VANDAAG Door de Periscoop Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE S"?" dcid bii zi««S2 riilrtr °mdrfa' al zli" "M SL™ Tel. 5 en 714 NINOVE lambrizeringen WERELDBEKER - FILM TE NINOVE Acht en Jaargang. gelegen neven de heb- g jne- iri« en uen. Een Pr»Js per nummer 1,50 F Zondag 26 September 1954 Posteheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgev,, u, LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoonstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst ,093 Zaal "ONS HUIS,, Ninove opent het Winterseizoen ZONDAvj 3 OCTOBER met Toneelspel in drie bedrijven van H. E. Bater opgevoerd door de gekende artisten van de GROEP POOS Treden op Gaby Bouüaert, Diane De Ghouy, Franeienne Maene tlly De Kleyne, Edgard De Pont, Frans Roggen, Her man Bollen, Jules Van Houtte. Plaatsen 30, 25 en 20 fr., op voorhand te bekomen, met gebruikelijke nummering in "Ons Huis Een anti-democratische toestand De openbare mening meent dat het nu stil aan welletjes is met de parlementaire vacan tia. Volksvertegenwoordigers en senators worden behoorlijk gehonoreerd. Het past dan ook dat zij hun werk doen. Het voornaamste werk van de parlementairen is het toezicht op de daden van de regering. Dhr Van Acker heeft ontijdig het parle ment naar huis doen sturen, zogezegd om rustig te kunnen werken in feite om zich aan de parlementaire controle te onttrekken. Er zijn thans veel hangende kwesties waar over de regering zich te verantwoorden neeft de onderwijspolitiek in België en in Congo, de buitenlandse politiek, de ziekte verzekering, de uraniumakkoorden enz De CVP.groepen hebben dhr Eyskens afgevaar digd bij de voorzitter van de Kamer en bij de Eerste-Minister opdat het Parlement spoe dig samenkome. De huidige toestand is in hoge mate anti democratisch. De verklaring van het Episcopaat van Congo en Ruanda-Urundi De tekst van de verklaring van het Epis copaat van Congo en Ruanda-Urundi in ver band met de door dhr Buisseret geplande onderwijspolitiek is thans in ons bezit. De verklaring laat opmerken dat het werk van de opvoeding tezelfder tijd releveert van de familie, van de burgerlijke maatschappij en van de Kerk. In de eerste plaats behoort zij tot de Kerk krachtens de uitdrukkelijke onderwijszending die zij ontvangen heeft van haar goddelijke stichter, eveneens krachtens haar geestelijke maturiteit waardoor zij de zielen, teelt, voedt en verheft tot het godde lijk leven. Na de taak van de familie uiteen gezet te hebben in ae opvoeding van de kin deren, bepaalt de verklaring het aandeel van de Staat In zoverre hij gelast is het gemeen schappelijk tijdelijk welzijn te bevorderen bezit de Staat ook authentieke rechten op de opvoeding van zijn onderhorigen. Zijn taak is in de eerste plaats door zijn wetten het voorafgaandelijk recht van de familie te be schermen en het bovennnatuuriijk recht van de Kerk te eerbiedigen. Hij heeft daaren boven de plicht te voorzien in de carentie van de ouders en de initiatieven van de Kerk en de familie te bevoordelen. Hij is gerech tigd te eisen dat al de burgers kennis heb ben van hun burger- en nationale plichten en een bepaalde graat van intellectuele, mo rele en physische kuituur bezitten, door het gemeenschappelijk welzijn vereist. De i ech ten en plichten van Kerk, familie en Staat zijn niet gemaakt om zich te bestrijden, maar wel om te harmoniëren in aller be lang. Het is dezelfde God, enig en wijs, die de drie maatschappijen gewild heeft en hun bijzondere doeleinden bepaald.» Dan wijst er de verklaring op dat de Staat altijd de initiatieven der Missies bevorderd heeft. De Kerk heeft een buitengewone ac tiviteit ontwikkeld in zake onderwijs. Zij heeft ontelbare onderwijsinstellingen