I De Wereld rond. 4* Door de Periscoop De Democratie niet met de voeten laten treden GEVELSTENEN Huis VAN BELLE N i N O V marmers AcRf en Twintigste Jaargang. Prijs per nummerT,5Q Fr. WaXen f"®* Zondag 19 September 1 $54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Posteheckrekening 1862.54Drukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 De onvergetelijke Mariahulde De Mariahulde te Koekelberg heeft het meest treffend bewijs geleverd van de diepe godsdienstzin van onze bevolking. Ondanks het slechte weder hebben 250.000 tot 30C.00Ü landgenoten aan de plechtigheid deel geno men. Er werden van 50.000 tot 55.000 HH. Communies uitgereikt en velen, die wensten te communiceren, konden door de priesters niet bereikt Worden. De aanwezigheid van de Koning, van het voltallig Episcopaat aangevoerd door Z.E. de Kardinaal, van zeer vele gemijterde abten en missiebisschoppen, van vele leden van de koninklijke hofhouding, van talrijke diplo maten, van ontelbare personaliteiten maakte van de Mariahulde de grootste gebeurtenis van het jaar. Desniettemin hebben de Vlaamse socialis tische dagbladen met geen gebenedijd woord verslag uitgebracht over deze nationale ple~h tigheid. Een goed ingelichte socialistische krant Het socialistisch hoofdorgaan «Le Peuple». dat te Brussel verschijnt, kon evenwel de Mariahulde niet verdonkeremanen. «Le Peu ple» heeft dan ook een eigen redacteur afge vaardigd, verslag uitgebracht en er nader hand commentaar aan gewijd. Het veslag was beneden alles en liet de grote onwetendheid van de redacteur in kerkelijke aangelegenheden blijken De meest monumentale dwaasheid was ongetwijfeld te schrijven dat de plechtigheid plaatsvond naar aanleiding - de consecratie der Basiliek H. Vader contra de C.V.P. «Le Peuple» heeft ook aan zijn lezers me degedeeld dat de H. Vader een radiobood schap tot de Mariavierders richtte en deelde de volgende passus uit deze boodschap me de «Zelfs indien gij niet te lijden hebt van een open vervolging, zoals dit helaas het lot is van zovele andere landen, moet gij u verdedigen tegen een materialisme dat geleidelijk de maatschappij, haar instellin gen en haar activiteiten binnendringt Het socialistisch blad legt nadruk op het feit. dat, luidens de H. Vader: de katholieken in ons land geen vervolgingen ondergaan en komi dan tot het verrassend besluit dat de H. Vader heeft willen protest aantekenen te gen de aanvallen van CVP-ers en van CVP- bladen tegen de regering Van Acker Deze commentaar bewijst dat de gewezen kommunistische volksvertegenwoordiger De- manv, die bedoelde rubriek in «Le Peuple» houdt: een buitengewone verbeelding heeft. De H. Vader heeft de uitdrukking «open vervolging» gebruikt omdat in ons land de katholieken wegens hun geloof niet in de gevangenis opgesloten worden of tot zware straffen veroordeeld zoals achter het ijzeren gordijn. Het zou er nog aan ontbreken dat dergelijke toestanden in ons democratisch land zouden voorkomen. .De bevolking zou ze geen etmaal dulden. Er is echter een andere vorm van vervol ging, de vervolging die haar waar gelaat niet durft vertonen. Ongetwijfeld kennen wij de ze vorm van vervolging in België. Want is het geen «bedekte vervolging» de benoemin gen in het onderwijs voor te behouden aan de houders van een diploma, die geen ka tholieke school bezochten De heer Harmei, "coming man Dhr Harmei, gewezen minister van Open baar Onderwijs: was een der woordvoerders op de Mariale hulde. «Le Peuple» moet toe geven dat zijn rede buitengewoon hoogstaand en verheven was. maar leidt uit zijn aanstel ling tot woordvoerder af dat hij aldus aan gesteld werd tot opvolger van dhr Theo Le- fèvre als nationale voorzitter van de CVP Wij weten niet of dhr Harmei voorzitter van de CVP zal worden. Ht is een interne CVP-aangelegenheid die ons niet aangaat. De Mariahulde hoeft het gezegd? stond echter buiten elk verband met de politiek. Ook de heer Roppe. gouverneur van Lim burg, trad als woordvoerder op. Heeft hij misschien daardoor zijn kandidatuur voor het Eerste-ministerschap gesteld bijaldien de CVP opnieuw de meerderheid verovert?!!! De