1937 door de Staat worden ten laste genomen, wordt in sommige kringen op nieuw ter sprake gebracht We menen de aandacht der regering er op te moeten ves tigen. dat ze een fout zou begaan, moest ze geen rekening houden met de geestesgesteld heid die heerst in de milieu"s waar men het officieel onderwijs verdedigt" Ons inziens zijn de toelagen aan het vrij onderwijs al lerminst een recht Het vrij onderwijs is een partijinrichting (sic, red.) die als dus danig hoegenaamd geen recht heett op toe lagen Hef middelbaar, normaal en technisch onderwijs Wat de toelagen aan het middelbaar, nor maal en technisch onderwijs betreft, bepleit dh. Missiaen de schorsing van de toelagen en hun uitbetaling slechts in zoverre dat de schoolwetten van dh. Harmei volledig en loyaal in hun geest en hun letter worden toegepast Naar de mening van de soc. senator moe ten de toelagen aan het vrij normaal onder wijs geschorst worden, zolang er geen staats normaalscholen opgericht zijn in de pro vincies waar deze thans niet bestaan. Men weet dat. wat het Vlaamse land betreft, er offidiele normaalsdholen bestaan in beide Vlaanderen. Brabant en Antwerpen, namelijk te Brussel, Tienen. Lier, Gent en Blanken- berge. Men vraagt zich te vergeefs af hoe een officiële normaalschool in Limburg zal leefbaar zijn. Tienen bevindt zich overigens aan de grens van de Vlaamse mijngouw. De toelagen aan het clericaai technisch onderwijs zouden moeten geweigerd wor den. zolang de Staat geen technische scholen opgericht heeft in de streken waar de ge meenten en provinciën aan hun plicht te kort gekomen zijn. Er is ten slotte het middelbaar onderwiis De wet Harmei op de toelagen aan het vrij MO. moet ten spoedigste worden herzien... we. dat de bevoegde instanties er wel zouden niteur van het socialisme Intussen menen Je. dat de bevoegde instanties er wel zouden aan doen het principe der toelagen zo spoe dig mogelijk te doen bespreken Anders be staat er gevaar dat de regering op dat gebied moeilijkheden zou ondervinden, die niemand van ons wenst Wie zal ontkennen dat Z.E. de Kardinaal overschot van gelijk had te Gent een waar schuwende stem te laten weerklinken Stormloop tegen Zijne Eminentie De waarschuwing die de Kardinaal te Gent heeft tot uiting gebracht in verband met het katholiek onderwijs is voor de rode pers de gelegenheid geweest om een frontaanval te gen Z.E. te ondernemen. Het Franstalig socialistisch hoofdorgaan. Le Peuple heeft deze aanval op een eer der diplomatische manier gedaan. Het stelt vas; dat de rede door de Aartsbisschop uit gesproken eer. nieuw keerpunt betekent in de gevaarlijke oriëntering die de Kerk. se dert 11 April, blijkt te Willen geven aan haar betrekkingen met de burgerlijke macht... Dit betekent, dat er zich een politiek van waak zaamheid opdringt, niet zozeer aan de ka tholieke krachten die door niemand in België bedreigd worden dan aan de pro gressisten van alle partijen die. in de huidige omstandigheden, een klimaat van godsdienst oorlog best kunnen missen... De bedreiging komt dus niet van de link sen. van de Missiaens en anderen, maar van rechts «Vooruit» is heel wat minder genuanceerd om van «Volksgazet» niet te spreken. Vol gens het blad is het niet minister Collard, is het niet senator Missiaen, zijn het niet de socialisten die dreigen met schooloorlog. maar is het de Kardinaal Het blad schrijft o.m. Kan van hoger hand aan Mgr van Roev niet gezegd worden, dat zijn bedreiging onaanvaardbaar is De bisschoppen er. de voltallige geestelijkheid worden betaald door de Staat. Aan geen en kele loon- of weddetrekkende van de Staat zou het toegelaten zijn het tiende te doen van wat de geestelijken zich permitteren. Plomper gaat het niet «Vooruit» stelt Z. E. de Kardinaal gelijk met een ministerie beambte of een postmeester De bedreiging is duidelijk. Het blad vergeet echter dat de weddegenietende geestelijkheid, namelijk de bisschoppen, de pastoors en de onderpas toors. deze wedde niet als ambtenaren ont vangen maar enkel als vergoeding voor de confiscatie van de kerkelijke goederen ten tijde van de Franse overheersing. Het con cordaat heeft deze toestand geregeld. Het staat de Staat echter vrij de geroofde goederen terug te geven Wiens brood mc-n eet, Diens brood men spreekt. t Is een Vlaamse spreuk en ze is zo oud als de straat. Het is een mes dat langs twee kanten snijdt. Zij wordt als verwijt naar het hoofd geslingerd van opportunisten en karakterloze mensen die nooit voor hun ei gen gedacht durven vooruitkomen, die nooit de waarheid durven dienen omdat zij de waarheid is. Zij zijn altijd van hetzelfde gedacht als de menheer waarvan zij geldelijk voordeel verwachten. Zij wordt als excuus gebruikt door de lammelingen als een axio ma van levenswijsheid en practisch verstand. Het komt hier op neer dat zij die het doen verstandige mensen zijn en dat de enkelen die het niet doen dwaze knullen zijn die met hun hoofd tegen de muur lopen. W iens brood men eet. diens woord men spreekt, liever dan van honger te sterven Maar op alle regels zijn er uitzonderingen en wij bele\en sinds honderddertig jaar in ons natonaal leven juist het omgekeerde. De Waalse socialist Destree die na de oor log van 14-18 minister werd