opge richt. Een dicht net van scholen overdekt de kolonie, zoals nergens anders in Afrika- Uit dezen hoofde heeft de Kerk ongetwij feld een nieuw recht verworven op bescher ming, raadpleging en bevoordeling van alle aard door de Regering op onderwijsgebied. Het zou niet mogen voorkomen dat dit heden vergeten wordt en dat men aan de missie scholen de noodzakelijke materiële midde len onthoudt om aan hun onderwijs een evenwaardige technische waarde te geven als in het onderwijs dat men met aanzien lijke kosten wil oprichten De Bisschoppen tonen dan de noodzake lijkheid aan de katholieke leer en moraal te stellen in de plaats van de afbrokkelende vroegere morele slagbomen opgericht door de inlandse gewoonten Dat degenen die ■de verantwoordelijkheid dragen van de lots bestemming van Belg. Congo en van Ruanda- Urundi, die er de schoolvrede en de voor spoed pensen te handhaven, er de ware be schaving wensen te zien bloeien, er ernstig over nadenken de Afrikaan heeft een in tense behoefte aan godsdienst. Zijn wange loof vernietigen zonder het te vervangen door het enige ware geloof, het is de Afri- kaanse bevolking overleveren aan anarchie en wanorde, het is er eerstdaags de gemakk»- hjke prooi van maken van het materialis tisch communisme. De opvoeding die onzij dig verklaard wordt, eerbiedigt niet het voornaamste streven van de Afrikaanse ziel en verzet er zich tegen De Bisschoppen wensen, na als vóór, een vruchtbare samenwerking tussen Kerk en Maat: maar de Bisschoppen van Belg. Con go en van Ruanda-Urundi zullen niet aarze len, indien het onafwendbaar blijkt, de nood- zakekike middelen aan ie wendn om aoel- tief.end het christelijk onderwijs en de meest verheven belangen der bevolking van Belg. Afrika te verdedigen 33 leerlingen contra 5 In verband met de onderwijspolitiek in Congo, gaf een doorgaans goed ingelicht Franstalig blad van de hoofdstad volgend staaltje van de bekrompenheid en partijdrift van dhr Buisseret Is het waar dat te Kolwesi het vrij (kath.. red.) college dat 33 leerlingen telt om aan te vangen met de Ce en de 5e. zijn erkenning en alle toelagen geweigerd ziet, op bevel van de minister Het atheneum integendeel dat 5 leerlingen telt voor de 6e en 5e Latijnse en de 6e en 5e moderne, dus 5 leeriingen te verdelen over 4 klassen, moet zijn kostelijke werking, op s ministers bevel: voortzetten Katholieken geweerd In de school voor tropische geneeskunde te Antwerpen specialiseren zich Belg. ge neesheren in de behandeling van de tropi sche ziekten. De directie betoont zich zeer streng, zowel bij de aanwerving van de kan didaten als op de examens. Het is regel dat degenen die slagen onmiddellijk in de kolo nie tewerkgesteld worden, waar een tekort aan artsen bestaat. Minister Buisseret heeft dit alles gewij zigd. Een der geslaagde geneesheren werd door het Ministerie van Koloniën geweigerd. Hij was - toevallig? - een gediplomeerde van Leuven. Een ander doctor van de -katholieke hogeschool was aanvaard om de lessen van de school voor tropische geneeskunde te vol gen. De minister heeft zijn aanvaarding on gedaan gemaakt Ziedaar staaltjes van het seetarisme dat de politiek van de minister van Koloniën ken merkt. Onzinnige censors In de hoofdstad werd. in twee bioscopen een aanstootgevende film door het parket in beslag genomen. Het is nochtans geweten dat het Brussels parket ter zake zeer in schikkelijk is. Het verbod van deze onzedelijk geoordeel de rolprent heeft de socialisten natuurlijk positie doen kiezen tegen het gerecht en voor de film. Kamerlid Dejardin heeft het verbod in «Le Peuple» een «onhandige en brutale dwaling» geheten en meent dat het incident van aard is «het prestige van de rechterlijke macht