Tentoonstelling van Maria-beelden DE ZWANSBARON De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE Tel. 5 en 714 IN I IN U V E INGANG VRIJ Acht en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 12 September 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zaterdag 11 September van 5 tot 7 uur Zondag 12 September van 10 tot 19 uur In de feestzaal van het Instituut der Zusters van de H.H. Harten Burchtstraat, Ninove onder leiding van de Maria - Congregatie GEMEENTELIJKE VRIJWILLIGEBRANDWEER Gewestelijke Groep - Ninove Zaterdag 11, Zondag 12 en Maandag 12 September 1954 telkens te 20 uur in de Zaal R O X Y opvoering van Operette in drie bedrijven door Pordes-Milo en H. Haller Muziek van W. Kollo IN DE TITELROL ROGER VAN AELBROUCK omringd door de best - gekende spelers van HOGER OP en M ATT EOT I - CLUB REGIE Orkest onder leiding van Marcel De Paepe Edgard Branckaert NIEUWE DECORS De Zwansbaron is het reuze-succes van alle operette-gezelschappen Eén daverende schaterlach Plaatsbespreking in de "Roxy„. Prijzen als naar gewoonte. De afdanking van 120 katholieke interim-leraars De aanstelling der leraars in het middel baar onderwijs van de Staat en in de voor bereidende afdeling van de rijksmiddelbare scholen geschiedt trapsgewijze. Aanvanke lijk worden de nieuwe leerkrachten aange steld als interimarissen. Deze periode kan verscheidene jaren in beslag nemen. De in- terimaris wordt ondertussen nagegaan door de studieprefect of directeur en krijgt twee maal een keuring vanwege de inspectie. Het is pas wanneer deze testen gunstig uitvallen dat de blijvende benoeming volgt. Het is echter een hoge uitzondering wan neer het interimaat niet door een vaste aan stelling gevolgd wordt. In dc administratieve rechtspraak heet dat de vaste benoeming slechts een formaliteit is voor wie voldoening geeft. De interimarissen wachten dan ook hun benoeming in vast verband niet af om in het huwelijk te treden. Wij achten deze voorafgaande vaststellin gen noodzakelijk om de lezer een duidelijk inzicht te geven in het schandaal dat dhr Collard, minister van Openbaar Onderwijs, verwekt heeft. De minister heeft gewacht tot de voorlaatste dag van het verlof om zijn slag thuis te halen. Honderd twintig interi marissen, houders van een diploma van een katholieke school, werden op het laatste nip pertje afgedankt. Geen voorbericht, geen na gaan van de persoonlijke toestand. Telegra fisch werden zij er van op de hoogte gesteld dat zij ontslagen waren en telegrafisch wer den de houders van diploma's van niet-ka- tholieke instellingen verwittigd dat zij 's an derendaags aan het werk konden gaan. In ten minste één geval werd zelfs de afge dankte telegrafisch verzocht zijn bevoordeel de collega op de hoogte te brengen Wij hebben er natuurlijk niets tegen dat een interimaris die geen voldoening schenkt, doorgezonden wordt. Het getuigt echter van de grootste en meest rabiate anti-katholieke willekeur 120 leerkrachten op straat te gooi en, eenvoudig omdat zij katholiek zijn. Indien dit geen schooloorlog is, dan hebben de woorden geen zin meer. Stel u voor dat het omgekeerde zou gebeurd zijn tijdens de homogene regering. Het land zou op stelten gestaan hebben. Het comité van gemeen schappelijke actie zou opgetreden zijn. Het ABVV zou zich solidair verklaard hebben. Het sectarisme van dhr Collard heeft deze er toe gebracht met een boomerang te zwaai en, die uiteindelijk op zijn eigen hoofd zal neerkomen. Leugens om hatelijke maatregel goed te praten De socialistische pers zit met het geval van de interimarissen vrij verveeld De maat regel is immers anti-democratisch