BAL OP NINOVE - AALST ZANDBERGEN - CHATELET De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE fibeimt j§2. Acht en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 25 üul i 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Postcheckrekening 1862.54 Zaterdag 24 Oogst te 15 uur TELKENS op het STATIEPLEIN Dinsdag 27 Juli te 16 uur Kaatsliefhebbers Twee prachtlutten# die ons sport van de bovenste plank zuilen brengen. We verwachten U, in massa, op het Statieplein. Een wetsontwerp dat een uitdaging is Vooraleer de Kamer uiteengegaan :s. heeft de minister van Openbaar Onderwijs, dhr. Collard, een wetsontwerp ter tafel gelegd dat luidens de opgave tot doel heeft de ophef fing van de wet van 17 December 1952 hou dende wijziging van de wetten op het mid delbaar onderwijs, gecoördineerd bij het be sluit van de Regent dd. 31 December 1940 De betekenis van bedoeld ontwerp blijkt duidelijk uit de toelichting waar deze zegt Het ligt geenszins in de bedoeling van de regering de vrije onderwijsinrichtingen ^e staatstoelagen te ontzeggen. Maar de rege ring wenst een grondige studie te wijden aan de toekenningsvoorwaarden en de huióige en toekomstige budgetaire gevolgen van het stelsel dat ten voordele van dit onderwijs is voorzien. De eerste zin is een doekje voor het bloe den. De regering wil de staatstoelagen niet ontzeggen aan het vrij onderwijs. Kijk nu eens hoe verdraagzaam die nette regering is. Leve de regering Onmiddellijk nadien komt echter de aap uit de mouw. De regering wil vooraf de me- kenningsvoorwaarden herzien en de invloed van de toelagen op de begroting nagaan. Het is een mes dat langs twee kanten snijdt. Wij moeten geen illusies koesteren. De grondige studie» van de toekennings voorwaarden is bedoeld als het stellen van zulkdanige voorwaarden en eisen dat zeer talrijke katholieke middelbare onderwijsin stellingen van de toelagen zullen verstoken blijven. Daar zal de brain-trust van het ka binet van dhr Collard wel voor zorgen. Deze heeft het immers op een vergadering van tegenstanders van het katholiek onderwijs verklaard Ik heb nog een eitje te pellen met het vrij onderwijs In tweede orde. zal nagegaan worden hoe de toelagen de begroting beïnvloeden. DU betekent, noch min noch meer. dat de gelden, totnogtoe aangewend om de schoolgelijkheid na te streven, van hun bestemming zullen afgewend worden om de putten te vullen die om politieke redenen door andere wetten ge graven worden. Welk is de onmiddellijke terugslag van dit wetsontwerp op het katholiek onderwijs De onmiddellijke terugslag is dat de katho lieke middelbare scholen voor de tweede helït van 1954 slechts de helft zullen ontvan gen van de toelagen door de wet voorzien, terwijl zij. bij het opmaken van hun eigen begroting, van hun staat van inkomsten en uitgaven, van de ontvangst dezer toelagen rekening gehouden hadden. Het is een wetsontwerp dat. op het ogen blik van kracht worden, met terugwerkende kracht zal toegepast worden. Dit is een aan fluiting en bespotting van alle gevestigde rechtbeginselen. De minister handelt overigens alsof het wetsontwerp goedgekeurd was en onthoudt de wettelijke toelagen aan het vrij middel baar onderwijs. De socialistische bladen drukken ten slotte hun spijt uit wegens het feit dat de toelagen voor de eerste helft van 1954 niet kunnen te ruggevorderd worden Ondertussen al dus «Vooruit» heeft de CVP tsic! red.) reeds een half jaar genoten van de Harmel- aanse millioenen en de regering kan niets anders dan het geld laten aan wie het ge kregen heeft Het zou er nog aan ontbreken Letten wij op de onmetelijke kwade trouw van «Voor uit» waar het zijn lezers wijs maakt dat «de CVP de toelagen voor het vrij onderwijs ontvangt. De socialisten hebben dagen te reke ge- schreven dat de Kardinaal en de Bisschop pen op schooloorlog aansturen. Indien voor meld wetsontwerp geen oorlogsverklaring aan het katholiek onderwijs is, dan begrij pen wij de zin der woorden niet meer Wat hun de ogen uitsteekt De socialistische dagbladen hameren even wel dagelijks hun publiek in dat de katho lieken de schooloorlog wensen. Aldus blokletterde dhr Max Buset. voor zitter