commentaar van «Le Peuple» toont aan hoe ver de verdwazing van de rode pers gaat en hoe ZIJ politiek en godsdienst ver warren. De keuze van Brussel Volgens het socialistisch blad had de keuze van Koekelberg-Brussel als toneel van de Mariahulde, een dubbele betekenis 1) de rehabilitatie van Leopold II; 2) de vijandig heid van de Duitse en Amerikaanse katholie ken ten overstaan van de Mariaverering Groter onzin werd zelden uitgekraamd. Men vraagt zich te vergeefs af in wat de Mariahulde iets gemeens had met een hulde aan wijlen Koning Leopold II en waarom deze moest gerehabiliteerd worden. Is het omdat deze koning de bouw van de basiliek te Koekelberg goedkeurde in verband met de verfraaiing van de hoofstad?! Maar nog dwazer is de tweede reden. De Mariahulde te Brussel was niet internationaal maar nationaal. Zij betrof alleen de Belgen. Was de hulde internationaal bedoeld geweest, dan zouden er afvaardigingen aanwezig ge weest zijn uit alle katholieke landen, aan gevoerd door de vertegenwoordigers der hiërarchie dier landen. Vermoedelijk zou dan ook niet Koekelberg maar Lourdes verkozen geworden zijn. Het is een fenomenale dwaasheid te schrij den dat de Duitse en Amerikaanse katholie ken tegen de «Mariale ritus» zouden zijn. Het pas gehouden congres van de Duitse ka tholieken te Fulda heeft het tegenovergestel de aangetoond. In alle katholieke landen wor den nationale Mariahulden ingericht. Er werd zelfs een nationale Mariahulde gehou den in Ruanda-Urundi onder het voorzitter schap van de inlandse bisschop Mgr Bigi- rumwami. Vermoedelijk echter verwart «Le Peuple» met de houding van de Duitse en Amerikaanse protestanten De hh Cool en B&kaert Op de nationale Mariahulde waren, naast zeer talrijke katholieke persoonlijkheden, ook dhr Bekaert, voorzitter van de Bond der Christelijke Werkgevers, en dhr Cool, voor zitter van het Algemeen Christelijk Vakver bond, aanwezig. Beiden zijn goede katholie ken. Hun plaats was er aangewezen. «Le Peuple» leidt echter uit hun aanwe zigheid te Koekelberg af dat er zich sedert 11 April een sympathieke toenadering voor gedaan heeft tussen het katholiek patronaat en de christen syndicaten»! De perfidie ligt er vingerdik op. Wij hebben nooit gehoord van enige vij andschap tussen de beide organisaties, maar het is kras dat katholieke persoonlijkheden zich niet naar een zuiver godsdienstige plech tigheid mogen begeven zonder dat dhr De- many meent hieraan een politieke betekenis te moeten schenken De providentiële afleiding Weet gij, beste lezers, waarom de Maria hulde te Koekelberg ingericht werd? Gij zult antwoorden deze Mariahulde was bedoeld als de apotheose van het Mariajaar in ons land. zij was sedert lang aangekondigd, zij werd voorafgegaan door een indrukwekkend Mariaal Congres te Brussel. Zeer juist Zeer juist Maar «Le Peuple» weet het beter. De zaak zit als volgt voor mekaar de katholieke bladen weten niet meer wat te schrijven in verband met de schoolstrijd door dhr Collard ontketend en zij heeft een afleiding gezocht de aflei ding, aldus het rode blad, die de Voorzienig heid als een staak toesteekt aan de katho lieke journalisten zonder kopij. Wij weten niet of de lezers van «Le Peu ple» dergelijke enormiteiten slikken. Maar deze dompelaars zijn alleszins deerlijk te beklagen met soortgelijke voorlichting Vooruit contra Spaak Het is onze lezers bekend dat de heer Spaak, minister van Buitenlandse Zaken, een van de kampioenen is van de Europese De fensiegemeenschap en dat, van een andere kant. de Franse socialistische partij aan haar mandatarissen opdracht gaf de EDG in het Palais Bourbon goed te keuren. Het verwerpen van de EDG te Parijs werd overigens op gejuich onthaald te Moscou en in al de kommunistische bladen van het vas teland. Dit is begrijpelijk. Het is een ver zwakking van de WTesterse verdediging. Het kan evenwel voor gevolg hebben dat West- Duitsland volwaardig in de Atlantische ver dediging ingescnakeid wordt, wat nieuwe herrie zou verwekken in Frankrijk. Deze tegenvaller voor de Europese eenheid en voor de Europese defensie werd in ons land op gejuich