VANDAAG IS DE DAG De Mensen kijken niet naar de Hemel De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE ZET™" NINOVE faertfot 4* Acht en tw?rtf?gste jaargang. Prijs per nummer 1,50 F. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE LAMBRfZERINGEN Zondag 3 October 1954 Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zaal ONS HUIS Ninove opent het Winterseizoen ZONDAG 3 OCTOBER met Toneelspel in drie bedrijven van H. E. Bater opgevoerd door de gekende artisten van de GROEP POOS Treden op Gaby Bouüaert, Diane De Ghouy, Francienne Maene Elly De Kleyne, Edgard De Pont, Frans Roggen, Her man Bollen, Jules Van Houtte. Plaatsen 30, 25 en 20 fr., op voorhand te bekomen, met gebruikelijke nummering in "Ons Huis,,. ZAAL NOVA Dinsdag 5, Woensdag 6 October te 19.30 uur ten voordele der Pariochale Werken van St Theresiaparochie met Henri Vidon en Isa Miranda Prijzen 20 en 15 fr. De Politieke Toestand in Belgie Zonder enige twijfel bestaat er een aan zienlijke politieke malaise, om het woord «beroering» niet te gebruiken, bij een zeer hoog procent van onze bevolking: Niet alleen de katholieken, maar al de genen die. vrij van partijdrift, de mening toegedaan zijn dat personen in staatsdienst, waarvan menige met kinderen ten laste, niet zonder zeer ernstige redenen op straat mo gen gegooid worden, met niet eens de ge legenheid van de werkloosheidvergoeding te genieten, zijn in hoge mate ontstemd wegens de willekeurige maatregel van minister Col- lard en de ontzetting uit hun ambt van een groot aantal interim-leraars uit het middel baar onderwijs om de eenvoudige reden dat zij een katholiek, evenwel wettelijk diploma bezitten. Er heerst anderzijds spanning onder de geneesheren en in de kringen der mutuali teiten in verband met de maatregelen ge pland door dhr Troclet. minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. In de koloniale kringen is men niet te spreken over de partijdige onderwijspolitiek van dhr Buisseret, minister van Koloniën. De syndikaten klagen het feit aan dat dhr Rey. minister van Economische Zaken, de elementen tot vorming van het indexcij fer gewijzigd heeft, zodat het normaal ver loop er van gesaboteerd is en de loonsver hogingen uitblijven. Het is hoog tijd dat dhr Spaak uitleg ver strekt over de door hem gespeelde rol op internationaal gebied. Al deze redenen billijken de samenroeping van het Parlement waarvan de vacantie toch al lang genoeg geduurd heeft. De wettelijke samenroeping d.i. de verplichte samenroe ping valt op de 2e Dinsdag van November. Het is echter sedert lange jaren de traditie dat het parlement reeds vroeger samenkomt, omdat de parlementaire arbeid geweldig toe genomen is sedert de tijd dat de wettelijke opening in November bepaald werd. Er zijn trouwens nog een stel begrotingen van 1954 goed te keuren en de begrotingen voor 1955 moeten dringend aan de beurt komen. Kamer en Senaat werden trouwens ver kozen met het oog op een zeer bijzondere opdracht de herziening der Grondwet. In dien het zo verder gaat. zal er over 4 jaar een nieuwe Constituante moeten verkozen worden Desniettemin heeft de Eerste-Minister het verzoek van de oppositie afgewezen om reeds thans te vergaderen. De voorzitters van Ka mer en Senaat volgen serviel de richtlijnen van dhr Van Acker. Wij leven niet in een dictatuur maar het heeft er al de schijn van. Het grondwettelijk toezicht op de daden van de regering wordt gesaboteerd. De ministers onttrekken zich aan hun eerste plicht ver antwoording over hun bestuur. Christelijke arbeiders solidair De studiedag van het Christelijk Vakver