De Wereld rond. 4^ Door de Periscoop Tuinduizenden arbeiders wach ten nog steeds op hun pensioen GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE &emlt merk lambriseringen marmers Acht en twintigste {aargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 10 October 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1M3 De politieke toestand De CVP-groepen van Karner en Senaat zijn nogmaals samengekomen om hun ver zet tot uiting te brengen tegen de sectaire politiek van de regering. Staatsminister De Schrijver heette de af stelling van de leraars ongrondwettelijk. Zij bezitten een wettelijk diploma, al weze dit toegekend door een katholieke instelling Hun afstelling luidt een politiek van discriminatie in en druist in tegen de Grondwet die be paalt dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet en gelijkelijk toegang hebben tot de open bare ambten. Door de maatregelen van dhr Collard werd het opiniedelict in het leven geroepen, dat tognogtoe slechts bestond in de totalitaire landen. Oud-minister Dequae kloeg de achteruit stelling aan van het missieoriderwijs in Con go. alhoewel dit onderwijs een millioen leer lingen telt. De plagerijen tegen de missies worden schering en inslag ondanks de ho nig- en melkverkiaringen van dhr Buisseret bij de eerste-steenlegging van Lovanium. Er werden wederrechtelijk 84 millioen op de koloniale begfoting geblokkerd. Het land heeft het recht te weten welke kredieten niet uitvetaald worden en waarom. Oud-minister Vanden Daele kloeg de so ciale politiek van de regering aan, oud-mi nister Duvieusart de economische en dhr Le- fèvre de militaire politiek. Ten slotte haalt oud-premier Eyskens de passende conclusies uit het devat. De sociale politiek van de regering Dhr Vanden Daele kloeg het feit aan dat de afschaffing van de wet van 1953 op het arbeiderspensioen meer dan 100.000 gewezen loontrekkenden en weduwen van het recht op pensioen berooft. De afschaffing van het paritair beheer van de maatschappelijke zekerheid heeft voor gevolg dat de arbeiders hier hun medezeg genschap verliezen. De wet op het pensioen der vrij verzeker den wordt niet toegepast. De bijdragen wor den geïnd, maar van de 50.000 dossiers werd nog geen enkel onderzocht. Het is de CVP die de wetten op het arbeiderspensioen en op het pensioen der vrij verzekerden deed goedkeuren. De militaire politiek Dhr Lefèvre wees er op dat de gevolgen van de onverwijlde doorvoering van de 18 maandendienst zich scherp doen gevoelen. De 18 rnaand werden doorgevoerd zonder overleg met de bondgenoten en zonder over gangsmaatregelen. Onze eenheden in Duits land werden er door ontredderd, zodat ze bij een overval geen noemenswaardig verzet zouden kunnen bieden en een deel van hun kostelijk materiaal zouden moeten achter laten De maatregel van de regering was overi gens niet van electorale hypocrisie vrij te pleiten. Er wordt thans getracht het vroeger naar huis sturen van ongehuwde militianen goed te maken door herhaalde wederoproe- pingen van gelezen militairen, die gehuwd zijn en kinderlast hebben. Geknoei met de Index Minister in de minderheid gesteld De index is een lijst van koopwaren waar van de prijzen de levensduurte bepalen. In plaats van met franken wordt met punten gerekend De wetenschappelijke vaststelling van de index is van buitengewoon groot be lang. Immers, de lonen zijn aan de index ge koppeld. Wanneer de index een bepaald aan tal punten stijgt of daalt, stijgen of dalen automatisch de lonen. Er bestaat een indexcommissie die maan delijks de index nagaat door de minister van Economische Zaken voorgelegd en deze goed- of afkeurt. De commissie is samengesteld uit afgevaardigden van de werknemers en van de werkgevers en uit universiteitsprofesso ren-technici. De Eerste-Minister en de minister van Economische Zaken waren bevreesd voor een stijging van de index, omdat een lichte stij ging een algemene loonsverhoging zou voor gevolg hebben, wat een meer-uitgave van één milliard voor de openbare diensten be tekende. Wat deed de liberale minister Rey om dit onheil te voorkomen Hij stelde een daad. volkomen in tegenstrijd met de liberale be ginselen. Hij deed aan dirigisme of geleide economie. Hij vaardigde besluiten uit om de