Het Opperste Argument In het Rijk der Groot Mogol's Wat de Begroting van Inkomsten en Uitgaven ons leert De Wereld rond. Door de Periscoop C. V. P. JEUGDBAL Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Zondag 24 October 1954 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERM AN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 NINOVE Zondag 24 October, te 7 uur Zaal Ons Huis (Missiezondag) Opvoering door hef gekende "Missietoneel,, van Brussel van Oorspronkelijk Spel in 3 bedrijven, over de Actuele Gebeurtenis sen in China, op tekst van E. P. Boutsen o. f. m. Toneelbewerking door L.-R. Repriels o. praerrv Opbrengst ten voordele van de Pauselijke Missiewerken Prijzen der plaatsen 25# 20 en 15 fr. Kaarten, met nummering, te bekomen in Ons Huis DAVIDSFONDS Afdeling Ninove MAANDAG 25 OCTOBER te 20 uur, in Ons Huis (NA HET SERMOEN) Eerste Voordracht V3n het Win terprog ram ma prachtige film in kleuren door P. L. Mestdagh S.J. Vervolg van Tropenweelde in Ceylon en Zuid-India DE ONDERWIJSPOLITIEK VAN DE REGERING De tekst van de Begroting van Ontvang sten en Uitgaven voor 1955 werd aan de par lementsleden uitgedeeld. Gespannen verwachting Dit document werd met gespannen aan dacht verwacht. Het moest de met veel tam tam aangekondigde algemene inventaris van het homogeen bewind bevatten en zou aan wijzingen geven in zake de onderwijspoli tiek van de regering Van Acker. De algemene inventaris De inventaris zegt niet veel. Dit was te voorzien. Dhr Liebaert. minister van Finan ciën. had immers naar aanleiding van de plaatsing ener Belgische lening in Nedeiland de lof bezongen van de toestand der s.aats- financies en van het begrotingsevenwicht. Er wordt vastgesteld dat. tijdens de ho mogene regering, de begrotingsuitgaven toe namen en de Staatsschuld aangloeide Di. is ook thans het geval. De stijging van de openbare uitgaven werd, trouwens, gecom penseerd door de stijging van de inkomsten. Wat het aangroeien van de Openbare Schuld betreft, dit is het gevolg van de buitengewo ne begrotingen. Deze bevatten uiteraard en kel investeringsuitgaven, productieve uitga ven. in tegenstelling tot de gewone begroting die «dode» uitgaven bevat, zoals wedden, pensioenen, onderhoud van gebouwen, toe lagen. e.d. De aangroei van de Staatsschuld in gevolge investeringsuitgaven wordt goed gemaakt door een aangroei van de nationale rijkdom. Wat de laatste begroting van de homogene regering betreft, geeft de minister wel cij fers aan. die op een tekort zouden wijzen, maar hij voegt er onmiddellijk aan toe. dat. om zich met kennis van zaken uit te spreken, de eindstand der begroting moet afgewach. worden en de niet verbruikte kredieten in mindering gesteld. Hoe kan trouwens de ho mogene regering verantwoordelijk gesteld worden voor een begroting, waarosei zij slechts drie maand beschikte, namelijk van 1 Januari tot bij de verkiezingen Dhr Liebaert weet overigens dat zijn op maken van de inventaris voor kritiek vat baar is en schrijft Het is geenszins de bedoeling van de huidige regering stelling te nemen tegenover haar voorgangers, noch stelselmatig alle. tijdens de laatste vier jaar genomen initiatieven, in ogenschouw te ne men. De confrontatie van de verscheidene meningen hierover zal trouwens beter plaats kunnen vinden in de openbare debatten De inventaris werd du- niet nauwkeurig opgemaakt. Wat de ministeriele bureaux niet kunnen aanbrengen, zal moeten blijken uit het oratorisch duel in de Kamer De heer Liebaert zondigt trouwens door verzuim. Hij verzuimt mede te delen dat de CVP-regering zich van meet af gesteld zag voor reusachtige militaire uitgaven in het raam van onze internationale verbintenissen. Strijd tegen de vrije school De begroting voor 1954 van het Ministerie van Onderwijs voorzag uitgaven voor 8.498.3 millioen. Deze begroting werd door dhr Col- lard «verbeterd» en bereikt, volgens hem. thans 8.687.1 millioen. De begroting voor 1955 voorziet uitgaven ten uedrage van 8.481,5 millioen of 205.6 mil lioen minder dan de «verbeterde» begroting 1954. Men zou kunnen menen dat deze 205.6 mil lioen het totaal uitmaken van de verminderde toelagen aan het vrij onderwijs. Niets is minder waar. Er zijn inderdaad allerhande uitgaven die stijgen, namelijk deze voor per soneel en materieel, voor de wedden in he. lager onderwijs, voor de uitrusting van het technisch onderwijs en voor de bibliotheken. Te zamen 222 millioen. De geplande