en schept een gevaarlijk precedent. Zij pleiten dan ook naast de kwestie en willen doen aannemen dat de kath. minister van Ondeiwijs dhr Harmei, enkel katholieken in het onderwijs aangesteld had, zodat de maatregel van dhr Collard eenvoudig het wegwerken is van een onrechtvaardige toestand geschapen door dhr Harmei. Gedurende jaren, schrijft Le Peuple hebben honderden leraars herkomstig van het officieel onderwijs te vergeefs gewacht op een benoeming, want dhr Harmei reser veerde al zijn gunsten aan de kameraadjes. Te dien tijde dacht men er niet aan deze ontelbare intellectuelen te beklagen, die werkloos werden bij het verlaten van de universiteit». Zoveel woorden, zoveel onwaarheden. In het jaar 1949-1950. dus voordat de homogene regering aan het bewind kwam, werden in het rijksmiddelbaar onderwijs 61.4 gedi plomeerden van het officieel onderwijs aan gesteld naast 38,6 gediplomeerden van het vrij onderwijs. Toen was er geen katho liek minister van onderwijs In de school jaren 1952-53 en 1953-54 werden onderschei denlijk 68.57c en 64,87< gediplomeerden van het officieel onderwijs aangesteld tegenover respectievelijk 31.5 en 35,2 7c gediplomeer den van het vrij onderwijs. Er kan dus van geen sectaire benoemingen door dhr Harmei sprake zijn. Dhr Harmei huldigde de traditie ingezet door een Huys- mans en een Vos. In de twee laatste jaren van zijn bewind zorgde dhr Harmei er voor dat er meer gediplomeerden met een diplo ma ener staatsschool benoemd werden dan. gediplomeerden van het vrij onderwijs. Socialistische verdeeldheid Men weet dat de drie socialistische woord voerders in het Palais Bourbon tegen de EDG uit de socialistische partij van Frankrijk (SFIO) gesloten werden en dat tientallen van socialistische verkozenen hun solidari teit met de uitgeslotenen uitgedrukt hebben. Ook de verdeeldheid in de schoot van de Belgische Socialistische Partij is, in verband met de EDG-tribulaties. duidelijk naar voren getreden. Terwijl de Conferentie van Brus sel samengeroepen en voorgezeten werd door dhr Spaak, die zich in een zeer kiese positie bevond, hebben dhr Rolin en andere sociali- tische mandatarissen van Kamer en Senaat een schrijven gericht tot de Franse Eerste Minister, dhr Mendès-France, waarin zij zich desolidariseerden van de stellingen verde digd door hun partijgenoot en minister dhr Spaak De socialisten zitten met het geval zo ver veeld. dat hun hoofdorgaan «Le Peuple» nog altijd verwaarloosd heeft het schrijven van oud-minister Rolin en deze's gezellen te pu bliceren. Botert het niet bij de Antwerpse socialisten Toen dhr Lode Craeybeckx, socialistisch burgemeester van Antwerpen en volksverte genwoordiger. op de Antwerpse Grote Markt zijn bekende elf-Juli-rede uitsprak, hebben we de tekst hiervan niet in de rode bladen gevonden. «Vooruit» meldde wel dat er een stelling ingestort was maar zweeg als ver moord over de toespraak van de Antwerpse burgemeester. «Volksgazet» bleef stom als een vis. toi zijn positie onhoudbaar werd en dhr Van Eynde een door partijdrift ingege ven artikel publiceerde, dat evenwel de rede van dhr Craeybeckx niet tot de lezers bracht. Thans heeft dhr Craeybeckx op de «Studie dagen van het De Raedtfonds» te Hofstade, voorgezeten door de socalistische publicist Lamberty, ophefmakende verklaringen afge legd in verband met de Vlaamse Beweging, vooral wat Brussel betreft. Dag na dag heb ben wij vruchteloos «Volksgazet» opengesla gen. Van deze verklaringen was er niets te vinden. Evenmin werd de volksvergadering aangekondigd - althans tot het ogenblik dat wij dit schrijven tijdens dewelke dhr. Craeybeckx naast