bond. Brussel, heeft het verheugend bewijs geleverd dat de Christel, arbeiders solidair zijn met hun geloofsgenoten uit de andere standen wat betreft de houding aan te ne men tegenover de sectaire politiek van de regering Van Acker. Terecht liet dhr Cool, algemeen voorzitter ACV, uitschijnen dat het sedert 1884 geleden is dat er aan broodroof gedaan werd in het M.O. Hij kloeg tevens het feit aan dat het vrij technisch onderwijs, met 130.000 leer lingen op 237.000, bedreigd wordt met uit sluiting uit de Hoge Raad van het Technisch Onderwijs en dat het paritair beheer van de maatschappelijke zekerheid in het gedrang komt. Een verheugende houding Wij verheugen ons over deze houding van het ACW. Zij strookt met de lichtlijnen, in de loop van deze maand, aan de Canadese Syndikaten verstrekt door ZI.E. Kardinaal Léger, aartsbisschop. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van het verweer te gen de vraatzucht van een economische wereld met harde technieken en zonder in gewanden, verklaarde de Canadese Kardi naal «Wat. evenwel, vandaag de wereld bedreigt, is veel meer het vergeten van God dan ook het spook van de werkloosheid en de sociale onzekerheid... ALs het christelijk syndicalisme een krachtdadige houding aan neemt in verband met de onzedelijke lite ratuur, het alcoholisme, de krotten, het niets doen. het gebrek aan zedigheid bij de kle ding. de jeugdmisdadigheid, dan zou het de openbare mening in beroering brengen en het zou overwinningen behalen die de weg zouden banen naar de eindoverwinning Zijne Eminentie voegde er echter aan toe: «Maar indien het christelijk syndicalisme een politiek van onthouding beoefent ten overstaan van deze morele vraagstukken, dan zal de genade Gods het niet vergezellen in zijn beroepsarbeid en zal voor het chris telijk syndicalisme, evenals voor de volke ren, de profetie van de HH. Boeken bewaar heid worden Zo de Heer het huis niet bouwt, is het werk van degenen die het wil len oprichten vergeefs Papenvreterij van Combes tot voorbeeld gesteld De Waalse socialist René Thoné heeft in «Le Peuple» het ware gelaat van het Bel gische socialisme vertoond. Na de scheiding van Kerk en Staat bepleit te, hebben, vervolgt hij Het voorbeeld van Frankrijk spreekt nochtans tot allen met een onmiskenbare duidelijkheid. Het godsdienstig geval, dat een gans verschil lende en eerbiedwaardige zaak is (de hui chelaars, red.), heeft niet te lijden gehad van de scheidingsmaatregelen door het Franse parlement in het begin van deze eeuw goedgekeurd op voorstel van Waldeek- Rousseau en Combes, Er zijn overigens eer lijke katholieken genoeg om te wensen dat een dergelijke toestand veralgemeend worde in de ganse christenheid en dat de Kerk eindelijk worde wat zij altijd hadde moeten zijn een geestelijke macht en niet een po litieke organisatie wat zij heden allereerst is In het begin van deze eeuw werd inder daad in Frankrijk de scheiding van Kerk en Staat doorgevoerd. Zij ging gepaard met de inbeslagneming van de kerkelijke goederen en met de uitdrijving van de kloosters. Het is ingevolge deze uitdrijving dat vele Franse kloosterzusters in België een toevlucht von den. Het is dit regime dat de socialisten in ons land willen doorvoeren. Het is echter een monument van onbeschaamdheid aan te voeren dat vele eerlijke katholieken dit regime zouden wensen Kenschetsende onteigening In de gemeente Jupillc bezit het bisdom Luik een eigendom dienend tot katholieke vacantiekolonie. De anti-katholieke gemeen teraad heeft besloten deze eigendom te ont eigenen om er een gemeentelijk home voor zwakke