prijs van rijst, olie en zalm kunstmatig tc drukken. Deze producten helpen wél de index vormen maar hebben weinig invloed op e familiale begrotingen. Het beeld van de werkelijke levensduurte werd aldus ver valst. In plaats van te stijgen, daalde de in dex Dit wekte grote beroering in de ar beidersorganisaties, socialistische en chris telijke. De indexcommissie vergaderde. Er werd een motie goedgekeurd, de wens inhoudend dat er voorbaan geen drukking meer zou uit geoefend worden op de index, omdat zulks de normale toepassing van de loonovereen- komsten schaadt. Nadien werd met 4 stem men tegen 2 bij één onthouding (deze van de vertegenwoordiger van de liberale vak bond vastgesteld dat het indexcijfer van dhr Rey niet strookt met de werkelijke le vensduurte. Inderdaad, terwijl olie, zalm en rijst een kunstmatige prijsdaling ondergin gen, stelde men een stijging vast van de prijzen van onmisbare producten als volle melk, eieren, boter, spek, cacao, chocolade, macaroni en sardijntjes. De stemming betekende dat de grote meer derheid van de indexcommissie van oordeel is dat minister Rey een vals beeld van de levensduurte ophing, dus dat het index-cijfer vervalst was. Yoegosiaviërs op bezoek Een aantal bonzen van de BSP bezocht vorig jaar de dictatuurstaat Yoegoslavië en de socialistische bladen brachten uitvoerige verslagen van dit bezoek. Thans heeft een belangrijke Yoegoslavische afvaardiging een tegenbezoek aan de Belgische socialisten ge bracht. Zij werd ontvangen door de Eerste- Minister, bezocht verscheidene volkshuizen en was te gast bij socialistische gemeente besturen. Dit bezoek Was aanleiding voor de oud- communistische volksvertegenwoordiger De- many om in «Le Peuple» een loflitanie aan te heffen ter ere van Yoegoslavië. Daarin schrijft cameleon Demany Angstvallig de vrijheid van eredienst eerbiedigend (ortho doxen. protestanten en muselmannen verheu gen er zich eenparig over), heeft de Yoego slavische republiek aan de geestelijkheid verboden zich met politiek in te laten. Daar om wordt zij bevochten door het Vatikaan met evenveel scherpte als de Belgische so cialisten bevochten worden door de CVP Wij weten niet waar Demany naar school geweest is. Hoe kan echter van vrijheid van eredienst gesproken worden in een land dat de Kardinaal een verplichte residentie en ambtsverbod oplegt en waar de aanslagen tegen de katholieke godsdienst en de beoefe ning ervan zich vermenigvuldigen Niet Tito heeft schuld aan deze toestanden. M. Demany weet het beter. Het is het Vatikaan. het is de Paus, de Yoegoslavische katholieken zijn spionnen van het Vatikaan en van het Ame rikaans imperialisme Wij hebben dit deun tje nog gehoord. Het is reeds afgezaagd Het heeft toegelaten in alle landen achter het JJzeren Gordijn duizenden katholieken te doden en weg te voeren. De waarheid over Yoegoslavië Het is gepast even te herinneren aan de ■waarheid over Yoegoslavië. Tijdens de jong ste wereldoorlog bestond er een dubbele weerstand in de Zuidslavische staat. Van de ene kant. de communistische weerstand van Tito; van de andere kant, deze op het na tionaal plan gevoerd door kolonel Mihailo- vitch. Bij de bevrijding van het grondgebied heeft Tito de overheersing afgedwongen door de afslachting van tienduizenden landgeno ten. zowel niet-communistische verzetslui als collaborateurs. Ook de held van het nationaal verzet, kolonel Mihailovitch. werd gevangen genomen, nadien summair gevonnist en ge- fusiljeerd. Onverdachte getuigenis Dat Yoegoslavië nog altijd een linkse to talitaire staat is, werd door een onverdachte getuige bevestigd, nl. door Oscar De Swaef in «Vooruit» van 13 September jl. Deze so cialistische journalist schreef, na een bezoek aan Yoegoslavië Er is voor ons, demo cratische socialisten, geen sprake van na- aping van Tito's experiment, in het bijzon der wat het politiek regime betreft. Dit re gime berust op één partij, die feitelijk de dictatuur in Yoegoslavië uitoefent Die éne partij is communistisch. De Yoego- slaven krijgen toelating te stemmen voor op voorhand aangeduide kandidaten. Geen spra ke van vrijheid. Dictatuur veronderstelt een politiestaat en concentratiekampen. Wraakroepende leugens «Le Peuple». het socialistisch hoofdorgaan, is