vermindering van de toelagen voor het vrij onderwijs ligt dan ook veel hoger dan 205.6 millioen. In het document is er enkel sprake van «toelagen-wedden». Deze worden verminderd met 431 millioen. namelijk 8 millioen voor het normaal onder wijs. 269 millioen voor het middelbaar en 154 millioen voor het technisch onderwijs. De strijd gaat dus hoofdzakelijk tegen het katholiek middelbaar en technisch onderwijs. De katholieken zullen voortaan opnieuw be lastingen moeten betalen voor de scholen van de Staat en tevens een zware last dragen voor hun eigen scholen. Hot is do wederin voering van liet opiniedelict. Ge moet meer uitgeven naar gelange uw godsdienstige o- vertuiging. De kruik gaat echter zolang te water tot ze breekt Brabantse linksen blijven even sectair De Brabantse provincieraad heeft een linkse meerderheid en de socialistisch-libera- lc deputatie is er de emanatie van Zoals elk jaar. hebben de CVP-vcrUgen- woordigers in de bevoegde commissie een voorstel ontwikkeld ten einde aan de Knth. Universiteit te Leuven, die op Brabants grondgebied ligt. en sedert eeuwen de roem van Brabant uitmaakt, een toelage van 1 millioen fr. toe te kennen. De indieners gingen uit van het standpufu dat de Leuvense Universiteit 10.000 studen ten telt haast het dubbel van al de andere universiteiten, en dat de veel minder be langrijke universiteit van Brussel een gelijk aardige toelage geniet. Zoals te verwachten, werd het voorstel verworpen. De linksen erkennen slecnts de vrijheid van onderwijs wanneer deze ma- gonniek is Kaakslag voor de broodrovers Op initiatief van dhr Troclet. minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, werden in de parastatale instellingen nagenoeg 900 perso neelsleden zonder vorm van proces aan ce diik gezet. Dit was ook het geval in de Rijks dienst voor Maatschappelijke Zekerheid, waar de socialist Goldschmidt, algemeen-be heerder, de bons gaf aan 76 zogenaamde Er is geen land ter wereld waar zoveel politieke partijen bestaan als in la douce France. Er zijn er minstens een klein dozijn. En in ieder partij zit er een zeker aantal personen die de pretentie hebben van mi- nistrabel te zijn. Minister zijn is een grote eer en betekent groot succes bij de dames, een grote daguur en een groot pensioen. Maar in hun grote verscheidenheid van po litieke gedachte zijn ze allemaal dezelfde in de uitdrukking van hun gevoelens. Ze zijn geen profiteurs en misprijzen de voordelen die vast zijn aan het baantje. Ze willen alle maal hun «competence» ten dienste stellen van het Vaderland en zich de grootste of fers getroosten om het Vaderland te redden, dat altijd weer en opnieuw, voor het plezier van de sensatie, op de boord van de afgrond gaat wandelen. En allemaal zijn ze overtuigd dat het einde van Frankrijk het einde van de wereld zou zijn. Ook zijn ze allemaal bereid om. zonder aarzeling, gelijk wie en gelijk wat te offeren voor het welzijn van Frank rijk. De huidige eerste minister Mendes-France is juist gelijk al de andere. Bij toeval is hij een kind van Israël en bezit, in hoge mate. de gaven die ingeboren ziin en ingebakken in het ras Als politieker doet hij. onweer staanbaar. denken aan Pierre Laval. Er is geen land ter wereld dat meer in aanbidding zit voor Frankrijk dan ons eigen Vaderland. La Libre geeft deze dagen de mémoires van Generaal De Gaulle uit. zonder commen taar en zonder nota's. De vuile rol van Laval die Abyssinië versjacherde aan Mussolini de vuile rol van Reynaud die de val van Frankrijk op de rug van België schoof de vuile politiek van Frankrijk die bijna Spanje in de handen van het communisme speelde, blijven buiten de visie van de lange Charel en ook buiten de visie van La Libre Bel- gique. Weggevaagd uit het geheugen, gelijk weg gevaagd van de landkaart, de dubbele door gang aan Duitsland afgestaan, dwars door Frans Congo en waardoor de Duitse Came- roun aan Belgisch Congo paalde langs de westerkant. wijl Duits Oost-Afrika onze ge- buur was langs de oostkant... Engeland was te dien tijde bezig aan de uitwerking van izijn groot ideaal de verbinding Kaap Cairo, die moest gaan door Belgisch Congo van Zuid naar Noord. En Duitsland om zulks te verhinderen, werkte aan de verbinding Cameroun Oost-Afrika, die moest gaan door Belgisch Congo, van Oost naar West. Mendes-France is aan het kinkelen om Saarland in handen te krijgen, ten minste in gemeenschap met Duitsland en biedt daar voor de