belachelijk te maken». Wij zijn een gans andere mening toege daan. Duizenden bioscoopbezoekers in de gro te steden gaan argeloos naar een film zien. Zij dienen in bescherming genomen te wor den. Films van een uitdagende onzede lijkheid dienen geweerd. Dit doet geen af breuk aan de «vrijheid». Men neemt alge meen aan dat niemand «vrij» is zijn even mens te vergiftigen. Zedelijke vergiftiging is even erg als lichamelijke vergiftiging. Wij betreuren enkel dat andere parketten niet even gestreng opgetreden zijn. Katholieke en socialistische jeugd «Vooruit» publiceerde een artikel: «Jeugd en socialisme». Het blad betreurt de afzijdig heid van de socialistische jongeren ten over staan van de politieke vraagstukken. «Voor uit» meent echter er de katholieke jeugdor ganisaties te moeten bij trekken Niet al leen de katholieke jeugdorganisaties, die nochtans de grootste mogelijkheden hebben, klagen over hetgeen zij noemen de onver schilligheid van de materialistische ingestel de jeugd, doch zowel de communistisch ge oriënteerde groepen als de jong-Europeanen zijn bloedarmoedige van de massa afgaron- Ik heb deze week geen tijd om naar de giote mannen van de nationale en interna tionale politiek te kijken. Het zijn grote mannen, reuzen gelijk de reuzen van Ge- raardsbergen en Ninove, grote poppen waar kleine mannekens onder zitten. De kinderen kijken er naar met grote ogen. Ik heb ernstiger dingen te vertellen. Op Dinsdag 5 en Woensdag 6 October draait «Ciné Nova» op initiatief van de Pa rochiale Werken van Sint Theresia een bui tengewone film. De mensen zien niet naar de hemel is de titel, 't Is geen bondieuse- ne. Het is, scrupuleus historisch, het leven van Paus Pius X. Driehonderd duizend gelo vigen uit alle landen ter wereld zijn in de voor-zomer naar Rome getogen om zijn hei- ligverklaring bij te wonen. Te dier gelegen- heid werd zijn leven verfilmd. De moeite waard, meer dan het leven van een filmster. Het is gans de aandoenlijke geschiedenis van de volksjongen die het brengt tot klein pastoorke van te lande en van daar opklimt tot de hoogste kerkelijke waardigheden en wij zien in de film, historisch weergegeven, al de ceremonies van de pauskeuze. De film' verhaalt niet alleen het uitwendige gebeu ren in dat wonderbaar leven. Ook zijn ziele- leven komt op het doek. Het wordt aangrij pend als in Augusti '14, de jonge priesters die te Rome studeren naar hun land terug geroepen worden voor de mobilisatie en komen afscheid nemen van de H. Vader om weldra tegenover malkaar komen te staan in de onderscheidene nationale legers. Zodra het nieuws gekend was, dat een fa natiek Serbisch student de kroonprins van Oostenrijk en diens vrouw had vermoord, verscheen het spook van de oorlog voor het oog van alle klaarziende mensen. Pius X spande zich onmiddellijk in om het onheil af te weren en de gezonde rede te doen ze gevieren. Al te vergeefs. Toen de gezant van Oostenrijk de Paus kwam melden dat het «Vooruit» neme ons niet kwalijk indien wij niet akkood gaan. Het is mogelijk dat de socialistische jeugdgroepen moeizaam op gang gehouden worden. De katholieke jeugd organisaties hebben echter geen reden tot klagen. KSA: BJB, KAJ, VKAJ. VVKS enz. kennen een aanzienlijke en verheugende bloei. De Lourdesreizen. die overweldigende bedevaarten naar Scherpenheuvel, de studie weken en congressen, de gewestelijke fees telijke samenkomsten, de massale demonstra ties tonen aan dat de katholieke jeugd niet vegeteert, maar een levende en bloeiende werkelijkheid is. Belachelijk anti katholicisme De polykliniek der metaalbewerkers te Pa rijs heeft een nieuwe psycho-prophylactische metnode ingesteld tot bevordering van het natuurlijk baren met verminderde