der BSP, in al de socialistische bladen: Zij willen schooloorlog Als men dage lijks dezelfde leugen herhaalt, dan mag men verhopen dat zij als een vaststaand feit in de geesten geankerd wordt. De leider der nazistische propagandacentrale. Goebbels, heeft waarachtig school gemaakt. Wij zouden de argumentatie van staats minister Buset voorbijgegssn zijn. indien zijn artikel ten slotte niet neerkwam op een verheerlijking van het katholiek onderwijs en op de vaststelling dat dit onderwijs door de grote meerderheid onzer landgenoten ge wenst wordt. Volgens Buset kan er pas sprake zijn van schoolgelijkheid van het ogenblik af dat er evenveel officiële als katholieke scholen zijn Dit brengt er hem toe de vooraanstaande plaats van het vrij onderwijs te onderstrepen Wat het lager onderwijs betreft Nage- Handelsregister Aalst 1093 noeg de 2/3 van de gemeentescholen hangen van een katholiek bestuur af. Hun meesters zijn katholiek. Hun onderwijs is het ook. Ge hele streken in Vlaanderen en zelfs in Wal lonië zijn onderworpen can dit stelsel, dat slechts de keus laat tussen de vrije en de officiële school, beide even katholiek De staatsminister is ongetwijfeld de school strijd van 1879 vergeten. Toen werd er een anti-katholieke officiële school opgericht in elke gemeente door het anti-katholiek lands bestuur. De overgrote meerderheid dier scho len moes: het met één of twee leerlingen stellen. De bevolking wenste katholiek on derwijs. Zij wenst dit nog, zelfs wanneer zij nict-katholiek stemt. Hoe is nu de toestand in het middelbaar onderwijs «Het telt 243 officiële scholen, leert ons Buset. tegenover 494 vrije scho len... Onder deze 248 officiële scholen zijn er nagenoeg geen middelbare scholen voor meisjes Wat het normaal onderwijs aangaat, gaat dhr Buset verder, dit telt 53 officiële tegen over 112 vrije scholen En in het technisch onderwijs is het niet anders Tegenover 864 confessionele tech nische scholen telt men 517 openbare scho len. waarvan meer dan de helft ook nog kath. is, nl. in Vlaanderen Wij nemen aan dat dhr Buset juiste cij fers opgegeven heeft. Zij bewijzen echter juist datgene dat hij aan zijn lezers wil ont houden. Zij bewijzen dat de overtreffende meerderheid der ouders van schoc.gaande kinderen kath. ondewijs voor hun kroost wensen. Zij tonen duidelijk aan dat liberalen en socialisten van de meerderheid van het kiezerscorps geen mandaat gekregen heb ben om het katholiek onderwijs af te bouwen In de kiesstrijd was er bij de socialisten sprake van ae achttien maand, van de pen sioenen, van de werkloosheid, maar niet van het onderwijs. Zij bedriegen de kiezers met thans de schoolstrijd te ontketenen. Het be kome hun wel Geen overdreven bewierroking a.u.b. De Gulden-Sporen-herdenkingen verliepen in het Vlaamse land waardig en voornaam. De «brandredevoeringen» van voor de oorlog bleven achterwege. Er werd niet gespookt tegen «België». De gestelde eisen waren rea listisch. Wie zal het betreuren De meest opgemerkte rede was ongetwij feld deze van dhr Craeybeckx. socialistisch burgemeester van Antwerpen en lid van de Kamer. Deze moest op 11 Juli de feestrede houden op d? Antwerpse Grote Markt naar aanleiding van de opvoering van «De Leeuw van Vlaanderen». Sedert lange jaren heeft dhr Craeybeckx zi, n best gedaan om zijn jeugd te doen ver geten. zijn radicaal-vlaamsgezinde jeugd. De Antwerpse burgemeester had immers zijn aandeel in het activisme tijdens de eerste wereldoorlog. Hij ijverde alsdan voor poli tieke hervormingen, te verwezenlijken bij middel van de bezetter. Hij werd uit dezen hoofde gestraft en verbleef drie jaar in de Centrale Gevangenis te Leuven. "Wanneer wij zulks zeggen, is dit een vaststelling zonder meer. Het toont aan dat de socialistische inciviekenvreters van thans voor de oorlog minder kieskeurig waren. Dh Craeybeckx heeft dus een sporenrede uitgesproken. Hij is een knap advocaat en een gewiekst redenaar. Hij hekelde strie mend het feit dat Brussel de nationale rol niet vervult die deze moet zijn van de hoofd stad van een land met twee kuituren. Hij verklaarde dat de Vlaamse Beweging nog niet half weg gevorderd was en hij kloeg