was voor die zelfde oorlog haantje vooruit van het Waalse separatisme. Hij schreef een open brief aan Koning Albert die destijds veel ophef maak te maar nu totaal vergeten is. Zijn Sire, il n v a pas des Beiges, il y a aes Flamands et des Wallcns zou, in andere omstandig heden en uii een andere pen gevloeid de dood met de kogel waard geweest zijn om de burgers hun trouw aan de Vorst aan het wankelen te hebben gebracht, en zijn ander gezegde lis (dat waren de zichzelf bewuste lamingen) nous ent pris la Flandre zou het klinkend bewijst geweest zijn van een smerig kolonialisme Maar Destree werd minister van de Koning - van ae Koning der Belgen - die niet be stonden. Hyppohet Meert, in een kalm maar zwaar gedocumenteerd wederwoord, zette de vinger op de wonde. Hyppohet Meert werd later als verrader veroordeeld. Meert mocht toen schrijven, met statistie ken ah bewijs, dat van het begin van België tot op dat ogenblik in België achttien mil liard frank (goud franken van toen) aan be lastingen was betaald geweest. Van die acht tien waren er twaalf uit Vlaanderen geko men en zes uit Wallonië. Dat geid was niet in de kas blijven lig gen. Het was verbruikt geweest zes mil liard in Vlaanderen, twaalf milliard in Wal lonië. De toestanden zijn er sindsdien niet op verbeterd, wel integendeel, en het Vlaamse geld werd zonder schaamte de Walen in de handen gespeeld. Nu nog wordt het geld der jonge Vlaamse koolmijnen de Waalse uitgeputte mijnen in schone nationale solidariteit, ter hand gesteld De privésector blijft op de openbare niet ten achter. De katholieke Vlaming wordt regelmatig met katholiek-Waalse bedelbrieven bestormd. La Cilé Nouvelle het orgaan van de Waalse christelijke democratie, leeft brutaal op de kosten van de Vlaamse. Dat belet haar niet de Vlaamse pers op de vingeren te tik ken en les le geven in de wellevendheid. Dat beiet de V. aaise P.S.C. niet hooghartig alle laamse C.V.P. verzuchtingen hooghar tig van de hand te wijzen. Zij voelen zich veel dichter bij de Frans sprekende vrijdenkers dan bij de christen Vlamingen. Iedereen weet dat daar de diepe oorzaak ligt van net C.V.P. Waterlo der laatste ver kiezingen. maar niemand mag het zeggen. Zij leveren ons hun culture latine tegen klin kende munt en wij moeten merci zeggen. 't Is heden Zondag 11 Juli Toe brave fla- mins laat de leeuwen maar eens brullen en klauwen, dat kan geen kwaad. Maar verder braaf zijn Hoor. of gij zult zien wat gij zuil zien en voelen aan de lijve wat gij zult voe len. Zij eten ons brood en wij spreken hun woord Vlaanderen mag doppen Godsdiensthaat voorrang op vaderlandsliefde Kardinaal Mercier was. naast burgemees ter Max. tijdens de eerste wereldoorlog de incarnatie van 's Lands verzet tegen de be zetting. Zijn herderlijke brieven waren even veel superieure protesten tegen degenen die België overrompeld hadden en het verdruk ten. De krachtdadige taal van de Prins der Kerk was een nachtmerrie voor de Duitsers. De inhuldiging van zijn standbeeld aan Sinter Goedele te Brussel inhuldiging die waarachtig niet te vroeg kwam groeide dan ook uit tot een nationale plechtigheid. Z-M. Koning Boudewijn stelde het op prijs het monument persoonlijk te onthullen. Het is een gevestigde traditie dat de re gering aanwezig is wanneer de Koning een nationale plechtigheid voorzit. De socialis tische Eerste-Minister en ministers stuurden ech.er hun kat. Hun afwezigheid werd streng beoordeeld o.m. door het aanwezige corps diplomatique. 's Anderendaags zag dhr Van Acker (eerst handelen, dan nadenken) in dat hij een blun der begaan had. Ook kreeg de socialistische pers opdracht Kardinaal Mercier op te he- L£JbJJU5g GEMEENTE POLLARE melen. Zij deed het op een ellendige wijze, trachtend Kaïdinaal Mercier op te stellen tegen Kardinaal van Roev. Het bewijs was echter geleverd dat de godsdiensthaat van de roden groter is dan hun voorgewende vaderlandsliefde. Het is waar dat de socialisten pas het vaderland ontdekten in 1940. Vroeger was hun actie gerich. op de vernietiging van de burgerzin De arbeider heeft geen vaderland was hun leuze en het gebroken geweer wa« hun symbool Onze koiomaien ongerust De Congolese pers had aanvankelijk de aansteking van dhr Buisseret tot minister van Koloniën begroet en de hoop uitgedrukt dat hij een staatsman zou blijken te zijn. onafhankelijk van geest, integraal eerlijk "in zijn zending. Het duurde evenwel niet lang of aan de loftrompetten werd het zwijgen opgelegd. Bepaalde verklaringen van de mi nister in verband met het onderwijs in Con go waren er de oorzaak van. In België werd er tegen gew arschuwd de schoolstrijd naar Congo over te brengen. De kolonialen dach ten er met anders over. Het groot informatie-dagblad uit Elisabeth- (Vervolg op het tweede blad) ZONDAG 11 JULI 1954 9 u. Hoogmis - 10 u. Wijding Ook wijding der auto's, kamions en moto's die niet in de gelegenheid waren verleden Zondag naar Poll are te komen. li J"jnaLrS Va" nie"we auf0'S' kamions of moto's mogen ten allen tijde komen om het voertuig te laten zegenen VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS - ARDUIN •-*- Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK zo mooi als eiken. De Denderk m

Denderklok | 1954 | | pagina 1