vertegenwoordigers van andere politieke partijen over het Vlaams Een mens komt wat tegen in zijn leven. Ik had met veel belangstelling de drukte rond de EDG gevolgd; ik had met niet veel min belangstelling de drukte in de CVP, rond de Collard-kwestie gevolgd. Ik had met nog meer belangstelling de drukte rond het Ma- ria-Congres te Koekelberg gevolgd... en ik moest alles in plan laten voor een interview. Weet ge wat het is, een intervieuw In terview dat is Engels Maar dan Hewel als Mr Dinges gaarne eens weg- biest een avond in de week, vertelt hij aan zijn vrouw dat hij absoluut de Charel zou moeten spreken, maar die verduivelde Cha rel zit alle avonden in de Café op 't hoeks- ken en is elders niet te vinden... Dinges zal daar even eens binnen wippen en over een kwartier is hij terug... Als Dinges thuis komt met een onvoorziene vertraging van drie uur, neemt zijn vrouw hem een interview af Be grepen Ik moest verleden week ook de «Charel» zien Een echte hoor; 't was Pater Karei Hemmeryckx, onze welbekende stadsgenoot. Ik moest er niet voor naar Congo. Hij is in 't Land en vertrekt weer Dinsdag, 14 dezer. Ik kreeg permissie op de redactie, mits be lofte dat ik op bepaalde tijd terug zou zijn. Toen ik terug kwam nam de baas mij een interview af Waar hebt gij zolang gezeten Bij Pater Hemeryckx, baas. Hij is nog maar weg en is hij al terug thuis Ze hebben hem per spoedbestelling naar Leuven gestuurd voor een heelkundige ope ratie. Een operatie Ja. baas, in de keel; hij was totaal spra keloos geworden. De Faculteit in Congo vrees de het ergste en stuurde hem, dare-dare, naar Leuven; en het beste is gebeurd - En heeft de Pater zolang kunnen pra ten Ja, baas, maar als gij mij nu een in terview afneemt, gaat gij het schrijven voor de gazet Gij gaat het schrijven, en als ge liegt is het voor uw rekening. En ter oorzake van dat «interview» met de baas, moet ik mijn lang onderhoud met Pater Hemeryckx samenpersen gelijk een apothe kerspilleken. Na zijn laatste vacantie, was Pater Heme ryckx reizende pater geworden bij een der meest achterlijke stammen van Kasaï, de «Babindi's». Onze mensen hier. weten niet wat ze aan het Christendom te danken hebben, zei de Peter. Ze zouden de toestanden daar eens moeten zien. rechtsherstel zal handelen. Deze toestand bevestigt dat het niet botert onder de leidende Antwerpse socalisten. Het is sedert jaar en dag bekend dat de heren Kamiel Huysmans en Lode Craeybeckx aan mekaar een broertje dood hebben en dat de heer Huysmans met lede ogen de aanstelling van dhr Craeybeckx tot burgemeester aan zien heeft. Thans blijkt dat ook dhr Van Eynde. hoofdredacteur van «Volksgazet», de Antwerpse burgemeester niet in het hart draagt. Vroeg of laat moet dit abces open breken. Is Tito nog geen democraat, de schuld ligt aan het Vatikaan Dhr De Swaef. redacteur van «Vooruit», is naar Yoego-Slavië geweest. Hij is er met zijn wagen heengereden en heeft er zijn vacantie doorgebracht. Dat is de aanleiding geweest om opnieuw het land van Tito voor te stellen als het dorado van arbeider en boer. Geen woord over de syndicale lonen aldaar uitbetaald, geen vergelijking tussen de standing van de Belgische en de Zuidsla- vische arbeider. Met geen woord wordt er aan herinnerd dat Tito het hoofd van de niet-kommunistische weerstand, kolonel Mi- hailoviich, heeft laten fusiljeren. Een pro- Er bestaat bij die stam ook «une classe dirigeante». Waar bestaat er geen ?.De chefs van de Luipaardsekte hebben de simpele mensen omweven met een net van «tabou's». 