de ellendige toestand van vele Vlaamse gemeen ten aan ingevolge de taaltelling. Geen haar van ons hoofd denkt er aan daar iets aan af te doen. De drie stellingen van dhr Craeybeckx zijn juist. Wij vragen ons echter af waarom de burgemeester tot 11 Juli gewacht heeft om zulks te veklaren. te itouden was de Kamer, toen de hh. Moyer- scen en Verroken interpelleerden of toen de De aangewezen plaats om zijn sporenrede fagadewet Vermeylen besproken werd Wij beamen dan ook niet bepaalde chris telijke bladen die hoog van de toren geblazen hebben naar aanleiding van voormelde rede en de redenaar met bloemen overladen heb ben. Dhr Craeybeckx is geen fraaie meneer. Was hij een staatsman, dan zou hij niet de geestdrift van een dankbaar publiek opja gen, terwijl hij een andere houding aan neemt in de Statenkamer waar hii door ziin aanwezigheid en stemming de minister steun de. Dhr Craeybeckx werd overigens zo goed als doodgezwegen in de rode pers. Voor «Vooruit» was er geen vuiltje aan de lucht. «Volksgazet» gaf een misleidend anti-CVP- artikel maar hoedde er zich voor de tekst van de rede van dhr Craeybeckx af te druk ken. «Le Peuple» verklaarde dat dhr Craey beckx enkel zijn persoonlijke mening ver- Goede kermis allemaal Wij mogen leven! Voorlopig ten minste. Wij zijn in massa ge lijk in Amerika hier of daar een enkeling... veroordeeld tot de electrische stoel maar die nu veertien dagen dan weer twee maand uitstel krijgt en uiteindelijk na een jaar of twee toch de stoel opmoet. In de goede oude tijd. als de mensen nog kleine oorlog voerden, kwamen ze dikwijls hun coleire uitvechten in de rijke Neder landse vlakten. De slag Van Waterlo («Wa- terlo. moine plaine») was de laatste van de reeks. Nadien zijn de mensen meer in het groot beginnen werken. Als ze nu vechten is heel de wereld in oorlog en West-Europa woidt de reuze-abbatoir waar de volkeren afgeslacht worden. Wij hebben twee laatste oorlogen achter de rug en de derde die wel de laatste zal zijn, voor ons ligt voor het rapen. In de duistere Middeleeuwen vochten ze voor een koe of voor een vrouw of puur uit jaloersheid omdat de weerhaan op het dak van die baron schoner verguld was dan die op het dak van de andere. Nu vechten ze voor de wereldheerschappij. De overwinnaar zal heersen over heel de wereld met een gros mensen erop gelijk Adam met zijn kin deren en kleinkinderen heel de wereld voor zich alleen hadden. Indien de verliezer tijd genoeg heeft zal hij een put maken tot in de kern van de aardbol, er een volle lading atoombommen in gieten en de aardbol doen uiteenspringen. Millioenen stukjes en brok jes zullen voort de hemelbaan volgen van de aardbol, ieder jaar. rond de zon, precies of er niets gebeurd ware. In afwachting mogen wij leven en ker missen. Het akkoord te Genève heeft het fataal moment weer voor onbepaalde tijd uitgesteld. Kermissen is op onze tijd veel tolkte en een rede uitsprak «waarvan de ge zamenlijke socialisten niet al de termen zul len goedkeuren». Degenen die heil verwach ten in Vlaams opzicht van ae socialisten zullen, zoals zuster Anna, nog jaren op Je uitkijktoren moeten post vatten Nazi-practijken Wij hebben reeds ons beklag gemaakt over de (driestheid waarmede de christelijke spreekbeurten voor de micro van het NIR besnoeid woden. Dit is nogmaals gebleken bij een radiorede van dhr J. Keuleers ad junct-algemeen secretaris van het ACV. Dhr Keuleers had in de door hem voor gelegde tekst gesproken over het «schandaal» van de arbeiders die dank zij de wet Troclet hun rechten op ouderdomspensioen verliezen Men weet dat het hier om nagenoeg 80.000 pensioengerechtigden gaat. Het woord «schar, daal» moest vervangen worden door de toestand Het werd spreker eveneens verboden te gewagen van de lage en gemene laster van de soc. bladen in verband met de toespraak xan Z.E. de Kardinaal op het jubelcongres te Gent. Werden geschrapt «lage», «geme ne» en «socialistische». De lieve waarheid moet in ons gezegend land onder de koren maat gehouden worden. Hitier en Goebbels moeten zich verkneukelen in hun graf. Hun practijken in pers en radio fleuren weer od dank zij onze nationale radio-omroep