hoorndul omdat de Yoegoslavische dele gatie kritiek uitlokte bij de katholieken. In zijn dolheid verliest het blad elke zelfcon trole. Het blad durft te schrijven dat Z.E. Kardinaal Stepinac tijdens de oorlog de kameraad was van de ergste oorlogsmisdadi gers De veroordeling van Mgr Stepinac deed een kreet van afgrijzen opgaan in de ganse vrije wereld. «Le Peuple» kiest de zij de van zijn belagers. Morgen zal het blad vermoedelijk evenzo schrijven over Mgr Be- ran. die jaren in de Duitse concentratiekam pen doorbracht om nadien veroordeeld te worden als spioen van het Vatikaan Maar niet alleen Kardinaal Stepinac, ook kolonel Mihailovitch moet het ontgelden. De ze authentieke held van het verzet wordt als volgt voorgesteld Mihailovitch is de Degrelle van Yoegoslavië Aldus bespuwt het blad de nagedachtenis van een der groot ste Yoegoslavische patriotten. Kolonel Mi hailovitch «is» geen Degrelle, hij kan het niet meer zijn. hij werd reeds 9 jaar terug gefusiljeerd. Hij is het ook nooit geweest, maar beging de enige misdaad het anti- Duits verzet te leiden namens ziin wettelijke niet-coinmunistische regering en geen sol denier te zijn van Moscou. Gewauwel van primairen De oprichting van het Comité voor Vrij heid en Democratie, samengesteld uit de lei ders van de grote Christelijke organisaties, heeft op de socialisten ingewerkt als de rode lap op de stier. «Le Peuple» was zodanig van streek dat het oude spoken weer leven inbli.es, er De Bodt en Van Coppenolle bij- sleurde. evenals de niet-publicatie van de taaitelling in de betwiste gemeenten, om er de CVP van langs te geven. Dan komt de ergste aantijgng «Feitelijk heeft de CVP, toen zij aan de macht was. slechts één vrijheid geëerbiedigd de vrij heid voor de arme mensen om van honger te creperen... Het is waar dat zij nog een andere huldigde deze voor de rijken om nog rijker te worden De eerste de beste landgenoot weet dat de CVP een zeer indrukwekkend aantal so ciale wetten heeft doen goedkeuren en dat de socialisten thans de bondgenoten zijn van de bourgeois bij uitstek, de liberalen Tout va trés bien, Madame la Marquise Na de mislukte conferentie van de «zes» te Brussel, zijn de «negen» bijeengekomen te Londen en alles is weer in orde De heer Mendes-France heeft veel wijn in zijn water gedaan en de andere wat meer water in hun wijn en nu ontbreekt er niets meer dan de goedkeuring van het Franse Parlement. Het Frans Parlement heeft een paar maan den geleden de Europese Verdedigings Ge meenschap getorpedeerd. Het was nochtans een product van de Franse politiek; 't was made in France Nu hebben de «negen» nog iets gevonden dat beter is. Wordt het in Frankrijk aange nomen des te «beter» en onze députés moeten de Grondwet niet herzien om een stukje van onze souvereiniteit weg te geven. Wij mogen ze houden Keurt het Frans Parlement ook deze over eenkomst niet goed, wel dan kunnen de ne gen misschien met hun tienen of met hun el ven weer eens bijeen komen en iets op zijn poten zetten dat nog beter is. Terwijl ze met hun negen bezig waren met wikken en wegen hoe ze onze vrijheid zouden veilig bewaren, brak te Parijs een politiek schandaal uit dat van de poes fiiet is. De geheimen van de Franse Landsver dediging die, door eerste keus uitgelezen persoonlijkheden bewaakt werden, werden juist door één of meer van die persoonlijk heden aan de man gebracht. Het militair gerecht is bezig met onderzoeken wie on der die persoonlijkheden de schuldige is. Ze zijn voor het ogenblik allemaal even betrouwbaar en even onbetouwbaar. Het werk van de negen is daarbij niet in het gedrang gekomen. De heer Mendee-France is niet verdacht. Er zijn reeds stemmen op gegaan om te beweren dat Mendes-France de gebeurlijkheid van omwerping van de «alliance» en een toenadering tot Rusland zou overwogen hebben. Niemand neemt het «au serieus», 't Was zo maar een gebaar om een beetje meer toe te krijgen voor Frank rijk. Frankrijk blijft het zwakke punt in de Europese anti-communistische gemeenschap. Marianne Wordt oud en een beetje sukkel achtig en 't is altijd iets nu dit, dan dat A part cela, tout va trés bien... Aan de bezetting in Duitsland zal er wel dra een einde komen en er zullen zo veel van onze jongens zo ver niet meer