smart, al thans indien we de socialistische pers moe ten geloven. Wij kunnen bezwaarlijk over de doeltref fendheid van deze methode oordelen, maar het is een gelegenheid voor «Le Peuple» om met de katholieke godsdienst de spot te drij ven. Volgens het rode blad zullen de katho lieke toekomstige moeders voormelde metho de niet mogen toepassen, omdat er geschre ven staat «Gij zult in smart baren!» Op Onnozele-Kinderendag zullen wij be doelde socialistische kladschrijver op een fopspeen gedenken Een waardeloos argument De socialistische pers heeft een reuzenar- gument gevonden om de afstellingen van katholieke leerkrachten door minister Col- nrd, goed te praten houders van een di- ploma van een kath. normaal-, regenten- school of universiteit hebben niets in het officiëel onderwijs verloren, ze zijn aange wezen op de vrije scholen. Ziedaar een argument dat argeloze men sen van streek maakt, maar dat kant noch Wal raakt. De Grondwet proclameert de ge lijkheid van alle burgers. De diploma's af- oorlog was en de zegen vroeg van de H. Va der over de legers van Oostenrijk, zei d« Paus hem kort af ik zegen de vrede wa* dat 0ver de men£heid kwam er nX w16? te ZW3re Siag" Kij bezweek er onder Hij droeg een laatste maal het H. Misoffer op en offerde zijn eigen leven voor de mensheid. kundig" m?nS Zal dit enig geschied kundig meesterwerk willen zien en volledig kennis maken met Pius X die nu heilig ver klaard is, die reeds binst zijn leven echte werd door zekere godsdienstvijandige pers h?US S"" 2elfmoord ^Pleeld f ging het in de persberichten hij deed het njkse Staatswaarden zat, en hij wist Hit Ctetenrtjk da oorlog verteen Ook andersdenkende zouden nuttie kennis nemen van het leven van die Man dleTén Jf flguren ls geweest die de mens heid heeit gekend. Zij zouden zien hoever hun «welingelichte pers» te betreuren is. Zij zouden leren wel vervaarlijk wapen de leu- fprni!5 f m°nd Van mensen' zond" chris telijk geweten. Pius X, de man «die zelfmoord pleegde» en zijn opvolger Benedictus XV, beter ge kend onder de naam van «Benoit le boche» omdat hij ijverde voor de vrede. zijn als twee phare's, die hun licht werpen op de 2n en de scbande van de patriotische leugen Lezers en lezeressen, onthoudt goed ae data, 5 en 6 Oktober, wellicht hebt gij later nooit meer de gelegenheid om dit mees terwerk te zien En dit is onbetaalde reclaam en er staat nietsm dan waarheid. Ware het betaalde of betalende reciaam, er zou voorzeker veel meer sensatiebelovend ma'eriaal in verwerkt zijn. Liegen om geld te verdienen is immers toch geen zonde, t is maar commerce wt j" katholieke kweekscholen van leerkrachten, Z]jn wettelijke diploma's, er kend door het Ministerie van Openbaar On derwijs. Wie een wettelijk erkend diploma bezit, is gerechtigd aanspraak te maken op de staatsambten waarvoor dit diploma ver eist is. Een andere houding aannemen is een flagrante schending van de Grondwet, die de leden van de regering gezworen hebben te zullen eerbiedigen. Overtredingen van de grondwet, het voor bijgaan van de grondwettelijke ksure, ef- ient het pad voor de dictatuur. IN SNEL TEMPO volgen de tranches elkaar op en telkens maken zij NIEUWE MILLIONNAIRS De 14e tranche van de gaat reeds door te Mol op Woensdag 6 Oktober Onthoudt deze datum En koopt Uw biljetten nu MILAC NINOVE op 27 October 1954 BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen r-i ver®chl,l®nde soorten en formaten Lladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandef 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromoiith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK xo mooi als eiken. Denderklok KCGn tiid naar Ha i HnrHo et rnnrviA.'

Denderklok | 1954 | | pagina 1