kinderen en ouderlingen van te ma ken. De bedoeling ligt er vingerdik op de katholieke instelling moet verdwijnen. Het is dezelfde taktiek als deze gevolgd in de landen achter het ijzeren gordijn. MILAC - NINOVE op 27 October 1954 WERELDBEKER - FILM TE NINOVE Ze zijn in Londen bezig met te proberen of ze de stukken van de E.D.G. kunnen aan een lijmen. De Fransen hebben hun eigen werk stuk geslagen. Ze hadden gedroomd van een «Klein Europa», een vereniging van landen die soldaten zouden leveren waaraan de Franse generaals zouden kunnen comman deren. Ze zouden nu met de andere mee on der vreemd commando namelijk Ameri kaans moeten staan en een deel van hun onafhankelijkheid moeten afstaan, net als België, Holland, Italië en Duitsland. Het verenigd Europa is naar de vaantjes en er moet iets op gevonden wor den. Daarom zijn de negen bijeen te Lon den. Wij geloven dat een samenwerking abso luut noodzakelijk is. Wij weten dat het niet gemakkelijk is. De vereniging van graaf schappen en hertogdommen uit de lage lan den door de Hertogen van Burgondië is ook van geen «leien dakje» gelopen. En ze zijn later nog uiteengevallen en terug sa mengebracht in 1815 en weer uiteengevallen in 183Ü en weer. half en half, samengebracht in 1945 omdat het economische en politieke noodzakelijkheid is De verbrokkeling van Europa met het eeuwige vechten en twisten moet verdwij nen... En alle Landen zouden moeten hun best doen om tot overeenstemming te komen. Maar het beleid is in alle. Landen in de han den van politiekers en ze willen vooruit of niet vooruit volgens het ja dan neen hun lokale politiek dient.. En er wordt geen ernstig werk geleverd. De socialisten dromen van een Verenigd Europa dat socialist zou zijn Zien ze geen kans om een socialistisch Europa te maken, De anti-katholieke bestendige deputatie van de provincie Luik heeft natuurlijk deze ongehoorde vorm van onteigening goedge keurd. Wat echter niemand hadde durven vermoeden, is dat de regering Van Acker op haar beurt deze onteigening bijtreedt. Wij vernemen dat het Bisdom Luik deze zaak zal aanhangig bij de Raad van State. Indrukwekkende rede van Mgr de Hempf-inne ln ons vorig nummer vatten wij het ge meenschappelijk standpunt van de katholieke hiërarchie in Belg. Congo samen ten over staan van de onderwijspolitiek van de anti katholieke regering in de kolonie. In het zelfde verband heeft Z. E. Mgr de Hemptinne apo-tolisch vicaris van Katanga, een indruk wekkende rede uitgesproken waarvan we het voornaamste aan onze lezers niet willen ont houden De Kerk, aldus Mgr de Hemptinne. streeft geenszins naar het monopoiium in zake onderwijs. Zij juicht elk initiatief toe dat streeft naar de uitbreiding en de voor uitgang er van: Zij kent de Staat het recht toe tussenbeide te komen in zake de opvoe ding van de jeugd. Zij ziet geen principiële tegenstelling tussen haar rechten en deze van de Staat De Bisschoppen hebben echter protest aan getekend om twee redenen In de eerste plaats omdat de Staat een neutraal onderwijs wil vestigen dat ernstig aanstoot geeft aan de godsdienstige verzuch tingen van de ir.lanse ziel. Verder omdat de Staat niet voldoende de onpartijdigheid eer biedigt ten overstaan van alle ander onder wijs dan het zijne: Het officiël onderwijs heet zich onzij dig. Wat betekent dit De officiële school miskent God: Zij verklaart dat zij noch voor noch tegen God is. Zij bekommert er zich niet om en aanziet God als een niet bestaand wezen. Dienvolgens zal er geen kruisbeeld voorkomen in de schoollokalen. De leerlin gen zullen geen gebed opzeggen De cursus