onthaald in «De Rode Vaan» en., in «Vooruit», waarvan nochtans de la- kenuitdeler, de heer Anseele, lid van de Re geling is waarin ook de heer Spaak zetelt. De redacteur voor buitenlandse aangele genheden van «Vooruit» schreef namelijk, na zijn terugkeer uit verlof Het is juist in deze periode dat het Franse parlement eindelijk de gelegenheid kreeg het verdrag over het Europees leger te ver werpen (vetjes van ons. red.) en meteen voor goed te begraven. Zeker is het nog te vroeg om in triomf de vlag van de wereld vrede te hijsen, maar het is met ontroering en diepe vreugde dat we de beslissing van de Franse Assemblée hebben vernomen, waardoor we na jaren eindelijk van de be dreiging van het zogenaamde Europese leger verlost zijn A part ?a. zegt de Fransman, tout va trés bien, madame la marquise De heren Spaak, Larock, Dehousse, Fayat en consoorten staan op de hand van de Eu ropese verdediging. «Vooruit» is gewonnen voor de sabotage van de Europese defensie. Ten voordele van wie De vraag hoeft niet gesteld. Enkel de Sovjet-dictatuur kan uit deze houding voordeel halen. Wie had het ook weer over de broederlijke eensgezindheid van de socialisten Geschil Van Acker - Collard Een christelijke afvaardiging werd door dhren an Acker en Collard ontvangen in verband met de willekeurige afdankingen in het officieel onderwijs op grond van de ka tholieke opinie van de ontslagenen of van het feit dat zij een katholiek diploma bezaten De dagbladen, of liever bepaalde dagbla den hebben voorgehouden dat dhr Van Acker zich zeer verveeld betoonde wegens de wil lekeurige maatregel van dhr Collard. Wij zijn benieuwd welke houding dhr Van Acker zal aannemen wanneer hij zich voor het Par lement zal moeten verantwoorden. Verleden week heeft het zetduiveltje huis gehouden in mijn artikel. Ik was het niet de drukker was het ook niet; daar is een dui veltje mede bemoeid geweest indien het zelfs geen grote duivel was. Het ging over het beschavingswerk van Pater Hemeryckx en over het tegen-bescha- vingswerk van Minister Buisseret die meent dat hij het christendom moet pesten in Congo en het wenste dat Pater Herneryckx mocht werkdadige supporters vinden gelijk de sportmannen hier supporters die voor hem hun hart en beurs zouden openzetten... Zou het wonder zijn dat de duivel daar zijn staart zou in roeren Ik ben nieuwsgierig of hij weer gaat te werk gaan gelijk een hond in een kegelspel 't Gaat weer eens over iets dat hem niet meegaat. Te Nederbrakel werd verleden week de nieuwgebouwde middelbare school, heel bur gerlijk. ingewijd. De Vlaamse zender van de Brusselse radio-omroep heeft er een actua liteit aan besteed. Wij hebben uittreksels uit de verschillende redevoeringen gehoord. Ik heb geluisterd met open oren. De rede van Minister Van Glabeke was bijzonder belang rijk. De Excellentie heeft zijn tong verstuikt dat het een plezier was. Ik vertel het r.iet gaarne. Ik heb schrik dat ik de reporter, die de actualiteit verzorg de, zou kunnen tekort doen. De man heeft gewetensvol de rede van de minister opge nomen en de zender heeft ze afgedraaid en de «lapsus linguae» is mede het luchtruim in gezonden. En al wie het wilde horen heeft kunnen horen dat de school er nodig was. dat in dat belangrijk centrum en in heel de omtrek geen school bestond waar de vrijzinnige ou ders hun kinderen kunnen naar toe sturen. Mijnheer de Minister heeft een beetje ge haperd. maar het woord «vrijzinnig» is er uit gekomen en de radio heeft het de we reld kond gedaan Wij weten het dat het staatsonderwijs het ideale onderwijs is voor de vrijzinnigen. Zij, om de goedgelovige massa te bedotten loochenen en verloochenen, erger dan Sinte Pieter deed met Onze Lieve Heer. Minister Van vMabeke heeft het er uitgeflapt Men sen die hun kinderen vrijzinnig willen op voeden, moeten ze daar naartoe sturen. Men sen die hun kinderen een christelijke op vang willen geven, moeten elders zoeken. ij hebben niets te loochenen noch te verloochenen. Wij willen de onzijdige school niet ver- ^2 Dtf CVP"regering heeft vier jaar iang het officieel onderwijs uitgebreid. Wij ÏSÏJ? Hveel "ever