't Is omtrent al verboden wat er is. Ieder overtreding wordt bestraft met een zware boete, die een welgekomen belasting is ten bate van de bazen. Een hut bouwen, wat gro ter en schoner dan de voorgeschreven bouw trant boete Een groter stuk grond be werken dan toegelaten is boete! De vrouw een kotventje dragen in plaats van gevloch ten rafia... boete Vrouwen en kinderen mogen geen vlees eten, geen melk drinken, geen eiers gebrui ken. geen olie. Ze moeten leven van blade ren en wortels van planten. Om het gevoel van honger te stillen, hebben ze leren aarde eten. Ook is de sterfte onder kinderen en aankomende jeugd verschrikkelijk. Ieder fa milie heeft zeven, acht, negen kinderen dood, terwijl er een of twee lopen te verkwijnen. De Pater heeft een geweldige actie ingezet tegen de zwarte «barons». Hij heeft hun in vloed gebroken, de mensen leren eten... Nu keert hij terug om hun te leren voedsel voortbrengen In die aktie heeft de Pater zijn keel kapot geschreeuwd. De zwarte barons noemen dat waarschijnlijk politiek. Maar de Pater heeft geen zetel in 't Parlement in 't vooruitzicht. De zendelingen van Minister Buisseret, die de schoolstrijd gaan voeren in Kongo, zullen hem geen concurrentie aandoen, 't Deugt daar niet voor hen. Ik heb zelf de conclusie getrokken, gelijk de speaker in de radio doet met zijn inter views. Pater, heb ik hem gezegd, het gaat bij u, en overal in de wereld, op het geestelijk en cultureel plan, gelijk in de Ardennen op stoffelijk gebied. De boer in de Ardennen bewerkt het land met veel moeite, maar met veel moed. Hij hlant aardappe's en verzorgt ze goed. Ais de knollen goed gegroeid zijn, komen de everzwijnen met hun harde snuit de balken omwoelen. Ze eten hun buik vol en vernielen de rest... Maar de boer ploegt voort - en de Pater werkt voort. Ik zal uw groeten overbrengen aan uw talrijke veel moed. Hij plant aardappels en verzorgt porters zoudt krijgen, gelijk de sportmannen, en dat menigeen voor u zijn hart en zijn geldbeugel zal open doen... De Pater heeft even gelachten om de ever zwijnen. maar niets gezegd, en als ik zei de boer ploegt voort, heeft hij met klem herhaald de boer ploegt voort Goede reis, Pater Hemeryckx. Dinsdag 14 dezer, zal ons hart, als verstekeling, op de boot mee varen paganda-artikel dat de diensten van Goebbels niet zouden verbeterd hebben. Alles is evenwel nog niet 100% in orde. Indien er nog een dictatuur in Yoegoslavië bestaat, dan is het de schuld... van het Vati kaan «Zo Tito en zijn partisanen de pries ters in de kerken dulden, verzetten zij zich tegen iedere politieke bedrijvigheid van geestelijkheid. In vele boekhandels zag ik brochures verkopen van de ondergrondse strijd van het Vatikaan. En ik vraag mij af of de politieke bemoeizucht van Rome niet iremmend werkt op de evolutie van dit re gime naar een ruimer democratische rege ringsvorm». Dhr De Swaef heeft natuurlijk bedoelde brochuurtjes niet gelezen, want hij kent niet de talen die in Yougoslavië gesproken wor den. Hij heeft er niet eens aan gedacht dat We soortgelijke literatuur kennen uit de be zettingstijd de boeken van Rosenberg en andere nazileiders. Wat er in staat, is a prio ri waar voor dhr De Swaef. Het kan niet anders dan waar zijn. Het gaat immers tegen de Paus. de gemeenschappelijke bloedvijand van Moscou, Belgrado en mijnheer De Swaef. Het is met zulk geschrijf dat de nazi's stemming maakten tegen de joden en de gas kamers als onontwijkbaar voorstelden. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART. Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRUDERSPLAATS ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN MERK xo mooi als eiken. De Denderklok it &X0ut

Denderklok | 1954 | | pagina 1