Edward Anseele regnante Volksvertegenwoordiger Moriau spijkert Troclet aan de schandpaal In de Kamerzitting van 23 Juni nam Volks vertegenwoordiger Moriau het woord in de- l'.e voege Mevrouwen, Mijnheren, Ik heb het woord gevraagd om aan de Ka mer lezing te geven van een van de 150 brie ven die ik van Minister Toclet heb ontvan gen, in antwoord op vragen gesteld betref fende de afhandeling van pensioendossiers: Hier volgt de inhoud van de brief Mijnheer de Volksvertegenwoordiger. plezieriger dan vroeger. Kermis was toen een grote karwei. Er moesten oven taarten gebakken worden en gekookt worden gelijk voor een trouwfeest, want al de nonkels en tantes en neven en nichten van Brussel en elders kwamen naar de kermis. Nu gaan wij uit als 't kermis is; wij gaan het ons schoon pakken en op een ander zijn kap en zijn werk leven. Wij profiteren van de ker mis om eens voor enkele dagen elders op bezoek te gaan omdat er thuis toch niets te doen is. In de tijd van de loopgravenoorlog had den de piotten de goede gewoonte aangeno men van de dag voor dat ze naar de sector van Nieuwpoort, Diksmuide ol Steenstrate vertrokken, hun laatste «kloppen» op te doen Als ik mijn pijp uitklop, zo redeneerden zij. zal een of ander makker mijn zakken af tasten om te zien of er nog iets inzit en met mijn laatste centen een pakje cigaretten ko pen en een pint drinken op mijn begrafenis. Liever maar zelf opdoen Als de vier dagen om waren, en er was niets gebeurt, keerden ze met ledige zakken en zware kommer te rug naar het «cantonnement» en zochten bij een of ander makker, van een ander com pagnie. een beetje troost en een cigaret. Wij hebben nu allemaal een piottenmenta- liteit. Wij laten niet gaarne iets achter voor een ander en komen wij per malheur niet toe. wij zullen wel een goede ziel vinden om ons te depaneren. Kwestie van slim en rap te zijn. Wie zijn laatste pint zal gedronken hebben één minuut voor de fatale atoom bom valt. zal de eeuwigheid ingaan met de troostrijke gedachte dat hij rap is geweest. 't Is nu zo en wij kunnen er niets aan doen Zou O.L. Heer er iets kunnen aan doen Het geval van de persoon waarvoor U tus senbeide komt is helaas niet uitzonderlijk. Dat hoeft geen verwondering te wekken vermits ik bij het overnemen van het beleid van dit Departement, heb vastgesteld dat mijn voorganger geen enkele maatregel ter uitvoering van die nieuwe wet had getroffen. Daarenboven zou het. aan mijn kant, bui tengewoon moeilijk zijn, indien niet onmo gelijk, thans die maatregelen te treffen, voor aleer de nodige tijd verstreken is om ze in te studeren en uit te vaardigen. Wellicht zal het U niet verbazen dat de wet zelf ons helemaal niet bevredigt en dat ik hoop dat ze weldra zal gewijzigd worden. Ik span mij in om, inzake de wijziging van de wet een formule te vinden die zal toelaten 5 maanden te winnen wat betreft de tijd. nodig om tot haar toepassing over te gaan en tevens tot het liquideren van de pensioenen. Het spijt mij een dergelijke balans te moe ten opmaken, maar ik ben er geenszins ver antwoordelijk voor: integendeel ik ben er het slachtoffer van. Ik kan U dan ook slechts aanbevelen de persoon die om uw steun verzocht heeft aan te raden voorlopig nog geduld te willen heb ben ten aanzien van feiten die niet van mij afhangen. Hoogachtend, De Minister, L.-E. Troclet. Mevrouwen. Mijnheren. Deze brief is een onwaardig antwoord van een minister aan een volksvertegenwoordi ger. Het is een opeenstapeling van onwaarhe den, zoals de Heer De Paepe voldoende heeft bewezen. Het is de zoveelste aanval op uw voorgan ger. iets wat niet gebruikelijk is in het Par lement. Het is de uiting van een jaloers man op het degeiijk werk van de vorige minister van arbeid. Het is een belediging van Uwentwege aan Minister VAN DEN DAELE die grote weldoener voor de arbeiders, tegenover de welke geen enkel socialist is opgewassen. Het is nodig dat de Kamer en het land, uwe lage manaeuvers kennen. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS M A w r Tel. 5 en 714 NINOVE ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtiae MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1