van godsdienst zal een bijkomstige en vrije ze steken stokken in het wiel. Andere hebben schrik van een socialis tisch Europa en gaan vooruit gelijk een oli fant over het ijs. Is het wonder dat ze schrik hebben van een socialistisch Europa Ieder ernstig mens heeft er schrik van. Zie ne keer in België Ze zijn een minder heid in het Land, maar dank zij de mede plichtigheid van de liberalen, zijn ze meester in het Land. Maar nauwelijks zijn ze aan het bestuur of ze beginnen te vechten, ruzie te maken, tegen de helft van de bevolking. Ze zijn grote Vaderlanders, maar ze zouden de helft van het Vaderland uitmoorden, als het een beet je fatsoenlijk mogelijk was. De strijd door minister Collara tegen de katholieke school ontbonden; de strijd door minister Buisseret ontbonden in de Kolonie tegen de missiescholen, geven een voor smaakje van wat een Verenigd Europa zou zijn onder leiding van socialisten, gerug steund door vrijzinnige burgerij. Iedereen ziet dat Spanje geen deel mag uitmaken van Europa. Indien de geestesver wanten van Francesco Ferrer weer meester waren in Spanje, gelijk ten tijde van de burgeroorlog, het «democratisch Spanje» zou rap werkend lid zijn Wij Rocms-katholieken kunnen niet in vol le vertrouwen ons laten binden in een Euro pa dat Spaak en Collard willen aanvaarden... En daarom is het een waarheid als een koe, dat het misdadig is in de huidige om standigheden ruzie te maken onder ourgers van één Land. Als de nationale instellingen werkten zo als het moet, zouden die ministers moeten op het bankske zitten cursus zijn. De leraar zal nooit over God spreken... Indien de Kerk de neutraliteit van het onderwijs in bepaalde omstandigheden duldt, dan kan zij het niet principiëel bijtreden en betreurt dat de neutraliteit te dikwijls het masker draagt van haar vijanden... In Congo duldt de voorzichtigheid niet een even geweldige actie als in België. De positie van de Kerk is sterk. Het is zij die het onmetelijk net van scholen geschapen heeft, dat zich over de ganse kolonie uit strekt. Het sectarisme gaat dus bedekt te werk en neemt een verleidelijke taal aan: De minister verklaart dat hij modelscholen, testscholen gaat oprichten. Hij zegt dat de neutrale school de gewetensvrijheid moet verzekeren van protestanten, muzelmannen en ongelovigen. Is deze taal oprecht Waarom in grote haast met aanzienlijke kosten en klaarblijkende risico's modeischo- len oprichten, alswanneer de bestaande scho len enkel vragen zich te volmaken en vol komen te beantwoorden aan de vooruitgang en de inzichten van de Staat 7 Waarom te Elisabethstad een normaalschool oprichten terwijl ons St Bonifaciusinstituut de midde len zoekt om de paedagogische sectie van zijn middelbare graad te openen Mgr de Hemptinne wijst nog op andere initiatieven en verklaart Vrienden, gij klaagt over onze traagheid. Waar is de oorzaak te zoeken Het minis terie heeft alle kredieten geblokkeerd. Het zijt gij. de jeugd, die het slachtoffer zijt van deze manoeuvers En de apostolische vicaris besluit Onze Afrikaanse bevolking zal in haar scholen noch het voorbijgaan van God noch de on rechtvaardigheid aanvaarden... Voor de eer ste maal doet zich in Congo helaas een breuk voor tussen Kerk en Staat... Een volmaakte verstandhouding en een innige samenwer king tussen de familie, de Kerk en de Staat beantwoordt aan de wensen van al de Con- golezen, blanken en zwarten, die eenparig de ergste der twisten, de schoolstrijd, ver oordelen... VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK zo mooi als eiken. De Denderkiok

Denderklok | 1954 | | pagina 1