dergelijk onderwijl bestaat dan dat geheime vrijzinnige elemen- Christelijke ouders kiezen met zorg de hUn kinderen- ZÜ weten dat h.Lh hinderen spelen met kinderen die luizen hebben, zij onvermijdelijk met luizen naar huis komen. Spelen ze met kinderen die eiijke manieren hebben, ze komen met le- dPrlmHamerT M?r huis" Speieri ze «ón deren die zaken kennen die hun jaren nog niet kunnen dragen, hun kinderen komen «volleerd» naar huis; maar met een vermoor- y?et een zwaar gehypothekeerde toekomst... Daarom kiezen zij met zorg de speelmaatjes van hun kinderen en ook de schoolmaatjes. Daarom kennen zij met veel plezier de vrijzinnigen het recht toe vrijzinnige scho len te hebben. Maar eisen met klem voor zich zelf het recht op scholen te hebben die passen voor hun christene kinderen. Indien de vrijzinnige ouders de geldelijke last dragen voor de vrijzinnige school, wil- en zij de geldelijke last dragen voor de christelijke school. Zorgt de Staat voor een gratis vrijzinnig onderwijs, hij moet zorgen voor een gratis christelijk onderwijs. Christen mensen willen geen tweede rang burgers zijn. Zij willen terug naar het zui vere en onvervalste beginsel alle Belgen zijn gelijk voor de Wet. Minister Van Glabeke, mijn innige deel neming omdat gij zo deerlijk door de mand gevallen zijt Onze lezers hebben reeds tal van berichten gehoord over de ongelooflijke maatregel van dhr Collard. Minister van Openbaar Onder wijs, die een honderdtal vrij gediplomeerden uit het Officieel Onderwijs de straat opzond zonder zien om hun rechten en verdiensten te bekommeren, zonder vergoeding, zonder vooropzeg zelfs Alle vrij gediplomeerden aan de deur Intussen is gebleken dat de zaak nog heel wat ernstiger is dan ze er uit zag. Het zijn inderdaad niet talrijke bestendige interima- rissen met vrij diploma die afgedankt wer den, het zijn alle bestendige interimarissen met vrij diploma. Er waren alles samen in derdaad 350 bestendige interimarissen in hei Rijksmiddelbaar en Normaal Onderwijs. Daarvan \fraren, volgens de normale verhou ding, ongeveer 1 3 vrij gediplomeerden, dus ongeveer 110. Allen gingen de straat op Christelijke opvoeding een misdaad Het is dan ook belachelijk, te willen be weren zoals sommige linksen doen. dat die gevallen onderzocht werden en dat er re denen voor de afdanking zouden zijn. Wel heeft de Minister zijn diensten achteraf op gedragen. redenen te zoeken Het was na tuurlijk moeilijk die voorgewende redenen te vinden. Men vond niets beters dan on gunstig advies van de inspectie, vroeger les gegeven in het vrij onderwijs, zijn kinderen naar het vrij onderwijs te sturen De were reden is deze de getroffen be stendige interimarissen werden aan de deur gezet omdat ze een diploma van het vrij onderwijs hadden. Hun misdaad was, een christelijke opvoeding te hebben genoten. Zo respecteren de linksen de Grondwettelijke vrijheid van mening en van godsdienst De Christenen laten niet begaan w Z£ffr.te,Pas heeft het Nati°naal Comité van de CV P dan ook in zijn communique gezegd dat de partij s zich aansluit bij de verontwaardiging die komt16 l3gen Van de bevolking tot "ding uii alle macht Z2l strijden opdat dit fla grant onrecht in zijn geheel ten spoedig ste zou worden goedgemaakt, er zich in ieder geval toe verbindt, dat zelf te doen bij haar terugkeer aan het bewind, beroep doet op het land om zich tegen die onrechtvaardige maatregelen te ver zetten. De christelijke gemeenschap laat de slacht- o ers van Collards hatelijk gebaar niet in de Si eek. En het vakverbond én de partij hebben protest aangetkend bij de regering en deze verplicht tot de belofte, om alle ge vallen te herzien, en zo gunstig mogelijk op te lossen. Verder durfde de regering niet gaan. uit vrees het gezicht te verliezen. Maar ze is het al kwijt, wegens haar schandalige handelwijze. Het wordt tijd dat de zaak vóór het land gebracht wordt, dat zal tonen hoe sc ders van de democratie beoordeelt VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN MERK op 27 October 1954 WERELDBEKER - FILM TE NINOVE *o mooi als eiken. De Denderkïok

Denderklok | 1954 | | pagina 1