moeten gaan. De Engelsen en de Amerikanen zullen tot in 1998 een aantal divisies in Europa houden. Die zullen niet allemaal in Duitsland gelé gerd worder^. Waar z?j giölen verblijven weten wij zo precies nog niet. Met nog een beetje geduld zullen wij dat wel te weten komen. Wij hebben aol een Engelse basis, in de Kempen. Ge zoudt het vergeten omdat het zo ver van hier is en er hier nooit meer Engelsen te zien zijn. Maar verleden week hebben ze ginder eens duchtig gevochten Engelsen tegen Vlamingen; en de gazetten hebben er over geschreven. Nog een beetje geduld, er staan voor onze meisjes weer schone dingen in 't verschiet. Het moet daarvoor nog geen Engelse ziekte zijn gelijk in '45; en de boeken van de bur gerlijke stand moeten niet volstaan met Johny s. t Is altijd plezierig voor een meis je als twee jongens om haar vechten Door het ACV wordt de Wet Van Den Dae le van 29 December 1953 op de ouderdoms pensioenen als een der grootste sociale ver wezenlijkingen der laatste jaren beschouwd. Door die wet werd eindelijk het principe erkend dat het pensioen een persoonlijk recht is van de arbeider en dus niet alhan- kei.jk is van de willekeur van de Staat. Te vens werd een ander belangrijk beginsel gehuldigd, nl. dat de pensioenen in evenre digheid moeten zijn met het loon van de arbeider en dus niet mogen vastgesteld wor den op een vast bedrag dat voor iedereen op dezelfde wijze geldt. Een ander zeer belangrijk punt in de wet Van Den Daele was dat de arbeiders die een onvoldoende loopbaan als loontrekkende hebben, toch konden in aanmerking komen voor het pensioen, zij het dan ook een ge deeltelijk pensioen. De wet Van Den Daele bepaalde immers dat elk jaar loonarbeid recht gaf op 1 45e van het ouderdomspen sioen. Aldus konden arbeiders, voor wie het onmogelijk was te bewijzen dat zij gedu rende de laatste 15 jaar vóór hun (15 jaar 10 jaar loonarbeid hadden, nog aanspraak maken op een belangrijk pensioen dat in veel gevallen meer dan de helft en zelfs meer dan de 2/3e van het maximumpensioen kon bereiken. Door de wet van 28 Juni 1954 werd de wet Van Den Daele theoretisch geschorst, maar practisch afgeschaft. Weliswaar werd door die wet het pensioen van 2(1.000 op 28.000 lr. gebracht, doch er werd een streep gezet door al de belangrijke nieuwe voor delen en waarborgen der wet Van Den Daele Practisch gevolg der wet van 28 Juni 1954 was dat tienduizenden arbeiders eenvoudig weg van hun pensioen werden beroofd. In derdaad, wie niet kan bewijzen dat hij ge durende de laatste 15 jaar vóór de 65e ver jaardag naargelang de leeftijd, 10 of 12 jaar loonarbeid heeft gehad, krijgt hoegenaamd geen pensioen. Een arbeider bv. die geregeld als loontrekkende heeft gewerkt van zijn 20fc tot 55e jaar. maar daarna zelfstandige arbeider is geworden, heeft volgens de wet van minister Troclet geen enkel recht op pensioen. Dat is een grove onrechtvaardigheid waar tegen wij met klem protesteren. Voegen wij er nog aan toe dat dit stelsel in hei bijzonder nadelige gevolgen heeft voor de arbeidsters die de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt. Inderdaad, volgens de njeu- %ve wet is de pensioenleeftijd voor de ar beidsters 60 jaar in plaats van 65, doch weer eens wor dt het pensioen enkel toegekend in dien gedurende de laatste 15 jaar voldoende pei ioden van loonarbeid kunnen bewezen worden. De arbeidsters van 60 jaar, die bv. 1 jaar loonarbeid te kort komen, ontvangen geen pensioen. Doch wat erger is, zij ontvangen ook geen werklozensteun of geen ziektever goeding, inderdaad de nieuwe reglemnteering bepaalt dat aan de abeidsters, slechts werk lozensteun of ziektevergoeding kan toege kend worden tot de leeftijd van 60 jaar. Een groot aantal arbeidsters van meer 60 jaar vallen dus zonder inkomsten. Geen wonder dan ook dat de statistieken inzake Werkloosheid een daling vertonen het recht op werklozensteun werd immers aan een groot aantal vrouwen ontnomen. De enige rechtvaardige oplossing voor die problemen is het weer van kracht maken der wet Van Den Daele van 29 December 1953. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRUDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtig# zo mooi alt eiken. De Denderklok m m

Denderklok | 1954 | | pagina 1