Duitsers een soort gemeenschap in de Sahara en omliggende... De Libre kikt niet en La Belgique mikt niet... Enkele hoge heren uit de grootindustrie zeiten hun oren recht bij het gevaar van een Frans-Duits kartel. Geld ligt nader aan het hart dan het Vaderland de grote redevoe ringen niet te na gesproken. Uit het ego-centrisme van Frankrijk, in zijn strijd tegen Engeland, die nog de naam niet droeg van koude oorlog, is de tweede wereldoorlog geboren. Wat uit de brutale egoistische politiek van Mendes-France zal volgen weet niemand. De brutale politiek van Pierre Laval die Italië betaalde met andermans goed, had voor gevolg dat België het hart toe was en zijn ogen openstak en minister Spaak het bondgenootschap met Frankrijk opzegde. Welke zullen de reacties zijn van Engeland en Amerika op de verregaande pretenties van Mendes-France en welke zullen de reac ties zijn van de andere bondgenoten Indien Mendes-France de pil kan doen slikken uit vrees voor Moscou, zal hij «groot» zijn; indien hij mislukt zal hii vallen gelijk Pierre Laval, gevallen is. En wat er van ons geworden zal moeten wij in de handen laten van de Voorzienig heid. Zaterdag 23 October 1954 te 20.30 uur IN DE ZAAL "ROXY„ Geraardbergsestraat - Ninove Geen werving van staatsbedienden Eerste-Minister Van Acker verklaarde, bij zijamb;. aanvaarding, de werving van staatspersoneei voor goed te zullen stopzet ten. Iedereen oordeelde zulks uitstekend De waarheid is echter anders. Het Minis terie van Financiën werft 50 technische com miezen aan vooi de directe belastingen. Hel heeft al de vroegere laureaten der Fianse rol bij douanen en accijnzen in dienst ge roepen. evenals 55 Vlaamse laureaten. Ten slotte is een wedstrijd gepland voor de wer ving van 200 Franstalige tolbeambten. Waarom zich generen Dhr Vroome. liberaal schepen van Oosten de. moest zich dezer dagen voor het Hof van Beroep te Gent erantwoorden onder de be tichting van inbreuk op de wet in zake de handelsvennootschappen, vervalste balansen van de p.v.b.a. Constructos. valsheid in ge schriften en gebruik hiervan. In eerste aanleg werd hij verwezen tot een maand gevangenis voorwaardelijk en 2060 fr. boete. Wij wensen het arrest niet vooruit te lopen, maar vinden het kras dat dhr Vroome, na de eerste zitting, zieh met de auto van de Stad Oostende liet naar huis voeren... Een prachtig initiatief Drie Nederlandse vakbonden «De katho lieke Arbeidersbeweging», het «Christelijk Vakverbond» en het «Alg. Vakverbond» heb ben aan hun leden gevraagd om tijdens Oc tober één uur meer werk te presteren en dit loon te laten ten goede komeR aan Griek se en Oostenrijkse vluchtelingen, die nog steeds in kampen en barakken huizen. De werkgevers zuilen eenzelfde bedrag storten. Ziedaar ongetwijfeld een prijzenswaardig initiatief BRENGT DE 13 GELUK In ieder geval toch de 13 November voor de winnaars van de 16de tranche 1954 van de Koop nu reeds Uw biljetten Gij kunt er bij zijn. «tijdelijken» wat zonder voorgaande was in deze instelling. De hh. Troclet en Goldschmidt hebben ech ter gerekend zonder de waard. Het beheers comité van de Rijksdienst heeft dhr Gold schmidt bevel gegeven de opzeggingen in :e trekken. Het vooraanstaand socialistisch ltd van dit comité, dhr De Bock. was «toevallig» afwezig, verontschuldigd wegens ongesteld heid. Belastingen verdubbeld In zijn regeringsverklaring deelde dhr an Acker mede dat de regering dc begoting sluitend zou maken zonder nieuwe of ver hoogde lasten. Inmiddels heeft echter de minister van Fi nanciën aan de kabinetsraad een wetsont werp voorgelegd houdende de verdubbeling van een aantal heffingen. Worden hierdoor verdubbeld het recht op de verkoop van in nijverheidsinrichtingen gebruikte machines het recht op de verkoop en aannemingen voor bouw van zee- en binnenschepen; het recht op notariële akten in het algemeen; het recht op de akten der buitenlandse ven nootschappen met bijhuizen in België; de rechten op verklaringen in zake de keus van vaderland de griffiersakten in burgerlijke en handelszaken; de betekeningen van pleit bezorger aan pleitbezorger; de akten van be roep van vonnissen; de voorzieningen in ver breking; het speciaal recht op de naturalisa ties; het hypothecair rolrecht en expeditie- recht; de deurwaardersakten enz. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromoiith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok T f

Denderklok | 1954 | | pagina 1